Αποστολέας Θέμα: κιθαρα απο τενεκε  (Αναγνώστηκε 2998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κιθαρα απο τενεκε
« στις: 17/01/10, 00:18 »
μετα σου λεει τα ξυλα παιζουν ρολο...κριμα.τοσα λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #1 στις: 17/01/10, 01:17 »
Θεωδορόπουλε, για μένα, πάνω από όλα παίζει ο οργανοπαίχτης ρόλο. Μερικοί έχουν μαζί feeling, δεξιοτεχνία και ρυθμό. Έαν βάλεις έναν τέτοιο παίχτη να σου παίξει και με το καζανάκι της λεκάνης, θα νομίζεις ότι παίζει με κάποιο ακριβό όργανο. Έλα όμως που ακόμη και τα ακριβά όργανα, για να φανούν οι αποδόσεις τους, πάλι κάποιος τέτοιος οργανοπαίχτης πρέπει να τα παίξει. Οι μαύροι και ιδιαίτερα όσοι έχουν νέγρικες ρίζες, είναι γνωστό, ότι όλη την ώρα ασχολούνται με την μουσική και την έχουν μέσα τους, μαζί με τον ρυθμό της. Τώρα ακόμη και αυτός που φτιάχνει ένα όργανο και από ότι έχω δει ασχολείσαι και εσύ με αυτόν τον τομέα, μπορεί με κάποιο σχήμα, κάποιο υλικό, κάποια ηλεκτρικά parts, να φτιάξει έναν πολύ όμορφο και ξεχωριστό ήχο. Υπομονή, μυαλό, εργαλεία και πειραματισμούς θέλει. Τώρα όσον αφορά τα ξύλα, δίνουν και αυτά κάτι κάτι ανάλογο στο όργανο καθώς και μία πιο τσιμπημένη τιμή, από το να φτιαχνόνταν από τενεκεδάκια.
Εσύ βέβαια τα ξέρεις όλα αυτά πολύ καλύτερα, καθώς και πολύ περισσότερα.



Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #2 στις: 17/01/10, 01:48 »
Ποτέ δεν υποστήριξα ότι τα ξύλα είναι το πιο σημαντικό χαρακτηριστικό μιας ηλεκτρικής κιθάρας ως προς την επίδραση στον ήχο... αλλά αυτό που ακούγεται στο video δεν μπορώ να πω ότι μού άρεσε ιδιαίτερα. Βέβαια από το youtube είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #3 στις: 17/01/10, 03:06 »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #4 στις: 17/01/10, 13:45 »
theodoropoulos τι σου έκανε εντύπωση ότι δύναται να παραχθεί ενέργεια και απο τον τενεκέ;...και απο μπετόν έχουν φτιάξει κιθάρα!
Να το θέσω και αλλιώς,αν αυτός ο τενεκές ακούγεται όπως οι κιθάρες που φτιάχνεις (μιας και γνωρίζεις πράγματα απο πρώτο χέρι) ή οποιαδήποτε ηλεκτρική κιθάρα όπως τις γνωρίζουμε εως σήμερα,τότε ναι έχουμε πετάξει χρήματα...κάτι που δεν ισχύει για μένα βέβαια,καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #5 στις: 17/01/10, 17:39 »
παιδια για πλακα το εβαλα το βιντεακι.....βασικα απο την θεωρια του ηλεκτομαγμαγνητισμου αρκει μια χορδη που παλλεται για να δημιουργησει ηλ.ρευμα στο κυκλωμα με τον μαγνητη..οποτε οχι μονο απο μπετον ,και με αερα σκετο θα καναμε air guitar...απλα αν ηταν ετσι γιατι χτυπωντας την κιθαρα με φυμωμενες τις χορδες στο σωμα με ανοικτο το voloume ακουγεται ενα μπαμ-μπουμ?αρα "πιανει" και τις αρμονικες απο το ξυλο που αυτες συμβαλουν στον τελικο ηχο.Ηδη απο το βιντεακι ακουγεται λιγο "τενεκεδε" η κιθαρα.Πιστευω οτι με ενα καλο ενισχυτη θα φανει η καλη κιθαρα απο τον τενεκε......

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #6 στις: 18/01/10, 03:23 »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #7 στις: 18/01/10, 03:34 »
Παιδιά εντάξει δεν παίζουν και τον μεγαλύτερο ρόλο στον ήχο τα ξύλα της κιθάρας, αλλά και η κιθάρα τενεκές μη μου πείτε ότι έχει καλό ήχο σε αυτό το βιντεάκι. Χάλια είναι απλά το παίξιμο είναι καλό.
Βέβαια μπορεί να παίζει και σε τενεκέ ενισχυτή και να ακούγεται έτσι, δεν μπορείς να κρίνεις απ'το youtube αλλά από αυτό που είδα δε νομίζω ότι είναι ισάξια μιας κανονικής κιθάρας.

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #8 στις: 18/01/10, 10:12 »
Εμένα μου άρεσε ο ήχος απλά σαν κάτι διαφορετικό και νομίζω μόνο για κάτι σαν αυτό που έπαιζε ο τύπος.
Πάντως σίγουρα έχει λίγο ξύλο μέσα για να κρατήσει η γέφυρα. Και ο ήχος ήταν πολύ κούφιος επειδή δεν υπήρχε αρκετό ξύλο να δώσει όγκο.
Και άν δηλαδή φτιάξουμε μια Les Paul με 3 μονούς απο Strat θα πως θα ακουστεί? Θα πάρει και απο το μαόνι και απο τη fixed γέφυρα και απο τους μαγνήτες κάτι.
Θέλω να πώ οτι με συγκεκριμένα υλικά-hardware πανω κάτω ξέρεις τι ήχο θα πάρεις. Και το ξύλο σίγουρα παίζει ρόλο στο συνολικό ηχόχρωμα. Τώρα αν το μαόνι ακούγεται καλύτερα απο το κόντρα πλακέ αυτό το αποδεικνύει νομίζω η ιστορία.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα απο τενεκε
« Απάντηση #9 στις: 18/01/10, 14:46 »
εμενα μου αρεσε το αποτελεσμα .οχι ο ηχος.  ο ηχος ειναι κατι συγκεκριμενο(ακουγεται φανταζομαι) σε αυτες τις κιθαρες και θελει συγκεκριμενο παιξιμο και ακουσμα.αν σου αρεσει αυτο το στυλ μια χαρα ακουγεται.παντως πιστευω οτι σαν δουλεια ειναι δυσκολη και εφετζιδικη.γιαυτο και η σχετικα ακριβη τιμη της.δεν νομιζω οτι ξυλα.ταστιερα,γεφυρα. χορδες στηριζονται ευκολα σε ενα τενεκε.ουτε και τρυπες ανοιγουν ευκολα , ουτε και στεκονται αυτα που στερεωνεις.στο ξυλο μετρας τρυπας βιδωνεις και εισαι κομπλε.  μπραβο παντως για το αποτελεσμα.εμενα μου αρεσε σαν κατασκευη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
9928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
13 Απαντήσεις
5552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/05, 12:13
από Iroukos
32 Απαντήσεις
12966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 02:39
από Heatseeker
67 Απαντήσεις
20958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/09, 04:39
από DarkHorse
1 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/08, 16:56
από Υπνοβάτης...
7 Απαντήσεις
4717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
7057 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace