Αποστολέας Θέμα: well of souls (complete)  (Αναγνώστηκε 2573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
well of souls (complete)
« στις: 08/10/10, 00:18 »
Λοιποοον. Πριν καποιες μερες ειχα ανεβασει ενα κομματι μου ονοματι well of souls. Αυτο το κομματι πλεον εχει βρει την τελικη του μορφη (καποια θεματα αναπτυχθηκαν πχ) και σας το παραθετω προς σχολιασμο με τη μορφη video (με συνοδεια καποιων τυχαιων εικονων, δεν ξερω αν θα βγαλουν νοημα σε καποιον).




Για πειτε.

on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 740
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #1 στις: 09/10/10, 10:50 »
Ωραιο...μυστηριακό...

Μου αρεσε το ιντρο... μου θυμισε λιγο early black sabbath με μια δοση απο ελλαδα.

Επισης εχει ωραιες εναλλαγες και χρησιμοποιεις και πιο εξεζητημενες κλιμακες και φρασεις.

Ηχητικα σε κραταει σε ενδιαφερον αλλα ισως πρεπει να αυξησεις λιγο το reverb στα drums. Γιατι ενω οι ακουστικες ακουγονται με βαθος, τα drums μπαινουν καπως ξερα.

Αυτα! Κι εις ανωτερα! :)

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #2 στις: 09/10/10, 11:16 »
Snowy, αυτό το κομμάτι είναι έπος! :) Το έχεις δουλέψει πολύ, στην σύνθεση, στην εκτέλεση, στην παραγωγή. Έχει τόσες αλλαγές και μυστήριες κλίμακες που χάνεσαι μέσα του (με την καλή έννοια). Μ'αρέσει η χρήση των ανατολικών κλιμάκων που έκανες, μ'αρέσει και η ηχώ/delay της κιθάρας στην εισαγωγή σαν να είσαι πράγματι σε ένα πηγάδι.

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #3 στις: 09/10/10, 14:11 »
Συμφωνω απολυτα με Brazil και Mikemoss!!!! Εδωσες ρεστα Gregg!!! Πολυ καλο οντως θυμιζει λιγο Ελλαδα στν αρχη ταυτοχρονα ομως θυμιζει κ Ισπανια (φλαμενκο) αλλα κ μια "πρεζα" epic-power πχ Blind Guardian/Lord Of The Rings...ολο αυτο το επικο-ισπανο-ελληνικο μαζι με την δυναμη που εχει οταν μπαινουν οι ηλεκτρικες φτιαχνει μια τρομερη ατμοσφαιρα μια μαγεια δν ξερω τ αλλο να πω οσο για το feeling και τν τεχνικη στο χω πει θυμιζεις Gary Moore (απ οτι μ ειχες πει σαρεσει πολυ) αλλα σ αυτο το κομματι επαιξες κ με πιο δυσκολες κλιμακες...οσο για τον ηχο σ μαρεσε αρκετα κ θελω ν μ πεις λιγο το gear σ...

Μπραβο ρε συ παντα τετοια STAY HEAVY STAY METAL  ;)





ΥΓ μετα απο αυτο το κομματι ειδα το cover στο Blood Of The Nations και στα related vids εβγαζε διαφορα απο Accept (λογικο μ φαινεται) αλλα κ ενα του σφακιανακη  ;D ;D ;D :P :P ...δν πανε καλα στο utube....
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #4 στις: 09/10/10, 20:08 »
Ωραιο...μυστηριακό...

Μου αρεσε το ιντρο... μου θυμισε λιγο early black sabbath με μια δοση απο ελλαδα.

Επισης εχει ωραιες εναλλαγες και χρησιμοποιεις και πιο εξεζητημενες κλιμακες και φρασεις.

Ηχητικα σε κραταει σε ενδιαφερον αλλα ισως πρεπει να αυξησεις λιγο το reverb στα drums. Γιατι ενω οι ακουστικες ακουγονται με βαθος, τα drums μπαινουν καπως ξερα.

Αυτα! Κι εις ανωτερα! :)

ΜΙΚΕ

thanks man! Για το reverb θα το δοκιμασω. Να'σαι καλα.

Snowy, αυτό το κομμάτι είναι έπος! :)  Το έχεις δουλέψει πολύ, στην σύνθεση, στην εκτέλεση, στην παραγωγή. Έχει τόσες αλλαγές και μυστήριες κλίμακες που χάνεσαι μέσα του (με την καλή έννοια). Μ'αρέσει η χρήση των ανατολικών κλιμάκων που έκανες, μ'αρέσει και η ηχώ/delay της κιθάρας στην εισαγωγή σαν να είσαι πράγματι σε ένα πηγάδι.

Σ'ευχαριστω πολυ Βραζιλη!

Συμφωνω απολυτα με Brazil και Mikemoss!!!! Εδωσες ρεστα Gregg!!! Πολυ καλο οντως θυμιζει λιγο Ελλαδα στν αρχη ταυτοχρονα ομως θυμιζει κ Ισπανια (φλαμενκο) αλλα κ μια "πρεζα" epic-power πχ Blind Guardian/Lord Of The Rings...ολο αυτο το επικο-ισπανο-ελληνικο μαζι με την δυναμη που εχει οταν μπαινουν οι ηλεκτρικες φτιαχνει μια τρομερη ατμοσφαιρα μια μαγεια δν ξερω τ αλλο να πω οσο για το feeling και τν τεχνικη στο χω πει θυμιζεις Gary Moore (απ οτι μ ειχες πει σαρεσει πολυ) αλλα σ αυτο το κομματι επαιξες κ με πιο δυσκολες κλιμακες...οσο για τον ηχο σ μαρεσε αρκετα κ θελω ν μ πεις λιγο το gear σ...

Μπραβο ρε συ παντα τετοια STAY HEAVY STAY METAL  ;)





ΥΓ μετα απο αυτο το κομματι ειδα το cover στο Blood Of The Nations και στα related vids εβγαζε διαφορα απο Accept (λογικο μ φαινεται) αλλα κ ενα του σφακιανακη  ;D ;D ;D :P :P ...δν πανε καλα στο utube....


Thanks φιλε μου! Guitar rig ειναι οι ηχοι της κιθαρας ;)

Για τα σχετικα βιντεο στο youtube ειναι οντως οτι ναναι.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #5 στις: 09/10/10, 22:27 »
Πολύ ατμοσφαιρικό, πραγματικά υποβλητικό κομμάτι!!! Πραγματικά, τέτοιου είδους μελωδίες και riffs είναι ακριβώς αυτό που έχω στο μυαλό μου και προσπαθώ να δημιουργώ, μαθαίνοντας και βελτιώνοντας παράλληλα και την τεχνική. Θα ήθελα να συνδυάσω κάποια στιγμή ανατολίτικους ήχους με σουηδικό μελωδικό μέταλ και gothic ήχους.


Θα μπορούσες να μου πείς σε ποιες κλίμακες πατάει? Έχω την αίσθηση ότι άκουσα Phrygian, αλλά το αυτί μου δεν είναι και τόσο έμπειρο για να πω με σιγουριά. Θα ήθελα πάρα πολύ να μελετήσω κλίμακες τέτοιου ύφους.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/10, 22:31 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #6 στις: 11/10/10, 09:48 »
θενκς για την ακροαση.

Το κομματι ειναι σε μι μινορε στην ουσια. Απλα ακους μεσα και ενα σιb που δινει αυτο το ιδιαιτερο ακουσμα. Δεν ειμαι σιγουρος ποια ονομασια εχει αυτη η κλιμακα.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: well of souls (complete)
« Απάντηση #7 στις: 11/10/10, 10:52 »
Μάλιστα... Από τότε που άρχισα να τη μέλετω, τα πάντα Phrygian μου φαίνονται δηλαδή... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2364 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 15:35
από Manwe
39 Απαντήσεις
11404 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/05, 18:48
από master of puppets
26 Απαντήσεις
9968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:56
από taxfreesax
24 Απαντήσεις
7889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/08, 05:16
από Mithrandir
4 Απαντήσεις
1974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/10, 16:10
από Snowy
1 Απαντήσεις
1685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/11, 00:31
από gkou
0 Απαντήσεις
1557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/11, 03:17
από Γιάννης Σ.
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 23:55
από Jimmy7
12 Απαντήσεις
4803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/17, 01:37
από konbourvaris