Αποστολέας Θέμα: Jay Turser Guitars.  (Αναγνώστηκε 4531 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος R3b3L

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Fallen from Grace
    • Προφίλ
    • Maza Network
Jay Turser Guitars.
« στις: 21/05/09, 05:23 »
Αβε και απο μενα!

Ψαχουλευοντας στο net μια blues-αδικη κιθαρα, αν και κατα καποιο τροπο πολεμιος της Fender, ερωτευτηκα μια Fender Rosewood Telecaster.
Κοιταζοντας τα retail prices  οσο και τις τιμες στο Thomann.de, απογοητευτηκα διοτι κανει παρα πολλα ευρα, 3799 για την ακριβεια.

Ειπα να δω αν εχει κανενα βινετακι στο YouΤube και επεσα πανω στο συγκεκριμενο:


Εν πολλοις για να μην σας κουραζω, η συγκεκριμενη κιθαρα κοστιζει απο 160 εως 200 δολλαρια, ο τυπακος στο βιντεο εχει αλλαξει απλα το bridge pickup με ενα Seymour Duncan Broadcaster (περιπου 82 δολλαρια). Αμα ψαξετε λιγουλακι, ολα τα reviews  για την συγκεκριμενη αλλα και για αλλα μοντελα της μαρκας αυτης, (φτιαχνει μοντελα με βαση ηδη υπαρχοντα σχηματα γνωστων εταιρειων) για τα λεφτα τους ειναι κατι παραπανω απο τρομερα.
 
Ξερει κανενας αν υπαρχει κανενας μουσικος οικος που να τα φερνει αυτο το brand στην Αθηνα διοτι εγω ψαχνοντας στο net  δε βρηκα τιποτα...
Αν τελικα την αγορασω απο αμερικη, οσο αναφορα την αγορα μιας τετοιας Rosewood Tele,  με μια, ισως και 2 αλλαγες μαγνητων, nut και ισως tuners, υπολογιζω ενα συνολο γυρο στα 450-500 δολλαρια, δλδ κοντα στα 385 €. Αξιζει?
Ρωταω επειδη δεν εχω ξαναπιασει Tele στα χερια μου...
Να σημειωθει πως μια ιδια απο Fender Japan (αν δεν ειναι μουφα καθως το συγκεκριμενο μοντελο ειναι απο Fender CustomShop) κανει περι τα 99.000 Yen, ητοι περιπου 800 €.

Thanx in advance
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/09, 07:17 από R3b3L »
All of our lives covered up quickly by the tides of time
Sands are flowing and the lines are in your hand
In your eyes I see the hunger
And the desperate cry that tears the night...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #1 στις: 21/05/09, 09:20 »
Έχω υπόψη μου τη συγκεκριμένη μάρκα και πράγματι όλες οι κριτικές που έχω διαβάσει λένε ότι πρόκειται για πολύ καλά όργανα, τουλάχιστον όσον αφορά τη σχέση τιμής-απόδοσης. Δυστυχώς πρόκειται για Αμερικάνικη φίρμα η οποία είναι μάλλον δυσεύρετη στην Ευρώπη. Εδώ στην Αγγλία υπάρχουν κάποια μαγαζιά που τις διαθέτουν, αν και δεν έχω δει πουθενά το μοντέλο που σε ενδιαφέρει. Ο μόνος τρόπος να αποκτήσεις μια τέτοια κιθάρα είναι μάλλον από το Αμερικάνικο ebay (κοίτα π.χ. εδώ), οπότε θα έχεις την διαδικασία και το επιπλέον έξοδο του εκτελωνισμού. Θα σού έλεγα πάντως να το ψάξεις λίγο περισσότερο, γιατί σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν αρκετές αξιοπρεπείς telecaster που θα ενδεχομένως θα μπορείς να δοκιμάσεις πριν την αγορά ώστε να αποφύγεις τυχόν εκπλήξεις. Και αν πρόκειται να ξοδέψεις 400 Ευρώ για να αγοράσεις και να αναβαθμίσεις μια Jay Turser, η γνώμη μου είναι ότι θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις μια Βlade T1 Delta Standard, και χωρίς κανένα κόπο ή επιπλέον έξοδα θα έχεις μια κιθάρα ασύγκριτα καλύτερη. Τέλος να έχεις υπόψη σου ότι, όπως και με τις γυναίκες, το γεγονός ότι ερωτεύτηκες μία δεν σημαίνει ότι θα εξελιχθούν όλα όπως τα φαντάζεσαι όταν την πάρεις σπίτι σου...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #2 στις: 21/05/09, 16:56 »
Και εγω θα προτιμουσα να δωσω τα λευτα κατευθυαν για μια καλη κιθαρα (π.χ. Blade), παρα για μια φθηνη κιθαρα και να την αναβαθμισω. Το αποτελεσμα με τη καλη κιθαρα ποιοτικα θα ειναι κλασεις πανω, και η φθηνη κιθαρα θα παραμεινει μια φθηνη κιθαρα που ισως σε 5 χρονια να ειναι για πεταμα, οτι και να κανεις στα ηλεκτρικα της.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος R3b3L

