Αποστολέας Θέμα: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ  (Αναγνώστηκε 4333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« στις: 15/02/13, 18:08 »
καλησπερα,
θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με την επιλογη καταλληλου di για κιθαρα gibson 335 +  vox tonelab. μου εχουν τυχει 1-2 που συνδεθηκαν κατευθειαν σε κονσολα και ηταν δραματικο το αποτελεσμα -οι περισσοτεροι προκαθορισμενοι μου ηχοι ακουγονταν σαν κιθαρα του jumbo. δεν ξερω τι εφταιξε. παντως οι συγκεκριμενοι ηχοι και ο παραπανω εξοπλισμος, συνδιασμένα με τον ενισχυτη μου -fender hotrod δουλευουν αξιοπρεπως.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #1 στις: 15/02/13, 19:26 »
Δοκίμασες να συνδέσεις την κιθάρα απευθείας ή την σύνδεσες στην vox και από εκεί στην κονσόλα; Αν είναι το πρώτο, είναι λογικό. Αν είναι το δεύτερο σενάριο, το πιο πιθανό είναι να έχεις απ ενεργοποιημένες τις προενισχύσεις και φυσικά το cab sim, με αποτέλεσμα αυτό που παίρνεις στην κονσόλα να είναι dry signal με εφέ! Αν όπως λές παίζεις κανονικά πάνω σε ένα ενισχυτή, είναι φυσιολογικό. Το di δεν θα σου κάνει τίποτα, απλά ενεργοποίησε τα παραπάνω στην tonelab, βέβαια δεν θα έχει σχέση ο ήχος σου με τον ενισχυτή σου, με αυτό που θα πάρεις από την πεταλιέρα, αλλά δεν θα είναι αυτό που ακούς τώρα.
White noise

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #2 στις: 16/02/13, 09:55 »
οκ, ευχαριστω. θα το ψαξω... η αλήθεια ειναι οτι δεν ξερω τι ειναι το "cab sim" και δεν εχω την πεταλιερα τωρα μπροστα μου...  δεν καταλαβαινω επισης τι εννοεις "απενεργοποιημενες τις προενισχυσεις" -σε καθε ηχο εχω και μια "προσομοιωση" καποιου ενισχυτη.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #3 στις: 16/02/13, 10:03 »
Γενικα θα ηταν καλο να εχεις στην κατοχη σου ενα DI, απο το να περιμενεις τον ηχοληπτη να παρει ενα line σημα και ν το συνδεσεις κατευθειαν στη κονσολα. Για αρχη μην παρεις κατι ακριβο, αλλα ο,τι κι αν παρεις θα ειναι δικο σου και θα εισαι σιγουρος για το αποτελεσμα.

Προσωπικα, οταν καλυπτω ηχητικα ενα live και υπαρχει το αναλογο budget, προτιμω να παιρνω μεσω ενος DI το σημα οπως το βγαζουν τα πεταλακια/πεταλιερα κι απο το DI να δινωτο ιδιο σημα και στον ενισχυτη. Αυτο παρεχει μια ασφαλεια ως προς τον ηχο ( ενισχυτης που τριζει, μικρο παταρι που λογω leakage των ηχων δεν αφηνει το μικροφωνο ενισχυτη να λαβει σωστα το σημα, κλπ ) και πολλες δυνατοτητες μιξης ενος σηματος που ειναι ελεγμενο 100% ( εκτος εαν η πεταλιερα εχει προβλημα :P ) κι ενος σηματος που δινει την αισθηση χωρου κι ογκου απο εναν ενισχυτη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #4 στις: 16/02/13, 13:17 »
ευχαριστω πολύ! τι λες οτι εφταιξε τις φορες που μεσω di πηγα στην κονσολα κι ειχε ο ηχος τα χαλια που περιεγραψα; από την στιγμή που οι προκαθορισμενες ρυθμισεις μου, στην πεταλιερα, ήταν οκ για τον ενισχυτη μου (και για άλλους...)! τα συγκεκριμενα di; ο ηχολήπτης; καποιες ρυθμισεις μου; η κιθαρα -σκαφακι 335;
ευχαριστω
 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #5 στις: 16/02/13, 14:05 »
Το πιο πιθανο ειναι να φταιει η ελλειψη του cab sim που εχει η πεταλιερα σου. Ο ηχος της κιθαρας ειναι ενας συνδυασμος πραγματων, ομως το πιο απαραιτητο ειναι ο ενισχυτης/καμπινα οσον αφορα τη πληροτηρα του. Και οι ψηφιακες πεταλιες μπορουν και μιμουνται αυτη την ελλειψη, οταν το σημα πηγαινει κατευθειαν στη κονσολα και δεν περναει απο καποιον ενισχυτη!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #6 στις: 16/02/13, 14:07 »
Τα κυκλώματα του ενισχυτή σου και η συχνοτική απόκριση του ηχείου του, δεν ειναι ομοια με αυτά του P.A συστήματος.

Καταρχην τα ηχεια εν.κιθαρας ειναι κουφα συνήθως απο τα 7kHz και πάνω(και φυσικά δεν εχουν γραμμική αποκριση), και για αυτό συνήθως τρωμε τζιτζικια ογκρατέν αμα ΔΕΝ εχουμε φτιάξει ηχο στην πεταλιέρα για απευθείας σύνδεση σε μίκτη.

οποτε εχουμε τον καθε μας ηχο σεταρισμενο:
1) Για συνδεση με ενισχυτη
2) για συνδεση σε μικτη . ( εκει καλο ειναι να εχεις ενεργοποιημένο και το amp cab simulation για πιο γηινα αποτελέσματα)
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #7 στις: 17/02/13, 17:16 »
σας ευχαριστώ. άρα -αν καταλαβα καλα:
-φτιαχνω ηχους ειδικα για κονσολα βαζοντας οπωσδηποτε και προσομοιωση κάποιας καμπινας (που πιθανον δεν ειχα )
-δεν χρειαζεται να αγορασω συγκεκριμενο DI για το σετ μου
 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #8 στις: 17/02/13, 19:34 »
Οταν λες "συγκεκριμενο", τι εννοεις ακριβως;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #9 στις: 18/02/13, 14:24 »
...εννοώ αν πρέπει να αγοράσω κάποιο DI που να "ταιριάζει" περισσότερο στο σετ μου. αλλιως μένω καθε φορά σε αυτο που προσφέρεται από τον ηχολήπτη, αν δεν επηρεάζει δραματικά το αποτέλεσμα...
 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #10 στις: 18/02/13, 14:51 »
Θα σου προτεινα να εχεις ενα DI δικο σου, τοσο για λογους ασφαλειας ( ποτε δεν ξερεις τι διελυμενο μηχανημα μπορει να σου φερει καποιος ), οσο και για λογους διευκολυνσης. Ιδιαιτερα σε μαγαζια με εποχιακους ηχοληπτες, θα απαλλακτεις απο την παρουσια τους εαν απλως τους δωσεις ενα XLR mic level σημα...

Τουλαχιστον απο τη δικη σου πλευρα, θα εχεις κανει ο,τι πρεπει για να κερδισεις το σεβασμο τους, συν το γεγονος πως ακομα κι "αμπαλοι" να ειναι ( που ειναι οι περισσοτεροι ) θα εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να κανουν κατι λαθος!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #11 στις: 18/02/13, 14:59 »
Μια και καλη...  ;)


http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi09.htm



Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος gvogi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: DI ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΚΙΘΑΡΑ
« Απάντηση #12 στις: 18/02/13, 18:02 »
σας ευχαριστώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
14487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 17:27
από telekris
1 Απαντήσεις
2033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/07, 02:16
από mikro_frikio
15 Απαντήσεις
6256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 00:25
από mace
9 Απαντήσεις
5126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
76 Απαντήσεις
25264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:47
από Jezus
11 Απαντήσεις
5019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/10, 01:42
από Jezus
3 Απαντήσεις
2361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 18:11
από kirk (IBANEZ RG370) hammet
2 Απαντήσεις
2353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/10, 16:31
από kostasmel
6 Απαντήσεις
2848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/12, 19:14
από adr1anos