Αποστολέας Θέμα: Eloy  (Αναγνώστηκε 4200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος makiszab

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Eloy
« στις: 01/08/03, 19:36 »
Νόμιζα ότι είμαι ο μόνος στην Ελλάδα που του αρέσουν οι Eloy.Απ' ότι είδα όμως σ' ένα άλλο θέμα είμαστε τουλάχιστον έξι.Θα ήθελα εδώ να συζητήσουμε τί είναι αυτό που σας αρέσει στο συγκρότημα,πώς ''έτυχε'' να τους γνωρίσετε,τις καλές και τις κακές ''στιγμές'' τους.
Εγώ τους ανακάλυψα κατά λάθος όταν αγόρασα μια κασέτα στη τύχη(ήταν το PLANETS που έχει μερικά πολύ καλά κομμάτια) αρχές της δεκαετίας '80.
Μερικές ωραίες στιγμές των Eloy που μου έρχονται στο μυαλό είναι το μπάσο στο ''Pilot to paradise'' απ' το SILENT CRIES AND MIGHTY ECHOES,ο διάλογος στο ''Love over six centuries'' και γενικά όλο το POWER AND THE PASSION,το σόλο στα πλήκτρα στο ''The flash'' και τα γυναικεία φωνητικά στο ''Time to turn'' απ΄το TIME TO TURN.
Στα αρνητικά τους θα έβαζα την λίγο αφελή θεματολογία (π.χ. στο concept άλμπουμ Power and the passion, ο ήρωας πίνει κάποιο φάρμακο που τον μεταφέρει πίσω στο χρόνο και συγκεκριμένα στο 1358 μ.Χ. , συναντά μια κοπέλα και της προσφέρει ''χόρτο'' για να ξεχάσουν τα προβλήματά τους).Ακόμη μια άσχημη στιγμή είναι όταν ο Frank Bornemann προσπαθεί να μιμηθεί στην εισαγωγή του ''Astral Entrance''(Silent cries...) τον David Gilmour στο ''Shine on you crazy diamont(Part one).

Exiled_Archangel

  • Επισκέπτης
Re:Eloy
« Απάντηση #1 στις: 02/08/03, 00:34 »
Φιλε μου αν θες πραγματικα να απολαυσεις Eloy να ψαξεις να βρεις τα πρωτα τους albums (εποχης Power and the Passion κλπ). Οσο για τις "ασχημες" στιγμες τους συμφωνω αλλα πρεπει να παραδεχτεις οτι οι Floyd υπηρξαν τεραστια επιρροη που μερικες φορες "τυφλωνει" οσους μουσικους πανε να βαδισουν στα χναρια τους! Απο εκει και περα οντως το μπασο στο "Pilot to Paradise" εχει απιστευτο ηχο ;)... Οσο για τον συμπαθη Frank, μπορει να εγραψε φοβερη μουσικη αλλα δεν ηταν και ο καλυτερος κιθαριστας του κοσμου! Κατα αναλογια και ο Waters σχεδον δεν ηξερε να κρατησει το μπασο! Ευτυχως που υπηρχε και ο Gilmour για να παιξει π.χ. το αταστο στο "Hey You"! Τι απιστευτα τραγουδια εγραφε ομως ο Waters...

Αποσυνδεδεμένος makiszab

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Eloy
« Απάντηση #2 στις: 02/08/03, 17:37 »
Φιλε μου αν θες πραγματικα να απολαυσεις Eloy να ψαξεις να βρεις τα πρωτα τους albums (εποχης Power and the Passion κλπ).
Πράγματι τα πρώτα τους άλμπουμ είναι πολύ ωραία(βλ. την περίεργη εισαγωγή του ''castle in the air'' και το πολύ καλό ''madhouse'' από το FLOATING,το χίππικο κομμάτι στη μέση του ''future city'' και το ωραίο φινάλε με organ στο ''up and down'' από το INSIDE.)

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Eloy
« Απάντηση #3 στις: 03/08/03, 00:38 »
Τι μουσική παίζει ο τύπος?
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:Eloy
« Απάντηση #4 στις: 11/08/03, 11:42 »
Τι μουσική παίζει ο τύπος?


Δεν είναι μόνος του, είναι γερμανικό συγκρότημα....

 http://www.allmusic.com/cg/amg.dll?p=amg&uid=MISS70305161010&sql=Bnbklu3l5an6k

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Eloy
« Απάντηση #5 στις: 13/08/03, 01:22 »
Ακόμη μια άσχημη στιγμή είναι όταν ο Frank Bornemann προσπαθεί να μιμηθεί στην εισαγωγή του ''Astral Entrance''(Silent cries...) τον David Gilmour στο ''Shine on you crazy diamont(Part one).

Εχεις δικιο, πολυ κοπια αυτο το κομματι...

Πολυ καλο συγκροτημα με πολυ αξιολογους μουσικους και καλες στιγμες. Αρκετα διαφορετικος ηχος απο τους Pink Floyd, αλλα με πολλες επιρροες. Ο Wieczorke (πληκτρα) μερικες φορες γινεται μαγικος.

Αγαπημενος μου δισκος το Dawn, το οποιο ειχε αγορασει η μητερα μου οταν ειχε πρωτοβγει το 1976. Πολυ δισκαρα, η κασσετα χαλασε ομως και το ψαχνω σε original CD. Αφαντο, δεν κυκλοφορει σε Ελλαδα, μονο Μοναστηρακι αντιγραφη..
Ακολουθουν τα Silent Cries και Floating...

Το επισημο site τους ειναι αυτο. Αξιοσημιοτη ειναι η πολυ πλουσια δισκογραφια τους...
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Re:Eloy
« Απάντηση #6 στις: 10/05/04, 23:16 »
XAIROMAI re paidia pou sas blepo na goustarete ELOY.einai pragmati TROMEROI.Poios exei ksesalosei poio poly me allo komati oso exei ftasei ston ourano me to future city
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος traveller

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • KARPE DIEM!!!
    • Προφίλ
Re:Eloy
« Απάντηση #7 στις: 30/05/04, 00:55 »
Εει...ξέρω και εγω τους ELOY!!!Το dawn είναι φοβερό.το έχω σε δίσκο,κ κάποιοι λένε ότι είναι συλλεκτικό.Επίσης άπαιχτο το power and the passion,για πολλούς το καλύτερο.μου αρέσει επίσης και το RA.
Oταν δεν ξέρεις τι είναι.......είναι JAZZ!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 15:22
από FLOATING
3 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 00:05
από kopaniamento