Αποστολέας Θέμα: Tokai LG 118T  (Αναγνώστηκε 3593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Tokai LG 118T
« στις: 21/04/12, 17:04 »
το λεπον


http://www.guitar-galleries.co.uk/product.php/937/tokai-lg-118t-see-through-purple


http://www.tokai-guitars.co.uk/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=100&category_id=14&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=31


τι ξερουμε γι αυτες περα οτι ειναι πολυ καλες κιθαρες????? δεν βρηκα καπου χαρακτηριστηκα για το μπρατσο....(τα ηλεκτρικα αλλαζονται ευκολα οποτε δεν δινω βαση)


εχει καποιος? υπαρχουν στην ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #1 στις: 21/04/12, 21:30 »
Φαντάζομαι, οτι σε ενδιαφέρει μόνο αυτό το μοντέλο, και δεν ρωτάς για τις Tokai γενικότερα..

Πιστεύω οτι είναι πάρα πολυ δύσκολο να βρεις κάποιον που να έχει δοκιμάσει το συγκεκριμένο μοντέλο. Οχι μόνο στο forum μας, γενικότερα λέω. Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο http://www.tokaiforum.com/, οπού ακόμα και εκεί δεν υπάρχει κάποιο post για το gl118, αλλά αν ανοίξεις νεο thread, εκεί μάλλον έχεις τις καλύτερες πιθανότητες να βρεις απάντηση. Και φυσικά μπορείς να ρωτήσεις σε πωλητές και αντιπροσοπείες. Δεν χάνεις να ρωτήσεις και στον Μεταλλίδη, που φέρνει Tokai στην Ελλάδα.

Κάτι που θα βοηθήσει την αναζήτησή σου : H Tokai αλλάζει το ονομα των μοντέλων της ανάλογα με τον πληθωρισμό, ετσί ώστε το όνομα τους να αντικατοπρίζει την τιμή τους. Οπότε, αν το μοντέλο αυτό υπήρχε και πιο παλιά (πριν το 2009), θα έχει άλλο όνομα (παλιότερα = μικρότερη τιμή).

Στα ίδια λεφτά μπορείς να παίξεις και σε μεταχειρισμένες PRS, αλλά για να έφτασες το ψάξιμό σου μέχρι εδώ, είμαι σίγουρος οτι το ήξερες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #2 στις: 21/04/12, 22:03 »
To συγκεκριμένο μοντέλο δεν το γνωρίζω, είχα παίξει όμως παλιότερα μια παρόμοια κιθάρα από τηv Tokai, την PR50. Ήταν αρκετά καλή για την τιμή της (αν θυμάμαι καλά κάπου 200 λίρες μεταχειρισμένη). Aρχικά με ξένισε λίγο, ίσως γιατί οπτικά μού φάνηκε περίεργη (οι μαγνήτες είχαν σχετικά μικρή απόσταση μεταξύ τους, τα κλειδιά φαίνονταν σαν να προέρχονταν από άλλη κιθάρα, το headstock έδειχνε λίγο φτηνιάρικο), ίσως και επειδή περίμενα κάτι πιο παρόμοιο με PRS. Είχε κάποιες μικροατέλειες στο φινίρισμα και το μπράτσο δεν ήταν ιδιαίτερα παχύ, μού θύμισε περισσότερο strat παρά PRS. Από την άλλη πλευρά το Wilkinson τρέμολο ήταν πολύ καλό, τα κλειδιά, οι ο επιλογέας και τα knobs για tone και volume είχαν καλή και στιβαρή αίσθηση και οι μαγνήτες είχαν μια πολύ ωραία χροιά που επίσης δεν θύμιζε PRS ή Les Paul.  Συνολικά η κιθάρα είχε καλό playability και μού άφησε θετικές εντυπώσεις. Το μοντέλο που σε ενδιαφέρει φαίνεται να είναι σε εντελώς διαφορετική κατηγορία, με καλά ξύλα, πολύ καλοφτιαγμένο και γενικά προσεγμένο.