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Fallen from Grace
    • Προφίλ
    • Maza Network
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #3 στις: 21/05/09, 21:09 »
ξεχασα να τονισω πως εχω μια ακουστικη (blueridge BR160) και 2 ηλεκτρικες (gretsch duoprojet & prs mccarty).

οποτε στην ουσια δεν την χρειαζομαι, απλα την εχω ερωτευτει εξωτερικα, τα 3800 που κανει η fender ειναι κομματακι πολλα.

οποτε να την ρετουσαρω λιγακι να παιζει ανθρωπινα.. αν παιζει οπως ακουσα στο βιντεακι, με μια αλλαγη μονο μαγνητη, τοτε θα κανω τουμπες  ;D

Αν και παιζω κιθαρα για καμποσα χρονια, δεν εχω μπει ποτε στο τρυπακι να τις πειραξω μονος μου, εκτος απο το να αλλαζω χορδες.
Μου ηρθε εχθες μια ηλιθια ιδεα... αν αλλαξω πχ το bridge pickup με ενα καλυτερο (οπως το Seymour Duncan Broadcaster) και βαλω και ενα διπλο μεταλλαδικο μαγνητη στο neck (EMG 81 πχ) πως θα ακουγοταν ? Καθοτι προκειται για tele σκαφος και συγκεκριμενα για μια κιθαρα της πλακας.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/09, 21:31 από R3b3L »
All of our lives covered up quickly by the tides of time
Sands are flowing and the lines are in your hand
In your eyes I see the hunger
And the desperate cry that tears the night...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #4 στις: 21/05/09, 23:34 »
Αν απλά θέλεις μια κιθάρα που να παίζει "ανθρώπινα", τότε μια κιθάρα στα κυβικά της Jay Turser ίσως να είναι ότι χρειάζεσαι. Η Squier έχει κάποια πολύ γνωστά μοντέλα που αποτελούν ενδιαφέρουσες προτάσεις σε αυτά τα λεφτά (200 με 300 Ευρώ), ενώ άλλες μάρκες που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι η Peavey και η Yamaha. Τουλάχιστον με ένα τέτοιο όργανο θα δεις αν η telecaster είναι μια κιθάρα που σού ταιριάζει σαν ήχος και σαν αίσθηση. Αν δεν σού κάτσει καλά, δεν τρέχει τίποτα γιατί δεν θα έχεις ξοδέψει μια περιουσία. Αν πάλι σού αρέσει (και αυτό έχει συμβεί με αρκετούς, μεταξύ των οποίων και ο υποφαινόμενος...) τότε μπορείς να σκεφτείς στο μέλλον να επενδύσεις σε κάτι πιο ακριβό και ποιοτικό.

Αν προτιμάς εξ αρχής κάτι πιο αξιοπρεπές χωρίς να ξοδέψεις μερικές χιλιάδες Ευρώ, υπάρχουν πολύ περισσότερες επιλογές. Γύρω στα 400 με 450 Ευρώ, πιστεύω ότι η Blade που ανέφερα πριν σκοτώνει οτιδήποτε σε αυτή την κατηγορία, συμπεριλαμβανομένων και αρκετών πιο ακριβών οργάνων όπως οι Μεξικάνες Fender. Στα 600 κοιτάς για Rockinger, αν και σε αυτά τα λεφτά ή λίγα παραπάνω μπορείς να σκέφτεσαι σοβαρά την κατασκευή μιας custom made κιθάρας, οπότε κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πας παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #5 στις: 22/05/09, 18:56 »
Τουλάχιστον με ένα τέτοιο όργανο θα δεις αν η telecaster είναι μια κιθάρα που σού ταιριάζει σαν ήχος και σαν αίσθηση.


