Αποστολέας Θέμα: ΚΙθάρα απο Ισπανία  (Αναγνώστηκε 3446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olala

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
ΚΙθάρα απο Ισπανία
« στις: 10/03/09, 16:09 »
hola παίδες, σκέφτομαι να πάρω μια κιθάρα και να αρχίσω το γρατζούνισμα. Φίλοι μου είχαν πει να πάρω από Ισπανία μιας και θα πάω και όχι απο Ελλάδα επειδή θα βρω σίγουρα καλύτερες τιμές και καλύτερες κιθάρες.. Η διαφορά κλασσικής και ακουστικής είναι μεγάλη? με ηλεκτροακουστική  μπορείς να παίξεις και με ενισχυτη και με χωρίς? γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την ισπανική αγορά για κιθάρες?? Είμαι Βαρκελώνη. Ακόμη είδα κιθάρες φλαμενγκο? αυτές τι διαφορά έχουν με κλασική?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: ΚΙθάρα απο Ισπανία
« Απάντηση #1 στις: 10/03/09, 21:44 »
Πρώτα απ'όλα για τι κιθάρες ενδιαφέρεσαι;
Σίγουρα, αν βρίσκεσαι Ισπανία είναι μια καλή ευκαιρία να επιστρέψεις συνοδευόμενος από μια χειροποίητη ισπανίδα καλλονή.

  Ας τα πάρουμε απ'το τέλος προς την αρχή:

Οι κιθάρες flamenco έχουν λεπτά καπάκια από έλατο και πολύ χαμηλά τις χορδές.
Έχουν ένα πολύ ιδιαίτερο ηχόχρωμα, κατάλληλο για τη συγκεκριμένη μουσική.
Μοιάζουν εμφανισιακά με τις κλασσικές, αλλά ακούγοντας μια-δυο νότες αντιλαμβάνεσαι την αβυσσαλέα τους διαφορά.

Η ακουστική και η κλασσική είναι δύο εντελώς διαφορετικά όργανα που τυγχάνει να συγκατοικούν υπό το κοινό προσωνύμιο "κιθάρα": η ακουστική είναι μια κιθάρα με μακρύτερη και στενότερη ταστιέρα (περισσότερα τάστα), με μεταλλικές χορδές, που πολλές φορές χρησιμοποιείται για συνοδεία φωνής/οργάνων, αλλά και σολιστικά.

 Η κλασσική κιθάρα (όπως και η flamenco) έχει φαρδιά ταστιέρα και φοράει τρεις πλαστικές και τρεις τυλιχτές χορδές, και χρησιμοποιούνται περισσότερο σολιστικά.
 
  Η Βαρκελώνη έχει πολύ καλή αγορά μουσικών οργάνων. Τώρα δε μπορώ να θυμηθώ κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί (μου 'ρχεται στο μυαλό ένα μικρό γωνιακό μαγαζάκι κοντά στην πλατεία του δημαρχείου στο Barrio Gotic, γεμάτο με Rickenbacker, Gibson και άλλες κούκλες), αλλά αν το ψάξεις λίγο το θέμα θα δεις ότι έχει πολλά να δεις και σε καλές τιμές.

 Παρ'όλα αυτά σε μια κιθάρα των 100/200/500 ευρώ δεν πρόκειται να δεις φοβερή διαφορά.
Μια κιθάρα, όμως, που εδώ θα την πλήρωνες 3.500 ευρώ εκεί θα μπορούσες να την πάρεις με 3.000 ή και λίγο παρακάτω, οπότε σίγουρα έχεις κέρδος.

 Εξήγησέ μας καλύτερα τι θέλεις
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος olala

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΙθάρα απο Ισπανία
« Απάντηση #2 στις: 11/03/09, 17:49 »
 σκέφτομαι να δώσω μέχρι 200 euro αφού είδα τιμές να ξεκινάνε απο 60. Για τι κιθάρα όμως δεν είμαι σίγουρος ακόμα.. μόνος μου θα "προσπαθώ" να παίξω.. ελπίζω να καταφέρω να βγάλω άκρη μέσα απο ebooks.. έχετε τπτ να προτείνεται απο ebook?  Σκέφτομαι να πάρω η κλασσική ή ακουστική.. αλλά ακόμα δεν μπορω να τις ξεχωρίσω 100%  :s

Αποσυνδεδεμένος olala

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: ΚΙθάρα απο Ισπανία
« Απάντηση #3 στις: 16/03/09, 20:38 »
με λίγο ψάξιμο ονλαιν και στην πόλη βρήκα αυτό εδώ το μαγαζί http://www.guitarshop.es
σκέφτομαι να πάρω     
Stagg Clasica C847
 ή την 848 αν κ δεν βλέπω διαφορά.. τι λέτε?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
9983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
32 Απαντήσεις
13084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
21135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
5 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 12:19
από gers
1 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
7147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace