Αποστολέας Θέμα: Ftanei pia...................  (Αναγνώστηκε 60339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #150 στις: 17/07/06, 18:07 »
Και πώς ακριβώς φαντάζεστε όλα τα ποιήματα του κάθε ποιητή σε ένα θέμα;

Θα ξεκινάει το θέμα με ένα ποίημα και μετά θα αρχίζουν τα σχόλια; μετά, το δεύτερο θα πάει κάπου μετά τα σχόλια του πρώτου κ.ο.κ.; και μετά θα αρχίσουν να ανακατεύονται τα σχόλια του 1ου ποιήματος με του 2ου κ.ο.κ.; Και τελικά ο αναγνώστης θα ψάχνει σε 47 σελίδες ενός θέματος για να βρεί ένα ένα τα ποιήματα;
ή ο δημιουργός θα τροποποιεί το 1ο μήνυμα προσθέτοντας τα ποιήματα εκεί; Και πάλι τα σχόλια για κάθε ποίημα θα είναι ανακατεμένα. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν γίνεται γιατί το κάθε μήνυμα έχει όριο 5000 χαρακτήρες και εκεί δεν χωράνε πολλά ποιήματα.

Αν έχετε κάποια άλλη πρακτική ιδέα υλοποιήσιμη τεχνικά, να τη συζητήσουμε.

Μπορείτε να φτιάξετε τη συγκεκριμένη κατηγορία σε στηλες και γραμμές (σε ένα πίνακα δλδ). Δηλαδή τα ονόματα των "ποιητών", με αλφαβητική σε στήλες και γραμμές (όχι κατακόρυφα γιατί κάποιοι θα είναι στον πάτο). Στο κάθε όνομα θα μπορείς να κλικάρεις και να μπαίνεις στο προσωπικό του αρχείο από ποιήματα και θα μπορεις να ποστάρεις ότι σχόλιο θες.  Δείτε το συνημμένο αρχείο να δείτε τι εννοώ!

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #151 στις: 17/07/06, 18:36 »
parlats, ειπα:
Παράθεση
... μια λύση που να είναι εφικτή τεχνικά μέσα στο SMF (ή έστω με μικρή τροποποίηση στον κώδικα).
Εσύ όμως λες να γίνει ξεχωριστή σελίδα όπου θα υπάρχει κώδικα που θα εμφανίζει δυναμικά (μέσα από τη βάση του φόρουμ) τα ονόματα και ποιήματα των δημιουργών (αν κατάλαβα καλά). Αυτός είναι ο δύσκολος και επίπονος δρόμος για την διάβαση του οποίου απαιτούνται τεχνικές γνώσεις για το πως ακριβώς θα υλοποιηθεί. Και μόνο όταν αποφασιστεί ο καλύτερος τρόπος για την υλοποίηση, αυτή θα ξεκινήσει. Η πολυπλοκότητα ενός τέτοιου νέου κώδικα, πιθανότατα είναι αποτρεπτική για δοκιμές, διαγραφές, και πάλι από την αρχή.

Και αυτό το "αρχείο από ποιήματα" πώς θα είναι ακριβώς; Θα έχει μια από τις δύο μή-πρακτικές μορφές που προείπα;

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #152 στις: 17/07/06, 19:19 »
Ξέρετε κάτι ρε παιδιά; Αφήστε το όπως είναι. Πολύ κακό για το τίποτα. Είδατε να ενδιαφερθεί κανένας; Αφού δεν ενδιαφέρει τους άμεσα εμπλεκόμενους τι καθόμαστε και σκάμε; Ας μείνει όπως έχει, ας το παρακολουθούν μόνο τα ίδια και τα ίδια άτομα όπως κάνουν και τώρα. Αυτοί έχουν βρει τους τρόπους τους και επικοινωνούν μεταξύ τους μια χαρά. Ίσως αυτό να θέλουν κιόλας, μια ήσυχη γωνιά να ανταλλάσουν φιλοφρονήσεις και όχι να παρουσιάσουν τη δουλειά τους σε περισσότερους. Αφήστε τους στη μακαριότητά τους. Κι ας μας αφήσουν κι εμάς ήσυχους (γιατί μετά από τόση αδιαφορία αν δεχτώ καμιά επίθεση τώρα ότι έγινα κακός θα τα χώσω και δε θα φταίω).
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #153 στις: 17/07/06, 19:35 »
parlats, ειπα:
Παράθεση
... μια λύση που να είναι εφικτή τεχνικά μέσα στο SMF (ή έστω με μικρή τροποποίηση στον κώδικα).
Εσύ όμως λες να γίνει ξεχωριστή σελίδα όπου θα υπάρχει κώδικα που θα εμφανίζει δυναμικά (μέσα από τη βάση του φόρουμ) τα ονόματα και ποιήματα των δημιουργών (αν κατάλαβα καλά). Αυτός είναι ο δύσκολος και επίπονος δρόμος για την διάβαση του οποίου απαιτούνται τεχνικές γνώσεις για το πως ακριβώς θα υλοποιηθεί. Και μόνο όταν αποφασιστεί ο καλύτερος τρόπος για την υλοποίηση, αυτή θα ξεκινήσει. Η πολυπλοκότητα ενός τέτοιου νέου κώδικα, πιθανότατα είναι αποτρεπτική για δοκιμές, διαγραφές, και πάλι από την αρχή.

Και αυτό το "αρχείο από ποιήματα" πώς θα είναι ακριβώς; Θα έχει μια από τις δύο μή-πρακτικές μορφές που προείπα;

Βασίλη ξέρεις πολύ καλά ότι στα πλαίσια του SMF είναι δύσκολο να γίνει μια τέτοια κατηγοριοποίηση. Αν είναι να γίνει θα πρέπει λίγο να υποφέρετε προγραμματιστικά. Από την άλλη βέβαια εγώ προσωπικά δεν βλέπω το λόγο γιατί να γίνει οτιδήποτε στην κατηγορία αυτή! Εγώ έλεγα να γίνει κάτι όπως είχε κάνει κάποια στιγμή ο συνονόματος με τα ποιήματα του Σπήλιου αλλά θα είναι δυναμική η εμφάνιση, αλλά αφού είναι δύσκολο αφήστε το όπως είναι  ;)

Αποσυνδεδεμένος blue_jazz

  • kitharίστας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξαναγύρισα στη κλασσική. Και καλά έκανα!
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #154 στις: 17/07/06, 20:04 »
Δεν ξέρω τα προβλήματα του κώδικα αλλά δεν μπορεί να γίνει μια ανάλογη σελίδα όπως η καινούργια με τίτλο "Μουσική"; Μπορεί να μην καταφέρετε να βάλετε σε μια τάξη τα ήδη υπάρχοντα θέματα αλλά από εδώ και πέρα θα μπουν τα πράγματα σε ένα δρόμο και κάποια στιγμή θα λυθεί το πρόβλημα. Μπορεί μακροχρόνια αλλά πιστεύω η κατάσταση θα είναι καλύτερη.
Ζωή δεν είναι οι ανάσες που παίρνεις. Είναι οι στιγμές που σου κόβουν την ανάσα.
Οι καλοί φίλοι φαίνονται στις στενοχώριες σου. Οι πολύ καλοί στις χαρές σου.

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #155 στις: 18/07/06, 06:42 »
   Κατ` αρχάς Αντώνη ξέρεις πως και σε ανάλογες συζητήσεις, που όμως τέθηκαν στην αντίστοιχη κατηγορία απαντήσαμε πολλοί... Αν δεν έγινε εδώ αυτό είναι γιατί πολλοί από μας όντως δεν ασχολούμαστε κι ούτε κοιτάμε καν άλλες κατηγορίες. Εγώ φερ` ειπείν στη μισή ώρα που θα μπώ στο "Κιθάρα" μια-δυο φορές τη βδομάδα, κοιτάζω μόνο το "άνθρωπος και ζωή", τους "στίχους", "συναντήσεις" και ίσως-ίσως και τις "συνθέσεις"... Δεν έχω ούτε το χρόνο, ούτε τη διάθεση να ασχοληθώ και με άλλα θέματα. Γι αυτό λοιπόν μην ταράζεσαι, μη σ`ανέβει καμιά πίεση και δεν είσαι έτοιμος για το τουρνουά... ;D

   Τώρα όσο για το θέμα, όντως έχει παραγίνει το ζήτημα που ακόμα κι εγώ -ο σημαιοφόρος της ελευθερογραφίας (τι λέω το άτομο  εε??!!)- έχω καυτηριάσει -δημόσια ή με π.μ.- στιχουργούς για τον καταιγισμό των στίχων τους.

   Η μόνη πρόταση που μπορώ να κάνω -χωρίς να ξέρω αν είναι εφικτή- είναι να υπάρχει χρονικός περιορισμός στο άνοιγμα καινούργιου θέματος σ` αυτήν την κατηγορία. Αν εγώ ας πούμε βάλω ένα "ποίημα" σήμερα, να μπορώ να απαντάω βέβαια στους σχολιασμούς, αλλά να μην μπορώ να βάλω ένα καινούργιο αν δεν περάσει... εχμμ.... ένας μήνας ας πούμε. (δεν ξέρω... λέω αν γίνεται...)

   Μια άλλη πρόταση είναι να φαίνεται στην πρώτη σελίδα όταν μπαίνει ένα νέο ποίημα, αλλά όχι και οι απαντήσεις σε αυτό.

   Για την συγχώνευση - ομαδοποίηση ποιημάτων είμαι αντίθετος και το έχω ξαναδηλώσει. Δεν είναι η ποίηση-στιχοπλοκή κάτι σαν   τις "συνθέσεις". Προσπάθεια έκφρασης συγκεκριμμένων συναισθημάτων είναι, σε μια ορισμένη ή αόριστη χρονική στιγμή.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/07/06, 07:40 από vert »
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #156 στις: 18/07/06, 09:54 »
Βασίλη ξέρεις πολύ καλά ότι στα πλαίσια του SMF είναι δύσκολο να γίνει μια τέτοια κατηγοριοποίηση. Αν είναι να γίνει θα πρέπει λίγο να υποφέρετε προγραμματιστικά. Από την άλλη βέβαια εγώ προσωπικά δεν βλέπω το λόγο γιατί να γίνει οτιδήποτε στην κατηγορία αυτή! Εγώ έλεγα να γίνει κάτι όπως είχε κάνει κάποια στιγμή ο συνονόματος με τα ποιήματα του Σπήλιου αλλά θα είναι δυναμική η εμφάνιση, αλλά αφού είναι δύσκολο αφήστε το όπως είναι  ;)


Δυστυχώς, τέτοιες ριζικές μετατροπές είναι δύσκολο να γίνουν, μιας και είναι εντελώς αντίθετες με τον τρόπο λειτουργίας ενός φόρουμ. Γι αυτό τον σκοπό υπάρχουν άλλα εργαλεία και τρόποι, π.χ. τα "Περιοδικά μελών" ή η αποστολή στην συλλογή τραγουδιών για να προστεθούν εκεί. Ή θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μια εντελώς νέα και ξεχωριστή περιοχή, εν είδει Wiki, που θα μπορούσε ο καθένας να γράφει.

Μπορείτε να φτιάξετε τη συγκεκριμένη κατηγορία σε στηλες και γραμμές (σε ένα πίνακα δλδ). Δηλαδή τα ονόματα των "ποιητών", με αλφαβητική σε στήλες και γραμμές (όχι κατακόρυφα γιατί κάποιοι θα είναι στον πάτο). Στο κάθε όνομα θα μπορείς να κλικάρεις και να μπαίνεις στο προσωπικό του αρχείο από ποιήματα και θα μπορεις να ποστάρεις ότι σχόλιο θες.  Δείτε το συνημμένο αρχείο να δείτε τι εννοώ!


Αυτό είναι επικίνδυνα όμοιο με την συλλογή τραγουδιών, δεν είναι;
http://portal.kithara.gr/modules.php?name=kiSongdb
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #157 στις: 18/07/06, 11:22 »
Vert

Τεό δλδ πρέπει να κάτσουν οι αντμινς να φτιάξουν ολόκληρο προγραμματιστικό κολοσσό έτσι ώστε οι "ποιητές" να μην ποστάρουν αβέρτα? Δεν έχουν οι ίδιοι την λογική να μην το κάνουν από μόνοι τους? Πρέπει κάποια στιγμή να αναγνωρίσουν κάποιοι εδώ μέσα ότι φταίνε αποκλειστικά με τα συνεχή κολακευτικά τους σχόλια και με τις παραινέσεις τους, που οι "ποιητές" και όσοι άλλοι μας έχουν καταφθάσει από διάφορα φόρουμ (μιας και φαίνεται να γνωρίζονται και μη μου πείτε ότι γνωρίστηκαν μέσω ποιημάτων γιατί θα πάθω κανά εγκεφαλικό), ποστάρουν συνέχεια και συνέχεια και έχουν καταντήσει το φόρουμ "ποιητική" συλλογή!

Νέε Κιθαρωδέ

Ναι κάτι τέτοιο εννοούσα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι, δεν αξίζει τον κόπο καθόλου φίλε Λεωνίδα. Πολλή αξία δίνουμε σε κάτι που δεν το αξίζει και τόσο! Αφήστε το όπως είναι και αφήστε τον συνεχή κανονιοβολισμό της κατηγορίας να μαίνεται!

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #158 στις: 18/07/06, 13:44 »
αν χρειαζόμαστε "κόφτη" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) για να μην αφήνουμε την ματαιοδοξία μας να χαλάσει τη λειτουργία της σελίδας τότε σκ@τ@ στα μούτρα μας και στις "δημιουργίες" μας!!!

συγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά πως να το κάνουμε! έτσι είναι!
ίσως είναι ένας "κανόνας" που πρέπει να μπει για τους καινούριους! πριν οι παλιότεροι χαιρετήσουν τη σελίδα!
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #159 στις: 18/07/06, 13:47 »
αν χρειαζόμαστε "κόφτη" (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω) για να μην αφήνουμε την ματαιοδοξία μας να χαλάσει τη λειτουργία της σελίδας τότε σκ@τ@ στα μούτρα μας και στις "δημιουργίες" μας!!!

συγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά πως να το κάνουμε! έτσι είναι!
ίσως είναι ένας "κανόνας" που πρέπει να μπει για τους καινούριους! πριν οι παλιότεροι χαιρετήσουν τη σελίδα!

Οι παλιότεροι που έμειναν γιατί θυμάμαι και κάποιους άλλους που στήριζαν με τις γνώσεις τους το φόρουμ και μας βοηθούσαν όλους αλλά είναι παρελθόν εδώ και καιρό....
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #160 στις: 18/07/06, 14:41 »
ίσως είναι ένας "κανόνας" που πρέπει να μπει για τους καινούριους! πριν οι παλιότεροι χαιρετήσουν τη σελίδα!

Εχουν και οι παλαιότεροι μερίδιο ευθύνης όμως, μην το αποποιείστε!

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #161 στις: 19/07/06, 09:35 »
Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη κατηγορία έχει χρησιμοποιηθεί καταχρηστικά από αρκετούς , ειδικά το τελευταίο διάστημα.
Αναμφίβολα κάτι πρέπει να γίνει , εφόσον από ότι φαίνεται δεν ιδρώνει το αυτί τους. Έχουν διατυπωθεί προτάσεις , αλλά οι καλύτερες εξ αυτών κολούν στην τεχνική υλοποίησή τους.... :-\
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #162 στις: 19/07/06, 11:04 »
Επειδή εχθές είδα το θέμα αυτό και βρήκα λίγο χρόνο για να το διαβάσω, μετά από την προτροπή κάποιου παλαιότερου μέλους, θα ήθελα απλά να πάρω θέση και εγώ λέγοντας πως στα περισσότερα συμφωνώ με τον Πάρη και τον Αντώνη ( παρότι όταν είχα πρωτομπεί στο forum δεν μπορούσα να κατανοήσω την ουσία αυτών που λέγανε και ήρθα σε αντιπαράθεση και εντός του κιθάρα και εκτός... ) τώρα καταλαβαίνω τους λόγους και τις αφορμές για τα σχόλιά τους αυτά και την στάση τους.....

Κι εγώ παρασύρθηκα πολλές φορές και νιώθω πολύ άσχημα γι' αυτό καθώς με τους απροβλημάτιστους σχολιασμούς μου, δεν υπολόγισα διόλου τα γραπτά των άλλων συμφορουμιστών που κατέβηκαν πολύ γρήγορα προς τα κάτω και προς τις πίσω σελίδες.......

Δυστυχώς, τεχνικές γνώσεις δεν κατέχω - επί της ουσίας του θέματος -  αλλά αν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να βοηθήσω, ευχαρίστως!!!!  Όσο για την δουλειά που έχουμε ήδη αναλάβει 5 άτομα στην κατηγορία των στίχων, έχω σχεδόν τελειώσει και μένει να συνεννοηθούμε για τις λεπτομέρειες με τα υπόλοιπα παιδιά!

Θα μπορούσατε να σκεφτείτε και κάτι πάνω σε αυτό το αρχείο word που ετοιμάζουμε για να πάρει ο Κιθαρωδός και να το επεξεργαστεί γιατί είναι ένα απλό αρχείο με ταξινομημένα κατά όνομα όλα τα ποιήματα ..... λέω τώρα εγώ..... αν μπορεί να γίνει κάτι....

Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #163 στις: 19/07/06, 12:10 »
Vert

Τεό δλδ πρέπει να κάτσουν οι αντμινς να φτιάξουν ολόκληρο προγραμματιστικό κολοσσό έτσι ώστε οι "ποιητές" να μην ποστάρουν αβέρτα?

καλά ... εγώ προγραμματιστής δεν είμαι και δεν ξέρω και πολλά... αλλά το να μην είναι αποδεκτό ένα νέο θέμα - και σε όλες τις κατηγορίες- με ίδιο αριθμό μήνα και χρονολογίας, τόσο δύσκολο -προγραμματιστικά είναι? Φασιστικό θα πει κάποιος...  εχμμμ δηλ... εεε ναι!
   Φασίστας του κερατά !... προκειμένου να μιλάμε για τα ίδια και τα ίδια μέχρι την εσχάτη πνοή μας εδώ μέσα ... ας γίνει έτσι. Εδώ γίνανε άλλα κι άλλα...
   Και μην κρυβόμαστε πίσω απ` το δάχτυλό μας... -τα `χουμε περάσει όλοι- επιδίωξη ματαιοδοξίας είναι η κάθε δημοσίευση και αυτοπροβολής, γι αυτό και κάθε νέο μέλος -και πολλά παλιά- δεν δείχνουν φειδώ στο ποστάρισμα, μέσα στον πρώτο ενθουσιασμό της αναγνώρισης...Αλλά το φόρουμ πρέπει να κρατάει τους δικούς του κανόνες για την ομαλή λειτουργία του..
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #164 στις: 19/07/06, 23:30 »
Τζα!
Γειά σας παιδιά!
Λοιπόν, κατόπιν ωρίμου σκέψεως, και με βάση μια σκέψη του φίλου μας του Άρη (Roufous), έχω να κάνω μια βαρυσήμαντη πρόταση! ;D
Το λοιπόν.
Λαμβάνοντας υπόψη ότι το φόρουμ διαθέτει όντως μερικούς Ποιητές, ότι πολλοί αξιολογότατοι χρήστες ενδιαφέρονται απόλυτα για την θεματική ενότητα με τους στίχους, ότι η ποίηση είναι μια έκφραση, κατάθεση ψυχής, "παντρεμένη" με την μουσική, ότι πολλά αξιόλογα ποιήματα των συμφορουμιτών μας έχουν μελοποιηθεί με καταπληκτικό τρόπο, αλλά και, ότι οι νέοι χρήστες είναι φυσιολογικό, επόμενο και θεμιτό να ποστάρουν περισσότερο απ' τους παλιούς γιατί θέλουν αναγνώριση κι επαφή ( κι όποιος παλιός πει ότι δεν λειτούργησε έτσι αρχικά, μάλλον δεν λεει την αλήθεια), ότι "περι ορέξεως κολοκυθόπιττα", ότι ο αυτοέλεγχος κι  αυτοπειθαρχία είναι δύσκολο να επιτευχθεί στην ζωή μας, πόσο μάλλον στις κειμενικές μας περσόνες, ότι ο καθένας μας θεωρεί αυτά που γράφει σπουδαία και τρανά και, κυρίως, ότι πρέπει να διαφυλαχθεί ο ελευθεριακός και δημοκρατικός χαρακτήρας αυτού του φόρουμ και να στεναχωρηθούν όσο το δυνατόν λιγότεροι χρήστες (ουφ!), ΠΡΟΤΕΙΝΩ τα εξής:
1. Η κατηγορία "Τα ποιήματά μας" θα είναι κλειστή σε σχολιασμό.
2. Μόλις δημοσιεύεται ένα ποιήμα θα ανοίγει αυτόματα μια ψηφοφορία, όπου οι χρήστες με έναν ικανό αριθμό μηνυμάτων (ας πούμε 50), κι αυτό για ευνόητους λόγους  ;) , θα μπορούν να ψηφίζουν αν το ποίημα τους φάνηκε "Αριστούργημα", "Καλό", 'Ικανοποιητικό", "Μέτριο", "Μπούρδα", "Δεν ασχολείσαι με κάτι άλλο;".
3. Αναλόγως του αποτελέσματος το ποιήμα θα εμφανίζεται ή όχι στην Αρχική Σελίδα του site.
4. Η ψηφοφορία δεν θα έχει την έννοια "ανανεώνω".
5. Στους χρήστες θα βρεθεί ένας τρόπος να μπορούν να παραθέτουν με links τα ποιήματά τους μέσα από την σελίδα του προφίλ τους, ώστε ο καθένας να μπορεί να αναζητήσει κι άλλα ποιήματα του αγαπημένου του ποιητή.
6. Μηνύματα λατρείας ή μίσους θα αποστέλλονται στον ποιητή με πμ.

Αυτάαααα! Καλά ε; Σας έσκισα έτσι;
Πάω να συνθέσω μια ωδή στην μεγαλοφυία μου!
ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ !!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/06, 23:41 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #165 στις: 19/07/06, 23:34 »
Ορίστε!
Ολοκληρωμένη άποψη, με αρχή, μέση, τέλος.
Εγώ συμφωνώ απόλυτα... ::)

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #166 στις: 19/07/06, 23:51 »
Το 1 και το 6 είναι πολύ εύκολο να γίνουν, αμέσως. Απλά, θα πρέπει να μας πουν και οι ίδιοι οι που στέλνουν τα ποιήματά τους αν είναι σύμφωνοι...

Η αυτόματη δημιουργία ψηφοφορίας δεν γίνεται τόσα εύκολα, και η εμφάνιση ή όχι στην κεντρική σελίδα δεν ειναι ρεαλιστική, γιατί χρειάζονται μέρες μέχρι να μαζευτούν οι ψήφοι, και ως τότε το ποίημα θα έχει φύγει από την πρώτη σελίδα λόγω "παλαιοτητας", έτσι δεν είναι;
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #167 στις: 19/07/06, 23:59 »
Φίλε Κιθ, όλοι γνωρίζουμε "το δράμα του φίλου μας Δέγλερη" (το δικό μου δηλαδή) στα "κομπιουτερίστικα" (γμ την τεχνολογία μου...). Επομένως δεν μπορώ να ξέρω πόσο δύσκολο είναι το ποίημα του καθενός να συνοδεύεται αυτομάτως κι από μια ψηφοφορία. Αλλά για να μου το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις.
Το θέμα είναι ότι ο καθένας δημοσιεύει ένα ποιήμα για να το μοιραστεί και ν' ακούσει κριτική.
Άσχετα που μερικοί τσαντίζονται και μου θυμίζουν τον Ντισραέλι που έλεγε ότι όταν ήθελε να διαβάσει ένα καλό μυθιστόρημα ...το έγραφε ο ίδιος !!! ;D
Γι αυτό η ψηφοφορία θα έχει την έννοια της κριτικής, άσε που νομίζω ότι θα είναι και πιό αντικειμενική καθότι "μυστική". Ας το σκεφτούν αυτό οι ποιητές μας.
Τώρα για το πώς θα το φτιάξετε...ε άντε να κένατε και σεις τίποτα ρε παιδιά.
Εμείς βάζουμε τις ιδέες, είμαστε τύποι οργανωτικοί. Αλλά κάποιος θα πρέπει να δουλέψει κιόλας (δηλαδή εσείς!) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 00:04 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #168 στις: 20/07/06, 00:01 »
Λεωνίδα περιμένεις από όλους, ή έστω από την πλειοψηφία να δεχτούν τη φραγή των σχολίων?  Θα πρέπει να κατανοήσουμε όλοι πως «αυτές» οι αλλαγές είναι αναγκάστηκες και να τις δουν ως μια προσπάθεια αποφυγής της τόσης χαζομάρας που έχει κατακλύσει τα topics. Mακάρι να μην φτάναμε ως εδώ και ήταν τα πράγματα, όπως όταν ξεκίνησαν. Αλλά όλοι βάλαμε το χεράκι μας να φτάσει πια η κατάσταση να μην μαζεύεται με τίποτα!
Δεν είμαι του "πονάει χέρι"-"κόψει χέρι".
Είμαι όμως του "κόψει βλακείες" ακόμα και με τέτοιες λύσης (κι εφόσον το θέμα το συζητάμε και δεν έγινε στο άψε σβήσε χωρίς ενημέρωση)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 00:26 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #169 στις: 20/07/06, 00:30 »
   Στο μόνο που συμφωνώ είναι ως προς την αυτόματη ψηφοφορία (γμτ... αυτό το `χα σκεφτει κι εγώ... πως το ξέχασα και μου κλεψε την ιδέα ο Ιανός?  >:( )  Έτσι όσοι θα θέλουν να εκφράσουν τη θετική τους γνώμη δε θα πρέπει και να την αιτιολογούν κι όσοι την αρνητική να μην κινδυνευουν να μπουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

   Τώρα για τα άλλα δεν είμαι σύμφωνος. Σχολιασμοί, υποδείξεις, εποικοδομητικές παρατηρήσεις πρέπει να γίνονται άμεσα...
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #170 στις: 20/07/06, 00:32 »
Καλησπέρααα σας ξανά κι από'μένα.....

  Προσωπικά επειδή στέλνω κι εγώ αρκετά συχνά προς ικανοποίηση της ματαιοδοξίας μου όπως λέει πολύ σωστά ο κύριος Θοδωρής...δε θα με πείραζε καθόλου να γίνει φραγή στα μηνύματα σχολίων...Αντιθέτως όπως λέει κι ο Ιανός μια ψηφοφορία ίσως να μην είναι τόσο αναλυτική άλλα θαρρώ αρκετά δίκαια αφού και μυστική...Για περισσότερες αναλύσεις,σχόλια,συμβουλές τα πμ ειναι αρκετά ικανοποιητικά και χρηστικά...
  
Απ'την άλλη αν υπάρχουν τα προβλήματα που ανέφερες Νέε Κιθαρωδέ με το θέμα της ψηφοφορίας, θα προτείνω για δεύτερη φορά κάτι....
  Γιατί να μην συλλέγονται όλα τα ποιήματα σε μια συγκεντρωτική σελίδα κάθε ποιητού άφου πρώτα τους δοθεί η ευκαιρία να σχολιαστούν....; Δηλαδή: Να δημοσιεύονται κανονικά τα ποιήματα, να λαμβάνουν τα σχόλιά τους κι ύστερα από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα ή αφού περάσουν την 3η ας πούμε σελίδα....να διαγράφονται από τους συντονιστές ενώ μόνο το ποιήμα να προστίθεται στο συγκεντρωτικό θέμα.
  Αν για κάποιον τώρα έχουν τόση μεγάλη σημασία τα σχόλια θα μπορούσε μέσα στο χρονικό αυτό διάστημα  να αποθηκεύσει τα σχόλια στον υπολογιστή του.

  Αυτά....



  
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 01:04 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #171 στις: 20/07/06, 00:40 »
   Στο μόνο που συμφωνώ είναι ως προς την αυτόματη ψηφοφορία (γμτ... αυτό το `χα σκεφτει κι εγώ... πως το ξέχασα και μου κλεψε την ιδέα ο Ιανός?  >:( )  Έτσι όσοι θα θέλουν να εκφράσουν τη θετική τους γνώμη δε θα πρέπει και να την αιτιολογούν κι όσοι την αρνητική να μην κινδυνευουν να μπουν σε προσωπικές αντιπαραθέσεις.

   Τώρα για τα άλλα δεν είμαι σύμφωνος. Σχολιασμοί, υποδείξεις, εποικοδομητικές παρατηρήσεις πρέπει να γίνονται άμεσα...

 ;D Πρόεδρε, μπαγασάκο, σου την έφερα, έτσι;
Αμ πώς!
Να σου πω ρε συ. Τι μούτρα είναι αυτά που έχεις στο αβατάρ σου;;;
Σου έφαγε ο γάιδαρος το κουλούρι ρε Πρόεδρε; ;D
Θα κάτσω να σου γράψω κι εσένα μια Ωδή, Πολυχρονεμένε μας.
Και να σου πω κάτι ρε Θοδωρή. Τι νόημα έχει να διαβάζω εγώ τα σχόλια που κάνει ο καθένας στο ποίημα κάποιου άλλου. Αν το ποίημα μου "μιλήσει" ή μου "γκαρίξει" δεν είναι πιό ωραίο και πιό προσωπικό να στέλνω πμ στον ποιητή;
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #172 στις: 20/07/06, 00:53 »

Και να σου πω κάτι ρε Θοδωρή. Τι νόημα έχει να διαβάζω εγώ τα σχόλια που κάνει ο καθένας στο ποίημα κάποιου άλλου. Αν το ποίημα μου "μιλήσει" ή μου "γκαρίξει" δεν είναι πιό ωραίο και πιό προσωπικό να στέλνω πμ στον ποιητή;


   Έχει ρε συ Τάσο... πως δεν έχει? Forum είναι... δηλ. Αγορά... ό,τι λέγεται, πρέπει να λέγεται δημόσια για να υπάρχει και διάλογος. Αν καταλήξουμε σε ανταλλαγές π.μ. δεν έχει κανα νόημα η τοποθέτηση εδώ. Για παράδειγμα κάποιος μπορείνα σχολιάσει ένα ποίημα αρνητικά -επιχειρημαλογώντας βέβαια- και κάποιος άλλος να το υπερασπιστεί -με  τον ίδιο τρόπο βέβαια- ή και το αντίθετο. Έχει συμβεί αρκετές φορές κι έτσι προωθείται ο Διάλογος και μαθαίνουμε όλοι... και γινόμαστε καλύτεροι... (λέμε τώρα..)
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #173 στις: 20/07/06, 00:56 »
Αν το ποίημα μου "μιλήσει" ή μου "γκαρίξει" δεν είναι πιό ωραίο και πιό προσωπικό να στέλνω πμ στον ποιητή;

   Και λογικά στο πμ θα είσαι και πιο αντικειμενικός νομίζω ίσως και πιο ειλικρινής καθώς το μήνυμα θα το διαβάζει μόνο το συγκεκριμένο μέλος ούτε θα επιρεάζεσαι από άλλες απαντήσεις, γνώμες, σχόλια κλπ κλπ....

   Απ'την άλλη το σχόλιο κάποιου άλλου μπορεί να βοηθήσει κι εσένα τον ίδιο να κατανοήσεις καλύτερα ας πούμε κάτι....ή μπορεί απλώς το σχόλιο κάποιου άλλου να σε καλύπτει ή να σου δείχνει τα "πράγματα" από μια άλλη οπτική γωνία...Προωθείται έτσι η επικοινωνία και ο διάλογος άλλωστε. Και γενικότερα η κουβέντα πανω σε ένα ποιήμα και η διασταύρωση διαφόρων απόψεων άμεσα...έχοντας δηλαδή το ποιήμα και τα σχόλια μπροστά σου είναι πολύ χρήσιμη.
    Ουφ! Τα μπέρδεψα τώρα....
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 00:59 από Fusalida »
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ftanei pia...................
« Απάντηση #174 στις: 20/07/06, 01:06 »

Και να σου πω κάτι ρε Θοδωρή. Τι νόημα έχει να διαβάζω εγώ τα σχόλια που κάνει ο καθένας στο ποίημα κάποιου άλλου. Αν το ποίημα μου "μιλήσει" ή μου "γκαρίξει" δεν είναι πιό ωραίο και πιό προσωπικό να στέλνω πμ στον ποιητή;


   Έχει ρε συ Τάσο... πως δεν έχει? Forum είναι... δηλ. Αγορά... ό,τι λέγεται, πρέπει να λέγεται δημόσια για να υπάρχει και διάλογος. Αν καταλήξουμε σε ανταλλαγές π.μ. δεν έχει κανα νόημα η τοποθέτηση εδώ. Για παράδειγμα κάποιος μπορείνα σχολιάσει ένα ποίημα αρνητικά -επιχειρημαλογώντας βέβαια- και κάποιος άλλος να το υπερασπιστεί -με  τον ίδιο τρόπο βέβαια- ή και το αντίθετο. Έχει συμβεί αρκετές φορές κι έτσι προωθείται ο Διάλογος και μαθαίνουμε όλοι... και γινόμαστε καλύτεροι... (λέμε τώρα..)

Δηλαδή, βρε Θοδωρή μου, πώς προάγεται ο διάλογος με ένα σχόλιο τύπου : "Προσκυνώ ποιητά μου" ή "Μου έχει έρθει ο ντουβρουντζάς από την συγκίνηση, Πανλογιότατε" και τέτοια;
Είχα κάποτε έναν σοφό δάσκαλο που μου έλεγε ότι πολύ εύκολα γράφει (ή νομίζει ότι γράφει) κάποιος λογοτεχνία, ακόμη ευκολότερα την διαβάζει (ή νομίζει ότι την διαβάζει), αλλά πολύ πολύ, πάρα πολύ, δύσκολα μπορεί να μιλήσει κάποιος για την λογοτεχνία και να ασκήσει κριτική.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/06, 01:08 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.