Αποστολέας Θέμα: ''ECHOES''  (Αναγνώστηκε 6026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
''ECHOES''
« στις: 16/05/05, 11:29 »
Η νεα δουλεια του Γιωργου Φακανα..συν τοις αλλοις συμμετεχουν και οι μουσικη Wallace Roney,Χριστος Ραφαηλιδης,David Lynch(!!!!! ;)),Haig Yazdjian και Νικος Καπηλιδης..Τιποτα λιγοτερο απο οτι θα περιμενε κανεις απο τον Φακανα..το μονο που με εξεπλιξε ειναι οτι διαπιστωσα οτι ειναι η μονη ελληνικη δουλεια των τελευταιων χρονων που μπορω να την χαρακτηρισω γνησια ελληνικη jazz..Το κοβω η ''echoe'' του Φακανα να φτανει πολυ μακρια.. 8)καλη ακροαση! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/05/05, 11:36 από jazzer_n_rocker »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #1 στις: 16/05/05, 12:53 »
Ο Φακανας που χει και το ωδειο ειναι?
Twitter @mcrosog

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #2 στις: 16/05/05, 16:06 »
Η μονη παρατηρηση που μπορουσες να κανεις ειναι αν ειναι ο Φακανας που εχει το ωδειο?! >:( >:(
Anyway αυτος ειναι..

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #3 στις: 17/05/05, 02:06 »
Η μονη παρατηρηση που μπορουσες να κανεις ειναι αν ειναι ο Φακανας που εχει το ωδειο?! >:( >:(
Anyway αυτος ειναι..

E ναι ρε συ αφου δεν εχω παρει το δισκο, τι αλλη παρατηρηση μπορω να κανω???? ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος cavallino

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #4 στις: 17/05/05, 11:43 »
Ο Φακανας που χει και το ωδειο ειναι?
Ναι.....ο ιδιος......(ο δασκαλος μου ;D ;D ;D)

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #5 στις: 17/05/05, 16:22 »
Ερεβε...τελικα σε παω ρε! ;D

cavallino,αντε ρε..συγχαρητηρια! ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #6 στις: 17/05/05, 21:37 »
Η μονη παρατηρηση που μπορουσες να κανεις ειναι αν ειναι ο Φακανας που εχει το ωδειο?! >:( >:(

Γιατί, έπρεπε ο άνθρωπος να δώσει συγκεκριμένη απάντηση και λάθεψε στο test γνώσεων?

Παράθεση
το μονο που με εξεπλιξε ειναι οτι διαπιστωσα οτι ειναι η μονη ελληνικη δουλεια των τελευταιων χρονων που μπορω να την χαρακτηρισω γνησια ελληνικη jazz..

Όπως λέμε γνήσια ελληνική rock, τζατζίκι, παστουρμά, σουβλάκι, φουστανέλα κοκ.

Κάποιος να γνωστοποιήσει στους κάτωθι πως απέχουν από το χαρακτήρα "γνήσια ελληνική jazz". Αυτοί τα τελευταία χρόνια παίζουν ντεμέκ:

Κοντραφούρης, Πατερέλης, Μπαρμπέρης, Τσαμπρόπουλος, Καραγεώργης, Μπαλταζάνης, Κούρτης, Αλεξίου, Βασιλάκης, Παπαδημητρίου, Γεωργιάδης κα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #7 στις: 17/05/05, 22:01 »
Κοντραφούρης, Πατερέλης, Μπαρμπέρης, Τσαμπρόπουλος, Καραγεώργης, Μπαλταζάνης, Κούρτης, Αλεξίου, Βασιλάκης, Παπαδημητρίου, Γεωργιάδης κα
Μπορει να εννοουσε καποιο παρακλαδι της τζαζ... :-\ Επισης, πολλοι απο τους παραπανω ( αν και δεν τους ξερω ολους για να ειμαι ειλικρινης ), επαιζαν τζαζ με "προσμιξεις". Τωρα πως αναλυει ο καθενας τον ηχο , ειναι υποκειμενικο θεμα...Ισως να ειναι ακραιο απλα το "το μονο που με εξεπλιξε ειναι οτι διαπιστωσα οτι ειναι η μονη ελληνικη δουλεια των τελευταιων χρονων που μπορω να την χαρακτηρισω γνησια ελληνικη jazz", ομως ειναι καθαρα προσωπικη αποψη πιστευω και δεν αφορα το συνολο των ακροατων της τζαζ και παρεμφερων ειδων...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #8 στις: 17/05/05, 23:37 »
Φίλε freemind, πέρα και έξω από προσωπικές γνώμες, οφείλουμε να στεκόμαστε και λίγο αντικειμενικά στους χαρακτηρισμούς μας. Προσωπικά έχω σοβαρότατες ενστάσεις στον όρο "γνήσιος", όταν μιλάμε με μουσικά κριτήρια, πόσο μάλλον όταν η αναφορά γίνεται σε ένα ιδίωμα εισαγωγής. Τι εστί μη "γνήσιο" δηλαδή? Μήπως αυτό που προσιδιάζει στα ξενικά πρότυπα? Μα ούτως ή άλλως, όταν μιλάμε για jazz, στην καλύτερη των περιπτώσεων να έχουμε να λέμε για προσμίξεις με ελληνικές αισθητικές και τίποτα περισσότερο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι απαραίτητα κακό. Ανόθευτη/αγνή ελληνική jazz όμως, όσο εθνικόφρονες κι αν επιθυμούμε να παρουσιαστούμε, απλά δεν υφίσταται.

Αν ήταν πάντως τίποτα περισσότερο από προσωπική άποψη, θα ανησυχούσα πραγματικά.

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #9 στις: 18/05/05, 16:34 »
schizm...απο το να σε πιασει παραληρημα θα μπορουσες να με ρωτουσες τι ακριβως εννοουσα..γιατι οπως φαινεται δεν καταλαβες καθολου..
Γνησια Ελληνικη jazz θεωρω(οχι μονο εγω φυσικα..)την jazz που εχει επιρροες απο τις μουσικες του παρελθοντος στην Ελλαδα,γι'αυτο αλλωστε καθε κομματι του Φακανα εχει και διαφορετικο τοπονοιμιο(οπως μαλλον δεν ξερεις..)
 Συγχαρητηρια που εχεις ακουστα(μονο ακουστα..)καποια ονοματα,θα μπορουσες να προσθεσεις για να εντυπωσιασεις περισσοτερο,τους Λαντσια,Κιουρτσογλου,Σπαθα,Παπανδρεου,Καπηλιδη,Σαριδακη κ.α. κορυφαιους ελληνες μουσικους..
Οπως εχω ξανααναφερθει στο συγκεκριμενο θεμα..Ελληνικη jazz ΥΠΑΡΧΕΙ ιστορικα απο το 700 μ.χ. οπου και εχει τις ριζες της η Δημοτικη μουσικη(η οποια ειναι η ελληνικη jazz)..Τωρα το αν υφισταται ελληνικη jazz κατα την γνωμη σου..κρατα το για τον εαυτο σου ωστε να μην εκτειθεσαι τοσο εντονα..
Μπραβο σου που ενδιαφερεσαι και μαθαινεις για την jazz,αλλα αλλη φορα να ψαχνεις κατι περισσοτερο πριν διατυπωσεις μια αβεβαιη κριση σου..  :-X:P :-\

   Υ.Γ.freemind αυτη η φραση μου που παρεθεσες δεν ειναι εντελως δικη μου...! ;)

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #10 στις: 19/05/05, 01:34 »
Ασύλληπτες ανακρίβειες. Αναμενόμενες σπασμωδικές αντιδράσεις.

Η Ελληνική Jazz υπάρχει από την εποχή των παγετώνων, όπου οι ημών πρόγονοι χτύπαγαν και κρόταλιζαν τα κόκαλα αλλοιωμένα. Εκεί θα βρει κανείς τα πρώτα ίχνη. Έπρεπε όμως να παρέλθουν χιλιετίες προτού εμφανιστεί ο πρώτος εμπνευστής του όρου "ελληνική jazz", ο αείμνηστος Τζαζάκης, κρητική φυσιογνωμία που άφησε ιστορία στο νησί κι όλοι έχουν να το λένε.

Κάποια στιγμή η ελληνική jazz έγινε δημώδης και στη συνέχεια μετεξελίχθηκε σε gothic, για να καταλήξει hardcore ηπειρώτικα από το τουρκμενιστάν με προεξέχοντα τον Ross Daly στην άταστη ηλεκτρική κιθάρα.

Τα -τοπονοίμια- πάντως δεν τα γνωρίζω. Τα έψαξα και στο λεξικό χωρίς αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #11 στις: 19/05/05, 08:48 »
   Υ.Γ.freemind αυτη η φραση μου που παρεθεσες δεν ειναι εντελως δικη μου...! ;)
Απο τη στιγμη ομως που τη γραφεις, ακομα και αν ειναι αλλου αρχικα, σημαινει πως συμφωνεις με αυτην ;) Οποτε αυτοματως τη χρεωνουμε σε σενα.
Παράθεση
Συγχαρητηρια που εχεις ακουστα(μονο ακουστα..)καποια ονοματα,θα μπορουσες να προσθεσεις για να εντυπωσιασεις περισσοτερο,τους Λαντσια,Κιουρτσογλου,Σπαθα,Παπανδρεου,Καπηλιδη,Σαριδακη κ.α. κορυφαιους ελληνες μουσικους..
Δεν ηξερα πως με καποια ονοματα μεγαλων μουσικων μπορουμε να προκαλεσουμε εντυπωσιασμο..Να το ξερω την επομενη φορα που θα βγω για καφε, αντι να συζηταμε για αθλητικα να τους λεω τα παραπανω ονοματα... ;D
Παράθεση
διαφορετικο τοπονοιμιο
Αυτο ειναι αρκετα ενδιαφερον. Αν και εχω ακουσει ασχημα λογια για τον ιδιο, καθως και για την ποιοτητα του Ωδειου του ( απο καποιους φιλους μουσικους που πηγαιναν στο Ωδειο ), καποιες συμμετοχες του ( Λιλιπουπολη, Duo και Music Stories ) καθως και καποιες προσωπικες του δουλειες ( Horizon, Stand Art ) με εχουν ενθουσιασει..Ισως ειναι καλυτερος μουσικος απ'οτι διευθυντης ωδειου ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #12 στις: 19/05/05, 18:05 »
 schizm οπως ξανειπα δεν μου προκαλει καμια αισθηση να σχολιασω τα λεγομενα σου..συνεχισε..πες κι'αλλα..γελαω πολυ..ρε μπας και εισαι ο Μr Bean και μας δουλευεις?.. :P

