Αποστολέας Θέμα: Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003  (Αναγνώστηκε 62243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #100 στις: 29/12/02, 01:10 »
Παντως το ζητημα πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δημοσιευθει στα ΜΜΕ, θα συναντησουμε χιλιαδες υποστηρικτες ετσι!
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος kostasd

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #101 στις: 29/12/02, 02:36 »
Λοιπόν όπως είπε κ ο φίλος Jimmy-Page δεν θα ήταν κακό να έχουμε όλοι κάποια τραγούδια τα οποία θα ανταλλάσουμε μέταξύ μας.........Δεν ξέρω αν είναι εφικτο κ εύκολο αλλά ίσως ε΄να προγραμμμα τύπου p2p σαν τα προγράμματα για mp3 θα βοηθούσε....κ δεν το πιάνουν κ οι "δαγκάνες" της ΑΕΠΙ!!
How I wish you where here......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #102 στις: 29/12/02, 14:21 »

Δεν ξέρω αν είναι εφικτο κ εύκολο αλλά ίσως ε΄να προγραμμμα τύπου p2p σαν τα προγράμματα για mp3 θα βοηθούσε....κ δεν το πιάνουν κ οι "δαγκάνες" της ΑΕΠΙ!!


Mέσω κάποιων P2P προγραμμάτων όπως το Kazaa και το WinMX μπορεί να γίνει ανταλλαγή διαφόρων αρχείων (documents, images, video, software κλπ.) και όχι μόνο mp3.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

nick the greek

  • Επισκέπτης
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #103 στις: 29/12/02, 14:51 »
Νομίζω ότι μέσω ένος τέτοιου προγράμματος (Kazaa) υπάρχουν ελπίδες για την επιβίωση της φιλοσοφίας του site.(Τι είπα ο τρελός;) ??? ;D
Δηλαδή οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να κατεβάζουν σε documents ότι τραγούδι θέλουν, χωρίς η αεπι να μπορεί να παρέμβει.Μία ενδιαφέρουσα λύση λοίπον...
Τι λέτε; ??? ???

Αποσυνδεδεμένος cavallino

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #104 στις: 29/12/02, 21:41 »
Συγγαριτηρια στον κιθαρωδο για την πολυ σαφη εξηγηση,
που εδωσε στην ΑΕΠΙ μεσον E-mail.

Συμβουλεβω σε ολλους τους φιλους του Kithara.gr να το διαβαζουνε.Μα πιο πολυ ευχωμαι να το διαβαζουν οι αμεσοι ενδιαφερομενοι για να καταλαβουν κατα ποσο παρανομα και ανεφιχτα ειναι αυτα που μας ζητανε.
Βεβαια ειναι μια ιδεα το να γινει το στεκι μας επιχιριση,και εχω ιδι διλωσει οτι θα βοηθησω σε καθε προσθετη δαπανη,για να μπορεσει να συνεχισει να υπαρχει το Site μας.
Αλλα δεν θα μου αρεσε το πνευμα του στεκι που εχει δημουργειθει εδω και δυομιση χρονια να μετατραπει σε σχεση
Πολιτη-πελατι.....
Με λυγα λογια πιστευω οτι αυτη τη μαχι στο τελως θα την κερδισουμε(πειτε με ρομαντικο)Για τον απλουστατο λογω που
-αν με λεγανε Αλευρας-μετα απο αυτο το e-mail θα καταλαβαινα τι ΜΑΛ................ΙΕΣ ζηταω και λεω.
΄Το Στεκι μας δεν θα κλισει....Θα τα πουμε τον καινοργιο χρονο,ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος DiavolakoS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Kithatra.gr
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #105 στις: 30/12/02, 12:46 »
EINAI APARADEKTOI !!! >:(

SYMFONO ME TON ''Βασίλης - Αντιπρόεδρος Β''

AN KATI EXEI EPITYXEI TO SITE EINAI NA MAZEPSEI SE MIA PAREA OLOUS TOUS EROTEVMENOUS ME TH EGXORDH MOUSIKH !

AFTH EINAI H ADYNAMIA TOY(EROTEYMENOI) ALLA KAI H DYNAMH TOU (MIA PAREA).

