Αποστολέας Θέμα: Πειραμα της Φιλαδελφειας  (Αναγνώστηκε 17074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Live each moment of your life as it was the last
    • Προφίλ
    • ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ Α.Ε.
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #25 στις: 28/10/03, 00:44 »
Για τον Καραθεοδωρη εγω ξερω οτι συνεβαλλε στην αναδιοργανωση του πανεπιστημιου Αθηνων αλλα και στην οργανωση του πανεπιστημιου Θεσσαλονικης.
Πεθανε το 1950 και τα εργα του ολα τα εχει δημοσιευσει καποια γερμανικη ακαδημια.
Ο Αινσταιν πεθανε αναμεσα στη δεκαετια του 1950 και 1960(δε θυμαμαι ακριβως ποτε) αρα ειναι συγχρονος του Καραθεοδωρη και οχι μεταγενεστερος.
Ο Καραθεοδωρης μαλιστα τυγχανε εξαιρετικης εκτιμησης στους  γερμανικους επιστημονικους κυκλους και διδαξε και σε πανεπιστημια της Γερμανιας.
Οποτε αν -υποθετω- ειχε γινει καποιο ειδος κλοπης καπως θα ειχε αντιδρασει.Εκτος πια και αν δεν μπορουσε.

Τι να σου πω; Εγώ απλώς είπα τι έχω ακούσει.
Ό,τι αξίζει, πονάει κι είναι δύσκολο...

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #26 στις: 28/10/03, 23:55 »
Το πείραμα του Ρέντη το ξέρετε?

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #27 στις: 28/10/03, 23:58 »
Το πείραμα του Ρέντη το ξέρετε?
ti eine ayto re tsakale kundera?gia explain...
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #28 στις: 29/10/03, 00:06 »
Λοιπόν....το πείραμα του Ρέντη έγινε πριν από πολλά χρόνια,όταν κατασκεύαζαν το γνωστό γήπεδο...Κατά τη διάρκεια της κατασκευής των θεμελίων των προβολεοπυλώνων,ανακάλυψαν υπόγειες σπηλιές στις οποίες-πολλοί υποστηρίζουν-οτι ζει ο Κέκροπας,το μυθικό τέρας...Προσπάθησαν λοιπόν να διακτινίσουν ολόκληρο το γήπεδο στου Παπάγου αλλά οι έντονες αντιδράσεις διαφόρων οπαδών και η ανεπιτυχής τηλεμεταφορά ορισμένων παικτών που έκαναν προπόνηση εκείνη τη στιγμή (είχαν τηλεμεταφερθεί μόνο οι μπάλες νομίζω) εμπόδισαν αυτό το πείραμα να εκπληρωθεί πλήρως....
Αυτά...Όποιος ξέρει κάτι σχετικό να προσθέσει...Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #29 στις: 29/10/03, 00:08 »
Λοιπόν....το πείραμα του Ρέντη έγινε πριν από πολλά χρόνια,όταν κατασκεύαζαν το γνωστό γήπεδο...Κατά τη διάρκεια της κατασκευής των θεμελίων των προβολεοπυλώνων,ανακάλυψαν υπόγειες σπηλιές στις οποίες-πολλοί υποστηρίζουν-οτι ζει ο Κέκροπας,το μυθικό τέρας...Προσπάθησαν λοιπόν να διακτινίσουν ολόκληρο το γήπεδο στου Παπάγου αλλά οι έντονες αντιδράσεις διαφόρων οπαδών και η ανεπιτυχής τηλεμεταφορά ορισμένων παικτών που έκαναν προπόνηση εκείνη τη στιγμή (είχαν τηλεμεταφερθεί μόνο οι μπάλες νομίζω) εμπόδισαν αυτό το πείραμα να εκπληρωθεί πλήρως....
Αυτά...Όποιος ξέρει κάτι σχετικό να προσθέσει...Ευχαριστώ...
k malista epeidi de ta xereis kala file mou o kekropas mexri tote itan normal...vevea meta tin akthesi tou sta ilektomagnitika pedia,metallaxtikan ta podia tou k eginan ...fidia..kai apo dropi, k kirios gia na mi ton vlepei kaneis pige k kriftike se kati spilies sto agio oros...
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #30 στις: 29/10/03, 09:10 »
Προσπάθησαν λοιπόν να διακτινίσουν ολόκληρο το γήπεδο στου Παπάγου αλλά οι έντονες αντιδράσεις διαφόρων οπαδών και η ανεπιτυχής τηλεμεταφορά ορισμένων παικτών που έκαναν προπόνηση εκείνη τη στιγμή (είχαν τηλεμεταφερθεί μόνο οι μπάλες νομίζω) εμπόδισαν αυτό το πείραμα να εκπληρωθεί πλήρως....

..και κατόπιν, παίκτες και φίλαθλοι άρχισαν να αναφωνούν ρυθμικά:

"πού'ναι η μπάλα; οεο πού'ναι η μπάλα;"

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #31 στις: 29/10/03, 09:11 »
Προσπάθησαν λοιπόν να διακτινίσουν ολόκληρο το γήπεδο στου Παπάγου αλλά οι έντονες αντιδράσεις διαφόρων οπαδών και η ανεπιτυχής τηλεμεταφορά ορισμένων παικτών που έκαναν προπόνηση εκείνη τη στιγμή (είχαν τηλεμεταφερθεί μόνο οι μπάλες νομίζω) εμπόδισαν αυτό το πείραμα να εκπληρωθεί πλήρως....

..και κατόπιν, παίκτες και φίλαθλοι άρχισαν να αναφωνούν ρυθμικά:

"πού'ναι η μπάλα; οεο πού'ναι η μπάλα;"
exou k to pleon gnosto sinthima pou proaneferes..otan leme oti ta sinthimata vgenoun mesa ap'ti zoi... ;D ;D
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #32 στις: 29/10/03, 22:49 »
Λοιπόν....το πείραμα του Ρέντη έγινε πριν από πολλά χρόνια,όταν κατασκεύαζαν το γνωστό γήπεδο...Κατά τη διάρκεια της κατασκευής των θεμελίων των προβολεοπυλώνων,ανακάλυψαν υπόγειες σπηλιές στις οποίες-πολλοί υποστηρίζουν-οτι ζει ο Κέκροπας,το μυθικό τέρας...Προσπάθησαν λοιπόν να διακτινίσουν ολόκληρο το γήπεδο στου Παπάγου αλλά οι έντονες αντιδράσεις διαφόρων οπαδών και η ανεπιτυχής τηλεμεταφορά ορισμένων παικτών που έκαναν προπόνηση εκείνη τη στιγμή (είχαν τηλεμεταφερθεί μόνο οι μπάλες νομίζω) εμπόδισαν αυτό το πείραμα να εκπληρωθεί πλήρως....
Αυτά...Όποιος ξέρει κάτι σχετικό να προσθέσει...Ευχαριστώ...

Που τα άκουσες αυτά ρε ξάδερφε ;  :P Σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό η παραμικρή υποψία ότι μπορεί να σου έχουν πει ψέματα ; Λέω μήπως  ;D Πάντως για να σε ενημερώσω τον Κέκροπα τον είδαν πρόσφατα και στο Άγιο όρος ! Μάλλον θα τον ενοχλούσε ο θόρυβος των εργατών που φτιάχνανε το γήπεδο και μετανάστευσε  :P Τον φαντάζεσαι να κάνει οτοστοπ σε νταλικέρηδες ?  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #33 στις: 29/10/03, 23:06 »
exoume "egixisei" idi giati o kekropas vriskete sto agio oros...
 ;)
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος pcagn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: REALITY OR IMAGINATION...
« Απάντηση #34 στις: 04/10/04, 09:42 »
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ... ΑΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΛΛΟΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ... ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΗΜΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ??? ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΠΕΔΙΟΥ???

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: REALITY OR IMAGINATION...
« Απάντηση #35 στις: 04/10/04, 09:48 »
ΝΟΜΙΖΩ ότι το συγκεκριμένο πείραμα είναι ένα ψέμα. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Από όσα έχω διαβάσει (το είχα ψάξει παλιότερα το θέμα), δεν πείστηκα...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/04, 15:15 από nefelh »
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Pangeopal

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψάχνωντας κάνεις όνειρα...
    • Προφίλ
Re:ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: REALITY OR IMAGINATION...
« Απάντηση #36 στις: 04/10/04, 12:25 »
ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΕΝΤΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ... ΑΛΛΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΑΛΛΟΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ... ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΗΜΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΪΝΣΤΑΙΝ??? ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΠΕΔΙΟΥ???
Γιατί φωνάζεις βρε????
Πρέπει να κοιτάς εκεί που θες να πας...
...Αλλιώς θα πας εκει που κοιτάς!!!

Αποσυνδεδεμένος Feanor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Άντρας
  • The Great Old Ones
    • Προφίλ
Re:ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: REALITY OR IMAGINATION...
« Απάντηση #37 στις: 04/10/04, 23:37 »
Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει εδώ

http://www.metafysiko.gr/forum/viewtopic.php?t=312 :)
That Is Not Dead Which Can Eternal Lie
And With Strange Aeons Even Death May Die
Howard Philips Lovecraft

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #38 στις: 21/10/04, 15:06 »
Επειδή δέχομαι μόνο τις απαντήσεις των επιστημόνων, για όποιον ενδιαφέρεται, ο Δανέζης (καθηγητής στο φυσικό τμήμα των Αθηνών) ανέφερε πάνω κάτω τα εξής:
"μέσα στο πλοίο υπήρχαν μηχανήματα που όσο δούλευαν το έκαναν "αόρατο" στα ραντάρ. δηλ. ενώ το ραντάρ έστελνε σήματα, το πλοίο λειτουργούσε απλά ως δέκτης αλλά όχι σαν πομπός. Έτσι, τη μια στιγμή το εντόπιζαν σε κάποιο σημείο, μετά το έχαναν και στη συνέχεια το έβρισκαν σε άλλο μέρος. Καθώς τα μηχανήματα αυτά χρησιμοποιούσαν μεγάλα ποσά ενέργειας, υπήρχαν σημαντικές βιολογικές επιδράσεις στους ανθρώπους που εργάζονταν σε αυτό. Όσον αφορά τώρα στις μαρτυρίες ανθρώπων που από τη μια στιγμή στην άλλη το έχαναν από το οπτικό τους πεδίο, δεν είναι παρά φήμες. Ο καθένας μπορεί να πει και να διαδόσει διάφορα και από εκεί και πέρα να τα πάρουν οι εφημερίδες και να τα δημοσιεύσουν, χωρίς να ψάξουν παραπάνω"
Και κάτι ακόμα που είναι κοινή λογική (νομίζω):
"Αν από τότε μπορούσαν να κάνουν πειράματα εξαϋλωσης σε σώματα τόσο μεγάλου όγκου, τότε γιατί παιδεύονται τόσα χρόνια οι επιστήμονες (CERN) με πειράματα εξαϋλωσης "απλών" στοιχειωδών σωματιδίων?"

Απλά η ανθρώπινη φύση αρέσκεται στο να τυλίγει τα πάντα με ένα πέπλο μυστηρίου. Φυσικό είναι η Αμερικανική κυβέρνηση να θέλει να αποκρύψει διάφορες έρευνες, αλλά μην φτάνουμε και στα άκρα...
Αυτά είπε ο καθηγητής και κανένας από τους υπόλοιπους συναδέρφους του, που ήταν παρόντες δεν έφερε κάποια αντίρρηση και μάλιστα θεωρούν το θέμα λήξαν.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #39 στις: 21/10/04, 15:21 »
Εγω απ'οτι ξερω προσπαθησαν να καμψουν το φως ετσι ωστε μια ακτινα φωτος που κανονικα θα επεφτε πανω στο πλοιο και λογω ανακλασης να φτανει στο ματι του παρατηρητη και να βλεπει το πλοιο, να περναει πανω απο το πλοιο και να φτανει στην αλλη πλευρα... στην ουσια ετσι το πλοιο γινοταν αορατο στο ματια των ανθρωπων που προσπαθουσαν να το δουν. Κατι τετοιο προσπαθει να κατασκευασει η αμερικανικη κυβερνηση σε στολες. Οι εν λογω στολες προβλουν μεσω μικροσκοπικων οθονων και καμερων αυτα που γινονται στο μπροστινο μερος της στολης, στο πισω ακι αντιστροφα κανοντας τους στρατιωτες σχεδον αορατους. Κατι σαν το stealth camouflage που βλεπουμε στα παιχνιδια

