Αποστολέας Θέμα: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ  (Αναγνώστηκε 6108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgousis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« στις: 12/06/11, 12:04 »
χαιρετώ την κοινότητα και παλι!

το θέμα μου ξεκινάω είναι τετριμένο σε αυτό το φόρουμ αλλά τι να κάνουμε. Το λοιπός, παίζω 4 χρόνια κιθάρα,  μια Ashton που έχω και με αυτή ξεκίνησα και θέλω να προχωρήσω σε μια καλύτερη. Έχω βάλει στο μάτι αυτή τη Fender: http://www.fender.com/en-GR/products/search.php?partno=0961536232

Αυτή κοστίζει γύρω στα 200ε. Θα ήθελα μερικές γνώμες από ατομα που χρησιμοποιούν Fender ή τη συγκεκριμένη αλλά και άμα έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη.. Γενικά μπορώ να αφιερώσω έως 300ε.

ευχαριστώ και περιμένω

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #1 στις: 12/06/11, 13:36 »
Πολυ καλη η συγκεκριμενη αλλα 50Ε παραπανω δες και αυτην:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6901

Αλλα και αυτες ειναι καλες:
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7877
http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4472
http://prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6619
http://prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7321 (η ιδια με την απο πανω, αλλα με πιο μεγαλο σωμα)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #2 στις: 12/06/11, 13:42 »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #3 στις: 12/06/11, 15:41 »
Αν την θες και για ηλεκρεακουστικη χρηση, θα προτεινα καποια ovation.
Αν θες μονο για ακουστικη χρηση, απεφυγε να παρεις μοντελο που εχει και δυνατοτητα ηλεκτρακουστικης, γιατι μην ξεχνας οτι στα χρηματα που θα δωσεις συνολικα για την κιθαρα, συμπεριλαμβανεται και ο προενισχυτης , το piezo κτλ με αποτελεσμα για να ερθει η τιμη στα 300€ πχ, αναγκαστικα θα αφαιρεθουν αυτα τα χρηματα απο αλλα πραγματα στην κιθαρα, οπως ποιοτητα, δεσιμο, φινιρισμα, hardware κτλ
Αρα αν ΔΕΝ σε ενδιαφερει η χρηση της σαν ηλεκτρακουστικη αλλα κυριως σαν ακουστικη, ειναι καλυτερα να ριξεις ολα τα χρηματα στην ποιοτητα κατασκευης και φινιρισματος της κιθαρας, μιας και στις ακουστικες και κλασσικες κιθαρες αυτο παιζει πολυ μεγαλο ρολο στον ηχο και στο playability του οργανου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #4 στις: 18/06/11, 21:29 »
θα μπορουσες με ανεση να παρεις μια που η κανονικη τιμης ειναι (π.χ) 300ε αλλα την παιρνεις  -50%  δηλ. 150ε 
                                                     ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΣ ΑΥΤΗΝ
                                                             :-X :-X :-X
                   http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=2385
 αυτη ειναι ακουστικη αλλα μπορεις να της βαλεις τον εξοπλιοσμο ηλεκτροακουστικης......αυτη η διαδικασια δεν πιστευω να σου στοιχισει πολλα...........
                                                                  

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #5 στις: 18/06/11, 23:44 »
θα μπορουσες με ανεση να παρεις μια που η κανονικη τιμης ειναι (π.χ) 300ε αλλα την παιρνεις  -50%  δηλ. 150ε
                                                     ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΣ ΑΥΤΗΝ
                                                             :-X :-X :-X
                   http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=2385


Aυτή μάλιστα, είναι φοβερή ευκαιρία. Απ' ό,τι βλέπω μπορείς να την αγοράσεις και σε τρεις άτοκες δόσεις. Η ίδια κιθάρα στον Thomann κοστίζει 299 Eυρώ...

http://www.thomann.de/gr/cort_earth_100r_nt.htm

Εγώ θα τη χτύπαγα χωρίς δεύτερη σκέψη. Aργότερα αν χρειαστεί, μπορείς να της βάλεις έναν μαγνήτη με προενισχυτή, όπως είπε και ο Κυριάκος. Ή ακόμα καλύτερα, μαζεύεις μερικά χρήματα παραπάνω και παίρνεις και μία ηλεκτροακουστική... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #6 στις: 02/08/11, 04:27 »
καλά γιατι την έχουν τόσο φτηνή αυτή...?? και βλέπω και σε stock... πείτε καμιά ιδέα και για καμια άλλη ....

