Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 368821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1250 στις: 13/09/09, 18:50 »
Σκοταδισμός 2009

Η επιστημη δεν ειναι ουτε "καλη" ουτε "κακη".
Η σωστη η λανθασμενη χρηση των διαφορων επιστημονικων ανακαλυψεων δεν εχει καμια σχεση με την επιστημη καθαυτην παρα μονο με τον ανθρωπο.Δεν υπαρχει "κακη" ανακαλυψη αλλα "κακη" χρηση της ανακαλυψης.
Ειναι ντροπη για το ανθρωπινο γενος να ακουγονται αποψεις τυπου "καλυτερα να μην ειχε ανακαλυφθει _______ "

Συμφωνώ, και γι αυτό έγραψα το προ-προηγούμενο ποστ μου με αφορφή όλα όσα τελευταία άρχισαν να γράφονται περί επιστήμης,
και όχι φίλε μου MACMISIAS για να αντιπαρατεθώ με το δικό σου (σαν διευκρίνηση αυτό).
Από κει και πέρα φίλε PlasmaPool το "σκοταδισμός" που αναφέρεις δεν ξέρω σε ποια σχόλια το απευθύνεις αλλά για να γίνω ακόμα πιο διευκρινιστικός
λέω πως οι άνθρωποι που τυγχάνει να είναι επιστήμονες μπορεί να έχουν ευθύνη όχι για τις ανακαλύψεις τους αλλά για την πιθανή
πχ συμμετοχή τους στη χρήση αυτών εναντίον της φύσης και του ανθρώπου. Καμμιά ανακάλυψη δεν είναι "κακή" εννοείται.
Αν και για μένα βέβαια η γνώση μπορεί να είναι αυτοσκοπός και όχι μέσο επιβολής των ισχυρών προς τους άλλους

Εγώ πάντως όταν κοιτάω το σύμπαν θέλω μια λογική εξήγηση για αυτό, γιατί πιστεύω πως είναι και πιο ωραία.

Φίλε μου, αν αναφέρεσαι στα δικά μου γραφόμενα, δεν εννοώ κάτι άλλο εγώ! Ο "θεός" της αναζήτησης και της επιστήμης που αναφέρω,
δεν μπορεί να μας οδηγήσει παρά μόνο σε λογικά συμπεράσματα και εξηγήσεις!
Εχω πει και άλλοτε ότι το πιο "μαγικό" με το σύμπαν βρίσκεται στο γεγονός ότι είναι πέρα για πέρα...αληθινό = εξηγήσιμο = λογικό!
Η αναφορά μου σε αυτό δεν είχε υπερβατικό, θρησκειολογικό, η πέραν και εκτός λογικής υπόβαθρο, αλλά από την άποψη της επιστημονικής
έρευνας και αναζήτησης και της φιλοσοφικής έρευνας που όλα αυτά έχουν λογικές αρχές.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/09, 03:49 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1251 στις: 14/09/09, 01:17 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα την ερώτησή σου. Δεν είναι τυχαίο να αποδεχτούμε ότι υπάρχουμε κατά τύχη. Το αποδεχόμαστε μετά από εμπειρίες και γνώσεις. Λίγο βιολογία και λίγο φυσική θα σε βοηθήσουν να το αποδεχτείς

υπαρχομε κατά τυχη, αυτό δε το οποιο λεμε ότι υπαρχομε κατά τυχη το γνωριζομε όχι τυχαια αλλα συμφωνα με γνωσεις της επιστημης, δηλ. οι γνωσεις της επιστημης είναι γνωση του τυχαιου ;;

το μεταμεληθην είναι ανθρωποπαθης εκφραση, ο βιβλικος συγγραφεας θελει να δειξει το μεγεθος της κακιας, κυριως την ποιοτητα και την αναζητηση λεπτομερειας, δανειζεται σκεψεις αυτοθεωρουμενος, ποση κακια μπορει να κουβαλησει ο ανθρωπος ;; λιγο, πολύ, ακρα κακια ;; αυτό που θα πει πρεπει να δειχνει, να παριστανει με ζωηροτητα, ο ανθρωπος μπορει να φθασει σε τετοιο σημειο όχι μονο να μην τον θελει ο πατερας αλλα να κανει τον πατερα ακομη και να μετανιωσει που εκανε παιδι, η ερμηνεια αυτή που λες ερχεται σε αντιφαση με το Βασιλειων Α-15, 29  Κυριος «ουκ αποστρεψει ουδε μετανοησει, ότι ουχ ως ανθρωπος εστι του μετανοησαι αυτος»,

παρομοιες εκφρασεις συνανταμε πολλες, π.χ. στη γενεση λεει, ο θεος την εβδομη ημερα κατεπαυσε (αναπαυτηκε) από παντων των εργων αυτου, δηλ. ιδρωσε, κουραστηκε και στο τελος αποκαμνε ο θεος δουλευοντας επι εξι ημερες, γι αυτο την εβδομη ημερα σταματησε τη δουλεια και πηγε να ξεκουραστει, μπορει να επαιξε και κανενα ταβλακι το απογευμα μετα τον μεσημεριανο υπνο,



Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1252 στις: 14/09/09, 14:14 »
Κάπου αλλού είχες αναφέρει ότι οι άθεοι επειδή έχουν υψηλό i.q δεν γίνονται εγκληματίες

Δεν είπα αυτό. Εγώ είπα ότι έγιναν δύο διαφορετικές έρευνες. Η μία έδειξε πως οι άθεοι έχουν υψηλότερο IQ και η άλλη πως έχουν λιγότερες πιθανότητες να γίνουν εγκληματίες.

Πολύ εντυπωσιακή πληροφορία.... Μπορείς όμως σε παρακαλώ πολύ να μας πεις ποιό ερευνητικό κέντρο έκανε την έρευνα ώστε να την μελετήσουμε? Ή είναι μια "πληροφορία" χωρίς λογικό και πραγματικό υπόβαθρο, όπως και τόσες άλλες?

Εν τω μεταξύ τέτοιες "πληροφορίες" κρύβουν και παγίδες για τα τελικά αποτελέσματα, δημιουργούν συγχυτικούς παράγοντες δηλ. Τι εννοώ? Όταν ακούσουν αυτήν την πληροφορία όλοι οι ηλίθιοι της γης θα σκεφτούν: "Αααααα!!! Να ένας τρόπος για να απεικονίζομαι ως ιδιοφυία. Θα δηλώσω άθεος".  Οπότε, όπως φαντάζομαι καταλαβαίνεις, αυξάνεται δραματικά το ποσοστό των ηλιθίων μεταξύ των άθεων! Αρνητική ανάδραση νομίζω πως λέγεται αυτό.

Παράθεση
Συμφωνούμε στο ότι η πίστη είναι μέσα μας. Όμως πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάτι. Δυστυχώς θα χρειαστώ κάτι περισσότερο για να πεισθώ. Εγώ πάντως όταν κοιτάω το σύμπαν θέλω μια λογική εξήγηση για αυτό, γιατί πιστεύω πως είναι και πιο ωραία.

Φίλε μου, όπως έχουμε ξαναπεί δεν μας ενδιαφέρει τι είσαι ή τι δεν είσαι, και όπως έχεις πει κι εσύ δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει. Άρα λοιπόν δεν μας ενδιαφέρει και αν πεισθείς για κάτι ή όχι. Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι να μην εκτοξεύεις αστήρικτες δήθεν γνώσεις.

Άλλωστε το να "πεισθείς" για κάτι εμπεριέχει την έννοια της πίστης. Κι εσύ κατά δήλωσή σου δεν πιστεύεις, αναλύεις λογικά και αποδεικνύεις τα πάντα.



ΥΓ. Μια που είσαι τόσο καλός, κατά δήλωσή σου, στην φυσική, μπορείς να με πληροφορήσεις για την θεωρεία λειτουργίας των ομοπολικών γεννητριών? Πως συνδέονται με την θεωρία της σχετικότητας?

Με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα. Ευχαριστώ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1253 στις: 14/09/09, 16:44 »

Σε οτι αφορα τον σκοταδισμο,εννοειται αναφερεται σε πνευματικο επιπεδο κ οχι κυριολεκτικο(βλ.λαμψη πυρηνικης εκρηξης).Επισης ο θανατος ειναι απολυτα φυσιολογικος,συνυφασμενος με την ζωη κ σιγουρα οχι σκοτεινος(ειδικα για τους πιστους).Παρολαυτα ειμαι καθετα αντιθετος στην χρηση ανθρωπων ως πειραματοζωα,ακομα κ σε θανατοποινητες (μιας κ ειμαι αντιθετος κ στην θανατικη ποινη).

Κι εγώ σε πνευματικό επίπεδο αναφέρθηκα και η λάμψη μιάς πυρηνικής έκρηξης ήταν ένα αστειάκι που μάλλον δεν "έπιασες". Να πω όμως ότι για τη Θρησκεία και για τον άνθρωπο, ο θάνατος δεν είναι διόλου μιά φυσιολογική κατάσταση. Είναι μιά "παρα φύσιν" κατάσταση στην οποία εξέπεσε με τη πτώση του από το Παράδεισο (συμβολικά μιλάμε πάντα...). Άλλωστε όλος ο Χριστιανισμός εκεί βασίζεται. Στο ότι ο Χριστός με τη θυσία Του και την ανάστασή Του, νίκησε το θάνατο και δίνει το μήνυμα και την ελπίδα για την αιώνια ζωή.
Ο άνθρωπος φοβάται το θάνατο γιατί έχει γνωρίσει τη ζωή. Αρνείτε να παραδεχθεί ότι μιά μέρα θα εξαφανισθεί από "προσώπου γης". Ακόμα και στο πιό πιστό άνθρωπο υπάρχει αυτός ο φόβος όχι για την μετά θάνατο ζωή, την οποία πιστεύει, αλλά για την ίδια την εμπειρία του θανάτου. Οπότε ναι , ο θάνατος είναι μιά σκοτεινή κατάσταση στην οποία κανονικά ο άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πέσει ποτέ.
Και τέλος αν ο θάνατος  είναι μιά σκοτεινή κατάσταση, ο φόνος είναι χίλιες φορές ακόμα πιο σκοτεινή πράξη. Οι φονιάδες δεν θα ήταν τόσο αποτρόπαια καταδικαστέοι, όχι μόνο από θρησκευτικής απόψεως, αλλά και από την απλή πολιτική ηθική, που θεωρει φριχτή και μαύρη τη πράξη τους, αν όλοι δεν παραδεχόντουσαν ότι ο φόνος είναι η μεγαλύτερη αμαρτία ή το μεγαλύτερο έγκλημα. Μιλώντας για πολιτική ηθική εννοώ την ηθική δηλαδή που έχει κάθε άνθρωπος μέσα του ακόμα και εάν είναι άθεος. 'Ομως κανείς δεν λέει ανά τους αιώνες " και τι έγινε, τον σκότωσε, φυσιολογική κατάσταση". Με αυτή την έννοια λοιπόν εγώ κατηγορώ εκείνους τους επιστήμονες που ενώ δηλώνουν "φωτεινά μυαλά" και "πυρσοί" της πρωτοπορίας και της προόδου, τελικά δεν είναι τίποτε άλλο από λάτρεις του χειρότερου σκοταδισμού. Αυτού που θερίζει τη ζωή των συνανθρώπων του για μερικά εκατομμύρια δολλάρια ή για ένα κωλο βραβείο Νόμπελ Φυσικής ή οτιδήποτε άλλο...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/09/09, 17:12 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1254 στις: 14/09/09, 18:03 »
Με αυτή την έννοια λοιπόν εγώ κατηγορώ εκείνους τους επιστήμονες που ενώ δηλώνουν "φωτεινά μυαλά" και "πυρσοί" της πρωτοπορίας και της προόδου, τελικά δεν είναι τίποτε άλλο από λάτρεις του χειρότερου σκοταδισμού.

Αγαπητέ Μάκη, η πρότασή σου εμπεριέχει μιαν αντίφαση και σε παρακαλώ να το ξανασκεφτείς.

Διότι κανείς επιστήμονας δεν αυτοπροσδιορίζεται ως "πρωτοπόρος" και "διάνοια". Λόγω του ότι γνωρίζει ότι η επιστήμη σε προσωπικό επίπεδο δεν προσφέρει απαντήσεις αλλά γεννά ερωτηματικά. Απαντήσεις μπορεί να προσφέρει μόνο η κοινώνηση του συνόλου των επιστημών σε αλληλεπίδραση με τις θεμελιωμένες αρχές και αξίες (που μέσα σ΄αυτές συμπεριλαμβάνεται και η θρησκεία), και μόνο αν εξεταστεί η Ανθρωπότητα ως μια οντότητα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1255 στις: 14/09/09, 18:15 »
Εγω παλι θα διαφωνησω οτι ο θανατος ειναι μια παρα φυσην κατασταση θετοντας ως επιχειρημα γιαυτην την διαφωνια την απλη παρατηρηση της φυσης.Τα παντα γυρω μας ειναι φθαρτα,απο εμας τους ιδιους μεχρι κ ολοκληρους γαλαξιες.Αν θες ειμαι της λογικης πως οτι εχει αρχη εχει κ τελος κ δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να εχουμε αρχη(με την γεννηση μας) αλλα ταυτοχρονα να ειμαστε κ απειροι.Ειναι 2 εννοιες αντικρουομενες για μενα αφου το απειρο δεν το αντιλαμβανομαι μονο ως +απειρο αλλα κ ως -απειρο κ νομιζω οτι το ενα θα πρεπει να ειναι προυποθεση του αλλου.

Οσον αφορα τον υλικο μας θανατο το γιατι τον θεωρω κατι το φυσιολογικο υπηρξα νομιζω σαφης.Απο δω κ περα αν πιστεψουμε οτι το σωμα μας ειναι απλα το οχημα της ψυχης μας γενναται κ ο προβληματισμος για το που καταληγει η ψυχη μετα τον θανατο του σωματος.Εδω ακριβως μπαινει ο ρολος της θρησκειας,θεωρωντας ως δεδομενη την διπλη υποσταση του ανθρωπου,να καθησυχασει αυτον τον φοβο υποσχομενη αιωνια ζωη.Ο φοβος που εξακολουθει να υπαρχει νομιζω ωφειλεται οχι τοσο στον φοβο της μεταβασης απο την ζωη στον θανατο κ μετα στην αιωνια ζωη αλλα απο την υπαρξη κ της μικροτερης ακομα αμφιβολιας.

Αυτη η αμφιβολια που υπαρχει στον πιστο(μηπως τελικα δεν ειμαι τπτ αλλο παρα υλη?) αλλα κ στον μη πιστο(μηπως δεν ειμαι μονο υλη?) κατα καποιον τροπο χαλιναγωγει τον ανθρωπο αλλα κ τον ανακουφιζει,απο την μια γιατι θα ειχαμε γεμησει με μαρτυρες απτην αλλη γιατι θα ειχαμε γεμησει με αυτοχειρες.Η γνωση της μη υπαρξης ζωης μετα θανατον θα οδηγουσε σε εναν υπαρξιακο μηδενισμο με αρνητικες προφανως επιδρασεις για την ανθρωποτητα.

Η ηθικη του καθενος παντως δε νομιζω οτι εχει σχεση με τις θρησκευτικες του πεποιθησεις ωστε να θεωρουμε οτι καποιος που ειναι αθρησκος συνεπαγεται πως ειναι ανηθικος κ το αντιστροφο.

υ.γ. 1.σιγουρα τα εγραψα καπως χοντροκομμενα λογω ελλειψης χρονου κ πιθανως ακαταλληλου χωρου,αλλα αναδεικνυονται οι προβληματισμοι μου,
2.το σκοταδισμος δεν αναφερεται σε κανενα συγκεκριμενο μυνημα,
3.οταν μιλαω για θανατο εννοω τον θανατο απο φυσικα αιτια κ σε καμια περιπτωση την δολοφονια για οποιονδηποτε λογο

Αποσυνδεδεμένος Crool

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1256 στις: 15/09/09, 06:16 »
Ο θάνατος είναι σίγουρα το φυσιολογικό τέλος κάθε πλάσματος και πράγματος από αυτά που ξέρουμε, και έιναι μεν δύσκολο
και επίπονο να το αποδεχθούμε γιατί πάει κόντρα στην ύπαρξή μας, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και αλλιώς αφού παραδεχόμαστε
ότι μέσα στα έχοντα αρχή και τέλος είμαστε και εμείς.
Ο συλλογισμός της τρίτης σου παραγράφου PlasmaPool είναι ενδιαφέρων, μόνη "ένσταση" που έχω στηρίζεται στην, προσωπική μου
βέβαια, άποψη ότι απορρίπτοντας κάποιος την βιβλική, την παγανιστική, και όποιας άλλης οργανωμένης θρησκευτικής αντίληψης εκδοχή περί
θεού δεν νομίζω ότι αποφασίζει μέσα του "τελεσίδικα" υπέρ της ύλης η του πνεύματος-ψυχής, αλλά μπορεί να συνεχίσει τους προβληματισμούς του.
Η ζωή τώρα μετά θάνατον αυτό είναι κάτι που δεν μπορεί να ερευνηθεί με λογικούς όρους οπότε και παραιτούμαι. Εχει να κάνει πιο πολύ με την ελπίδα,
το επιθυμητό, και άλλα δόγματα μιλάνε για την αιώνια ζωή στους ουρανούς, άλλα για επίγειο παράδεισο και ανάσταση σωμάτων, οπότε βρισκόμαστε
μακριά από τις δυνατότητες της ανθρώπινης έρευνας.
Οσο για την ηθική σίγουρα δεν έχει σχέση με τις θρησκευτικές αντιλήψεις, γι αυτό και σε προηγούμενο σχόλιό μου είπα ότι σε σχέση με την
ηθική και το σεβασμό στη φύση οι περισσότεροι άνθρωποι δείχνουν να έχουν μια έμφυτη θεοσέβεια  πολύ πριν δημιουργηθούν οι διάφορες θρησκείες
και μάλλον από την ανάγκη συνυπαρξης με τους άλλους και από σεβασμό προς το φυσικό περιβάλλον συν τον φόβο για το άγνωστο.
Το να...λατρεύεις το δάσος πχ ως θεό είναι μια πρωτόγονη και παγανιστική αντίληψη, και το να το καις πχ γιατι σου είπε ο θεός να κάψεις τους
αλλόθρησκους που ζουνε μεσα σε αυτό είναι μια σκοταδιστική αντίληψη, το να το καις για να κανεις οικόπεδα, η θρήσκος η άθρησκος είσαι
αποτελεί ανήθικη πράξη! Το να το προσέχεις να μην καεί και να το προστατεύεις ως πηγή οξυγόνου αποτελεί πράξη απόλυτης ευσέβειας
και ηθικής για μένα.

Δεν ξέρω αν ποτέ θα μπορέσει αυτό το ελάχιστο μέρος του όλου, που λέγεται άνθρωπος, να δώσει απαντήσεις για το ίδιο το όλον (αν το δεχόμαστε ως τέτοιο) η να βρεθεί σε θέση παρατηρητή της ολότητας (δύσκολο το θεωρώ) ωστε να την εξηγήσει αλλά και αν ποτέ γίνει αυτό θα είναι με τη συστηματοποιημένη επιστημονική έρευνα και μόνο μέχρι εκεί που ισχύουν οι νόμοι που μπορεί να αντιληφθεί ο άνθρωπος.
Για τα από εκεί και πέρα, όσοι ποτέ δήλωσαν και δηλωνουν ότι κατέχουν εξ` αποκαλύψεως αλήθειες, αν και το βρίσκω πολύ βολικό για αυτούς που ποτέ το διακήρυξαν (όχι τους απλούς πιστούς βέβαια) όποιος θέλει μπορεί να πιστεύει αν του καλύπτει εσωτερικές ανάγκες.   
Για τα υπόλοιπα υπάρχει ο διάλογος τα επιχειρήματα και η κριτική σκέψη και ανάλυση.
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/09, 06:48 από Crool »
Δεν υπάρχει τίποτα το "ασεβές" (κλπ σάπια) στην έκφραση γνώμης, και θέσης περί δίκιου.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1257 στις: 15/09/09, 11:29 »
Η γνωση της μη υπαρξης ζωης μετα θανατον θα οδηγουσε σε εναν υπαρξιακο μηδενισμο με αρνητικες προφανως επιδρασεις για την ανθρωποτητα.

Πολύ καλή πρόταση, αν και δεν συμφωνώ μαζί της. Η ανθρωπότητα "γνωρίζει" την ύπαρξη ζωής μετά τον θάνατο τον ανθρώπων - κυττάρων της, υπό την έννοια ότι ο θάνατος των ανθρώπων δεν περιόρισε και κατάστρεψε ποτέ την ανθρωπότητα.

Ένα ανάλογο είναι και ο ίδιος ο άνθρωπος. Ο οποίος γνωρίζει ότι τα τρισεκατομύρια των κυττάρων του που πεθαίνουν με γνώση της μη ύπαρξής τους μετά θάνατον δεν τον καταστρέφουν.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1258 στις: 15/09/09, 21:44 »
papous γεια χαρα,

δεν διαφωνω με την προαναφερθεισα παρατηρηση σου, επισημαινω την διαφορετικη προσεγγιση, ενω εσυ αναφερεσαι στο ειδος δηλ. ανθρωποτης, ο PlasmaPool αναφερεται στο ατομο δηλ. στο συγκεκριμενο υποκειμενο, ο Κωστας, ο Γιαννης κτλ, ψιλα γραμματα θα μου πεις αλλα νά που ερχεται χειμωνας και θα χρειαστει να το φιλοσοφησομε ενθερμως,

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1259 στις: 16/09/09, 20:55 »
Kαλώς το επισήμανες αναλόγιο, κάνω μια ψιλοϋπέρβαση γι' αυτό άλλωστε τοποθέτησα και το "γνωρίζει" σε εισαγωγικά.

Στα δικά σου λημέρια θα ήταν σαν να εννοούσα τους πιστούς και να αναφερόμουν στην Εκκλησία....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1260 στις: 21/10/09, 15:29 »
Πιστεύοντας σε έναν δημιουργό αγάπης αυτόματα μετατοπίζεις το κέντρο βάρους της ύπαρξης, από τον εαυτό σου στο κέντρο του σύμπαντος. Πίστη στον Θεό όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, σημαίνει πίστη στη δύναμη της δημιουργίας και αγάπη της ζωής. Μη πίστη στον θεό χωρίς καμία αμφιβολία δείχνει απαισιοδοξία,κενότητα,απόσυρση από τη ζωή.Ολα είναι στο μυαλό μας.
Βεβαίως υπάρχει και η πίστη που οδηγείται από το φόβο

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1261 στις: 21/10/09, 19:15 »
Πιστεύοντας σε έναν δημιουργό αγάπης αυτόματα μετατοπίζεις το κέντρο βάρους της ύπαρξης, από τον εαυτό σου στο κέντρο του σύμπαντος. Πίστη στον Θεό όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, σημαίνει πίστη στη δύναμη της δημιουργίας και αγάπη της ζωής. Μη πίστη στον θεό χωρίς καμία αμφιβολία δείχνει απαισιοδοξία,κενότητα,απόσυρση από τη ζωή.Ολα είναι στο μυαλό μας.
Βεβαίως υπάρχει και η πίστη που οδηγείται από το φόβο
Για εξηγησε λιγο σε παρακαλω πως η μη πιστη στον θεο δειχνει (και μαλιστα χωρις καμια απολυτως αμφιβολια) απαισιοδοκια κενοτητα και αποσυρση απο τη ζωη. Πραγματικα θα ηθελα να δω τα επιχειρηματα σου πανω σε αυτο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1262 στις: 21/10/09, 19:39 »
Η απάντησή βρίσκεται στην πρώτη πρόταση του αρχικού μου μηνύματος
Ο εγωισμός ισοπεδώνει τον άνθρωπο

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1263 στις: 21/10/09, 19:50 »
Συγνωμη αλλα αυτο ειναι παρα πολυ απολυτο. Δηλαδη λες οτι αν δεν πιστευεις στον Θεο το ΜΟΝΟ πραγμα που μπορεις να εισαι ειναι εγωιστης αφου δεν εχεις μετατοπισει το κεντρο βαρους της υπαρξης σου απο τον εαυτο σου στο κεντρο του συμπαντος. Αρα λοιπον ειτε πιστευεις και εισαι "αγνος" ας πουμε ειτε δεν πιστευεις και εισαι εγωιστης, απαισιοδοξος, σε γενικες γραμμες εισαι ενα ατομο που δεν θελει να ζει αλλα το κανει αναγκαστικα και οταν το κανει το κανει εγωιστικα (αυτα τα βγαζω απο τις λεξεις που εσυ ανεφερες).

Δεν καταλαβαινω ομως, γιατι ειναι τοσο απολυτο το οτι πρεπει να πιστευεις στον Θεο για να εισαι ουσιαστικα ανθρωπος. Τοσες χιλιετιες περασανε και δεν πιστευε παντα ο ανθρωπος σε ενα Θεο, καποιες φορες πιστευε σε πολλους, καποιες σε κανεναν, πως ισοπεδωνεις την προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου που εχει κανει μια προσωπικη επιλογη αποκλειστικα και μονο απο αυτην χωρις να λαβεις υπο οψιν σου τιποτα αλλο?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1264 στις: 21/10/09, 20:09 »

No Comment
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1265 στις: 21/10/09, 20:15 »
Συγνωμη αλλα αυτο ειναι παρα πολυ απολυτο. Δηλαδη λες οτι αν δεν πιστευεις στον Θεο το ΜΟΝΟ πραγμα που μπορεις να εισαι ειναι εγωιστης αφου δεν εχεις μετατοπισει το κεντρο βαρους της υπαρξης σου απο τον εαυτο σου στο κεντρο του συμπαντος. Αρα λοιπον ειτε πιστευεις και εισαι "αγνος" ας πουμε ειτε δεν πιστευεις και εισαι εγωιστης, απαισιοδοξος, σε γενικες γραμμες εισαι ενα ατομο που δεν θελει να ζει αλλα το κανει αναγκαστικα και οταν το κανει το κανει εγωιστικα (αυτα τα βγαζω απο τις λεξεις που εσυ ανεφερες).

Δεν καταλαβαινω ομως, γιατι ειναι τοσο απολυτο το οτι πρεπει να πιστευεις στον Θεο για να εισαι ουσιαστικα ανθρωπος. Τοσες χιλιετιες περασανε και δεν πιστευε παντα ο ανθρωπος σε ενα Θεο, καποιες φορες πιστευε σε πολλους, καποιες σε κανεναν, πως ισοπεδωνεις την προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου που εχει κανει μια προσωπικη επιλογη αποκλειστικα και μονο απο αυτην χωρις να λαβεις υπο οψιν σου τιποτα αλλο?


Γιατί η αλήθεια είναι απόλυτη.Δεν υπάρχει μισή αλήθεια

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1266 στις: 21/10/09, 20:28 »
Συγνώμμη αλλά όποιος δεν πιστεύει στον Θεό, αυτόματα μετατοπίζει το κέντρο των πάντων από το Θεό στον εαυτό του; Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει.. Αν ρωτήσεις οποιοδήποτε άθεο, κανένας δεν θα σου πει ότι εγώ είμαι το κέντρο του σύμπαντος, αλλά μια σταγόνα στον ωκεανό.. Δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να βρεθεί το κέντρο των πάντων.. Αν υπάρχει καλώς να υπάρχει αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανένας να θεωρήσει ότι μπορεί έστω να προσπαθήσει να το βρει.. Όποια γνώμη και να σχηματίσει κάποιος δεν θα βασίζεται σε επιχειρήματα αλλά στο συναίσθημα και τίποτε παραπάνω.. Επικίνδυνες καταστάσεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1267 στις: 21/10/09, 20:35 »
Germ...ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός...τον γεμίζουν διαφορετικά πράγματα...
εσένα μπορεί να σε γεμίζει η θρησκεία, τον άλλον το σερφ....
μην είσαι τόσο απόλυτος...ειδικά όταν αναφέρεσαι σε κάτι ΤΟΟΟΣΟ υποκειμενικό...


κ αν μιλήσουμε για επιχειρήματα...η μόνη επιστήμη που θα μπορούσε να εμπλακεί είναι η ψυχολογία ή η ψυχιατρική (πάντα τις μπερδεύω αυτές τις 2)...
δε νομίζω να υποστηρίζει όμως πως μακριά απο τη θρησκεία ο άνθρωπος είναι ένα τίποτα...
αλλά και θεωρίες αυτής της επιστήμης να υπάρχουν, πάλι δεν πιστεύω πως είναι αδιαμφισβήτες...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1268 στις: 21/10/09, 20:54 »



Γιατί η αλήθεια είναι απόλυτη.Δεν υπάρχει μισή αλήθεια

Και εσυ την κατεχεις την απολυτη αληθεια? Θα με ενδιεφερε να μαθω πως την βρηκες γιατι εδω και καποιες χιλιαδες χρονια οι ανθρωποι την αναζητουν. Και δεν νομιζω οτι βοηθας στο να γινει συζητηση με το να απαντας καθε φορα με 2 προτασεις χωρις να εξηγεις τιποτα απο τον τροπο σκεψης σου και απο αυτα που σε οδηγησαν στα απολυτα συμπερασματα σου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1269 στις: 21/10/09, 21:14 »
Συγνωμη αλλα αυτο ειναι παρα πολυ απολυτο. Δηλαδη λες οτι αν δεν πιστευεις στον Θεο το ΜΟΝΟ πραγμα που μπορεις να εισαι ειναι εγωιστης αφου δεν εχεις μετατοπισει το κεντρο βαρους της υπαρξης σου απο τον εαυτο σου στο κεντρο του συμπαντος. Αρα λοιπον ειτε πιστευεις και εισαι "αγνος" ας πουμε ειτε δεν πιστευεις και εισαι εγωιστης, απαισιοδοξος, σε γενικες γραμμες εισαι ενα ατομο που δεν θελει να ζει αλλα το κανει αναγκαστικα και οταν το κανει το κανει εγωιστικα (αυτα τα βγαζω απο τις λεξεις που εσυ ανεφερες).

Δεν καταλαβαινω ομως, γιατι ειναι τοσο απολυτο το οτι πρεπει να πιστευεις στον Θεο για να εισαι ουσιαστικα ανθρωπος. Τοσες χιλιετιες περασανε και δεν πιστευε παντα ο ανθρωπος σε ενα Θεο, καποιες φορες πιστευε σε πολλους, καποιες σε κανεναν, πως ισοπεδωνεις την προσωπικοτητα του καθε ανθρωπου που εχει κανει μια προσωπικη επιλογη αποκλειστικα και μονο απο αυτην χωρις να λαβεις υπο οψιν σου τιποτα αλλο?
Πιστεύω ότι κάποιος μπορεί να είναι άθεος και να είναι και αισιόδοξος και αλτρουιστής και να χαίρετε τη ζωή...Δεν νομίζω ότι η έλλειψη πίστης στο Θεό σου τα απαγορεύει όλα αυτά. Άλλωστε οι χριστιανοί (παράδειγμα φέρνω θα μπορούσε να είναι και άλλης θρησκείας) μιλάνε για "πλάνη". Η πλάνη λοιπόν για να είναι τέτοια πρέπει να παρέχει και κάποια ευχάριστα πράγματα...Άλλωστε αν ήταν τόσο ξεκάθαρο το αποτέλεσμα του να είσαι άθεος, τότε θα υπήρχαν ελάχιστοι και αυτοί πνευματικά διαταραγμένοι...Απλά Άρη μία ερώτηση. Πότε στην ιστορία οργανωμένη κοινωνία στο σύνολό της υποστήριζε την αθεία και για πόσο διάστημα;Αυτό πάει στο "κάποιες σε κανέναν" που αναφέρεις. Ακόμα και στην πρώην Ε.Σ.Σ.Δ ή στην Αλβανία του Χότζα που στήριζαν την αθεία ο λαός είχε διαφορετική άποψη, παρ'όλο που δεν ήταν ελεύθερος να εκφράσει τα θρησκευτικά του πιστεύω ελεύθερα...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 21:16 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1270 στις: 21/10/09, 21:21 »
Το οτι δεν πιστευε σε καποιον Θεο δεν σημαινει οτι δεν ειχε και καποια θρησκεια. Οι βουδιστες επι παραδειγματι δεν πιστευουν σε καποιον Θεο ουτε εχουν καποιο Θεο, το ιδιο και οι οπαδοι του κομφουκιου. Η μη υπαρξη Θεου δεν συνεπαγεται αρνηση της φιλοσοφιας η αλλα τετοια πραγματα. Επισης, για την ΕΣΣΔ που αναφερεις, οπως μεγαλο μερος του πληθυσμου ηταν κομμουνιστες και πιστευαν στο κομμα ετσι και μεγαλο μερος του πληθυσμου ειχαν δεχθει την αθεια. Σιγουρα υπηρχαν και χριστιανοι αλλα δεν ηταν ολος ο λαος αυτο το λεω με σιγουρια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1271 στις: 21/10/09, 21:29 »


[/quote]Και εσυ την κατεχεις την απολυτη αληθεια? Θα με ενδιεφερε να μαθω πως την βρηκες γιατι εδω και καποιες χιλιαδες χρονια οι ανθρωποι την αναζητουν. Και δεν νομιζω οτι βοηθας στο να γινει συζητηση με το να απαντας καθε φορα με 2 προτασεις χωρις να εξηγεις τιποτα απο τον τροπο σκεψης σου και απο αυτα που σε οδηγησαν στα απολυτα συμπερασματα σου.
[/quote]

Η απόλυτη αλήθεια ξεδιπλώνεται μπρος στα μάτια μας κάθε μέρα.Εμείς απλά είμαστε αφάνταστα εγωιστές για να την αναγνωρίσουμε και τελικά να την παραδεχτούμε.

Germ...ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός...τον γεμίζουν διαφορετικά πράγματα...
εσένα μπορεί να σε γεμίζει η θρησκεία, τον άλλον το σερφ....
μην είσαι τόσο απόλυτος...ειδικά όταν αναφέρεσαι σε κάτι ΤΟΟΟΣΟ υποκειμενικό...


κ αν μιλήσουμε για επιχειρήματα...η μόνη επιστήμη που θα μπορούσε να εμπλακεί είναι η ψυχολογία ή η ψυχιατρική (πάντα τις μπερδεύω αυτές τις 2)...
δε νομίζω να υποστηρίζει όμως πως μακριά απο τη θρησκεία ο άνθρωπος είναι ένα τίποτα...
αλλά και θεωρίες αυτής της επιστήμης να υπάρχουν, πάλι δεν πιστεύω πως είναι αδιαμφισβήτες...

 ο άνθρωπος μακριά από την πηγή της ζωής είναι ένα τίποτα.

Συγνώμμη αλλά όποιος δεν πιστεύει στον Θεό, αυτόματα μετατοπίζει το κέντρο των πάντων από το Θεό στον εαυτό του; Δεν νομίζω ότι αυτό ισχύει.. Αν ρωτήσεις οποιοδήποτε άθεο, κανένας δεν θα σου πει ότι εγώ είμαι το κέντρο του σύμπαντος, αλλά μια σταγόνα στον ωκεανό.. Δεν νομίζω ότι είναι ανάγκη να βρεθεί το κέντρο των πάντων.. Αν υπάρχει καλώς να υπάρχει αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί κανένας να θεωρήσει ότι μπορεί έστω να προσπαθήσει να το βρει.. Όποια γνώμη και να σχηματίσει κάποιος δεν θα βασίζεται σε επιχειρήματα αλλά στο συναίσθημα και τίποτε παραπάνω.. Επικίνδυνες καταστάσεις...

Μια σταγόνα στον ωκεανό αισθάνεται και δεν φαντάζεσαι πόσο βαρύ είναι αυτό.Επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1272 στις: 21/10/09, 21:39 »
Eνω με το να μετατοπίζεις το κέντρο των πάντων στο θεο, είσαι μια σταγόνα στον ωκεανό, που περιστρέφεται γύρω απο μια οντότητα της οποίας την φύση είμαστε ανίκανοι να κατανοήσουμε, αλλα παρόλα αυτά πιστεύουμε.Και αυτό σου διώχνει το αφάνταστο φορτίο??ΨΥΧΟΠΛΑΚΩΜΑ FTW!!!!


ο άνθρωπος μακριά από την πηγή της ζωής είναι ένα τίποτα.
Ναι αλλα κοντα στη πηγή της νιότης είναι πιο ωραίος. Φυσικά μερικοί οφείλουν να παραδεχτούν οτι η πηγή με το αμίλητο νερό τους κάνει πιο σοφούς, αλλα αυτό είναι άλλη ιστορία. Αλλες πηγές ξέρουμε?
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 21:41 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1273 στις: 21/10/09, 21:39 »
Μια σταγόνα στον ωκεανό αισθάνεται και δεν φαντάζεσαι πόσο βαρύ είναι αυτό.Επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου

Και ποιος ειπε οτι τα πραγματα ειναι φτιαγμενα διαφορετικα για τον ανθρωπο; Μια σταγονα στον ωκεανο ειναι και καλο θα ειναι να το παρει αποφαση μπας και εμπιστευθει τις υπολοιπες σταγονες στον ωκεανο που ειναι οι υπολοιποι ανθρωποι και φτιαξουμε καμμια κοινωνια που θα αξιζει να ζεις σ'αυτη.
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1274 στις: 21/10/09, 21:40 »

Η απόλυτη αλήθεια ξεδιπλώνεται μπρος στα μάτια μας κάθε μέρα.Εμείς απλά είμαστε αφάνταστα εγωιστές για να την αναγνωρίσουμε και τελικά να την παραδεχτούμε.


Εσυ ομως, προφανως, για να την γνωριζεις δεν εισαι σαν εμας, δεν εισαι καθολου εγωιστης, θα ηθελες να μας πεις τοτε 5-10 πραγματα για αυτην την αληθεια?




 ο άνθρωπος μακριά από την πηγή της ζωής είναι ένα τίποτα.


Ποια ειναι η πηγη της ζωης οεο?



Μια σταγόνα στον ωκεανό αισθάνεται και δεν φαντάζεσαι πόσο βαρύ είναι αυτό.Επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου

Γιατι το κεντρο του συμπαντος δεν ειναι μηπως μια σταγονα στον ωκεανο? Χωρια που απο ποτε γνωριζεις εσυ πως ακριβως ειναι να αισθανεσαι μια σταγονα στον ωκεανο? Εγω μεχρι στιγμης εχω καταλαβει οτι εισια πανω απο αυτα τα πραγματα βαση αυτων που λες. Για αλλη μια φορα ομως μιλας για το πως αισθανονται αλλοι με ΠΑΡΑ πολυ μεγαλη σιγουρια. Αναρωτιεμαι πως εισαι σε θεση να γνωριζεις τοσο καλα τις σκεψεις και τα συναισθηματα μερικων εκατομμυριων ανθρωπων και μαλσιτα σε τοσο βαθος.


Και σε παρακαλω, σταματα να απαντας με μια προταση. Πραγματικα δεν λες τιποτα ετσι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
64464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
7040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
23137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)