Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 368913 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #875 στις: 06/05/08, 15:08 »
Με την λογικη αυτη δεν καταλαβαινω γιατι οι χριστιανοι συνεχιζουν να συζητανε σε αυτο το thread. Δηλαδη αν οι αποδειξεις για τον θεο υπαρχουν η οχι στην καρδια του καθενα τοτε δεν εχει τιποτα να κουβεντιασουμε. Εαν εσυ δεν μπορεις να με πεισεις για την υπαρξη του θεου και εγω δεν μπορω να σε πεισω για την μη υπαρξη του γιατι ενω εγω φερνω επιχειρηματα εσυ βρισκεις αντεπιχειρηματα μεσα σου που ομως δεν αντικρουουν επι της ουσιας τα οσα λεω τοτε τι συζηταμε?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #876 στις: 06/05/08, 15:19 »
Roufus θες μια μικρη αποδειξη? Παρε ενα βαμμενο αβγο που να ειναι βαμμενο Μεγ. Πεμπτη...οχι αλλη μερα...κι ασε το καπου...αν βρωμησει ελα να μου το πεις...μπορει να παρεις συνταξη κι αυτο θα κατσει εκει οπως το αφησες...ΤΑ ΑΒΓΑ ΠΟΥ ΒΑΦΤΗΚΑΝ ΜΕγ. ΠΕΜΠΤΗ ΔΕ ΧΑΛΑΝΕ!!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #877 στις: 06/05/08, 15:21 »
Τι λες? :P Καποια της μανας μου χαλασανε :P
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #878 στις: 06/05/08, 15:26 »
μηπως εννοεις σπασανε? Εγω καθε χρονο που κραταω ενα για το εθιμο δε μου χαλαει ποτε...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #879 στις: 06/05/08, 15:55 »
μηπως εννοεις σπασανε? Εγω καθε χρονο που κραταω ενα για το εθιμο δε μου χαλαει ποτε...
Εχεις δοκιμασει να κανεις το πειραμα με αλλο αυγο?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #880 στις: 06/05/08, 15:59 »
Ναι...ολα χαλανε...το Μεγαλοπεμπτιατικο (τι ορο εβγαλα! :P) δε χαλαει, αλλα "μαζευει" και πετρωνει...αν το κρατησεις ενα χρονο σε μια γωνια και μετα πας, το παρεις και το κουνησεις μεσα θα ακουστει κατι σαν πετρουλα που κουνιεται...αν το αφησεις δε πολυ καιρο, πανω απο 5ετια θα αρχισει να γινεται κεχριμπαρι...αλλα αυτο το τελευταιο μονο το εχω ακουσει, δεν το εχω κανει κιολας...

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #881 στις: 06/05/08, 16:05 »
μηπως εννοεις σπασανε? Εγω καθε χρονο που κραταω ενα για το εθιμο δε μου χαλαει ποτε...
Εχεις δοκιμασει να κανεις το πειραμα με αλλο αυγο?

χαχαχαχαχαχα ΕΛΕΟΣΣΣΣ!! Ε Καμελοτ εγω σου δίνω τα αυγά μας να τα φας τοτε..!! Ποτέ δεν εχω δει άνθρωπο να παθαίνει δηλητηρίαση και θα είναι καινούρια εμπειρία... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #882 στις: 06/05/08, 16:07 »
μηπως εννοεις σπασανε? Εγω καθε χρονο που κραταω ενα για το εθιμο δε μου χαλαει ποτε...
Εχεις δοκιμασει να κανεις το πειραμα με αλλο αυγο?

χαχαχαχαχαχα ΕΛΕΟΣΣΣΣ!! Ε Καμελοτ εγω σου δίνω τα αυγά μας να τα φας τοτε..!! Ποτέ δεν εχω δει άνθρωπο να παθαίνει δηλητηρίαση και θα είναι καινούρια εμπειρία... ;D ;D ;D

Δεν καταλαβαινω το υφος σου...Ημουν σιγουρος πως θα υπαρξουν και τετοια ποστ παντως...μετα σας φταινε τυποι SWEET STRINGS κλπ...περιμενω κι αλλα!! 8)

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #883 στις: 06/05/08, 20:49 »
Με την λογικη αυτη δεν καταλαβαινω γιατι οι χριστιανοι συνεχιζουν να συζητανε σε αυτο το thread. Δηλαδη αν οι αποδειξεις για τον θεο υπαρχουν η οχι στην καρδια του καθενα τοτε δεν εχει τιποτα να κουβεντιασουμε. Εαν εσυ δεν μπορεις να με πεισεις για την υπαρξη του θεου και εγω δεν μπορω να σε πεισω για την μη υπαρξη του γιατι ενω εγω φερνω επιχειρηματα εσυ βρισκεις αντεπιχειρηματα μεσα σου που ομως δεν αντικρουουν επι της ουσιας τα οσα λεω τοτε τι συζηταμε?
Αυτό ακριβώς .Η ερώτηση του θέματος είναι αν πιστεύουμε στο Θεό.Η απάντηση προσωπικά του καθένα είναι ναι,όχι,δεν ξέρω.Αν η ερώτηση ήταν ,μπορείτε να αποδείξετε την ύπαρξη ή μη του θεού θα ίσχυαν αυτά που γράφεις.Τώρα δεν ισχύουν...Ας κάνουμε τη κουβέντα όμως...Ξαναλέω ότι,όσα λογικά επειχηρήματα και να μου φέρεις ,ο Θεός είναι κάτι πάνω από τη λογική τη δική σου και τη δική μου,οπότε δεν μπορείς να καλύψεις το θέμα ότι και να κάνεις.Η πίστη δεν βασίζεται σε λογικά συμπεράσματα μόνο.Η πίστη είναι και ένστικτο.Είναι και ανεξέλεγκτες δυνάμεις.Βάλε τη πίστη στο εργαστήριο.Μπορείς;Όταν μπορέσεις ,θα κάνεις πειράματα,θα επιβεβαιώσεις στατιστικά τις απαντήσεις και θα μου απαντήσεις λογικά.Μέχρι τότε ο τρόπος προσέγγισης σου στο θέμα μόνο μη λογικός μπορεί να είναι.Κάποιοι ψυχίατροι προσπαθούν να δώσουν "λογικές" απαντήσεις στο θέμα της πίστης.Μιλάνε για εσωτερικές ανάγκες του ανθρώπου,φόβο προς τον θάνατο,συλλογικά ασυνείδητα,ομαδικές παρακρούσεις,φαντασιώσεις κλπ,κλπ,κλπ ,αλλά εν τούτοις ακόμα και αυτά που ακούγονται "λογικά",δεν μπορείς να τα αποδείξεις,είναι θεωρίες.Δεν είναι ο νόμος ας πούμε της βαρύτητας,όπου το αντικείμενο στον πλανήτη γη ,πέφτει κάτω πάντοτε.Οπότε αν κάποιος νοιώθει την ύπαρξη του Θεού και πιστεύει σε αυτή ,δεν μπορεί να σου πει τίποτε άλλο εκτός από αυτό.Αν εσύ πάλι για να πιστέψεις πρέπει να το δεις με τα μάτια σου ,κανένας δεν μπορεί να σε πείσει ότι υπάρχει κάτι που δεν βλέπεις.Οπότε το να σε πείσω ή να με πείσεις είναι πραγματικά μάταιο.Εκτός και εάν η όλη προσπάθεια, είναι με "τεχνάσματα" ένθεν κείθεν ,να προσπαθήσουμε να προσηλυτίσουμε ο ένας τον άλλο στη δική του πλευρά.Roufous καλά κάνεις που δεν πιστεύεις,καλά κάνω που πιστεύω,αυτό πρέπει να καταλάβεις... 
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #884 στις: 06/05/08, 21:06 »
Εγώ πάντως όταν ήμουν μικρότερος θυμάμαι ότι στο Φροντιστήριο Αγγλικών, στο πλαίσιο των εορτών του Πάσχα είχαμε κάνει μια μικρή γιορτούλα όπου φέραμε από ένα άσπρο αυγό ο καθένας μας και το βάψαμε (όχι με βαφή) αλλά με μολύβι για το σχέδιο και με μαρκαδόρο για τα γεμίσματα.. Θυμάμαι είχα ζωγραφίσει ένα κίτρινο παπάκι που όμοιο του δεν πρόκειται να ξαναζωγραφίσω ποτέ (είμαι σίγουρος ;D, καθώς δηλώνω λίγο σκράπας στη ζωγραφική).. Πριν κανα 2 χρόνια, το βρήκα τυχαία σε ένα ντουλάπι ξεχασμένο.. Πρέπει να έχουν περάσει πάνω από 10-15 χρόνια και το αυγό είχε την ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με αυτή που περιγράφει ο Kamelot, δηλαδή το κούνησα και ήταν σαν να είχε μια πετρούλα μέσα.. Μήπως ήταν Μ. Πέμπτη εκείνη η μέρα;  :D

Τώρα που το ξανασκέφτομαι καλύτερα, τα σχολεία και τα φροντιστήρια την Μεγάλη Εβδομάδα είναι κλειστά αλλά όπως και να έχει, θα στείλω γράμμα στους Brainiac μήπως το έχουν κάνει ήδη και έχουν βγάλει κάποιο πόρισμα ;D..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #885 στις: 06/05/08, 21:45 »
Ξερω φροντιστηρια που λειτουργουν Μεγ. Πεμπτη...

Αποσυνδεδεμένος dafne_mm24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #886 στις: 06/05/08, 22:12 »
αν υπάρχει θεος είναι πολύ κακό για τη φήμη του...ευτυχώς που δεν εμφανίζεται.πέρα απ'την πλάκα.δεν πιστεύω στο θεό.πιστεύω οτι η θρησκεία δημιουργήθηκε για συγκεκριμένα συμφέροντα κ σκοπιμότητες τα οποία βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στους φοβισμένους θρησκόληπτους.τα μισά ευαγγέλια έχουν καεί επειδή έγραφαν πράγματα που δεν έπρεπε να μάθουμε κ όποιος έχει διαβάσει την αγία γραφή και δεν βασίζεται μόνο στο 'ου φονεύσεις' θα έχει εντοπίσει ορισμένες φράσεις του τύπου ''ο θεός απαιτεί θάνατο για τις γυναίκες που έχουν προγ**ιαίες σχέσεις ή για αυτούς που δουλεύουν σάββατο''
επιπλέον απεχθάνομαι κάτι celebrity λαμόγια που κάθε χριστούγεννα και πάσχα βρίσκονται πρώτο πλάνο στην κάμερα δύο που καλύπτει τη λειτουργία στη μητρόπολη ενώ έχουν αγνοήσει και τις 10 εντολές και έχουν διαπράξει και τα 7 θανάσιμα αμαρτήματα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #887 στις: 06/05/08, 23:21 »
αν υπάρχει θεος είναι πολύ κακό για τη φήμη του...ευτυχώς που δεν εμφανίζεται.πέρα απ'την πλάκα.δεν πιστεύω στο θεό.πιστεύω οτι η θρησκεία δημιουργήθηκε για συγκεκριμένα συμφέροντα κ σκοπιμότητες τα οποία βρίσκουν πρόσφορο έδαφος στους φοβισμένους θρησκόληπτους.τα μισά ευαγγέλια έχουν καεί επειδή έγραφαν πράγματα που δεν έπρεπε να μάθουμε κ όποιος έχει διαβάσει την αγία γραφή και δεν βασίζεται μόνο στο 'ου φονεύσεις' θα έχει εντοπίσει ορισμένες φράσεις του τύπου ''ο θεός απαιτεί θάνατο για τις γυναίκες που έχουν προγ**ιαίες σχέσεις ή για αυτούς που δουλεύουν σάββατο''
dafne_mm24 μιλάμε για Θεό και όχι για θρησκείες.Όσο για τις φράσεις που αναφέρεις,που τα γράφει αυτά;Τα έχεις διαβάσει;Εγώ έχω διαβάσει και δεν τα είδα πουθενά.Μήπως βασίζεσαι απλά σε συζητήσεις που έχεις κάνει με φίλους σου;Όσο για την υποκρισία που αναφέρεις 1.000.000 φορές μαζί σου.Τι σχέση έχει όμως ο Θεός με τους υποκριτές;Αυτοί εκμεταλλεύονται το όνομά Του... :-[
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #888 στις: 06/05/08, 23:39 »
μηπως εννοεις σπασανε? Εγω καθε χρονο που κραταω ενα για το εθιμο δε μου χαλαει ποτε...
Εχεις δοκιμασει να κανεις το πειραμα με αλλο αυγο?

χαχαχαχαχαχα ΕΛΕΟΣΣΣΣ!! Ε Καμελοτ εγω σου δίνω τα αυγά μας να τα φας τοτε..!! Ποτέ δεν εχω δει άνθρωπο να παθαίνει δηλητηρίαση και θα είναι καινούρια εμπειρία... ;D ;D ;D

Δεν καταλαβαινω το υφος σου...Ημουν σιγουρος πως θα υπαρξουν και τετοια ποστ παντως...μετα σας φταινε τυποι SWEET STRINGS κλπ...περιμενω κι αλλα!! 8)
Δε με λές, επειδή πεινάω και δεν εχουμε τίποτα στο ψυγείο, να φάω ένα αυγό από αυτά..?? ;D (πλάκα πλάκα όντως πεινάω  :-\)

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #889 στις: 07/05/08, 00:23 »
Μια μικρη λεπτομερεια. Λογικες αποδειξεις για την υπαρξη του θεου υπαρχουν αυτουσιες, είναι καταγεγραμμενες και επαρκως θεμελιωμενες και μπορουν να αποτελεσουν αντικειμενο συζητησεως. Λογικες αποδειξεις για την μη-υπαρξη του θεου δεν ευρισκονται, δεν υπαρχουν ουτε είναι δυνατον να υπαρξουν ποτέ. Δεν θα ακουσετε ποτέ αποδεικτικο λογο περι ανυπαρξιας, το είναι αποδεικνυεται, το δεν-είναι δεν αποδεικνυεται, εσφαλμενως χρησιμοποιειται η εκφρασις αποδειξεις περι μη-υπαρξεως δηλ. ότι δεν υπαρχει θεος, οι αποδειξεις αυτες αποτελουν ανταποδειξεις δηλ. πηγαζουν από τη μη-αποδοχη των υφισταμενων αποδειξεων και ακολουθουν λογικη αντι-ρησεων, αντιρρητικος λογος, δηλ. καταρριπτεται μεν το λογικον επιχειρημα της υπαρξεως, εξ αυτης δε της καταρριψεως ουδεμια προκυπτει αποδειξις περι μη-υπαρξεως, απορριψις υπαρκτου δεν οδηγει στο ανυπαρκτον αλλα στη απορριψην του υπαρκτου, ο αθεος αναιρει θεσεις αποδεικνυων τα αντιθετα δεν μπορει να αποδειξει θεσην, αρσην εχει, θεσην δεν εχει (οι μουσικοι θα το καταλαβουν καλυτερα αυτό) δηλ. λεει τι δεν είναι, τι είναι δεν λεει, MakisSRV ο αγαπητος φιλος γραφει «δεν μπορεις να αμφισβητησεις» αυτό, μετα ζητα αποδειξεις για το αντιθετο, συνεννοηθηκαμε απολυτως, αγαπητε dafne_mm24 υπαρχει κι η καμερα τρια εκει στεκονται οι αναμαρτητοι, αντε να δης κι από κει.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #890 στις: 07/05/08, 00:51 »
Μια μικρη λεπτομερεια. Λογικες αποδειξεις για την υπαρξη του θεου υπαρχουν αυτουσιες, είναι καταγεγραμμενες και επαρκως θεμελιωμενες και μπορουν να αποτελεσουν αντικειμενο συζητησεως. Λογικες αποδειξεις για την μη-υπαρξη του θεου δεν ευρισκονται, δεν υπαρχουν ουτε είναι δυνατον να υπαρξουν ποτέ. Δεν θα ακουσετε ποτέ αποδεικτικο λογο περι ανυπαρξιας, το είναι αποδεικνυεται, το δεν-είναι δεν αποδεικνυεται, εσφαλμενως χρησιμοποιειται η εκφρασις αποδειξεις περι μη-υπαρξεως δηλ. ότι δεν υπαρχει θεος, οι αποδειξεις αυτες αποτελουν ανταποδειξεις δηλ. πηγαζουν από τη μη-αποδοχη των υφισταμενων αποδειξεων και ακολουθουν λογικη αντι-ρησεων, αντιρρητικος λογος
ωραια λογικα σου λεω οτι δεν υπαρχει θεος γιατι ολα γυρω μου ειναι μερος μιας εξελικτικης πορειας και δεν βλεπω καμια ''θεικη'' αρα μη λογικη παρεμβαση να επεμβαινει ωστε να αλλαξει αυτο που βλεπω καθημερινα.(δλδ ο ηλιος να ανατελει απο τα ανατολικα κοκ)..αρα ακομη και να υπαρχει κατι ανωτερο(κατι που ο ανθρωπος δεν μπορει να εξηγησει) δεν επεμβαινει στις ζωες μας,αρα δεν χρειαζεται να το λατρευουμε ή να πιστευουμε οτι μας κρινει ή το οτιδηποτε

πως σου φαινεται αυτο αναλογιο???
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #891 στις: 07/05/08, 09:45 »
Όπως έχει ξαναειπωθεί, η απόδειξη της ύπαρξης του Θεού είναι κάτι πέρα από τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας.
Ακόμα κι αν δεχτούμε αποκλειστικά την εξελικτική θεωρία δημιουργίας του σύμπαντος, κανείς δεν μπορεί να πει τι υπήρχε πριν το Big Bang και τι υπάρχει πέρα από τα όρια του σύμπαντος.

Μόνο ενδείξεις υπάρχουν, για αμέτρητα πράγματα που αδυνατούμε να κατανοήσουμε, στο σύμπαν, στον πλανήτη, στον οργανισμό μας, κλπ. Ακόμα κι αν η επιστήμη αποδείξει ακόμα πιο πολλά από αυτά, δεν θα μπορέσει ποτέ να αποδείξει από πού ήρθαμε και που πάμε. Για τις αποδείξεις μην βιάζεστε, θα έρθει ο καιρός για τον καθένα μας, αλλά τότε δεν θα είμαστε σε αυτό το φόρουμ να το συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #892 στις: 07/05/08, 11:07 »
Όπως έχει ξαναειπωθεί, η απόδειξη της ύπαρξης του Θεού είναι κάτι πέρα από τις δυνατότητες του εγκεφάλου μας.
Ακόμα κι αν δεχτούμε αποκλειστικά την εξελικτική θεωρία δημιουργίας του σύμπαντος, κανείς δεν μπορεί να πει τι υπήρχε πριν το Big Bang και τι υπάρχει πέρα από τα όρια του σύμπαντος.

Μόνο ενδείξεις υπάρχουν, για αμέτρητα πράγματα που αδυνατούμε να κατανοήσουμε, στο σύμπαν, στον πλανήτη, στον οργανισμό μας, κλπ. Ακόμα κι αν η επιστήμη αποδείξει ακόμα πιο πολλά από αυτά, δεν θα μπορέσει ποτέ να αποδείξει από πού ήρθαμε και που πάμε. Για τις αποδείξεις μην βιάζεστε, θα έρθει ο καιρός για τον καθένα μας, αλλά τότε δεν θα είμαστε σε αυτό το φόρουμ να το συζητάμε.
Μάλιστα Βραζίλη μου θα έλεγα μάλιστα ,να το καθυστερήσουμε όσο περνάει από το χέρι μας.Η ζωή είναι μία δεν χρειάζετε άγχος...να κάνουμε και κανένα τσιγαράκι.... ;D ;D ;D
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #893 στις: 08/05/08, 01:31 »
Μια μικρη λεπτομερεια. Λογικες αποδειξεις για την υπαρξη του θεου υπαρχουν αυτουσιες, είναι καταγεγραμμενες και επαρκως θεμελιωμενες και μπορουν να αποτελεσουν αντικειμενο συζητησεως. Λογικες αποδειξεις για την μη-υπαρξη του θεου δεν ευρισκονται, δεν υπαρχουν ουτε είναι δυνατον να υπαρξουν ποτέ. Δεν θα ακουσετε ποτέ αποδεικτικο λογο περι ανυπαρξιας, το είναι αποδεικνυεται, το δεν-είναι δεν αποδεικνυεται, εσφαλμενως χρησιμοποιειται η εκφρασις αποδειξεις περι μη-υπαρξεως δηλ. ότι δεν υπαρχει θεος, οι αποδειξεις αυτες αποτελουν ανταποδειξεις δηλ. πηγαζουν από τη μη-αποδοχη των υφισταμενων αποδειξεων και ακολουθουν λογικη αντι-ρησεων, αντιρρητικος λογος

ωραια λογικα σου λεω οτι δεν υπαρχει θεος γιατι ολα γυρω μου ειναι μερος μιας εξελικτικης πορειας και δεν βλεπω καμια ''θεικη'' αρα μη λογικη παρεμβαση να επεμβαινει ωστε να αλλαξει αυτο που βλεπω καθημερινα.(δλδ ο ηλιος να ανατελει απο τα ανατολικα κοκ)..αρα ακομη και να υπαρχει κατι ανωτερο(κατι που ο ανθρωπος δεν μπορει να εξηγησει) δεν επεμβαινει στις ζωες μας,αρα δεν χρειαζεται να το λατρευουμε ή να πιστευουμε οτι μας κρινει ή το οτιδηποτε

πως σου φαινεται αυτο αναλογιο???

πολυ καλο μου φαινεται διοτι ελκει πνευμα, εχεις ακομη πολύ χρονο μπροστα σου για να μαθεις να τα ξεχωριζεις σωστο και λαθος, εννοω παντα στα πλασια της λογικης σκεψης όχι του συναισθηματος, μην χανεις πολυτιμο χρονο, διαβαζε πολύ, κυριως φιλοσοφικη, χωρις δυνατη βαση στη φιλοσοφικη δεν θα κανεις τιποτα ας φθασεις και νομπελ φυσικης, χρειαζεσαι λιγη καθοδηγηση για να μην πελαγωνεις στη στερια. Υπαρχει εξελικτικη πορεια, ο ηλιος ανατελει εκει που πρεπει, από αυτό εξαγεις ότι δεν υπαρχει θεος, δηλ.ανατελει ο ηλιος γι’ αυτό δεν υπαρχει, λογος της μη-υπαρξεως ειναι η υπαρξις του ηλιου, όμως λογος μη-υπαρξεως δεν μπορει να ειναι η υπαρξη, για να συνδεσεις σωστα τους δυο ορους ώστε να συμφωνουν με την πραγματικοτητα πρεπει να πης, βλεπω να ανατελει ο ηλιος κι επειδη βλεπω συμπεραινω γι’ αυτό ότι υπαρχει ηλιος. Βλεπω και επειδη βλεπω δεν υπαρχει, δεν ανταποκρινεται στην εμπειρικη πραγματικοτητα, υποχρεωνεσαι να δεχτεις αντιθετο στην εμπειρια δηλ. επειδη δεν βλεπω υπαρχει, βλεπεις τον ηλιο να ανατελει αυτό δεν αποδεικνυει μη-υπαρξη αλλα αποδεικνυει υπαρξη. Οι ενεργειες του θεου είναι λογικες και υπερ-λογες, το υπερλογον περιλαμβανει και καλυπτει το λογικον, δεν ανατρεπει την λογικη σειρα στα υπαρχοντα αλλα την υπερβαινει, δηλ. υπερβαινει σημαινει το παιδι γινεται εφηβος, η νυμφη πεταλουδα κτλ. εχεις συνδεσει το θεικο με μη λογικη παρεμβαση, αλλα αν ο ηλιος ανατειλει δυτικα αυτό αποδεικνυει ότι δεν υπαρχει θεος, δηλ. δεν υπαρχει πανσοφη εποπτικη αρχη που συνεχει το συμπαν, ο ηλιος ανατελει οπου θελει κι οπου βρει, ο ψαλμος λεει «ο ηλιος εγνω την δυσην αυτου» δηλ. ξερει που θα δυσει ακολουθωντας πορεια και νομο που εθεσε ο δημιουργος.

Βραζιλης, συμφωνουμε, οι αποδειξεις αφορουν τις δυνατοτητες του εγκεφαλου μας, δηλ. λογικη επεξεργασια υλικου και αναλυση συνθεση των αντικειμενων της σκεψεως, αυτό λεγεται διασκεπτικη ενεργεια, discursivus, pensee discursive στα γαλλικα, dis-cours σημαινει δι-εξοδος, διεξοδικη ερευνα.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #894 στις: 08/05/08, 11:08 »
Μια μικρη λεπτομερεια. Λογικες αποδειξεις για την υπαρξη του θεου υπαρχουν αυτουσιες, είναι καταγεγραμμενες και επαρκως θεμελιωμενες και μπορουν να αποτελεσουν αντικειμενο συζητησεως. Λογικες αποδειξεις για την μη-υπαρξη του θεου δεν ευρισκονται, δεν υπαρχουν ουτε είναι δυνατον να υπαρξουν ποτέ. Δεν θα ακουσετε ποτέ αποδεικτικο λογο περι ανυπαρξιας, το είναι αποδεικνυεται, το δεν-είναι δεν αποδεικνυεται, εσφαλμενως χρησιμοποιειται η εκφρασις αποδειξεις περι μη-υπαρξεως δηλ. ότι δεν υπαρχει θεος, οι αποδειξεις αυτες αποτελουν ανταποδειξεις δηλ. πηγαζουν από τη μη-αποδοχη των υφισταμενων αποδειξεων και ακολουθουν λογικη αντι-ρησεων, αντιρρητικος λογος

ωραια λογικα σου λεω οτι δεν υπαρχει θεος γιατι ολα γυρω μου ειναι μερος μιας εξελικτικης πορειας και δεν βλεπω καμια ''θεικη'' αρα μη λογικη παρεμβαση να επεμβαινει ωστε να αλλαξει αυτο που βλεπω καθημερινα.(δλδ ο ηλιος να ανατελει απο τα ανατολικα κοκ)..αρα ακομη και να υπαρχει κατι ανωτερο(κατι που ο ανθρωπος δεν μπορει να εξηγησει) δεν επεμβαινει στις ζωες μας,αρα δεν χρειαζεται να το λατρευουμε ή να πιστευουμε οτι μας κρινει ή το οτιδηποτε

πως σου φαινεται αυτο αναλογιο???

πολυ καλο μου φαινεται διοτι ελκει πνευμα, εχεις ακομη πολύ χρονο μπροστα σου για να μαθεις να τα ξεχωριζεις σωστο και λαθος, εννοω παντα στα πλασια της λογικης σκεψης όχι του συναισθηματος, μην χανεις πολυτιμο χρονο, διαβαζε πολύ, κυριως φιλοσοφικη, χωρις δυνατη βαση στη φιλοσοφικη δεν θα κανεις τιποτα ας φθασεις και νομπελ φυσικης, χρειαζεσαι λιγη καθοδηγηση για να μην πελαγωνεις στη στερια. Υπαρχει εξελικτικη πορεια, ο ηλιος ανατελει εκει που πρεπει, από αυτό εξαγεις ότι δεν υπαρχει θεος, δηλ.ανατελει ο ηλιος γι’ αυτό δεν υπαρχει, λογος της μη-υπαρξεως ειναι η υπαρξις του ηλιου, όμως λογος μη-υπαρξεως δεν μπορει να ειναι η υπαρξη, για να συνδεσεις σωστα τους δυο ορους ώστε να συμφωνουν με την πραγματικοτητα πρεπει να πης, βλεπω να ανατελει ο ηλιος κι επειδη βλεπω συμπεραινω γι’ αυτό ότι υπαρχει ηλιος. Βλεπω και επειδη βλεπω δεν υπαρχει, δεν ανταποκρινεται στην εμπειρικη πραγματικοτητα, υποχρεωνεσαι να δεχτεις αντιθετο στην εμπειρια δηλ. επειδη δεν βλεπω υπαρχει, βλεπεις τον ηλιο να ανατελει αυτό δεν αποδεικνυει μη-υπαρξη αλλα αποδεικνυει υπαρξη. Οι ενεργειες του θεου είναι λογικες και υπερ-λογες, το υπερλογον περιλαμβανει και καλυπτει το λογικον, δεν ανατρεπει την λογικη σειρα στα υπαρχοντα αλλα την υπερβαινει, δηλ. υπερβαινει σημαινει το παιδι γινεται εφηβος, η νυμφη πεταλουδα κτλ. εχεις συνδεσει το θεικο με μη λογικη παρεμβαση, αλλα αν ο ηλιος ανατειλει δυτικα αυτό αποδεικνυει ότι δεν υπαρχει θεος, δηλ. δεν υπαρχει πανσοφη εποπτικη αρχη που συνεχει το συμπαν, ο ηλιος ανατελει οπου θελει κι οπου βρει, ο ψαλμος λεει «ο ηλιος εγνω την δυσην αυτου» δηλ. ξερει που θα δυσει ακολουθωντας πορεια και νομο που εθεσε ο δημιουργος.



δηλαδη μου λες οτι για σενα ο θεος δεν ειναι το ανεξηγητο..???θεο σουρεαλιστη πρωτη φορα ακουω...τι να πω,αν το εχεις ψαξει..

η απαντηση σου ειναι απαντηση στον επικουρο παρεπιμπτοντως
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #895 στις: 21/11/08, 20:37 »
Φυσικά και πιστεύω στον Θεό!Είναι Αυτός που με βοηθάει να ζω, να δημιουργώ και να ελπίζω ακόμα...

Αποσυνδεδεμένος Χαρυ Τρουμαν

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #896 στις: 22/11/08, 22:47 »
Ενας είναι ο θεός: $

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #897 στις: 22/11/08, 23:06 »
Ενας είναι ο θεός: $
ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΘΕΟΣ ΘΡΥΛΕ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ
Το παραπάνω παρακαλώ να μεταφερθεί στο Αθλητισμός-"Ολυμπιακός" ;D
Πέρα από τη πλάκα, είχα αφήσει τη ψηφοφορία κάπου στο 50% πιστεύουν και 50% τα άλλα. Τώρα το βρήκα 48.5% με 51.5%. Λέτε να έχει παίξει ρόλο το Βατοπέδι; Λέτε η πίστη να είναι και ζήτημα επικαιρότητας;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #898 στις: 24/11/08, 20:23 »
Κοντευει το 2009 και ο κοσμος ακομα στηριζεται σε παραμυθια...

Αν και ψηφισα ευκολα "οχι" δεν ειμαι απολυτος ως προς την ανυπαρξια μιας δυναμης δημιουργιας που προφανως ειναι περα απο οτι μπορουμε να κατανοησουμε..
Απλα οχι ως προς την συσχετιση της εννοιας του Θεου με οποιαδηποτε θρησκεια και οποιοδηποτε ονομα και ας δινει σε αυτη τη δυναμη..Πες το Θεο,Αλλαχ,Βουδα η οτι αλλο θες..
"Θεωρω" και οχι "πιστευω" πως υπαρχουν πολυ περισσοτερα απο οσα μπορει να συλλαβει ο εγκεφαλος μας..
Ομως η καθε συσχετιση αυτης της θεωριας με καποιο θρησκευτικο δογμα μου φαινεται αστεια..Κανονες,παραμυθια και διδαγματα που εφτιαξε ο ανθρωπος για ομαδοποιηση μιας κοινης αποψης..
Αποψεις που χρησιμοποιηθηκαν ως εργαλεια για να ξεκινησουν πολεμους και να εχουν ως αποτελεσμα θανατους στο ονομα αυτης της "πιστης"..
Μακαρι ο ιδιος ο ανθρωπος που δημιουργησε ολα αυτα τα ομορφα παραμυθια να κατανοουσε την δυναμη που κατεχει ο ιδιος και να μην στηριζε τις ελπιδες και τα ονειρα του σε μια φαντασιωση..
Αναρωτιεμαι για ποσο ακομα..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #899 στις: 24/11/08, 20:58 »
Αλλά η ερώτηση είναι πιστεύετε στο Θεό και όχι στον Χριστιανισμό, μουσουλμανισμό, βουδισμό κλπ....
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
64479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
7043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
23138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)