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #7 στις: 05/08/11, 23:22 »
Πολυ καλη η συγκεκριμενη αλλα 50Ε παραπανω δες και αυτην:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6901



απο το λίγο ψάξιμο που έριξα μου αρέσει αρκετά αυτή... στα ίδια χρήματα υπάρχει κάποια μόνο ακουστική καλύτερη...??

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #8 στις: 09/08/11, 21:54 »
ξέρω οτι μάλλον μόνος μου τα γράφω και τα διαβάζω αλλα δεν πειράζει συνεχίζω... :P δοκίμασα σήμερα την LAG T100 Ηλ/ακουστική, την Fender C60, και την Ibanez Artwood 40. η τελευταία είναι ακουστική.
δοκίμασα και άλλες αλλα δεν μου άρεσαν καθόλου. η ibanez ειναι πανέμορφη αλλα νομίζω ένα κλικ χειρότερο ήχο απο την lag... (ειδικά στο μπάσο), αλλα δυστυχώς τις δοκίμασα σε διαφορετικά μαγαζιά και δεν μπόρεσα να συγκρίνω. τι λέτε οι πιο έμπειροι?
να κοιτάξω και άλλες...?? βασικά μάλλον το πρωί θα κατέβω πάλι κέντρο και αν δεν βρώ κάτι καλύτερο μπορεί να πάρω μια απο αυτές... οπότε βοηθήστε αν θέλετε :) :)


υ.γ όπως και πέρυσι που πήρα την ηλεκτρική οι τιμές στα μαγαζιά στο κέντρο είναι πολύ καλές. καλύτερες και απο τα online shops. δεν ξέρω γιατι έχει επικρατήσει τόσο πολύ η αγορά απ'έξω, και προσωπικά με χαλάει κιόλας να μην "βοηθάμε" τα μαγαζιά.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #9 στις: 09/08/11, 22:53 »
ξέρω οτι μάλλον μόνος μου τα γράφω και τα διαβάζω αλλα δεν πειράζει συνεχίζω


xexexexexe ;D ;D ;D ;D ;D ......φιλε το θεμα ειναι υποκειμενικο.......παρε οποια σου αρεσει καλυτερα.....
αν θες ροκιες παρε την φεντερ.....μην παρεις την ηλεκτροακουστικη (αν και θα εχεις και ακουστικο και παραμορφωμενο ηχο) γιατι η ταστιερα της ειναι (λιγο) μεγαλυτερη απο της φεντερ.....ειναι μικρη διαφορα αλλα για σολα και ροκιες βολευουν καλυτερα οι ηλεκτρικες (το ξερεις αυτο).......εγω προσωπικα θα επαιρνα την φεντερ.......αλλα επειδη ειπες πως εχεις ηλ. κιθαρα παρε την ibanez....η lag ειναι οντως καπως καλυτερη αλλη και η ibanez δεν ειναι χαλια.......μια χαρα ειναι.....ψαξε και αλλες....κατι θα βρεις......

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #10 στις: 10/08/11, 02:17 »
ξέρω οτι μάλλον μόνος μου τα γράφω και τα διαβάζω αλλα δεν πειράζει συνεχίζω


xexexexexe ;D ;D ;D ;D ;D ......φιλε το θεμα ειναι υποκειμενικο.......παρε οποια σου αρεσει καλυτερα.....
αν θες ροκιες παρε την φεντερ.....μην παρεις την ηλεκτροακουστικη (αν και θα εχεις και ακουστικο και παραμορφωμενο ηχο) γιατι η ταστιερα της ειναι (λιγο) μεγαλυτερη απο της φεντερ.....ειναι μικρη διαφορα αλλα για σολα και ροκιες βολευουν καλυτερα οι ηλεκτρικες (το ξερεις αυτο).......εγω προσωπικα θα επαιρνα την φεντερ.......αλλα επειδη ειπες πως εχεις ηλ. κιθαρα παρε την ibanez....η lag ειναι οντως καπως καλυτερη αλλη και η ibanez δεν ειναι χαλια.......μια χαρα ειναι.....ψαξε και αλλες....κατι θα βρεις......


ευχαριστώ που απάντησες !!! έτσι για το γ**ώτο :P


η ibanez είναι κουκλα.. η πιο όμορφη απο τις 3. αλλα κάτι δεν μου κόλαγε στον ήχο. σαν να μην είχε καθόλου μπάσο... θα το ψάξω και άλλο όσο μπορώ τι να κάνω.... αν και δεν νομίζω να απογοητευώ με κάποια απο αυτές.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #11 στις: 10/08/11, 08:13 »
καλα για τα μπασα μπορει να φταινε και οι χορδες.....οι εργοστασιακες ειναι μαπα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #12 στις: 10/08/11, 10:03 »
H συγκεκριμένη Lag έχει το ίδιο nut width με τη Fender (43 χιλιοστά), και οι Ibanez είναι περίπου στα ίδια επίπεδα (42,5-43 χιλιοστά), οπότε οι διαφορές είναι από απειροελάχιστες έως ανύπαρκτες. Έτσι κι αλλιώς οι ακουστικές/ηλεκτροακουστικές πράγματι δεν βολεύουν ιδιαίτερα για "σόλα και ροκιές", αλλά για λόγους μάλλον άσχετους με τις διαστάσεις του μπράτσου (μέγεθος σώματος, χορδές, κλπ).

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά τις Fender (τόσο την CD60 όσο και την 300CE που ανέφερε κάποιος) θα τις απέκλεια εξ αρχής και χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί το καπάκι τους είναι από laminate ξύλο και όχι συμπαγές. Αυτό έχει σημαντική επίπτωση στον ήχο και από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις κιθάρα με συμπαγές καπάκι, θα σε συμβούλευα να το προτιμήσεις. Από τις τρεις κιθάρες που παρέθεσες λοιπόν, θα κοίταζα μόνο τη Lag και την Ibanez, με μια ελαφρά προτίμηση στην Ιbanez γιατί έχει καπάκι από spruce, το οποίο θα προτιμούσα σε σχέση με τον κέδρο της Lag. Kαι οι δύο κιθάρες πάντως είναι καλοφτιαγμένες και έχουν καλά χαρακτηριστικά. Από την άλλη πλευρά, αν δεν θέλεις οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική και βολεύεσαι με μια απλή ακουστική, η Cort Earth 100R είναι μεγάλη ευκαιρία και για 170 Ευρώ δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #13 στις: 10/08/11, 11:00 »
οπως ειπα ειναι υποκειμενικο θεμα......εγω θα διαλεγα την φεντερ μονο και μονο επειδη δεν εχω ηλ.κιθαρα (και επειδη βολευει για ροκιες) ......για τον fearless και γω την ibanez προτιμω.............τωρα αυτο που ειπες οτι δεν παιζουν ρολο οι διαστασεις μαλλον δεν εχεις δικιο (για μενα)......οι (ηλεκτρο)ακουστικες εχουν πιο παχυ μπρατσο και δεν βολευει......ειναι πιο δυσκολο.....ομως δεν παιζουν ρολο μονο οι διαστασεις....(οπως ειπες) οι χορδες ειναι και αυτες "εμποδιο" γιατι ειναι πιο σκληρες και στο bending θα ποναει......αλλα αυτο λυνετε αμα εξασκηθεις.....τωρα το σωμα δεν νομιζω να ειναι προβλημα......εξαρτατε τι θελει να παιξει ο fearless.....οντως οι διαφορες ειναι πολυ μικρες αλλα και εγω δεν ειπα οτι ειναι μεγαλες ;)

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #14 στις: 10/08/11, 16:04 »
και εμένα πιο πολύ η ibanez μου άρεσε σαν σύνολο αλλα βλέπω σε πολλά ξένα forum να γράφουν άσχημα πράγματα για τον ήχο γενικότερα των ibanez ακουστικών..

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #15 στις: 10/08/11, 16:35 »
H συγκεκριμένη Lag έχει το ίδιο nut width με τη Fender (43 χιλιοστά), και οι Ibanez είναι περίπου στα ίδια επίπεδα (42,5-43 χιλιοστά), οπότε οι διαφορές είναι από απειροελάχιστες έως ανύπαρκτες. Έτσι κι αλλιώς οι ακουστικές/ηλεκτροακουστικές πράγματι δεν βολεύουν ιδιαίτερα για "σόλα και ροκιές", αλλά για λόγους μάλλον άσχετους με τις διαστάσεις του μπράτσου (μέγεθος σώματος, χορδές, κλπ).

Από εκεί και πέρα εγώ προσωπικά τις Fender (τόσο την CD60 όσο και την 300CE που ανέφερε κάποιος) θα τις απέκλεια εξ αρχής και χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί το καπάκι τους είναι από laminate ξύλο και όχι συμπαγές. Αυτό έχει σημαντική επίπτωση στον ήχο και από τη στιγμή που μπορείς να πάρεις κιθάρα με συμπαγές καπάκι, θα σε συμβούλευα να το προτιμήσεις. Από τις τρεις κιθάρες που παρέθεσες λοιπόν, θα κοίταζα μόνο τη Lag και την Ibanez, με μια ελαφρά προτίμηση στην Ιbanez γιατί έχει καπάκι από spruce, το οποίο θα προτιμούσα σε σχέση με τον κέδρο της Lag. Kαι οι δύο κιθάρες πάντως είναι καλοφτιαγμένες και έχουν καλά χαρακτηριστικά. Από την άλλη πλευρά, αν δεν θέλεις οπωσδήποτε ηλεκτροακουστική και βολεύεσαι με μια απλή ακουστική, η Cort Earth 100R είναι μεγάλη ευκαιρία και για 170 Ευρώ δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.


