Αποστολέας Θέμα: Πως να φυλάξω την Ακουστική;  (Αναγνώστηκε 4411 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να φυλάξω την ακουστική κιθάρα όταν δεν παίζω.


Έχω μια θήκη 20mm, όταν δεν παίζω την έχω πάντα στην  θήκη και την έχω σε οριζόντια θέση με τις χορδές προς τα κατω.
Μου έχουν πει ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος γιατί το βάρος πέφτει ομοιόμορφα.


Εσείς τι γνώμη έχετε;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #1 στις: 18/07/14, 11:38 »
ρε παιδιά δώστε κάποια απάντηση σε αυτό το θέμα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #2 στις: 18/07/14, 11:56 »
πάρε μια επιτοίχια βάση και κρέμασέ τη στον τοίχο
http://www.skroutz.gr/c/559/baseis-analogia.html?keyphrase=%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7+%CE%BA%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%82
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #3 στις: 18/07/14, 12:36 »
Νομίζω ότι κάποια στιγμή, σε αυτό όπως και σε παρόμοια θέματα θα πρέπει να γίνει κάτα κάποιο τρόπο γνωστό, ότι η κιθάρα δεν είναι κεράκι για να λιώσει, ούτε βούτυρο . Ήδη όταν παίζουμε, την καταπονούμε πάρα πολύ. Μάλιστα τα περισσότερα όργανα από αυτά είναι φτιαγμένα για να αντέχουν πολλά χρόνια και μάλιστα σε συνεχές επαγγελματικό παίξιμο, με ελάχιστες φθορές που τις τακτοποιούνε οι μάστορες και το όργανο είναι ξανά έτοιμο για παίξιμο. Είτε τη βάζεις ξαπλωτή με τις χορδές να κοιτάνε στο ταβάνι, είτε όρθιες με το headstock να κοιτάει το ταβάνι. Άλλος τις βάζει σε θήκη, άλλος εκτός θήκης, κρεμαστές ή σε stand. Έαν δε συμβεί κάτι τραγικό, με υψηλές θερμοκρασίες ή απότομες αλλαγές θερμοκρασίας, υγρασίας, ατμοσφαρικής πίεσης  (πχ ταξιδεύεις με αεροπλάνο ή την παίρνεις μαζί σου στην κατάδυση σε βουτιά 40μ ), δεν την πλύνεις με το λάστιχο με νερό για να γυαλίσει, δεν την κοπανάς αριστερά δεξιά και τα λοιπά, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αρκεί να της φέρεσαι νορμάλ, με φροντίδα και όλα καλά. Ουσιαστικά λοιπόν η φύλαξή της είναι η νορμάλ συμπεριφορά σου. Από εκεί και πέρα απλά την τοποθετείς κάπου, για να μην την έχεις μέσα στα πόδια σου και της κάνεις εσύ ή κάποιος άλλος κάποια ζημιά, τύπου ρίχνοντάς τη κάτω. Ουσιαστικά λοιπόν, είναι μία πολύ γερή κατασκευή, η οποία δε χαμπαριάζει τίποτα. Όσο γι' αυτούς που τις προσέχουνε σαν κόρη οφθαλμού, πολύ παραπάνω από όσα έχω πει μέχρι τώρα, είναι συνήθως άνθρωποι με πάρα πολύ ακριβά μουσικά όργανα ίσως και αντικές, οπότε οι λόγοι είναι άλλοι και όχι για να μην πάρει λίγο το μπράτσο τους.

 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #4 στις: 20/07/14, 17:40 »
xolidoxos,
χαχα καλή απάντηση, με έβγαλες από το άγχος,
τελικά για μένα η καλύτερη λύση είναι να την φυλάω στην θήκη της και ξάπλα, μπρούμυτα (με τις χορδές προς τα κάτω)


αμα δεν είναι στην θήκη, σκονίζεται και μπορεί να πέσει και τίποτα πάνω της και να την γδάρει.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #5 στις: 29/07/14, 01:43 »
Guitar Fan, αν την έχεις ξάπλα, οι χορδές να κοιτάνε πάντα προς τα πάνω! Προς το ταβάνι! Σκέψου ότι οι χορδές ασκούνε μία τάση περίπου 100κιλών στο όργανο από τη μια άκρη στην άλλη. Έαν εσύ ξαπλώνεις την κιθάρα με τις χορδές προς τα κάτω, δηλαδή οι χορδές να κοιτάνε το πάτωμα, σκέψου πόσο περισσότερη τάση δημιουργείς, με αποτέλεσμα να την καταπονείς. Πάντα προς τα πάνω να κοιτάνε οι χορδές, όταν είναι ξαπλωμένη, είτε μέσα είτε έξω από τη θήκη! Ανάσκελα λοιπόν και όχι μπρούμυτα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #6 στις: 29/07/14, 08:40 »
OK, την γύρισα ανάσκελα
αλλά εφ' όσον την έχω μέσα σε θήκη άνετα μπορώ να την βάλλω και όρθια, δηλ. να ακουμπάει στον τοίχο, σε μία γωνία στον δωμάτιο μου, και αυτό δεν είναι καλή λύση; το headstock προς τα πάνω φυσικά. σαν να είναι σε stand.
επειδή έχω και τις δύο δυνατότητες ποια είναι καλύτερη; Ξάπλα/ανάσκελα ή όρθια;
sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά να μην το έχω άγχος.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #7 στις: 29/07/14, 08:49 »
Guitar Fan, αν την έχεις ξάπλα, οι χορδές να κοιτάνε πάντα προς τα πάνω! Προς το ταβάνι! Σκέψου ότι οι χορδές ασκούνε μία τάση περίπου 100κιλών στο όργανο από τη μια άκρη στην άλλη. Έαν εσύ ξαπλώνεις την κιθάρα με τις χορδές προς τα κάτω, δηλαδή οι χορδές να κοιτάνε το πάτωμα, σκέψου πόσο περισσότερη τάση δημιουργείς, με αποτέλεσμα να την καταπονείς. Πάντα προς τα πάνω να κοιτάνε οι χορδές, όταν είναι ξαπλωμένη, είτε μέσα είτε έξω από τη θήκη! Ανάσκελα λοιπόν και όχι μπρούμυτα!

Μια άποψη λέει ότι όταν ακουμπάς την κιθάρα με τις χορδές προς τα κάτω, εξασκείς στο μπράτσο μια τάση που έχει αντίθετη φορά από αυτή των χορδών. Εννοείται ότι αυτή η τάση δεν θα είναι ίση ή έστω παρόμοια με τη δύναμη που ασκούν οι χορδές. Θεωρητικά πάντως δεν είναι δύσκολο να δει κανείς τη λογική αυτής της σκέψης, καθώς οποιαδήποτε επιπλέον τάση ασκείται στο μπράτσο είναι προτιμότερο να αντισταθμίζει σε κάποιο βαθμό την τάση των χορδών παρά να την αυξάνει.

Αν η κιθάρα είναι μέσα σε θήκη, μιλάμε για εντελώς διαφορετικές συνθήκες, τόσο λόγω προστασίας όσο και τάσεων (στις περισσότερες θήκες το καπάκι έρχεται σε επαφή με το μπράτσο σταθεροποιώντας το και από τις δύο πλευρές).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πως να φυλάξω την Ακουστική;
« Απάντηση #8 στις: 29/07/14, 13:26 »
Απολλώνιε, τι να σου πω, μπορεί να υπάρχει κάποια βάση. Το απαγορευτικό μπρούμυτα μου το είχαν πει, ένας οργανοποιός μπουζουκοειδών και ο πέτρος του rockpile. Μάλιστα μου το είπαν , επειδή έκανα την κίνηση να τα αφήσω μπροστά τους κατ' αυτό το τρόπο και με "μαλώσανε".
Adios Muchachos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/08, 16:05
από apressas
30 Απαντήσεις
7370 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/10, 02:17
από Crazy Heart
2 Απαντήσεις
4347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/11, 21:52
από Edward The Great
19 Απαντήσεις
7261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:04
από adr1anos
2 Απαντήσεις
2689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 14:58
από Γιωργος_777
13 Απαντήσεις
5197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/12, 23:13
από Arwindan
13 Απαντήσεις
4163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 13:32
από geopaok
7 Απαντήσεις
7229 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/13, 14:54
από kyriakos_t
4 Απαντήσεις
2811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/13, 21:35
από Dr Wolf
15 Απαντήσεις
10759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/14, 01:58
από Vaiking