Ελπίζω ότι δεν είμαι πολύ offtopic...
Απόλλωνα έχω μπει κι εγώ στη διαδικασία να πάρω μια tele για να δω πως μου κάθεται σαν κιθάρα. Θεωρείς ότι μια Harley Benton από Thomann με 98 € (http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbt16be_egitarre.htm) είναι κακή επιλογή για έναν ούτε πρωτάρη αλλά ούτε και επαγγελματία κιθαρίστα σαν εμένα; Να σημειώσω ότι δεν έχω χρόνο και διάθεση να κάνω αναβαθμίσεις επάνω της.
Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω με μια τέτοια φτηνή κιθάρα;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #6 στις: 22/05/09, 19:57 »
Τουλάχιστον με ένα τέτοιο όργανο θα δεις αν η telecaster είναι μια κιθάρα που σού ταιριάζει σαν ήχος και σαν αίσθηση.

Ελπίζω ότι δεν είμαι πολύ offtopic...
Απόλλωνα έχω μπει κι εγώ στη διαδικασία να πάρω μια tele για να δω πως μου κάθεται σαν κιθάρα. Θεωρείς ότι μια Harley Benton από Thomann με 98 € (http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbt16be_egitarre.htm) είναι κακή επιλογή για έναν ούτε πρωτάρη αλλά ούτε και επαγγελματία κιθαρίστα σαν εμένα; Να σημειώσω ότι δεν έχω χρόνο και διάθεση να κάνω αναβαθμίσεις επάνω της.
Τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω με μια τέτοια φτηνή κιθάρα;

Θα σού πω τη δική μου εμπειρία και ελπίζω να απαντήσω στην ερώτησή σου.

Αγόρασα πέρσι μια φτηνή telecaster που βρήκα στο ebay. Η κιθάρα μού κόστισε (αν θυμάμαι καλά) περίπου 55 με 60 λίρες. Ομολογώ ότι δεν περίμενα κάτι καλό σε αυτά τα λεφτά, αν και είχα αγοράσει στο παρελθόν κιθάρες από ένα παρόμοιο Γερμανό πωλητή οι οποίες αποδείχτηκαν τουλάχιστον αξιοπρεπέστατες για τα λεφτά τους. Η σκέψη μου κατά την αγορά ήταν να πειραματιστώ με ένα διαφορετικό όργανο και πιθανόν να τη χρησιμοποιήσω σαν βάση για κάποιο project αν δεν μού άρεσε. Δεν περίμενα να μού κάνει "κλικ" η κιθάρα, πολύ δε περισσότερο να με κερδίσει εξ' αρχής. Σημειωτέον ότι δεν είχα ξαναπιάσει telecaster στα χέρια μου. Περιέργως όμως αυτό ακριβώς έγινε. Αυτή η φτηνή κιθάρα με γοήτευσε σε βαθμό που για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα ήταν η κιθάρα την οποία χρησιμοποιούσα όποτε ήθελα να παίξω και η Les Paul μου έκανε μήνες να βγει από τη θήκη της. Δεν μιλάω καν για μια stratocaster που είχα από παλιά και η οποία έχει να δει το φως του ήλιου εδώ και κάτι χρόνια.

Ομολογουμένως ίσως να φάνηκα τυχερός. Η συγκεκριμένη κιθάρα, παρά το γεγονός ότι είχε κάποια μικρά κατασκευαστικά ψεγάδια, έπαιζε πολύ άνετα και οι μαγνήτες μού ακούγονταν πολύ καλύτεροι απ' ότι θα μπορούσα να περιμένω από μια κιθάρα αυτής της κατηγορίας. Το μπράτσο ήταν μάλλον παχουλό για τα δεδομένα μιας συνηθισμένης tele, πράγμα που προσωπικά μού αρέσει, και ο συνδυασμός με τον αγαπημένο μου Tech 21 Trademark είχε πολύ ωραίο ηχητικό αποτέλεσμα. Προσωπικά είχα προετοιμαστεί για την πιθανότητα να μού τύχει ένα όργανο που θα ήταν τελείως χάλια και δεν θα διορθωνόταν με τίποτα, πράγμα που ευτυχώς δεν έγινε. Σε τέτοια περίπτωση, πιθανόν να την είχα πετάξει και να είχα συμβιβαστεί με ένα αποτυχημένο πείραμα. Όπως εξελίχτηκαν τα πράγματα, αποφάσισα ότι κάποια στιγμή θα αγόραζα μια καλύτερη tele, πράγμα το οποίο μάλλον θα είχε ήδη γίνει αν δεν είχα βρει μια PRS SE σε τιμή ευκαιρίας την οποία και τσίμπησα (και δεν το μετάνιωσα καθόλου).

Για να μην μακρηγορώ άλλο λοιπόν, θα σε συμβούλευα να αγοράσεις κατ' αρχήν μια φτηνή telecaster όπως αυτές που προσφέρει η Squier ή η Peavey. Πρόκειται για αξιόλογα όργανα την αγορά των οποίων δεν θα μετανιώσεις. Αν σού αρέσει η αίσθηση και ο ήχος, μπορείς μετά να σκεφτείς αν θέλεις κάτι ακριβότερο. Αν όχι, η μεταπωλητική αξία μια τέτοιας κιθάρας σημαίνει ότι δεν πρόκειται να ζημιωθείς ιδιαίτερα από την όλη διαδικασία αυτού του πειράματος. Για τις Harley Benton δεν έχω προσωπική εμπειρία, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Όμως η αγορά από τον Thomann σε καλύπτει με εγγύηση επιστροφής των χρημάτων σου αν για οποιοδήποτε λόγο η κιθάρα δεν σε καλύψει. Βέβαια το όλο ζήτημα τελικά εξαρτάται κυρίως από τον προϋπολογισμό σου. Δες το προηγούμενο μήνυμά μου προς τον R3b3L και αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκερκιμένο, τα ξαναλέμε.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/14, 20:30 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #7 στις: 22/05/09, 23:20 »
Απόλυτα κατατοπιστικός!  :)
Θυμήθηκα παλιότερο ποστ σου που έλεγες κάτι σαν "αυτό τον καιρό παίζω συνέχεια με μια tele που αγόρασα πάμφθηνα στο ebay...". Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω κι εγώ για αρχή με τις tele.
Ευχαριστώ!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #8 στις: 22/05/09, 23:42 »
Απόλυτα κατατοπιστικός!  :)
Θυμήθηκα παλιότερο ποστ σου που έλεγες κάτι σαν "αυτό τον καιρό παίζω συνέχεια με μια tele που αγόρασα πάμφθηνα στο ebay...". Μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω κι εγώ για αρχή με τις tele.
Ευχαριστώ!

Έτσι ακριβώς. Και επειδή η αναζήτηση μιας καλής tele συνεχίζεται και το έχω ψάξει πολύ το θέμα, αν θέλεις κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία, εδώ είμαστε... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #9 στις: 24/05/09, 11:30 »
Ευχαριστώ και πάλι.
Δεν αξίζει να σε ζαλίσω για ένα πολύ φτηνό ή έστω φτηνό όργανο. Αν τελικά ερωτευτώ κι εγώ τις tele και αρχίσω να ψάχνομαι για κάτι καλό, θα τα ξαναπούμε.  ;)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος R3b3L

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • Fallen from Grace
    • Προφίλ
    • Maza Network
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #10 στις: 25/05/09, 05:13 »
Θα ψαχτω και γω αναλογως αν και οπως προειπα, η συγκεκριμενη Jay Turser  μου εκανε κλικ λογω εμφανισης, οχι λογω τιμης.
Προβλημα με χρηματα δεν υπαρχει, απλα 3800 και ειδικα για Tele  που μια ζωη τις εφτυνα, ειναι διαστημικο ποσο.