επίσης σε ευχαριστώ για την επιπλέον ανάλυση :)

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #16 στις: 10/08/11, 17:19 »
και εμένα πιο πολύ η ibanez μου άρεσε σαν σύνολο αλλα βλέπω σε πολλά ξένα forum να γράφουν άσχημα πράγματα για τον ήχο γενικότερα των ibanez ακουστικών..


φιλε αμα εσενα σου αρεσει καλυτερα η ibanez στο ματι και στο αυτι και αν σε βολευει κιολας παρ' την.....ο καθενας με το γουστο του......τραβα παλι να την δοκιμασεις για να παρεις παλι μια ιδεα και αμα σου αρεσει παρ την.....ειναι ωραια και αξιζει.....μην κοιτας τι γραφουν.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #17 στις: 10/08/11, 20:13 »
οπως ειπα ειναι υποκειμενικο θεμα......εγω θα διαλεγα την φεντερ μονο και μονο επειδη δεν εχω ηλ.κιθαρα (και επειδη βολευει για ροκιες) ......για τον fearless και γω την ibanez προτιμω.............τωρα αυτο που ειπες οτι δεν παιζουν ρολο οι διαστασεις μαλλον δεν εχεις δικιο (για μενα)......οι (ηλεκτρο)ακουστικες εχουν πιο παχυ μπρατσο και δεν βολευει......ειναι πιο δυσκολο.....ομως δεν παιζουν ρολο μονο οι διαστασεις....(οπως ειπες) οι χορδες ειναι και αυτες "εμποδιο" γιατι ειναι πιο σκληρες και στο bending θα ποναει......αλλα αυτο λυνετε αμα εξασκηθεις.....τωρα το σωμα δεν νομιζω να ειναι προβλημα......εξαρτατε τι θελει να παιξει ο fearless.....οντως οι διαφορες ειναι πολυ μικρες αλλα και εγω δεν ειπα οτι ειναι μεγαλες ;)

Kαι οι διαστάσεις του μπράτσου θέμα προσωπικής προτίμησης είναι, είτε μιλάμε για ηλεκτρική είτε για ακουστική. Εγώ π.χ. προτιμώ τα παχύτερα και φαρδύτερα μπράτσα ακόμα και στις ηλεκτρικές και δεν με βολεύουν καθόλου τα λεπτότερα και θεωρούμενα "γρήγορα" μπράτσα. Ανεξάρτητα από αυτό, ροκιές σε ακουστική ή ηλεκτροακουστική κιθάρα είναι λίγο δύσκολο να παίξεις (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον), για πολλούς λόγους. Ο ακουστικός ήχος δεν είναι γενικά κατάλληλος για το συγκεκριμένο ιδίωμα, το πιο μεγάλο σώμα δεν διευκολύνει, οι μεγαλύτερου διαμετρήματος χορδές δεν προσφέρονται για σόλα και τεχνικές που θα χρησιμοποιούσε κανείς σε ροκ μουσική, η χρήση παραμόρφωσης μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητο feedback που θα σού χαλάσει τον ήχο, κλπ.

Επί του θέματος φίλε fearless, πιστεύω γενικά ότι θα είναι καλύτερα να προτιμήσεις την κιθάρα που σού κάθεται καλύτερα στο χέρι, ειδικά αν αυτή είναι ηλεκτροακουστική. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις στον ενισχυτή και με τη χρήση ενός equalizer ή πολυεφφέ θα μπορέσεις να βελτιώσεις τον ήχο, να τονίσεις συχνότητες που υπολείπονται ή να "κόψεις" άλλες που κυριαρχούν, να προσθέσεις εφφέ (reverb, chorus, delay κλπ) που θα εμπλουτίσουν τον ήχο σου. Επομένως το σημαντικό είναι να έχεις καλή αίσθηση από την κιθάρα. Τα υπόλοιπα διορθώνονται σε μεγάλο βαθμό.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #18 στις: 11/08/11, 17:30 »
Kαι οι διαστάσεις του μπράτσου θέμα προσωπικής προτίμησης είναι, είτε μιλάμε για ηλεκτρική είτε για ακουστική. Εγώ π.χ. προτιμώ τα παχύτερα και φαρδύτερα μπράτσα ακόμα και στις ηλεκτρικές και δεν με βολεύουν καθόλου τα λεπτότερα και θεωρούμενα "γρήγορα" μπράτσα.π.



ναι δεν ειπα το αντιθετο....οπως ειπα (για τριτη φορα) ειναι υποκειμενικο θεμα...........εμενα μου αρεσει το λεπτο μπρατσο εσενα το παχυ......ειναι θεμα γουστου


Ο ακουστικός ήχος δεν είναι γενικά κατάλληλος για το συγκεκριμένο ιδίωμα, το πιο μεγάλο σώμα δεν διευκολύνει, οι μεγαλύτερου διαμετρήματος χορδές δεν προσφέρονται για σόλα και τεχνικές που θα χρησιμοποιούσε κανείς σε ροκ μουσική, η χρήση παραμόρφωσης μπορεί να οδηγήσει σε ανεπιθύμητο feedback που θα σού χαλάσει τον ήχο, κλπ.




εχω ακουσει μεταλ σε ακουστικο ηχο και μου αρεσε (σου δινω και λινκ να το δεις
)......και η μεταλ εχει πιο πολυ παραμορφωση (ΜΕΡΙΚΕΣ φορες) απο την ροκ αρα μπορεις να παιξεις ροκ σε ακουστικη (για την πλακα σου) .....το μεγαλο σωμα της (ηλεκτρο)ακουστικης δεν ειναι εμποδιο......εγω εχω μια ηλεκτροακουστικη δεν με δυσκολεψε να παιξω "ροκιες" (που δεν παιζω....τωρα μαθαινω).....ειναι θεμα συνηθειας.....τωρα οι χορδες ναι δεν προσφερονται για καποιες τεχνικες στην ροκ.......tapping κανεις στην (ηλεκτρο)ακουστικη με ευκολια.....alternate picking κανεις.......με εξασκηση μπορει να κανεις και shred......κανεις και πολλες αλλες ομως sweep picking ειναι δυσκολο να κανεις εξαιτιας των χορδων....
αλλα παλι με εξασκηση μπορεις να το πετυχεις.......οσο για το feedback σε αυτο παιζει ρολο ο προενισχυτης.......οταν χρησιμοποιεις παραμορφωση δεν γινετε παντα το feedback.....για να σου τυχει το ανεπιθυμητο feedback πρεπει να βαλεις τον προενισχυτη στο full αλλιως δεν σου τυχαινει.....

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #19 στις: 11/08/11, 17:51 »
Δεν θα πω πολλα.
Οπως ειπες παιζεις 4 χρονια.
Γιατι να δωσεις τζαμπα λεφτα για φεντερ?
Υπαρχουν τοσες επιλογες...
 ;)

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #20 στις: 12/08/11, 13:19 »
Δεν θα πω πολλα.
Οπως ειπες παιζεις 4 χρονια.
Γιατι να δωσεις τζαμπα λεφτα για φεντερ?
Υπαρχουν τοσες επιλογες...
 ;)



μάλλον αναφέρεσαι στον τοπικ starter που έχει να μπεί απο την μέρα που έφτιαξε το τοπικ (Τελευταία σύνδεση:13/06/11, 22:18)εγώ παίζω με το ζόρι 2 μήνες :P (και πριν πολλα πολλα χρονια ειχα κανει μαθήματα σε κλασσική)..

@kyriakos_t ακριβώς τέτοια μουσική θέλω να παίζω.... ακριβώς τέτοιους ήχους όπως στο video.
και άλλο ένα εδώ: :P
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/11, 13:26 από Fearless »

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: αγορά κιθάρας έως 300ευρώ
« Απάντηση #21 στις: 12/08/11, 13:32 »
ναι ειναι ωραια φαση......παρε την φεντερ τοτε η αμα θες και παραμορφωση παρε την lag.....κατεβασε και την ταμπλατουρα και αρχισε

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
11765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/09, 00:33
από Wise_One
8 Απαντήσεις
3224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 14:27
από Απόλλων
28 Απαντήσεις
11855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/11, 14:31
από south7hools
16 Απαντήσεις
6267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/11, 21:54
από delos999
5 Απαντήσεις
2411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/11, 15:08
από Sensei
0 Απαντήσεις
1521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/11, 22:31
από chaouse
10 Απαντήσεις
6340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
16 Απαντήσεις
6680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 13:09
από IDEAL
17 Απαντήσεις
6032 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 15:26
από ScorpionsManiac