Αποστολέας Θέμα: Οι Gathering και η progressive metal  (Αναγνώστηκε 10481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #25 στις: 05/09/06, 16:36 »
1.) Το ότι οι System δεν πληρούν τις προϋποθέσεις που ανέφερες δε λέει κάτι. Είναι ένα καθαρά prog σχήμα.
2.) Δε βγάζουν συναίσθημα οι DT; :o
3.) Progressive δεν είναι απλά το πρωτοποριακό. Το ρεμπέτικο και η πανκ δεν ονομάστηκαν prog γιατί αυτός είναι όρος που πια συναντάται ευρέως μόνο στη μέταλ/ροκ. Άμα βγει σήμερα ένα νέο είδος μουσικής δε θα είναι prog, απλά κατι καινούριο με δικό του όνομα. Ακόμη και στη μέταλ  δεν είναι prog οτιδήποτε το καινούριο.  Δε μπορώ να θέσω προϋποθέσεις για να ορίσω το prog, αλλά όπως νομίζω τις ταμπέλες δεν πρέπει να τις βάζει η λογική μας, αλλά τα αυτιά μας. Αν λοιπόν ακούσεις κάτι prog θα το καταλάβεις....

1) Koita re file. Den eipa oti oi SOAD den einai prog epidh to lew egw, apla ayth einai h proswpikh mu apopsh. De lew pws einai swsth 100%. Aman pia ti ginetai edw pera pia? De mporei na pei kapoios th gnwmh xwris na ton fane oloi....
2) Phgaine panw kai ksanadiavase ti lew gia DT kai meta steile. Grafw kata leksh: "kai kata th tapeinh mu gnwmh xanoun kata poly to nohma (ap th stigmh pu de mu vgazoun sunais8hma)".
3) Elpizw na anaferesai genika otan les: "Αν λοιπόν ακούσεις κάτι prog θα το καταλάβεις....".


Απ' 'οτι κατάλαβα μάλλον διέκρινες κάποιον ανύπαρκτο επιθετικό τόναο στην απάντησή μου. Ούτε πήγα να σε φάω επειδή είπες ότι οι System δεν είναι prog ούτε υπονοούσα κάτι με την τελευταία μου πρόταση. Απλά εννοούσα ότι την prog την καταλαβαίνεις όταν την ακούς και όχι άμα βλέπεις να πληρεί κάποιες προϋποθέσεις. Στο κάτω κάτω αυτό κανει την prog να ξεχωρίζει πραγματικά και ως άκουσμα και ως ιδεολογία.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #26 στις: 06/09/06, 08:39 »
Υπάρχουνε ένα σωρό συγκροτήματα που συνδυάζουνε διάφορες τάσεις κ που γενικά κατατάσσονται σε μία συγκεκριμένη κατηγορία λόγω του ότι έχουνε μια-μερικές φορές κ μηδαμινή-ομοιότητα με την τεχνοτροπία του εκάστοτε παρακλαδιού...αμφιβάλλω αν αυτό γίνεται συνειδητά απο την μεριά του κάθε συγκροτήματος.Τις περισσότερες φορές την δουλειά αυτή την κάνουνε οι εταιρίες κ τα περιοδικά...έτσι,όλα αυτά τα συγκροτήματα μπορεί να αποκαλούνται ως προγκρέσιβ,ως doom,ως power/speed/black/οτιδήποτε...ούτε καν οι ίδιες οι εταιρίες που προωθούν τους δίσκους αυτούς δεν έχουν καταφέρει να βρούν μια φόρμουλα για το τί ακριβώς είναι η progressive(ή οτιδήποτε άλλο),κ φυσικά ούτε κ τα ίδια συγκροτήματα φαίνεται να ενδιαφέρονται.Κ οι dream theater είναι progressive,κ οι fates warning είναι progressive,κ οι rush είναι progressive,και (γιατί όχι?)οι suffocation,death,atheist,watchtower,coroner είναι progressive...γιατί να μην είναι κ οι gathering progressive σχήμα?
Στην τελική,το τί είδος μουσικής παίζει το κλαθε συγκρότημα εξαρτάται περισσότερο απο το αυτί του ίδιου του ακροατή,έτσι δεν είναι?Για κάποιον οι gathering είναι progressive,για κάποιον άλλο μπορεί να είναι απλά ρόκ ή οτιδήποτε άλλο...

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #27 στις: 06/09/06, 13:34 »
suffocation,death,atheist,watchtower,coroner είναι progressive...γιατί να μην είναι κ οι gathering progressive σχήμα?
Στην τελική,το τί είδος μουσικής παίζει το κλαθε συγκρότημα εξαρτάται περισσότερο απο το αυτί του ίδιου του ακροατή,έτσι δεν είναι?Για κάποιον οι gathering είναι progressive,για κάποιον άλλο μπορεί να είναι απλά ρόκ ή οτιδήποτε άλλο...
Δε πολυ συμφωνω.... Οταν ακους κατι καταλαβαίνεις σε ποιες κατηγοριες μπορεις να το καταταξεις, απο τη στιγμη που εχει καποια, οχι απαραιτητα ολα, απο τα χαρακτηριστικα του ειδους γι αυτο και βρισκω φυσικο να κατατασουμε πολλα συγκροτηματα σε πολλες κατηγοριες ή ακομα και να κατατασουμε σιντι ενος συγκροτηματος σε αλλη κατηγορια απο τα υπολοιπα σιντι του. Γι αυτο και πχ δε μπορουμε να πουμε οτι οι archive ανηκουν μονο στη προγκ ή τη τριπ χοπ ή τη ποπ. Εξαρταται απο τα σιντι και την εποχη. Ωστοσο δε μπορεισ να πεις οτι ειναι κλασικη μουσικη η οτι ο εμινεμ ειναι μεταλλας επειδη απλα ετσι σου ακουγεται εσενα...

Αποσυνδεδεμένος CADMUS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #28 στις: 06/09/06, 14:16 »
Μα δεν μιλάω για κάτι τέτοιο.Μιλάμε για σχήματα που έχουν μια κοινή μουσική βάση.Ο έμινεμ δεν έχει σχέση με την κλασική μουσική.Οι dream theater k οι metallica(που έχουν παρ'ολ'αυτά διαφορές στο μουσικό τους ύφος)είναι κ οι δύο συγκροτήματα του ευρύτερου μέταλ χώρου.Πως μπορείς να πείς όμως πως οι dream theater είναι progressive και οι suffocation ή έστω οι opeth δεν είναι?Απο αυτά που ακούω εγώ,οι συνθέσεις κ των τριών σχημάτων είναι προοδευτικότατες,ακόμη κ αν κ το μουσικό ύφος των συγκροτημάτων διαφέρει ριζικά μεταξύ τους,χωρίς όμως να ξεφεύγει απο την βάση του,που είναι η μέταλ.
Κ ακόμη κ αν ακουστεί άσχετο,δεν ταξινομώ την δισκοθήκη μου με βάση τα <<είδη>>,τουλάχιστον σ'ότι αφορά τα μέταλ συγκροτήματα...κατά πόσο μπορούν να είναι αντικειμενικές οι ταμπέλες?Για παράδειγμα,ποτέ μου δεν κατάλαβα την διαφορά του speed και του power...κ ακόμα διαφωνώ με πολύ κόσμο για το τί είναι doom κ τι όχι.Ο καθένας σχηματίζει την άποψη του για το κάθε <<ιδίωμα>> με βάση τα ακούσματα του κ τα αγαπημένα του συγκροτήματα,δηλαδή με βάση τι φαίνεται σ'εκείνον αντιπροσωπευτικότερο για το εκάστοτε είδος.Οπότε είναι λογικό να διαφοροποιούνται ριζικά οι απόψεις σχετικά με το τί είναι τι κ τι δεν είναι...ή τουλάχιστον εγώ αυτό έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #29 στις: 06/09/06, 18:37 »
Μα δεν μιλάω για κάτι τέτοιο.Μιλάμε για σχήματα που έχουν μια κοινή μουσική βάση.Ο έμινεμ δεν έχει σχέση με την κλασική μουσική.Οι dream theater k οι metallica(που έχουν παρ'ολ'αυτά διαφορές στο μουσικό τους ύφος)είναι κ οι δύο συγκροτήματα του ευρύτερου μέταλ χώρου.Πως μπορείς να πείς όμως πως οι dream theater είναι progressive και οι suffocation ή έστω οι opeth δεν είναι?Απο αυτά που ακούω εγώ,οι συνθέσεις κ των τριών σχημάτων είναι προοδευτικότατες,ακόμη κ αν κ το μουσικό ύφος των συγκροτημάτων διαφέρει ριζικά μεταξύ τους,χωρίς όμως να ξεφεύγει απο την βάση του,που είναι η μέταλ.
Κ ακόμη κ αν ακουστεί άσχετο,δεν ταξινομώ την δισκοθήκη μου με βάση τα <<είδη>>,τουλάχιστον σ'ότι αφορά τα μέταλ συγκροτήματα...κατά πόσο μπορούν να είναι αντικειμενικές οι ταμπέλες?Για παράδειγμα,ποτέ μου δεν κατάλαβα την διαφορά του speed και του power...κ ακόμα διαφωνώ με πολύ κόσμο για το τί είναι doom κ τι όχι.Ο καθένας σχηματίζει την άποψη του για το κάθε <<ιδίωμα>> με βάση τα ακούσματα του κ τα αγαπημένα του συγκροτήματα,δηλαδή με βάση τι φαίνεται σ'εκείνον αντιπροσωπευτικότερο για το εκάστοτε είδος.Οπότε είναι λογικό να διαφοροποιούνται ριζικά οι απόψεις σχετικά με το τί είναι τι κ τι δεν είναι...ή τουλάχιστον εγώ αυτό έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.

Ρε φιλε κ εγω μαζι σου ειμαι, δε συμφωνω με τις ταμπελες και τα τοσα ειδη, αλλα δυστυχως υπαρχουν και ειναι δυσκολο να πεις οτι οι Gathering ειναι ροκ....

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #30 στις: 06/09/06, 18:43 »
Δεν ξερω για τωρα παντως το mndyllion μαι χαρα ροκ ειναι.Εκτος αν μιλας για τωρα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος godbluff

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #31 στις: 07/09/06, 08:18 »
Δεν ξερω για τωρα παντως το mndyllion μαι χαρα ροκ ειναι.Εκτος αν μιλας για τωρα.
Για τωρα ρε συ... Μπορεις να πεις απλα ροκ?

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Gathering και η progressive metal
« Απάντηση #32 στις: 07/09/06, 12:10 »
Να σου πω την αμαρτια μου δεν τα εχω ακουσει και ιδιαιτερα τα καινουρια εκτος απο ορισμενα κομματια οποτε δεν μπορω να εχω γνωμη.Ενταξει ατμοσφαιρικα μου φανηκαν.Τωρα για ροκ δεν ξρω.Παντως ουτε ποπ τα λες.Δεν ξερω.. ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
64 Απαντήσεις
30715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/08, 21:28
από Kiratzoharris
19 Απαντήσεις
6331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/06, 13:23
από *mustaine*
1 Απαντήσεις
1940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 02:11
από inthewoods
3 Απαντήσεις
2657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 16:23
από thepianist
1 Απαντήσεις
12545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
8 Απαντήσεις
2693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/12, 15:31
από alexhs232
7 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/13, 21:12
από Tagima
4 Απαντήσεις
2696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/14, 20:22
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/15, 16:16
από AnimaPura