Αποστολέας Θέμα: IBANEZ GRX70DX  (Αναγνώστηκε 4279 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LKOSTAS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
IBANEZ GRX70DX
« στις: 24/03/10, 12:02 »
Καλώς σας βρήκα.
Είμαι νέος στο club και νέος στο θέμα κιθάρας (ηλεκτρικής).
Αν και στο παρελθόν έκανα 7 χρόνια πιάνο αποφάσισα να ασχοληθώ από το μηδέν μόνος μου με ηλεκτρική κιθάρα.
Έχω αγοράσει ένα πακέτο εκμάθησης για αρχή τουλάχιστον IBANEZ GRX70DX με IBANEZ 10W ενισχυτή που περιείχε το πακέτο.
Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής πρόβλημα που έχω.
Όταν παίζω με ενισχυτή ο ήχος που βγαίνει είναι αρκετά κουραστικός (χάλια θα έλεγα).
Όταν παίζω με πεταλιέρα DIGITECH RP70 και ακουστικά (χωρίς ενισχυτή) ο ήχος είναι φανταστικός.
Δεν συζητάω για τον ήχο όταν χρησιμοποιώ πεταλιέρα με ενισχυτή. (αίσχος)
Λογικά είναι θέμα ενισχυτή (ότι πληρώνεις παίρνεις).
Μπορεί να είναι κάτι άλλο πέρα από κακής ποιότητας ενισχυτή?
Κάθε γνώμη δεκτή.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #1 στις: 24/03/10, 14:19 »
Δοκιμασε στο πισω μερος της Digitech να πατησεις το κουμπακι προς τα μεσα (να παει στο mixer δηλαδη) και πες μου αν βελτιωθηκε καθολου ο ηχος (μεσω του ενισχυτη παντα). Αν δεν ειναι αυτο τοτε μαλλον πας για αλλον ενισχυτη, δε νομιζω οτι ειναι κατι αλλο :)

Αποσυνδεδεμένος LKOSTAS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #2 στις: 24/03/10, 15:19 »
Κατάλαβα ποιό κουμπί λες και όντως έχει κάποια διαφορά.
Όμως για να παίξεις με πεταλιέρα και ενισχυτή πρέπει το GAIN να είναι πολύ χαμηλά διαφορετικά σου χαλάει πολύ τον ήχο.
Αυτό βέβαια έχει σαν αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω δυνατά χωρίς GAIN δεν έχω ένταση. Είναι λογικό αυτό?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #3 στις: 24/03/10, 15:48 »
Μηπως παιζεις στο βρωμικο καναλι του ενισχυτη; Γιατι απ'οτι θυμαμαι και στο δικο μου 15ρη crate στο βρωμικο καναλι και στο τερμα να ανοιξεις το level (volume δηλαδη) του βρωμικου καναλιου αν δεν ανοιξεις το gain ηχο δεν εχεις...μηπως λοιπον παιζεις στο βρωμικο καναλι του ibanez καταλαθος και παιρνεις επιπλεον gain και βαβουρα; To distortion απο τη digitech δεν το παιρνεις;

Αποσυνδεδεμένος red hot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #4 στις: 24/03/10, 18:30 »
Παιζε στο καθαρο καναλι του ενισχυτη ωστε να παιρνεις το distortion και γενικα τα εφφε απο το rp70.

Αποσυνδεδεμένος LKOSTAS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #5 στις: 26/03/10, 10:08 »
Οχι είναι η πιο απλή σειρά της Ibanez και έχει ένα κανάλι.
Όμως χθες δοκίμασα έναν ενισχυτή για ηλεκτονικά drums ενός φίλου 30άρι.
Θα μου πείτε ότι καμοία σχέση αυτός ο ενισχυτής για κιθάρτα αλλά έπαθα πλάκα με τον ήχο που έβγαλε μαζί με το Digitech.
Ωραίος και βαθύς ήχος.
Άρα μάλλον το πρόβλημα είναι στον ενισχυτή μου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #6 στις: 26/03/10, 11:39 »
Εννοείται ότι το πρόβλημα είναι στον ενισχυτή, γι αυτό λέμε πολύ συχνά ότι ο ενισχυτής είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του εξοπλισμού σου. Αν σκοπεύεις να χρησιμοποιείς την Digitech, ίσως θα πρέπει να ψάξεις για έναν ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι και 12άρι ηχείο. Koίτα π.χ. τον Crate FW15R τον οποίο μπορείς να βρεις στο GAK σε προσφορά για μόνο 39 λίρες (περίπου 45 Ευρώ) συν έξοδα αποστολής. Επίσης μπορείς να σκεφτείς την αγορά ενός ενισχυτή για keyboards όπως αυτός του φίλου σου, που έχει μεγαλύτερο ηχητικό φάσμα από πλευράς συχνοτήτων και θα αναδεικνύει πολύ καλύτερα τις δυνατότητες της πεταλιέρας σου, π.χ. τον Behringer K450FX ή τον Peavey KB1. Φυσικά υπάρχουν καλύτεροι ενισχυτές και στις δύο κατηγορίες, αλλά όλα εξαρτώνται από τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #7 στις: 26/03/10, 12:47 »
Κοιτα να δεις συμπτωση Απολλων, τον Crate FW15R τον εχω εγω και τον ειχα παρει για να παιζω στο σπιτι, τον ειχα παρει κανα 65ρι ευρω απο το thomman αλλα τον ανεβασαν γυρω στα 100, οπως και στο dv247...ομως η τιμη που τον βρηκες ειναι αξεπεραστη. Φιλε LKOSTAS πραγματικα σε αυτη την τιμη ειναι μονοδρομος, στον προτεινω με κλειστα τα ματια, εγω παιζω με αυτον και με το pod x3 live και πραγματικα εχω πολυ ωραιο ηχο και ογκο (κατι για το οποιο παιζει ρολο και το 12ρι μεγαφωνο που εχει).

Απολλων, οταν εψαχνα ενισχυτη για το σπιτι ειχα στο μυαλο μου μηπως επαιρνα ενισχυτη για keyboards ακριβως για το λογο που ειπες, αλλα δεν ειχα βρει καποιον σχετικα φθηνο (γυρω στα 150 με 200 ευρω το πολυ) που να εχει και 12ρι μεγαφωνο. Μηπως εχει παρει το ματι σου κανεναν; Σ'ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #8 στις: 26/03/10, 13:28 »
Κοιτα να δεις συμπτωση Απολλων, τον Crate FW15R τον εχω εγω και τον ειχα παρει για να παιζω στο σπιτι, τον ειχα παρει κανα 65ρι ευρω απο το thomman αλλα τον ανεβασαν γυρω στα 100, οπως και στο dv247...ομως η τιμη που τον βρηκες ειναι αξεπεραστη. Φιλε LKOSTAS πραγματικα σε αυτη την τιμη ειναι μονοδρομος, στον προτεινω με κλειστα τα ματια, εγω παιζω με αυτον και με το pod x3 live και πραγματικα εχω πολυ ωραιο ηχο και ογκο (κατι για το οποιο παιζει ρολο και το 12ρι μεγαφωνο που εχει).

Απολλων, οταν εψαχνα ενισχυτη για το σπιτι ειχα στο μυαλο μου μηπως επαιρνα ενισχυτη για keyboards ακριβως για το λογο που ειπες, αλλα δεν ειχα βρει καποιον σχετικα φθηνο (γυρω στα 150 με 200 ευρω το πολυ) που να εχει και 12ρι μεγαφωνο. Μηπως εχει παρει το ματι σου κανεναν; Σ'ευχαριστω εκ των προτερων.


Σχετικά με τον Crate FW15R, θα σού κοστίσει άλλες 30 λίρες αν θυμάμαι καλά για να σού τον στείλουν Ελλάδα από το GAK. Ακόμα κι έτσι όμως, με περίπου 80 Ευρώ έχεις ένα πολύ καλό ενισχυτή που μπορεί να σταθεί μόνος του, αλλά επίσης έχει το καλό καθαρό κανάλι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως βάση για τους ήχους της πεταλιέρας. Και βέβαια το 12άρι ηχείο είναι ένα επιπλέον πλεονέκτημα που δύσκολα βρίσκεις σε ενισχυτές αυτής της κατηγορίας (από πλευράς ισχύος αλλά κυρίως και τιμής).

Όσο για ενισχυτές για keyboards, οι δύο που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι κάτω από στο εύρος τιμής που ψάχνεις. Ο Peavey είναι λιγότερο από 100 Ευρώ (χωρίς τα μεταφορικά), ενώ ο Behringer είναι περίπου στα 150. Αν θέλεις όμως οπωσδήποτε 12άρι ηχείο, τότε δύσκολα θα βρεις κάτι καινούργιο με λιγότερο από 200 Ευρώ. Υπάρχει ο Behringer K900FX και ο Peavey KB3, ο οποίοι κοστίζουν περίπου 210 (συν κανένα 20άρικο για μεταφορικά). Αλλιώς κοιτάς για κάτι μεταχειρισμένο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #9 στις: 26/03/10, 14:09 »
Να'σαι καλα, σ'ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #10 στις: 26/03/10, 14:43 »
Από το GAK έχει κανείς προσωπική εμπειρία? Πόσο αξιόπιστο είναι?

Ρωτάω γιατί έχει τρομερές τιμές στους Crate και με ψήνει ο V18-212, o FW65 κι ο FW120...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: IBANEZ GRX70DX
« Απάντηση #11 στις: 26/03/10, 15:54 »
Δεν έχει τύχει να κάνω ποτέ αγορές από το GAK, αλλά κάθε φορά που τούς έστειλα email με διάφορες ερωτήσεις (και στέλνω αρκετά), ήταν πολύ εξυπηρετικοί. Σε μια περίπτωση, επειδή δεν είχαν την κιθάρα που με ενδιέφερε και απ' ό,τι αποδείχτηκε ήταν discontinued μοντέλο, επικοινώνησαν με την εταιρία στην Αμερική για να επιβεβαιώσουν αν το μοντέλο κυκλοφορούσε ακόμα και με ενημέρωσαν σχετικά. Προσωπικά δεν θα είχα ενδοιασμούς να αγοράσω κάτι από το συγκεκριμένο κατάστημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ESP VS Ibanez!!!

Ξεκίνησε από profsokin « 1 2 3 4 » Τα καλύτερα...

98 Απαντήσεις
34678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 14:13
από gerosma
8 Απαντήσεις
4615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 18:11
από mosquito
5 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 01:59
από jujube
Ibanez SR505

Ξεκίνησε από Vaggelis... Μπάσο

6 Απαντήσεις
3735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 02:38
από Jezus
5 Απαντήσεις
3497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 11:09
από JP.M
13 Απαντήσεις
5663 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 00:57
από ...darkface...
7 Απαντήσεις
4451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:01
από alexisgt
3 Απαντήσεις
2468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/09, 17:25
από let me know 796
1 Απαντήσεις
17859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 18:46
από denisgiann
8 Απαντήσεις
4620 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/11, 16:47
από Maejima