Αποστολέας Θέμα: Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync  (Αναγνώστηκε 13727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #25 στις: 04/05/03, 03:52 »
κι εγω νομιζα οτι ειχαμε ξεφυγει απο τις μαλακιες περι μηνυματων , και σατανιστων!!!

αλλα κριμα...

trance , rave κτλ, δεν εχουν ψηλες συχνοτητες?
με τετοιες μουσικες δε πεθαινουν παιδακια με τα Ecstasy , την κοκαϊνη και τη πρεζα????
εκει δεν εχει μηνυματα ε??

anyway!!!

ΚΑΛΑ ΜΥΑΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

ΥΓ.τι να λεμε ρε μαγκες, εδω ειχανε πει οτι ο Παπακωνσταντινου ειναι σατανιστης για το "Ασε με να κανω λαθος"..οτι εχει και καλα αντισροφο μηνυμα!!!
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος oppo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #26 στις: 04/05/03, 19:59 »
Ο Τζιμάκος ο Πανούσης έχει τοποθετηθεί επί του θέματος βάζοντας το στη σωστή του διάσταση.
Βγάζει σατανιστές κλπ και την Μαρινέλλα με τον Κ. Χατζή στο "Ρεσιτάλ" και καταλήγει κάπως έτσι : "Αλλά μην το πείτε παιδιά στη Μαρινέλλα ότι είναι σατανίστρια γιατί δεν το ξέρει".
Τέλος πάντων, πολυσυζητημένο όντως το θέμα. Θεωρώ όμως ότι αυτά δεν στέκουν ή εν πάσει περιπτώσει η καθημερινή μας ζωή κινδυνεύει από άλλα πράγματα, που τα έχουμε αποδεχθεί λόγω συνήθειας.
Οταν τα σκατά θα αποκτήσουν αξία, οι φτωχοί δεν θα έχουν κώλο.

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Re:Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #27 στις: 04/05/03, 21:08 »
OH COOOOOOME OOOOOONNnnnn που λενε και τ' αμερικανάκια!!!!!!
Τι σκοτωνόσαστε? Ρε Γιωργο, είπαμε είσαι και καλά μεταλλάς, μπράβο ρε φίλε, καλά κάνεις, αλλά, λίγο ήρεμα ρε παιδί μου!  Λυπάμαι πολύ που το λέω αλλά οι μόνοι άνθρωποι που ξέρω να θεοποιούν τη μουσική τους και να της δίνουν χαρακτηριστικά που δεν έχει, είναι μεταλλάδες. Έχω διαβάσει πολλά μυνήματα σου και γενικώς νομίζω πως δεν είσαι ένας απ' αυτούς. Ας μην δίνουμε στη μουσική άλλη σημασία εκτός από αυτή που πραγματικά έχει. Μην κατηγοριοποιείς πεποιθήσεις σύμφωνα με τις προτιμήσεις στη μουσική :-\
Τώρα το ότι γινονται διάφορα τρελλά, και το ότι επηρρεάζουν το υποσυνείδητο του δέκτη, έχουν αποδεικτεί αληθινά, όπως πχ ένα πείραμα σε ένα κινηματογράφο, που κάθε 10 καρέ της ταινίας έβαζαν 1 καρε "drink pepsi" ή "buy popcorn" και οι πωλήσεις αυξήθηκαν κατά 30%.
Μπορεί να μην το αντιλαμβανόμαστε, αλλά πραγματικά να το ακούμε. Όταν κάναμε πειράματα με την πηγη συχνοτήτων, πάνω από συχνότητες 19000Hz δεν ακούγαμε τιποτα, αλλά το αισθανόμασταν το βουητό, καταλαβαίναμε πότε ήταν αναμμένη η συσκευή ή όχι.
Απλά σα σκέψη να πω ότι πιθανότατα πολλά από τα φαινόμενα αυτά είναι διαφημιστικά κόλπα. "Τεκμήριο": Το όλο θέμα περι αντίστροφων μυνημάτων στο Stairway to heaven βγήκε στα mid-eighties, όταν οι πωλησεις το άλμπουμ έπεσαν, με μόνο αποτέλεσμα να εκτοξευθούν και πάλι στα ύψη... ;)  
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #28 στις: 08/05/03, 20:30 »
Επισης οπως ειχε πει και ο Θεος του μεταλ Ρομπ Χαλφορντ αν ηταν να μπορουμε να βαζουμε σατανιστικα μυνηματα στους δισκους μας δεν θα ηταν καλυτερο να βαζαμε μυνηματα του στυλ παρτε μπλουζακια,δισκακια και αλλα δικα μας εμπορευματα???
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος StevieRayVaughan

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #29 στις: 28/11/05, 17:28 »
Δυστυχώς τώρα ανκάλυψα το topic και δεν πρόλαβα να διαβάσω όλα τα μυνήματα.
Τα υποσεινήδητα μηνύματα (λεγονται υποσεινηδητα λόγω του τρόπου με τον οποίο δρουν, και δεν γίνονται άμεσα αντιληπτά!) είναι γεγονός , (καλώς ή κακώς) και φυσικά δεν αφορούν μόνο ένα είδος μουσικής. Ούτε καν μόνο τη μουσική (βλ. ταινίες όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε κάποιος κλπ)
Οι μελέτες συνεχίζονται και όλο και περισσότερα στοιχεία έρχονται στην επιφάνεια.Σε πρόσφατες έρευνες που έγιναν, στις οποίες έλαβαν μέρος παιδιά μικρής ηλικίας, προβάλονταν κάποια βίντεο στα οποία είχαν τοποθετήσει περιοδικά(συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα περίπου ίσα με το <<μεταίσθημα>>*) σφήνες από άγνωστες εικόνες για αυτά. Η μελέτη έδειξε ότι ο εγκέφαλος των παιδιών είχε συγκρατήσει τις εικόνες, αφού μετά όταν τους προβλήθηκε ένα πλήθος εικόνων , αυτά αντιδρούσαν στις "σφήνες"

* μεταίσθημα = η ελάχιστη διάρκεια αντίδρασης του ματιού. Το μάτι μπορεί να αντιλαμβάνεται εικόνες που έχουν ταχύτητα μέχρι και 1/24 του δευτερολέπτου αν θυμάμαι καλά.

