Αποστολέας Θέμα: 2 demos  (Αναγνώστηκε 3869 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
2 demos
« στις: 01/03/09, 12:39 »
Θέλει πολύ θράσος αυτό που θα κάνω, αλλά ανέβασα 2 κομματάκια (jams είναι ουσιαστικά) που "έφαγαν πόρτα" απ'το συγκρότημά μου  :-[ . Το 1ο, ύστερα, το χρησιμοποιήσα ως backing track για να φλυαρήσω με σόλο καθ'όλη τη διάρκειά του (τεστάροντας και κάτι στον ενισχυτή μου). Στο 2ο παίζω ό,τι μου κατεβαίνει έχοντας ως άγκυρα ένα βασικό ριφ.
Μιας και τα τραγούδια μείναν ορφανά, αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι μ'αυτά ας δοκιμάσει!

demo1
http://www.box.net/shared/a20tx8o2z2

demo2
http://www.box.net/shared/yem0vxi7zq


« Τελευταία τροποποίηση: 01/03/09, 12:42 από jimmy 1916 »

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 demos
« Απάντηση #1 στις: 01/03/09, 18:10 »
μια χαρα παιζεις.η γνωμη μου ειναι επειδη το πας για blues-rock απο οτι ακουω βαλε πιο power στην ρυθμικη και δεν μου αρεσει (γενικα μιλαω)
αυτος ο ρυθμος στα τυμπανα.καντο πιο ροκ και θα ειναι ζορικο τοτε :up

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: 2 demos
« Απάντηση #2 στις: 02/03/09, 22:11 »
στο πρωτο παντως το μπασακι πολυ μου αρεσει!

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: 2 demos
« Απάντηση #3 στις: 06/03/09, 12:40 »
@let me know

Ευχαριστώ γ το χρόνο σου, βέβαια δεν κατάλαβα σε ποιο απ'τα 2 αναφέρεσαι. Για το ρυθμό δεν το'ψαξα ιδιαίτερα, βρήκα 2 ρυθμούς που κολλούσαν κ τους έβαλα, άλλωστε ο σκοπός ήταν να τα δειχνα στο συγκρότημα, μήπως και κάναμε κάτι μ αυτά, σε καμία περίπτωση δεν είναι τελειωμένα. Πάντως στο 2ο έχει πλάκα γτ πάιζω τα πιο αρχαία μπλουζ ριφς πάνω σε ένα χιπ χοπ μπιτάκι  :P

@ ogyon

Σ'ευχαριστώ, αν και ότι θα άρεσε σε κάποιον το "μπάσο" ήταν το τελευταίο που θα περίμενα. Κατ'αρχάς δεν είναι καν μπάσο, είναι κιθάρα παιγμένη μέσα απ το micro POG της EHX, όπου έχω μηδενίσει το αρχικό σήμα και το σήμα της μιας οκτάβας πάνω, κι έχω τέρμα τη μια οκτάβα κάτω, για να δώσω την ψευδαίσθηση του μπάσου.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: 2 demos
« Απάντηση #4 στις: 06/03/09, 19:59 »
@ ogyon

Σ'ευχαριστώ, αν και ότι θα άρεσε σε κάποιον το "μπάσο" ήταν το τελευταίο που θα περίμενα. Κατ'αρχάς δεν είναι καν μπάσο, είναι κιθάρα παιγμένη μέσα απ το micro POG της EHX, όπου έχω μηδενίσει το αρχικό σήμα και το σήμα της μιας οκτάβας πάνω, κι έχω τέρμα τη μια οκτάβα κάτω, για να δώσω την ψευδαίσθηση του μπάσου.

stadard δεν καταλαβα ακριβως τι εκανες, αλλα επιασα το feeling, καθως και stadard εκανε τι δουλεια του αριστα αυτο το κολπο!! χεχε...!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 demos
« Απάντηση #5 στις: 06/03/09, 23:19 »
Και ομως φιλε μου,ο ρυθμος στο δευτερο demo,μοιαζει πολυ με ενα πολυ παλιο αλλα ωραιο κομματι των 10cc(good morning judge).Γενικως απο αυτα που ακουω,το κατεχεις το blues,και την slide κιθαρα..Ωραιος.. :clap :clap
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: 2 demos
« Απάντηση #6 στις: 08/03/09, 20:09 »
@ogyon21

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο το έκανα να ακούγεται!  :) Ένα πεταλάκι είναι που σου προσθέτει μια ψηλή και μια χαμηλή οκτάβα. Τσέκαρέ το εδώ

Εγώ εν προκειμένω το χρησιμοποίησα για να βγάλω ήχο μπάσου από κιθάρα, αλλά έχει πολλές χρήσεις.


@ armagedon

Δεν έχω ακούσει ποτέ μου 10cc, αλλά το λαμβάνω ως φιλοφρόνηση (αν και επιμένω ότι ήταν ένα hip hop sample 8) )
Μ'αρέσουν αρκετά τα εναλλακτικά κουρδίσματα με slide, και τα χρησιμοποιώ συχνά και στην ακουστική και στην ηλεκτρική. Σ'ευχαριστώ πάντως για τα σχόλια!

Αποσυνδεδεμένος armagedon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 921
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 2 demos
« Απάντηση #7 στις: 08/03/09, 22:09 »
jimmy,ακουσε το κομματι που σου λεω,οι 10cc ηταν μοναδικοι στο slide(εκτος blues)Mεγαλο group της εποχης του 80..
sweet music of my soul...
http://www.myspace.com/449782115

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: 2 demos
« Απάντηση #8 στις: 13/03/09, 16:36 »
jimmy,ακουσε το κομματι που σου λεω,οι 10cc ηταν μοναδικοι στο slide(εκτος blues)Mεγαλο group της εποχης του 80..

Έχεις δίκιο, ένα ριφ μοιάζει πολύ (βέβαια είναι αρκετά κλισέ για σλαιντ, έχει παιχτεί άπειρες φορές), αλλά ο ρυθμός είναι εντελώς διαφορετικός. Ελπίζω να μη φάω μήνυση :P Ωραίοι πάντως οι 10cc, θα τους ψάξω παραπάνω, ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: 2 demos
« Απάντηση #9 στις: 13/03/09, 18:10 »
Μου άρεσαν και τα δύο και με γύρισαν στην δεκαετία 70-80 .Καλή συνέχεια..

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: 2 demos
« Απάντηση #10 στις: 16/03/09, 22:38 »
Μου άρεσαν και τα δύο και με γύρισαν στην δεκαετία 70-80 .Καλή συνέχεια..

Σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και το σχόλιο. (αν και το "δεκαετία 80" δεν ξέρω αν μ'άρεσε :) )

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: 2 demos
« Απάντηση #11 στις: 18/03/09, 07:11 »
@ogyon21

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο το έκανα να ακούγεται!  :) Ένα πεταλάκι είναι που σου προσθέτει μια ψηλή και μια χαμηλή οκτάβα. Τσέκαρέ το εδώ http://www.youtube.com/watch?v=-vMfJXG-F6A
Εγώ εν προκειμένω το χρησιμοποίησα για να βγάλω ήχο μπάσου από κιθάρα, αλλά έχει πολλές χρήσεις.




αχα... got it!!

Αποσυνδεδεμένος KgSoloman5000

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • c'mon kage, bring the thunderrrrrr!
    • Προφίλ
Απ: 2 demos
« Απάντηση #12 στις: 23/03/09, 00:16 »
μπράβο jim. Για το πρώτο δε ξέρω αν μ' άρεσε το endless soloing παρότι είναι καλοπαιγμένο. Το δεύτερο πάντως είναι εξαιρετικό, ειδικά για jam, που λες και εσύ, βγάζει φοβερή ενέργεια.

 ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4755 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/05, 21:35
από nick_rocks
7 Απαντήσεις
3974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 00:18
από Holyshock
7 Απαντήσεις
5173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/14, 00:04
από zeoy