Αποστολέας Θέμα: Pikguards...  (Αναγνώστηκε 2055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Pikguards...
« στις: 26/10/09, 00:55 »
Γεια χαρά!! ...(πόσο καιρό έχω να γράψω σε αυτήν την κατηγορία?)...

Λοιπόν, στο θέμα μας... Ψίνομαι να πάρω ένα pickguard για τη στρατούλα μου αλλά έχω μια απορία... Πρόκειται για μεξικάνα standard fat strat και δεν ξέρω αν υπάρχει περίπτωση να της βρω pickguard που να της κάνει (αριθμός βιδών, σχήμα κλπ).. Το ξέρω πως υπάρχει και η περίπτωση της παραγγελίας αλλά πριν πάω σε κάτι τέτοιο θέλω να σιγουρευτώ ότι δε θα βρω έτοιμο.. Τι λέτε, γίνεται να βρω τέτοιο pickguard στο εμπόριο? Ελλάδα και μη?

Thanks!!!

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #1 στις: 26/10/09, 01:32 »
Οταν ειχα αλλαξει παλαιοτερα pickguard στη μεξικανα μου το μονο που ειχα προσεξει ηταν να ειναι σωστος ο αριθμος των βιδων.
Γιατι νομιζεις οτι δε θα βρεις ευκολα;
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #2 στις: 26/10/09, 09:30 »
 Γεια χαρά! Pickguard θα βρεις σίγουρα κάτι σε aftermarket. Πρόσεξε όπως λέει και ο φίλος παραπάνω να είναι σωστός ο αριθμός των βιδών. Επίσης έχε λίγο τον νου σου γιατί πολλά pickguard (μου έχει τύχει ακόμα και σε fender aftermarket) έχουν μικροδιαφορές στις θέσεις των βιδών και δεν πέφτουν ακριβώς πάνω στις υπάρχουσες. Μιας και θα το αλλάξεις λοιπόν κάνε τον κόπο να βγάλεις το παλιό πριν βγεις στη γύρα έτσι ώστε να το έχεις μαζί σου και να το συγκρίνεις με το νέο.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #3 στις: 26/10/09, 15:07 »
Thanks για τις απαντήσεις!!

Αυτό φοβάμαι, μήπως δεν είναι "στη θέση τους" οι τρύπες για τις βίδες.. Κι επειδή σκέφτομαι να αγοράσω από έξω (λόγω ποικιλίας κυρίως) με προβληματίζει λίγο το θέμα..

Επίσης παίζει και κάτι άλλο... Spray Painting στο pickguard, με ανάβει αρκετά η ιδέα! 0:) Ξέρετε αν μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα? Τι spray θα ήταν καλύτερο να αγοράσω? Πρέπει να περάσω τπτ άλλο από πάνω?
« Τελευταία τροποποίηση: 26/10/09, 15:26 από gers »

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #4 στις: 26/10/09, 15:55 »
 Το τελευταίο που είχα παραγγείλει από guitarfetish έκατσε τέλεια. Όπως επίσης και ένα πάμφθηνο από banzaieffects. Για το spray θα πρέπει να ψαχτείς λίγο, μάλλον θα χρειαστείς και αυτό το πρόσθετο για τα πλαστικά που δίνει κάποια ελαστικότητα στο χρώμα. Δυστυχώς δεν ξέρω λεπτομέρειες...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #5 στις: 26/10/09, 17:54 »
Eιχα παρει παλιοτερα και γω για τη μεξικανα μου απο καταστημα στη θεσσαλονικη και ειχα βρει στο πρωτο που πηγα με τις σωστες θεσεις για βιδες. Και το ειχα παρει φθηνοτερα απο το αντιστοιχο στον thomann. Kαι εννοειται πως δεν ηταν το οριτζιναλ φεντερ :P

Παράθεση
Επίσης παίζει και κάτι άλλο... Spray Painting στο pickguard, με ανάβει αρκετά η ιδέα!  Ξέρετε αν μπορεί να προκύψει κάποιο πρόβλημα? Τι spray θα ήταν καλύτερο να αγοράσω? Πρέπει να περάσω τπτ άλλο από πάνω?

Σιγουρα θα πρεπει να το περασεις με κατι γιατι παιξε παιξε θα το χιλιογρατζουνισεις με την πενα και θα φαινεται ασχημα. Τωρα με τι ακριβως δεν ξερω...
Το καλυτερο θα ηταν να βρεις λεπτο πλαστικο να το κοψεις στο ιδιο μεγεθος και να το βιδωσεις απο πανω αλλα πολυ ταλαιπωρια ρε φιλε

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #6 στις: 26/10/09, 21:43 »
Το λεπτό πλαστικό θα ήταν όντως ταλαιπωρία.. Κάποιο υγρό όμως?

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #7 στις: 26/10/09, 21:53 »
οτι και να βαλεις απο πανω σε σπρει δεν νομιζω να το προστατευσει απο την μυτερη ακρη της πενας και τα δαχτυλα σου, σιγουρα θα ξεθωριασει

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Pikguards...
« Απάντηση #8 στις: 26/10/09, 22:53 »
Όχι απαραίτητα spray ρε συ, κάποιο βερνίκι ίσως, ξέρω γω? :P Κάτι τέτοιο...