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει με τον ήχο για πολύ υψηλές ή χαμηλές συχνότητες. Υπάρχουν πολλά στοιχεία , μελέτες και διάφορα άλλα που απομυθοποιούν τον όρο υποσεινήδητα μηνύματα και ξεκαθαρίζουν την υπόθεση. Θέλω να αναφέρω πολλά , αλλά δυστυχώς  δεν έχω τώρα χρόνο. Ελπίζω να βρω κάποια στιγμή.
Γεγονός είναι ότι πολλοί καπηλεύονται και διαστρευλώνουν κάποιες ορολογίες και γεγονότα για να προκαταλάβουν τον κόσμο. Να το στρέψουν ενάντια σε ένα είδος μουσικής ή ενάντια σε όποιον θέλουν(η μέταλ είναι σατανιστική , η ροκ είναι μουσική του σατανά κλπ τραγικές, επιφανειακές, ψευδείς και ακραίες απόψεις ορισμένων ανεγκέφαλων).
ελπίζω να επανέλθω δριμύτερος


pouspoul@hotmail.com
Μάσκα δεν έχω να γυρνώ,
στο καρναβάλι ετούτο.........

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #30 στις: 28/11/05, 18:57 »
μην ξεχνάτε όμως ότι δεν παίζουν πολλά κοινά ηχεία πολύ χαμηλές ή πολύ ψηλές συχνότητες ;)


κ μετά απο δικό μου πείραμα μπορώ να πω πως το ΦιΛα Με των ΡΙΦΙΦΙ κρύβει αχούς αφρικανικών τελετουργιών αν το παίξετε ανάποδα στο ρεφρέν.επι τόπου έκανα λούπα το ρεφραίν σε αναποδη αναπαραγωγή ,του έβαλα με το drum synth μια tribal λούπα κ έτοιμο το κομμάτι που θα κατακτήσει τον κόσμο κ θα επιτρέψει στη μάυρη φυλή να κατακτήσει τη γή και τους Βριλ ;D ;D ;D ;D


ήμαρτον με τα μηνύματα.Υπάρχουν ποιό δραστικοί κ αποτελεσματική τρόποι για να μας μυήσουν σε κάτι




ΧΑΧΑκιες για να περνάει η ώρα.....
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος RandyRhoads1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #31 στις: 30/12/06, 17:49 »
Ως φανατικος αλλα οχι κλειστομυαλος Ozzακιας σχετικα με το suicide solution εχω να αναφερω τα εξης:Πρωτον, δεν γραφτηκε για τον θανατο καποιου φιλου του κιθαριστα αλλα για το θανατο του Bon Scott τραγουδιστη των AC/DC και δευτερον δεν ειναι δυνατον να κατηγορουν ενα τραγουδι οτι περιεχει υποσυνειδητα μηνυματα οταν το περιεχομενο των στιχων του ειναι εναντιον του αλκοολ. Επισης αν ηταν να χρησιμοποιησει σε ενα τραγουδι τεχνικες mind control θα επηρεαζε οσους το ηχαν ακουσει.Προσωπικα το εχω ακουσει πανω απο 100 φορες και ακομα ζω.

Αποσυνδεδεμένος allshallperish79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #32 στις: 25/01/07, 21:11 »
..αμα ολα αυτα συνεβαιναν ηθελημενα απο τα συγκροτηματα-συνθετες..θα μιλουσαμε για ατομα διανοιες..στιγμη που μπορουν να "φτιαξουν" ολο αυτο το σκηνικο σιγα μην περιμεναν να ζησουν απο το μεταλ..θα ειχαν πετυχει σε πολυ ανωτερα (οικονομικα) επιπεδα..οχι οτι δεν βγαλανε λεφτα...
+επειδη ακουω εγω δηλαδη death metal...fucked with a knive πχ απο κανιμπαλ θα πρεπει να ανωμαλιασω να φτυνω σαπιλα και να ουρλιαζω??? ;D..


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Υποσυνειδητα μυνηματα-ELF,Hemissync
« Απάντηση #33 στις: 25/01/07, 22:10 »
Οχι φιλε μου. Επιμενω πως τα αποτελεσματα της ερευνας εχουν περιοριστει σε περιοχες των ΗΠΑ και της Αγγλιας. Εξαλλου τα υποσυνειδητα μηνυματα ηταν μια παλια μοδα της δισκογραφιας, μιας και  ο,τι ηθελαν να εκφρασουν υποσυνειδητα τοτε, το εκφραζουν ξεκαθαρα τωρα! Επειδη λοιπον το δικο μας μυαλο, δεν "σκεπτεται" στα αγγλικα, δεν δεχομαστε αμεση επιθεση των υποσυνειδητων μηνυματων μιας και ο εγκεφαλος μας δεν θα αντιδρουσε σε ερεθισματα.
Οσο για τις μουσικες διανοιες, μπορω να σου επιβεβαιωσω πως ειναι απλα θεματα ψυχοακουστικης αυτα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher