Αποστολέας Θέμα: Τorrents.. Τί είναι ;  (Αναγνώστηκε 18067 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Τorrents.. Τί είναι ;
« στις: 24/08/06, 19:18 »
Γειάα...      
Επειδή σύντομα θα έχω dsl έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις στους κομπιουτεράκηδες του φόρουμ.

Βλέπω ότι πολλοί κατεβάζετε αρχεία από site με torrents. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί είναι αυτά και πως δουλεύουν ?
Είναι κάτι σαν p2p ανταλλαγή αρχείων ή άσχετο;;

ευχαριστώ ε..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/06, 15:01 από Staggάρης »

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #1 στις: 24/08/06, 19:32 »
Όχι καμμία σχέση!

Με πολύ λίγα λόγια ας υποθέσουμε ότι ένα αρχείο χωρίζεται σε 1000 κομμάτια! Κάθε κομμάτι το έχει αποθηκευμένο ένας χρήστης στο σκληρό του δίσκο. Όταν αρχίσεις να κατεβάζεις το συγκεκριμένο αρχείο πραγματοποιείς πολλαπλές συνδέσεις με τους 1000 χρήστες (είναι λιγότεροι υποθετικό είναι το νούμερο) από τους οποίους κατεβάζεις το κομμάτι που έχει καθένας αποθηκευμένο στο σκληρό του δίσκο. O torrent client αναλαμβάνει να συναρμολογήσει τα συγκεκριμένα κομμάτια σε ένα ενιαίο αρχείο.

Όσο πια απλά γίνεται το περιέγραψα...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #2 στις: 24/08/06, 23:44 »
Πέρα απο την θεωρεία του τί είναι torretts ο φίλος Staggάρης φαντάζομαι θα ήθελε να αποκτήσει μία ιδέα για ποιό λόγο αξίζει κανείς να ασχοληθεί με τα torrents. Μιάς και ξέρεις τα p2p θα κάνω μία απευθείας σύγκριση.
Τα torrents και τα p2p έχουν σαν αποτέλεσμα το ίδιο πάγμα. Δηλαδή να κατεβάζεις προγράματα και multimedia αρχεία. Έχουν όμως κάποιες διαφορές.
1. Με τα p2p βρίσκεις μικρά προγράμματα και multimedia αρχεία. Με τα torrents το μέγεθος σε αυτά που κατεβάζεις δέν είναι περιοριστικό. Μπορείς πχ να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα που πιάνει ολόκληρο dvd η και ακόμη περισσότερο.
2. Με τα p2p συνδέεσαι στο δύκτιο και ότι κατεβάζεις θα το βρείς εκεί με ένα search. Με τα torrents υπάρχουν χιλιάδες ιστιοσελίδες που μπορείς να βρείς αυτό που ψάχνεις.
3. Με τα p2p βρίσκεις λίγα πράγματα. Με τα torrents τα βρίσκεις σχεδόν όλα
4. Τα torrents χρειάζεται περισσότερος χρόνος να καταλάβεις πώς δουλέβουν

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #3 στις: 25/08/06, 00:53 »
1ο ΒΗΜΑ
Για να κατεβάσεις αρχεία από torrent sites θα χρειαστείς έναν torrent-client.Συνιστώ αυτόν: http://www.utorrent.com/download.php καθώς συνιστάται από τα περισσότερα sites.

2ο ΒΗΜΑ
Για να ξεκινήσει ένα download πρέπει να κατεβάσεις ένα αρχείο (μοιάζει με url) του στυλ *όνομα_αρχείου*.torrent
Τέτοια αρχεία όπως ανέφερε ο φίλος Nexis μπορείς να βρεις σε πάμπολλα sites στο internet.
Υπάρχουν δύο κατηγορίες sites: Αυτά που είναι εντελώς free κ δεν απαιτούν τίποτα από σένα κ αυτά που λειτουργούν με σύστημα registration. Στα δεύτερα ανήκουν τα:
www.torrentleech.org
www.torrent-damage.net
www.blue-whitegt.com
Σου δίνω τα δεύτερα γιατί με αυτά κυρίως θα ασχοληθείς...Πώς λειτουργεί το σύστημα τώρα!Αφού κάνεις register θα παρατηρήσεις δίπλα στο όνομα σου τη λέξη ratio.
Το ratio είναι το βασικότερο πράγμα σε τέτοια sites.Πρόκειται για την αναλογία upload/download.Την αναλογία αυτή εσύ πρέπει να διατηρείς όσο υψηλότερα γίνεται γιατί αλλιώς αποβάλλεσαι από το site κ δεν έχεις δικαίωμα για download.Δηλαδή κάθε φορά που κατεβάζεις ένα αρχείο θα πρέπει να το αφήνεις "διαθέσιμο" για να το κατεβάζουν κ άλλοι χρήστες μέχρις ότου "ανεβάσεις" τουλάχιστον το μισό μέγεθος του αρχικού αρχείου.Πχ. αν κατεβάσεις μια live συναυλία μεγέθους 4.5GB θα πρέπει να ανεβάσεις γύρω στα 2GB.Ένα ratio γύρω στο 0.4-0.5 είναι αποδεκτό από τα περισσότερα τέτοια sites.

Δεν ξέρω αν τα είπα πολλά μαζεμένα κ δεν έχεις καταλάβει τίποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/06, 23:51 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #4 στις: 25/08/06, 09:58 »
Α.. μάλιστα... κάτι έπιασα...

Και κάτι άλλο... σε κάτι site με torrents (free) αναφέρει κάτι για leechers και seeders.. Αυτές τις έννοιες τις είδα και στο utorrent...
Ας εξηγήσει κάποιος τί είναι... :D

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #5 στις: 25/08/06, 12:07 »
leechers είναι όσοι κατεβάζουν ενώ seeders είναι όσοι ανεβάζουν. Ένα αρχείο που έχει λίγους seeder και πολούς leechers σημαίνει οτι θα το κατεβάζεις με αργή ταχύτητα ενώ άν είναι ανάποδα θα έχεις γρήγορο κατέβασμα. Κάτι καινούριο και αξιόλογο πάντα έχει πολλούς leechers και λίγους seeders.
Και μερικά άλλα tips. Μήν ασχοληθείς ποτέ με torrents που έχουν 0 seeders. Nα διαβάζεις τα σχόλια που γράφουν οι άλλοι απο κάτω καθώς πολλές φορές μπορεί να σου παρέχουν πληροφορίες που να είναι κρίσιμες. Στα free torrents δεν χρειάζεται να κάνεις seed αλλά κατεβάζεις με αργή ταχύτητα και υπάρχει και η πιθανότητα να κολήσει το κατέβασμα στο 99.9% και ενώ θα έχεις ήδη κατεβάσει πχ 4 GB. Εκεί που χρειάζεται registration θα χρειάζεται να κάνεις seed αλλά ότι βρείς θα το κατεβάσεις εγυημένα και με μεγάλη ταχύτητα. http://torrentscan.com/ Απο αυτό έχεις πρόσβαση σε μερικά απο τα μεγαλύτερα torrent sites.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #6 στις: 25/08/06, 14:03 »
Ναι κάντε ένα οδηγό για torrents όπως υπάρχει για το dc++
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #7 στις: 25/08/06, 14:57 »
Δεν υπάρχει ανάγκη για οδηγό.
Αυτά που ανέφερα πιο πάνω αρκούν...
Δεν υπάρχει κάτι πολύπλοκο όπως στο DC++...
Το μόνο που απομένει είναι να παραθέσουμε sites από τα οποία μπορούμε να κατεβάσουμε torrents.Αυτά τα τρία που ανέφερα πιο πάνω εμένα με καλύπτουν πλήρως κ δεν ασχολούμαι με άλλα.
Απλώς ξέχασα να αναφέρω ότι κατά καιρούς τα συγκεκριμένα τρία torrent sites "ανοίγουν κ κλείνουν" τις εγγραφές.Δηλαδή μπορεί σήμερα αν προσπαθήσει κάποιος να κάνει register να μη του επιτρέψει...Σε μια βδομάδα αυτό μπορεί να αλλάξει κ να ανοίξουν οι εγγραφές!
Από εκεί κ πέρα μόλις κάνετε register διαβάστε οπωσδήποτε τους κανόνες γιατί διαφέρουν από site σε site και...... καλό downloading.

Α μη περιμένετε να βρείτε τα πάντα.Κάθε site έχει μεγάλη ποικιλία αλλά αν θέλετε κάτι συγκεκριμένο καλύτερα ψάξτε στα free torrent-sites.
Για οποιαδήποτε απορία...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/06, 15:01 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #8 στις: 26/08/06, 14:02 »
Χρησιμοποιώ Torrents αρκετο καιρό. Ποτε δεν εχω κανει register σε site και ποτε δεν ειχα προβλημα να κατεβάσω κάτι. Ουτε μου κόλλησε ποτέ στο 99% ή σε άλλο ποσοστό. Είναι αρκετά αξιόπιστο. ¨οσο για την ταχύτητα, πάντα παίζει. Ανάλογα τους Leecher και seeders. δεν νομίζω ότι το ratio έχει να κάνει. Τώρα εαν καποιο site κοιταει το Ratio δεν το ξέρω.

Δεν διαφέρει και τοσο από ενα p2p όπως π.χ. το dc.

Δεν υπάρχει "ανέβασμα" όπως διάβασα πιο πάνω. Υπάρχουν αυτοί που έχουν όλο το αρχειο , ολοκληρωμένο, στον δίσκο τους, οι λεγόμενοι seeders . Και αυτοί που δεν το έχουν και το κατεβάζουν, οι λεγόμενοι leechers.

Ας παρομοιάζαμε το αρχείο που θελεις να κατεβάσεις  σαν ενα βιβλίο που έχει , ας πουμε, 500 σελίδες. Θέλεις λοιπόν εσύ να διαβασεις αυτό το βιβλίο. Αρα πρεπει να βρεις και τις 500 σελίδες του. Είσαι δηλαδή ενας leecher. Για να εισαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις τελικα να βρεις όλο το βιβλίο πρεπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας seeder. Αρχίζεις λοιπόν και κατεβάζεις απο αυτόν τον seeder σελίδα σελίδα. Αρχίζοντας π.χ. απο την 1. Κάποιος άλλος Leecher σαν εσένα κατεβασε τις σελίδες 30-40 απο το ίδιο βιβλίο, άλλος Leecher άλλες σελίδες κτλ.

Το καλό με το torrent είναι ότι εσύ, εκτος από το κατέβασμα από τον seeder(που μάλλον δεν θα εχεις και την δυνατότητα να συνδεθεις λογο της "κίνησης") μπορείς να συνδεθείς και να κατεβάσεις τις σελίδες του βιβλίου που σου λείπουν από κάποιον leecher! π.χ. τις σελίδες 30-40 που έχει κατεβάσει καποιος άλλος κτλ.

Με αυτον τον τρόπο σελίδες από το βιβλίο θα πηγαινοέρχονται μεταξύ των leecher μέχρι να ολοκληρώσεις όλο το βιβλίο. Απο την στιγμή που θα το έχεις όλο γίνεσαι ένας seeder και καλό θα ήταν να παραμείνεις online ωστε να βοηθήσεις και τους υπόλοιπους να πάρουν τις σελίδες που θέλουν.
"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #9 στις: 26/08/06, 14:15 »
Από τα προαναφερθέντα sites το  "κατέβασμα" γίνεται με σταθερά 35-38 κ τις νύχτες με 40Kb/sec...
Νομίζω αυτό αρκεί!
Επίσης ανανεώνουν συνεχώς το υλικό κ έχουν ταινίες πχ. πριν αυτές καν έρθουν στην Ελλάδα...
Τα free torrents είναι πολύ καλή επιλογή όταν ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο κ το θέλεις απελπισμένα...
Γνώμη μου πάντα!

Το ανέβασμα είναι απαραίτητο μόνο σε sites που απαιτούν register γιατί όπως είπα χαμηλό ratio ισοδυναμεί με αποβολή!Στα free δεν υπάρχει καμμία απαίτηση αφού ολοκληρώσεις το αρχείο!
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/06, 14:18 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος P@nos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι όσα λόγια αν ξοδέψεις, για να ζήσεις δε φτάνουν
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #10 στις: 26/08/06, 16:22 »
Μια χαρα ταχύτητα zeppelin.

και για να μην υπάρξει καποια παρεξήγηση των όρων:

Όταν λέμε "ανέβασμα" προφανώς και δεν εννοόυμε ότι θα πρεπει τo αρχείo να "ανέβει" σε καποιον server όπως στο rapid π.χ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση "ανέβασμα" (αν και κάπως αδόκιμο μου φαίνεται) εννοούμε όταν κάποιος leecher "τραβάει" απο εσένα δεδομένα κατευθείαν στον υπολογιστή του. Όπως τα p2p σαν το dc.

"Έλα, μου ‘πε, πάμε τώρα, δε φοβόμαστε τη μπόρα... Θα πετάξουμε παντού, έχω θύελλα στο νου,
αστραπή μες στην καρδιά μου , ουρανό τα όνειρά μου"

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #11 στις: 26/08/06, 16:36 »
Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω, εξάλλου τον ίδιο σκοπό έχουμε να δώσουμε πληροφορίες...
Γράψε κ εσύ μερικά free sites για να έχουμε πλήρη εικόνα...

Καλά έκανες κ διευκρίνισες για το "ανέβασμα".Δεν ξέρω αν το κατάλαβε κάποιος αλλιώς αλλά το ανέβασμα όπως το εννοώ είναι η μετάφραση της λέξης upload ή seed.Το εξηγώ όμως όπως παρατηρώ τώρα κ στο αρχικό post μου. ;)
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #12 στις: 20/09/06, 03:34 »
Να ρωτησω κατι σχετικά με τους private trackers? Κανεις μια εγγραφη, κανε και ενα log in, ψαχνεις βρισκεις και αρχισεις και κατεβαζεις το αρχειακι σου. Οκ; Αν καταλαβα καλα, ο tracker (πχ demonoid), υπολογιζει το ρατιο σου, σχετικα με το τι εχεις κατεβασει/ανεβασει απο αυτο το αρχειο κλπ. Σωστά μεχρι εδώ; Αν παραλληλα κατεβάζεις και ενα αλλο αρχειο που το εχεις βρει απο public tracker, ο private tracker το λαμβανει κ αυτο υποψιν για τον υπολογισμο του ρατιο?

:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #13 στις: 20/09/06, 03:48 »
Θα λεγατε οτι το κατεβασμα αρχειων μεσω torrent ειναι πιο ασφαλες?
Η ειναι σαν τα p2p προγραμματα?Γεματα ιους κ.τ.λ.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/06, 04:08 από astaroth »

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #14 στις: 20/09/06, 11:01 »
Αν παραλληλα κατεβάζεις και ενα αλλο αρχειο που το εχεις βρει απο public tracker, ο private tracker το λαμβανει κ αυτο υποψιν για τον υπολογισμο του ρατιο?

Όχι!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #15 στις: 20/09/06, 12:07 »
Θα λεγατε οτι το κατεβασμα αρχειων μεσω torrent ειναι πιο ασφαλες?
Η ειναι σαν τα p2p προγραμματα?Γεματα ιους κ.τ.λ.

Με ότι εχω κατεβασει, εγω ή  γνωστοί μου,  ποτέ δεν υπήρχε προβλημα.
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #16 στις: 20/09/06, 14:26 »
Υπαρχει καποιο προγραμματακι που να κατεβαζεις ταινιες/σειρες(π.χ. prison break)και να εχει ελληνικους υποτιτλους?
Δεν εχω βρει μεχρι τωρα!Ολα ειναι με ξενους υποτιτλους!Σε πολλα επεισοδια απο το Lost κατεβασα ξεχωριστα υποτιτλους αλλα δεν συγχρονιζονατι με την ομιλια! ???
Στα torrents εχει σειρες με greek subtitles?εκανα μια προχειρη αναζητησ αλλα δεν βγαζει αποτελεσματα.... :(

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #17 στις: 20/09/06, 15:28 »
Φίλε μου σειρές θα κατεβάζεις χωρίς υπότιτλους (μόνο με ήχο) κ κατόπιν θα κατεβάζεις τους υπότιτλους ξεχωριστά από το www.greeksubs.com.
Ο συγχρονισμός γίνεται πολύ εύκολα με διάφορα προγράμματα πχ. το time adjuster. Αυτό χρησιμοποιώ εγώ κ είναι πολύ εύχρηστο!
Μπορείς να τους "περάσεις" πάνω στο avi επίσης...Επίσης απλή διαδικασία!
Για σάιτ με ταινίες δες τα αρχικά post μου!
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #18 στις: 21/09/06, 17:43 »
Να'σαι καλα φιλε Zeppelin!!!!!!Κατεβασα το time adjuster και λυθηκε το προβλημα!!
Thanx!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #19 στις: 23/09/06, 13:16 »
Μιας και μιλαμε για torrent sites..το mininova τερμα?Μου ζηταει εγραφες, πιστωτικες κλπ κλπ..Κριμα και με ειχε βολεψει πολυ....
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #20 στις: 26/09/06, 20:38 »
Να κανω μια ερωτηση?
Αρχισα κι εγω να κατεβαζω με torrent αλλα η ταχυτητα  ειναι παρα πολυ χαμηλη!παινει απο 1-10 kb... καμια φορα πιανει και 20 αλλα για ελαχιστα και μετα μειωνεται ξανα!σε αλλα προγραμματα κατεβαζω με 65-70!Τι τρεχει?
Συγκεκριμενα κατεβαζω με BitTorrent! :(