Παντως, πως τα φερνει η φαση, να ψαχνομαι να αγορασω Tele και Strat και 3 χρονια πριν, θα τις αγοραζα για να τους πεταω βελακια... 8)
Μεγαλωνουμε μαλλον  ;D


So, Blade it is Mr. Apollo!

All of our lives covered up quickly by the tides of time
Sands are flowing and the lines are in your hand
In your eyes I see the hunger
And the desperate cry that tears the night...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #11 στις: 25/05/09, 10:41 »
Σίγουρα είναι εξωπραγματικό ποσό τα 3800 Ευρώ, ειδικά όταν μπορείς να αγοράσεις την Blade για το 1/9 (430 Ευρώ) ή μια Rockinger για το 1/6 (γύρω στα 600 Ευρώ) αυτού του ποσού. Και όπως είπα και πριν, με λιγότερο από 1000 Ευρώ μπορείς να φτιάξεις μια custom made κιθάρα όπως ακριβώς τη θέλεις εσύ, οπότε το να δώσεις 4 φορές παραπάνω για μια εργοστασιακή κιθάρα (ή έστω και custom shop) είναι τουλάχιστον άσκοπο, αν φυσικά ξέρεις τι ψάχνεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/14, 20:31 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #12 στις: 26/05/09, 13:09 »
Αγόρασα πέρσι μια φτηνή telecaster που βρήκα στο ebay. Συγκεκριμένα μια σαν αυτή.*


Επικοινώνησα μαζί τους για να δω το κόστος των μεταφορικών και με σχετικά άκομψο τρόπο μου είπαν ότι δεν στέλνουν Ελλάδα!!!
Αμέσως σκέφτηκα τι κολλημένοι Γερμανοί (ή Άγγλοι - δεν με ενδιαφέρει) είναι. Από την άλλη (γιατί καλά είναι να βλέπουμε και τις δύο όψεις του νομίσματος) αναλογίζομαι τι καψόνια πιθανά να έχουν φάει από Ελληνάρες αγοραστές, τόσο που να μην θέλουν ούτε να ακούσουν για Ελλάδα ξανά...
Οπότε μπήκα στην αναζήτηση πολύ φτηνής tele σε άλλα "μαγαζιά". Καμιά ιδέα;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #13 στις: 26/05/09, 15:42 »
Μπα οι ιταλοι ειναι χειροτεροι, οι περισοτεροι στο ι-μπει δεν στελνουν εκει  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #14 στις: 26/05/09, 16:05 »
Μπα οι ιταλοι ειναι χειροτεροι, οι περισοτεροι στο ι-μπει δεν στελνουν εκει  ;D
;D Το ξέρω! Αυτοί έχουν και απαράδεκτα τελωνεία και πωλητές εκτός ΕΕ (πχ. ΗΠΑ, Ιαπωνία, κλπ) δεν θέλουν ούτε να τους δουν!
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #15 στις: 27/05/09, 03:13 »
Επικοινώνησα μαζί τους για να δω το κόστος των μεταφορικών και με σχετικά άκομψο τρόπο μου είπαν ότι δεν στέλνουν Ελλάδα!!!
Αμέσως σκέφτηκα τι κολλημένοι Γερμανοί (ή Άγγλοι - δεν με ενδιαφέρει) είναι. Από την άλλη (γιατί καλά είναι να βλέπουμε και τις δύο όψεις του νομίσματος) αναλογίζομαι τι καψόνια πιθανά να έχουν φάει από Ελληνάρες αγοραστές, τόσο που να μην θέλουν ούτε να ακούσουν για Ελλάδα ξανά...
Οπότε μπήκα στην αναζήτηση πολύ φτηνής tele σε άλλα "μαγαζιά". Καμιά ιδέα;