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #40 στις: 21/10/04, 15:28 »
Εγω απ'οτι ξερω προσπαθησαν να καμψουν το φως ετσι ωστε μια ακτινα φωτος που κανονικα θα επεφτε πανω στο πλοιο και λογω ανακλασης να φτανει στο ματι του παρατηρητη και να βλεπει το πλοιο, να περναει πανω απο το πλοιο και να φτανει στην αλλη πλευρα... στην ουσια ετσι το πλοιο γινοταν αορατο στο ματια των ανθρωπων που προσπαθουσαν να το δουν.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Τι εννοείς με το "περναει πανω απο το πλοιο και να φτανει στην αλλη πλευρα"? Δηλαδή να διέρχεται μέσα από το πλοίο? Αλλιώς είναι διάθλαση...Ο μόνος τρόπος για να κάνεις κτ αόρατο (από τα λίγα που μάθαμε στο σχολείο), είναι να το κάνεις να έχει ίδιο συντελεστή διάθλασης με το μέσο στο οποίο βρίσκεται. Αλλά και τότε, όταν κινείται, θα καταλαβαίνουμε ότι κτ δεν πάει καλά, αφού τα αντικείμενα από πίσω θα έχουν υποστεί κάποια παραμόρφωση. Αυτό φυσικά δεν συνέβη στην περίπτωση του συγκεκριμένου πειράματος...
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #41 στις: 21/10/04, 16:43 »
Εγω δεν αναφερωμαι στη διαθλαση, αλλα οπως σου ειπα κ στο chat στη στρεβλωση του φωτος (αν ονομαζεται ετσι...)

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #42 στις: 21/10/04, 16:52 »
Mέχρι κπ να μου αποδείξει το λάθος μου, αν βέβαια κάνω λάθος, επιμένω ότι και τη "καμπύλωση" να πέτυχαν, θα ήταν τόσο μικρή και καθόλου ανιχνεύσιμη. Αλλά και αν (υποθετικά) το πέτυχαν, βλ. Απάντηση #40
"όταν κινείται, θα καταλαβαίνουμε ότι κτ δεν πάει καλά, αφού τα αντικείμενα από πίσω θα έχουν υποστεί κάποια παραμόρφωση". Συνεπώς, πάλι δεν ευσταθούν οι μαρτυρίες όσων υποστήριζαν ότι τη μια το έβλεπαν και την άλλη όχι. Και υπενθυμίζω ότι κανένας επιστήμονας με κύρος, δεν δέχτηκε τις υποτιθέμενες μαρτυρίες...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/04, 11:10 από nefelh »
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #43 στις: 22/10/04, 13:39 »
Κατι τετοιο προσπαθει να κατασκευασει η αμερικανικη κυβερνηση σε στολες. Οι εν λογω στολες προβλουν μεσω μικροσκοπικων οθονων και καμερων αυτα που γινονται στο μπροστινο μερος της στολης, στο πισω ακι αντιστροφα κανοντας τους στρατιωτες σχεδον αορατους. Κατι σαν το stealth camouflage που βλεπουμε στα παιχνιδια

Αφού είχαν καταφέρει να κάνουν ολόκληρο πλοίο αόρατο, τότε γιατί προσπαθούν τώρα, τόσα χρόνια μετά να φτιάξουν στολές (πολύ μικρότερο μέγεθος)? Δεν στέκει...
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #44 στις: 25/10/04, 10:09 »
Μα οι στολες δεν βασιζονται στη χρηση μαγνητικου πεδιου, αλλα στη χρηση μικροσκοπικων οθονων και καμερων, απλα οπτικα εχει σχεδον το ιδιο αποτελεσμα.
Εμενα παντως μου φαινεται πολυ λογικο κανενας επιστημονας με κυρος να μην δεχεται τις μαρτυριες. Και η αμερικανικη κυβερνηση μεχρι το 1992 που βγηκαν επισημα στην αγαρα τα F-117 τα στελθ αεροσκαφη, δεν δεχοταν την υπαρξη τους και γι'αυτο ο κοσμος νομιζε οτι ηταν UFO η αεροπλανα κατασκευασμενα με εξωγηινη τεχνολογια

Αποσυνδεδεμένος panagaros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #45 στις: 03/01/05, 15:45 »
http://www.e-telescope.gr/gr/cat06/art06_010901.htm

Πολλα ειχαν ακουστει και ακουγονται για αυτο το πειραμα.Εσεις πιστευετε οτι πραγματι επετευχθη η τηλεμεταφορα του πλοιου;Οτι καποιοι απο το πληρωμα εξαφανιστηκαν ή τρελλαθηκαν;Οτι υπηρχε συγκεκριμενος λογος που το καραβι πωληθηκε στο ελληνικο ναυτικο;


δεν ηξερα οτι το πλοιο το εχει το Ε.Ν αλλα το μονο που ξερω για το πειραμα αυτο ηταν οτι το πλοιο αυτο δεν τηλεμεταφερθει ηταν ενα πλοιο ναρκαλλιευτικο ποθ εκτεθεικε σε μαγνητικο πεδιο μεγαλησ εντασησ για να απωθηση τισ ναρκες...αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να αποπροσανατολισει τους ναυτες κ να τα χασουν καθε επαφη με χρονο χωρο τοπο...τρελλαθηκαν ακομα κ το πλοιο υπεστει φθορες. αφου καταφεραν κ το πουλησαν παλι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 661
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #46 στις: 03/01/05, 17:40 »
    Να πω κι εγω την γνωμη μου για το θεμα αυτο.......Ξερω οτι κατα την διαρκεια του πειραματος αυτου εγινε τηλεμεταφορα του πλοιου σε αλλη διασταση μεσω μαγνητικων πεδιων πολυ ισχυρων.Δεν αναφερεται πουθενα ομως σε ποια διασταση μεταφερθηκε το πλοιο αυτο...Πιστευω οτι υπαρχουν κι αλλες διαστασεις εκτος απο τις γνωστες τρεις...Η τεταρτη, γνωστη και ως χωροχρονος και η πεμπτη, η διασταση στην οποια λαμβανουν χωρα τα ονειρα.Μπορει να μην εχει σχεση με το πειραμα αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν αναφερεται πουθενα σε ποια διασταση μεταφερθηκα το πλοιο...
    Τελος, για τα αποτελεσματα του πειραματος αυτου εχω ακουσει οτι κατα την επαναφορα του πλοιου στην κανονικη κατασταση του, οσοι απο το πληρωμα βρισκονταν κοντα στα τοιχωματα του πλοιου εγιναν ενα με αυτα και οσοι φορουσαν κοσμηματα (ρολογια κλπ), αυτα ενωθηκαν με το δερμα τους.
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #47 στις: 16/02/06, 01:55 »
  Καποια στιγμη ειχα βρει ενα φορουμ στο οποιο εγραφε καποιος χρηστης με το ονομα ''captain''!Μεταφυσικο ή παραφυσικο λεγεται.γνωριζετε κατι?
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος koraki

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειραμα της Φιλαδελφειας
« Απάντηση #48 στις: 16/02/06, 03:32 »
τρελογιατρε, δεν μπορεις να μιλησεις για κατι που δεν γνωριζιες-κατεχεις,αρα και οσοι πηγαν στην αλλη....."διασταση" δε γνωριζαν περι τινος προκειτε και το τι ειδαν,και εφοσων τρελαθηκαν και δεν μπορουσαν να επιοινονησουν, σαφως και δεν μπορουσαν καν να περιγραψουν το πως ηταν το μερος που επισκεφτηκαν...αρα θελοντας η οχι,το που πηγαν με αυτο το πειραμα και το πως ηταν εκει,παραμενουν,και ΘΑ παραμενουν αγνωστα μεχρι μια "πιο επιτυχης"  επαναληψη τυ πειραματος....πραγμα λιγακι απιθανο...( απιθανο να δημοσιευθει...αν εχει ξαναγινει.......γιατι οχι???!?!?!?!?!?!?!?!)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
5873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης