Αποστολέας Θέμα: Γιάννης Αγγελάκας & Οι Επισκέπτες - Από 'Δω Και Πάνω  (Αναγνώστηκε 26260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Firewoman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γυναίκα Ρέπλικα
    • Προφίλ
Δυστυχώς συμφωνώ  ;D

Πλήρης κατάρρευση για ένα άνθρωπο που μπορούσε σημερα να ήταν πολύ μεγαλύτερος απ'ότι υπήρξε  :-\
ε μα κι εσυ! αφου συμφωνησες βρες εσυ αλλο θεμα τωρα!!!  ;D
"Προσεχε τις γυναίκες ρέπλικες και τις ρέπλικες που φέρονται σαν γυναίκες"

Αποσυνδεδεμένος idioteque

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
re paidia to link omos den voithaei kai poli gia na katevasoume  :P
den kaneis kapoios tin kali?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
re paidia to link omos den voithaei kai poli gia na katevasoume  :P
den kaneis kapoios tin kali?

Ποιο είναι το πρόβλημα? Το λινκ λειτουργεί κανονικά  ???

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Σημερα τον πηρα και μπορω να πω πως αν και με ξενισε το πρωτο ακουσμα μου φανηκε πολυ καλος...Οταν θα "κατσει" μεσα μου θα επανελθω...

ΥΓ@ Firewoman...Νομιζω οτι θελει μια μικρη διορθωση η υπογραφη σου..."Να προσέχεις τις ρέπλικες που φέρονται σαν πραγματικές γυναίκες και ν' αποφεύγεις συστηματικά τις πραγματικές γυναίκες που φερονται σα ρεπλικες"  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/11/05, 02:17 από έρεβος »
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Oταν κάτσει μέσα σου μπορεί να είναια αργά!  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το κατέβασα επιτέλους κι εγώ... ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
εξαιρετικος, εξαιρετικα περιεργος, και περιεργα αιρετικος! "μεσα μου" οπως λεει και ο ερεβος ανηκει στη συνομοταξια της Αγρυπνιας και του Ενα. Πανω που νομισα οτι θα περιμενα πολυ καιρο μεχρι να βρω κατι καινουριο...
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Πριν μισή ώρα τον πήρα...τώρα τον ακούω...ενδιαφέρον...αλλά φαίνεται να θέλει πολλές ακροάσεις...
Εξαιρετικό τραγούδι το "Σιγα μην κλάψω.."

Αποσυνδεδεμένος sourwtiri

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Trobet.gr
επιστρεφω απο δουλεια με το κεφαλι καζανι! τα νεα που θα ταν καλυτερα να μη μαθαινα ποτε κουραζαν το μυαλο μου! τι να σημαινει?γιατι σηνεβη?γιατι σε μενα?γιατι τοτε? καθισμενος στην καρεκλα για αρκετα δευτερολεπτα και απλα σκεφτομουν. ωσπου ακουγεται μεσα στην απολυτη ησυχια "ασε τις φιλοσοφιες. ασε τις μα****ες"

ο κυριος αγγελακας και καποιος φιλος! Στη διασκευη του τραγουδιου Παει υπαρχει μια αρκετα μεγαλη παυση και στα τελευταια 5 δευτερα ακουγεται ο παραπανω μικρος διαλογος! μετα το σοκ καταλαβα οτι ο δισκος θα με συνοδευει για καμποσα χρονια...
Με μια τρατα ολοχρυση, με  sourwtiri  πατο
στο σκοτος πλεει αβυθιστη με πληρωμα φευγατο

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Κορυφαιο το Cd Εντεχνο με trip hop κ τρομπετες θα το χαρακτηριζα... Κ οπως νου ειπε κ ο Γιαννης: "Παντως πιο φωτεινο απ'το προηγουμενο"(Ανασες των λυκων)

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Μέχρι τώρα δεν είχα ακούσει προσεκτικά και συστηματικά Αγγελάκα....Τον ήξερα από τη "Γιορτή" και την "Καινούργια Ζάλη"
Άκουσα λοιπόν αυτό το album που από το πρώτο άκουσμα μ αρέσει αρκετά.Σκοτεινός ήχος περίεργος για τα γούστα μου μα μου άρεσε πολύ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος echo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
    • Προφίλ
    • Justelene
Έτυχε και είδα την live παρουσίαση του δίσκου ενώ ήμουν χάλια ψυχολογικά και με ανέβασε απίστευτα,μου άλλαξε τη διάθεση,μου έδωσε δύναμη και κουράγιο..Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα άλμπουμ που έχω..Τα κομμάτια ένα κι ένα..εκπληκτικά,αληθινά,"ψαγμένα"..Οι στίχοι ρεαλιστικοί αλλά και σαρκαστικοί..Προσωπικά το "Σιγά μην κλάψω" έγινε ο προσωπικός μου ύμνος,αφού έτυχε να είμαι σε μια περίοδο όπου όλοι με παρότρυναν να σταματήσω τα χόμπι μου(κιθάρα,βιβλία,μουσική,σινεμά) και να είμαι σχολείο-σπίτι-φροντιστήριο..Αυτός ο δίσκος είναι ακόμα μια απόδειξη πως ο Γιαννάκης δεν βολεύτηκε όπως κάνουν άλλοι συνάδελφοί του,βγάζοντας δίσκους στο ίδιο στυλάκι με τις Τρύπες.Ακόμη και στα 45 του ψάχνεται,αναρωτιέται,πειραματίζεται..Μας έχει προσφέρει μέχρι τώρα 3 διαμάντια:"Ο χαμένος τα παίρνει όλα","Οι ανάσες των λύκων","Από'δώ και πάνω"..Η δική σας άποψη?
I don't need no arms around me
I don't need no drugs to calm me

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Δε θεωρώ διαμάντι το "Ο Χαμένος Τα παίρνει Όλα", το δε "Ανάσες των Λύκων" ήταν μια αξιόλογη στις προθέσεις της προσπάθεια που προσωπικά ποτέ δε με κέρδισε...το βρήκα αμήχανο κι υπερβολικό μέσα στις αβαντγκάρντ διαθέσεις του.

Αντίθετα το "Από 'δω και πάνω" είναι ένα πραγματικό κομψοτέχνημα, χωρίς να χρειάζεται να το κουράσω περισσότερο με γιατί.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Αντίθετα το "Από 'δω και πάνω" είναι ένα πραγματικό κομψοτέχνημα, χωρίς να χρειάζεται να το κουράσω περισσότερο με γιατί.

συφμωνώ απόλυτα....τόσο το σιντι...όσο και η λαιβ παρουσίαση του δίσκου...είναι πραγματικά κάτι απερίγραπτο....

paran0id

  • Επισκέπτης
Απλά καταπληκτικό. Βέβαια αν δεν είχε το cd2 δεν θα ήταν και μεγάλη απώλεια...

Αποσυνδεδεμένος analogia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Πάρα πολύ ψηλά ο πήχυς που νομίζω ότι έβαλε ο Αγγελάκας σε αυτή τη δουλειά.Κάτι άλλο για όσα κυκλοφορούν.Και με ενθουσιάζει γιατί μέσα απ' τη μαυρίλα ήχων και στίχων υπάρχει μιά όμορφη τρέλλα που βγάζει στο φώς.Πολύ καλά δουλεμένες οι συνθέσεις ενορχηστρωτικά κατάφεραν φτιάξουν κλίμα πανηγυριού και Διονυσιακού γλεντιού.
Τόσο το πρώτο μέρος όσο κυρίως το πειραγμένο δεύτερο πάνε πολύ μακριά.
Σε ένα live που τους είδα με πήραν και με σήκωσαν[πολύ ορμητικοί]αλλά δεν έπαιξαν κανένα από τα παιλιά του Αγγελάκα κι' αυτό είδα πως στενοχώρησε αρκετούς.
Αυτή η δουλειά νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός θα μας κάθεται ακόμα καλύτερα.Να είναι καλά ο Γιάννης και οι μουσικάρες του.Μπράβο

Αποσυνδεδεμένος Sucore

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Κατα τη γνωμη μου ο Κατα-πληκτικος Αγγελακας πρωτοπορησε παλι!
Συνεχιζει τις πετυχημενες "μπολιασεις" ψυχεδελικου υλικου που τοσο πολυ ταιριαζουν στους ποιητικους του στοιχους.

Βγαζοντας σε απο τα συνηθισμενα πολεμαει τη μιζερη και στεγνη πραγματικοτητα με λογια εξω απο τα δοντια! Και ομως καταφερνει να βρισκετε ΠΑΝΤΑ μεσα στη καρδια μας...

Τον ευχαριστω που συνεχιζει να στηριζει αυτον τον εναλλακτικο τροπο σκεψης που τυφλα ακολουθω, χωρις αυτον σιγουρα θα σκεφτομουν σοβαρα να τα παρατησω και να γινω "ενα με τη μαζα", τωρα ομως  καθε αλλο!

Με τη Κρυφη Δυναμικοτητα των τοσο ψαγμενων στοιχων και συνθεσεων μας δινει απλοχερα τη Δυναμη να ...Σκεφτουμε! Κατι που τα περισσοτερα πραγματα(οτι και να ειναι αυτα) γυρω μας αυτην την εποχη το αποφευγουν. Αλλοι το αποφευγουν γιατι δεν ξερουν καν πως υπαρχει (ή ακομα χειροτερα το χλευαζουν χωρις να εχουν ιδεα ή απλα εχουν "βολευτει" οπουδηποτε ειναι φτιαγμενα* για αυτον τον λογο) και αλλοι σκοπιμα μη θεωρωντας τους εαυτους τους αρκετα ικανους για πετυχουν κατι τοσο ριζοσπαστικο και συναμα τοσο ομορφο...


*Αναφερομαι σε οτιδηποτε παιζει το ρολο της "παιδικης χαρας" που θελουν μας ριξουν μερικοι για να μη θελουμε να φυγουμε...Αν ομως ανοιγαμε λιγο τα ματια μας και καταλαβαιναμε ποσο καλα φρουρειται αυτο το μερος, ισως παιρναμε χαμπαρι πως μας κρατανε με το "ζορι" εκει περα...Και πως Τελικα δεν ειναι τιποτα αλλο απο μια Φυλακη του πνευματος, φτιαγμενη με αυτον τον τροπο για να μη θελουμε να φυγουμε, και ακομα χειροτερα να προσκαλουμε και αλλους να παρουν μερος στη "Γιορτη" αυτη...που δεν υπαρχει Ευκολος τροπος διαφυγης...Μοναχα η πτωση σε ενα κενο...13 οροφων...ή καλυτερα 12 οροφων και του Ισογειου. :-X

Χαιρετισμους.
Su.Co.Re.
Proud being from HELLAS
Disgusted living in GREECE

Αποσυνδεδεμένος Sucore

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
το να θεωρεις βλακα καποιον αλλα πετυχημενη και εξυπνη την δουλεια του,λιγο αντιφατικο δεν ειναι;;; πως ενας βλακας κανει αξιολογη δουλεια; και μιλαμε για κατι τελειως πνευματικο(στιχουργικη και ποιηση) και οχι ενα τεχνικο αποτελεσμα.. και το αλλο που λες που δεν το ειχα προσεξει τοσο.. τυχαιες επιτυχιες 20 ολοκληρα χρονια;;;;;;;;
Βασικα βλεπε B.D.Foxmoore για τη καταριψη των οσων λες παραπανω
Φιλικα
Proud being from HELLAS
Disgusted living in GREECE

Αποσυνδεδεμένος geni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εύχομαι το 2008 να κάνω κάτι καλό...
    • Προφίλ
Εγω ειχα ακουσει ελαχιστα απο Τρυπες,αν και τον εκτιμω πολυ σα φυσιογνωμια στη μουσικη σκηνη.Πηρα προχτες το δισκο,<απο τα ελαχιστα αυθεντικα που εχω, αλα πιστευω αξιζε>.Μετα την "Αγρυπνια" και τις "Ανασες των λυκων" τη θεωρω αλλη μια απιστευτη δουλεια..μ' αρεσε και για τη διαφορετικοτητα της...περιμενω να τον πετυχω στην επομενη συναυλια γιατι δεν τον εχω απολαυσει ποτε απο κοντα...   
Είναι διγ**ία ν΄αγαπάς και να ονειρεύεσαι. Αλλά τι είναι καλύτερα;;;;;

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Το cd είναι κορυφαίο!!..Ειδικά μερικά τραγούδια είναι...ΤΕΛΕΙΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος RBnikos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 324
  • Φύλο: Άντρας
  • we're becoming .... Hostile!!
    • Προφίλ
φοβερό το σιντι το πήρα ολόκληρο πριν 2 μέρες αν και είχα ακούσει τα πιο πολλά τραγούδια.... ο αγγελάκας πλέον με αυτό το σιντι ξεφευγει απο το ''Τρύπες'' πλαίσιο και μπαίνει σε άλλα ακούσματα.. υπέροχα τραγούδια Σιγα μην Κλάψω,Παροιμιες απο τον Κρόνο(θεος ο Μίμης),Μέσα μου ο αέρας που φυσά,Παει,Ω δεσποινις μυ ουτοπία

Αποσυνδεδεμένος Apoptygma

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑ ΠΟΙΟΙ ΕΙΣΤΕ?
    • Προφίλ
το "Ανάσες των Λύκων" ήταν μια αξιόλογη στις προθέσεις της προσπάθεια που προσωπικά ποτέ δε με κέρδισε...το βρήκα αμήχανο κι υπερβολικό μέσα στις αβαντγκάρντ διαθέσεις του.
Αντίθετα το "Από 'δω και πάνω" είναι ένα πραγματικό κομψοτέχνημα, χωρίς να χρειάζεται να το κουράσω περισσότερο με γιατί.

Θα συμφωνήσω μαζί σου!
άραγε θα βρεις τρόπο να εκφράσεις αυτό που υπάρχει μέσα σου???

Αποσυνδεδεμένος mr.bassman

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο αγγελάκας  παράτησε τις τρύπες(το καλύτερο ελληνικό ροκ συγκρότημα όλων των εποχών-σκέτη ψυχεδέλεια κ γ@μ@τους στίχους)!μ@λ@κία για πολλούς αλλά οχι για όλους!ξέρετε όλοι οι επιτυχημένοι ροκάδες καθώς "γερνάνε"κ ωριμάζουν θέλουν να το παίξουν μπλουζίστες!

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
...σκέτη ψυχεδέλεια...

Παρατηρώντας και το σχόλιό σου για τα Διάφανα Κρίνα, φοβάμαι πως ο όρος ψυχεδέλεια χάνει το νόημά του, όταν ονοματίζουμε ως τέτοιο οποιοδήποτε αξιόλογο rock συγκρότημα. Αν δεν υπήρχε τέτοιο μουσικό ιδίωμα ήδη θα μιλούσαμε σε άλλη βάση.

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Εγω ενα ξερω και το δηλωνω εδω και καιρο.......
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ!!!!!

PS: ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΑΤΗ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΟΜΑΣΤΕ
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/04, 15:31
από evalia
4 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/06, 16:57
από Unknown Artist
42 Απαντήσεις
17198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/06, 20:16
από Krusty
1 Απαντήσεις
2692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 10:42
από kain
12 Απαντήσεις
8262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 13:50
από Kli Klis
0 Απαντήσεις
1644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 13:10
από FAIRY-The return!
25 Απαντήσεις
9917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/08, 23:58
από FAIRY-The return!
3 Απαντήσεις
6824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/09, 03:01
από rajah
8 Απαντήσεις
7653 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/12, 20:38
από Harpwood
0 Απαντήσεις
5125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/15, 13:21
από Βραζίλης