ΥΓ: Ψάξε και στο Harmony Central για κριτικές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #3 στις: 21/04/12, 22:23 »
Η PR50 είναι όντως κατώτερο μοντέλο, αλλά λογικά οι διαστάσεις του λαιμού πιθανολογώ οτι θα είναι παρόμοιες
« Τελευταία τροποποίηση: 21/04/12, 22:57 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #4 στις: 22/04/12, 13:03 »
Ρωταω για τη συγκεκριμενη γιατι ειναι πανεμορφη οπως η prs αλλα ελπιζω να εχει πιο λεπτο μπρατσο μιας και στις prs το βρησκο ανυποφορα χοντρο...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #5 στις: 22/04/12, 13:53 »
ποια μοντέλα της PRS δοκίμασες και σου φάνηκε χοντρός ο λαιμός ?

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #6 στις: 22/04/12, 21:41 »
custom 22 και standard 22. τρομερο φινιρισμα, απιστευτη οψη, εκπλητκτικος ηχος (με rotary 5 wiring) αλλα για μπρατσο μπαστουνι του baseball.....και βεβαια περα απο ενα custom που ειχε μηνει στοκ τα υπολοιπα πανακριβα.....

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #7 στις: 22/04/12, 23:17 »
Δεν ξέρω πολλά από PRS αλλά έχω την εντύπωση οτι έχουν πολλές επιλογές σε διαστάσεις μανικιού, μήπως να δοκιμάσεις και άλλα μοντέλα ? Sorry, δεν ξέρω να σε βοηθήσω περισσότερο..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #8 στις: 22/04/12, 23:37 »
Πολλές επιλογές δεν έχουν. Οι περισσότερες PRS έχουν wide fat ή wide thin μπράτσο. Το wide fat είναι σε στυλ Gibson 50s και εγώ τουλάχιστον το βρίσκω πολύ άνετο, αν και καταλαβαίνω ότι σε πολλούς δεν θα αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #9 στις: 23/04/12, 10:41 »
εχω μικρα δαχτυλακια ο ερμος.....τα μονα βολικα μπρατσα που εχω πιασει ειναι:

το LP μου με  1960's SlimTaper™ μανικι αλλα δεν παιζεται μετα τα 16 ταστο,

μια fender mexico strat με λεπτο μανικι(δεν ξερω πως το ονομαζει αλλα δεν εχω δει αλλη STRAT  με τοσο λεπτο μπρατσο) αλλα βαζω λαθος το χερι μου τοσα χρονια με αποτελεσμα να χτυπαω την πενα στο μεσαιο μαγνητη συνεχεια και...

Music man lp6...απλα τελειο μπρατσο για το χερι μου. κουμπωσα αμεσως και επαθα πλακα....αλλα πολλα τα λεφτα Αρη....(θελω να βρω μια sterling jp100 να δω ποσο κοντα στη  ΜΜ ειναι μπας και παρω αυτη)

τωρα αν η συγκεκριμενη ΤΟΚΑΙ ειναι οκ(θα παω βολτα απο Μεταλλιδη μπας και...) ε τοτε... "ενας ερωτας γεννιέται" μετα μενουν 2 duncan και 2 push/push (split neck/out phase) και ειμαι κομπλε.....

.................ΟΝΕΙΡΑ...............................
« Τελευταία τροποποίηση: 23/04/12, 22:48 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Tokai LG 118T
« Απάντηση #10 στις: 23/04/12, 22:57 »
Music man lp6...απλα τελειο μπρατσο για το χερι μου. κουμπωσα αμεσως και επαθα πλακα....αλλα πολλα τα λεφτα Αρη....(θελω να βρω μια sterling jp100 να δω ποσο κοντα στη  ΜΜ ειναι μπας και παρω αυτη)


Ψάξε μήπως βρεις καμιά παλιά OLP Petrucci όπως αυτές...

http://www.ebay.co.uk/itm/Olp-Musiman-Petrucci-Signature-Guitar-/290698228459

http://www.ebay.co.uk/itm/OLP-Petrucci-EMG-HZ-Pickups-/230778860408
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/06, 11:06
από oneofthem
tokai???

Ξεκίνησε από Ιμπανεζιος « 1 2 » Τα καλύτερα...

28 Απαντήσεις
11344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/08, 21:17
από Jezus
72 Απαντήσεις
21730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:20
από Jezus
37 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 14:57
από indie-anos laternative
9 Απαντήσεις
4157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/08, 00:01
από Ogun-Sotis
16 Απαντήσεις
6319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/10, 11:05
από ploutwnios
8 Απαντήσεις
4642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 01:19
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 00:46
από tansap