Αποστολέας Θέμα: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό  (Αναγνώστηκε 22493 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« στις: 07/07/04, 23:54 »
(Δεν ήμουν σίγουρος αν πρέπει να βάλω αυτό το θέμα στις Συναντήσεις, προς το παρόν το βάζω εδώ και βλέπουμε...)

Ονειρεύεστε συχνά να κάνετε ένα ταξίδι σε εξωτικά μέρη όπως η Βραζιλία αλλά δεν ξέρατε που και τι να ψάξετε για να μάθετε περισσότερα;
Λοιπόν εγώ μπορώ να σας βοηθήσω και αν θέλετε μπορώ να οργανώσω εκδρομή στη Βραζιλία για να πάμε σαν γκρουπ! Προσωπικά, το σχέδιό μου είναι να πάω στις αρχές του 2005 για να χαρώ το καλοκαίρι (εννοώ _και_ στον Νότο, γιατί στον Βορρά είναι πάντα καλοκαίρι). Αν όμως σαν γκρουπ μας βολεύει άλλη ημερομηνία, το κανονίζω. Ελπίζω οτι έτσι θα έχουμε και φτηνότερα εισητήρια. Σας δίνω λοιπόν μερικά στοιχεία για να αρχίσετε να ονειρεύεστε...

Έξοδα

Το τοπικό νόμισμα (Real) έχει πέσει ακόμα πιο πολύ από τα προηγούμενα ταξίδια μου και το ευρώ έχει μεγαλύτερη αγοραστική αξία (και είναι καλοδεχούμενο από ανταλλακτήρια συναλλάγματος και τράπεζες, δε χρειάζεται να αλλάξετε σε δολάρια).

Το πιο μεγάλο έξοδο, είναι τα αεροπορικά εισητήρια. Την εποχή που πάω εγώ, μετά τα Χριστούγεννα και πριν το Καρναβάλι, κοστίζουν περίπου 700 ευρώ μετ'επιστροφής. Φαντάζομαι οτι τα Χριστούγεννα τα πάντα θα είναι πιο ακριβά, ακόμα δεν ξέρω πόσο, όμως θα είναι ωραία να χαζεύετε τον Άγιο Βασίλη (και όχι μόνο) στη παραλία και να πετάξετε τριαντάφυλλα στη θάλασσα το βράδυ της πρωτοχρονιάς προς τιμή της θεότητας της θάλασσας (Καθολικισμός και πνευματισμός (spiritualism) μπλέκονται στη Βραζιλία).

Αεροπορικά εισητήρια εσωτερικού μπορείτε να αγοράσετε από Ελλάδα, το πακέτο 5 μονών διαδρομών (τις προεπιλέγεις) που αγόρασα πέρσι κόστισε 400-450 ευρώ (αρκετά αλλά όχι υπερβολικά, αν σκεφτείς οτι η Βραζιλία είναι μεγαλύτερη από την Ευρώπη (πλην Ρωσίας)). Νομίζω όμως οτι τελικά είναι προτιμότερο να τα αγοράζεις από εκεί, όπου και όποτε θες.

Η διαμονή δεν κοστίζει ακριβά. Για παράδειγμα έχω βρει ξενοδοχεία σε διάφορες πόλεις με 10-15 ευρώ. Προσωπικά, συνήθως φιλοξενούμαι σε φίλους.

Για το φαγητό μη σας απασχολεί. Με 3-4 ευρώ τρώτε μέχρι να σκάσετε!

Αν σκέφτεστε πολύ το κόστος του ταξιδιού, σκεφτείτε επίσης και τα λεφτά που θα εξοικονομήσετε αγοράζοντας από εκεί πράγματα που εδώ είναι πανάκριβα, πχ. κοσμήματα με πολύτιμες/ημιπολύτιμες πέτρες, ή σκέτες ημιπολύτιμες πέτρες (ένα από τα πάθη μου), ρούχα, παπούτσια, γυαλιά, αξεσουάρ, κλπ.

Γλώσσα

Στη βραζιλια μιλανε πορτογαλικα, αλλα αρκετοι καταλαβαινουν και ισπανικα (αλλα δεν μπορουν να μιλησουν). Δεν υπάρχουν πολλοί που μιλούν αγγλικά, και αν μιλούν δεν τους καταλαβαίνεις με αυτή τη προφορά που έχουν. Αν θελετε, σας κανω βασικα μαθηματα πορτογαλικων. ;)

Διάρκεια ταξιδιού

Ο χρόνος που θα περάσετε εκεί εξαρτάται από το πόσα πράγματα θέλετε να δετε (και βέβαια από το πόσο χρόνο έχετε διαθέσιμο). Η χώρα είναι τεράστια, μικρότερη από τη Κίνα, μεγαλύτερη από την Αυστραλία, και περίπου 64 φορές η Ελλάδα (στοιχεία από CIA - The World Factbook). Υπάρχουν πολλά και μέρη και πράγματα για να δεις με πολλές διαφοροποιήσεις μεταξύ τους, όσον αφορά τη φύση, τον πολιτισμό, την αρχιτεκτονική, τις φυλές και τους χαρακτήρες των ανθρώπων... τα πάντα! Μόνο οι παραλίες είναι λίγο-πολύ οι ίδιες: απέραντες παραλίες με άμμο, και που και που μερικά βράχια στο τέλος τους. Για τα υπόλοιπα, θα μπορούσα να γράφω για πολύ ώρα.
Εγώ κάθε φορά που πάω ξοδεύω όλη μου την άδεια εκεί (4-5 εβδομάδες). Αλλά με προσεκτικό σχεδιασμό και όσο είναι δυνατόν (λόγω χρημάτων) μετακινήσεις με αεροπλάνο ή νυχτερινά λεωφορεία (είναι άψογα, με καθίσματα που γίνονται σχεδόν κρεβάτι!), μπορείτε να δείτε αρκετά μέρη σε καμμιά 10αριά μέρες (και με τη γλώσσα έξω από το τρέξιμο :P)
Σε 2 εβδομάδες μπορείς να δεις αρκετά πράγματα. Πχ. μπορεις να κανετε κατι σαν: (άνοιξτε τον χάρτη)
Προσγείωση στο Rio de Janeiro, μετά οδικώς στο Sao Paulo (6h), οδικώς στη Curitiba (6h), σιδηροδρομικώς στη Paranagua, βαρκάκι για το Ilha do Mel, επιστροφή στη Curitiba, οδικώς στη Florianopolis (4h), αεροπορικώς ή οδικώς (12-14h) στο Foz do Iguacu, αεροπορικώς στο Manaus στη καρδια του Αμαζονίου (μόνο για τολμηρούς/ες), αεροπορικώς στο Salvador,  αεροπορικώς στο Rio de Janeiro για επιστροφή στην Ελλάδα... ή οδικώς (πολλές ώρες) για να γνωρίσετε και άλλες πόλεις στο δρόμο...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #1 στις: 07/07/04, 23:55 »
Ασφάλεια

Για το θέμα της ασφάλειας μπορώ να πω στα γρήγορα οτι δεν πρέπει να έχετε πολλά λεφτά πάνω σας και το κυριότερο να μη φαίνεστε σαν πλούσιοι τουρίστες. Φορέστε ότι πιο φτηνό και παλιό έχετε, χωρίς ρολόγια-κοσμήματα και μη κυκλοφοράτε σε επικίνδυνες περιοχές. Αυτά ισχύουν σε όποια χώρα και να πάτε, απλά στη Βραζιλία πρέπει να προσέχετε περισσότερο από την Ευρώπη, πχ. Προσωπικά, δε μου έχει τύχει τίποτα κακό, ούτε έχει πάρει το μάτι μου κάτι στο δρόμο. Ίσως είμαι τυχερός. Και σίγουρα βοηθάει να είσαι με παρέα (εί δυνατόν βραζιλιάνικη) και όχι μόνος. Αν δεν μιλήσετε (ούτε αν πχ. σας ρωτήσει κάποιος την ώρα), μπορεί να μη καταλάβει κανείς οτι είστε ξένος. Εκεί έχει από όλες τις φυλές και όλα τα χρώματα. Στο ξενοδοχείο δεν αφήνουμε λεφτά και πιστωτικές κάρτες, τα έχουμε πάντα πάνω μας, εκτός αν τα βάλουμε σε θυρίδα καλού ξενοδοχείου. Αν και εγώ δεν τα εφάρμοζα πάντα αυτά... Επίσης έπαιρνα μαζί μου πιστωτική κάρτα και πλήρωνα με αυτή (συνηθίζεται εκεί) και τράβαγα λεφτά από τα ΑΤΜ, αλλά με φόβο μήπως με ληστέψει κανείς. Μερικές φορές έβαζα τα λεφτά στα παπούτσια...

Υγεία

Εμβολιασμός για τον τον κίτρινο πυρετό και την ελονοσία είναι υποχρεωτικός για όσους ταξιδέψουν στον Αμαζόνιο (και δεν θυμάμαι ποιές άλλες πολιτείες). Σε όλες τις βορειοανατολικές, ανατολικές, νοτιοανατολικές, νότιες περιοχές, δεν χρειάζεται. Η κυβέρνηση πάντως κάνει καμπάνια σε όλη τη Βραζιλία για να προσέχουν με τα κουνούπια (τα στάσιμα νερά, κλπ). Εμβολιασμό έχω κάνει τσάμπα πριν 2-3 χρόνια στην Ιατρική σχολή ή κάτι τέτοιο, που είναι στην Αλεξάνδρας κοντά στην διαστάυρωση με Κηφισίας. Δεν ξέρω ακόμα αν το κάνουν στον ίδιο χώρο. Θα πρέπει να ρωτήσουμε τη βραζιλιάνικη πρεσβεία ή/και το υπουργείο υγείας (μας).

Σύνδεσμοι

Ένα πολύ καλό site για να χαζέψετε, είναι το:
http://brazil4you.com (εναλλακτικά: http://b4y.com.br )

και αυτό: (έχω πάρει το αντίστοιχο βιβλίο)
http://www.lonelyplanet.com/destinations/south_america/brazil/

και εδώ για πολιτισμό, κλπ:
http://www.maria-brazil.org

και εδώ για παραλίες (στα πορτογαλικά)
http://guiadepraias.terra.com.br

και για back-packers:
http://www.backpacker.com.br

Οδικούς χάρτες πάρτε από το Υπουργείο Μεταφορών:
http://www.transportes.gov.br/bit/inmapa.htm

Χιλιομετρικές αποστάσεις μεταξύ μεγάλων πόλεων μπορείτε να βρείτε στα γρήγορα από εδώ:
http://www.dnit.gov.br/rodovias/distancias/distancias.asp

old_lion

  • Επισκέπτης
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #2 στις: 08/07/04, 09:12 »
Πρωτοχρονιά στη Βραζιλία , έ ?  Χμ , και με δικό μας
έμπειρο οδηγό , έτσι ? Και μια βολτούλα στον Αμαζόνια . έ ?  Όλα πακέτο . Πολύ ωραίο δεν ακούγεται ? Πρέπει να το κάνουμε και να φανεί .
Βάζω μπροστά τα Πορτογαλικά.  Δεν είναι και τόσο δύσκολα. Έ , Βασίλη , θα είσαι κι εσύ εκεί , έχουμε και
μήνες μπροστά μας. Για οικονομίες , προετοιμασία ,
και την χαρά της προσμονής . Τελικά είσαι πρώτος στο να ξεσηκώνεις κόσμο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #3 στις: 08/07/04, 11:29 »
Προσωπικά, έμαθα πορτογαλικά (Βραζιλίας) από το πολύ καλό:
http://www.sci.fi/~huuhilo/portuguese/

Μαθήματα έχει και στο:
http://www2.arts.gla.ac.uk/PortLang/transit.html
(Οι διαφορές των πορτογαλικών της Βραζιλίας από της Πορτογαλίας εξηγούνται στο "differences with Brazilian")

Μερικές απλές φράσεις (με ήχο) στο:
http://www.travlang.com/languages/cgi-bin/langchoice.cgi

link για λεξικά θα βρείτε στο:
http://www.yourdictionary.com/languages/romance.html#portuguese

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #4 στις: 27/08/04, 10:55 »
Χριστούγεννα είναι η σεζόν που στην δουλειά γίνετε χαμός.. (μην βλέπετε τώρα που είμαι όλη μέρα στο τσατ... τότε είμαι λιγότερες ώρες..  ;D ;D)

Πήγαινε εσύ να κανονίσεις το τοπίο, να βρεις μέρος και έρχομαι να ανοίξουμε σουβλατζίδικο εκεί.. :) Σουβλάκι, γύρος, τζατζίκι και σκόρδο! Τι καλύτερο?
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #5 στις: 27/08/04, 16:08 »
Χριστούγεννα είναι η σεζόν που στην δουλειά γίνετε χαμός.. (μην βλέπετε τώρα που είμαι όλη μέρα στο τσατ... τότε είμαι λιγότερες ώρες..  ;D ;D)

Πήγαινε εσύ να κανονίσεις το τοπίο, να βρεις μέρος και έρχομαι να ανοίξουμε σουβλατζίδικο εκεί.. :) Σουβλάκι, γύρος, τζατζίκι και σκόρδο! Τι καλύτερο?

Σαντουιτσαδικο ρε..... ;D
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #6 στις: 29/08/04, 16:59 »
Χριστούγεννα είναι η σεζόν που στην δουλειά γίνετε χαμός.. (μην βλέπετε τώρα που είμαι όλη μέρα στο τσατ... τότε είμαι λιγότερες ώρες..  ;D ;D)

Πήγαινε εσύ να κανονίσεις το τοπίο, να βρεις μέρος και έρχομαι να ανοίξουμε σουβλατζίδικο εκεί.. :) Σουβλάκι, γύρος, τζατζίκι και σκόρδο! Τι καλύτερο?

Σαντουιτσαδικο ρε..... ;D
Ντόϊνκ.. ποιος σου είπε ότι θα κάνουμε σάντουϊτς? Σουβλάκια θα κάνουμε μόνο, σε λαδόκολα.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #7 στις: 30/08/04, 09:32 »
Παρακαλώ!... ας κανονίσουμε το ταξίδι και μετά τσακώνεστε για τα σαντουιτς και τα σουβλάκια!

Άντε, ξεκινήστε να κάνετε οικονομία για να αγοράσετε το εισητήριο!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #8 στις: 30/08/04, 09:42 »
Εισητήριο? 700€???? ΄Πρέπει να σταματήσω τα σουβλάκια (ή έστω σάντουϊτς...) για 4 χρόνια..
Θα ρέψω :( :(
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος maria

  • Η μάνα του παίδαρου
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Το καμάρι μου...
    • Προφίλ
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #9 στις: 03/09/04, 10:54 »
Ντόϊνκ.. ποιος σου είπε ότι θα κάνουμε σάντουϊτς? Σουβλάκια θα κάνουμε μόνο, σε λαδόκολα.

Σουβλάκια στην λαδόκολα ?Καλό ακούγεται βρε ...Να δεις ..χρυσές δουλειές θα κάνεις !Συνέταιρο βρήκες ? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος mid-range

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #10 στις: 14/09/04, 23:18 »
magkes...to eisitirio poso kanei gia brazilia...?
giati eida se ena post pou eixe grapsei kapoios oti briskeis me 700 eyropoula ...
ego pou phga prin 2 xronakia sti curitiba sigkekrimena .. edosa 1200 gia pigaine-ela..goustaro na ksanapao..an mathete tpt peite...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/04, 23:20 από mid-range »
Υπάρχουν 10 τύποι ανθρώπων: Αυτοί που καταλαβαίνουν το Δυαδικό Σύστημα κ αυτοί που δεν μπορούν.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #11 στις: 20/09/04, 12:08 »
Επιτέλους! να κι ένας που πήγε στη Βραζιλία :)

1200 ευρώ έδωσες για ποιά εποχή; και συμπεριλαμβάνονται αεροπορικά εισητήρια από Sao Paulo ή Rio για Curitiba; Εγώ ανέφερα 700-800 ευρώ χωρίς δρομολόγια εσωτερικού.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #12 στις: 14/10/04, 12:46 »
Λοιπόν, ο καιρός πλησιάζει και έκανα ένα πρώτο αναγνωριστικό τηλεφώνημα στο πρακτορείο ταξιδίων ( http://boutrostours.com ) από όπου είχα πάρει και τις άλλες φορές αεροπορικά εισητήρια. Πληροφορήθηκα τα εξής:

  • Χαμηλή περίοδος είναι μέχρι 15/12 και από 1/1 έως 31/3.
  • Για Rio de Janeiro και Sao Paulo οι τιμές είναι σχεδόν ίδιες: 720 ευρώ + φόροι αεροδρομίων
  • Για Fortaleza (μια δική μου σκέψη για εναλλακτική διαδρομή), είναι γύρω στα 1000 ευρώ + φόροι, οπότε δε συμφέρει.
  • Μπορεί να γίνει stop-over, να σταματήσετε δηλ. για λίγες μέρες στην πόλη όπου θα έχετε ανταπόκριση, για να τη γυρίσετε. Υπάρχει μια μικρή επιβάρυνση στη τιμή του εισητηρίου.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Re:Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #13 στις: 14/10/04, 14:38 »
Πάντως Βασίλη σε χαίρομαι για την αισιοδοξία σου! Εδώ μια απλή συνάντηση κανονίζεται και συζητιέται σα να είναι το μεσανατολικό. Και συ έχεις υπομονή να σχεδιάζεις ταξίδι υπερατλαντικό με μέλη του Κιθάρα. Μπράβο σου, τι να πω!
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #14 στις: 07/01/05, 11:21 »
Λοιπόν, εγώ σκοπεύω να κάνω τη βόλτα μου στη Βραζιλία τον Φεβρουάριο. Θα κάτσω 4-5 εβδομάδες.
Θα φέρω πολλές (ψηφιακές) φωτογραφίες, για να ζηλέψετε ;)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #15 στις: 07/01/05, 14:30 »
Λοιπόν, εγώ σκοπεύω να κάνω τη βόλτα μου στη Βραζιλία τον Φεβρουάριο. Θα κάτσω 4-5 εβδομάδες.
Θα φέρω πολλές (ψηφιακές) φωτογραφίες, για να ζηλέψετε ;)

Φερε και κανα παραδοσιακο κρουστο να μας βρισκετε...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος alkistoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Με λενε Αλκηστη και συνεχεια τραγουδαωωω
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #16 στις: 28/03/05, 22:19 »
Ελα τωρα Βασιλακη για τις Βραζιλιανες θελεις να πας που εχουνε μακρια μαλλια!Σε καταλαβαμε!!!!!!!!! ;D
Τους μπεκρηδες αν δικασουνεεε αδικα θα με κρεμασουνεεε..ασχετο αλλα εμενα αυτο μου ηρθε!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #17 στις: 29/03/05, 12:19 »
Τελικα, ακομα εδω ειμαι... δεν πηγα... και αυτο με εχει στενοχωρησει παρα πολυ  :'( :'( :'(
Τωρα ελπιζω να φυγω μεχρι τον Μαϊο, αλλιως του χρονου... :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος alkistoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Με λενε Αλκηστη και συνεχεια τραγουδαωωω
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #18 στις: 29/03/05, 21:39 »
Mην κλαις Βασιλακη...κανε με συντονιστρια και θα σε παω εγω..θες;
Τους μπεκρηδες αν δικασουνεεε αδικα θα με κρεμασουνεεε..ασχετο αλλα εμενα αυτο μου ηρθε!

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #19 στις: 29/03/05, 22:12 »
Βασιλη κανε λιγακι υπομονη.Θα ερθει κι η ωρα και θα πας.
Απλο!   :D

Αποσυνδεδεμένος alkistoula

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Με λενε Αλκηστη και συνεχεια τραγουδαωωω
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #20 στις: 30/03/05, 21:49 »
Βασιλη κανε λιγακι υπομονη.Θα ερθει κι η ωρα και θα πας.
Απλο!   :D

Πανο πολυ μου αρεσει αυτο το εικονιδιο που εχεις με την γελαδα...Που το βρηκες;
Τους μπεκρηδες αν δικασουνεεε αδικα θα με κρεμασουνεεε..ασχετο αλλα εμενα αυτο μου ηρθε!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #21 στις: 24/08/05, 09:04 »
Λοιπόν, δεν πήγα στη Βραζιλία ούτε φέτος... Θα πάω σίγουρα αυτόν τον χειμώνα, μάλλον τον Ιανουάριο, γιατί δεν αντέχω άλλο!
Έχω ήδη πει σε φίλους και γνωστούς να πάμε μαζί και να τους συνοδέψω για κάποιες μέρες (τις υπόλοιπες θα γυρνάω από πόλη σε πόλη (με μια καρδιά γεμάτη χρυσάφι)).
Αν όλα πάνε καλά θα κάτσω 5 εβδομάδες. Θα πάω και στον Αμαζόνιο, που δεν έχω πάει ακόμα. Κοιτάξτε τα πρώτα μηνύματα του θέματος και πείτε αν σας κινεί το ενδιαφέρον ένα τέτοιο ταξίδι. Μόνο σοβαρές προτάσεις παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #22 στις: 13/09/05, 12:14 »
αληθεια Βασίλη εχεις ξαναπαει Βραζιλια και σου αρεσε?
επειδη γνωρισα παιδια που ζουσαν στην βραζιλια το καλοκαιρι του 2003 που ειχα παει σε τουρνουα χανμπολ ατην ιταλια και ρωτησα σχετικα (ηθελα να παω και εγω ταξιδακι στη χωρα τους),μου ειπαν τα χειροτερα ! ! ! ! ! ! ! ! !
 ελπιζω να περασεις καλα,δηλαδη παρα πολυ καλα...και στον μελλον ισως σε ακολουθησω σε αυτο το ταξιδι γιατι παρα τα οσα ακουσα,θελω να παω!!!
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #23 στις: 13/09/05, 14:01 »
Έχω πάει ήδη 3 φορές ('00, '02, '03). Έχω δει πολλές πόλεις, πολλά μέρη, φύση, παραλίες, κλπ. και τα λάτρεψα σχεδόν όλα.

Δεν ξέρω ποιά είναι τα "χειρότερα" που σου είπαν, μπορώ να φανταστώ μόνο τα:
- Εγκληματικότητα, βασικά σε μεγάλες πόλεις.
- Κίνηση, μποτιλιάρισμα, πολυκοσμία, στο Sao Paulo.
- Δυσκολία συννενόησης στα αγγλικά.
- Έλλειψη καφετεριών, φραπέ, κάποιων φαγητών, κλπ. που βρίσκουμε στην Ελλάδα ή/και σε άλλες χώρες.

Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι αν δεν ξερεις που να πας και τι να κανεις, φυσικα θα βαρεθεις τη ζωη σου. Αν μενεις εκει και πρεπει να δουλευεις, κλπ, φυσικα θα σε φαει η ρουτινα. Εγω τωρα πια εχω μαθει τη γλωσσα, εχω φιλους και γνωστους εκει, ξερω τα κατατοπια, μ'αρεσει η περιπετεια. Γι'αυτο σκεφτηκα οτι μπορει να ειμαι χρησιμος σε αυτους που θελουν να πανε και δεν θελουν να χαθουν κυριολεκτικα ή/και μεταφορικα.

Σε πολλα θεματα η Βραζιλια ειναι χρονια μπροστα απο εμας! Οι πολεις τους ειναι καθαρες, με πολυ πρασινο, οι δημοσιοι χωροι ομορφοι και συντηρημενοι, ο δημοσιος τομεας μηχανογραφημενος, οι δημοσιοι και ιδιωτικοι υπαλληλοι, πωλητες, κλπ, ειναι ευγενικοι, οι ανθρωποι προσχαροι και φιλικοι, τα προϊοντα και υπηρεσιες ειναι σε πολυ καλη ποιοτητα χωρις αισχροκερδεια.
Πως θα νιωσει καποιος που ερχεται 1η φορα στην Αθηνα; Θα πει οτι ειναι ενα χαος, ο ενας πανω στον αλλον, ολα γκριζα και βρωμικα, σκουπιδια παντου, καθολου πρασινο, απειρα αυτοκινητα στους δρομους & στα πεζοδρομια, ατμοσφαιρικη μολυνση, ανθρωποι αξεστοι και αγενεις, κλπ κλπ. Αυτα οσον αφορα στο ποσα χρονια πισω ειμαστε εμεις οι Ελληνες που ζουμε στον πρωτο κοσμο, στην Ε.Ε. Αλλα ας μην επεκταθουμε σε αυτο.

Αν θελετε μπορω να συνεχισω να λεω για τις φυσικες ομορφιες: τις παραλιες, τα δαση, τα ποταμια, τους καταρρακτες, τις γυναικες, κλπ...

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Βραζιλία, όνειρο εξωτικό
« Απάντηση #24 στις: 13/09/05, 14:13 »
Αν θελετε μπορω να συνεχισω να λεω για ............................ τις γυναικες, κλπ...

Συνέχισε καλέ μου φίλε ... τα ταξίδια είναι το αγαπημενο μου θέμα !!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/04, 18:46
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/05, 17:26
από pony
4 Απαντήσεις
2716 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 15:49
από pony
0 Απαντήσεις
1597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/05, 15:46
από geotria
3 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/05, 12:37
από Twix
21 Απαντήσεις
6907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/06, 23:00
από vangelis
5 Απαντήσεις
2850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/06, 15:10
από alex68
2 Απαντήσεις
2302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/07, 20:19
από Χρυσάνθη
1 Απαντήσεις
3078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/07, 14:35
από s.a
7 Απαντήσεις
4416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 11:42
από parlats