Αποστολέας Θέμα: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....  (Αναγνώστηκε 3113 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos.thess

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« στις: 08/11/05, 16:50 »
Καλησπέρα σε όλους.Είμαι ένας άνθρωπος που λατρεύει τη μουσική,και ιδιαίτερα το ελληνικό τραγούδι,και είναι πολύ κρίμα που άργησα τόσο πολύ να ανακαλύψω αυτό το forum.Αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ όπως λένε.Με λένε Γιώργο,και είμαι από τη Θεσσαλονίκη.Που και που γράφω στίχους,και θα'θελα να μοιραστώ μαζί σας κάτι δικό μου,έτσι για να γνωριστούμε,και φυσικά γιατί θέλω πολύ να ακούσω τη γνώμη σας με ειλικρίνεια.Σας διαβάζω εδώ και λίγες μέρες,και έχω ήδη διαπιστώσει το υψηλό σας επίπεδο,και το πολύ καλό κλίμα που επικρατεί μεταξύ σας.Θα χαρώ πολύ αν με βάλετε στην παρέα σας.Λοιπόν,είπα ήδη πολλά,οπότε αρχίζω.



ΒΡΑΔΙΕΣ ΚΙ ΑΠΟΜΕΣΗΜΕΡΑ



Βραδιές κι απομεσήμερα
στης πόλης τα στενά,
κλειδιά παντοτινά
για τον παράδεισο.
Αυτό που ζούμε σήμερα,
δεν θα' ναι πουθενά,
δυο βήματα η ψυχή μας
απ΄την άβυσσο.

Βραδιές κι απομεσήμερα,
θυμάται η καρδιά
ταξίδια μακρινά
που δε θα γίνουνε.
Γι αυτό σου λέω,μάτια μου,
αγάπα με απλά,
τα όνειρα μας
όνειρα μη μείνουνε.

Βραδιές κι απομεσήμερα,
η αγάπη να περνά,
απ'έξω από τα τείχη
που της χτίσανε,
εκείνοι που το τίποτα
το κάναν' φορεσιά
και με χρυσή κορδέλα
το τυλίξανε.

Βραδιές κι απομεσήμερα,
σε θέλω πιο πολύ,
την ώρα που γεννιούνται
όλα τα θαύματα,
την ώρα που το λίγο μου
μου φαίνεται πολύ,
κι ένα φιλί γιατρεύει
όλα τα τραύματα.
Πριν απ'τα μάτια μου ήσουν φως...πριν απ'τον έρωτα,έρωτας...κι όταν σε πήρε το φιλί,γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #1 στις: 08/11/05, 16:52 »
Δεν ξέρω απο στίχάκια , αλλα καλως ήρθες στη παρέα μας :)

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #2 στις: 08/11/05, 16:58 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:09 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος giorgos.thess

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #3 στις: 08/11/05, 17:25 »
Καλώς σας βρήκα,και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Σαφώς και το βασικότερο που με ενδιαφέρει να μάθω είναι αν σας άρεσε ή όχι,δεν χρειάζεται να "ξέρει" κανείς για να πει τη γνώμη του.'Οχι,δεν το έχω μελωποιήσει,διότι δυστυχώς δεν έχω αυτό το χάρισμα.Πολύ θα ήθελα όμως να συμβεί αυτό.
Πριν απ'τα μάτια μου ήσουν φως...πριν απ'τον έρωτα,έρωτας...κι όταν σε πήρε το φιλί,γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #4 στις: 08/11/05, 17:43 »
Πράγματι Γιώργο είναι πολύ όμορφο το ποίημα σου. Προσεγμένο μέτρο, ομοιοκαταληξία, όλα.

"Την ώρα που γεννιούνται όλα τα θαύματα"... Κάπου έχει ειπωθεί αυτό. Πού;

Καλωσήρθες και από μένα! Κάτι μου λέει ότι θα μείνεις.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #5 στις: 09/11/05, 09:02 »
Καλώς τον Σαλονικιό μας........ γεια σου πατριώτη με το υπέροχο τραγουδάκι σου...

Μου άρεσε πάρα πολύ κι ειδικά η δομή του......

Περιμένουμε κι άλλα σου.......
Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος fatses asteies

  • μια εξ αυτών κι εγώ ο Αντώνης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #6 στις: 09/11/05, 09:15 »
Γιώργο αν  μείνεις στην παρέα μας θα δεις οτι με τους στιχους ειμαι πολυ περιεργος και γκρινιαρης και σχεδον ποτε δεν απαντω γιατι σχεδον ποτε δε μου αρεσουν αυτα που διαβαζω. Λοιπόν ,νομίζω ότι ειναι πολυ καλογραμμενο ειδικα για μελοποίηση ειναι πολυ πολυ καλό, δε θα σταθώ στο νόημα του , για τραγούδι που δεν έχει την απαίτηση να ρίξει γροθιά στο στομάχι που λένε , αλλά απλά να γίνει τραγούδι είναι πολύ καλό, μπράβο και πάλι. Καλως ήρθες
"....Μιλούν με τις ώρες για κρύες ανάγκες και μετά με το φόβο παλεύουν. Κι είναι τόσο καλοί όταν λένε βλακείες που καμιά φορά ...ΞΕΓΕΛΟΥΝ."   -    fatses asteies

Αποσυνδεδεμένος giorgos.thess

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #7 στις: 09/11/05, 15:14 »
Ειλικρινά,ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια.Είναι πολύ ωραίο συναίσθημα να μοιράζεσαι κάτι δικό σου και να βλέπεις ότι έχει κάποια απήχηση.'Οπως και το να γνωρίζεις ανθρώπους που έχουν κοινά ενδιαφέροντα με σένα.Δεν ξέρω πού έχει ξαναγραφτεί το "την ώρα που γεννιούνται όλα τα θαύματα",αλήθεια.Αν το ξέρει κάποιος,ας μου το θυμίσει,θα' θελα να ξέρω ποιόν κλέβω :).Και να πω επίσης,πως όσα έχω γράψει μέχρι τώρα(δεν είμαι και πολύ παραγωγικός,εξάλλου),όντως δεν έχουν σκοπό να δώσουν γροθιά στο στομάχι.Προσπαθώ να σκαρώνω ωραία(τρομάρα μου)στιχάκια,που να μπορούν να γίνουν και ωραία τραγουδάκια(το όνειρό μου).Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ με αυτά που γράφω,δεν τα γράφω για να περιαυτολογήσω,αλλά για να ξεκαθαρίσω από την αρχή τις προθέσεις μου.
Πριν απ'τα μάτια μου ήσουν φως...πριν απ'τον έρωτα,έρωτας...κι όταν σε πήρε το φιλί,γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #8 στις: 09/11/05, 20:27 »
θα' θελα να ξέρω ποιόν κλέβω

Μερικές φορές εντελώς ασυνείδητα γράφουμε πράγματα που ίσως να έχουν ξαναειπωθεί..το'χω ξαναδεί και μου'χει συμβεί και εμένα αρκετές φορές..δε νομίζω ότι πρέπει να σ' απασχολεί ιδιαίτερα αυτο!(ταπείνη μου άποψη!)
Κατα τ' άλλα το ποιηματάκι σου που θαρώ ότι θα γινόταν πολύ εύκολα και τραγούδι,αφου έχει ρυθμό και μελωδικότητα(αν και δε τα γνωρίζω καλά αυτά)μου άρεσε πολύ!Έχει μηνύματα για τη ζωή, για την αγάπη που μ' αγγίξαν και ακόμα μου δίνει την αίσθηση ότι γράφτηκε αυθόρμητα χωρίς κάποια ιδιαίτερη επιτήδευση, κάτι που το κάνει ακόμα πιο αληθινά δικό σου, πιο συναισθηματικό, πιο βαθύ...Χρησιμοποιείς ωραίες λέξεις και το κυριότερο είναι ότι αυτές δε με ξενίζουν...
Καλή συνέχεια!
(Αχ, Θεσσαλονίκη!Σ' ένα χρόνο θέλω να ελπίζω ότι θα βρίσκομαι σ΄ένα απο τα πανεπιστήμιά της!φιλιά στην όμορφη Θεσσαλονίκη)
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος giorgos.thess

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #9 στις: 10/11/05, 10:01 »
Σ' ευχαριστώ fusalida :).Να' σαι καλά.Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά,να είσαι του χρόνου φοιτήτρια στην πόλη μας.Θα περάσεις αξέχαστα,και δεν θα θέλεις να φύγεις,να το ξέρεις. ;)Φιλιά στην πρωτεύουσα.
Πριν απ'τα μάτια μου ήσουν φως...πριν απ'τον έρωτα,έρωτας...κι όταν σε πήρε το φιλί,γυναίκα...

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: ΝΑ'ΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ....
« Απάντηση #10 στις: 12/11/05, 10:44 »
"... Αυτό που ζούμε σήμερα,
     δεν θα' ναι πουθενά,
     δυο βήματα η ψυχή μας
     απ΄την άβυσσο..."

"... Γι αυτό σου λέω,μάτια μου,
     αγάπα με απλά,
     τα όνειρα μας
     όνειρα μη μείνουνε..."

"... την ώρα που το λίγο μου
     μου φαίνεται πολύ,
     κι ένα φιλί γιατρεύει
     όλα τα τραύματα..."


Ε , ναι , αυτά ας κρατήσουμε , δεν είναι και τα πιο όμορφα και τα πιο σωστά ?

Γράφε Γιώργο .  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
6329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/04, 16:30
από sweet_V