TO SITE KATAFERE KAI FOBHSE TOYS (NA MHN PO KALYTERA XRONIARES MERES) THS AEPI.

DHMIOSIOPOIHSH LOIPON KAI PRAGMTIKA NA BROUME DHMIOYURGOUS KAI KALHTEXNES POU MAS YPOSTIRIZOUN !!

ENA MONAXA NA PO NA MHN SAS KOURAZO.

JEKINHSA NA PAIZO KITHARA TO 1985... MEXRI TO 1994 EPAIZA SYNEXEIA SE PARTY PAREES MONOS ME TOUS PROTOUS MOU EROTES KLP... META APO EKEI TO XAOS.. STAMATHSA MAXAIRI .. KATI DOULEIA .. KATI TO ENA KATI TO ALLO...

ENTELOS TYXAIA PRIN APO KANA MHNA BRHKA TO SITE... EISASTAN H AFORMH NA JANARXISO (ME PATHOS) AFTO POU EXO MESA STHN KARIA MOU ... NA PAIZO KAI NA TRAGOUDO.. OTI LOIPON KAI AN GINEI ..

ENA MEGALO EYXARISTO !!!

OTI KAI NA KANOUN DEN THA MAS STAMATHSOUN NA PAIZOUME KAI NA TRAGOUDAME

KALH XRONIA SE OLOUS !!!
Sthn akrh tou apeirou ...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #106 στις: 30/12/02, 20:26 »

EINAI APARADEKTOI !!! >:(

SYMFONO ME TON ''Βασίλης - Αντιπρόεδρος Β''

AN KATI EXEI EPITYXEI TO SITE EINAI NA MAZEPSEI SE MIA PAREA OLOUS TOUS EROTEVMENOUS ME TH EGXORDH MOUSIKH !

AFTH EINAI H ADYNAMIA TOY(EROTEYMENOI) ALLA KAI H DYNAMH TOU (MIA PAREA).

TO SITE KATAFERE KAI FOBHSE TOYS (NA MHN PO KALYTERA XRONIARES MERES) THS AEPI.

DHMIOSIOPOIHSH LOIPON KAI PRAGMTIKA NA BROUME DHMIOYURGOUS KAI KALHTEXNES POU MAS YPOSTIRIZOUN !!

ENA MONAXA NA PO NA MHN SAS KOURAZO.

JEKINHSA NA PAIZO KITHARA TO 1985... MEXRI TO 1994 EPAIZA SYNEXEIA SE PARTY PAREES MONOS ME TOUS PROTOUS MOU EROTES KLP... META APO EKEI TO XAOS.. STAMATHSA MAXAIRI .. KATI DOULEIA .. KATI TO ENA KATI TO ALLO...

ENTELOS TYXAIA PRIN APO KANA MHNA BRHKA TO SITE... EISASTAN H AFORMH NA JANARXISO (ME PATHOS) AFTO POU EXO MESA STHN KARIA MOU ... NA PAIZO KAI NA TRAGOUDO.. OTI LOIPON KAI AN GINEI ..

ENA MEGALO EYXARISTO !!!

OTI KAI NA KANOUN DEN THA MAS STAMATHSOUN NA PAIZOUME KAI NA TRAGOUDAME

KALH XRONIA SE OLOUS !!!


Απίστευτο μήνυμα!!!!!

Τι να πω...Αν και δεν εντυπωσιάζομαι εύκολα όμως αυτό με συγκίνησε....
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος ADimitris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Flo. Tubo Flo.
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #107 στις: 30/12/02, 21:27 »
Hello..

Xmmm mipos an oi stixoi itane se greeklish (diladi se agglikous xaraktires) tha mporouse na ginei kati?
-ADimitris-

Lordos

  • Επισκέπτης
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #108 στις: 31/12/02, 00:14 »
Βρε παιδιά (με το συμπάθιο δηλαδή) είχα πολύ καιρό να δω "τι κουβεντιάζεται στο στέκι" και σήμερα καράφλιασααααα !!!
ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΑΠΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΚΥΛΑΔΙΚΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΕΠΕΙΔΗ "ΧΡΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ" ΜΕ ΤΑ ... ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ".
Αμ εγώ ο κακόμοιρος ΑΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ ΜΕΡΤΙΚΟ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ της διασκέδασης ...
Που και που στις ταβερνίτσες και αν το κλίμα και οι καλιτέχνες το επιτρέπουν, βγάζω και το τσαντάκι με τις φυσαρμόνικες και διασκεδάζουμε όλοι στην παρέα πιο καλά.
Και ο φίλος μου ο Σωτήρης πιάνει την κιθαρίτσα του μαζί μου και οι άλλοι στην παρέα τραγουδούν.
Κατέβασα λοιπόν κάποια τραγούδια έτσι γιατί δεν τα έβρισκα στους ΝΑΚΕΣ για να ... πλουτίσουμε το ... ρεπερτόριο.
Αυτό είναι όλο κι' όλο.
Και ξέρετε πόσοι από τους θαμώνες καμιά φορά ρωτούν "από που αγόρασες το cd ;"
Ετσι η ΑΕΠΙ κερδίζει και από μένα.
Νομίζω θα πάω να γραφτώ να πέρνω ... μέρισμα.
"ΑΦΕΣ ΑΥΤΟΙΣ ΟΥ ΓΑΡ ΟΙΔΑΣΙ ΤΙ ΠΟΙΟΥΣΙΝ".
Και να ξέρετε ότι υπάρχει και προγραμματάκι προσφερόμενο τζαμπέ για "γύρισμα" από greeklish σε ελληνικά.
Γιαυτό λοιπόν ας προχωρήσουμε με τις ανταλλαγές ή με ότι άλλο θέλουμε.
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΑΝΤΟΧΗ ΜΑΣ ... ::) ;D :D

Αποσυνδεδεμένος ADimitris

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Flo. Tubo Flo.
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #109 στις: 31/12/02, 03:06 »
Παράθεση:'Αρθρο21
Αναπαραγωγή για διδασκαλία
Επιτρέπεται, χωρίς την άδεια του δημιουργού και χωρίς αμοιβή, η αναπαραγωγή άρθρων νομίμως δημοσιευμένων σε εφημερίδα ή σε περιοδικό, συντόμων αποσπασμάτων έργου ή τμημάτων σύντομου έργου, ή έργου των εικαστικών τεχνών νομίμως δημοσιευμένου, εφόσον γίνεται αποκλειστικά για τη διδασκαλία ή τις εξετάσεις σε εκπαιδευτικό ίδρυμα, στο μέτρο που δικαιολογείται από τον επιδιωκόμενο σκοπό, είναι σύμφωνη με τα χρηστά ήθη και δεν εμποδίζει την κανονική εκμετάλλευση. Η αναπαραγωγή πρέπει να συνοδεύεται από την ένδειξη της πηγής και των ονομάτων του δημιουργού και του εκδότη, εφόσον τα ονόματα αυτά εμφανίζονται στην πηγή.


----
To na dimosieyoume sinxordies kitharas kai stixous enos tragoudiou, den einai "meros" tou tragoudiou, afou to 99% twn tragoudiwn exoune kai "meri" apo mpasso, drums, synth, kai diafora alla mousika organa, ta opoia sinthetoune to "ergo" (to tragoudi)?

An mpei ena arxiko keimeno oti o,ti dimosieyetai einai gia didaskalia?...
-ADimitris-

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #110 στις: 31/12/02, 12:41 »
Το "κουμπί" είναι στις λέξεις "εκπαιδευτικό ίδρυμα". Το kithara.gr δεν είναι εκπαιδευτικό ίδρυμα, και δεν είναι και τόσο απλό να μετατραπεί σε ένα τέτοιο...