freemind εννοειται πως συμφωνω ρε!Γι'αυτο το λεω!
 Ολα τα ωδεια(φανταζομαι θα συμφωνεις)ειναι χαλια μαυρα..η εκπαιδευτικη τους μεθοδος αποθητικη και η προθεση τους ειναι να αποκομοιζουν χρηματα και τιποτα αλλο..Δεν νομιζω το Εθνικο(που ειμαι εγω)να ειναι καλυτερο απο το ωδειο του Φακανα..Καλα μην μιλησω για τον Νακα..τα παντα βιτρινα..
 Για μενα ο Φακανας ειναι απιστευτος μουσικος..ειναι απο τους κορυφαιους ελληνες μουσικους και οχι μονο..

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #13 στις: 19/05/05, 19:58 »
freemind εννοειται πως συμφωνω ρε!Γι'αυτο το λεω!
 Ολα τα ωδεια(φανταζομαι θα συμφωνεις)ειναι χαλια μαυρα..η εκπαιδευτικη τους μεθοδος αποθητικη και η προθεση τους ειναι να αποκομοιζουν χρηματα και τιποτα αλλο..Δεν νομιζω το Εθνικο(που ειμαι εγω)να ειναι καλυτερο απο το ωδειο του Φακανα..Καλα μην μιλησω για τον Νακα..τα παντα βιτρινα..
Για το Εθνικο εχω ακουσει καλα λογια...Βεβαια δεν το εχω "ζησει" απο κοντα, γιατι εκει ειναι για μουσικους. Οπως επισης για τον Νακα, εχω ακουσει για το θεμα "βιτρινας"..τι παραξενο ;D Παντως στο ωδειο που ειμαι, δεν παρατηρω κατι το "βιτρινε" ή αισχοκερδες..Και ας ειναι ( το ενα παραρτημα ) 3 βηματα απο το ωδειο του Φακανα... 8)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #14 στις: 20/05/05, 14:47 »
Ενταξει το Εθνικο απο καθηγητες ειναι μια χαρα..αλλα η νοοτροπια τους ειναι χαλια..τελικα πηγαινεις σε ωδειο? ???με μπερδευεις..

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #15 στις: 20/05/05, 15:26 »
Οραια μπραβο......γιατι δεν αρχιζουμε να συζηταμε και για την ταξικη διαρθρωση σε μια σοσιαλιστικη-κομμουνιστικη κοινωνια? Γιατι μονο αυτο το θεμα δεν πιασατε....ολα τα αλλα πλην του δισκου....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #16 στις: 20/05/05, 15:28 »
Οραια μπραβο......γιατι δεν αρχιζουμε να συζηταμε και για την ταξικη διαρθρωση σε μια σοσιαλιστικη-κομμουνιστικη κοινωνια? Γιατι μονο αυτο το θεμα δεν πιασατε....ολα τα αλλα πλην του δισκου....
Εχεις απολυτο δικιο..θα παρακαλεσω καποιον συντονιστη να σβησει τα ασχετα με το θεμα μηνυματα..

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #17 στις: 20/05/05, 15:41 »
Στην νεα του δουλεια ''echoes'' ο Φακανας προσπαθει να δωσει μια νεα ωθηση στην μουσικη του ωστε να ακουστει ο ''ηχος''του παραεξω..
Μετα τους human touch και τους mode plagal ο Φακανας δικαιωματικα θελει να ανοιξει νεους οριζοντες..γι'αυτο αλλωστε χρησιμοποιησε και διεθνους φημης ονοματα..

        Υ.Γ.Ας ακουγα τους αγγλους να φωναζουν ''play the kalamata''και τι στον κοσμο!! ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #18 στις: 21/05/05, 17:14 »
τελικα πηγαινεις σε ωδειο? ???με μπερδευεις..
Καθολου...Ποιο ειναι το μπερδεμα δεν καταλαβαινω; ???

Παράθεση
Ας ακουγα τους αγγλους να φωναζουν ''play the kalamata''και τι στον κοσμο!!
Μπα..τα "συκα" ξερουν καλα.. ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

jazzer_n_rocker

  • Επισκέπτης
Απ: ''ECHOES''
« Απάντηση #19 στις: 21/05/05, 18:30 »
Λες οι καλαματιανοι να εχουν συγγενεια με τους αγγλους?! ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
1832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/07, 04:20
από zoltan
10 Απαντήσεις
4514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 15:40
από Minotaur
11 Απαντήσεις
3313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/10, 17:59
από Eagle Of Kamelot
3 Απαντήσεις
2101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/12, 13:27
από Dan Agg