Δυστυχώς πολλά διαδικτυακά καταστήματα, συμπεριλαμβανομένων και κάποιων στο ebay, δεν στέλνουν στην Ελλάδα. Ίσως να είσαι πιο τυχερός με private sellers, αν και πριν χτυπήσεις κάποια κιθάρα θα πρέπει να συννενοηθείς σχετικά με το ποσόν που σκοπεύουν να σε χρεώσουν για μεταφορικά. Πάντως αν ψάχνεις κάτι πραγματικά φτηνό, στο ebay μπορείς να πετύχεις διάφορες φτηνές telecaster. Kάποιες μάρκες που είχα βρει πέρσι ψάχνοντας στο ebay είναι Liberty, Johnson, Wesley, Hohner, Stagg, Shine, Johnny Brooks, και για κάτι λίγο πιο ποιοτικό SX, Worship, Westfield, Vintage και Richwood. Aν δεν θέλεις να το ρισκάρεις με αγορά από το ebay, μια ενδιαφέρουσα επιλογή είναι οι Harley Benton από τον Thomann. Επίσης στο στοκ του Thomann μπορείς να βρεις τις Squire Affinity καθώς και τις Peavey Generation EX. Οι τελευταίες βγαίνουν σε τρία διαφορετικά μοντέλα ανάλογα με το συνδυασμό μαγνητών (SS, SSS και SH) και παρά το γεγονός ότι το σχήμα τους είναι λίγο διαφορετικό από την κλασσική tele, είναι αξιοπρεπέστατες κιθάρες για τα λεφτά τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #16 στις: 27/05/09, 08:29 »
Ίσως να είσαι πιο τυχερός με private sellers, αν και πριν χτυπήσεις κάποια κιθάρα θα πρέπει να συννενοηθείς σχετικά με το ποσόν που σκοπεύουν να σε χρεώσουν για μεταφορικά.
Ψωνίζω συχνά από ebay και το κόστος των μεταφορικών είναι μεγάλο ζήτημα. Μου έχουν ζητήσει για μεταφορικά για μια tele από Αγγλία από 18 έως 70 λίρες. Είναι λίγο οξύμωρο τα μεταφορικά να κοστίσουν περισσότερο από την ίδια την κιθάρα.

Πάντως αν ψάχνεις κάτι πραγματικά φτηνό, στο ebay μπορείς να πετύχεις διάφορες φτηνές telecaster. Kάποιες μάρκες που είχα βρει πέρσι ψάχνοντας στο ebay είναι Liberty, Johnson, Wesley, Hohner, Stagg, Shine, Johnny Brooks, και για κάτι λίγο πιο ποιοτικό SX, Worship, Westfield, Vintage και Richwood. Aν δεν θέλεις να το ρισκάρεις με αγορά από το ebay, μια ενδιαφέρουσα επιλογή είναι οι Harley Benton από τον Thomann. Επίσης στο στοκ του Thomann μπορείς να βρεις τις Squire Affinity καθώς και τις Peavey Generation EX. Οι τελευταίες βγαίνουν σε τρία διαφορετικά μοντέλα ανάλογα με το συνδυασμό μαγνητών (SS, SSS και SH) και παρά το γεγονός ότι το σχήμα τους είναι λίγο διαφορετικό από την κλασσική tele, είναι αξιοπρεπέστατες κιθάρες για τα λεφτά τους.
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες. Θα το ψάξω.
Ευχαριστώ ξανά.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #17 στις: 28/05/09, 02:27 »
Μόλις είδα ότι στο International Music Show στο Λονδίνο θα έχουν περίπτερο και οι Jay Turser. Aν δεν τύχει καιμά στραβή και καταφέρω να πάω όπως έχω σκοπό, θα έχουμε και μερικές πιο αναλυτικές κριτικές...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Jay Turser Guitars.
« Απάντηση #18 στις: 29/05/09, 03:39 »
Να προσθεσω και τις Τζακ και ντανυ του μιουζικ στορ, πολυ αξιοπρεπη οργανα για τα χρηματα τους
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/08, 11:39
από Jezus
14 Απαντήσεις
6256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 20:06
από Giorgos K.
6 Απαντήσεις
3781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/09, 23:32
από LOD
3 Απαντήσεις
4473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 20:45
από lordi13
2 Απαντήσεις
2381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 18:46
από Trypios
7 Απαντήσεις
2697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 20:32
από Jezus
30 Απαντήσεις
12584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/13, 23:50
από Μητσάκος
42 Απαντήσεις
12594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/12, 10:38
από vaig3
5 Απαντήσεις
2738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 13:49
από marathon
10 Απαντήσεις
4643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/11, 21:34
από kopaniamento