Επίσης, το surfing στο internet μόνο "διδασκαλία ή εξετάσεις" δεν είναι...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος koutouloufari

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Σώστε το "ΚΙΘΑΡΑ"
« Απάντηση #111 στις: 31/12/02, 13:24 »
Μόλις πληροφορήθηκα για τα κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ ! Έλειπα τόσο καιρό ... Δυό μόνο λογάκια... έτσι για να ξεδώσω από τα κακά μαντάτα... Δυό λογάκια πολύ προσωπικά !!!
Δεν είμαι ειδικός στα site και στα chart rooms και στα downloadings... Δεν έχω στείλει τραγούδια στο "κιθάρα", γιατί απλά πριν από μένα το κάνανε άλλοι - και μάλιστα πολύ καλά!!!  
Ένα πράμα μόνο : Αυτό το site με στήρηξε, με κράτησε "ζωντανό", δεν ΄μ' άφησε να πέσω... Η πιο ακριβή συντροφιά, ο καλύτερος φίλος...
Τα παιδιά που φτιάξανε το cite αυτό και το μεγάλωσαν και το κράτησαν αξίζουν πολλά μπράβο. Πάντα πίστευα - και τώρα το πιστεύω ακόμα περισσότερο-, ότι όλοι εμείς που μπαίνουμε στο cite αυτό και τη βρίσκουμε με τα τραγούδια του, πρέπει να ανταμείψουμε τα παιδιά αυτά που έχουν αφιερώσει τόσες ώρες δουλειάς και φροντίδας... Και ιδίως τώρα που κάποιοι ΑΕΠΙ ή Νάκας ή εκδοτικοί οίκοι ή κάποιοι ανεγκάφαλοι πατρόνοι δημιουργών θέλουν να κλέισουν το cite αυτό. Πιστεύω ότι κανένας δημιουργός - τουλάχιστον από αυτούς που εγώ αγαπώ - έχει διαμαρτυρηθεί για τα δικαιώματά του, που καταστρατηγούνται από το cite αυτό. Ποιός σοβαρός συνθέτης η δημιουργός δεν θα θέλει όλος ο κόσμος να ξέρει να παίζει τα τραγούδια του σωστά και να τα τραγουδά σε παρέες σε παραλίες και σε μοναχικές στιγμές???
Τώρα επι της ουσίας : πιστεύω ότι, είτε λόγω ΑΕΠΙ, είτε σαν ανταμοιβή στα παιδιά που καρτάνε το cite αυτό, όλοι εμείς που το χαιρόμαστε τι είναι να δώσουμε - ας πούμε - 10 E το μήνα για να το κρατήσουμε ζωντανό και ελεύθερο ?
Πολλοί  θα βιαστούν και θα πουν ότι κάποιοι θα πλουτίσουν.
Ε, ωραία και λοιπόν?? Όποιος είναι μάγκας ας κάνει το δικό του cite να πλουτίσει. Και αυτοί που κρατούν τη "κιθάρα" μάς έχουν πλουτίσει - ψυχικά - αρκετά τόσο καιρό.
Νομίζω ξεκάθαρη η πρόταση μου... την τελεύταία μέαρ πριν κλέισει το cite.
Ελπίζω το μύνημα αυτό να φτάσει κάπου. Αν θέλετε απαντάτε, έτσι - βασικά - για να γνωριστούμε καλύτερα.

Κουτουλουφάρι



       

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #112 στις: 31/12/02, 18:36 »
 >:(Παραμονη Πρωτοχρονιας...Αντι για ευχες και γιορτες οι κυριοι της Ανωμαλης Επιτροπης Πληρωμενων Ιεροεξεταστων μα εστειλαν φιρμανι λες και ειμαστε στη τουρκοκρατια...Τι να πω μερα που ειναι...
  Φιλοι του kithara αισιοδοξειτε... ειμαστε παρα πολλοι για να νικησουν τοσο ευκολα...καλη χρονια σε ολους ;)
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #113 στις: 31/12/02, 19:22 »
kai o xronos pleon metraei antistrofa...

Mporei kapoios na mou pei enan tropo sta grigora, pou na  mporo na katebaso polla tragoudia mazemena...opoios online plz tora poy stelno to minima...se ligo bgaino...

Xthes simplirosa to orio ton 50 tragoudion....


Kai ena telefteo:

[size=48]"...ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ.."[/size]
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος s0st0s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #114 στις: 31/12/02, 21:08 »
paidia exo ki ego arketo kairo pou vrika afto to site kai katevasa arketa tragoudia apafto.apla ithela na po oti prin anakalipso tin kithara.gr den skampaza gri apo kithara,oute ego oute kai i parea mou.ki omos mesa sena xrono(kai kati psila) i kithara.gr mekane na erotefto pragmatika tin kithara kai to tragoudi kai mazi me tin parea mou mas xarise ateleiotes omorfes stigmes tis opoies kratame me megali agapi mesa stin kardia mas!opote agapite kitharode ego sou katatheto edo kai tora oti to site sas itan kai eksakolouthei na einai gia mena "ekpaideftiko idrima".fantazomai oti tha iparxoun kai alloi polloi san emena kai giafto den me fovizoun kai toso poli oi trampoukismoi tis AEPI i tis NAKAS&sia.ki alles fores vrethikate se tetoia katastasi kai ta kataferate kai vrikate ti lisi!kati pou exei ftiaxtei me tosi agapi kai meraki apla de xanetai!na kserete oti o,ti kai na apofasisete tha exete poli kosmo na sas ipostiriksei.mias kai den mporeite na kanete tpt allo gia to 2002 eftixismeno 2003 na exete kai sas efxaristo gia oles tis stigmes pou mas dosate tin efkairia na zisoume........ :D :D :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #115 στις: 31/12/02, 21:20 »
Κιθ. εχω μια απορια

Η σελιδα δεν ειναι εκπαιδευτικο ιδρυμα, κατι τετοιο ομως αποκλειει την χρηση των συγχορδιων αποκλειστικα για διδασκαλια? Για ποιο λογο αλλωστε τις κατεβαζουμε, για να "διδασκομαστε" πως να παιζουμε ενα κομματι

Αν βαζαμε κατι τετοιο:

Disclaimer: These tablature files have been created by fans of the band and have no guarantee whatsoever of accuracy. They simply represent its author's intepretation of the song. You may only use this file for private study, scholarship, or research. Neither the band nor the webmasters of this page are liable for any illegal use given to these files.

στην αρχη καθε τραγουδιου θα ειχαμε προβλημα? Το κειμενακι συγκεκριμενα το πηρα απο ευρεως διαδεδομενο site με ροκ ταμπλατουρες.,..
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος van

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #116 στις: 01/01/03, 02:55 »
Είμαι και εγω από αυτούς που το σκρίπτο (κατ΄αρχήν) με έκανε να ξαναπιάσω την κιθάρα μετά από πολλά πολλά χρόνια, παίζοντας τον πολύτιμο ρόλο της τακτικής νυχτερινής μου ψυχοθεραπείας...

Φύσει και θέσει είμαι αντίθετος σε κάθε προσχώρηση στην λογική της ΑΕΠΙ παρ΄ότι είμαι διατεθειμένος να καταβάλω ένα σημαντικό ποσό κάθε χρόνο για την λειτουργία του site, αρκεί αυτά να πάνε σε αυτούς που δικαιωματικά τους ανήκουν και αυτοί είναι όλοι όσοι κρατούν αυτό το site ζωντανό.

Δεν γνωρίζω αν το έχει ήδη γράψει άλλος φίλος , αλλά βάζω στοίχημα με όποιον θέλει ότι μέσα σε 6 μήνες από σήμερα θα υπάρξει "στον αέρα" ανάλογο "επαγγελματικό=εμπορικό" site με τιμές χαμηλότερες απο αυτές που ζητά η ΑΕΠΙ από το kithara.gr

Για το γ**ώτο και μόνο είμαι διατεθειμένος να συνεισφέρω με όσους πόρους διαθέτω (χρόνο,γνωριμίες, δημοσιογράφους, δικηγόρους, χρήματα) αν όχι για οτίδήποτε άλλο (= θετική έκβαση) τουλάχιστον για να τους κοστίσει ακριβά τόσο σε εικόνα και αξιοπιστία όσο και σε χρόνο και έξοδα. Και αυτό γιατί θεωρώ 100% καταχρηστικό τον τρόπο που ασκούν την "εξουσία" τους και αξιοποιούν την δύναμη των εντολοδοτών τους.

Τι προτείνω :

Κατ αρχήν δεν θα ήθελα να γράψω δημόσια όλες μου τις προτάσεις για ευνόητους λόγους αλλά είμαι και θα είμαι στην διάθεση όλων όσων πραγματικά ενδιαφέρονται για να τις συζητήσουμε προσωπικά

1. Αμεσα: Λύσεις Ε και Β
2. Απαίτηση επίσημης γραπτής θέσης της ΑΕΠΙ
3. Με βάση το 2. δημιουργία λίστας καλλιτεχνών και ανθρώπων του τύπου και των ΜΜΕ με τους οποίους θα έρθουμε σε επαφή.
4. Ανοιχτή πρόσκληση σε όλους τους φίλους /μέλη του kithara.gr που μπορούν να κάνουν ή έχουν επαφές με τις παραπάνω κατηγορίες ανθρώπων
5. Χτίσιμο υλικού παρουσίασης για το τί είναι το kithara.gr (μέλη, ιστορικό, σκοπός) καθώς και της κατάλληλης επιχειρηματολογίας /επικοινωνίας ανάλογα με το κοινό που θα απευθυνθούμε.
6. Μοίρασμα των επαφών που πρέπει να γίνουν στους εθελοντές.
7. Δικηγορική συνδρομή καθ' όλη την διάρκεια. (Μη σας φαίνεται βαρύ, εκτιμώ ότι πολλοί είναι αυτοί που και χωρίς αμοιβή θα ήθελαν να αναλάβουν μια τέτοια υπόθεση... έχει ψωμί :) )
* Δεν είμαι δικηγόρος ούτε έχω κολλητό δικηγόρο* για να μην παρεξηγούμαστε

8. Ορισμός μιας βασικής ομάδας που και θα συντονίζει και θα αξιολογεί τα παραπάνω και θα φροντίζει να κρατά ενήμερους όσους ενδιαφέρονται

..Αντε και καλή τύχη μάγκες..
Υγεία σε όλους
Hey you,
Don't tell me there's no hope at all.
Together we stand, divided we fall.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #117 στις: 02/01/03, 19:09 »
Πολυ σωστα τα εγραψες στην επιστολη σου κιθαρωδε.... σε ολα τα σημεια σωστος...αν υπαρξουν εξελιξεις ενημερωσε μας παρακαλω...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος b2alla2s

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #118 στις: 03/01/03, 09:08 »


Συγγνωμη εαν παρανοησα αλλα εσεις στην πρωτη σελιδα του site προτρεπετε τους επισκεπτες να βρουν πιθανους διαφημιζομενους η χορηγους....(πραγμα απολυτα κατανοητο)


Ας πουμε, με λιγα λογια, οτι δεν ειμασταν εντελως ετοιμοι για τις τυπικες διαδικασιες που χρειαζονται, ομως θελαμε να ξερουμε ποσο ενδιαφερον υπαρχει σε αυτον τον χωρο, για να κινηθουμε αναλογα. Ομως οπως βλεπεις, τα γενονοτα τρεχουν πριν απο εμας και πρεπει να ελισσομαστε για να ανταπεξελθουμε στη καθε κατασταση. Αυτον τον καιρο εχει απολυτη προτεραιοτητα το προβλημα με την ΑΕΠΙ.

Αποσυνδεδεμένος merson

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • I elpida pethenei pantote teleftea ...otan yparxei
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #119 στις: 04/01/03, 00:05 »
Geia sas paidia eimai o merson kai eimai kainourios stis sizitiseis an kai eimai fan tou kithara.gr edo kai ena xrono..Ematha ki ego to provlima pou dimiourgithike me tin aepi kai thelo na ipenthimiso se olous tin lisi ton programmaton antallagis arxeion (kazaa k.l.p.).Afti ti stigmi exo ton ipologisti anoixto se 24/7 vasi kai moirazomai arketa tragoudia kathos kai to skripto.Den exo petixei kanenan na katevazei vevea alla mipos tha mporousame na antalassoume ta arxeia meso enos tetoiou programmatos? Katalaveno vevea oti den sigrinetai me tin mexri tora douleia sto site apo apopsi praktikotitas kai amesotitas alla isos na voithisei.
Ta kourelia tragoudame akoma....

Αποσυνδεδεμένος ron-t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • υπάρχουν αυγές που δεν ξημέρωσαν ακόμα
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #120 στις: 04/01/03, 21:18 »
 >:(Αχ κουφαλα νεκροθαφτη (ΑΕΠΙ) μας κουτσουρεψες τα τραγουδια...Μια απορια στους admins...Αν καποιος(α) μας ζηταει τους στιχους  ενος τραγουδιου,μπορουμε να το κανουμε μεσω του forum η μονο σε προσωπικο μηνυμα?
Οτι και να ρίξουν μέσα μας, θα το πάρουμε και θα το θάψουμε κάτω στο βυθό μας...ΝΙΤΣΕ
Εν βυθώ γαρ η αλήθεια...ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Steph

  • Chef Steph
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 353
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Και τι πας να προφτάσεις, τι κορνάρεις, γιατί?
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #121 στις: 05/01/03, 02:45 »
Εγω παντως ενα πραγμα παρατηρησα διαβαζοντας ολα τα μηνυματα που εχουν γραφτει σε τουτο το θεμα...

Εδω γραψανε παρα πολλα μελη του κιθαρα για πρωτη φορα... μελη που ειχαν ελαχιστα μηνυματα στο ενεργητικο τους, απλοι 'περαστικοι'... εδω δεν διαβασανε και προσπερασανε, αλλα αποφασισαν οτι πρεπει κατι να πουν, να σχολιασουν, να βοηθησουν η απλα να προσφερθουν να βοηθησουν οσο μπορουνε...

Αυτο, κατα την ταπεινη μου αποψη, δειχνει δυο πραγματα:

1. Ο,τι και να κανει η ΑΕΠΙ, το στεκι δεν θα το χαλασει γιατι τα μελη του πληθαινουν οσο περναει ο καιρος...

2.  Στις δυσκολες στιγμες τα μελη του κιθαρα ενωνονται, κι αυτο ειναι που μετραει τελικα! ;)

Να'στε ολοι καλα...  :)
(και λυπαμαι που δεν ξερω αρκετα ωστε να μπορω να βοηθησω κι εγω πιο... ενεργα!  :-\ )
Σ'αυτή τη θάλασσα, σ'αυτή την τρικυμία
για δες παράξενα που απλώνεται η γαλήνη...

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #122 στις: 05/01/03, 04:42 »
   ...πρεπει να δρασουμε! Πως ομως θα παρει διασταση το θεμα? Στα εντυπα ΜΜΕ το καταλαβαινω δεν ειναι και παρα πολυ δυσκολο να αφιερωσει 1-2 σελιδες το Διφωνο το Μετρο ή τα αλλα περιοδικα (ποπ+ροκ music life, ακομα και το tomorrow και τα αλλα περιοδικα με σχεση το internet)! Oμως θα πρεπει να παμε "παραπερα" στην T.V. και στο Ραδιοφωνο?

  Αυτα! Θα κοιταξω για κανενα cone... σε κανα περιοδικο ή τιποτα αλλα και θα ειδοποιησω οσονουπω!


sotriani
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος mariosma

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #123 στις: 05/01/03, 18:18 »
η Α.Ε.Π.Ι  φροντιζει να αποκομιζει εσοδα βγαζοντας κερδη που δεν γνωριζουμε εαν φορολογουνται ! τους δημιουργους δεν τους ενοχλει που πολλα τραγουδια τους διαστρεβλονονται σε επιθεωρησεις θεατρικες ,και παιζονται μετα απο διαφημισεις στο ραδιοφωνο, η" οταν τα τραγουδουνε σε μαγαζια κακοφωνοι που δηλωνονται ως τραγουδιστες!
ειναι υποκριτικο λοιπον να επικαλουνται τα  πνευματικα δικαιωματα!  
γιατι δεν λετε κυριοι οτι μειωθηκαν οι πωλησεις βιβλιων του ΝΑΚΑ ,απο οπου παιρνετε και ποσοστα! ειναι πιο εντιμο!                mariosma  χαλκιδα!

Αποσυνδεδεμένος Candlemass

  • Τα ξέρω ΟΛΑ
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 459
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχουμε κάνει πλούσιο τον Γκαρούτσο...
    • Προφίλ
    • Kapsoura Club
Re:Κακά μαντάτα από την ΑΕΠΙ για το 2003
« Απάντηση #124 στις: 05/01/03, 18:24 »
Γειά σας παιδιά... Μαύρο 2003 θα περάσουμε!!!
Θέλω να εκφέρω και τη δική μου γνώμη πάνω στο θέμα γιατί πιστεύω ότι κάπου μπορούμε να καταλήξουμε...
Μόλις διάβασα τις αχρείες απαιτήσεις της ΑΕΠΙ, μου άναψαν τα λαμπάκια!! Θέλουν 0,4euros/τραγούδι; Πιστεύω μπορούμε να βρούμε τρόπους να μην πάρουν ούτε λεπτό!

Προτείνω να εφαρμόσει το site τα "γνωστά κολπάκια" για τα "δήθεν παράνομα donwloads". Αυτό που θα περιγράψω παρακάτω έχει εφαρμοστεί σε πολλά sites που προσφέρουν τραγούδια/προγράμματα. Προτείνω δηλαδή να υπάρχει μια διακήρυξη (ενα disclaimer) στην αρχική σελίδα του site που να απαγορεύει σε μέλη της ΑΕΠΙ, και άλλων παρεμφερών (κυβερνητικών ή όχι) οργανώσεων να μπούν στο site και να δούν τα περιεχόμενά του. Γιατί, αν τους βάλουμε ένα π.χ. "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΕ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΑΕΠΙ, ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΡΑΒΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ SITE", αυτοί για να κατηγορήσουν το site ότι έχει σε κοινή θέα τους στίχους από δημιουργούς που εκπροσωπεί, θα σημαίνει ότι έχουν μπει στο site και επομένως έχουν παραβεί την απαγόρευση και άρα δεν θα μπορούν να υποστηρίξουν την κατηγορία τους. Επειδή δεν είμαι νομικός, δεν ξέρω αν αυτό αρκεί, ή χρειάζονται και κάποιες άλλες ενέργειες. π.χ. Θα μπορούσε να αλλάξει η μορφή που παρέχονται τα τραγούδια. Θα μπορούσε να γίνει κάθε τραγούδι zip με κωδικό ο οποίος θα δίνεται στους χρήστες που ενδιαφέρονται να κατεβάσουν τις συγχορδίες και τα λόγια των τραγουδιών. Σ' αυτή την περίπτωση, δεν θα ευσταθεί η κατηγορία γιατί το site θα παρέχει ΜΟΝΟ αρχεία μορφής zip και μάλιστα με password τα οποία νομικά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με στίχους, συγχορδίες κτλ. Βέβαια, έτσι θα αναγκαστεί να αλλάξει μορφή το site γιατί δεν θα εμφανίζει πλέον τους στίχους/συγχορδίες/ταμπλατούρες των τραγουδιών, παρά μόνο κάποια αρχεία κάποιας κατάληξης .zip τα οποία "πιθανώς" να μην ξέρει ούτε καν πώς χρησιμοποιούνται...  ;) (Το πιάσατε το υπονοούμενο;;;)
Επίσης, στο disclaimer, θα αναφέρεται ότι οι υπεύθυνοι του site (administrators/hosts κλπ) δεν θα φέρουν καμμία ευθύνη για την χρήση που θα κάνει ο κάθε χρήστης στα αρχεία που κατεβάζει από το site...
Το ερώτημα, λοιπόν, είναι αν θα μπορούσε να αλλάξει η μορφή του site και να γίνει όλη αυτή η ιστορία με τα zip-άκια με αποτέλεσμα να υπάρχουν πλήρη τραγούδια για κατέβασμα ή δεν μπορεί να αλλάξει η μορφή με συνέπεια να μας έχει στο χέρι της η ΑΕΠΙ και να πρέπει να εφαρμοστούν οι λύσεις που αναφέρθηκαν στην αρχή.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 19:35
από Jimi Pap
15 Απαντήσεις
12982 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
5965 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
0 Απαντήσεις
5272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 14:05
από DreamRiff
4 Απαντήσεις
2524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/13, 00:54
από kkmspm (φλουτσ)
18 Απαντήσεις
10940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
14241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
7847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης