Αποστολέας Θέμα: Βουήζει ο ενισχυτής μου!  (Αναγνώστηκε 12972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #25 στις: 20/06/06, 17:39 »
Κι εγώ πού έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω τον ίδιο ενισχυτή, έχω δοκιμάσει με πεταλάκι boss + έχω αλλάξει τους μαγνήτες, είχα πάει τον ενισχυτή σε άλλο δωμάτιο σπίτι (μονο μια τηλεόραση έχει κ αυτήν την είχα βγάλει απο τη μπρίζα) και δεν άλλαξε τπτ. Απλώς εξαφανίστηκε η μειώθηκε ο θόρυβος άλλα το βουητό καθόλου...

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #26 στις: 20/06/06, 17:40 »
Γιατί δε τη πάτε σε ένα τεχνικό να τη δεί απλά και να σας πει αν έχει κάτι?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #27 στις: 20/06/06, 22:29 »
ένα κομμάτι μέταλλο είναι η κεραία του ραδιοφώνου ένα κομμάτι μέταλλο είναι και το σίδερο! ίσως γι αυτό! μια και μοναδική φορά μου συνέβη! πάντως έχω ακούσει και για ενισχυτή Peavey Bandit που πιάνει ραδιο-ταξί!!!

Και τα πιρούνια ένα κομμάτι μέταλλο είναι αλλά δεν πιάνουν ασύρματο... ίσως τα πιρούνια του Μαγκάιβερ...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #28 στις: 20/06/06, 23:19 »
ένα κομμάτι μέταλλο είναι η κεραία του ραδιοφώνου ένα κομμάτι μέταλλο είναι και το σίδερο! ίσως γι αυτό! μια και μοναδική φορά μου συνέβη! πάντως έχω ακούσει και για ενισχυτή Peavey Bandit που πιάνει ραδιο-ταξί!!!

Και τα πιρούνια ένα κομμάτι μέταλλο είναι αλλά δεν πιάνουν ασύρματο... ίσως τα πιρούνια του Μαγκάιβερ...

άμα ήξερα τί είχε συμβεί και πως να το ελέγξω πίστεψέ με δε θα έμενα με σταυρωμένα τα χέρια. θα είχα αρχίσει την επιχείρηση "μουσικά πηρούνια"  ;D
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #29 στις: 21/06/06, 05:15 »
Mιας και είχα κι εγώ τον ενισχυτή να σας πω τι γινόταν.
Όταν ανέβαζα πολύ το gain του βούηζε.Τώρα που πήρα τον peavey classic μου όταν ανεβάζω πολύ το gain πάλι βουήζει...δε νομίζω δηλαδή να είναι περίεργο  ???
Όταν όμως κρατάω το gain του ενισχυτή χαμηλά και χρησιμοποιώ πεταλιέρα ή το metal zone μου, δεν το κάνει.
Πιστεύω δηλαδή πως μετά από κάποιο σημείο gain και πάνω δεν αντέχει να βγει ποιοτικά ο ήχος...
Δεν είμαι και σίγουρος  ::)Απλά τις παρατηρήσεις μου παραθέτω.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #30 στις: 21/06/06, 11:03 »

Σωστά όσα ειπώθηκαν (ακόμα και αυτό με το σίδερο, χαχαχαχα, ναι, γίνεται!).

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως τέτοια προβλήματα τα προσεγγίζουμε με "επιστημονική" μέθοδο. Αποκλείοντας μία μία τις πιθανότητες μέχρι να το βρούμε.

Άρα:

0) Έλεγχος σε ό,τι βίδες υπάρχουν (βάσεις λυχνιών, βίδες μετασχηματιστών, σασσί κλπ μήπως κάποια θέλει σφίξιμο)
1) Μετακίνηση του ενισχυτή σε άλλη πρίζα, άλλο σπίτι, άλλο πλανήτη.  :P
2) Αλλαγή καλωδίου τροφοδοσίας
3) Αλλαγή καλωδίων κιθάρας
4) Αλλαγή κιθάρας
5) Αλλαγή καλωδίων ηχείου
6) Αλλαγή λυχνιών (μία μία!)

Αν δεν έχουμε ανακαλύψει το πρόβλημα ακόμα, τότε πρέπει κάποιος τεχνικός να αρχίσει τις μετρήσει. Δεν αποκλείεται να είναι από κάποιον μετασχηματιστή τροφοδοσίας ή εξόδου. Ίσως δαπανηρό αλλά και ευκαιρία να κάνεις κάποια καλή αναβάθμιση.

Εδώ είναι και ένα σημείο που φαίνεται ο λόγος που τα παλιά τα χρόνια φτιάχναν τους ενισχυτές point to point: αν χαλάσει μια αντίσταση των 0.05€ την αλλάζεις για πλάκα...
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #31 στις: 27/06/06, 12:33 »
Καλά το να κάνει πα΄ρασητο ένας ενισχυτής είναι πολύ συνηθισμένο αφού η ενίσχυση που γίνεται στο σήμα της  γραμμής είναι απίστευτα μεγάλη (ιδιαίτερα με μεγάλο gain) . Να σας πω μόνο αυτό :
Εχω 2 ενισχυτές ο ένας είναι έανς CRATE gt15r (τπτ το ιδιαίτερο....) . Οπως όλοι ξέρουμε ο προενισχυτής κιθάρας είνια παρόμοιος με τον προενισχυτή μικροφώνου οπότε αν βάλεις στην είσοδο αντι για κιάρα μικρόφωνο δουλεύει κανονικά (απλά επειδή το πλάτος της ηλεκτρικής ταλάντωσης του μικροφώνου είνια μικρότερο από το πλάτος της κιθάρας η ενίσχυση είναι λίγο μικρότερη απότι πρέπει και πρέπει να μπει σχετικά δυνατά για να ακούγεται...) . Λοιπόν επειδή έχω και λίγο τη περιέργεια,έβαλα το βρώμικο κανάλι .Κλασικά άρχισε να σφυρίζει , όταν βρήκα μια θέση που δεν σφύριζε δυνάμωσα και το gain και την ένταση και έβαλα ακουστικά για να δώ τη θα ακούγεται . Διαπίστωσα οτι άκουγα τη έλεγε η μάνα μου με τον αδερφό μου στο δίπλα δωμάτιο πράγμα που δεν μπορούσα σχεδόν καθόλου να ακούσω .
Καταλαβένεται λοιπόν ότι η ενίσχυση που γίνεται στο σήμα είναι ιδιαίτερα μεγάλη ,οπότε οποιοδήποτε παράσητο ενισχύεται από σπόντα και είναι ενοχλητικό . Τώρα η κιθάρα και ο ενισχυτής δουλεύουν με τον ηλεκτρομαγνητισμό ,τρανζίστορ/λάμπες ,πυκνωτέςκτλ...Το ραδιόφωνο με τι δουλεύει ? Με τα ίδια εξαρτήματα και την ίδια λογική(ενίσχυση του ηλεκτρομαγνητικού σήματος) άρα δεν είναι καθόλου απίθανο να συντονίζεται το κύκλωμα του ενισχυτή με κάποιο  σταθμό  , χρησιμοποιόντς ένα σίδερο για κεραία.....

Παράθεση
(ακόμα και αυτό με το σίδερο, χαχαχαχα, ναι, γίνεται!).
 
The common cunning linguist , καλά από τη στιγμή που το σίδερο δεν έχει ηχείο ή ηλεκτρονικό κύκλωμα πώς μπορεί να λαμβάνει και να αναπαράγει το σήμα ενός σταθμού ? Δεν είναι λίγο παράλογο ? Δεν λέω ότι είναι ντε και καλά αδύνατο (τπτ δν είναι αδύνατο σαυτόν το κόσμο  ;D) αλλά...πως ????? :-\

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #32 στις: 27/06/06, 12:37 »
The common cunning linguist , καλά από τη στιγμή που το σίδερο δεν έχει ηχείο ή ηλεκτρονικό κύκλωμα πώς μπορεί να λαμβάνει και να αναπαράγει το σήμα ενός σταθμού ? Δεν είναι λίγο παράλογο ? Δεν λέω ότι είναι ντε και καλά αδύνατο (τπτ δν είναι αδύνατο σαυτόν το κόσμο  ;D) αλλά...πως ????? :-\


Επειδή, υπό προϋποθέσεις, μπορεί να λειτουργήσει ως κεραία.

Το ίδιο έχω ακούσει να γίνεται με ανθρώπους που έχουν κάποιο κομμάτι σίδερο στο κεφάλι (λόγω σοβαρού ατυχήματος προφανώς...), ακόμα και με μεταλλικές γέφυρες στα δόντια:o
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #33 στις: 27/06/06, 12:40 »
οαυου...τσάμπα ραδιόφωνο  ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος ZeeM (ex-user#123)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #34 στις: 28/06/06, 02:06 »
Mιας και είχα κι εγώ τον ενισχυτή να σας πω τι γινόταν.
Όταν ανέβαζα πολύ το gain του βούηζε.Τώρα που πήρα τον peavey classic μου όταν ανεβάζω πολύ το gain πάλι βουήζει...δε νομίζω δηλαδή να είναι περίεργο  ???
Όταν όμως κρατάω το gain του ενισχυτή χαμηλά και χρησιμοποιώ πεταλιέρα ή το metal zone μου, δεν το κάνει.
Πιστεύω δηλαδή πως μετά από κάποιο σημείο gain και πάνω δεν αντέχει να βγει ποιοτικά ο ήχος...
Δεν είμαι και σίγουρος  ::)Απλά τις παρατηρήσεις μου παραθέτω.

Ναι, τώρα τον έχω εγώ :P
Το πρόβλημα είναι οτι βουήζει ακόμα και αν συνδέσω το metal zone χωρίς τον ενισχυτή της κιθάρας (πχ. απευθείας στην κάρτα ήχου του pc) και μάλιστα αρκετά χειρότερα απ' ότι με το overdrive του ενισχυτή σκέτο. Το χω δοκιμάσει και με τους μανίσιους μαγνήτες και αφού άλλαξα μαγνήτες κ έβαλα 2 EMG active.

Στο συννημένο είναι ένα απόσπασμα απο μια ηχογράφηση που έκανα με τους μανίσιους μαγνήτες και είναι με το πεταλάκι συνδεδεμένο απευθείας στο PC. Ακούγεται καθαρά ο θόρυβος και το gain είναι κάπου στα 3/4 αν θυμάμαι καλά, ίσως και λιγότερο. Ανεβάζοντας το gain αυξάνεται πολύ κι ο θόρυβος.

edit: Τώρα που το ξανάκουσα, στην πραγματικότητα το βουητό είναι αρκετά χειρότερο απ'οτι στην ηχογράφηση :p

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/06, 02:07 από user#123 »

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #35 στις: 28/06/06, 09:12 »
 ρε παιδια...αν βουιζει γενικα...μπας και ειναι προβλημα γειωσης; δλδ τι αλλο μπορει να αν οχι προβλημα hardware? ξαναπέρασε drivers στην κιθαρα και βλέπουμε... :P..Οσον αφορά το σιδερο που πιανει ράδιο....καλα...κουλα γινονται..εμενα το καναλι mad συντονιζεται με το ραδιο ταξι..."και ναι..παρακολουθούμε ζωντανα το Mad video awards χρρρρχρρχρρχρρχρρχ ελα κεντρο...που ειπες το ραντεβου χρχρχχχρρρρ απο το καταμεστο χρχρχρχρχχρρχ ικτινου 56 12Α χρχχρχρχχ θεατρο βράχων στο οποίο εχουν χρχρχρχρχρχρχρ  ευχαριστω κεντρο σε 2' ειμαι εκει χρρχρχρχρχρχρ πολλοι καλλιτέχνες..."

αλλα αν ανακαλυψετε σιδερο να παιζει και μπ3...πειτε το και σε μενα... ;D ;D ;D
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #36 στις: 28/06/06, 09:34 »
ρε παιδια...αν βουιζει γενικα...μπας και ειναι προβλημα γειωσης; δλδ τι αλλο μπορει να αν οχι προβλημα hardware? ξαναπέρασε drivers στην κιθαρα και βλέπουμε... :P..Οσον αφορά το σιδερο που πιανει ράδιο....καλα...κουλα γινονται..εμενα το καναλι mad συντονιζεται με το ραδιο ταξι..."και ναι..παρακολουθούμε ζωντανα το Mad video awards χρρρρχρρχρρχρρχρρχ ελα κεντρο...που ειπες το ραντεβου χρχρχχχρρρρ απο το καταμεστο χρχρχρχρχχρρχ ικτινου 56 12Α χρχχρχρχχ θεατρο βράχων στο οποίο εχουν χρχρχρχρχρχρχρ  ευχαριστω κεντρο σε 2' ειμαι εκει χρρχρχρχρχρχρ πολλοι καλλιτέχνες..."

αλλα αν ανακαλυψετε σιδερο να παιζει και μπ3...πειτε το και σε μενα... ;D ;D ;D

Λογικα η μέταλ θα ακούγεται καλά στο σίδερο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Βουήζει ο ενισχυτής μου!
« Απάντηση #37 στις: 28/06/06, 13:23 »
αλλα αν ανακαλυψετε σιδερο να παιζει και μπ3...πειτε το και σε μενα... ;D ;D ;D

Με 20Giga μνήμη! ;D (προσοχή μόνο!!μη το βάλετε κοντά στο αυτί σας!!)
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/03, 05:38
από Vas180
26 Απαντήσεις
25350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/08, 23:15
από BilliSsS
18 Απαντήσεις
7381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/05, 12:26
από Winmmisterakias
4 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
40 Απαντήσεις
14474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/05, 13:48
από morello
11 Απαντήσεις
5995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/06, 16:37
από Arg0
27 Απαντήσεις
12665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 14:57
από hammer
11 Απαντήσεις
9829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 16:15
από Jezus
9 Απαντήσεις
7546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/14, 15:40
από talfarlow
30 Απαντήσεις
11576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus