Αποστολέας Θέμα: Αντιπαγκοσμιοποίηση (Το αποκούμπι του κάθε πικραμένου?)  (Αναγνώστηκε 10748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω με ποιόν είσαι εσύ Ιχνηλάτη!


Αν μέσα στο μυαλό σου έχεις ένα άσπρο και ένα μαύρο κουτάκι, και προσπαθείς να δεις σε ποιο  αυτά είμαι μέσα,  … δεν θα με βρεις εκεί.


Από την μια λες ότι είσαι φουλ παγκοσμιοποιημένος


Δεν είπα ότι είμαι με την θέλησή μου!!!
Αντίθετα αγανακτώ όταν αισθάνομαι εγκλωβισμένος μέσα σε ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ  παγκοσμιοποίηση.


αφού συνεργάζεσαι με άλλες χώρες χαμηλού κόστους και δεν δίνεις δουλειά στους ντόπιους εργαζόμενους, από την άλλη βρίζεις την "παγκοσμιοποίηση" που φταίει που δεν έχουν δουλειά οι ντόπιοι εργάτες και δεν έχουν χρήμα να αγοράσουν τα εμπορεύματά σου,


.             .                   .                         .                   .(είσαι όμως μεγάλος φαρισαίος  ;D )

Αναγκάζομαι, γιατί προς τα εκεί φυσάει ο δυνατός άνεμος, και είμαι πολύ μικρός για να πάω αντίθετα. Θα με λειώσει!!!
Και δεν δίνω την δουλειά, … την αρπάζουν!!!

Ναι, σωστά. Οι πελάτες μου δεν έχουν χρήματα και δεν μπορούν να πληρώσουν τις υποχρεώσεις τους. Και αυτό συνέβη μετά την "ανάπτυξη" που μας ήλθε με τις παγκόσμιες συμφωνίες για ελεύθερες διακινήσεις.
Νοσταλγώ τις εποχές που όλα δούλευαν σωστά και οι άνθρωποι δεν ζούσαν με τον φόβο μήπως οι τράπεζες τους κατασχέσουν τα σπίτια τους.  Βέβαια εσύ ως υψηλόμισθος κρατικοδίαιτος ερευνητής, ζείς σε άλλη πραγματικότητα.   ::)


ύστερα μας λες πως δεν ξέρεις τι συμβαίνει στην γειτονιά σου (απ' ότι ξέρω ο Ν.Κόσμος απέχει περίπου 25 χλμ από τα Μεσόγεια στην ευθεία) ενώ ξέρεις τι συμβαίνει στην Κίνα και στην Αμερική, και γνωρίζεις τι έχει στο μυαλό της η "ελίτ" και ποιά είναι τα σχεδιά της.....


Το τι γίνεται σε απόσταση 25 χλμ από το σπίτι μου καθόλου δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν με ενοχλεί. Δεν μου δημιουργεί προβλήματα.

Η ελίτ όμως προσπαθεί να ελέγξει και να κατευθύνει την ζωή μου και αυτό το ζώ στην καθημερινότητά μου.

Η Αμερική με ενοχλεί και γι αυτό φροντίζω να μαθαίνω …

Και η Κίνα μπορεί να βρίσκεται πολύ μακριά, αλλά από την μία την έχω στην γειτονιά μου ( 6 κινέζικα καταστήματα το ενοίκιο των οποίων πληρώνεται από το κινεζικό κράτος) και από την άλλη πλέον εξαρτώμαι από αυτήν, και αυτό με ενοχλεί πολύ.
Δεν έχω τίποτα με τον λαό των Κινέζων, απεναντίας μου είναι πολύ αγαπητοί. Μάλιστα λατρεύω τα μουσικά τους όργανα την μυθολογία τους και την φιλοσοφία τους. Αλλά μέσα σε αυτή την μηχανή που άλλοι έστησαν, είναι και αυτοί πιόνια.


Και μετά λες ότι απαιτείται ομοιομορφία του πληθυσμού για να κυβερνήσει κάποιος. Εγώ ανάποδα τα ξέρω. "Διαίρει και βασίλευε" ξέρω!


Το διαίρει και βασίλευε εφαρμόζεται εναντίων των Ενωμένων Ελευθέρων Βουλήσεων, προκειμένου να τις διασπάσει και να στρέψει την μια εναντίον της άλλης. Αλλά οι καιροί αλλάζουν, και η ψυχολογία και κοινωνιολογία ανακαλύπτει νέους τρόπους "καταστολής", που ξεκινάνε πρώτα από την καταστολή της ελεύθερης βούλησης …
Μετά μαζεύεις όλους μαζί τους απενεργοποιημένους βλάκες  στο ίδιο μαντρί, για να ταΐζεις και λιγότερα τσοπανόσκυλα.  ;)


"Ορίζει λοιπόν ως ήπια ισχύ την μορφή εξουσίας
που πείθει τους άλλους να επιθυμούν αυτό που επιθυμείς,
αντί να τους εξαναγκάζει.
Πρόκειται κατά βάση για ένα έμμεσο τρόπο προβολής ισχύος.
"
http://www.saith.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=71&Itemid=28


Αυτήν την πειθώ δεν σου ανέθεσαν και εσένα να ασκήσεις εδώ μέσα, στα νέα παιδιά;
Είπον.-   ;)

Υ.Γ. Τελικά θα μου αναφέρεις μερικά αρνητικά σημεία ετούτης της παγκοσμιοποίησης, ή ακόμα δεν έχεις βρεί κανένα και σου φαίνονται όλα ρόδινα;


« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 20:07 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Κατα τη γνωμη μου παγκοσμιοποιηση σημαινει παγκοσμια κυβερνηση, αυτη ειναι η ουσια του φαινομενου, προς τα εκει βαδιζει και αν δεν υπαρξει ισχυρος και αναποδραστος κλονισμος του συστηματος πλοηγησης, δηλ. αν δεν γινει προσκρουση σε βραχους και υφαλα λογω κακοκαιριας ή λογω μαλ@@@ιας, εκει θα καταληξει, τα αλλα δηλ. εμπορια, τραπεζες, συνεργασιες, πολιτιστικα, αποτελουν τις απαραιτητες προυποθεσεις για την επιτευξη του στοχου, μην ξεχναμε οτι χρειαστηκαν δυο παγκοσμιοι πολεμοι για να ανοιξη ο δρομος,

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αυτήν την πειθώ δεν σου ανέθεσαν και εσένα να ασκήσεις εδώ μέσα, στα νέα παιδιά;
Είπον.-   ;)

Εννοείται Ιχνηλάτη!  Πως το κατάλαβες βρε παιδί μου? Είσαι φοβερός!!!

Είναι το καινούριο είδος πειθούς που εξασκείται κάνοντας απλώς ερωτήσεις, χωρίς να παίρνεις θέση. (Τελευταία λέξη των ψυχολογικών - κοινωνιολογικών τεχνικών). Καλά δεν παίζεσαι. Αυτες οι τεχνικές είναι πρωτοποριακές και τις έχουμε (εμείς, οι της ελίτ) προφυλαγμένες από κάθε παγκοσμιοποιημένο αντιπαγκοσμιοποιητή. Πως το ανακάλυψες? ???


 
Αναλόγιο, μήπως όμως έχουμε παγκόσμια διακυβέρνηση ήδη?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Η τέχνη της αλλαγής των απόψεων κάποιου μέσω ερωτήσεων (που προσπαθείς να κάνεις),
είναι παλιός τρόπος και λέγεται "μαιευτική"
Αλλά εσύ δεν είσαι ο Σωκράτης.  ;)
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Η τέχνη της αλλαγής των απόψεων κάποιου μέσω ερωτήσεων (που προσπαθείς να κάνεις),
είναι παλιός τρόπος και λέγεται "μαιευτική"
Αλλά εσύ δεν είσαι ο Σωκράτης.  ;)




?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Ορίστε;;;;;;;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Αναλόγιο, μήπως όμως έχουμε παγκόσμια διακυβέρνηση ήδη?

Πιθανως εννοεις τον ΟΗΕ. Υπο μιαν εννοια ειναι αληθες οτι ηδη υπαρχει παγκοσμια διακυβερνηση, διενεργουσα ατυπως και ανευ της αμμεσου εγκρισεως της λαικης ψηφου, 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/05, 17:38
από Riverson
0 Απαντήσεις
1512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 17:09
από Χρήστοςφλ
4 Απαντήσεις
2828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/06, 14:51
από vst@vros
107 Απαντήσεις
30538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 21:44
από το Λιοντάρι
8 Απαντήσεις
2858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 09:17
από gkou
4 Απαντήσεις
1934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 19:10
από Μιχάλης13
1 Απαντήσεις
3723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 14:19
από V a n
15 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/10, 16:52
από happydreamer
2 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 13:10
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
1510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 22:54
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