Αποστολέας Θέμα: MIKEMOSS - Majestic  (Αναγνώστηκε 1975 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
MIKEMOSS - Majestic
« στις: 05/05/10, 22:15 »
Χαιρετω την κιθαριστικη κοινοτητα!
Θελω να αφιερωσω αυτο το ποστ σε ενα τραγουδι μου που ενω δεν ειναι καινουριο, ειναι για μενα ξεχωριστο και δεν εχω κανει ποτε λογο γιαυτο. Το MAJESTIC.

Μπαλαντα λοιπον αυτη τη φορα! Προσωπικα μου αρεσει πολυ αλλα θελω και την αποψη σας.

Η ποιοτητα ειναι λιγο μουντη και αρκετα ψηφιακη αλλα εγινε γρηγορα και με γνωμονα το συνθετικο κομματι αφου περιεχει πολλους συνθετικους ηχους και οταν υπαρχει εμπνευση, δεν υπαρχει χωρος για καθυστερηση. Εννοειται τα καλυτερα απο τα τραγουδια που θα μπουν στο cd μου θα επαναηχογραφηθουν..!

http://www.myspace.com/mikemossproject

Follow the link and enjoy!

Eιναι το προτελευταιο κομματι.
ΜΙΚΕ
« Τελευταία τροποποίηση: 05/05/10, 22:23 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #1 στις: 06/05/10, 20:26 »
Πωωωωωωωωωωωω ρε μεγαλε Mike πραγματικα κ**λωνω με αυτο το κομματι
Τι ΕΠΟΣ ειναι αυτο αδερφε  :D :D :D :D :D :D
Μιλαμε πραγματικα ΠΩΡΩΝΕΙΣ shredding εκει που χρειαζεται και ΠΟΛΥ feeling (εισαι σε loving φαση?)
Το εχεις αγορινα ΜΠΡΑΒΟ μπροστα σου πολλοι επαγγελματιες μενουν απλα μαλακες κ τους πεφτουν τα @@ απο τν πωρωση
Κριμα που δν ασχολεισαι επαγγελματικα με το σπορ :'(
Κ παλι συγχαρητηρια  ;) ;) ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #2 στις: 06/05/10, 22:33 »
Πωωωωωωωωωωωω ρε μεγαλε Mike πραγματικα κ**λωνω με αυτο το κομματι
Τι ΕΠΟΣ ειναι αυτο αδερφε  :D :D :D :D :D :D
Μιλαμε πραγματικα ΠΩΡΩΝΕΙΣ shredding εκει που χρειαζεται και ΠΟΛΥ feeling (εισαι σε loving φαση?)
Το εχεις αγορινα ΜΠΡΑΒΟ μπροστα σου πολλοι επαγγελματιες μενουν απλα μαλ**ες κ τους πεφτουν τα @@ απο τν πωρωση
Κριμα που δν ασχολεισαι επαγγελματικα με το σπορ :'(
Κ παλι συγχαρητηρια  ;) ;) ;)

Να σαι καλα αδερφε!

Οσο για το επαγγελματικο κομματι...you never know what the future holds!

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #3 στις: 09/05/10, 07:05 »
Mike, καλά, μιλάμε για φοβερό κομμάτι :o
Άψογος και επαγγελματίας πάνω απ' όλα.Το βρήκα πολύ μα πολύ μελωδικό!!!
Τι να πω..σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου τα καλύτερα! :)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #4 στις: 09/05/10, 15:32 »
Mike, καλά, μιλάμε για φοβερό κομμάτι :o
Άψογος και επαγγελματίας πάνω απ' όλα.Το βρήκα πολύ μα πολύ μελωδικό!!!
Τι να πω..σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου τα καλύτερα! :)

Σε ευχαριστω πολυ gkou για την συμπαρασταση και τα καλα σου λογια!

Να σαι καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος mehiko

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Άντρας
  • "Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν"
    • Προφίλ
    • Kostas Mehilis
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #5 στις: 10/05/10, 16:31 »
μ αρεσει!!! οπως ειπε και η φιλτατη Gκοu πολυ μελωδικο. φαινονται εντονα οι επιρροες σου απο Vai, επειδη μου θυμιζει αρκετα το "Windows To The Soul".

Ευγε!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #6 στις: 10/05/10, 21:35 »
Φίλε μου εγώ θα γίνω κακός, αλλά αυτό είναι το νόημα της κριτικής. Ειδικά όταν βλέπω ότι γενικά "το έχεις", προτιμώ να κάνω μια κακή κριτική από το να μην ασχοληθώ καθόλου.


Στο ψητό τώρα, Το κιθαριστικό κομμάτι είναι πολύ καλό, αλλά μας χαλάνε όλα τα υπόλοιπα. Δηλαδή συνθετικά το έκανες να μοιάζει σαν σόλο πάνω σε backing track (κακής ποιότητας μάλιστα). Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες για μίξη κλπ γιατί όπως είπες και εσύ είναι κάπως πρόχειρο. Αλλά τα πλήκτρα φίλε μου που είναι και το υπόλοιπο μισό κομμάτι, αφού αυτά σε κρατάνε, είναι τουλάχιστον ανέμπνευστα. Ίσως με κάποιο άλλο patch το οποίο να εξελίσεται περισσότερο και να είναι πιο ατμοσφαιρικό και διακριτικό να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ δουλειά σαν σύνθεση για να γίνει "κομμάτι".

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #7 στις: 11/05/10, 01:14 »
Φίλε μου εγώ θα γίνω κακός, αλλά αυτό είναι το νόημα της κριτικής. Ειδικά όταν βλέπω ότι γενικά "το έχεις", προτιμώ να κάνω μια κακή κριτική από το να μην ασχοληθώ καθόλου.


Στο ψητό τώρα, Το κιθαριστικό κομμάτι είναι πολύ καλό, αλλά μας χαλάνε όλα τα υπόλοιπα. Δηλαδή συνθετικά το έκανες να μοιάζει σαν σόλο πάνω σε backing track (κακής ποιότητας μάλιστα). Δε θα μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες για μίξη κλπ γιατί όπως είπες και εσύ είναι κάπως πρόχειρο. Αλλά τα πλήκτρα φίλε μου που είναι και το υπόλοιπο μισό κομμάτι, αφού αυτά σε κρατάνε, είναι τουλάχιστον ανέμπνευστα. Ίσως με κάποιο άλλο patch το οποίο να εξελίσεται περισσότερο και να είναι πιο ατμοσφαιρικό και διακριτικό να είχες καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλά και πάλι πιστεύω ότι χρειάζεται πολύ δουλειά σαν σύνθεση για να γίνει "κομμάτι".

Δεν γινεσαι κακος οταν λες την αποψη σου. Κακος γινεσαι οταν λες σχολιαζεις αρνητικα μονο και μονο για να το κανεις. Γιαυτο αλλωστε εγω επιλεγω να ανεβαζω κομματια σε ενα φορουμ που ουσιαστικα συμμετεχει ενα μεγαλο ποσοστο των συγχρονων ελληνων κιθαριστων (ασχετα αν διαφορες ντιβες δεν ασχολουνται με κοινους θνητους ;)  ) Για να μοιραστουμε αποψεις και γνωσεις ετσι ωστε ο μεγαλος κερδισμενος να ειναι η ΜΟΥΣΙΚΗ.

Κοιταξε το κομματι αυτο αποτελει ντεμο. Με ενοιαζε κυριως να αποτυπωθει η εμπνευση που ειναι κατι τρομερα φευγαλεο. Και το οτι ηχογραφηθηκε με εξοπλισμο διαφορετικο απο αυτον που εχω τωρα, βγαζει ματι. Ηταν στο μυαλο μου απ την αρχη οτι η αρχη και το τελος θα αλλαξουν. Κι αυτο κυριως για να αποκτησει σωστη δομη σαν τραγουδι και οχι για να αλλαξει το ζουμι του τραγουδιου που για μενα ειναι κατα 90% το κιθαριστικο μερος (παρτο σαν σε ρολο πρωτου βιολιου) με τις δυναμικες (αργη και σταθερη ανοδος της εντασης που καταληγει σε κρεσεντο) που αποτυπωθηκαν σωστα παρολη την ταχυτητα με την οποια εγινε το ολο project σε συνεργασια με το τειχος των συνθετικων ηχων (οι οποιοι ηταν παντρεμα ενος απλου synth με τα συνεχομενα αρπισματα των εγχορδων αλα συμφωνικη ορχηστρα). Επισης το τελος δυστυχως κοπηκε απο μπλε οθονη κατα τη διαρκεια του rendering που σε συνδυασμο με εναν καμμενο σκληρο δισκο οδηγησε στην ολοκληρωτικη απωλεια ολοκληρου του session στο qubase. (ειμαι και γκαντεμης βλεπεις xaxa) Kαποιο ιντρο ή αουτρο ομως αποτελει σταδιο της παραγωγης και δεν ειναι της παρουσης οποτε ας αρκεστουμε στο παρον εως οτου δει το φως της μερας η ολοκληρωμενη εκδοση του που πιστεψε με το περιμενω πως και πως αφου εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την μεχρι τωρα πορεια του. H μουνταδα που βγαινει απο συγκεκριμενο synth εινα επιτηδευμενη και αποτελει αντιθεση του τι συμβαινει στο υπολοιπο στερεοφωνικο φασμα, με κυριο πρωταγωνιστη την κιθαρα που βρισκεται στο κεντρο και με τα delays της να ξεχυνονται δεξια αριστερα.

Σε ευχαριστω για το χρονο που διεθεσες και τις πολυτιμες συμβουλες και αν οντως εχεις την γνωση και την εμπειρια να εμβαθυνεις σε θεματα τεχνικα θα το εκτιμουσα (μεσω pm παντα) αφου συνεχως προσπαθω να βελτιωνομαι οτι αφορα στα ηχητικα αφου στη χωρα που ζουμε αν δεν φτανεις να ξυστεις, μην περιμενεις να σε ξυσουν οι αλλοι  ;)

ΥΓ1: Υπηρξαν και φιλοι μου που το ακουσαν και οι αποψεις τους εφτασαν να ειναι εκδιαμετρου αντιθετες. Καποιος το χαρακτηρισε ως "ψευτικα MIDI" και καποιος το ειπε συγκινητικο. Κυριος γνωμονας ομως ειναι παντα ο δημιουργος. Δεν μπορουν να ειναι ολοι ευχαριστημενοι αλλα να ξερεις οτι ο,τι θα τυπωθει σε επισημη κυκλοφορια (ή μη) και θα φερει το ονομα μου θα εχει την ΠΛΗΡΗ εγκριση μου και θα με εκφραζει 100%. Απο κει και περα σε οποιον αρεσει.

ΥΓ2: Η εκδοχη αυτη του κομματιου κρυβει μια cult ατμοσφαιρα και κατα τη γνωμη εχει πιο πολυ χαρακτηρα απο γυαλισμενες παραγωγες (παρε παραδειγμα απο πολλες ατμοσφαιρικες καλτ παραγωγες του ακραιου μεταλ) κι αυτος ειναι ο λογος υποθετω που πολλοι το βρισκουν τοσο μελωδικο και βαθυ. Αυτη την ατμοσφαιρα θα προσπαθησω πολυ να την διατηρησω στην τελικη εκδοχη του.

Ελπιζω να σε καλυψα, καληνυχτα
ΜΙΚΕ
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/10, 01:28 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKEMOSS - Majestic
« Απάντηση #8 στις: 11/05/10, 01:24 »
μ αρεσει!!! οπως ειπε και η φιλτατη Gκοu πολυ μελωδικο. φαινονται εντονα οι επιρροες σου απο Vai, επειδη μου θυμιζει αρκετα το "Windows To The Soul".

Ευγε!!! ;)

Vai ε? λοιπον δεν το ειχα παρατηρησει...Οι επιρροες δουλευουν υποσυνειδητα και σκαν εκει που δεν τις περιμενεις και εκει που δεν τις παιρνεις χαμπαρι καμια φορα :)

Ευχαριστω και για τα καλα λογια!

 ΜΙΚΕ