Ψηφοφορία

Είστε υπερ της θανατικής ποινής?

Υπέρ
10 (14.1%)
Κατά
61 (85.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 69

Αποστολέας Θέμα: Επαναφορα θανατικής ποινής  (Αναγνώστηκε 70105 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #50 στις: 13/11/05, 14:27 »
Το ότι οι φυλακές δεν είναι σοφρωνισικά ιδρύματα, αλλά μάλλον το αντίθετο δεν αποτελεί δικαιολογία για να διαπράξουμε ένα ακόμα έγκλημα πάνω στο προηγούμενο. Ποιο εύκολο θα ήταν να γίνει μια προσπάθεια οι φυλακές να γίνουν αυτό που θα έπρεπε να είναι αντί για αποθήκες ανθρώπων που απέτυχαν να γίνουν άνθρωποι. Βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να ξεκινήσουμε απο την εκπαιδευση των αστυνομικών και να σταματήσει αυτη η κατάσταση που οι μισοί βγαίνουν τσο**αναράδες. Επίσης μια καλή δυνατότητα -με τη βοήθεια της γενητικής- είναι να επαναπροσδιορίζουμε τον τρόπο σκέψης των αμετανόητων, μια πλύση εγκεφάλου κοινώς, αλλά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις και να πάρει τη θέση της θανατική ποινής.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #51 στις: 13/11/05, 16:57 »
Το σωφρονιστικό μας σύστημα είναι για τα μπάζα όπως και το νομικό μας σύστημα ελέω Κούγια κλπ. Οι σημερινοί φονιάδες, βιαστές, ληστές και λοιπά καθάρματα πέφτουν πάντα στα μαλακά για πολλούς λόγους.

Από την άλλη δεν γίνεται να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας μιας και αυτό δεν πρέπει να γίνεται σε κράτη με νόμους. Ισως κάποια στιγμή να πρέπει να αποφασίσουμε εναντίον ποιων να στραφούμε?
Αν το κάνουμε αυτό στο κράτος θα μας πουν αναρχικούς. Αν πάμε να καθαρίσουμε τον εγκληματία θα μας πουν και μας εγκληματίες. Τελικά ποια είναι η λύση?

Αντιστεκόμαστε μέχρι να αλλάξουν οι νόμοι περί τιμωρίας??  ::)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #52 στις: 13/11/05, 17:36 »
Επίσης μια καλή δυνατότητα -με τη βοήθεια της γενητικής- είναι να επαναπροσδιορίζουμε τον τρόπο σκέψης των αμετανόητων, μια πλύση εγκεφάλου κοινώς, αλλά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις και να πάρει τη θέση της θανατική ποινής.
Αυτο ειναι πολυ χειροτερο απο την θανατικη ποινη κατα τη γνωμη μου
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #53 στις: 13/11/05, 19:25 »
Επίσης μια καλή δυνατότητα -με τη βοήθεια της γενητικής- είναι να επαναπροσδιορίζουμε τον τρόπο σκέψης των αμετανόητων, μια πλύση εγκεφάλου κοινώς, αλλά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις και να πάρει τη θέση της θανατική ποινής.
Αυτο ειναι πολυ χειροτερο απο την θανατικη ποινη κατα τη γνωμη μου
To ήξερα ότι θα βρισκόταν κάποιος που θα το έλεγε αυτό αλλά άμα το σκεφτείς καλύτερα δεν είναι έτσι. Όταν καταργήθηκε η θανατική ποινή υπήρξαν πολλοί που έλεγαν "Τι θα κάνουμε με τους αμετανόητους;" και αποδείχτηκε πράγματι ότι υπήρχαν κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις ανθρώπων που ότι και να γινόταν θα ξανασκώτοναν.

Άμα πρόσεξες πρότεινα γι' αυτούς τους ενα, δυο, τρεις για τους οποίους μόνη λύση φαντάζει η θανατική ποινή. Αντι για θανατική ποινή τους δίνεις το δικαίωμα για ένα νέο ξεκίνημα, φυσικά θα είναι άλλοι άνθρωποι -ουσιαστικά- αλλά αφού έτσι και αλλιώς δεν είχε μείνει τπτ το ανθρώπινο στον προηγούμενο χαρακτήρα τους, τους δίνεται μια νέα ευκαιρία αντί για το θάνατο που είναι τελειωτικός. Απο το χειρότερο καλύτερο είναι το κακό.

Φυσικά μια τέτοια ποινή δεν πρέπει να είναι επίσημα θεσπισμένη απο το νόμο καθώς θα υπάρχουν κάποιοι να το εκμεταλλευτούν, αντίθετα θα είναι μια εξαίρεση για τις ελάχιστες καταστάσεις που "δεν πάει άλλο".

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #54 στις: 14/11/05, 02:12 »
" Κάνε κι εσύ μια λωβοτομή, μπορεις. "  ?
soundcloud.com/conticucci

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #55 στις: 14/11/05, 03:18 »
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να καταφύγουμε στην επιστημονική φαντασία για να τιμωρηθούν οι ένοχοι!  ::) :P

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #56 στις: 14/11/05, 08:10 »
Ρε σεις ηρεμήστε δε μίλησα για παρόν έτσι και αλλιώς και τουλ προτεινα κάτι που ξεφεύγει απο τη βαρβαρότητα της θανατικής ποινής. Αλλά αυτό για επιστημονική φαντασία, χμμμ, με βάζει σε σκέψεις, πως γίνεται κάτι ήδη γνωστό να είναι επιστημονική φαντασία;

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #57 στις: 14/11/05, 09:13 »
Αδέρφια, όλοι, φαντάζομαι, είμαστε ανθρωπιστές και ανεκτικοί, μέχρι να μας χτυπήσει η τρέλλα την πόρτα. Από μικρός δικατέχομαι, λόγω καταστάσεων, από "φόβο ζωής". Βλέπω τον πατέρα του κοριτσιού στην τηλεόραση να κλαίει και να οδύρεται και σφίγγεται το στομάχι μου. Λέω: Θεέ μου, θα μπορούσε να ήταν το δικό μου παιδί. Κι ο φονιάς κι ο σκοτωμένος. Ποτέ δεν ξέρεις ποιό θα' ναι το γύρισμα του τροχού της ζωής του καθενός μας...
Κι αν ήμουν ο πατέρας της κοπέλλας, θα' μουν ανθρωπιστής κι ανεκτικός; ΟΧΙ. Κι αν ήμουν ο πατέρας του φονιά, και μου' λεγαν τα κοράκια με τα μικρόφωνα: "Θα τον εκτελέσουν, πώς αισθάνεσθε;". Αδικήμένος, θα απαντούσα. Κανονικά θα' πρεπε να εκτελέσουν κι εμένα.
Θα μου πείτε τώρα πως γίνομαι μελοδραματικός. Μπορεί. Έτσι όμως αισθάνομαι...
Αγαπώ όλους τους ανθρώπους, μα πιό πολύ αγαπώ τα παιδιά όλου του κόσμου και κλαίει η ψυχή μου, όταν σκέφτομαι το κοριτσάκι, που αυτό το κάθαρμα σκότωσε εν ψυχρώ (το ξέρετε ότι του συνέθλιψε την καρδιά με τις κλωτσιές που του' ριξε μέσα σε μια βρωμερή τουαλλέτα;).
ΟΧΙ λοιπόν. Δεν διαθέτω οίκτο για αυτό το κτήνος...Ούτε ίχνος...
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #58 στις: 14/11/05, 11:46 »
...Και για να συμπληρώσω τον φίλο και συμπολεμιστή Ιανό,θα αναφέρω πρόσφατο περιστατικό.
Δωδεκάχρονο κοριτσάκι βιάζεται από τρία έφηβα αγοράκια.
"Ορμόνες της ηλικίας που κάνουν τον χαβά τους" θα πείτε.
Επαναλαμβάνω με κεφαλαία:ΔΩΔΕΚΑΧΡΟΝΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΒΙΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΕΦΗΒΑ ΑΓΟΡΑΚΙΑ...
Και συμπληρώνω:
ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥΣ!!!
Μιλάμε για 'ορμόνες' πια;Για ηλικιακή κρίση;Όταν τα τρία μόμολα βιντεοσκοπούσαν το 'κατόρθωμά' τους για να το δείξουν με υπερηφάνεια στους φίλους τους;
Ή μήπως μιλάμε για το οριστικό ΤΕΛΟΣ της παιδικής αθωότητας,σε έναν κόσμο με 'ενήλικες' συνήθειες και νοημοσύνη βρέφους...
Μπορεί λοιπόν να μην κρίνεται αναγκαία η θανατική ποινή σε μια κοινωνία που δεν έχει πρότυπα,δεν παραδειγματίζεται και δεν σέβεται την δικαιοσύνη;
"Μα είναι παιδιά 14 ετών,θα μου πείτε".Συμφωνώ.Αλλά αν διαπράττουν ΚΑΚΟΥΡΓΗΜΑ ΤΩΡΑ,φανταστείτε τι διαπαιδαγώγηση θα είχαν από τις οικογένειές τους-και ακόμα χειρότερα:ΤΙ θα διαπράξουν στο μέλλον...
Ας φανώ "ακραίος","φασίστας","μουνόπανο" κλπ ,εγώ ρωτώ το εξής:
Αν ΑΥΡΙΟ εκτελεστούν ΔΗΜΟΣΙΑ ,με συνοπτικές διαδικασίες και σε απευθείας σύνδεση με όλα τα τηλεοπτικά κανάλια,τα τσαγλανάκια αυτά μαζί με τους γονείς τους (και μαζί τους και ο φαντάρος που ανέφερε και ο φίλος Ιανός) θα μπουν τα κεφάλια μέσα ή όχι;

« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/05, 11:57 από VASILISHARA (Εκδοροσφαγεύς - Πολιτειολόγος) »

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #59 στις: 14/11/05, 11:57 »
Ωχ,ωχ...Θα συφωνήσω σε όλα (αμάν κράξιμο που θα φάμε...), εκτός απ' αυτό της διαπαιδαγώγησης. Καμιά φορά τα παιδιά ακολουθούν δικούς τους, παράξενους δρόμους.
Όχι βέβαια ότι αυτό απαλάσσει τους γονεις απ' τις ευθύνες τους.
Και τώρα Βασίλη μου, φόρα το κράνος σου ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #60 στις: 14/11/05, 12:00 »
Δεν χρειάζομαι κράνος αδερφέ,έχω γερό κεφάλι!
 :D ;D :D

(Ναι,όντως,καμιά φορά τα παιδιά ακολουθούν δικούς τους, παράξενους δρόμους.Οι γονείς δεν έχουν ευθύνη και γι αυτό;Απλά ρωτάω...)

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #61 στις: 14/11/05, 12:22 »
Αν ΑΥΡΙΟ εκτελεστούν ΔΗΜΟΣΙΑ ,με συνοπτικές διαδικασίες και σε απευθείας σύνδεση με όλα τα τηλεοπτικά κανάλια,τα τσαγλανάκια αυτά μαζί με τους γονείς τους (και μαζί τους και ο φαντάρος που ανέφερε και ο φίλος Ιανός) θα μπουν τα κεφάλια μέσα ή όχι;

Η ρητορική ερώτηση που κάνεις, απευθύνεται ξεκάθαρα στο θυμικό, αποζητώντας το εύκολο ναι.
Επειδή, πολλοί επικαλούνται, ανέξοδα, τον πολιτισμό και τον ανθρωπισμό, να θυμίσω ότι ένας καίριος δείκτης τους, σε μια κοινωνία, είναι και η θεσμοθετημένη βία που έχει αυτή, υιοθετήσει (δεν αρκούν τα νόμπελ ποίησης) . Οι νομικές κατακτήσεις της ανθρωπότητας ανά τους αιώνες( που έγιναν με τεράστιο κόστος σε αίμα) , σκοπό είχαν, να αποφύγουν το θυμικό, τα ένστικτα, δλδ τη ζούγκλα δλδ το χάος.

Επειδή όμως το επόμενο επιχείρημα της "αντίθετης πλευράς", θα είναι ένα ακόμη πιο αποτρόπαιο έγκλημα και μάλιστα σε ά πρόσωπο, σταματώ να επιχειρηματολογώ λέγοντας μόνο πως, η θανατική ποινή δεν καταργήθηκε στις σύγχρονες κοινωνίες, επειδή εκλείψανε τα αποτρόπαια εγκλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #62 στις: 14/11/05, 12:50 »
δεν ξερω αν θα μπουν τα κεφαλια μεσα ή οχι...δεν ξερω αν θα συμφωνουσα σε μια τετοια μαζική εκτελεση... ξερω απλά οτι αν τυχαινε να ήμουν μπροστά στο γεγονός θα ειχα ευνουχισει και τα 3 εφηβα αγορακια και μαλιστα θα εβγαζα και φωτογραφιες τα κομμενα μελη με τα κινητα τους, να τα εχουν ενθυμιο, πριν τα πεταξω σε κανενα υπονομο.

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #63 στις: 14/11/05, 12:53 »
Αγαπητέ Geosim,γιατί ταυτίζεις το "θυμικό" με το "ζωώδες";
Τα εγκλήματα που ανέφερα δεν ήταν "ζωώδη";
Ή μήπως πρέπει να δείξω συμπόνοια για τέτοια άτομα;
Συγγνώμη,αλλά δεν μπορώ παρά να αφήσω τότε ελεύθερο,τον "ζωώδη" ψυχισμό μου,να βρει τον ιδανικότερο τρόπο για να τιμωρηθούν τα κτήνη που διέπραξαν τέτοια εγκλήματα...



Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #64 στις: 14/11/05, 12:58 »
Αγαπητέ Geosim,γιατί ταυτίζεις το "θυμικό" με το "ζωώδες";
Τα εγκλήματα που ανέφερα δεν ήταν "ζωώδη";
Ή μήπως πρέπει να δείξω συμπόνοια για τέτοια άτομα;
Συγγνώμη,αλλά δεν μπορώ παρά να αφήσω τότε ελεύθερο,τον "ζωώδη" ψυχισμό μου,να βρει τον ιδανικότερο τρόπο για να τιμωρηθούν τα κτήνη που διέπραξαν τέτοια εγκλήματα...

συμφωνω απολυτα...

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #65 στις: 14/11/05, 13:07 »
Αγαπητέ vasilishara,
Το να εξοργίζεσαι με αποτρόπαια εγκλήματα είναι υγιές. Όχι όμως το ζητούμενο. Δεν μπορεί να αποδοθεί δικαιοσύνη υπό το κράτος συγκινησιακής φόρτισης.
Για αυτό ακριβώς ανέπτυξαν δίκαιο οι κοινωνίες. Το κοινό περί δικαίου αίσθημα δεν είναι πάντα ασφαλές κριτήριο. Αλλιώς θα μαζεύαμε όχλους που θα απένειμαν δικαιοσύνη. Και καταλαβαίνεις βέβαια πόσο εύκολα χειραγωγείται ο όχλος και πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για την κοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #66 στις: 14/11/05, 13:08 »
Άρα επιτρέπουμε στο κρατος να γίνει δολοφόνος
Δεν επιτρεπουμε ακομα και σε εναν εφηβο να μετανοησει για την πραξη του όποια και να ειναι αυτη..

Επιτρέπουμε (με την ίδια ακριβώς εκδικητικη λογική) τα βασανιστήρια, τα λευκά κελιά, την απάνθρωπη συμπεριφά από το ''σοφρωνιστικό'' σύστημα?
Ακόμα χειρότερα την αφαίρεση της ζωής? Προς παραδειγματισμόν?

Χάιλ

Η ανθρωπότητα τα εκδίκασε όλα αυτα στη δίκη της νυρεμβέργης
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #67 στις: 14/11/05, 13:15 »
Αχ,φίλε Geosim...
Η εφαρμογή της θανατικής ποινής δεν έχει σχέση με όχλο.
Αναφέρομαι στην άμεση εφαρμογή της ποινής,χωρίς "παραθυράκια" και αναμονές και πάντα σε καταστάσεις ακραίες.Όταν υπάρχει συνεχώς κλιμακούμενη έξαρση της εγκληματικότητας,όταν οι πολίτες αισθάνονται ανασφαλείς και απροστάτευτοι,δυστυχώς είναι η μόνη λύση.

Sts Ikaros,είσαι εκτός θέματος.



VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #68 στις: 14/11/05, 13:19 »
Τάσσομαι ξεκάθαρα υπέρ της θανατικής ποινής-υπό προυποθέσεις.
Η επιβολή της ποινής -γενικότερα- πρέπει να είναι βέβαιη και η εκτέλεσή της άμεση.ΟΧΙ στις καθυστερήσεις,στα "παραθυράκια" κλπ.Με αυτό τον τρόπο,η ποινή αποκτά κατασταλτικό,αλλά και αποτρεπτικό χαρακτήρα.
Η θανατική ποινή πρέπει να επιβάλλεται σε περιπτώσεις όταν ο σωφρονισμός κρίνεται μη αποτελεσματικός ή όταν ο δείκτης εγκληματικότητας αγγίζει ανησυχητικά επίπεδα.
Για παράδειγμα,ποια η ουσία ή το αποτέλεσμα του σοφρωνισμού στην περίπτωση που αναφέρει ο φίλος Ιανός στο topic;Ή σε μία κοινωνία που υπάρχει ιδιαίτερη έξαρση εγκληματικότητας;
Μήπως η φυλάκιση αποτελεί λύση σε τέτοιες περιπτώσεις;Όταν κάθε κελί γίνεται "φροντιστήριο" εγκληματος;Όταν το κόστος παραμονής του κάθε κρατούμενου είναι ιδιαίτερα υψηλό;Ή μήπως η συνεισφορά των κρατουμένων σε δημόσια έργα αποτελεί λύση,όταν ο δείκτης της ανεργίας αγγίζει το 15%;Γιατί να καστρατηγηθεί ο ελεύθερος ανταγωνισμός,γιατί να χαθούν τόσες θέσεις εργασίας από εγκληματικά στοιχεία;
Αλλά δεν πρέπει και να ξεχνάμε και τι αφήνει μετά την εκτέλεσή του ο κατάδικος.Πρέπει να υπάρχει ταυτόχρονη κοινωνική μέριμνα για τά άτομα που σχετίζονται άμεσα με αυτόν(πχ οικογένεια).Ο κοινωνικός στιγματισμός και η περιθωριοποίηση των ανθρώπων που αφήνει πίσω του,πρέπει να αντιμετωπισθούν με την αρωγή κοινωνικών λειτουργών,κοινωνικού επιδόματος ή και ακόμα και με επαγγελματική αποκατάσταση εάν αυτό κρινεται αναγκαίο.
Ναι,λοιπόν στην θανατική ποινή-υπό προυποθέσεις.





Για να είμαι πιο σαφής...

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #69 στις: 14/11/05, 13:20 »
Δεν νομιζω
Εσυ δεν κατάλαβες

Επιτρεπεις να σκοτωσει το κρατος προς παραδειγματισμόν για το κοινο αισθημα.

Ο ''σοφρωνισμος'' σου λεει τιποτα?
Η εκδίκηση?

Η ίδια λογικη δεν ειναι και ο βασανισμός και τα λευκα κελια?
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #70 στις: 14/11/05, 13:28 »
Δεν προκύπτει ιστορικά από πουθενά, ότι η αυστηρότητα των ποινών συμβάλει στην μείωση της εγκληματικότητας και στην αύξηση του αισθήματος ασφάλειας. Το αντίθετο, μάλιστα και αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο.
Και σε μια προσπάθεια να ερμηνεύσω τον ικαρο, το κράτος το βολεύει η κοινωνική ζωή να κυλάει υπό το κράτος του φόβου της αυστηρής ποινής, παρά να είναι αυτή προϊόν παιδείας, πολιτισμού και κουλτούρας.
Άρα δεν είναι εκτός θέματος

Αποσυνδεδεμένος Stevethegreat

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #71 στις: 14/11/05, 14:06 »
Εγώ θα αισθανόμουν 10 φορές λιγότερο ασφαλής αν ήταν θεσμοθετημένη ποινή ο θάνατος. Είναι τεράστια δύναμη για ανθρώπους που θα θελήσουν να το εκμεταλλευτούν και πιστέψτε με, τα εγκλήματα που θα διαπραχτούν απο αυτό το "νόμο" θα είναι πολύ μεγαλύτερα απο αυτά των εγκληματιών, γιατί ακριβώς θα υπαρχουν παρατραβηγμένες υποθέσεις όπου εμπλέκεται δόλος. Η βία είναι ανίσχυρη μπροστά στη βία, αντίθετα γεννά ακόμα πιο πολύ βία. Δε θυμάμαι να ζούσαν και πολύ ευτυχισμένα στο μεσαίωνα που τέτοιες καταστάσεις έδιναν και έπαιρναν. Δε νοσταλγώ καθόλου τα σκοτεινά χρόνια του ανθρωπίνου πολιτισμού όπου η εκδικηση ήταν αξία και η τιμωρία πανάκεια. Τέλος η μόνη απο τις ανεπτυγμένες χώρες που υπάρχει ακόμα ο θάνατος ως ποινή είναι η αξιολάτρευτη Αμερική ...... πρέπει να έχω χάσει επεισόδια, δε θυμάμαι να έχει παταχτεί η εγκληματικότητα πέρα απο τον Ατλαντικό, αντίθετα βλέπω τα πιο απίστευτα εγκλήματα να συμβαίνουν εκεί και εχουν πάρει -πια- τον τίτλο "made ONLY in America".

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #72 στις: 14/11/05, 14:38 »
Αγαπητέ vasilishara,
Το να εξοργίζεσαι με αποτρόπαια εγκλήματα είναι υγιές. Όχι όμως το ζητούμενο. Δεν μπορεί να αποδοθεί δικαιοσύνη υπό το κράτος συγκινησιακής φόρτισης.
Για αυτό ακριβώς ανέπτυξαν δίκαιο οι κοινωνίες. Το κοινό περί δικαίου αίσθημα δεν είναι πάντα ασφαλές κριτήριο. Αλλιώς θα μαζεύαμε όχλους που θα απένειμαν δικαιοσύνη. Και καταλαβαίνεις βέβαια πόσο εύκολα χειραγωγείται ο όχλος και πόσο επικίνδυνο είναι αυτό για την κοινωνία.

Συμφωνω απολυτα

Ο Ικαρος δεν ειναι καθολου εκτος θεματος. Σκεφτειτε οτι καταδικαζουμε τα "τερατα" που σκοτωνουν και βιαζουν ανεξελεγκτα και λεμε μπραβο σε ενα κρατος που θα σκοτωνει εξισου ανεξελεγκτα. Διοτι η θανατικη ποινη δεν ειναι ελεγχομενη, ο καθε δικαστης με το βιτσιο του θα μπορουσε καλλιστα να μοιραζει θανατικες ποινες. Το ζητουμενο δεν ειναι να σταματησουμε τους δολοφονους με δολοφονιες το ζητουμενο ειναι να σταματησουμε τις δολοφονιες αναιμακτα. Το θεμα ειναι να μην υπαρχει θανατικη ποινη αλλα σωστος σοφρωνισμος
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

VASILISHARA

  • Επισκέπτης
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #73 στις: 14/11/05, 15:23 »
Δυστυχώς είναι εκτός θέματος ο Ίκαρος.
Εγώ στην ουσία μιλώ για άμεση εκτέλεση ποινής σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ περιπτώσεις και εκείνος πήγε στα..."λευκά κελιά"!
ΟΧΙ,ΔΕΝ είναι η ίδια λογική.
Αλλά πραγματικά,θα ήθελα να είμαι σε μια μεριά να παρακολουθώ αντιδράσεις κάποιων "πολιτισμένων" εδώ μέσα,όταν το έγκλημα χτυπήσει και την δική τους πόρτα...(προς το παρών χτυπάω ξύλο).

(Τάσο,θα πάρω εκείνο το κράνος που λέγαμε...Μπροστά στις ατομικές βόμβες εδώ μέσα τι να σου κάνω κι εγώ μ'ένα έρμο καρυοφίλι;)


« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/05, 15:28 από VASILISHARA (Εκδοροσφαγεύς - Πολιτειολόγος) »

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Επαναφορα θανατικής ποινής
« Απάντηση #74 στις: 14/11/05, 15:29 »
Δυστυχώς είναι εκτός θέματος ο Ίκαρος.
Εγώ στην ουσία μιλώ για άμεση εκτέλεση ποινής σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ περιπτώσεις
Αυτο ισχυει μονοαν μπορεις να πεις ολες τις "ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ" περιπρωσεις στις οποιες αναφερεσαι. Διοτι σε καθε περιπτωση υπαρχουν αποψεις. Δλδ ο καθενας βλεπει διαφορετικα το που πρεπει να εκτελειτε η θανατικη ποινη. Ας πουμε μπορει (παραδειγμα απλο χωρις να παρεξηγηθει) μπορει εσυ να πιστευεις οτι σε ενα βιασμο ο βιαστης να εκτελεστη και ο διακστης να πιστευεις οτι πρεπει να φαει 15 χρονια φυλακη. Ποιος ειναι ποιο σωστος?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2073 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/08, 20:59
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
14 Απαντήσεις
11736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/08, 09:56
από studio54
1 Απαντήσεις
1818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 22:56
από x-versous
12 Απαντήσεις
9447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/20, 13:16
από panixgr