Αποστολέας Θέμα: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)  (Αναγνώστηκε 1712 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« στις: 19/01/12, 12:05 »
Η τελευταία μου (αλλά όχι και πολύ πρόσφατη, πάει κανας χρόνος τουλάχιστον) διαδικτυακή μουσική συνεργασία.
Με τη βοήθεια του Ed a.k.a wavephonic (internet-φίλος από KVR από πολύ παλιά) στα πλήκτρα και της Jasmine στα φωνητικά (φίλη του Ed, και οι δύο από Καναδά).
Τα υπόλοιπα είναι από τις γνωστές zeoy (home) productions :D


http://www.box.com/s/cgg2o3pkqmjekpzelzvl

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #1 στις: 19/01/12, 14:29 »
Ωραία εκτέλεση! Μου θυμίζει πολύ τους Chris & Carla αλλά με πιό τρυφερά φωνητικά.   :up
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #2 στις: 19/01/12, 15:00 »
Αν και δε νομίζω ότι περιμένεις τη δική μου κριτική για να καταλάβεις πόσο άρτιο είναι αυτό που μας ανέβασες, δέξου τα ταπεινά μου συγχαρητήρια ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/12, 17:27 από gkou »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #3 στις: 19/01/12, 18:18 »


Ωραία εκτέλεση! Μου θυμίζει πολύ τους Chris & Carla αλλά με πιό τρυφερά φωνητικά.   :up




Η σύγκριση και μόνο με Chris & Carla μου'φτιαξε τη μέρα :)

Αν και δε νομίζω ότι περιμένεις τη δική μου κριτική για να καταλάβεις πόσο άρτιο είναι αυτό που μας ανέβασες, δέξου τα ταπεινά μου συγχαρητήρια ::)


Γιατί να μην την περιμένω δηλαδή; και φυσικά τα δέχομαι μετά χαράς ;D


Thanx again guys and gals


Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #4 στις: 20/01/12, 18:58 »
Πολύ καλό, μπράβο! Εύκολα θα μπορούσε να παιχτεί το κομμάτι όπως είναι σε ένα ράδιο που παίζει τέτοιο ρεπερτόριο.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #5 στις: 23/01/12, 10:46 »
Πολύ καλό, μπράβο! Εύκολα θα μπορούσε να παιχτεί το κομμάτι όπως είναι σε ένα ράδιο που παίζει τέτοιο ρεπερτόριο.


Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.  :)
Αν σε κάποιον αρέσει ο ήχος, μπορώ να αντιγράψω (στα αγγλικά, από παλιότερο post σε ξενόγλωσσο forum) λεπτομέρειες σε σχέση με την όλη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #6 στις: 23/01/12, 20:24 »

Αν σε κάποιον αρέσει ο ήχος, μπορώ να αντιγράψω (στα αγγλικά, από παλιότερο post σε ξενόγλωσσο forum) λεπτομέρειες σε σχέση με την όλη διαδικασία.

Φυσικά και να τις post-άρεις (ή δώσε το link αν προτιμάς)! Προσωπικά, πάντα ενδιαφέρομαι για περισσότερες λεπτομέρειες, το ίδιο πιστεύω ισχύει και για την πλειοψηφία του forum.

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Blizzard (americana flavored, 3/4, female vox)
« Απάντηση #7 στις: 25/01/12, 10:10 »

Αν σε κάποιον αρέσει ο ήχος, μπορώ να αντιγράψω (στα αγγλικά, από παλιότερο post σε ξενόγλωσσο forum) λεπτομέρειες σε σχέση με την όλη διαδικασία.


Φυσικά και να τις post-άρεις (ή δώσε το link αν προτιμάς)! Προσωπικά, πάντα ενδιαφέρομαι για περισσότερες λεπτομέρειες, το ίδιο πιστεύω ισχύει και για την πλειοψηφία του forum.


ΟΚ. Αντιγράφω από post μου σε άλλο forum. Συγγνώμη για τα αγγλικά αλλά λίγο πολύ ορολογία είναι και ονόματα από plugins. Αν χρειάζεται κανείς κάποια διευκρίνιση εδώ είμαστε ;)


Recording
---------
2 acoustic guitar tracks recorded through a single dynamic mic (Beta 57A) sitting on my desk 


a cheap Cort bass (not bad though) DIed. Rolled off tone pot and neck pickup.
StudioDevil VBA for bass amp sim with all the highs rolled off


for slide and tremolo electric tracks I used the Tokai old strat through StudioDevil AMP


Organ is NuBi + Spinner (freebies), for piano we gotta ask Ed


Drums are from Superior2 (The lost NY studios extension). Lots of room and overheads and very little contribution from the close mics. Mainly a tweaked preset (brushed kit or something like that)


I don't know what Jas used for her vocals.


The only preamp I have and used is an M-Audio Audiobuddy


Mixing
------
Once I had all the tracks and the arrangement ready I did some basic adjustments to the levels, the usual EQing (hipassing almost everything except for kick and bass, a litlle air for the acoustics etc.) and very minor compression. Everything through DNR MixControl (it has a nice vintage compressor mode which works great if used carefully).


What else? Oh, three reverb busses from CSR (1 for the electrics, 2 for vocals, 3 for everything else) and that's it.


Mastering
---------
Mastering through PLParEQ3 (2 of them, pre and post compressor), Mix Control again for a very light compression (less than 2:1 with low threshold and 50% knee), Ferric DTS (very slight saturation)and Aradaz Maximizer for the final boost/limiting (trying to reach approx -13 average dB RMS for the whole tune).