Αποστολέας Θέμα: Ftanei pia...................  (Αναγνώστηκε 60140 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ftanei pia...................
« στις: 20/09/05, 12:20 »
          To fenoneno exei xekinhsei edw kai arketo kairo alla twra teleutaia exei pleon paraginei. Thimamai paliotera empaina sto kithara kai yphrxan sth prwth selida para polla post  kathe kathgorias, me polla kai endiaferonta themata pou kai prokallousan to endiaferon gia symmetoxh, kai eggyotan oti melh me diaforetika endiaferonta tha mporousan exisou na pairnoun meros se oles tis enothtes.
       Ant' autou auto pou parathrw to teleutaio (arketo)kairo einai oti sto kithara exei xathei to metro............to kithara exei ginei pleon ena meigma kazaa (parakalw anebaste to tade tragoudi) kai ena post pou o kathe en ypnwsei poihths tha kanei post tous stixous pou egrapse th proigoumenh mera mprosta sth thleorash(h sto mpanio......kata th diarkeia ths afodeushs  :) :) :)  ) . Xarakthristika anaferw oti th stigmh pou mpika (20-9-2005 wra 11.45) o arithmos twn post sthn prwth selida htan
Poihmata (o theos na ta kanei):   epi sunolou 30 post oi "stixoi " einai 9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                                             epi sunolou 30 post, ta post "parakalw anebaste to tade mp3" einai 12.........
    
Me liga logia sxedon olh h (arxikh) selida tou kithara apoteleitai apo Topics pou ousiastika elaxista h katholou suballoun sto na yparxei symmetoxh kai syzhthsh apo polla melh enw einai kai enfanws monomerhs h katanomh thematwn ws pros tis duo autes thematikes enothtes. Oi men "stixourgoi" (den antilegw yparxoun kai merika thetika deigmata) tha htan kalo na krathsoun kai kati gia ton eauto tous apo th xeimarwdh paragwgh tous oi de "parakalw anebaste to tade mp3" mporoun na apeuthinthoun sta pampolla p2p programmata (emule, DC++ k.l.p) anti na axrhsteuoun kai na epiballoun ton idiotypo fasismo tous sto forum.
        
             Prin prollabete oloi kai milhsete peri eleutherotypias na pw oti ektos apo thn eleutherotypia yparxei kai to metro.....peran tou oti den giname oloi stixourgoi, polu perissotero nomizw oti den xreiazetai oti stixo mas katebhke sto mualo na ton koinopoihsoume sto kithara kai na laboume ta 15min dhmosiothtas pou mas analogoun. Pisteuw einai thema eugeneias kai swsths sumperiforas kai pros ta ypoloipa melh. Me liga logia diafulaxte thn isorropia kai th biopoikilothta   :) :) :) :) .......krathste kai kati gia th parth sas................. :) :)

       Kai kati teleutaio to opoio safws anaferetai kai sta parapanw alla oxi mono............ligo perissoterh wrimothta kai epipedo den tha htan kakh idea se auto to forum...........polles fores exw pistepsei oti me auta pou diabazw briskomai se paidikh xara...........Post tou tupou "thelw kithara me hxo gothic metal" h "Ti protimate zantolastixa h hmiakamptous axones?"  einai paidarwdh, axrhsta kai kanoun pollous apo edw mesa na th "kopanane" pros geitonika forum(kapoioi hdh gnwrizete gia poia milaw alla as mh ta diafhmisoume gia thn wra............ ;) ;) ;) ;) )
       Auta, xerw pws polloi tha diamarturithoun apo auth th prospatheia arshs twn kekthmenwn tous alla eimai sigouros pws yparxoun kai kapoioi pou tha symfwnhsoun......................

Αποσυνδεδεμένος llorona

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δίχως ιδέες και δίχως σημαίες, δίχως καβάτζα καμιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #1 στις: 20/09/05, 12:40 »
Δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω, με ανακούφιση που κάποιος έχει απαιτήσεις και λίγη απογοήτευση που κανείς άλλος δεν διαμαρτύρεται..
Κι εγώ οφείλω να πω ότι έχω λίγο απογοητευθεί . Μου χουν λείψει τα θέματα που πρωτοσυνάντησα όταν γράφτηκα μέλος, οι δικσοπαρουσιάσεις, οι ενδιαφέρουσες συζητήσεις για όσα, δεν περιμένει κανείς από τα περιοδικά και τα ραδιόφωνα, αλλά από τους φορείς της μουσικής που είναι και οι τελικοί αποδέκτες. Αναζητώ περισσότερο προτάσεις να ανακαλύψω πράγματα μέσα από την ανταλλαγή και συναίσθηση της ευθύνης που όποιος λέει ότι αγαπά τη μουσική, πρέπει να την έχει .
Μαζί σου.
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #2 στις: 20/09/05, 12:48 »
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει όλα τα post. O καθένα διαλέγει εκείνα που το ενδιαφέρουν και συμμετέχει στα θέματα εκείνα που τον ενδιαφέρουν.  Η μόνη επιβαρύνση είναι μερικά κλικ προς τα κάτω.
Εγώ προσωπικά δεν διάβασα ποτέ στίχο κανενός. Δεν με ενδιαφέρει. Κατέβηκα παρακάτω και διάβασα εκείνα που με ενδιέφεραν. Δεν ενοχλήθηκα όμως γιατί κάποιος είχε την ανάγκη να πάρει την άποψη κάποιου τρίτου.
 

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #3 στις: 20/09/05, 13:06 »
Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να διαβάζει όλα τα post. O καθένα διαλέγει εκείνα που το ενδιαφέρουν και συμμετέχει στα θέματα εκείνα που τον ενδιαφέρουν.  Η μόνη επιβαρύνση είναι μερικά κλικ προς τα κάτω.
Εγώ προσωπικά δεν διάβασα ποτέ στίχο κανενός. Δεν με ενδιαφέρει. Κατέβηκα παρακάτω και διάβασα εκείνα που με ενδιέφεραν. Δεν ενοχλήθηκα όμως γιατί κάποιος είχε την ανάγκη να πάρει την άποψη κάποιου τρίτου. 
Συμφωνώ απολύτως με τον φίλο oldnavy. Άλλωστε, ποιό είναι το κριτήριο ώστε να αξιολογηθούν τα στιχουργήματα που αποστέλλουν οι φίλοι μας; Προσωπικώς, έχω διαβάσει μερικούς ΠΟΛΥ καλούς στίχους στην ιστοσελίδα αυτή. Και πάντως, ασύγκριτα καλύτερους απο τις κουκουνάρες που γράφουν μερικοί, τάχα μου, τάχα μου, "επιτυχημένοι" στιχουργοί, οι οποίοι, για όνομα του Θεού, κάνουν και τρελλές πωλήσεις με τις αηδίες τους ::)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #4 στις: 20/09/05, 13:23 »
ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ FENDERIARH ΠΑΣ ΤΑ ΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ;D

Ετοιμος ειμουνα να ανοιξω παρομοιο θεμα..................Τι διαολο ρε βαριουνται να κατεβασουνε προγραμμα για να βρισκουνε Mp3 ;;;;; >:(

Kαι για οσους ενδιαφερονται το DC++ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ & ΞΕΝΑ & VIDEOS & KAI TA ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος oldnavy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • http://apythanos.blogspot.com
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #5 στις: 20/09/05, 13:29 »
ΠΕΣ ΤΑ ΡΕ FENDERIARH ΠΑΣ ΤΑ ΡΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  ;D

Ετοιμος ειμουνα να ανοιξω παρομοιο θεμα..................Τι διαολο ρε βαριουνται να κατεβασουνε προγραμμα για να βρισκουνε Mp3 ;;;;; >:(

Kαι για οσους ενδιαφερονται το DC++ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ & ΞΕΝΑ & VIDEOS & KAI TA ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!!!!!!!!! ;)

Αγαπητέ φίλε, δεν σου έχει τύχει να αγνοείς κάποιο τραγούδι / τραγουδιστή / συγκρότημα το οποίο κάποιος άλλος σου γνώρισε και εσύ μετά το αγάπησες ?
Πώς μπορείς να ψάξεις κάτι όταν το αγνοείς ?
Οι διαφοροι φίλοι (αλλά και εγώ) ζητάνε κατά καιρούς κάποιο τραγούδι, το οποίο οι υπόλοιποι πιθανώς να το αγνοούν. Και πάλι όποιος ενδιαφέρεται διαβάζει το post και επιλέγει να το κατεβάσει ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #6 στις: 20/09/05, 13:54 »
sumfwnw apolutws me oldnavy kai ianos. sto katw katw,den einai para  mia mono katigoria afti tis anazitiseis tragoudiwn,k nai thathela ti gnwmi twn upoloipwn ean grapsw kati gia na kserw pou kinoumai....genika afto pou egw thelw einai na uparxei i sxetiki eleftheria apopsewn k ta diafora themata,pou mporei kapoioi na ta vriskoun endiaferonta kapoioi oxi. den exoume oloi ta idia gousta ;)
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #7 στις: 20/09/05, 14:00 »
sumfwnw apolutws me oldnavy kai ianos. sto katw katw,den einai para  mia mono katigoria afti tis anazitiseis tragoudiwn,k nai thathela ti gnwmi twn upoloipwn ean grapsw kati gia na kserw pou kinoumai....genika afto pou egw thelw einai na uparxei i sxetiki eleftheria apopsewn k ta diafora themata,pou mporei kapoioi na ta vriskoun endiaferonta kapoioi oxi. den exoume oloi ta idia gousta ;)
Υπογράφω κι εγώ την άποψη της Shu_Ji. Αλλά, τελικά, δεν έχω πολυκαταλάβει ποιό είναι το ζητούμενο ???
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #8 στις: 20/09/05, 14:11 »
Παρομοια συζητηση γινεται ανα περιοδους εδω μεσα. Δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι. Το site ειναι ζωντανος οργανισμος και κινειται, ελισσεται, και στην περιπτωση μας μεγαλωνει και διογκωνεται επισης. Ειναι λογικο να αυξανουν τα μηνυματα, "σχετικα" και "ασχετα". Διαχειριστες και συντονιστες προσπαθουμε να κραταμε μια ισορροπια εδω μεσα, απο τη μια για να μην γεμισουμε με σκουπιδομηνυματα και απο την αλλη για να μη θεωρηθουμε φασιστες και λογοκριτες. Και φυσικα μας απασχολει αυτο το θεμα, οπως και πολλα πολλα αλλα. Και φυσικα, καλα κανετε και λετε τις παρατηρησεις σας και τις προτασεις σας. Δεν αντιλεγω οτι καποτε καποιες λεπτομερειες μας ξεφευγουν.

Ας προσπαθησει ο καθενας μονος του και μετα ολοι μαζι για να κανουμε αυτον τον χωρο ομορφο. Πχ. εσυ fenderiarhs θα μπορουσες να αρχισεις γραφοντας με ελληνικους χαρακτηρες! ;)

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #9 στις: 20/09/05, 14:20 »
Μπρε καταρχάς αμάν με τα γκρικλις σου ..στο εξωτερικό είσαι??

Τεσπα.. για το θέμα σου ,πιστεύω ότι είναι πολλοί οι απογοητευμένοι
Αν και η προσωπική μου άποψη είναι ότι φταίει η εντατική και απαιτητική ενασχόληση με το ιντερνετ χεχεχε (ίδια εμπειρία!)

Η αλήθεια είναι ότι φθίνουν οι καλές συζητήσεις (υποκειμενικό έως ένα βαθμό)
άλλα  …υπάρχουν πολλές παράμετροι στην βιοποικιλότητα  που λες κι εσύ
όπως ηλικίες ,διάθεση για προσφορά/συμμετοχή,επίπεδο συζητητών και
το κυριότερο ,πιστεύω , ότι ένα μεγάλο ποσοστό μελών ,μπαίνει στη σελίδα για να βοηθηθεί ,να πάρει πράγματα που ενδιαφέρουν γύρω από τη μουσική ,όπως κι εγώ, και αδυνατεί να προσφέρει για τον απλούστατο λόγο ότι είναι στην εμβρυακή ή στην εφηβική φάση της μουσικής τους ζωής, οπότε περιμένουμε από τους άλλους να κάνουν τη δουλειά…αυτό είναι καλό για τους μεν κουραστικό για τους δε
αλλά όπως και να το κάνεις είναι το θετικό της σελίδας…

έτσι θα  συμφωνήσω μαζί σου στο μέτρο ,όσο μπορεί ο καθένας να βάλει όρια στον εαυτό του …

…χωρίς όμως να λειτουργούν αυτά τα όρια ανασταλτικά στην συμμετοχή, γιατί όλοι γνωρίζουμε πόσες φορές πήγε το μυαλό στην απάντηση ενός θέματος και στην τελική έκανε μεταβολή.. αυτά
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/05, 14:22 από alex68 »
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #10 στις: 20/09/05, 16:05 »
               Profanestata kai kapoia post den endiaferoun mporoun na prosperastoun kai kaneis den einai ypoxrewmenos na diabazei ola ta post edw mesa.Auto einai autonohto. To thema einai ti tha meinei na diabasei kaneis otan OLA TA POST anaferontai se autes tis duo kathgories pou proanefera. Gia tou logou to alithes kai gia osous duspistous koitaxte auth th stigmh th prwth selida tou forum........ Mh xrhsimopoieite epixeirhmata tou typou aspro h mauro.....den eipa na stamathsoume teleiws tous stixous oute kai thn anazhthsh tragoudiwn......apla re paidia ligo metro epitelous..............
              Epishs prokeimenou na mhn xefugoume apo thn ousia tou thematos pou einai h kathfora pou exei parei (toulaxiston gia emena) auto to forum na pw oti oudepote thelisa kai oute kai twra dekdikw to pronomio na emfanistw ws kritikos stixourghmatwn. Apla eipa to profanes oti den axizoun da kai ola, opote kante ligo kratei stis dhmosieuseis gia na mh ginei to forum mh-forum.
             Se opoia de apanthsh tou typou ama den sou aresei mh mpaineis apantw pws sumfwnw apolutws..........apla toso kairo (h mallon arketoooooooo kairo prin) to forum eixe endiaferon kai epizhtousa th summetoxh se auto......profanestata ama stamathsei na mou to proxenei de tha xanampw, xwris barugdoupes anakoinwseis kai xwris tsakwmous. An pantws yparxoun kai alla melh pou briskoun opws kai egw oti to forum auto exei apwlesei se shmantiko bathmo th morfh kai th xrhsimothta pou eixe kapote ,shmainei oti to problhma einai yparkto kai oxi sth fantasia mou.
               
         
Y.G: oson afora ta greeklish to dexomai kai tha prospathisw sto exhs(an kai mnou einai apisteuta bolika kai pio grhgora sthn plhktrologhsh) Pantws pisteuw oti to en logw problhma einai perissotero thema emfanishs para ousias kai teinw na dinw perissotero baros sta themata ousias kai periexomenou.

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #11 στις: 20/09/05, 18:42 »
Yπαρχει και αλλη λυση:να μην εμφανιζονται ολα στην πρωτη σελιδα.Μπορουν οι admines να φιλτραρουν το ποια θεματα που ανοιγονται θα εμφανιζονται φατσα-καρτα μπροστα και ποια θα φαινονται ισωs στα δεξια τησ σελιδαs σε ενα μικρο πλαισιο.
Θα μπορουσα να πω πωs σε γενικεs γραμμεs συμφωνω με τον fenderiarh.Πρεπει να βοηθησουμε ολοι στο να συμμετεχουν οσο γινεται περισσοτεροι στο kithara.gr και οχι να αρκουνται στο να διαβαζουν μονο(π.χ πολλεs φορεs εγω,εξ' ου και ο μικροs αριθμοs post).
Προσοχη:δεν αποδοκιμαζω τιs κατηγοριεs των θεματων που ανοιγονται.Απλα πιστευω πωs η καταχρηση που γινεται με την επαναληψη τουs εχει αποθαρρυνει και απομακρύνει (σε αλλουs δικτυακουs τοπουs)αρκετα μελη.

Φιλικα

kyklotron
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #12 στις: 20/09/05, 19:28 »
Fenderιαρη, γενικά με βρίσκεις σύμφωνο... Παιδιά η αλήθεια είναι οτι ναι μπορώ να διαλέξω τι θέμα να κοιτάξω και  τι όχι. Όμως έχω προσέξει το εξής. Παλιότερα, όλες μου οι απαντήσεις ή έστω οι περισσότερες απευθύνονταν σε θέματα πολύ ενδιαφέροντα κάθε είδους. Φιλοσοφία, μουσική κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι τους τελευταίους μήνες που επανήλθα, οι περισσότερες απαντήσεις μου πάνε είτε σε αρχαία θέματα που επαναφέρονται, είτε σε αναζήτηση  κομματιών.(Για στίχους δε μιλάμε... συμφωνώ ότι μια κάποια διαλογή και αυτοκριτική πρίν βγάλουμε ένα κομμάτι μας ή ενα στιχούργημα στο φόρουμ θα ήταν μια καλή αρχή. Όχι έχουμε γράψει 100 ποιήματα, 9 καλά, 10, μέτρια και 81 *λοιπά* και τα βγάζουμε όλα και όποιον πάρει η μπάλα) γενικά αυτό το "μερικά κλίκ παρακάτω" είναι η αλήθεια ότι το έχω προσπαθήσει πολλές φορές, αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά την τρίτη σελίδα κάθε κατηγορίας θεμάτων σε πιάνει μια απελπισία, όταν βλέπεις θέματα 5αετίας παλιά, και τα καινούρια μηδαμινού, συζητητικού αν μή τι άλλο ενδιαφέροντος. Έχω παρατηρήσει άλλωστε ότι λίγα νέα threads έχουν παραπάνω από καμιά 10αρα απαντήσεις... είναι δηλαδή καθαρά ενημερωτικού σκοπού και μάλλον οι απαντήσεις περιορίζονται στα βασικά... η αλήθεια είναι ότι πρόκειται για μουσικό forum, οπότε τι να κάνεις... πάντως αυτό που με είχε κολλησει στο site, ήταν τα περι παντώς... ;D Για να συμπληρώσω τον κυκλοτρον, θα πρότεινα εφόσον είναι εφικτό, να μένει μόνο το τελευταίο μήνυμα από τα πρόσφατα threads (όχι 4 μηνύματα στο ίδιο καθώς πνίγονται τα άλλα) ή να μην φαίνονται πολλά μηνύματα από την ίδια κατηγορία (όχι πάνωα πό 2 πχ) Βέβαια πόσο αυτό θα βοηθήσει....
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #13 στις: 20/09/05, 19:53 »
Μαζί σου και εγώ fenderiarhs. Είναι και αντιαισθητικό το θέαμα στην πρώτη σελίδα. Επίσης δεν είναι λίγο παραλογο να μην εμφανίζονται οι μισοι στίχοι στα τραγούδια λόγω πνευματικών δικαιωμάτων και απο την άλλη στο φορουμ να γίνεται μαυρη τραγουδο-αγορά;

Φιλικά
Νίκος

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #14 στις: 20/09/05, 21:12 »
Κοιτα...ειναι πολλα τα "ασχετα" θεματα η αληθεια ειναι αυτη...αλλα απο την μια, δεν υποχρεουσαι να τα διαβασεις...απο την αλλη, οντως κανουν λιγοτερο ελκυστικο το σαιτ για συμμετοχη πολλες φορες...ομως...θα συμφωνησω με τον βασιλη εν μερει, οτι ειναι δυναμικο και οχι στατικο..και ετσι, ο καθενας θα γραφει το δικο του ασχετο...πιστευω όμως ότι την δουλεια του την κανει μια χαρα και ετσι...αρα δεν εχω λογο να παραπονιεμαι..πολλες φορες εχω δει πολλα θεματα (παμοκ πχ) που απασχολουν το σαιτ παραπανω αποτι πρεπει, αλλα όπως όλα τα υπολοιπα μεσα ενημερωσης η γενικα οτι απασχολει πολύ κοσμο, κρατας αυτο που σε ενδιαφερει...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #15 στις: 20/09/05, 21:43 »
Θα μπορούσαμε, όπως ήδη προτάθηκε παραπάνω, να μην εμφανίζουμε τις συζητήσεις της "Αναζήτησης τραγουδιών" στην πρώτη σελίδα, είναι κάτι που το έχουμε ήδη σκεφτεί, και είναι πολύ-πολύ ευκολο και να γίνει. Φτάνει να συμφωνούμε και να μην υπάρχουν σοβαρές αντιρρήσεις...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #16 στις: 20/09/05, 21:59 »
    Η μη εμφάνιση κάποιων δευτερευουσών κατηγοριών θα ήταν μια καλή ιδέα. Όπως και το να επαναφέρουμε τις πιο πρόσφατες δημοσιεύσεις στην κορυφή της σελίδας για να υπάρχει άμεση πρόσβαση. Άλλωστε οι κατηγορίες που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην κορυφή πιστεύω οτι δεν έχουν και τόσο πολλές επισκέψεις που να δικαιολογούν την παρούσα θέση τους.

Αποσυνδεδεμένος Ozz

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • The magician (not me... yet)
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #17 στις: 20/09/05, 22:39 »
Θέλω να δηλώσω την ταύτηση των απόψεών μου με αυτές του Βασίλη (όχι Bill) και του Symeon. Όσον αφορά την αναζήτηση τραγουδιών καλό είναι να μπει σαν δευτερεύων θέμα μιας και δεν είναι ο κύριως σκοπός του συγκεκριμένου χώρου. Είμαι σχετικά καινούριο μέλος και δεν γνωρίζω πως ήταν ο χώρος παλιά. Ωστόσο πιστεύω ότι περισσότερες δισκοκριτικές και γενικότερα θέματα που άπτονται περισσότερο της μουσικής (όπως κάποια παραπάνω πράγματα για αρμονία) θα έκαναν το συγκεκριμένο χώρο περισσότερο ενδιαφέρον. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι η ανταλλαγή τραγουδιών στα πλαισιά μια διαδικτυακής παρέας είναι κατακριτέα αρκεί να γίνεται με διακριτικό τρόπο και να μην προκαλεί. Λέω να μην προκαλεί διότι ενώ στην αρχή ζητιώντουσαν ένα ή δύο τραγούδια τώρα μερικοί (και δίχως παρεξήγηση) ζητάνε ολόκληρες λίστες.
Θα μεταλάβω με νερό θαλασσινό
στάλα τη στάλα συναγμένο απ' το κορμί σου
σε τάσι αρχαίο μπακιρένιο αλγερινό
που κοινωνούσαν πειρατές πριν πολεμήσουν

Αποσυνδεδεμένος Shu_Ji

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αναίσχυντη σαν Νοέμβριος!
    • Προφίλ
    • Για τη Γ.Νεγκα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #18 στις: 20/09/05, 23:47 »
εγω διαφωνω!και που θα παει αυτη η κατηγορια?δε θα φαινεται?που θα τη βρισκουμε?κι για τους στιχους θα ισχυσει αυτο?
For those about to rock...we salute you!!

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #19 στις: 21/09/05, 00:14 »
Εγώ να κάνω μια ερώτηση?
Αν στα
epi sunolou 30 post oi "stixoi " einai 9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
epi sunolou 30 post, ta post "parakalw anebaste to tade mp3" einai 12.........

δεν σημαίνει ότι αυτά εκφράζουν την πλειοψηφία των χρηστών του forum?
Δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία των χρηστών ενδιαφέρεται για τα συγκεκριμένα θέματα?

Και να κάνουμε τι? Να τα κρύψουμε?
Γιατί? Θέλουμε να πουλήσουμε το forum? Να το κάνουμε πιο ελκυστικό ώστε να προσελκύσει περισσότερους νέους χρήστες?
Δηλαδή ποιόν θέλουμε να κοροϊδέψουμε? Τον ευκαιριακό χρήστη? Τον νέο χρήστη? Τον αγοραστή?
Ή μήπως τελικά τον εαυτό μας?
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #20 στις: 21/09/05, 00:37 »
Εγώ να κάνω μια ερώτηση?
Αν στα
epi sunolou 30 post oi "stixoi " einai 9 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
epi sunolou 30 post, ta post "parakalw anebaste to tade mp3" einai 12.........

δεν σημαίνει ότι αυτά εκφράζουν την πλειοψηφία των χρηστών του forum?
Δεν σημαίνει ότι η πλειοψηφία των χρηστών ενδιαφέρεται για τα συγκεκριμένα θέματα?

Και να κάνουμε τι? Να τα κρύψουμε?
Γιατί? Θέλουμε να πουλήσουμε το forum? Να το κάνουμε πιο ελκυστικό ώστε να προσελκύσει περισσότερους νέους χρήστες?
Δηλαδή ποιόν θέλουμε να κοροϊδέψουμε? Τον ευκαιριακό χρήστη? Τον νέο χρήστη? Τον αγοραστή?
Ή μήπως τελικά τον εαυτό μας?


Oxi mono de shmainei  auto............alla to antitheto......shmainei oti sta de xerw poses xiliades melh tou forum 12+9=21 melh apofasisan na kanoun autou tou eidous ta post. To an h pleiopshfia twn xrhstwn endiaferetai h ekfrazetai apo ta en logw themata FENETAI APO TO POSES APANTHSEIS ELABAN TA 21 AUTA POST........................gia rixe mia matia loipon kai tha deis........................................................................... ..............................

Telos pantwn blepw oti mallon to paixnidi gernei pros eikastikes h logistikes allages sthn emfanish tou site...................enw to thema htan na ginei katanohto kati allo pio ba8y to opoio mallon blepw oti den egine..........opws leei kai mia filh mou loipon.................krima..........................

Αποσυνδεδεμένος Dionysos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Just hold my hand, i'll take you there...
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #21 στις: 21/09/05, 00:40 »
Djkostas: τι να πουλήσουν? σιγά μη ψάχνουν και νέα πελατεία... από μας τρώνε? και το φόρουμ δεν απευθύνεται μόνο σε would-be ποιητές ή άτομα που δεν ξέρουν καλά από kazaa. (άσχετο ότι κι εγώ έχω ζητήσει τραγούδια και μάλιστα επίμονα, όπως και έχω ασχοληθεί με στίχους) Αφορά κατα κύριο λόγο τη μουσική, μουσικά νεα, τεχνικές, κλπκλπ.
 
Shu Ji: θα τα βρίσκουμε πολύ πολύ άνετα στις αντίστοιχες κατηγορίες... απλά επειδή το ότι ο Dionysos ψάχνει το "Πεινασμένοι είμαστε και  οι δύο" δεν είναι ακριβώς το νέο της ημέρας που θα ενδιαφέρει τον καθένα με το που θα μπαίνει στη σελίδα, δεν είναι απαραίτητο να το βλέπουμε φάτσα φόρα... όποιος ενδιαφέρεται -όμοια- να διαβάσει στίχους κάποιου συμφορουμίτη, θα μπαίνει πολύ απλά στη σελίδα με τους στίχους και θα ψάχνει με την ησυχία του...

όσον αφορά τους στίχους των κομματιών, να βγάλω από τον κόπο του διοργανωτές να απαντήσουν αφού το ζήτημα είναι παλιό... δεν είναι το ίδιο πράγμα, καθώς το site δεν ΠΕΡΙΕΧΕΙ mp3 (κάτι το οποίο θα ήταν παράνομο) απλά ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ σε site για αναζήτηση... είναι νομικά.... όπως και δεν περιέχει στίχους... ::)

Fender: καταλαβαίνω τι εννοείς... απλά ψάχνουμε κοινή λύση... το είπα και σε προηγούμενη απάντηση, ότι τα πάντα είναι πλέον καθαρά ενημερωτικά... άλλωστε πάντα λάτρευα το περι παντώς :)

"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." - Dream, Neil Gaiman's The Sandman

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #22 στις: 21/09/05, 01:15 »
@φεντεριαρης

Οταν μιλας για σοβαρα ποστ εννοεις κατι σαν κι αυτο?

http://forum.kithara.gr/index.php?topic=20500.msg205400#msg205400
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #23 στις: 21/09/05, 02:11 »
Να συμφωνήσω με την αποψη του φεντεριαρη.. Τον τελευταίο καιρό μπαίνω στο φόρουμ και δεν βρίσκω τα ενδιαφέρον θέματα που υπήρχαν. Παλιά περνούσα ώρες στο κιθάρα να μάθω και να βοηθήσω όταν μπορύσα... τώρα μπαίνω απλά από συνήθεια κάθε φορά που ανήγω το browswer αλλά δεν βλεπω κάτι που να με ενδιαφέρει ή να θέλω να διαβάσω και να απαντήσω..
Επίσης συμφωνώ με την άποψη για τα δευτερεύοντα θέματα όπως αναζήτηση τραγουδιών.
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #24 στις: 21/09/05, 02:31 »
συμφωνώ κι εγώ...και έχω να παραθέσω ορισμένες απόψεις μου καθαρά προσωπικές και δεν ζητάω να τις ασπαστεί κανείς. Απλά να ακουστούν και ίσως να προβληματίσουν κάποιους...

1. τα μουσικά νέα και συζητήσεις μόνο αυτό που δηλώνει ο τίτλος δεν είναι συνήθως...ο καθένας γράφει ότι βλακεία του κατέβει ακόμα και αν δεν εχει να κάνει με μουσικη!!! τα πραγματικά νέα που θα έπρεπε να γράφονται δυστυχώς δε τα γράφει κανείς με εξαίρεση κάποιες συναυλίες που ενδιαφέρουν κάποιους...προσωπικά με στενοχωρεί αυτό καθώς θεωρώ αυτή την κατηγορία ίσως την πιο ουσιαστική και σημαντική.

2. ο κάδος ανακύκλωσης είναι οτι πιο χαζό έχω δει σε φορουμ... ποιό είναι το νόημα του? οταν κάτι ξεφευγει ή εχει ξανασυζητηθεί ή δε ξερω τι άλλο ας εξαφανίζεται από τα μάτια μας! ακόμα πιο βλακεία είναι η "αιτηση επαναφοράς θέματος".!!! αν είναι δυνατόν δηλαδή...το Moderating νομίζω εχει σαφείς κανόνες σε κάθε φορουμ (κοινούς πάνω κάτω) και πρεπει να τηρούνται...αλίμονο αν κανουμε και δημοψήφισμα για το ποιο θέμα θα μείνει και ποιο όχι...

3. ...το οποίο με φέρνει στα δημοψηφίσματα...ακόμα μια κατηγορία που έχει καταντήσει χειρότερη κι από την πρώτη μέρα στο δημοτικο... "τι ομάδα είστε?", "ibanez ή esp?", "maiden ή priest", "ο αγαπήμενος σας κιθαρίστας", "αγαπημένη συνταγή για φασολάκια" και χίλιες δυο μπούρδες...υπάρχουν τα περι παντος για ότι χρίζει συζήτησης και υπάρχουν και 10 section περι μουσικης που μπορούν να συζητηθούν τα μουσικά...αφήστε που πια έχουν εξαντληθεί τα θέματα για δημοψήφισμα και βάζουν ολοι τα ίδια!! +το οτι το κάθε νέο μέλος μπαίνει και βάζει μια χιλιοειπωμένη βλακεία για δημοψήφισμα και μάλιστα υπάρχουν αρκετοί κάθε φορά που απαντάνε για χιλιοστή φορά τα ίδια σαν να μην τρέχει τίποτα!!

4. όντας moderator σε 2 άλλα forums, ένα εκ των οποίων έχει παρόμοια κίνηση με το kithara.gr θεωρώ (χωρις εμπαθεια απέναντι σε κανέναν) πως οι αντιδράσεις και οι δράσεις των Moderators είναι πολύ αργές και πολύ επιεικείς στις περισσότερες περιπτώσεις. προσωπικά νιώθω συνεχώς πως γράφω σε ενα φορουμ στο οποίο οι Moderator υπάρχουν μονο για να σβήνουν τα ποστ με τα μπινελίκια. Κι ακόμα και αυτά σβήνουν μάλλον πολύ καθυστερημένα... γενικά υπάρχει μια αδράνεια.Το να κρατηθεί το φορουμ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ και προσιτό στον καθένα από εμας είναι μεγάλη δουλειά και θεωρώ πως πρέπει να ασχολείται συνεχώς κάποιος με αυτό. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω εκεί που έχω την ευθύνη και τα πράγματα λειτουργούν σωστά.

5. για τους στίχους και τα ποιήματα καθώς και για την αναζήτηση τραγουδιών (αν και την εχω χρησιμοποιήσει 1-2 φορές) συμφωνώ απόλυτα με τον fenderiarhs...νισάφι!

αυτά τα ολίγα...