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #21 στις: 26/09/06, 21:24 »
Να κανω μια ερωτηση?
Αρχισα κι εγω να κατεβαζω με torrent αλλα η ταχυτητα  ειναι παρα πολυ χαμηλη!παινει απο 1-10 kb... καμια φορα πιανει και 20 αλλα για ελαχιστα και μετα μειωνεται ξανα!σε αλλα προγραμματα κατεβαζω με 65-70!Τι τρεχει?
Συγκεκριμενα κατεβαζω με BitTorrent! :(

καταρχην αλλαξε client, ασε το bittorrent και κατεβασε καποιον άλλον. Προσωπικά προτιμώ utorrent, πολύ μικρό χωρίς απαιτήσεις. Επίσης έχεις ADSL μοντεμ η ADSLmdem/router; Αν έχεις το 2ο θα πρέπει να ρυθμίσεις σωστά το NAT και το firewall του ρουτερ σου. Επίσης να ξερεις ότι στα τορρεντ η ταχυτητα εχει αμεση σχεση με το πόσοι διαθέτουν το αρχειο που εσυ κατεβάζεις. Αν πχ το εχουν μονο 2 συνδεδεμενοι μην περιμενεις μεγάλες ταχύτητες. Αυτό φαινεται και απο εκεί που θα κατεβάσεις το .torrent file. Καπου θα λεει ποσοι ανεβαζουν και ποσοι παιρνουν εκείνοι την στιγμή. Για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #22 στις: 26/09/06, 21:36 »
 Με ADSLmodem/router κατεβαζω!Ακολουθησα κατι οδηγιες κι εκανα port forwarding!!Καπως καλυτερα τα πραγματα!
utorrent λες ε?
Θα το τσεκαρω!
Thanx φιλε!!

Αποσυνδεδεμένος Unknown Artist

  • Νυχτοβάτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
  • Φύλο: Άντρας
  • Super profundo on the early eve of your day
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #23 στις: 26/09/06, 21:42 »
 Εγώ προσπαθώ να κατεβάσω με BitTorrent και έχω παρόμοιο πρόβλημα με τις ταχύτητες, ωστόσο ένας φίλος μου μου είπε για μια διεύθυνση URL χαρακτηριστική για κάθε torrent, την οποία χρησιμοποιείς με κάποιον τρόπο για μεγαλύτερες ταχύτητες. Είναι ο "σύνδεσμος εργασίας" και αν ναι, πώς χρησιμοποιείται?
Ξημερώνει. Μισοκατανοημένο πρώτο φως. Λαμπερός δαμαστής αγριεμένων και χαμένων ψυχών.
Μετανιώνω για όσα ως τώρα ισχυρίστηκα, για ό,τι ως τώρα υπήρξα.
Μετανιώνω γι' αυτή μου ακόμα τη μετάνοια.

                                     - Γιάννης Αγγελάκας -

Αποσυνδεδεμένος kostas_23!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τorrents.. Τί είναι ;
« Απάντηση #24 στις: 26/09/06, 22:04 »
δεν ξερω αν εννοεις το port forwarding
εγω αυτο εκανα!Στο www.portforward.com και διαλεγοντας το modem σου ισως βγαλεις καποια ακρη!Αν εννοεις κατι αλλο μολις το μαθεις για δωσε μας τα φωτα σου να δουμε τι θα γινει!! ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/02, 15:44
από GothicCrusader
10 Απαντήσεις
6115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 22:33
από Jezus
142 Απαντήσεις
76572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
6 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/06, 12:52
από GIORGOS KANLIS
25 Απαντήσεις
29847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 04:53
από diwattos
21 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/13, 16:48
από STEFANOS604
4 Απαντήσεις
3276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 10:31
από RedWhite83
10 Απαντήσεις
14026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/17, 20:54
από vegos
3 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:12
από Βραζίλης