Αποστολέας Θέμα: Πολιτεύματα  (Αναγνώστηκε 25742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #100 στις: 26/12/07, 14:20 »
Κατι για τις ΗΠΑ.Ειδατε στην τιβι τι γινεται?Ολο και περισσοτεροι ανθρωποι διαμενουν σε καταυλυσμους κοντα στα παλια τους σπιτια τα οποια τους τα πηραν οι τραπεζες λογω χρεων..Και ο πληθυσμος απο οτι λενε ολο και αυξανεται.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #101 στις: 26/12/07, 15:05 »
Εκτός δε των άλλων, η Γη Της Ελευθερίας με την ιδανική πραγμάτωση του καπιταλιστικού συστήματος, είναι καταχρεωμένη αυτή τη στιγμή στην Κίνα κι οι προβλέψεις μόνο ευοίωνες δεν μπορούν να χαρακτηριστούν.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #102 στις: 26/12/07, 17:17 »


Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να μην υπήρχε χρήμα και να ζούσαμε με ανταλαγή προϊόντων, αλλά η πλεονεξία είναι ελλάτωμα μόνιμο, πανανθρώπινο και αδιόρθωτο.
χα θα σας αποδειξω οτι εκανα επαναληψη :P
ο καταμερισμος εργασιας εχει τρεια θετικα και ενα αρνητικο
1)εχεις την δυνατοτητα να ασχοληθεις με την παραγωγη ενος προϊοντος στο οποιο θα αποδοσεις καλυτερα και να μην ασχοληθεις με αλλες εργασιες που πιθανον δεν εισαι και τοσο αποδοτικος
2)αναπτυσεις δεξιοτεχνια στην εργασια με την οποια ασχολησε και
3)η εξιδικευση βοηθα στην βελτιωση των τροπων παραγωγης
Το ενα αρνητικο ειναι οτι πιθανον οταν ασχολησε με εναν τομεα και κανεις τα ιδια πραγματα καθημερινα πληττεις απο την ρουτινα
χρημα ειναι οτιδηποτε ειναι αποδεκτοως μεσω ανταλαγης
Που ειναι η οικονομολογος μου να με θαυμασει 8) :P
Φιλε παππου διστυχως ή ευτυχως αυτος ο τροπος εχει δοκιμαστει και απο οτι φαινετε δεν φανηκε και τοσο αποδοτικος.


Ωραια τα ειπες αλλα που κολαει ο καταμερισμος της εργασιας εδω?Ο παππους μιλαει για ανταλλαγη προιοντων.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Πολιτεύματα
« Απάντηση #103 στις: 26/12/07, 20:04 »


Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να μην υπήρχε χρήμα και να ζούσαμε με ανταλαγή προϊόντων, αλλά η πλεονεξία είναι ελλάτωμα μόνιμο, πανανθρώπινο και αδιόρθωτο.
χα θα σας αποδειξω οτι εκανα επαναληψη :P
ο καταμερισμος εργασιας εχει τρεια θετικα και ενα αρνητικο
1)εχεις την δυνατοτητα να ασχοληθεις με την παραγωγη ενος προϊοντος στο οποιο θα αποδοσεις καλυτερα και να μην ασχοληθεις με αλλες εργασιες που πιθανον δεν εισαι και τοσο αποδοτικος
2)αναπτυσεις δεξιοτεχνια στην εργασια με την οποια ασχολησε και
3)η εξιδικευση βοηθα στην βελτιωση των τροπων παραγωγης
Το ενα αρνητικο ειναι οτι πιθανον οταν ασχολησε με εναν τομεα και κανεις τα ιδια πραγματα καθημερινα πληττεις απο την ρουτινα
χρημα ειναι οτιδηποτε ειναι αποδεκτοως μεσω ανταλαγης
Που ειναι η οικονομολογος μου να με θαυμασει 8) :P
Φιλε παππου διστυχως ή ευτυχως αυτος ο τροπος εχει δοκιμαστει και απο οτι φαινετε δεν φανηκε και τοσο αποδοτικος.


Ωραια τα ειπες αλλα που κολαει ο καταμερισμος της εργασιας εδω?Ο παππους μιλαει για ανταλλαγη προιοντων.
χμμ..δεν μπορεις να καταλαβεις πως σχτετιζονται; ???..οταν η ανθρωπη παρηγαγαν μονοι τους τα προϊοντα τα οποια καταναλκωναν τοτε υπηρχε και η ανταλαγη προϊοντων...τωρα που οι ανθρωποι συμετεχουν στην παραγωγω μονο ενος προίοντος ειναι λιγο δυσκολο η ανταλαγη..εκτος και αν ο παπους εννοουσε για ενα αυτοκινητο ενας βοσκος  να το αγοραζε με τρεια βοδια να τα κανει τι τα βοδια ο επιχειρηματιας...νομιζω ηταν και απο πριν εμφανης ;D
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....