Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 368942 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1025 στις: 18/02/09, 23:28 »
σε βλέπω...με βλέπεις....άρα υπάρχουμε...
πολύ χοντρικά και απλά....


αυτο στην ορθοδοξη θεολογια λεγεται προσωπο, δηλ.σχεσις προς ετερον, η αμοιβαιοτης εγω κι εσυ, συνηγαγες καλο νοημα, ο ανθρωπος υπαρχει ως προσωπο. 


Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1026 στις: 19/02/09, 00:01 »
Οι τυφλοί δηλαδή έχουνε πρόβλημα ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1027 στις: 19/02/09, 10:33 »
χεχε.....
ναι...γι αυτούς δεν υπάρχουμε.... :P

θα μου εξηγήσεις τώρα σε ποια βάση ρωτάς "αν υπάρχουμε"?

δεν σου την λέω αν έχεις αυτή την εντύπωση...απλά δν μπορώ να καταλάβω...
τον Θεό δν τον έχει δει κανένας εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια....
γι αυτό και γίνονται αυτές εδώ οι συζητήσεις....
αλλά....πως αναρωτιέσαι αν υπάρχουμε εμείς...δλδ...?  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 10:36 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1028 στις: 19/02/09, 13:55 »
Δεν έχω την εντύπωση, ότι μου την λέει κάποιος, γιατί απλά μου αρέσει να συζητάω.
Και ένας τυφλός, αν ζούσε εκατομμύρια χρόνια μέχρι σήμερα, πάλι δεν θα μας έβλεπε.
Ο τυφλός, αντιλαμβάνεται αλλιώς, ότι υπάρχουμε.
Κάποιοι άνθρωποι, έτσι ακριβώς αλλιώς, αντιλαμβάνονται την ύπαρξη του Θεού.
Σίγουρα θα υπάρχουνε άνθρωποι που λένε αντιλαμβανόμαστε, αλλά τελικά δεν αντιλαμβάνονται.Γίνεται και σε απλούστερα θέματα, από αυτό του Θεού.
Δική μου αντιληψη είναι λοιπόν, ένας άνθρωπος που θέλει να μάθει περισσότερα για τον Θεό, ακόμη και αν είναι παντελώς Άθεος, ότι θα πρέπει να κάνει διάλογο, με ανθρώπους που έχουνε φτάσει σε ένα υψηλό επίπεδο αντίληψής του. Ακόμη και σε πολύ πιο πρακτικά θέματα, αν θέλουμε πραγματικά να μάθουμε και να φτάσουμε ψηλά, πρέπει να ζητήσουμε τη βοήθεια ενός δάσκαλου.

Θα στηριχτώ λοιπόν, στην άποψή σου, ότι τον Θεό, δεν τον έχει δει κανένας, εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια. Πράγμα για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, διότι δεν τους έπιασα όλους, έναν έναν να τους ρωτήσω.Θα ήτανε λοιπόν παράλογο να την αποδεχτώ σαν άποψη, αλλά την αποδέχομαι. Εσύ ξέρεις κάποιον, μέχρι τώρα που να ξέρει, αν ξεκινήσαμε, από το κάτι ή από το τίποτα ? Αν ξεκινήσαμε από το κάτι, υπάρχουμε, αν ξεκινήσαμε από το τίποτα, δεν υπάρχουμε.
Ή μήπως εσύ ξέρεις κάτι,  που να ξεκινά από το τίποτα και να υπάρχει ?
Υπάρχουμε λοιπόν ή δεν υπάρχουμε ?

 





Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1029 στις: 19/02/09, 14:02 »
Λοιπόν....
ο τυφλός σαφώς και αντιλαμβάνεται τους ανθρώπους γύρω του...
με την ακοή, την αφή, τη γέυση και την όσφρηση..
τον Θεό δεν τον αντιλαμβανόμαστε με καμία από αυτές τις αισθήσεις παρά μόνο υποθέτουμε πως υπάρχει και πιστεύουμε σ'αυτή την υπόθεση...

ΚΑΙ ΠΆΛΙ! ( :P ) δν έχω καταλάβει το λόγο που αμφισβητείς αν υπάρχουμε...
αν βγούμε για ένα καφέ εμείς οι 2 δν θα πειστείς ότι υπάρχω?
θα συνεχίσεις να αναρωτιέσαι?
και αν ναι τι θα σε κάνει να το αμφισβητείς?  αφού θα έχουμε μιλήσει, θα έχουμε δώσει τα χέρια...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1030 στις: 19/02/09, 15:11 »
Παράθεση
Κύριε Μαυροπρόβατο, οι θεωρίες που κατασκευάζει η επιστήμη, είναι υποθέσεις.
Ναι,που προτεινονται βασει στοιχειων η λογικων συλλογισμων.Οι οποιες αν αποδειχθουν, ονομαζονται θεωριες.Και τοτε θεωρουνται ισχυουσες.
Ο θεος ειναι μια υποθεση που ξεπηδησε απο τον 'λογικο συλλογισμο' της εποχης του χαλκου.(δεν γνωριζω πως εγινε το Χ->god did it)
Παράθεση
θα μπορούσες να ξεχωρίσεις στην απάντηση μου, ότι δεν κατασκεύασα κανένα παραμυθάκι για θεούς
Ναι,ειπα εσυ (οχι εσυ).Οχι προσωπικα δλδ.

Το παραδειγμα του καρατε ειναι φτωχο..Καθως η εκπαιδευση στο καρατε δινει την δυνατοτητα να σπασεις τα τουβλα.Δλδ ειναι ενα γεγονος που ισχυει υπο προυποθεσεις,οποτε ειναι και παλι αντικειμενικο.

Παράθεση
Οι αποδείξεις είναι προσωρινές, μέχρι αποδείξεως του αντίθετου.
Ακριβως.Αλλα οσο οι αποδειξεις δειχνουν το Χ, τοτε οφειλουμε ως λογικα σκεπτομενοι ανθρωποι να το δεχτουμε.ΑΝ ΟΧΙ, τοτε καταληγουμε σε χαος.
Το 'αληθες' το προσεγγιζουμε με την επιστημονικη παρατηρηση και μελετη εδω και τοσα χρονια,και κρινοντας απο τα επιτευγματα της,ειναι το καλυτερο δυνατο εργαλειο που διαθετουμε.
Το οτι κατι το οποιο ηταν χθες αληθες και σημερα οχι αναιρει την μεθοδο για την ευρεση του;Η επιστημη δεν ειναι συνεχως αυξουσα,υπαρχουν και πισωγυρισματα η λάνθασμενες θεωριες..
Αλλα στην τελικη παντα τα 'σαπια μηλα' πεφτουν απο το δεντρο.History proves this.

Παράθεση
Μπορείς λοιπόν να μου αποδείξεις, ότι η ανθρωπότητα υπάρχει και δεν υπάγεται στην ίδια κατηγορία ενός Θεού ή ενός μακαρονοτέρατος ?
Εδω πρεπει να πεις σε τι επιπεδο μιλας,και τι οριζεις 'ανθρωποτητα'.Πχ εγω μπορει να ορισω τους ανθρωπους ως ομαδες οργανικων ενωσεων, η ως συμπλεγματα ατομων, ως συμπυκνωμενη αστροσκονη.
Ανθρωποτητα =/= Θεος η μακαρονοτερας.Και οι ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ το δειχνει αυτο.Οταν βγαινω εξω,βλεπω ανθρωπους,μιλαω μαζι τους,τους νιωθω,τους πιανω,τους πεταω τουβλα ...
Σε επιπεδο μανιωδους σχετικισμου τοτε μπορεις να ορισεις την ανθρωποτητα οπως σου ερθει,να πεις οτι ειναι 'πλανη του μυαλου',κλπ,και τοτε η συζητηση παει κατα διαολου.

Το να σου αποδειξω οτι η ανθρωποτητα υπαρχει σε επιπεδο κοινης λογικης,ειναι σαν να σου αποδεικνυω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.
Παράθεση
Αυτό το οποίο δεν ξέρουμε, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιόλας.
Βεβαιως.Αλλα και να το θεωρεις οτι ΥΠΑΡΧΕΙ, ειναι πολυ πιο λαθος.Και εδω ερχεται το παραδειγμα του μακαρονοτερατος,και οτι το βαρος της αποδειξεις ειναι σε αυτους που ισχυριζονται οτι αυτο το κατι υπαρχει.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1031 στις: 19/02/09, 15:25 »
Εσύ φίλε μου, υποθέτεις ότι υπάρχει και πιστεύεις σε αυτήν την υπόθεση.
Έαν ρωτήσεις άλλους, τον αντιλαμβάνονται.
Εφόσον απλώς υποθέτεις και πιστεύεις στην υπόθεση αυτή, εφόσον δηλαδή δεν τον αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορείς να ξέρεις και με ποιες αισθήσεις τον αντιλαμβανόνται αυτοί που τον αντιλαμβάνονται.

Δηλαδή, αν δεν βγούμε για καφέ, ή αν κανονίσουμε για καφέ και δεν έρθεις, σημαίνει πως δεν υπάρχεις ?
Τη ζωή την θεωρείς ύπαρξη και τον Θάνατο ανυπαρξία ?
Έαν κανονίσουμε για καφέ και ένας από τους 2 πεθάνει πριν το ραντεβού, σημαίνει ότι δεν υπάρχει?
Έαν βγούμε κανονικά, δω ότι υπάρχεις και μετά από μια βδομάδα μου καπνίσει να ξαναβγούμε, γιατί θεώρησα ότι κάποιος μου έκανε ένα χοντρό αστείο και εσύ έχεις πεθάνει, σημαίνει ότι δεν υπάρχεις ?
Έαν εγώ στο καφέ σου μιλήσω για κάποια υπαρκτά πρόσωπα της ζωής μου, που εσύ δεν θα συναντήσεις ποτέ και αυτά τα πρόσωπα όντως υπάρχουν για μένα, επειδή εσύ δεν θα τα συναντήσεις ποτέ, επειδή εγώ έτσι θέλω, σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν ?

Κάθε στιγμή φίλε μου, δεν ξέρουμε. Δεν ξέρουμε ούτε αν υπάρχουμε, ούτε αν δεν υπάρχουμε.
Δεν ξέρουμε ούτε από που ξεκινήσαμε, ούτε που πάμε.
Πιάσε τη στιγμή και τεμάχισέ την όσο θέλεις.
Κάθε στιγμή είναι ζωή και θάνατος, κάθε στιγμή είσαι διαφορετικός, κάθε στιγμή υπάρχεις και δεν υπάρχεις, κάθε στιγμή αμφιβάλλεις, κάθε στιγμή ζητάς απόδειξη για να σιγουρευτείς, γι αυτό που πριν λίγο θεωρούσες σίγουρο, κάθε στιγμή είναι μια ανατροπή.Έτσι που κάθε στιγμή να αγωνιάς. Όσο πιο βαθιά ψάχνεις τόσο περισσότερο Ρευστά γίνονται τα πράματα, όσο πιο επιφανειακά, τόσο πιο στέρεα.

Τέλος, μην σκέφτεσαι μόνο εμένα και εσένα, σκέψου την ανθρωπότητα σαν σύνολο.Σαν να είναι ένας οργανισμός.
Ποιος νομίζεις ότι είναι ένας από τους σοβαρότερους λόγους που ψάχνουμε για εξωγήινη ζωή ?
Όχι γιατί θα έχουμε ανακαλύψει ότι υπάρχουνε, αλλά γιατί περιμένουμε κάποιος να ανακαλύψει εμάς.

-Alien : Οπς! Κοίτα τη βρήκαμε! Ανθρωπάκια!
-Ανθρωπάκια : Τελικά υπάρχουμε!Δεν είμαστε οι μόνοι που πιστεύουμε ότι υπάρχουμε!

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1032 στις: 19/02/09, 15:34 »
MACMISIAS:
Παράθεση
Εγώ σου ζήτησα να μου πεις τους ψυχολόγους-ψυχιάτρους, καθηγητές φιλοσοφίας ή τους οποιουσδήποτε τέλος πάντων επιστήμονες που υποστηρίζουν αυτή τη θεωρία περί "Θειστικής μέθης".
Γιατι; Χρειαζεται να κανω επικληση στην αυθεντια;Αυτα που λεω εχουν λογικη συνεχεια..
Παράθεση
ΕΣΥ δέχεσαι μόνο επιστημονικά αποδεδειγμένες καταστάσεις.
Επειδη ειναι αποτελεσματα λογικης επεξεργασιας γεγονοτων.Δεν επικαλουμαι την επιστημη στο καθετι,επειδη και η ιδια η λογικη ειναι η βαση της.

Παράθεση
Όταν κάποιος νοιώθει μέσα του ότι πετάει ,είναι τόσο ψεύτικο και τεχνητό , όσο το να γελάσει με ένα ανέκδοτο, όσο το να κλάψει με μιά ταινία , όσο ψεύτικα είναι τελικά τα συναισθήματα. Κι εδώ σε ρωτάω.Είναι ψεύτικα τα συναισθήματα;
Αυτο το θεμα αξιζει ενα ξεχωριστο θρεντ.
Και ναι και οχι,επειδη δεν ξερουμε ακριβως πως λειτουργει ο εγκεφαλος..Παντως ολα αυτα που 'νιωθουμε' ειναι αποτελεσματα χημικων διεργασιων του.Οι αιτιες και τα ερεθισματα που τα προκαλουν μπορει να ειναι ειτε αληθινα-αντικειμενικα,ειτε οχι.Οποτε καταληγει ξανα κατα ποσο αυτα τα ερεθισματα ειναι αποδεικτα  :)

Παράθεση
Το μεθύσι μπορεί να σε κάνει χαρούμενο, αλλά μπορεί και να σε κάνει να θέλεις να πεθάνεις , μπορεί και να σε κάνει να θέλεις να σκοτώσεις άνθρωπο, ανάλογα με το τι ψυχική διάθεση έχεις όταν πίνεις τελικά το αλκοόλ τονίζει την κατάσταση.
χααχα, ακριβως το ιδιο και με την θρησκεια-θεο!

Παράθεση
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μοιάζεις να πιστεύεις ότι τα συναισθήματα είναι τόσο κατώτερα εμπιστοσύνης.
Τι εννοεις;Φυσικα και ειναι κατωτερα εμπιστοσυνης, εκτος και αν εισαι ερημιτης.Ζουμε σε συλλογικες μαζικες κοινωνιες, τα συναισθηματα του καθενος δυστυχως/ευτυχως ερχονται δευτερα,μετα απο την λογικη..

Παράθεση
Είναι δική σου θέση αυτή. Για μένα δεν ισχύουν μόνο οι απτές αποδείξεις. Γαι μένα ισχύουν και οι ενδείξεις για να πιστεύω ότι κάτι μπορεί να είναι αλήθεια.
Τοτε δεν εχουν θεση στην συλλογικοτητα,μεχρι να τις αποδειξεις με καθολικα αποδεκτες αποδειξεις.Γι αυτο και ο θεος δεν αποτελει αντικειμενο debate στην επιστημονικη κοινοτητα.
(Δεν ειπα οτι η γνωμη σου πρεπει να σιωπηθει κλπ, απλα οτι ειναι μοναχα προσωπικη σου θεση,και αβασιμη,αφου οι "αποδειξεις" ειναι οπως λες προσωπικες για σενα.)

Παράθεση
Η υπόθεση του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος και του Θεού δεν είναι συγκρίσιμες υποθέσεις και το ξέρεις και εσύ αυτό. Το ένα είναι πλακίτσα ή μιά φαντασίωση 10 ανθρώπων, ενώ η πίστη του ανθρώπου στο μεταφυσικό, ξεκινάει από τον Νεάτερνταλ και συνεχίζει μέχρι σήμερα για όλα αυτά τα τετράκις (ίσως λέω λίγα) ανθρώπων που πέρασαν από αυτόν τον πλανήτη.
Ειναι ομως λογικα ισοδυναμες,και αν διαφωνεις να το συζητησουμε ξεχωριστα σε νεο θεμα.Φαντασιωση 10 ανθρωπων;Η ιπταμενομακαρονοτερατισμος αριθμει εκατομυρια μελη παγκοσμιως, ψαξε το αν δεν με πιστευεις.Η πιστη του ανθρωπου στο μεταφυσικο εχει ριζες στην αγνοια του για την ερμηνεια φυσικων φαινομενων, και ειναι απομειναρι της εξελιξης μεσω φυσικης επιλογης.Επιπλεον,θρησκειες χρησιμοποιηθηκαν απο τους εξουσιαζοντες για χειραγωγηση των μαζων, κλπ, οι λογοι ειναι πολλοι.
Τελος, το ποσο δημοφιλης ειναι μια ιδεα επηρεαζει το ποσο ειναι αληθης;Σαφως και οχι,αιωνες πριν πιστευαν ΟΛΟΙ οτι η γη ειναι επιπεδη. Κλπ.Falacious argument.

Παράθεση
Την αναζήτηση όμως του "υπερφυσικού" ποιά φυσική επιλογή και για ποιό λόγο την έχει βάλει στον άνθρωπο. Η "ανησυχία" αυτή σε τι εξυπηρετεί ;
Στην γνωση του περιβαλλοντος και εκμεταλευση του,ετσι ωστε να αυξανονται οι πιθανοτητες ευημεριας του ειδους..Το επιπεδο της τεχνολογιας σημερα ειναι τρανταχτο παραδειγμα οτι ωφελει αυτη η ταση.Το υπερφυσικο πηγαζει απο πολλους παραγοντες..Αμορφωσια,προκαταληψη,παραδοση, και στο βαθος χρονου, ο ανθρωπομορφισμος σε φαινομενα της φυσης.

Παράθεση
Χρειάζομαι να γράψω ένα ολόκληρο βιβλίο σχετικά με τα θετικά που βρίσκω.
Περιληπτικα,μια λιστα βρε αδερφε.Αυτο,αυτο αυτο και αυτο.

Παράθεση
Whatever? Whatever? Και παράθεση μόνο 9 λέξεων; Και θες μετά να σου απαντήσω κιόλας...Χώρια ότι δεν απάντησες. Δέχεσαι δηλαδή ότι τα κείμενα σώθηκαν κατόπιν παρέμβασης της καθολικής εκκλησίας. Άρα να που βρήκες και κάτι θετικό.
Ειπα οτι με ενδιαφερει η ιδεολογια η ιδια,για να αποφυγουμε τετοια ιστορικα παραδειγματα...Επειδη αν αρχισεις εσυ με τετοια,θα αρχισω και εγω με ιερα εξεταση,σταυροφοριες κλπ και χανουμετην ουσια..Γι αυτο. Φορεις μιας ιδεολογιας η οποια ειναι τερατωδης μπορουν να κανουν μη τερατωδης πραξεις και το αντιστροφο.Δεν ειναι παντα ΕΞΑΙΤΙΑΣ της ιδεολογιας καθε πραξη,ελεος.
δηλαδη αν ενας φασιστας ταιζε γατακια καθε πρωι, αυτο ειναι θετικο του φασισμου; οχι.

Παράθεση
Όταν λες "Παλιόπαιδα Μουσουλμάνοι"...Εντάξει δεν μπορώ να σου κάνω...μήνυση , αλλά καταλαβαινόμαστε και δεν κοροιδευόμαστε...
?? χαλαρωσε μια νοτα χιουμορ εκανα.Ξανα, θετικα και αρνητικα γεγονοτα εχουν προκυψει απο ολες τις θρησκειες(με τα αρνητικα να ποδοπατανε τα θετικα).Οι πραξεις των φορεων μιας θρησκειας δεν ειναι (αποκλειστικο) κριτηριο για την θρησκεια αυτη.

Παράθεση
Η έλλειψη επικοινωνίας μας βρίσκεται στο ότι εσύ χρειάζεσαι να "ξέρεις", ενώ εγώ να "αισθάνομαι".
Οχι και τοσο,απλα εγω σου δινω επιχειρηματα αντικειμενικα, και εσυ υποκειμενικα..Τα υποκειμενικα επιχειρηματα ειναι εξ ορισμου μη προσπελασιμα απο εμενα οποτε ειμαι σε διαρκη κατασταση ηττας.
(γι αυτο και δεν τα αποδεχομαι και δεν τα χρησιμοποιω,εκτος αν μιλαω με τον εαυτο μου)

nice conversations  :)
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1033 στις: 19/02/09, 15:48 »
Παράθεση
Εσύ φίλε μου, υποθέτεις ότι υπάρχει και πιστεύεις σε αυτήν την υπόθεση.
Έαν ρωτήσεις άλλους, τον αντιλαμβάνονται.
Εφόσον απλώς υποθέτεις και πιστεύεις στην υπόθεση αυτή, εφόσον δηλαδή δεν τον αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορείς να ξέρεις και με ποιες αισθήσεις τον αντιλαμβανόνται αυτοί που τον αντιλαμβάνονται.
Κατσε,για τι πραγμα μιλας;

Παράθεση
Δηλαδή, αν δεν βγούμε για καφέ, ή αν κανονίσουμε για καφέ και δεν έρθεις, σημαίνει πως δεν υπάρχεις ?
Τη ζωή την θεωρείς ύπαρξη και τον Θάνατο ανυπαρξία ?
Έαν κανονίσουμε για καφέ και ένας από τους 2 πεθάνει πριν το ραντεβού, σημαίνει ότι δεν υπάρχει?
Έαν βγούμε κανονικά, δω ότι υπάρχεις και μετά από μια βδομάδα μου καπνίσει να ξαναβγούμε, γιατί θεώρησα ότι κάποιος μου έκανε ένα χοντρό αστείο και εσύ έχεις πεθάνει, σημαίνει ότι δεν υπάρχεις ?
Έαν εγώ στο καφέ σου μιλήσω για κάποια υπαρκτά πρόσωπα της ζωής μου, που εσύ δεν θα συναντήσεις ποτέ και αυτά τα πρόσωπα όντως υπάρχουν για μένα, επειδή εσύ δεν θα τα συναντήσεις ποτέ, επειδή εγώ έτσι θέλω, σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν ?
Οχι σε ολα αυτα.Και δεν βλεπω τι σχεση εχουν, και τραβας το θεμα αργα και βασανιστηκα προς την ακραια υποκειμενικοτητα ιδεαλισμο και σχετικισμο.

Παράθεση
Κάθε στιγμή φίλε μου, δεν ξέρουμε. Δεν ξέρουμε ούτε αν υπάρχουμε, ούτε αν δεν υπάρχουμε.
Σε επιπεδο απολυτης φιλοσοφικης σκεψης,ναι.Αλλα η ζωη δεν βασιζεται σε αυτην,οποτε το βρισκω ακυρο αυτο.

Παράθεση
Δεν ξέρουμε ούτε από που ξεκινήσαμε, ούτε που πάμε.
Πιάσε τη στιγμή και τεμάχισέ την όσο θέλεις.
Ναι αλλα θα μαθουμε.Αυτο μας λεει η ιστορικη αναπτυξη της επιστημονικης γνωσης.Και αυτο το ιδεολογημα το βρισκω τερμα μιζερο και απαθες..(no offence)

Παράθεση
Κάθε στιγμή είναι ζωή και θάνατος, κάθε στιγμή είσαι διαφορετικός, κάθε στιγμή υπάρχεις και δεν υπάρχεις
Ναι,και καθε στιγμη η γατα ειναι διαφορετικη απο την γατα της προηγουμενης στιγμης.Ξανα,φιλοσοφικοι συλλογισμοι με ελαχιστη εφαρμογη στην πραγματικοτητα του μεσου κοσμου μας.

Παράθεση
κάθε στιγμή ζητάς απόδειξη για να σιγουρευτείς, γι αυτό που πριν λίγο θεωρούσες σίγουρο, κάθε στιγμή είναι μια ανατροπή.Έτσι που κάθε στιγμή να αγωνιάς. Όσο πιο βαθιά ψάχνεις τόσο περισσότερο Ρευστά γίνονται τα πράματα, όσο πιο επιφανειακά, τόσο πιο στέρεα.
Ναι,και καθε στιγμη η γνωση μου αναβαθμιζεται και εμπλουτιζεται,η κατανοηση του κοσμου βαθαινει και ανοιγονται νεοι οριζοντες.

Παράθεση
Όχι γιατί θα έχουμε ανακαλύψει ότι υπάρχουνε, αλλά γιατί περιμένουμε κάποιος να ανακαλύψει εμάς.
Οχι,αυτο ειναι παραλλαγη μιας κοσμολογικης θεωριας (που δν θυμαμαι πως τη λενε...) που λεει πως το Χ υπαρχει επειδη το Υ αντιλαμβανεται την παρουσια του, το παρατηρει.Πραγμα θριαμβευτικα καταρριπτεο στην καθημερινη ζωη.Ξανα: αν κλεισεις τα ματια σου, ο κοσμος γυρω σου παυει να υπαρχει;

Ειμαιστε κοινωνικα οντα που δρουμε σε μια συλλογικοτητα για την επιβιωση μας.Τετοιος σχετικισμος μονο καλο δεν κανει... ακομα και αν ολα ειναι ψευτικα, η μελετη αυτης της ψευτιας φαινεται να αναβαθμιζει τις ζωες μας, οποτε αξιζει, και ειναι ενδεικτικο οτι η ψευτια αυτη ειναι αντικατοπτρισμος της αληθειας, προβολη της στον χαρτη που φτιαχνουν οι ελλιπεις μας αισθησεις.

fixed:
-Alien : Οπς! Κοίτα τη βρήκαμε! Ανθρωπάκια!
-Ανθρωπάκια : Τελικα δεν ειμαστε μονοι στο συμπαν! Τωρα θα μαθουμε περισσοτερα για τις δυνατες μορφες ζωης,και θα επεκτεινουμε τις γνωσεις μας για το συμπαν!
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1034 στις: 19/02/09, 16:26 »
Μην βαράτε όλοι μαζί τον Μαυροπρόβατο!!! Δημιουργεί συναισθηματικά κενά όλη αυτή η κατάσταση.

Να σας πω την λύση στο πρόβλημά σας? Εάν δέχεστε την αρχή της διαψευσιμότητας του Popper, τότε εσείς πρέπει να διαψεύσετε την θεωρία του και όχι αυτός να αποδείξει την δική του! Απλά είναι τα πράγματα: ή μιλάμε ή κλάνουμε! Ή ακολουθούμε αυτά που λέμε ακόμα και για τις δικές μας θεωρήσεις ή δεν τα ακολουθούμε καθόλου. Αλλέως πως θα γίνουμε πιστευτοί ότι επιθυμούμε το καλό της ανθρωπότητας ως σώματος?

Macismisias & Blacksheepios νομίζω ότι διαφωνείτε σε ασταθείς βάσεις. Η λογική είναι κι αυτή ένα συναίσθημα. Δεν βρίσκω λογική την διάκριση μεταξύ λογικής και συναισθήματος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1035 στις: 19/02/09, 16:44 »
Εσύ φίλε μου, υποθέτεις ότι υπάρχει και πιστεύεις σε αυτήν την υπόθεση.
Έαν ρωτήσεις άλλους, τον αντιλαμβάνονται.
Εφόσον απλώς υποθέτεις και πιστεύεις στην υπόθεση αυτή, εφόσον δηλαδή δεν τον αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορείς να ξέρεις και με ποιες αισθήσεις τον αντιλαμβανόνται αυτοί που τον αντιλαμβάνονται.

Δηλαδή, αν δεν βγούμε για καφέ, ή αν κανονίσουμε για καφέ και δεν έρθεις, σημαίνει πως δεν υπάρχεις ?
Τη ζωή την θεωρείς ύπαρξη και τον Θάνατο ανυπαρξία ?
Έαν κανονίσουμε για καφέ και ένας από τους 2 πεθάνει πριν το ραντεβού, σημαίνει ότι δεν υπάρχει?
Έαν βγούμε κανονικά, δω ότι υπάρχεις και μετά από μια βδομάδα μου καπνίσει να ξαναβγούμε, γιατί θεώρησα ότι κάποιος μου έκανε ένα χοντρό αστείο και εσύ έχεις πεθάνει, σημαίνει ότι δεν υπάρχεις ?
Έαν εγώ στο καφέ σου μιλήσω για κάποια υπαρκτά πρόσωπα της ζωής μου, που εσύ δεν θα συναντήσεις ποτέ και αυτά τα πρόσωπα όντως υπάρχουν για μένα, επειδή εσύ δεν θα τα συναντήσεις ποτέ, επειδή εγώ έτσι θέλω, σημαίνει και ότι δεν υπάρχουν ?

Κάθε στιγμή φίλε μου, δεν ξέρουμε. Δεν ξέρουμε ούτε αν υπάρχουμε, ούτε αν δεν υπάρχουμε.
Δεν ξέρουμε ούτε από που ξεκινήσαμε, ούτε που πάμε.
Πιάσε τη στιγμή και τεμάχισέ την όσο θέλεις.
Κάθε στιγμή είναι ζωή και θάνατος, κάθε στιγμή είσαι διαφορετικός, κάθε στιγμή υπάρχεις και δεν υπάρχεις, κάθε στιγμή αμφιβάλλεις, κάθε στιγμή ζητάς απόδειξη για να σιγουρευτείς, γι αυτό που πριν λίγο θεωρούσες σίγουρο, κάθε στιγμή είναι μια ανατροπή.Έτσι που κάθε στιγμή να αγωνιάς. Όσο πιο βαθιά ψάχνεις τόσο περισσότερο Ρευστά γίνονται τα πράματα, όσο πιο επιφανειακά, τόσο πιο στέρεα.

Τέλος, μην σκέφτεσαι μόνο εμένα και εσένα, σκέψου την ανθρωπότητα σαν σύνολο.Σαν να είναι ένας οργανισμός.
Ποιος νομίζεις ότι είναι ένας από τους σοβαρότερους λόγους που ψάχνουμε για εξωγήινη ζωή ?
Όχι γιατί θα έχουμε ανακαλύψει ότι υπάρχουνε, αλλά γιατί περιμένουμε κάποιος να ανακαλύψει εμάς.

-Alien : Οπς! Κοίτα τη βρήκαμε! Ανθρωπάκια!
-Ανθρωπάκια : Τελικά υπάρχουμε!Δεν είμαστε οι μόνοι που πιστεύουμε ότι υπάρχουμε!


Βρε XoLiDoXoS αγόρι μου..
πιάστο λίγο απ την αρχή...
πως μπορείς να αμφισβητείς αν υπάρχεις εσύ ο ίδιος? είναι τρελό...
αν έχεις κάποια θεωρία κάποιου φιλοσόφου στο μυαλό σου πες την μου να καταλάβω κι εγω ο ίδιος για τι μιλάς...
αλλιώς...δν βγάζω άκρη....

και δεν συμφωνώ για τους εξωγήινους...
όπως είπε ο Blacksheepιος, για την χαρά της ανακάλυψης το κάνουμε και για την ικανοποίηση της περιέργειάς μας...δε νομίζω πως ζητάμε επιβεβαίωση από εξωγήινο πολιτισμό.. :P





Παράθεση
Η υπόθεση του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος και του Θεού δεν είναι συγκρίσιμες υποθέσεις και το ξέρεις και εσύ αυτό. Το ένα είναι πλακίτσα ή μιά φαντασίωση 10 ανθρώπων, ενώ η πίστη του ανθρώπου στο μεταφυσικό, ξεκινάει από τον Νεάτερνταλ και συνεχίζει μέχρι σήμερα για όλα αυτά τα τετράκις (ίσως λέω λίγα) ανθρώπων που πέρασαν από αυτόν τον πλανήτη.
Ειναι ομως λογικα ισοδυναμες,και αν διαφωνεις να το συζητησουμε ξεχωριστα σε νεο θεμα.Φαντασιωση 10 ανθρωπων;Η ιπταμενομακαρονοτερατισμος αριθμει εκατομυρια μελη παγκοσμιως, ψαξε το αν δεν με πιστευεις.Η πιστη του ανθρωπου στο μεταφυσικο εχει ριζες στην αγνοια του για την ερμηνεια φυσικων φαινομενων, και ειναι απομειναρι της εξελιξης μεσω φυσικης επιλογης.Επιπλεον,θρησκειες χρησιμοποιηθηκαν απο τους εξουσιαζοντες για χειραγωγηση των μαζων, κλπ, οι λογοι ειναι πολλοι.
Τελος, το ποσο δημοφιλης ειναι μια ιδεα επηρεαζει το ποσο ειναι αληθης;Σαφως και οχι,αιωνες πριν πιστευαν ΟΛΟΙ οτι η γη ειναι επιπεδη. Κλπ.Falacious argument.


συμφωνώ σε αυτό...
το αν πιστεύουν περισσότεροι το Α από το Β δεν κάνει το Α αληθές....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1036 στις: 19/02/09, 17:30 »
Βάση λογικών συλλογισμών, οι θεωρίες που ονομάζονται ισχύουσες, δεν θα μπορούσανε ΠΟΤΕ να είναι σάπια μήλα.

Δεν υπάρχει κάτι που να ισχύει, χωρίς προυποθέσεις, εκτός και αν ξέρεις κάτι τέτοιο και δεν μας το αποκαλύπτεις.

Ο λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος, ποτέ δεν δέχεται κάτι, πάντα το εξετάζει, ακόμη και όταν ισχύει.
Γι αυτό και πολλές ισχύουσες θεωρίες(σάπια μήλα), δεν παρέμειναν ισχύουσες.
Έαν πάντα τα σάπια μήλα πέφτουν από το δέντρο, σημαίνει ότι στην τελική πάντα έχουμε και σάπια μήλα στο δέντρο.
Δεν έχουμε καταφέρει λοιπόν τίποτα παραπάνω από μια προσέγγιση της αλήθειας.Οπότε ακόμη, ούτε υπάρχει αλήθεια, ούτε δεν υπάρχει.
Αγωνίζεται όμως η επιστήμη για την αλήθεια. Έστω ότι υπάρχει αλήθεια λοιπόν.
Έχει λοιπόν και η επιστήμη τον δικό της Θεό.
Το καλύτερο δυνατό εργαλείο, δεν προσφέρει λύση, αλλά απλώς έργο. Μέχρι στιγμής δεν έχει αποδείξει ότι είναι το καλύτερο δυνατό εργαλείο.
Ένα εργαλείο για να αποδείξει ότι είναι το καλύτερο δυνατό, πρέπει να πετυχαίνει το στόχο του καλύτερα σε σχέση με άλλα που πετυχαίνουν πάλι τον ίδιο στόχο.
Στόχος της επιστήμης είναι η αλήθεια. Κανένα εργαλείο μέχρι και σήμερα, δεν έχει επιτύχει αυτόν το στόχο, ούτε η επιστήμη.
Η επιστήμη λοιπόν είναι απλώς ένα εργαλείο. Η εγκυρότητά της θα αποδειχτεί, όταν πετύχει τον στόχο της.
Προς το παρόν ακόμη ψάχνεται.

Από αυτό και μόνο βλέπεις, πόσο μεγάλη σχέση, έχει η επιστήμη με την θρησκεία σαν μοντέλο. Έχουν εκμεταλευτεί την ίδια ουσία.
Θα μου πεις βέβαια, ο Θεός, με την αλήθεια μπορεί να είναι τα άκρα αντίθετα, όταν ανακαλυφθούν, ή απλώς διαφορετικά.
Προς το παρόν όμως αυτά τα δύο είναι ένα και το αυτό.

Το πως ορίζω την ανθρωπότητα και για το αν υπάρχει έδωσα διευκρινήσεις στον Ηοτ Sauce είναι ακριβώς το ίδιο με το να αποδείξεις αν υπάρχει ελέφαντας και όχι αν είσαι εσύ ελέφαντας.

Συμφωνώ απόλυτα, ότι αυτό το οποίο δεν ξέρουμε, δεν ξέρουμε ούτε αν υπάρχει ούτε αν δεν υπάρχει. Αυτός είναι και ο Χρυσός κανόνας της επιστήμης.
Γι αυτό και για τον Θεό, δεν ξέρουνε ούτε αν υπάρχει, ούτε αν δεν υπάρχει, το ίδιο και για την αλήθεια την οποία τόσα χρόνια με το έργο της προσπαθεί να ανακαλύψει.
Το ίδιο και για το κάθε μακαρονοτέρας, που κάποιος προσέγγισε ενδείξεις της ύπαρξης του και προσπαθεί να φτάσει στην απόδειξη της ύπαρξής του.

Blacksheepie, άσχετα με εσένα, σε όλα αυτά έχει παίξει πολύ μεγάλο ρόλο, η διαστρέβλωση εννοιών απλών λέξεων (λόγω έλλειψης ουσιαστική εκπαίδευσης ή επίτηδες).

Είτε με την Θρησκεία είτε με την επιστήμη, όταν οι άνθρωποι δεν Αγαπάνε και δεν είναι Αληθινοί, δεν βλέπω ποτέ να αποδείξουμε ως ανθρωπότητα, ούτε Θεό, ούτε Αλήθεια. Γιατί ακόμη και αν τα έχουνε ανακαλύψει, ή θα τα ανακαλύψουνε στο μέλλον 2-3 άνθρωποι και παραμείνει εκεί, μάπα το καρπούζι.
Θα παραμείνει εκεί όχι γιατί θέλουν να τα κρύψουν, αλλά γιατί πολύ απλά ο άνθρωπος είναι συμφεροντολόγος και αν του πουν κάνε το καλό και θα έχεις ένα, προτιμά να κάνει το κακό και να έχει 10. Όσο λεει δεν πεθαίνουμε ο ένας για τον άλλο, είμαστε κιόλας νεκροί.
 



Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1037 στις: 19/02/09, 17:59 »
Παππού, πια πιστεύεις ότι είναι η θεωρία του Μαυροπρόβατου ? Διατύπωσέ την.


BlackSheepie, αυτά που απάντησες , ήτανε για τον HotSauCE! γι αυτό σου φάνηκαν ακαταλαβίστικα!

HotSauce, αυτό που είπα για τους εξωγήινους, αναφέρεται, σε αυτό που είπες, πως αν καταλάβεις κάποιον με τις αισθήσεις σου είναι υπαρκτός.
Πόσο μάλλον να μας αντιλειφθούνε και πλάσματα που έχουν ίσως άλλες αισθήσεις! Για φαντάσου και το ενδεχόμενο οι αισθήσεις τους, να μην μας αντιλαμβάνονται!

Χαχαχα λες να είμαι Τρελός ? Εσύ πιστεύεις ότι υπάρχω ?
« Τελευταία τροποποίηση: 19/02/09, 18:14 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1038 στις: 19/02/09, 21:07 »
Για να μου απαντάς, ναι υπάρχεις! :P
αν δεν υπήρχες δν θα μου απαντούσε κανείς :P

Το πως ορίζω την ανθρωπότητα και για το αν υπάρχει έδωσα διευκρινήσεις στον Ηοτ Sauce είναι ακριβώς το ίδιο με το να αποδείξεις αν υπάρχει ελέφαντας και όχι αν είσαι εσύ ελέφαντας.
γιατί δν πιστεύεις πως υπάρχει ελέφαντας? :P

υγ. δν έχω καταλάβει ακόμα τον τρόπο/βάση σκέψης σου

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1039 στις: 19/02/09, 21:07 »
Οι τυφλοί δηλαδή έχουνε πρόβλημα ?

Όι τυφλοι δεν εχουν προβλημα παιδι μου, οι αλλοι που εχουν ματια για να βλεπουν, αυτοι είναι που εχουν προβλημα.

Δινω διευκρινισεις για ορισμενες εννοιες που χρησιμοποιειτε, δεν βλαπτει και δεν καταξοδευει,

- μια αποδειξη περιλαμβανει,
αποδεικτικους λογους (= οι προκειμενες ενός συλλογισμου = τα επιχειρηματα = αι αρχαι της αποδειξεως, principia demonstrandi),
την αποδεικτεα προταση (= το συμπερασμα του συλλογισμου = η θεσις),
- καθε αποδειξη είναι ειδος συλλογισμου, καθε συλλογισμος δεν είναι αποδειξις,
- η διαφορα είναι η εξης, σκοπος του συλλογισμου είναι η κριση κατά λογικην ακολουθιαν, σκοπος της αποδειξεως είναι η κατά λογικην ακολουθιαν κριση προς ευρεσην του αληθους,
δηλ. μια κριση προκυπτει ορθως όταν ακολουθει με συνεπεια τους κανονες του συλλογισμου, η ορθοτητα της κρισεως αυτης (= η λογικη συνεπεια της κρισεως) δεν συνεπαγεται αναγκαιως την αληθειαν της κρισεως, δεν σημαινει ότι η κριση αυτή αν και ορθη είναι αναγκαιως και αληθης, μπορει να προκυπτει μεν ορθως αλλα από προκειμενες ψευδης, της αποδειξεως οι προκειμενες πρεπει να είναι αναμφισβητητα αληθεις,
-  αποδειξη είναι η συναγωγη (=συμπερασμός, συμπερασμα) αληθειας εξ αληθους και πιθανοτητος εκ του πιθανου, συναγωμε την αληθεια ή την πιθανοτητα κρισεως εκ της ομολογουμενης αληθειας ή της πιθανοτητος αλλων κρισεων,

«Εκαστην των αρχων [της επιστημης] αυτην καθ’ εαυτην είναι πιστην», η υπο της επιστημης τιθεμένη αρχη λαμβανει την βεβαιοτητα της [την βεβαιοτητα της ότι αυτή είναι η αρχη] από τον εαυτον της, δηλ. οι αρχες της επιστημης είναι αναποδεικτες, η επιστημη ξεικινα παντα με υποθεση, στην αρχη υπαρχει υποθεσις, στο τελος υπαρχει η αποδειξις, πλην αποδειξις υποθεσεως, δηλ. η τελικη αποδειξη δεν αναιρει τον υποθετικο χαρακτηρα της αρχης, οι επιστημες ειναι υποθετικες, οι αποδειξεις των θετικων επιστημων στηριζονται επι υποθετικης αρχης και συμπληρωνοντας τον αγαπητο Blacksheepιος, οι ισχυουσες [επιστημονικες] θεωριες ισχυουν επι υποθετικης αρχης, δηλ. πηγη ισχυος είναι μια υποθεση, ας μην το ξεχναμε αυτό…..
για το λογικον ισοδυναμον μακαρονοτερατος και θεου, σημειωνω ότι και οι παραλογισμοι, παρολο ότι παραβιαζουν τους κανονες της λογικης και κανουν τα αντιθετα, θεωρουνται τμημα της λογικης, μηπως ορθοτερον αν πουμε παραλογον ισοδυναμον ;;  :)



Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1040 στις: 19/02/09, 23:49 »
Blacksheepie το μεγάλο μας πρόβλημα είναι το περί "υποκειμενικής και αντικειμενικής αλήθειας". Επίσης ένα ακόμα πρόβλημά μας είναι αυτό που λεει και ο παππούς, δηλαδή ο διαχωρισμός λογικής και συναισθημάτων. Εγώ δεν πιστεύω σε αντικειμενικές αλήθειες και θα σου πω γιατί με ένα παράδειγμα. Όλοι ξέρουμε για τον αστυνομικό που σκότωσε τον Αλέξη Γρηγορόπουλο. Αυτό είναι ένα "αντικειμενικό" γεγονός. Όμως από τη στιγμή που κανένας δεν μπορεί να ξέρει όλη τη ζωή αυτού του ανθρώπου, τι τον οδήγησε στο να έχει αυτή τη προσωπικότητα που τον κατέστησε ικανό να κάνει αυτό το φόνο, δεν ξέρει τελικά και πόσοι ήταν οι φονιάδες του παιδιού. Γιατί τελικά εκτός από τον φυσικό αυτουργό, υπάρχουν και πάρα πολλοί άλλοι ηθικοί αυτουργοί, τους οποίους ποτέ κανείς δεν θα τους μάθει. Αυτοί που επηρέασαν τη ζωή του φονιά για να φτάσει μιά μέρα στο να είναι αυτός ο άνθρωπος που μπόρεσε να σημαδέψει ένα 15χρονο παιδί. Το ξαναλέω δηλαδή, οι ηθικοί αυτουργοί που κανένα δικαστήριο ποτέ δεν θα καταδικάσει γιατί δεν μπορεί να τους ξέρει.Κανένα δικαστήριο δεν μπορεί να αποδώσει αντικειμενικά πραγματική δικαιοσύνη. Είναι βέβαιο ότι θα αδικήσει.Ακόμα και οι νόμοι που θα χρησιμοποιήσει, υποκειμενικές διατάξεις κάποιων νομικών είναι, για το περί δικαίου αίσθημα της κοινωνίας της εκάστοτε εποχής.Τι πρέπει να πει τώρα το δικαστήριο. Δεν ξέρω την αντικειμενική αλήθεια, άρα δεν θα κρίνω; Δεν υπάρχει εγκληματίας; Θα κρίνει αλλά υποκειμενικά, ακόμα και εάν δεν μπορεί να ξέρει την αντικειμενική αλήθεια. Όλη την αλήθεια δεν μπορείς να την ξέρεις. Το μοναδικό αντικειμενικό γεγονός είναι ότι ο Αλέξης σκοτώθηκε. Μόνο αυτό. Ελάχιστα πράγματα σε αυτή τη ζωή είναι αντικειμενικές αλήθειες. Η συντριπτική πλειοψηφία είναι πράγματα τα οποία μόνο να φανταστείς μπορείς, ή να τα κρίνεις υποκειμενικά.
Επίσης εγώ πιστεύω ότι τα συναισθήματα είναι πρώτα και μετά έρχεται η λογική.Το ερέθισμα είναι πρώτο και μετά ανάλυσή του. Αν δεν δώσω καμμιά σημασία στο ερέθισμα, τι θα έχω να αναλύσω; Μόνο αυτά που ξέρω και με μάθανε. Πως θα προοδεύσω όμως; Πως θα πάω μπροστά την επιστήμη μου, την τέχνη μου ,αν δεν αφήσω κάποιο "κανάλι" μου ανοιχτό , να αισθανθεί, να φαντασιωθεί, να δοκιμάσει; Δεν θα βρώ ποτέ τίποτα καινούργιο, μόνο θα αναμασάω τα παλιά. Το συναίσθημα blacksheepie ,αυτό σε κάνει πρωτοπόρο. Η λογική μόνο σε κάνει απλά τεχνοκράτη. Αυτά φίλε μου για απόψε , σου εύχομαι καλό βράδυ. Ο Θεός μαζί σου  :) ;)

ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ ;D Και κάτι ακόμα. Όταν είπα για την ανάγκη του ανθρώπου να αναζητάει το μεταφυσικό , το ζήτημά μου δεν ήταν αριθμητικό. Παρ'όλο που ο άνθρωπος από τότε που υπάρχει στον πλανήτη στη συντριπτική του πλειοψηφία έχει μεταφυσικές ανησυχίες, δεν θεωρώ ότι ο αριθμός κάνει τη διαφορά. Αυτό που ρωτάω είναι το εξής απλό (και συνάμα πολύπλοκο). Όπως η φυσική επιλογή την οποία φαντάζομαι δέχεσαι, του να είναι κάποιος μαύρος στην Αφρική, ξανθός στη Β.Ευρώπη κ.ο.κ , εξυπηρετεί φυσικές ανάγκες , με την ίδια λογική ρώτησα. Ποιά ανάγκη της φύσης εξυπηρετείτε με το να έχει τη δυνατότητα ο άνθρωπος να αναπτύξει έναν τέτοιο εγκέφαλο ούτως ώστε ένα από τα πράγματα που ψάχνει να βρει να είναι το "έξω" από τη φύση; Μπορεί να πεις ότι είναι φιλοσοφικό το ερώτημα, αλλά για μένα μάλλον πρακτικό είναι. Τι εξυπηρετεί τη φύση να έχει ένα πλάσμα όπως ο άνθρωπος , με αυτό το χαρακτηριστικό; Και πρόσεξε ένα πλάσμα που είναι το μόνο που λόγω του εγκεφάλου του μπορεί και να την καταστρέψει. Δεν είναι λίγο παράλογο αυτό;Ο άνθρωπος ως "κουμπί" αυτοκαταστροφής της φύσης; Εγώ πιστεύω ότι η ανάγκη του ανθρώπου για Θεό, είναι ανάγκη  πέρα ως πέρα αληθινή και κατ'επέκταση είναι για μένα μιά ένδειξη της ύπαρξης του Θεού.

« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/09, 01:43 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1041 στις: 20/02/09, 01:45 »
Hot sauce, αν σταματήσω να σου απαντάω, δεν θα υπάρχω ?
Αν μία σου απαντάω, μία όχι,  μια θα υπάρχω μια δεν θα υπάρχω ?

Αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρουμε αν υπάρχουμε ή αν δεν υπάρχουμε.

Μόνο αν τα ξέραμε όλα, θα ξέραμε αν υπάρχουμε ή δεν υπάρχουμε.

Καλό σας Σαββατοκύριακο! Τα λέμε από Δευτέρα! Όχι τίποτα άλλο, μην νομίζει ο  Hot Sauce, ότι του κάνω παιχνίδια!

Analogio, καλά είπες φίλε μου γι αυτούς που έχουνε μάτια! "Πάω να βγάλω τα μάτια μου" λοιπόν!

Το μακαρονοτέρας βρίσκεται ανάμεσα μας, είναι υπαρκτό και κάνει τα πάντα για λιγο ....κιμά ---> 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1042 στις: 20/02/09, 01:48 »
Εχω χασει την μπαλα σε αυτο το θρεντ.
ΜΑΚΜΙΣΙΑΣ
Παράθεση
Επίσης εγώ πιστεύω ότι τα συναισθήματα είναι πρώτα και μετά έρχεται η λογική.Το ερέθισμα είναι πρώτο και μετά ανάλυσή του.
Ναι αλλα βιολογια και χημεια σε διαψευδουν.Το μυαλο ειναι ενας χημικος υπολογιστης,τιποτα περισσοτερο.Μηχανες ειμαστε.

Και αυτο το ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου,δεν βλεπω γιατι το επαναλαμβανεις,οταν δεν αναφερεσαι καν σε παραθεσεις μου!!  >:(

Παράθεση
Πως θα πάω μπροστά την επιστήμη μου, την τέχνη μου ,αν δεν αφήσω κάποιο "κανάλι" μου ανοιχτό , να αισθανθεί, να φαντασιωθεί, να δοκιμάσει; Δεν θα βρώ ποτέ τίποτα καινούργιο, μόνο θα αναμασάω τα παλιά. Το συναίσθημα blacksheepie ,αυτό σε κάνει πρωτοπόρο.
Μεγα λαθος! Το συναισθημα δεν εχει καμια δουλεια,αναφερεσαι στο γεγονος οτι η επιστημη ειναι ανοιχτη σε οποιαδηποτε υποθεση,αλλα προσεξε! Η υποθεση αυτη παραμενει υποθεση μεχρι να προσκομισεις στοιχεια και αποδειξεις.Μεχρι τοτε δεν εχεις "επιστημονικο δικαιωμα" να την υποστηριζεις (δλδ αν θες να δρας λογικα και ως επιστημων)..

Παράθεση
Ο Θεός μαζί σου
Μοναχος μου δηλαδη.


ΧΟΛΙΔΟΧΟΣ
Παράθεση
Ο λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος, ποτέ δεν δέχεται κάτι, πάντα το εξετάζει, ακόμη και όταν ισχύει.
Γι αυτό και πολλές ισχύουσες θεωρίες(σάπια μήλα), δεν παρέμειναν ισχύουσες.
Οχι μονο αυτο..Πολλες θεωριες ειναι 'σωστες' αναλογα με τα δεδομενα της εποχης (και καλα κανουν).Η αναπτυξη της τεχνολογιας βαση της υπαρχουσας θεωριας(ισσως ελλιπης,ναι) συχνα προσφερει εργαλεια για την αναπτυξη/αντικατασταση της ιδιας της θεωριας.Η επιστημη λειτουργει μπρος πισω.

Παράθεση
Ένα εργαλείο για να αποδείξει ότι είναι το καλύτερο δυνατό, πρέπει να πετυχαίνει το στόχο του καλύτερα σε σχέση με άλλα που πετυχαίνουν πάλι τον ίδιο στόχο.
Στόχος της επιστήμης είναι η αλήθεια. Κανένα εργαλείο μέχρι και σήμερα, δεν έχει επιτύχει αυτόν το στόχο, ούτε η επιστήμη.
Και το κανει αυτο η επιστημη,με σταδιακα βηματα.Και ειναι το ΜΟΝΟ που μας προσφερει κομματακια της Αληθειας, δεν υπαρχει αλλο.

Παράθεση
Η επιστήμη λοιπόν είναι απλώς ένα εργαλείο. Η εγκυρότητά της θα αποδειχτεί, όταν πετύχει τον στόχο της.
Προς το παρόν ακόμη ψάχνεται.
Μα τι λες!? Αμφισβητεις την εγκυροτητα της οταν μας εχει προσφερει τοσα!?Μου ακουγεται τελειως τρελο και τα παιρνω κιολας.  >:( ;D

Παράθεση
Από αυτό και μόνο βλέπεις, πόσο μεγάλη σχέση, έχει η επιστήμη με την θρησκεία σαν μοντέλο. Έχουν εκμεταλευτεί την ίδια ουσία.
Αν θες να εισαι τοσο μηδενιστης και να εξισωνεις την μεθοδο που μας εχει φερει οσα βλεπεις γυρω σου και τα θεωρεις δεδομενα με ενα παραμυθι 2000 ετων,be my guest.

Παράθεση
ι αυτό και για τον Θεό, δεν ξέρουνε ούτε αν υπάρχει, ούτε αν δεν υπάρχει, το ίδιο και για την αλήθεια την οποία τόσα χρόνια με το έργο της προσπαθεί να ανακαλύψει.
Και αφου δεν το ξερουμε η κοινη πρακτικη λογικη μας λεει οτι Θεος=δεν υπαρχει, μεχρι αποδειξεως του εναντιου.ΑΛλιως επικρατει το χαος.(το αλλο για την αληθεια πολυ ποιητικο)

Παράθεση
Είτε με την Θρησκεία είτε με την επιστήμη, όταν οι άνθρωποι δεν Αγαπάνε και δενμπλα μπλα μπλαααα
Και οι τουλιπες στο δερμα της μυριζαν υπεροχα, ω πορφυρη αυγη ποσο διψαω για σενα
στο κεχριμπαρενιο σου χαμογελο που τα τσιγαρα σμιλεψαν, ω αυγη!
κλπ κλπ
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1043 στις: 20/02/09, 02:02 »
ΜΑΚΜΙΣΙΑΣΕΙΟ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟ ΕΠΕ
Παράθεση
Ποιά ανάγκη της φύσης εξυπηρετείτε με το να έχει τη δυνατότητα ο άνθρωπος να αναπτύξει έναν τέτοιο εγκέφαλο ούτως ώστε ένα από τα πράγματα που ψάχνει να βρει να είναι το "έξω" από τη φύση; Μπορεί να πεις ότι είναι φιλοσοφικό το ερώτημα, αλλά για μένα μάλλον πρακτικό είναι. Τι εξυπηρετεί τη φύση να έχει ένα πλάσμα όπως ο άνθρωπος , με αυτό το χαρακτηριστικό; Και πρόσεξε ένα πλάσμα που είναι το μόνο που λόγω του εγκεφάλου του μπορεί και να την καταστρέψει. Δεν είναι λίγο παράλογο αυτό;Ο άνθρωπος ως "κουμπί" αυτοκαταστροφής της φύσης; Εγώ πιστεύω ότι η ανάγκη του ανθρώπου για Θεό, είναι ανάγκη  πέρα ως πέρα αληθινή και κατ'επέκταση είναι για μένα μιά ένδειξη της ύπαρξης του Θεού.

Αρχικα:
Παράθεση
Τι εξυπηρετεί τη φύση να έχει ένα πλάσμα όπως ο άνθρωπος , με αυτό το χαρακτηριστικό;
Τιποτα, η φυσικη επιλογη δεν σημαινει οτι 'η φυση επιλεγει'..Δεν υπαρχει κανενας σκοπος η συμφερον 'της φυσης'.Η Φ.Ε. ειναι απλα η επιβιωση ενος (1) οργανισμου στο περιβαλλον του, και συμφωνα με τις διαφορες του μεσω μεταλλαξεων του γονιδιωματος, να εχει καλυτερη/χειροτερη πιθανοτητα να επιβιωσει.Δηλαδη δεν "επιλεγει" καποιος, με την αυστηρη εννοια της λεξης.
Δεν ειναι ενα ον η φυση για να πει "α,αυτο μου κανει, το κραταω, το αλλο οχι, το σφαζω".

Η ερωτηση π εχει νοημα εδω ειναι πως επιβιωσε αυτο το μιμιδιο της θρησκειας (meme,αναλογο του γονιδιου αλλα σχετικο με συμπεριφορα και οχι με μορφολογια) ανα τα χιλιαδες χρονια, οταν ειναι τοσο τρανταχτα ψευδες.
Η θεωρια που προτεινει ο γα**τος Ριχαρδος Δωκινιος (R Dawkins) ειναι αυτη. Αρκουδιασε μαζι μου: (bear with me)
Κατ'αρχας, τα μιμιδια ειναι ασχετα με το ποσο ειναι αντικειμενικα σωστα η αληθη συμφωνα με τα κριτηρια μας σημερα, αλλα μονο με το ποσο ωφελουν τον οργανισμο που τα φερει.
Ετσι ο Ντοκινς υποστηριζει πως η θρησκεια ειναι ενα καταλοιπο, μια παρενεργεια του μιμιδιου των παιδιων για υπακοη στους γονεις τους.
   Ετσι αν οι γονεις πιστευαν στον Θεο ηλιο,θα περνουσαν την πιστη αυτη στα παιδια τους,και αυτα επειδη εχουν το μιμιδιο αυτο θα το εχαφταν (το οποιο ισχυει και σημερα φυσικα).
Το meme αυτο ειναι πολυ σημαντικο,επειδη πχ φαντασου αν ενα παιδι δεν υπακουε στους γονεις του και πηγαινε κοντα στον γκρεμο, η εβαζε το χερι του στην πριζα, η στα ζωα πηγαινε μακρια απο την αγελη.

Και προσεξε, ο ανθρωπομορφισμος δεν ηταν αρχικα υπερφυσικος..Ο ηλιος ηταν απλα ενας τυπας με πυρινη αμαξα, ο διας ηταν ενας ερωτυλος παλιογερος,και η αθηνα τοξευε γαζελες και γιδια..
Απλα η ελλειψη ερμηνειας των φυσικων φαινομενων 'εδεσε' τους ανθρωπους-θεους αυτους με τα φαινομενα αυτα,δινοντας ετσι μια εξηγηση υπερφυσικη..

Παράθεση
Εγώ πιστεύω ότι η ανάγκη του ανθρώπου για Θεό, είναι ανάγκη  πέρα ως πέρα αληθινή και κατ'επέκταση είναι για μένα μιά ένδειξη της ύπαρξης του Θεού.
Θελεις να αναθεωρησεις την πιστη σου;Τι σε κανει να το πιστευεις αυτο και γιατι? Ας επικεντρωθουμε σε αυτο γιατι ζαλιστηκα με τα 1000δες θεματα..
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1044 στις: 20/02/09, 02:22 »
Φυσικά και θα χάσεις τη μπάλλα. Τελικά δεν μπορείς να πείσεις κανέναν που πιστεύει, με "λογικά" επειχηρήματα, αν δεν κάνεις τον κόπο να του μιλήσεις στη "γλώσσα" του. Προσπαθείς να εξηγήσεις το υπερφυσικό με φυσικούς όρους. Χαμένος κόπος δεν το καταλαβαίνεις;Θες να πιστεύεις ότι είμαστε μηχανές, θέλω να πιστεύω ότι είμαστε άνθρωποι. Έτσι κι αλλοιώς μιά μέρα (ελπίζω μετά από πολλές δεκαετίες και για τους δυό), η αλήθεια θα φανεί. Το κωμικό βέβαια είναι ότι αν έχεις εσύ δίκιο, δεν θα το μάθουμε ποτέ ούτε εσύ , ούτε κι εγώ, γιατί θα περάσουμε στο απόλυτο τίποτα. Αν έχω δίκιο εγώ, τότε θα το δούμε και οι δύο. Λοιπόν θα την αφήσω πιά τη συζήτηση γιατί όπως βλέπεις και εσύ δεν βγαίνει νόημα. Και μη μου ξαναπείς σε παρακαλώ ότι έτσι γίνεται στις κουβέντες με τους πιστούς μιάς θρησκείας, γιατί αν τελικά προσπάθησα για κάτι μέσα από αυτή τη συζήτηση, αυτό ήτανε το να σου δώσω να καταλάβεις, ότι δεν βγαίνει άκρη λόγο τρόπου σκέψης των δυό μας. Για μένα έχω δίκιο, για σένα έχεις δίκιο. Ας μας κρίνουνε και αυτοί που μας διαβάσαν από τη σκοπιά τους ο καθένας. Έτσι κι αλλοιώς τελικά ποτέ κανένας δεν απέδειξε , ούτε την ύπαρξη , ούτε την μη ύπαρξη του Θεού. Αυτό αισθάνομαι. Εσύ αυτό ξέρεις.
Α και για το ο Θεός μαζί σου...Θέλεις δε θέλεις μαζί σου είναι 0:) ::) ;)

Υ.Γ Προσοχή! Ενώ πληκτρολογούσατε, ένα νέο μήνυμα δημοσιεύθηκε. Ίσως θα θέλατε να αναθεωρήσετε την απάντησή σας.

Αναιρώντας τη διάθεσή μου προσωρινά να σταματήσω, ας απαντήσω στο θέμα που θέλεις να επικεντρωθούμε.
Πρόσφατα έβλεπα ένα ντοκυμανταίρ για τους Νεάτερνταλ όπου αναφέρθηκε ότι ήταν οι πρώτοι homo οτιδήποτε (στην κατηγορία homo δηλαδή γιατί υπήρξαν και Ανθρωπίδες όπως ο Αυστραλοπίθηκος π.χ και άλλοι πιο πίσω από αυτόν), οι οποίοι θάβανε τους νεκρούς τους και στα λείψανά τους βρέθηκαν μαζί και στοιχεία κάποιου τελετουργικού, το οποίο είναι σοβαρή ένδειξη ότι είχαν κάποια μορφή λατρείας. Η εποχή των Νεάντερνταλ είναι αν δεν κάνω λάθος από το 250.000 Π.Χ μέχρι το 25.000 Π.Χ όπου εικάζετε ότι εξαφανίστηκαν. (Ο Homo Sapiens , εμείς δηλαδή, είμαστε υπόθεση των τελευταίων 100.000 ετών). Σκέφτομαι λοιπόν ότι αυτά τα πλάσματα που είναι μάλλον πρόγονοί μας ανέπτυξαν θρησκευτικότητα, όντας ζώντας με έναν πλέον φυσικό τρόπο, γιατί αυτό ήταν απαραίτητο στοιχείο για την επιβίωσή τους, (όπως η κάθε φυσική επιλογή).Δεν ξέρω ακριβώς για ποιό λόγο, το παραδέχομαι. Τη Θρησκευτικότητα λοιπόν σαν έμφυτη τάση στον άνθρωπο (έτσι την δέχομαι) την βλέπω σαν μιά πραγματικότητα, όπως άλλες φυσικές επιλογές και από τη στιγμή που οι φυσικές επιλογές εξυπηρετούν την επιβίωση και αντιστοιχούν σε κάποια αλήθεια, είναι για μένα μιά ένδειξη ότι και ο Θεός είναι μιά αλήθεια. Σου είπα και παραπάνω ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις ενδείξεις. Δεν είμαι επιστήμονας ρε αδελφέ, δεν θα με διαγράψουν από κανέναν σύλλογο...Αυτά σαν πρώτες σκέψεις.
Θα διαβάω την απάντησή σου αν γράψεις στην επόμενη μισή ώρα, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου απαντήσω αύριο γιατί πρέπει να πάω και για ύπνο...Καλή σου νύχτα! ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1045 στις: 20/02/09, 02:27 »
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

ΜΑυροπρόβΑΤΟς = Και αφου δεν το ξερουμε η κοινη πρακτικη λογικη μας λεει οτι Θεος=δεν υπαρχει, μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

Όταν δεν ξέρουμε, δεν ξέρουμε ούτε για την ύπαρξη, ούτε για την ανυπαρξία. Κατανόησέ το τούτο.

Αλλιώς με τη δική σου λογική ισχύει και το, αφου δεν το ξέρουμε, οι κοινή πρακτική μας λεει οτι θεός = υπάρχει, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

Εσύ το λες, σα να μη ξέρεις κάποιος αν είναι αθωός ή ένοχος, αλλά αφού δεν μπορείς να αποδείξεις την αθωότητα του, αλλά ούτε και την ενοχή του, τον βάζεις μέσα στη φυλάκα σα να είναι ένοχος! χαχαχαχα

Κατσ φρόνιμα! Εξαφανίστηκα!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1046 στις: 20/02/09, 12:04 »
Πραγματικά από τότε που δημιουργήθηκε αυτό το θέμα, δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της  ύπαρξης του... ! Δηλαδή οκ, εγω είμαι άθεη , έρχομαι εδω το δηλώνω και 10 άτομα πέφτουν πάνω μου για να μου αποδείξουν οτι ο Θεός υπάρχει και τα λοιπά. Και από την άλλη σε αυτά τα 10 άτομα πέφτουν άλλα 10 άτομα που προσπαθούν με μαίνος να αποδείξουν ότι ο η θρησκεία είναι το όπιο του λάου... Am i right..???

Ποιός ο σκοπός όλου αυτού του θέματος?? Τί προσπαθείτε να κάνετε και να αποδείξετε?? Όποιος δεν πιστεύει καλώς, όποιος πιστεύει πάλι καλώς!! Με το να την πεις σε κάποιον σε ένα θρεντ κάποιου φόρουμ επειδή έχει αντίθετη άποψη από τη δική σου δε νομίζω ότι θα σταθεί καλός αγωγός για την αλλαγή της σκέψης και κοσμοθεωρίας του. Παίρνοντας υπόψιν τον εαυτό μου, και όλη τη βιβλιογραφία του πλανήτη να μου φέρετε από διατριβές επιστημόνων μέχρι βίους αγίων, εγώ δεν πρόκειται να αλλάξω τη γνώμη μου περί αυτού του θέματος γιατί έτσι έχει δημιουργηθεί και μεστωθεί η κοσμοθεωρία μου ως τώρα.. Γιατί δηλαδή να έχω έγω βλέψεις να πείσω κάποιον άλλο για το αντίθετο, από τη στιγμή που με το να πιστεύει στο θεό δεν με βλάπτει ως άνθρωπο όπως θα με έβλαπτε αν ήταν πχ Νεοναζί ή Κου Κλου Κλαν και τα τοιαύτα..????

Accept it or not, έτσι έχουν τα πράγματα για αυτό το συγκεκριμένο θέμα. Αι συνεχίστε το φάγωμα τώρα με την ησυχία σας μετά από αυτό το ευχάριστο διάλειμμα... :P
« Τελευταία τροποποίηση: 20/02/09, 12:06 από Mίκα »

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1047 στις: 20/02/09, 13:25 »
Παράθεση
ΜΑυροπρόβΑΤΟς = Και αφου δεν το ξερουμε η κοινη πρακτικη λογικη μας λεει οτι Θεος=δεν υπαρχει, μεχρι αποδειξεως του εναντιου.

Όταν δεν ξέρουμε, δεν ξέρουμε ούτε για την ύπαρξη, ούτε για την ανυπαρξία. Κατανόησέ το τούτο.

Αλλιώς με τη δική σου λογική ισχύει και το, αφου δεν το ξέρουμε, οι κοινή πρακτική μας λεει οτι θεός = υπάρχει, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Μην τα επαναλαμβανω 100 φορες.
Παράθεση
Και αφου δεν το ξερουμε η κοινη πρακτικη λογικη μας λεει οτι Θεος=δεν υπαρχει, μεχρι αποδειξεως του εναντιου.
Αν ΔΕΝΒ εφαρμοσουμε αυτη την λογικη λειτουργια,τοτε ΟΛΕΣ οι μισοτρελες ιδεες αποκυηματα της φαντασιας θα πρεπει να επεξεργαζονται ισοτιμα για υπαρξη και μη υπαρξη, 50/50.
Νεραιδες,δρακοι,τρικεφαλα ποντικια, ιπταμενες τσαγιερες,ροζ μονοκεροι και κοσμικοι τυρρανοσαυροι θα ειναι ισης πιθανοτητας και υποθεσεις ιδιας σημασιας με πχ την υποθεση της σκοτεινης υλης.

Και δεν ειναι.
Παράθεση
Τελικά δεν μπορείς να πείσεις κανέναν που πιστεύει, με "λογικά" επειχηρήματα, αν δεν κάνεις τον κόπο να του μιλήσεις στη "γλώσσα" του.
Μα επειδη ειναι παραλογος.
Παράθεση
Προσπαθείς να εξηγήσεις το υπερφυσικό με φυσικούς όρους.
Θελω να ερμηνευσω φαινομενα με φυσικους ορους,επειδη καθε φαινομενο ως τωρα εξηγηται ετσι,αντι να τρεχω σε κοσμικα παραμυθακια.

Παράθεση
αυτό ήτανε το να σου δώσω να καταλάβεις, ότι δεν βγαίνει άκρη λόγο τρόπου σκέψης των δυό μας.
Απλα διαφωνουμε... ενας απο τους δυο μας κανει λαθος.

Παράθεση
Α και για το ο Θεός μαζί σου...Θέλεις δε θέλεις μαζί σου είναι
Οπως και το ιπταμενο μακαρονοτερας και ο ροζ μονοκερος.  ;D


Παράθεση
ανέπτυξαν θρησκευτικότητα, όντας ζώντας με έναν πλέον φυσικό τρόπο, γιατί αυτό ήταν απαραίτητο στοιχείο για την επιβίωσή τους,
Οχι,αυτο δεν ειναι απαραιτητο...ενα γονιδιο/μιμιδιο για να επιβιωσει δεν πρεπει να ειναι αναγκαστικα ωφελιμο.Ειπα και πανω για παρενεργειες.Μη ωφελιμες συμπεριφορες μπορει να προκυψουν μαζι με αλλες ωφελιμες, οι οποιοες εχουν μια κοινη γονιδιακη ριζα.Πχ η σκωληκοειδιτη (πραγματικα δεν εχω ιδεα πως γραφεται)

Παράθεση
Τη Θρησκευτικότητα λοιπόν σαν έμφυτη τάση στον άνθρωπο (έτσι την δέχομαι) την βλέπω σαν μιά πραγματικότητα, όπως άλλες φυσικές επιλογές και από τη στιγμή που οι φυσικές επιλογές εξυπηρετούν την επιβίωση και αντιστοιχούν σε κάποια αλήθεια, είναι για μένα μιά ένδειξη ότι και ο Θεός είναι μιά αλήθεια.
Μα η φυσικη δεν εχει να κανει με την αληθεια.Δεν εχει καμια σχεση.Δεν ειναι καθοδηγουμενη, ουτε στοχευει καπου,δεν εχει σκοπο.Ειναι μοναχα η αλληλεπιδραση των μορφων ζωης,και το ποιος τρωγεται πιο ευκολα απο τον αλλον.Αυτο με την θρησκεια που μου λες ειναι τοσο παραλογο,που σκεφτομαι τροπους καταρριψης..!

οι homo απο ενα σημειο και μετα παρουσιασαν  θρησκευτικες συνηθειες -> ενδειξη οτι υπαρχει θεος.
!?!???
Απο ποτε λειτουργιες της φυσικης επιλογης αποτελουν στοιχεια για την αληθοτιμη που ισως να περιεχεται σε ενα αφηρημενο αντικειμενο ενος ζωου του ζωωικου βασιλειου,σε ενα απειροελαχιστο διαστημα της υπαρξης ζωης στην γη!?Δηλαδη ειναι τελειως αδομητο το 'συμπερασμα' σου.
Δλδ αν μια μορφη ζωης, πχ τα Χ ζωα απεφευγαν τους θηρευτες καλλυπτοντας τα σωματα τους με σκ*τα,και αυτο λειτουργουσε μεχρι σημερα,θα ηταν η 'αληθινη μορφη αμυνας'?

Οι ανθρωποι επισης μεχρι σημερα εκμεταλευονται τον συνανθρωπο τους.Ειναι αυτος ο αληθινος τροπος συμπεριφορας,επιβιωσης και ευημεριας;
Δεν βγαζει κανενα νοημα το επιχειρημα σου.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1048 στις: 20/02/09, 15:04 »
Παράθεση
Παράθεση
Τελικά δεν μπορείς να πείσεις κανέναν που πιστεύει, με "λογικά" επειχηρήματα, αν δεν κάνεις τον κόπο να του μιλήσεις στη "γλώσσα" του.
Μα επειδη ειναι παραλογος.
Παράθεση
Προσπαθείς να εξηγήσεις το υπερφυσικό με φυσικούς όρους.
Θελω να ερμηνευσω φαινομενα με φυσικους ορους,επειδη καθε φαινομενο ως τωρα εξηγηται ετσι,αντι να τρεχω σε κοσμικα παραμυθακια.

Παράθεση
αυτό ήτανε το να σου δώσω να καταλάβεις, ότι δεν βγαίνει άκρη λόγο τρόπου σκέψης των δυό μας.
Απλα διαφωνουμε... ενας απο τους δυο μας κανει λαθος.

Παράθεση
Α και για το ο Θεός μαζί σου...Θέλεις δε θέλεις μαζί σου είναι
Οπως και το ιπταμενο μακαρονοτερας και ο ροζ μονοκερος.  ;D


Παράθεση
ανέπτυξαν θρησκευτικότητα, όντας ζώντας με έναν πλέον φυσικό τρόπο, γιατί αυτό ήταν απαραίτητο στοιχείο για την επιβίωσή τους,
Οχι,αυτο δεν ειναι απαραιτητο...ενα γονιδιο/μιμιδιο για να επιβιωσει δεν πρεπει να ειναι αναγκαστικα ωφελιμο.Ειπα και πανω για παρενεργειες.Μη ωφελιμες συμπεριφορες μπορει να προκυψουν μαζι με αλλες ωφελιμες, οι οποιοες εχουν μια κοινη γονιδιακη ριζα.Πχ η σκωληκοειδιτη (πραγματικα δεν εχω ιδεα πως γραφεται)

Παράθεση
Τη Θρησκευτικότητα λοιπόν σαν έμφυτη τάση στον άνθρωπο (έτσι την δέχομαι) την βλέπω σαν μιά πραγματικότητα, όπως άλλες φυσικές επιλογές και από τη στιγμή που οι φυσικές επιλογές εξυπηρετούν την επιβίωση και αντιστοιχούν σε κάποια αλήθεια, είναι για μένα μιά ένδειξη ότι και ο Θεός είναι μιά αλήθεια.
Μα η φυσικη δεν εχει να κανει με την αληθεια.Δεν εχει καμια σχεση.Δεν ειναι καθοδηγουμενη, ουτε στοχευει καπου,δεν εχει σκοπο.Ειναι μοναχα η αλληλεπιδραση των μορφων ζωης,και το ποιος τρωγεται πιο ευκολα απο τον αλλον.Αυτο με την θρησκεια που μου λες ειναι τοσο παραλογο,που σκεφτομαι τροπους καταρριψης..!

οι homo απο ενα σημειο και μετα παρουσιασαν  θρησκευτικες συνηθειες -> ενδειξη οτι υπαρχει θεος.
!?!???
Απο ποτε λειτουργιες της φυσικης επιλογης αποτελουν στοιχεια για την αληθοτιμη που ισως να περιεχεται σε ενα αφηρημενο αντικειμενο ενος ζωου του ζωωικου βασιλειου,σε ενα απειροελαχιστο διαστημα της υπαρξης ζωης στην γη!?Δηλαδη ειναι τελειως αδομητο το 'συμπερασμα' σου.
Δλδ αν μια μορφη ζωης, πχ τα Χ ζωα απεφευγαν τους θηρευτες καλλυπτοντας τα σωματα τους με σκ*τα,και αυτο λειτουργουσε μεχρι σημερα,θα ηταν η 'αληθινη μορφη αμυνας'?

Οι ανθρωποι επισης μεχρι σημερα εκμεταλευονται τον συνανθρωπο τους.Ειναι αυτος ο αληθινος τροπος συμπεριφορας,επιβιωσης και ευημεριας;
Δεν βγαζει κανενα νοημα το επιχειρημα σου.

1)Ωραία τα βγάλαμε τα λεφτά μας... ;D Κάνεις μάλλον πως δεν καταλαβαίνεις...

2)Τα φυσικά φαινόμενα ερμηνεύονται έτσι, τα υπερφυσικά εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να ερμηνευθούν έτσι.

3) Ο.Κ

4)  ;D ;D ;D

5) Η σκωλεικοειδής απόφυση ήταν κάποτε χρήσιμη. Τώρα πια δεν είναι. Αλλά και πάλι δεν ξέρουμε την αλυσίδα του πως μπορεί να επηρεάζει κάτι φαινομενικά άχρηστο το σύνολο.

6) Αν έχω επιδέξιο αντίχειρα που με βοηθάει να κυριαρχήσω στη γη (δουλεύω καλύτερα τα χέρια μου και αναπτύσομαι τεχνολογικά), αν έχω εγκέφαλο που με βοηθάει να επιβιώσω όντας ένα πολύ αδύναμο πλάσμα όπως ο άνθρωπος, φτιάχνοντας ρούχα για το κρύο, φτιάχνοντας όπλα για να αυξήσω τη δύναμή μου, χρησιμοποιώ τη φωτιά που φοβούντε όλα τα πλάσματα εκτός από εμένα, αν όλα όσα μπορώ να κάνω, επηρεάζουνε την ίδια τη ζωή του πλανήτη, τότε μέσα σε αυτόν τον εγκέφαλο , η ανάπτυξη της θρησκευτικότητας μπορεί να είναι ένδειξη ύπαρξης του Θεού, από τη στιγμή μάλιστα που μιλάμε για κάτι πανανθρώπινο και όχι για κάποια τάση που μιά μειψηφία επέδειξε κάποτε. Θα σου στείλω ένα π.μ κάποια στιγμή γιατί αισθάνομαι ότι έχουμε αρχίσει να κουράζουμε το κόσμο.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1049 στις: 20/02/09, 15:58 »
Hot sauce, αν σταματήσω να σου απαντάω, δεν θα υπάρχω ?
Αν μία σου απαντάω, μία όχι,  μια θα υπάρχω μια δεν θα υπάρχω ?

Αυτό που λέω είναι ότι δεν ξέρουμε αν υπάρχουμε ή αν δεν υπάρχουμε.

Μόνο αν τα ξέραμε όλα, θα ξέραμε αν υπάρχουμε ή δεν υπάρχουμε.

Καλό σας Σαββατοκύριακο! Τα λέμε από Δευτέρα! Όχι τίποτα άλλο, μην νομίζει ο  Hot Sauce, ότι του κάνω παιχνίδια!

Analogio, καλά είπες φίλε μου γι αυτούς που έχουνε μάτια! "Πάω να βγάλω τα μάτια μου" λοιπόν!

Το μακαρονοτέρας βρίσκεται ανάμεσα μας, είναι υπαρκτό και κάνει τα πάντα για λιγο ....κιμά --->  http://www.youtube.com/watch?v=E7nkG3y03xc


;D
βρε Xolidoxos....τόσα ποστ στου ζητάω να μου εξηγήσεις γιατί αμφισβητείς την ίδια την δικιά σου ύπαρξη και δν το κάνεις....
γιατί μπορεί να μην υπάρχεις?
ποια η εξήγηση?

ένιγουέι...καλό σαββατοκύριακο, τα λέμε από Δευτέρα... (λες και σχόλασα απο την τάξη αισθάνομαι...)

παιδιά...μάλλον υπάρχουν 2 δρόμοι σκέψεις/κοσμοθεωρίας...
της λογικής και της "φαντασίας"(?)εξ ου και τα 2 ημισφαίρια του εγκεφάλου...
κάποιοι παίρνουν τον έναν δρόμο και κάποιο τον άλλον...
ίσως αν μας μετρήσουν τα ημισφαίρια σε μας εδώ μέσα να αποδειχτεί αυτό....
αλλά αυτό που βλέπω και εγώ είναι πως δν πρόκειται να βγει άκρη...
τόσα ποστς και δν έχει καν πλησιάσει ο ένας την θέση του άλλου!

υγ.
MACMISIAS λίγη προσοχή με τις παραθέσεις πλζ... :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
64498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
7043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
23140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)