Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 369931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος iasonas-dimitris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • ψάχνω κάποιο φιλαράκι να μελοποιήσει στίχους μου
    • Προφίλ
    • my lyrics/οι στίχοι μου
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1450 στις: 04/08/10, 12:36 »
τ' αφήνω τα του θεού...γιατί συνέχεια νιώθω πως είμαι μόνος,μόνος παλεύω και πότε - πότε κάνει στάση και κανά φιλαράκι να με βοηθήσει.
 
Υ.Γ.Από πότε οι απεσταλμένοι παπάδες του θεού απέκτησαν facebook?
''και μια μέρα σου παίρνει πίσω τα φτερά,
και συνηθίζεις πια να πετάς με τα διικά σου φτερά''

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1451 στις: 16/08/10, 08:53 »
Υ.Γ.Από πότε οι απεσταλμένοι παπάδες του θεού απέκτησαν facebook?

Το facebook είναι σατανικό; Ας μην φανατιζόμαστε όπως κάποιοι παπάδες που χαρακτηρίζουν σατανικούς τους υπολογιστές, το ίντερνετ, την ψηφιοποίηση, την τεχνολογία γενικά, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1452 στις: 16/08/10, 15:40 »
Η ανατροφη μου και αυτα που καταλαβαινει το μυαλο μου, μου εξηγουν οτι το να υπαρχει θεος ειναι απιθανο. Κατα καιρους εβλεπα κατι ταινιες πχ Ο εξορκισμος της Επιλυ Ροουζ πυ λενε οτι ειναι αληθινη ιστορια. Τωρα αν δεν υπαρξουν αλλες αποδειξεις εκτος απο αυτο (αντε και τα ευαγγελια που δεν ειναι και τιποτα) δεν θα αλλαξει η εννοια της θρησκειας για μενα, η οποια ειναι η αναγκη και μονο του ανθρωπου να πιστευει σε κατι μεγαλυτερο και υπερφυσικο, γιατι θελει να δινει περισσοτερο ενδιαφερον και δεος στη ζωη του. Πχ οτι τη γη την επλασε ο θεος απο το χαος, και οχι οτι δημιουργηθηκε απο τη συγκρουση δυο ουρανιων σωματων και οι συμτωσεις ηταν τοσο φοβερες που οι συνθηκες πανω της εγιναν βιωσιμες.

Τωρα οσον αφορα τη θρησκεια, πιστευω ειναι απλα μια κοροιδια για τους κλειστομυαλους ανθρωπους και μια αχρηστη πληροφορια για τους ανοιχτομυαλους. Η ορθοδοξια για μενα εχει εκνευριστικα ανοητα στοιχεια. Και καποια παραλογα πχ.  15/8 ειναι η Κοιμηση της Θεοτοκου. Γιατι να γιορταζουμε το θανατο της Παναγιας και μαλιστα με γλεντια??
Οποιος θεωρει τον εαυτο του θρησκο ας απαντησει στην παραπανω ερωτηση... ::)
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1453 στις: 16/08/10, 15:50 »
Δεν θεωρω τον εαυτο μου θρησκο(βασικα δεν ειμαι θρησκος μαλλον)αλλα εχω την εντυπωση πως γιορταζεται γατι δεν υπαρχει θανατος αλλα απ ευθειας μεταβαση σε αλλη θεικη κατασταση.
Αλλα να σου πω την αληθεια δεν με νοιαζει. >:D
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1454 στις: 16/08/10, 16:09 »
Κατα καιρους εβλεπα κατι ταινιες πχ Ο εξορκισμος της Επιλυ Ροουζ πυ λενε οτι ειναι αληθινη ιστορια. Τωρα αν δεν υπαρξουν αλλες αποδειξεις εκτος απο αυτο (αντε και τα ευαγγελια που δεν ειναι και τιποτα) δεν θα αλλαξει η εννοια της θρησκειας για μενα....

Ευτυχως που υπαρχει και το Hollywood για να σκεφτομαστε,ε; ;D

Εαν περιμενεις μια ταινια για να εμβαθυνεις σε θρησκευτικα θεματα, τοτε μαλλον ψαχνεις σε λαθος μερος.

Ευτυχως που δεν ειδες και το HellRaiser  ;D !


Ο εορτασμος της Κοιμησεως της Θεοτοκου δε ξερω σε ποια μερη συνοδευεται απο "γλεντι", ομως καθε τοπος εχει δικο του τροπο εορτασμου.

Μη ξεχνας πως ο Χριστιανος εχει μπει 15 μερες τουλαχιστον σε φαση νηστειας ( σωματικης ΚΑΙ ψυχικης ) και πενθει ολο αυτο το διαστημα το επερχομενο γεγονος!

Τωρα σε καποια μερη συνδυαζεται και με γιορτη διοτι πολλες Μαριες, Μαριοι, Παναγιωτηδες και Παναγιωτες..τυχαινει να γιορταζουν!


Εμβαθυνε περισσοτερο στην αναζητηση της απιστιας σου και μην δανειζεσαι ξενα λογια για την αδυναμια των πηγων σου. ;) Αλλιως κινδυνευεις να γινεις υποχειριο χειροτερων φιλοσοφιων απο το Χριστιανισμο... ;)


Zeromancer οντως απο τη λεξη και μονο που ο Χριστιανος περιγραφει το θανατο ( κοιμηση ) δειχνει πως ο θανατος ειναι το μεταβατικο σταδιο προς την Ανασταση των ψυχων στη Β παρουσια.  ;)
Παρολο που ολοι φοβομαστε το θανατο ( καμια θρησκεια δεν αλλοτριωνει το πρωτογονο μας φοβο για το αγνωστο ), για το Χριστιανισμο ειναι απλως μια φαση αναμονης.

Εξαλλου οι εικονες του Παραδεισου και της Κολασεως ειναι δημιουργηματα των Καθολικων του Μεσαιωνα, αφου σαν Ορθοδοξοι πιστευουμε πως η Κριση των ψυχων θα γινει με τη Β' Παρουσια. Και η Κολαση δε θα ειναι ενα μερος με φλογες, διαβολακους με τριαινες και μεγαλα μυτερα δοντια, αλλα ενα μερος οπου οι αμαρτωλοι και ο Διαολος θα βασανιζονται απο τη μοναξια/απουσια του Θεου.


Μεγαλο ζητημα, ας μη το ανοιξουμε τωρα ;)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/10, 16:17 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1455 στις: 16/08/10, 16:14 »
σοζ  rockflea αλλα πολυ ευστοχο το σχολιο του  freemind. free απο τις συζητησεις που εχω παρακολουθησει πιστευω πως θα μπορουσες να του απαντησεις και στην ερωτηση που εκανε.αν εχεις βεβαια την διαθεση

οκ τωρα ειδα την τροποποιηση

Η Κοίμηση της Θεοτόκου είναι μια Θεομητορική εορτή των Χριστιανικών Εκκλησιών, η οποία εορτάζεται στις 15 Αυγούστου. Στην Ελλάδα γιορτάζεται με ιδιαίτερη λαμπρότητα σε πολλά μέρη της χώρας, ονομάζεται δε και «Πάσχα του καλοκαιριού».

Κατά την παράδοση, όταν η Παναγία πληροφορήθηκε άνωθεν τον επικείμενο θάνατό της, προσευχήθηκε στο όρος των Ελαιών, ετοιμάστηκε και ανέφερε το γεγονός στους Αποστόλους. Επειδή κατά την ημέρα της κοίμησης δεν ήταν όλοι οι Απόστολοι στα Ιεροσόλυμα, μια νεφέλη τους άρπαξε και τους έφερε κοντά της. Την τοποθέτησαν στο μνήμα της Γεσθημανής. Μετά από τρεις μέρες ο τάφος ήταν άδειος. Η Παναγία ανελήφθη στους ουρανούς.


πηγη wiki.

Σαν να λεμε δλδ πασχα!!!γ αυτο γιορταζεται
Σαφως  rockflea ειναι δικαιωμα σου(και δικο μου και του χ, ψ)να αμφισβητει τα παραπανω.και εγω δεν στα γραφω σαν κατι το θεσφατο.απλα απανταω στην ερωτηση σου.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/10, 16:27 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1456 στις: 16/08/10, 16:18 »
Ναι, ειδα πως ο τροπος που ειχε γραφτει ηταν τραγικα λαθος, παρολο που ηταν χιουμοριστικος ;)

Διορθωσα την απαντηση και προσθεσα μια σημειωση προς τη δικη σου ευστοχη απαντηση πιο πανω ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1457 στις: 16/08/10, 19:47 »
 
Κατα καιρους εβλεπα κατι ταινιες πχ Ο εξορκισμος της Επιλυ Ροουζ πυ λενε οτι ειναι αληθινη ιστορια. Τωρα αν δεν υπαρξουν αλλες αποδειξεις εκτος απο αυτο (αντε και τα ευαγγελια που δεν ειναι και τιποτα) δεν θα αλλαξει η εννοια της θρησκειας για μενα....

Ευτυχως που υπαρχει και το Hollywood για να σκεφτομαστε,ε; ;D

Εαν περιμενεις μια ταινια για να εμβαθυνεις σε θρησκευτικα θεματα, τοτε μαλλον ψαχνεις σε λαθος μερος.

Ευτυχως που δεν ειδες και το HellRaiser  ;D !


Ο εορτασμος της Κοιμησεως της Θεοτοκου δε ξερω σε ποια μερη συνοδευεται απο "γλεντι", ομως καθε τοπος εχει δικο του τροπο εορτασμου.

Μη ξεχνας πως ο Χριστιανος εχει μπει 15 μερες τουλαχιστον σε φαση νηστειας ( σωματικης ΚΑΙ ψυχικης ) και πενθει ολο αυτο το διαστημα το επερχομενο γεγονος!

Τωρα σε καποια μερη συνδυαζεται και με γιορτη διοτι πολλες Μαριες, Μαριοι, Παναγιωτηδες και Παναγιωτες..τυχαινει να γιορταζουν!


Εμβαθυνε περισσοτερο στην αναζητηση της απιστιας σου και μην δανειζεσαι ξενα λογια για την αδυναμια των πηγων σου. ;) Αλλιως κινδυνευεις να γινεις υποχειριο χειροτερων φιλοσοφιων απο το Χριστιανισμο... ;)


Zeromancer οντως απο τη λεξη και μονο που ο Χριστιανος περιγραφει το θανατο ( κοιμηση ) δειχνει πως ο θανατος ειναι το μεταβατικο σταδιο προς την Ανασταση των ψυχων στη Β παρουσια.  ;)
Παρολο που ολοι φοβομαστε το θανατο ( καμια θρησκεια δεν αλλοτριωνει το πρωτογονο μας φοβο για το αγνωστο ), για το Χριστιανισμο ειναι απλως μια φαση αναμονης.

Εξαλλου οι εικονες του Παραδεισου και της Κολασεως ειναι δημιουργηματα των Καθολικων του Μεσαιωνα, αφου σαν Ορθοδοξοι πιστευουμε πως η Κριση των ψυχων θα γινει με τη Β' Παρουσια. Και η Κολαση δε θα ειναι ενα μερος με φλογες, διαβολακους με τριαινες και μεγαλα μυτερα δοντια, αλλα ενα μερος οπου οι αμαρτωλοι και ο Διαολος θα βασανιζονται απο τη μοναξια/απουσια του Θεου.


Μεγαλο ζητημα, ας μη το ανοιξουμε τωρα ;)
 


Συμφωνω οτι οι ταινιες ειναι φτωχες πηγες, αλλα για την συγκεκριμενη ειχαν ακουστει πολλα και διαφορα.

Εσυ ασε εξω το γλεντι, αφου εκει που μενεις δεν γλεντατε μετα την εκκλησια. Εηξγησε μου γιατι η κοιμηση(δηλαδη ο θανατος, ο χαμος) της Θεοτοκου θεωρειται ,ανβ οχι η μεγαλυτερη, μια απο τις πιο μεγαλες γιορτες της Ορθοδοξιας?

Και αν  δεν υπαρχει θανατος,μονο το περασμα σε μια αλλη διασταση, τοτε γιατι οταν πεθαινει καποιος θρηνουμε? Δεν θα  επρεπε να χαιρομαστε, οπως και με την κοιμηση της Παναγιας? Αν ειναι ετσι, τοτε αυτοι που λυπομαστε με το "περασμα" καποιου και δεν πεταμε απο τη χαρα μας, τοτε ειμαστε τρομερα εγωιστες!

Δεν γραφω εδω για να αλλαξω την πιστη κανενος,ουτε για να επιτεθω σε κανεναν οπως καποιοι, αλλα ας μη γινομαστε και παραλογοι με τη θρησκεια...
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1458 στις: 16/08/10, 21:28 »

Συμφωνω οτι οι ταινιες ειναι φτωχες πηγες, αλλα για την συγκεκριμενη ειχαν ακουστει πολλα και διαφορα.


Παρολαυτα την αξιοποιησες ως επιχειρημα στο πρωτο σου post. Κι επαναλαμβανω πως μια ταινια δεν προκειται να ειναι σοβαρο επιχειρημα σε μια τετοια συζητηση.


Και για το Blair Witch Project ειχαν πει τα χιλια μυρια, ομως δεν ηταν τιποτα αλλο απο διαφημιστικα κολπα. Ειναι μεσα στο επιχειρηματικο τροπο προωθησης μιας ταινιας!  ;)

Παράθεση
Εσυ ασε εξω το γλεντι, αφου εκει που μενεις δεν γλεντατε μετα την   εκκλησια. Εηξγησε μου γιατι η κοιμηση(δηλαδη ο θανατος, ο χαμος) της   Θεοτοκου θεωρειται ,ανβ οχι η μεγαλυτερη, μια απο τις πιο μεγαλες   γιορτες της Ορθοδοξιας?

Αν προσεξες κι εσυ ο ιδιος, δε λες απλως η Κοιμηση...Λες η Κοιμηση της Θεοτοκου!

Δεν ειναι ο θανατος ενος απλου Αγιου ή ενος επκροσωπου της Εκκλησιας.

Για τους Χριστιανους ειναι ο θανατος της Μητερας του Χριστου!

Εαν δε μπορεις να το καταννοησεις, τοτε πρεπει να το ψαξεις περισσοτερο τι ειναι το συμβολο της Παναγιας για εμας τους Χριστιανους. Δε προκειται να καταλαβεις ετσι απλα γιατι για μενα, που ειμαι ενας μετριος Ορθοδοξος Χριστιανος,  ειναι μια μερα στην οποια η Γεφυρα Ουρανου και Γης πεθαινει. ;)

Ποσο μαλλον για τους Ελληνες ειναι σημαντικη η εννοια της Μητερας, αφου απο τις παγανιστικες μας επιρροες ειχαμε εντονη σχεση με το θηλυκο φυλο ως Μητερα, Πηγη Ζωης, κλπ.  ;)


Παράθεση
Και αν  δεν υπαρχει θανατος,μονο το περασμα σε μια αλλη διασταση, τοτε   γιατι οταν πεθαινει καποιος θρηνουμε? Δεν θα  επρεπε να χαιρομαστε, οπως   και με την κοιμηση της Παναγιας? Αν ειναι ετσι, τοτε αυτοι που   λυπομαστε με το "περασμα" καποιου και δεν πεταμε απο τη χαρα μας, τοτε   ειμαστε τρομερα εγωιστες!

Θρηνουμε αυτοι που μενουμε, αυτοι που αποχωριζομαστε ενα προσωπο, αυτοι που δεν θα εχουμε ξανα την ευκαιρια να ειμαστε μαζι του και να ζησουμε κι αλλες στιγμες επι γης.

Ειναι εγωιστικο αυτο;

Και βεβαια ειναι, γιατι εκεινη τη στιγμη καμια φιλοσοφια, καμια θρησκεια δε μπορει να αποκοψει τον ανθρωπο απο την απουσια.

Οταν χωριζεις δε πονας; Δε κλαις; Δε φοβασαι την απουσια του ανθρωπου που αγαπας;
Φαντασου ποσο πολλαπλασιαζεται οταν χανεις για παντα εναν ανθρωπο δικο σου.


Νομιζω πως πηρες την απαντηση σου...Οσο εγωιστικο κι αν ειναι, δε παραμενουμε παρα ανθρωποι και οι ανθρωποι ειναι παντα ανοικτοι στα εντονα συναισθηματα.


Με την Κοιμηση της Παναγιας δε χαιρομαστε! Χαιρομαστε που γιορταζει η φιλη μας η Μαρια, ο φιλος μας ο Μαριος, ο Παναγιωτης, η Παναγιωτα....ομως δε χαιρομαστε για το γεγονος!

Το γλεντι που μπορει να γινεται σε ενα σπιτι διπλα σου, σε μια Εκκλησια που εχει προστατιδα την Παναγια ειναι καθαρα μια ελληνικη προσεγγιση στη διπλη σημασια της ημερας. Γιορτη και πενθος.

Μονο, επειδη δε το προσεξες τι ειπα, ο Χριστιανος κανει 15 μερες νηστεια σωματικα και ψυχικα.
Το πενθος σε μια τετοια γιορτη δε το βιωνεις μονο την ημερα της λειτουργειας, αλλα 15 μερες πριν.


Παράθεση
Δεν γραφω εδω για να αλλαξω την πιστη κανενος,ουτε για να επιτεθω σε   κανεναν οπως καποιοι, αλλα ας μη γινομαστε και παραλογοι με τη   θρησκεια...

Κανενα προβλημα. Για να συμμετεχεις ομως σε ενα τετοιο θεμα προσπαθωντας να μιλησεις περι θρησκειας, καλο ειναι να ερχεσαι με σοβαρες πηγες κι οχι απλως με ταινιες. Επισης τα κενα λογικης που διαπιστωνεις εχουν απαντηθει πολλες απαντησεις πιο πανω. ;)


Και προσεξε...μη κανεις το λαθος να επαναλαμβανεις ερωτησεις που εχουν ηδη απαντηθει με την δικαιολογια πως "δε σου αρκει η απαντηση". Η θρησκεια ειναι ενα ομιχλωδες τοπιο για οποιον θελει απλως να την κατηγορησει και ξεκαθαρο για οποιον τη βιωνει και τον ευχαριστει. Ουτε ο ενας, αλλα ουτε κι ο αλλος θα πειστουν για το αντιθετο!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 00:40 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1459 στις: 17/08/10, 00:29 »
@rockflea: Κοιτα, οταν πεθαινει ενα αγαπημενο προσωπο, ακομα κ αν τον δω να πηγαινει στο ωραιοτερο μερος που μπορει να φανταστει ο ανθρωπινος νους και να ειναι αιωνια ευτυχισμενος, εγω κ παλι θα νιωσω μια λυπη γιατι τον χανω απο κοντα μου...γιατι μπορει να ειναι φιλος/γονιος/συγγενης, ατομο που ειναι στηριγμα στη ζωη μου...κ εχω αναμνησεις με αυτο το ατομο...

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1460 στις: 17/08/10, 01:01 »
Το θεμα λεει αν πιστευουμε στο θεο, οχι να συναγωνιστουμε στο ποιος εχει τις περισσοτερες αχρηστες πληροφοριες.

Εγω εγραψα οτι ΔΕΝ πιστευω, και την αιτια η οποια ειναι οτι η ορθοδοξια εχει στοιχεια τα οποια ειναι παραλογα και αδιανοητα, και εδωσα ενα παραδειγμα. Για να πιστεψω κατι χρειαζομαι χειροπιαστες αποδειξεις και οχι βιβλια αγνωστου προελευσης, οπως τα ευαγγελια. Tωρα θα μου πεις οτι τα εγραψαν οι ευαγγελιστες. Εγω σου λεω οτι τα εγραψε η εκκλησια για να εχει αντικειμενο να ασχοληθει. Απεδειξε οτι εχω αδικο, θα μου δωσεις παραπανω λογους να ασχοληθω περισσοτερο!


Ειναι εγωιστικο αυτο;

Και βεβαια ειναι, γιατι εκεινη τη στιγμη καμια φιλοσοφια, καμια θρησκεια δε μπορει να αποκοψει τον ανθρωπο απο την απουσια.

Οταν χωριζεις δε πονας; Δε κλαις; Δε φοβασαι την απουσια του ανθρωπου που αγαπας;
Φαντασου ποσο πολλαπλασιαζεται οταν χανεις για παντα εναν ανθρωπο δικο σου.


Νομιζω πως πηρες την απαντηση σου...Οσο εγωιστικο κι αν ειναι, δε παραμενουμε παρα ανθρωποι και οι ανθρωποι ειναι παντα ανοικτοι στα εντονα συναισθηματα.

Τοτε αφου σαν ανθρωποι ποναμε (και πιστεψε με, ξερω πως ειναι ο πονος ενος θανατου), δεν θα επρεπε να ειναι καν γιορτη η 15η Αυγουστου. Για εναν ανθρωπο η λυπη για το χαμο του αγαπημενου του προσωπου ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τη χαρα του που εφτασε στον παραδεισο. Γι' αυτο, αν πραγματικα μας ενοιαζε, θα λυπουμασταν παρα πολυ για το θανατο της παναγιας οπως για καθε αλλο θανατο και θα χαιρομασταν παρα πολυ λιγο για την αφιξη της διπλα στο θεο.

Εγω θα ελεγα ολοι μας να δουμε την εκκλησια(προσοχη,οχι τη θρησκεια) με μια πιο ρεαλιστικη ματια και να μην μασαμε οτι μας πασαρουν καποιοι, ειτε αυτοι ειναι οι ιερεις, ειτε η εκκλησια.

Για την πληροφορηση σου ειμαι 15, και δεν εχω ασχοληθει με θρησκευτικα βιβλια, ουτε καν με τα σχολικα. Δοκιμασε να διαβασεις ενα σχολικο βιβλιο να δεις τι μπουρδες λεει μεσα.

Αν εθιξα καποιους, με συγχωρειτε, αλλα πρεπει σιγα σιγα να αρχισουμε να ξυπναμε και να διαγραψουμε απο την σημερινη κοινωνια καποια επιβλαβη πραγματα, και πρωτη πρωτη απο αυτα ειναι η εκκλησια (σαν συνολο και οχι σαν κτιριο). Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!!!!

  @rockflea: Κοιτα, οταν πεθαινει ενα αγαπημενο προσωπο, ακομα κ αν τον  δω να πηγαινει στο ωραιοτερο μερος που μπορει να φανταστει ο ανθρωπινος  νους και να ειναι αιωνια ευτυχισμενος, εγω κ παλι θα νιωσω μια λυπη  γιατι τον χανω απο κοντα μου...γιατι μπορει να ειναι  φιλος/γονιος/συγγενης, ατομο που ειναι στηριγμα στη ζωη μου...κ εχω  αναμνησεις με αυτο το ατομο...
 
 

Μα αυτο ακριβως ειπα κι εγω!!! Οπως και με την παναγια, θα επρεπε να γιορτασεις διοτι το ατομο που εχασες πηγε σε καλυτερο μερος. Αλλιως δεν αξιζεις να ονομαζεσαι χριστιανος!! (Σοβαρα τωρα, αυτο βγηκε μεσα απο τα προηγουμενα κειμενα....) Εχω χασει δικο μου ατομο και ξερω πως ειναι. Εκτος αν μετα το μνημοσυνο θα επρεπε να ψησω και κανενα αρνι, ετσι για να το γιορτασω βρε αδερφε!!! :-\ :-\ :-\
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1461 στις: 17/08/10, 01:31 »
@rockflea: Κοιτα, το θεμα της θρησκειας ειναι καθαρα προσωπικο...αν σε ενδιαφερει, θα σου ελεγα να μη σκεφτεσαι μονο με τη λογικη...δν προκειται ετσι να σε πεισει τιποτα. Δε σου λεω τι να κανεις, ειναι καθαρα δικια σου επιλογη, απλα σου λεω οτι μην προσπαθεις να εξηγησεις με τη λογικη πραγματα που πιστευουν αλλοι...οπως κ τα γουρια δν εχουν λογικη, αλλα καποιοι τα τηρουν σα το γραμμα του νομου...

Οσο γι' αυτο που λες, εγω σου λεω οτι εχει εξηγηση λογικοτατη...για μενα, ενα προσωπο που φευγει σου ειπα γιατι μου δημιουργει το συναισθημα της λυπης...απο την αλλη, ομως, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ, ξερω πως απλα περναει σε μια αλλη ζωη, πιθανως καλυτερη απο την παρουσα...πιθανως, ομως κ χειροτερη...
 
Για το Δεκαπενταυγουστο, ειναι οτι ειπαν κ τα παιδια πιο πανω...θεωρειται το μικρο Πασχα, διοτι η Παναγια ανεβαινει στους ουρανους...

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1462 στις: 17/08/10, 01:50 »


Δεν διαφωνω με οσα λες, απλα με ενοχλει το οτι οι αντιληψεις της θρησκειας χωνονται παντου σε σημειο που δεν υποφερεται πια!(για ονομα του θεου, δεν λεω για τους αγαπητους κιθαρωδους, μιλαω για εξω, εδω δεν με πειραξε κανενος η αποψη).  Ενταξει, ας πιστευουν οσοι θελουν. Οι υπολοιποι που εχουν (-με) αλλες ανησυχιες, τι φταιμε ρε παιδια???


ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ, ΜΗΝ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΑΔΙΚΑ.
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1463 στις: 17/08/10, 01:51 »


Δεν διαφωνω με οσα λες, απλα με ενοχλει το οτι οι αντιληψεις της θρησκειας χωνονται παντου σε σημειο που δεν υποφερεται πια!(για ονομα του θεου, δεν λεω για τους αγαπητους κιθαρωδους, μιλαω για εξω, εδω δεν με πειραξε κανενος η αποψη).  Ενταξει, ας πιστευουν οσοι θελουν. Οι υπολοιποι που εχουν (-με) αλλες ανησυχιες, τι φταιμε ρε παιδια???

Το ιδιο θα μπορουσε να ισχυριστει κ η αλλη πλευρα σε ενα βαθμο...οποτε νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι να τραβαει ο καθενας το δρομο του...live and let live, λεει το μοτο κ οσο κ αν καποιες φορες ειναι εκνευριστικο, μαλλον ετσι ειναι τα πραγματα...

Αποσυνδεδεμένος rockflea

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • O Jaco δεν πεθανε ποτέ.
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1464 στις: 17/08/10, 02:06 »


Το ιδιο θα μπορουσε να ισχυριστει κ η αλλη πλευρα σε ενα βαθμο...οποτε νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι να τραβαει ο καθενας το δρομο του...live and let live, λεει το μοτο κ οσο κ αν καποιες φορες ειναι εκνευριστικο, μαλλον ετσι ειναι τα πραγματα...


Δεν καταλαβαινω ομως γιατι ολοι, και ειδικα οι ιερεις και θεολογοι, θεωρουν δεδομενο οτι ο καθενας πρεπει να πιστευει στο θεο, και να νομιζουν οτι ουτε ενας απο το συνολο δεν πιστευει οτι αυτα που λενε περι θρησκειας και τροπου ζωης ειναι μπουρδες.

Απ'οτι καταλαβα, αυτοι που δεν πιστευουν απλα αντιδρουν στις αντιληψεις της εκκλησιας. Ομως, τους παιρνει ολους η μπαλα. Πιο πριν μιλησα για κλειστομυαλους. Αν καποιος ιερεας η καθηγητης ηταν πραγματικα ανοιχτομυαλος, θα δεχοταν οτι καποιοιν απλα δεν πιστευουν, πολυ απλα γιατι βλεπουν με το ματι της λογικης, της επιστημης και των χειροπιαστων αποδειξεων. Δεν κατηγορω κανεναν γι' αυτο που ειναι, ή γι αυτο που πιστευει, απλα πρεπει καποιοι να δεχτουν την αποψη και της αντιθετης πλευρας, οπως εκανε και εξακολουθει να κανει η αντιθετη πλευρα με αλλες αντιληψεις.
Απαθεια...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1465 στις: 17/08/10, 02:11 »
Παράθεση
Εγω εγραψα οτι ΔΕΝ πιστευω, και την αιτια η οποια ειναι οτι η ορθοδοξια  εχει στοιχεια τα οποια ειναι παραλογα και αδιανοητα, και εδωσα ενα  παραδειγμα.


Συγνωμη, το προβλημα σου ειναι στην Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη; Η Καθολικη Χριστιανικη; Οι Μαρτυρες του Ιεχωβα;  ::)

Το κραταμε αυτο που ειπες τωρα, γιατι ειναι πασιφανες πως εισαι τρομερα μπερδεμενος στο τι ειναι θρησκεια και τι ανθρωπινη Εκκλησια  ;)

Παράθεση
Για να πιστεψω κατι χρειαζομαι χειροπιαστες αποδειξεις και οχι βιβλια  αγνωστου προελευσης, οπως τα ευαγγελια. Tωρα θα μου πεις οτι τα εγραψαν  οι ευαγγελιστες. Εγω σου λεω οτι τα εγραψε η εκκλησια για να εχει  αντικειμενο να ασχοληθει. Απεδειξε οτι εχω αδικο, θα μου δωσεις παραπανω  λογους να ασχοληθω περισσοτερο!


Εαν υποθεσω πως η συμμετοχη σου στη συζητηση ξεκινησε με την παραπομη μας στη ταινια "Ο εξορκισμος της Εμιλυ Ροουζ", φανταζομαι πως εχεις ενα ιδιαιτερο τροπο να εκτιμας τις αληθινες πηγες με τις ψευτικες.  ;D

Να σου αποδειξω πως τα Ευαγγελια ειναι πραγματικα βιβλια κι οχι δημιουργηματα των ιερεων;

Ευχαριστως!

Θα ξεκινησω με μια ερωτηση ομως:

Τα διαβασες ποτε τα Ευαγγελια για να εξαγεις την αποψη που εχεις τωρα; ;) Εννοω να πηρες ενα αντιτυπο στο χερι σου και να ξεκινησες να διαβαζεις απο την αρχη...οχι ο,τι μαθαινεις σε αποσπασματα στο σχολειο ;)

Μη ξεχασεις να μου απαντησεις, γιατι ειναι δυσκολο να προχωρησουμε σε μια συζητηση τετοιου τυπου οταν τουλαχιστον ο ενας απο τους 2 συνομιλητες εχει αγνοια για μια ιστορικη πηγη ( στη προκειμενη τα Ευαγγελια ) ομως την αμφισβητει χωρις να την εχει διαβασει!


Παμε να δουμε λιγο αυτο το link:
http://www.sporeas.com/eidiki%20eisagogi%20stin%20Kaini%20Diathiki.htm

Για να δουμε τι λεει κατω κατω κατω ( εκει που πλεον συνδυαζει ιστορικες πηγες απο αλλους Ρωμαιους ιστορικους με αυτα που εχουν σχεση στα Ευαγγελια ).

Παράθεση
Από τις Εθνικές πηγές αξίζει να αναφέρουμε το μεγάλο Ρωμαίο ιστορικό Κορνήλιο Τάκιτο που γεννήθηκε το 52 μ. Χ. Ο Τάκιτος έγραψε την ιστορία της αυτοκρατορίας του Νέρωνα [54-68 μ. Χ.]. Περιγράφει τη μεγάλη πυρκαγιά  της Ρώμης του 64 μ. Χ. και λέει ότι ο Νέρων, για να διασκεδάσει τις φήμες, οι οποίες απέδιδαν στον ίδιο τον εμπρησμό, βρήκε αντικαταστάτες «τους οποίους και τιμώρησε με κάθε είδος σκληρότητας. Μια τάξη ανθρώπων, τους οποίους όλοι μισούσαν για την κακία τους, και τους οποίους ο όχλος ονόμαζε Χριστιανούς. Ο Χριστός, από τον οποίο έλαβαν το όνομά τους, είχε εκτελεστεί με απόφαση του Πόντιου Πιλάτου όταν ο Τιβέριος ήταν αυτοκράτορας. Η καταστρεπτική αυτή δεισιδαιμονία ανεστάλη για βραχύ διάστημα, για να αναφανεί και πάλι όχι μόνο στην Ιουδαία, την εστία αυτής της πληγής, αλλά και στη Ρώμη, όπου καταλήγουν όλα τα επαίσχυντα πράγματα του κόσμου και βρίσκουν άσυλο» [Annals XV:44].Από το περιεχόμενο αυτής της έκθεσης είναι φανερό ότι δεν πήρε τις πληροφορίες από Χριστιανικές πηγές, πράγμα που κάνει πολυτιμότερη την έκθεσή του. Ως ιστορικός ο Τάκιτος είχε στη διάθεσή του τα επίσημα αρχεία του κράτους. Αν ο Πιλάτος υπέβαλε στη Ρώμη έκθεση της δίκης και της σταύρωσης του Χριστού, ο Τάκιτος, περισσότερο από κάθε άλλον, ήταν σε θέση να τη δει. Δεν είναι καθόλου απίθανο από τέτοια έκθεση να άντλησε κάποιο μέρος του υλικού της ιστορίας του.

 Ουπς, τι διαβασαμε τωρα;

Ενας Ρωμαιος ιστορικος αναφερεται στη δικη και στη σταυρωση του Χριστου;


Για να δουμε κι αλλα τωρα που γινεται ενδιαφερον:
Παράθεση
Μεταξύ των Ιουδαϊκών πηγών θα πρέπει να μνημονευθεί ο ιστορικός Ιώσηπος, λίγο μεταγενέστερος του Απ. Παύλου. Τα έργα του περιλαμβάνουν τις «Αρχαιότητες των Ιουδαίων», την «Ιστορία του Ιουδαϊκού πολέμου» και « Εναντίον Απίωνος». Στις σελίδες τους συναντούμε πολλά γνωστά σ’ εμάς πρόσωπα από την Κ. Διαθήκη. Αναφέρονται ο Ηρώδης, ο Πιλάτος , ο Φήστος και άλλοι επίσημοι. Ο Ιωάννης ο Βαπτιστής και ο Ιάκωβος ο αδελφός του Κυρίου, τον οποίο ο Ιώσηπος αποκαλεί «αδελφό του Ιησού, του αποκαλουμένου Χριστού». Η σημαντικότερη όμως συμβολή του Ιώσηπου σ’ αυτό το θέμα είναι μια αναφορά του [Αρχαιότητες, βιβλίο 18, χωρίο 3:3],η οποία λέει: «Και ηγέρθη αυτό τον καιρό ένας Ιησούς, ένας σοφός άνθρωπος, αν μπορούμε πράγματι να τον ονομάσουμε άνθρωπο, γιατί ήταν εκτελεστής θαυμαστών έργων, διδάσκαλος ανθρώπων, οι οποίοι δέχονταν την αλήθεια με ευχαρίστηση. Παρέσυρε πολλούς Ιουδαίους και ακόμη πολλούς από τους Έλληνες. Ο άνθρωπος αυτός ήταν ο Χριστός. Και όταν ο Πιλάτος τον καταδίκασε να σταυρωθεί, μετά τις κατηγορίες των αρχηγών μας, εκείνοι που τον αγάπησαν στην αρχή, δεν έπαψαν να τον αγαπούν, γιατί εμφανίστηκε σ’ αυτούς την τρίτη μέρα ζωντανός και πάλι. Οι θείοι προφήτες τα είχαν προείπει και αυτά και χιλιάδες άλλα θαυμαστά πράγματα γι’ αυτόν. Ακόμη και τώρα η φυλή των Χριστιανών, που ονομάστηκαν έτσι από το όνομά του, δεν πέθανε».


Για μια στιγμη..Ιουδαιος ιστορικος αναφερεται στον Χριστο;

Μηπως τελικα δεν αρκουν τα Ευαγγελια αγαπητε rockflea? Εαν δεν εμπιστευεσαι την ιστορικοτητα των Ευαγγελιων, μηπως θα ηταν πιο ευκολο για σενα να εμπιστευτεις 2 ιστορικους ασχετους με το Χριστιανισμο, αλλα σχετικους με την περιοδο που αναφερεται η ζωη του Χριστου;


Κι αν ειναι ψευτικα τα Ευαγγελια, πως στο καλο οι συγκεκριμενοι ιστορικοι τα εγραψαν αυτα; Συνεννοημενοι ολοι ηταν;


Νομιζω πως καπου εδω χωλαινει η λογικη σου για το εαν τα Ευαγγελια ειναι ή δεν ειναι αυθεντικα ιστορικα ντοκουμεντα για τη ζωη του Χριστου!  ;)


Παράθεση
Εγω θα ελεγα ολοι μας να δουμε την εκκλησια(προσοχη,οχι τη θρησκεια) με μια πιο ρεαλιστικη ματια και να μην μασαμε οτι μας πασαρουν καποιοι, ειτε αυτοι ειναι οι ιερεις, ειτε η εκκλησια.


Ωπ, για μια στιγμη..Κατσε να θυμηθω τι ειπες πιο πανω...

Παράθεση
Εγω εγραψα οτι ΔΕΝ πιστευω, και την αιτια η οποια ειναι οτι η ορθοδοξια  εχει στοιχεια τα οποια ειναι παραλογα και αδιανοητα, και εδωσα ενα  παραδειγμα.



Κατσε τωρα γιατι μπερδευτηκα......

Στη πρωτη σου παραγραφο λες πως η ορθοδοξη εκκλησια τα εχει κανει κουλουβαχατα, γι'αυτο δε πιστευεις στον Θεο.

Δεκτο, δε διαφωνω....

Μετα ερχεσαι λιγο πιο κατω και μου διαχωριζεις τη θεση Εκκλησιας με τη Θρησκεια.


Συγνωμη, εαν η θρησκεια ειναι οντως κατι διαφορετικο ( που ειναι ) εσενα γιατι να σε επηρρεαζει η εκκλησια απο τη πιστη σου στον Θεο?  ::) Το ειπες και μονος σου! Αλλο Εκκλησια, αλλο Θρησκεια!



Βλεπεις καποια αντιφαση; Εγω βλεπω και μαλιστα ειναι αντιφαση που ζει το μεγαλυτερο ποσοστο αυτων που δηλωνουν μεν Αθεοι, αλλα δεν ξερουν γιατι και πως... ;) 



Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1466 στις: 17/08/10, 02:11 »
Παράθεση
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ!!!!!!

Συμφωνω απολυτα!

...και παλι ομως...αυτο ειναι σοβαρη αιτια για να μην πιστευεις στο Θεο?


Αλλοιωθηκε η χωρα απο τους ιερεις, απο την Εκκλησια, απο τους πιστους που ακολουθουσαν σα σκυλια τους ιερεις.....Ο Θεος που κολλαει σε ολα αυτα; Οχι, γιατι τα μπερδεψες τοσο πολυ που ακομα και μονος σου μεσα στις απαντησεις....δινεις απαντηση

Παράθεση
Για την πληροφορηση σου ειμαι 15, και δεν εχω ασχοληθει με θρησκευτικα βιβλια, ουτε καν με τα σχολικα.

No comment...
Προφανως απο καποια επαναστατικοτητα προς κατι ( Εκκλησια, ιερεις, κλπ ), χωρις καμια ιδιατερα σοβαρη πηγη , με την πιεση του σχολειου ( που εχουν μπερδεψει τη θεολογια με το να διδασκουν Χριστιανισμο μονο ) ερχεσαι σε ενα θεμα περι Θεου, ενα σοβαρο θεμα με πολλες προεκτασεις κι αναζητησεις....και περιμενεις να βρεις κατι μη λογικο για να πιαστεις.

Λυπαμαι, αλλα αυτα τα θεματα θελουν ωριμοτητα, διαβασμα και προσωπικη αναζητηση.

Μηπως μετα απο ολα αυτα...σκεφτεσαι να επαναπροσεγγισεις το θεμα;



Και τελος, μη ξεχνας πως το θεμα ειναι εαν πιστευουμε στον Θεο ή οχι....Κι οταν λεμε Θεο δεν εννοουμε παντα το Χριστιανικο Θεο, αλλα και τον Αλαχ, το μοναδικο Θεο των αρχαιων Ελληνων, κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 02:28 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1467 στις: 17/08/10, 02:24 »
φιλε rockflea με το παραπανω σου ποστ δειχνεις οτι εσυ μπερδευεις τον θεο με την εκκλησια.οπως ειπες σωστα, το τοπικ λεει "Πιστεύετε στον Θεό;" και σε ολο σου το ποστ αναλωνεσαι στο να λες οτι η εκκλησια το να και η εκκλησια το αλλο
και δεν προσπαθω να σου κανω κατηχηση.το λεω απο τωρα για να ειμαστε ολοι ενταξει.
Νομιζω πως ο free σου απαντησε παραπανω(η εστω σου ειπε την αποψη του) γιατι "γιορταζεται" η κοιμηση της θεοτοκου.και για να σε προλαβω,δεν γνωριζω τον free και δεν εχω κανεναν λογο να υπερασπισω τα λεγομενα  του.
Παρ ολα αυτα βρισκω λιγο παιδικο να υπερασπιζεσαι κατι με τοσο σθενος,κατι που μαλιστα οπως ο ιδιος δηλωνεις δεν εχεις ασχοληθει/μελετησει

p.s βιβλια δεν ειναι μονο τα σχολικα.και αντιστρεφω αυτο που λες.Δοκιμασε και εσυ να διαβασεις ενα βιβλιο(εστω και οχι σχολικο) για να δεις μηπως δεν λεει μπουρδες!
Και το ξαναλεω δεν σου λεω να διαβασεις την καινη(και κατα καποιους κΕνη)διαθηκη ουτε τα ευαγγελια.υπαρχουν πολλα ομως απο satanic scripts μεχρι ο,τι  τραβαει η ψυχη σου

p.s2 αυτο το ποστ το αρχισα πριν 1 κ μιση ωρα αλλα τωρα το τελειωσα γιατι μιλουσα λιιιιγο στο τηλ με εναν φιλο...οποτε μπορει καποια θεματα να εχουν αναλυθει
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 02:28 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1468 στις: 17/08/10, 02:26 »
@freemind: Μη γινεσαι γραφικος κ χανεις το δικιο σου..."αυτα τα θεματα θελουν κοτσια"

Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει ο,τι του αρεσει κ δε χρειαζεται κ να το δικαιολογει, εφοσον αφορα τον ιδιο μονο κ δν επηρεαζει τους γυρω του...αμα ο rockflea δεν πιστευει οτι ο υπαρχει θεος, δικαιωμα του κ μαγκια του να μην ανοιξει ποτε του Ευαγγελιο...

rockflea, ο freemind εχει δικιο σε μερικα θεματα...δν μπορεις να αμφισβητεις κατι που δν εχεις ασχοληθει μαζι του...σα να πω εγω οτι το ταδε συγκροτημα ειναι χαλια, εχοντας ακουσει 1 τραγουδι...εισαι 15 χρονων κ θυμησου με, χρονο με το χρονο θα δεις οτι θα αλλαζεις αντιληψεις, ακομα κ σε πραγματα που λες οτι αποκλειεται να αλλαξεις. Δε σου λεω οτι θα γινεις το Α ή το Β, απλα προσπαθησε να εισαι ανοιχτομυαλος κ να εξεταζεις το οτιδηποτε πριν το δεχτεις ή το απορριψεις...να εχεις τη δικη σου εμπεριστατομενη γνωμη. Δε θελω αν το παιξω "μπαμπας", απλα αν ημουν κ εγω ετσι νωριτερα, θα ειχα αποφυγει λαθη που μπορουσα να αποφυγω...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1469 στις: 17/08/10, 02:26 »
και για να σε προλαβω,δεν γνωριζω τον free και δεν εχω κανεναν λογο να υπερασπισω τα λεγομενα  του.

Κι αλλες τοσες φορες που εχουμε μαλωσει ;D

@freemind: Μη γινεσαι γραφικος κ χανεις το δικιο σου..."αυτα τα θεματα θελουν κοτσια"

Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει ο,τι του αρεσει κ δε χρειαζεται κ να το δικαιολογει, εφοσον αφορα τον ιδιο μονο κ δν επηρεαζει τους γυρω του...αμα ο rockflea δεν πιστευει οτι ο υπαρχει θεος, δικαιωμα του κ μαγκια του να μην ανοιξει ποτε του Ευαγγελιο...


Το διορθωσα το συγκεκριμενο μερος ;)

Ο καθενας μπορει να ελευθερος να πιστευει ο,τι θελει, ομως να μην κατηγορει ο,τι πιστευουν οι αλλοι με ανυποστατα επιχειρηματα. Να ζηταει απο τους αλλους να αποδεικνυουν την ιστορικη αληθεια ενος βιβλιου...τη στιγμη που δε το εχει διαβασει οι ιδιος...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/10, 02:31 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1470 στις: 17/08/10, 02:35 »
και για να σε προλαβω,δεν γνωριζω τον free και δεν εχω κανεναν λογο να υπερασπισω τα λεγομενα  του.

Κι αλλες τοσες φορες που εχουμε μαλωσει ;D


ντξ οχι και μαλωσει....αντιπαραθεσεις ηταν ;D και διαφορετικες αποψεις.

ο  _KAMELOT_ σωστα ειπε πως δεν θελει να στο παιξει "πατερας" και εγω θελω να τονισω πως δεν θελω να στο παιξω ιερεας...αν με ρωτησεις για τα προσωπικα μου πιστευω θα σου πω πως και εγω το ψαχνω.Γενικα αποφευγω να μπαινω σε τετοιου ειδους συζητησεις απλα σταθηκα σε καποια μερη του ποστ σου που μου φανηκαν καπως...δλδ αν μου ελεγες δεν γουσταρς για αυτο και αυτο και το αλλο οκ....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1471 στις: 17/08/10, 02:52 »
Καλέ δεν κοιμάστε ακόμα ... ντροπή  :P 
 
χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ ή να αντιπαρατεθώ σε ή με κανέναν :
 
Αλοίμονο σε όποιον 15χρονο δεν έχει αμφισβητήσει την ύπαρξη του θεού . όλοι πρέπει να το περνάμε αυτό το στάδιο για να μην είμαστε πρόβατα . ;)
 
Δηλώνω μεγάλος θαυμαστής του Χρηστού και της διδασκαλίας του.Την ασπάζομαι 100% . Είναι ότι καλύτερο συνέβη στην ανθρωπότητα ενδεχομένως .
 
Αυτό όμως ΔΕΝ με κάνει αυτόματα να πιστεύω στο θεο.  ούτε θα με κάνει ποτέ ...
 
αυτά .
 
 
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1472 στις: 17/08/10, 08:47 »
Για να πιστεψω κατι χρειαζομαι χειροπιαστες αποδειξεις και οχι βιβλια αγνωστου προελευσης, οπως τα ευαγγελια.

Για όλα τα πράγματα στη ζωή και στο σύμπαν έχεις ήδη χειροπιαστές αποδείξεις; Όχι. Πόσο μάλλον για "μετά τα φυσικά".

Η ερώτηση είναι "πιστεύετε στον Θεό;", όχι "αποδείξτε την ύπαρξη/ανυπαρξία του Θεού". Είπες ότι δεν πιστεύεις (γενικά, ειδικά, δεν έχει σημασία), και είναι δεκτόν. Περαιτέρω συζήτηση είναι άσκοπη, κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Ας δούμε τον ορισμό της λέξης "πιστεύω" από το λεξικό Τριανταφυλλίδη:
Παράθεση
  πιστεύω [pistévo] -εται P5.2 : 1. έχω πεποίθηση, είμαι βέβαιος, σίγουρος για κτ.: Πρέπει να πιστέψεις στη νίκη για να νικήσεις. Πίστευε στην ορθό τητα των ιδεών / των συμπερασμάτων του. Δεν ~ στην αποτελεσματικότητα των μέτρων της κυβέρνησης. Πιστεύει στις σοσιαλιστικές / νεοφιλελεύθερες ιδέες. 2. δέχομαι   την ύπαρξη και την παρουσία ανώτατου όντος, και ιδιαίτερα όπως αυτή   διατυπώνεται από κάποια θρησκεία ή θρησκευτικό δόγμα: ~ στο Θεό. Πιστεύει στο Θεό αλλά με δικό του τρόπο. Aυτός δεν πιστεύει, είναι άθεος, άπιστος. (έκφρ.) πίστευε και μη ερεύνα, αυτός που πιστεύει αληθινά, δεν αμφιβάλλει. ΦP σε τι θεό* πιστεύει; 3. έχω εμπιστοσύνη σε κπ. ή σε κτ.: ~ στον εαυτό μου / στις ικανότητές μου / στο ταλέντο μου. 4α. δίνω πίστη σε κπ. ή σε κτ., δέχομαι την ύπαρξη, την αλήθεια, την ορθότητά του: Ό,τι και να κάνεις / πεις, δε σε ~. Mην πιστεύεις σε διαδόσεις. Δε με πιστεύεις; || Δεν ~ στα μάτια μου / στ΄ αυτιά μου, μου είναι δύσκολο να αποδεχτώ κτ. που συνέβη. (έκφρ.) να το δω και να μην το πιστέψω, για κτ. που το θεωρούμε πολύ δύσκολο, απίθανο να συμβεί. β. δέχομαι κτ. ως πραγματικό, ως αληθινό: Πιστεύει στα όνει ρα / στα φαντάσματα / στα μάγια / στις νεράιδες. (έκφρ.) πιστεύει (ακό μη) στα θαύματα*. 5. κρίνω, νομίζω, θεωρώ: Eίναι, ~, η καλύτερη λύση. ~ ότι κάνεις λάθος. Δεν ~ να σου άρεσε το έργο. ~ ότι έμειναν ευχαριστημένοι. || Tον ~ ικανό να φτάσει ακόμα και στο έγκλημα. || (παθ. στο γ' πρόσ.) πιστεύεται ότι…, υπάρχει η γνώμη, η πίστη, η πεποίθηση: Πιστεύεται ότι η έκρηξη του πολέμου δε θα αργήσει. 6. (ως ουσ.) α. το Πιστεύω, το Σύμβολο της Πίστεως. β. το πιστεύω (κάποιου), οι ιδέες, οι πεποιθήσεις (κάποιου): Aγωνίζεται για το ~ του. Tο θεατρικό και κοινωνικό ~ του Mπρεχτ.   [αρχ. πιστεύω

Και τέλος, λίγες ατάκες από την αγαπημένη μου ταινία:
Παράθεση
- What is "real"? How do you define "real"? 
- If real is what you can feel, smell, taste and see, then 'real' is simply electrical signals interpreted by your brain 
- Do you think that's air you're breathing now? 
- Free your mind...
 

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1473 στις: 17/08/10, 12:16 »
Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει να δημοσιοποιεί ο καθένας τα πνευματικά του και τα εσωτερικά του ''πιστεύω'', να θέλει να μάθει τον αυστηρά προσωπικό ,για μένα, ''κόσμο'' του καθενός και να ασκεί ή να υποβάλλεται σε σχετική κριτική. 
Εμένα αυτό μου ''βγάζει'' παιχνίδι εντυπώσεων και εκούσιας ή ακούσιας προσπάθειας προσηλιτισμού
Τι νόημα έχει να εκθειάσω ή να καταδικάσω π.χ  το ''μεγαλείο'' ή την ''κατάρα'' του χριστιανισμού ή του σατανισμού?
Τα πιστεύω μας πηγάζουν από μέσα μας και είναι για εμάς και μόνο.
 
Τέλος, θέλω να πω ότι η πίστη δεν έχει να κάνει με ιερατεία τα οποία για μένα αποπνέουν ''σαπίλα'' και ''άρρωστη'' πολιτική για εκμετάλλευση προσωπικοτήτων.
 
Αυτά και συγνώμη.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #1474 στις: 17/08/10, 12:19 »
αψηφίστε με και θα βρείτε την οργή μου μπροστά σας
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3476 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
64749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
34068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
7092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
23223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
7004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)