Αποστολέας Θέμα: Dream theater-Dark Side of the moon  (Αναγνώστηκε 30958 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #75 στις: 18/10/06, 21:46 »
Ρε παιδια ηρεμια!!Ενταξει ειναι γνωστο οτι οι τελευταιοι δισκοι των THEATER ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ!Απο εκει που οι ανθρωποι επαιζαν μουσικη το γυρισαν σε ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΠΑΠΑΔΟΜΕΤΑΛ!Ο RUDESS ειναι μακραν ο χειροτερος πληκτρας τους,ασυλληπτα πολυλογας και πριξα"£$%ρχιδης και μαλλον παρεσυρε και τον Petrucci στα ιδια μονοπατια!Αυτο ομως δεν δικαιολογει υπερβολικους απαξιωτικους χαρακτηρισμους για μια μπαντα που αποτελεσε καινοτομια στη μουσικη και που εχει δωσει 6-7 κορυφαιους δισκους!Το σιγουρο ειναι βεβαια οτι οσο καλο κι αν ειναι ενα ωδειο δεν διδασκει ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ πανω στη μουσικη!Το σολο του comfortably numb μου φανηκε πολυ καλο αν εξαιρεσουμε τους αλλους δυο κιθαριστες που προσθεσαν μερικες πρασινες στον Petrucci!Ενταξει γενικως μαλλον οι φωνες υστερουν και ακουγεται το συνολο ξερο επειδη λειπει βαθος απο την τελικη μιξη της μπαντας.Ψιλοαρπαχτουλα μου φαινεται...

χαχαχαχαχαχα, και έχεις ρίξει ένα θάψιμο χαχαχα...Γενικά συμφωνώ μαζί σου εκτός του σημείου για τον Rudess και για τους τελευταίους δίσκους (εκτός αν αναφέρεσαι στο Octavarium μόνο) που είναι για πέταμα

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #76 στις: 28/03/07, 17:54 »
Έτσι για να επαναφέρω το θέμα, πού στο καλό τη βλέπετε την έλλειψη αισθητικής και τη μουσική ασχετοσύνη;




Όχι ότι δε μπορούσαν καλύτερα, αλλά δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όπως τα παρουσιάζουν κάποιοι. Επειδή δηλαδή οι Floyd υπήρξαν φαινόμενο στο χώρο τους, σημαίνει αυτόματα ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να παίξει live τα τραγούδια τους; Στο κάτω κάτω μπορούσαν να παίξουν τα τραγούδια όπως στο cd  των floyd και τέρμα, αλλά αυτό δε θα είχε και κανένα νόημα. Για μένα ήταν σωστό που προσάρμοσαν σε έναν βαθμό τα κομμάτια στην αισθητική τους και στο μουσικό τους στυλ γιατί τα τραγούδια αυτά ως γνωστόν τους εκφράζουν και όταν εκφράζεσαι δεν είναι σωστό να  στερείσαι τα στοιχεία που σε χαρακτηρίζουν.

Υ.Γ. ΄Όταν κανείς μιλά για ''ιεροσυλίες''  για ένα μέτριο cover δε μπορεί να δηλώνει ανοιχτόμυαλος και να θεωρεί τους fans άλλων συγκροτημάτων κολλημένους οπαδούς!

 Δεν έβαλα το link του video για να ξαναρχίσει η κουβέντα, αλλα επειδή είχαν ειπωθεί πολλά και ελάχιστοι είχαν δει κάτι απ τη συναυλία....
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/07, 19:16 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #77 στις: 28/03/07, 23:56 »
Αν ποτέ πέσει στα χέρια μου θα το ακούσω, βέβαια δε περίμενα κάτι καλύτερο από αυτό που μας περιέγραψε ο Θανάσης.
Όχι ότι δεν εκτιμώ τους Dream Theater (ίσα ίσα που παίζουν καταπληκτικό progressive metal) αλλά σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσαν να πλησιάσουν στο ελάχιστο το φαινόμενο Pink Floyd... Γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο freemind επικρατεί το metal και η επιθετικότητά του στο παίξιμό τους γενικότερα και σε άλλες διασκευές που έχουν κάνει (βλέπε Led Zeppelin).

Τελικά το είδα(και άκουσα). Δεν ήταν καθόλου κακό, μου άρεσε αρκετά. Δεν ήταν έντονο το στοιχείο του metal και αυτό ήταν πολύ θετικό. Ίσως να ήταν σκληρά τα λόγια μου παραπάνω...  ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #78 στις: 29/03/07, 11:25 »
Έτσι για να επαναφέρω το θέμα, πού στο καλό τη βλέπετε την έλλειψη αισθητικής και τη μουσική ασχετοσύνη;

http://www.youtube.com/watch?v=0MUPPKWHfyU



Αν δεις αυτο:

Θα καταλαβεις τη διαφορα ενος συγκροτηματος του κιλου απο ενα συγκροτημα που θα ακουγεται και μετα απο 100 χρονια! Αυτα τα ολιγα! Ενα βιντεο ειναι καλυτερο απο 1000 λεξεις!
Επισης κοιτωντας το  βιντεο, θα κατλαβεις γιατι οι DT αντιστοιχουν στις μικρες ηλικιες των 17-24 και οι Floyd στις ωριμες ηλικιες των 30 και πανω ( με πολλους οπαδους και στις μικρες ηλικιες ).
Τελος, κοιτωντας το βιντεο, θα καταλαβεις τι σημαινει να παιζεις και να γουσταρεις..και οχι να δειχνεις πως γουσταρεις και να τσεπωνεις τα μυρια απο τα ζωα που ηρθαν να σε δουν και υποβιβασαν την ακουστικη τους ποιοτητα!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 11:29 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #79 στις: 29/03/07, 16:30 »
Το είχα ξαναδεί το video και πραγματικά δε καταλαβαίνω από που κι ως που θα έπρεπε οι DT να το παίξουν Floyd κοπιάρωντας τη σκηνική τους παρουσία ή τον ''αέρα'' της μουσικής ενός συγκροτήματος των '70s. Aυτό θα ήταν για μένα εξοργιστικό και πραγματικά υποκριτικό. Οι Theater γενικά έχουν αυτήν την παρουσία κι όταν παίζουν δικά τους κομμάτια. Στο live εκείνο ήταν οι εαυτοί τους και ούτε που διανοήθηκαν ότι θα έφταναν τους Floyd.

Τέλος είναι παραπάνω από απογοητευτικό το πόσο εύκολα χαρακτηρίζει κανείς μουσικούς φιλοχρήματους και εκμεταλλευτές της αποδοχής της οποίας τυγχάνουν. Οι Τheater κόντεψαν δυο φορές να διαλυθούν επειδή οι δισκογραφικές ήθελαν να τους κάνουν πιο εμπορικούς. Ρίσκαραν γράφοντας τη μουσική που γράφουν σε μια εποχή που κάνει κουμάντο το MTV. Λίγες μικρές αλλαγές έκανε ο Kevin Shirley στη μουσική τους κι αυτοί κόντεψαν να διακόψουν το συμβόλαιό τους. Αν ήθελαν απλώς να βγάλουν λεφτά θα μπορούσαν πολύ εύκολα να πολλαπλασιάσουν τα έσοδά τους.

Παράθεση
οι DT αντιστοιχουν στις μικρες ηλικιες των 17-24 και οι Floyd στις ωριμες ηλικιες των 30 και πανω


Οι Floyd υπάρχουν πολλά περισσότερα χρόνια απ τους DT. Όταν πρωτοβγήκαν δηλαδή οι Φλόιντ δεν είχαν απήχηση στις μικρότερες ηλικίες; Τους άκουγαν μόνο τριαντάρηδες; Και δηλαδή όταν οι fans των DT περάσουν τα 24, 25 θα τους απορίψουν ως πιο ώριμοι; Τί υπεραπλουστευτική λογική είναι αυτή ρε παιδιά; Δεν είναι ανάγκη να βρίσκουμε επιχειρήματα απ το πουθενά για να υπερασπιστούμε ένα συγκρότημα που μας αρέσει...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 16:32 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #80 στις: 29/03/07, 16:36 »
Oι pink floyd ηταν ενα απο τα μεγαλυτερα γκρουπ στην ιστορια της μουσικης.Οι dream theater ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα κ πιο πρωτοπορα συγκρουτματα της εποχης τους.Υπαρχει νοημα να συγκρινονται?Σωνει κ καλα πρεπει να την λενε οι μεν στους δε?Κ τα δυο συγκροτηματα απαρτιζονται απο εξαιρετικους μουσικους.Κ οι οπαδοι των dream theater ειναι μικροτερης ηλικιας πολυ απλα γιατι ευρεως γνωστοι εχουν γινει τα τελευταια 10 χρονια!!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #81 στις: 29/03/07, 17:32 »
Joe, αν προσεξες ολο στο "παραλιγο" διαλυση ηταν οι DT. Τι πιο ωραιο διαφημιστικο κολπο για να "συσπειρωσουν" οπαδους και να τους πεισουν πως κανουν κατι εξαιρετικο απο θεμα μουσικης. Συγκρινονται οι πρωτες τους δισκαρες με τις τελευταιες μονοτονες παραγωγες; Δεν νομιζω. Οποτε πριν κρινεις την αποψη καποιου, κατσε και ακου ολους τους δισκους των DT προσεκτικα, δες ποτε ελεγαν πως θα χωρισουν και μετα θα καταλαβεις πως πιο εμπορικα σκεπτομενη μπαντα δεν υπαρχει! Απλα πραγματα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #82 στις: 29/03/07, 17:47 »
@ freemind

Και οι Floyd ταλαιπωριόνταν χρόνια από τον χαρακτήρα του Waters...και δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά που θα ήταν τώρα οι Floyd αν δεν είχαν διαλυθεί....

Και μιας και μίλησες νωρίτερα για......"τα ζωα που ηρθαν να σε δουν και υποβιβασαν την ακουστικη τους ποιοτητα!"......πήγες στην συναυλία του Waters??? Τον άκουσες να παίζει live και να τα ΤΣΕΠΩΝΕΙ άγρια για ένα έργο στο οποίο, καλώς ή κακώς, αποτελεί (στην καλύτερη των περιπτώσεων) το 1/3???? Μην λέμε λοιπόν μεγάλες φράσεις!!!!! Και προπαντώς....μην βρίζουμε στους άλλους αυτά που κάνουμε εμείς.....



Υ.Γ.: Εγώ δεν πήγα στον Waters!!!!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #83 στις: 29/03/07, 17:52 »
Ουτε κι εγω πηγα στον Waters, μιας και δεν τον πηγαινω και τοσο. Παρολα αυτα, πες μου αν για μια στιγμη στα γνωστα και μεγαλα τους live, οι Pink Floyd ( ολοκληροι ή μισοι ) υποβιβασαν την ακουστικη ποιοτητα του προϊοντος που πασσαραν στο κοινο; Αν μου βρεις μια συναυλια τετοια μετα το 1986, τοτε θα συμφωνησω απολυτα!
Αν ακουσες το live των DT, μπορεις να το συγκρινεις με οποιοδηποτε live των Floyd και θα καταλαβεις τη διαφορα ακουστικης ποιοτητας και πνευματικης τροφης!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 17:54 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #84 στις: 29/03/07, 17:57 »
Όχι βέβαια...ποτέ δεν το έκαναν αυτό οι Floyd (ή ότι είχε απομείνει από αυτούς....)!!!!!!

Μα η διαφορά είναι οτι οι Floyd έπαιζαν δικά τους πράγματα...που τους έκφραζαν...που είχαν κάποιο λόγο που τα έγραψαν....οι Theater απλώς μετέφεραν αυτό που τους αρέσει....τίποτα παραπάνω....
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #85 στις: 29/03/07, 18:01 »
Οχι φιλε μου..Δεν το δεχομαι αυτο! Οταν δινω 20-30-40-100Ε παω για να ακουσω κατι που θα αφησει και κατι...και δεν εννοω στις τσεπες της μπαντας! Αν δεν σεβεσαι το κοινο σου και εισαι μια μπαντα της ποιοτητας των Dream theater, αλλα τους πασαρεις ενα τετοιο αθλιο live, κακοφτιαγμενο και κακοσυντονισμενο, τοτε καλυτερα να καθισεις στο στουντιο περισσοτερο καιρο για να προβαρεις τα κομματια που σκοτωσες! Δεν μου λεει εμενα τιποτα ο Petrucci, o Rudess, ο Portnoy και οι λοιποι, επειδη καποιοι τους εχουν κανει θεους και ανεχονται ο,τι και αν παιζουν.
Σορρυ φιλε Rudess,κλπ κλπ, αλλα οσο με φτυνεις σαν κοινο και ενδιαφερεσαι για το 20ευρω στην τσεπη μου, τοσο περισσοτερο εχω δικαιωμα να λεω και κατι παραπανω για την ποιοτητα σου.

Ασε που ιδιαιτερα ο Rudess εχει ξεσκιστει να "αλλαζει" φανελες korg, roland, kurzweil κλπ κλπ, αναλογα με το budget που του δινει η καθε μια...Αυτο και αν υποδηλωνει "πουλημενη" μουσικη! Ενας σαφες παραδειγμα απο το πως συντηρει το ονομα το καθε μελος της μπαντας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #86 στις: 29/03/07, 18:04 »
Κοίτα να δεις....νόμιζα ότι υπήρχε ένα επίπεδο....αν εσύ ασχολείσαι με το τι φανέλες αλλάζει ο Rudess και ο κάθε Rudess.......δεν έχω κάτι να πω.....ο νοων νοείτω!!!!!!!!!!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #87 στις: 29/03/07, 18:11 »
Συγνωμη, μαλλον το να κολλησεις στην τελευταια παραγραφο απο αυτα που ειπα, δειχνει το επιπεδο! Επισης, να εχεις στο μυαλο σου πως η "φανελα" αντιστοιχει σε εξοπλισμο, χρηματα και διαφημισεις. Δεν θυμαμαι ποτε ο Gilmour να βγηκε να διαφημισει μια Coca Cola...ουτε ο Waters να διαφημιζει ταμειακες μηχανες ( αν και ο Slash ειχε διαφημισει πιστωτικες καρτες :P ). Ουτε θυμαμαι οι Floyd να εβγαζαν βαρετους δισκους προς το τελος της "μαζικης" καριερας τους.
Ολα αυτα διαχωριζουν τις 2 μπαντες, ιδιαιτερα οταν βλεπεις τους DT να ξεκινανε με καλους δισκους και να καταληγουν σε 15λεπτα βαρετα κομματια επιδειξης τεχνικης και απουσια μουσικοτητας! Και, κατα κοινη ομολογια πολλων ατομων που συμμετειχαν σε αυτη την συζητηση, με τα χειροτερα ποιοτικα live που υπαρχουν τα τελευταια 3 χρονια.
Δεν φταινε μονο αυτοι βεβαια, αλλα και το κοινο που πηγαινει με τη νοοτροπια οπαδου και οχι ακροατη που θελει να ακουσει κατι ποιοτικο!
Αν μεσα σε ολα αυτα, βαλεις και τα "ληγμενα" 16χρονα που χαιρονται να μην βλεπουν τα χερια ενος Petrucci πανω στην ταστιερα (λογω ταχυτητας ), και να ακουν παραφωνιες του Λαμπρι, τοτε μπορεις να καταλαβεις πως ο Ρουβας, ο Χατζηγιαννης και οι Dream theater εχουν περισσοτερα κοινα!! :D Μην πω πως τουλαχιστον οι 2 πρωτοι εχουν περισσοτερο γυναικειο πληθυσμο!
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/07, 18:12 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #88 στις: 29/03/07, 18:22 »
Φίλε freemind....ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας...μπορεί τα μελη των Floyd να μην διαφήμισαν Coca Cola και άλλα τέτοια, αλλά έχουν βγάλει τουλάχιστον 10 best of, τουλάχιστον 5 live και άλλα 3 box set....αυτά γιατί τα βγάζουν; Απλώς και μόνο για να μαθαίνουν οι νεώτεροι;;;;;

Επίσης, γνωρίζεις οτι σε boxset του 1987 συμπεριέλαβαν στο tracklisting του δίσκου μέχρι και διαφημίσεις του γκρουπ από το ραδιόφωνο;;;;;;;;;;;;;;;; Ακόμα και σε αυτό...πρωτοπόροι ήταν οι Floyd!!!!!!!  ;)
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #89 στις: 29/03/07, 22:47 »
Joe, αν προσεξες ολο στο "παραλιγο" διαλυση ηταν οι DT. Τι πιο ωραιο διαφημιστικο κολπο για να "συσπειρωσουν" οπαδους και να τους πεισουν πως κανουν κατι εξαιρετικο απο θεμα μουσικης. Συγκρινονται οι πρωτες τους δισκαρες με τις τελευταιες μονοτονες παραγωγες; Δεν νομιζω. Οποτε πριν κρινεις την αποψη καποιου, κατσε και ακου ολους τους δισκους των DT προσεκτικα, δες ποτε ελεγαν πως θα χωρισουν και μετα θα καταλαβεις πως πιο εμπορικα σκεπτομενη μπαντα δεν υπαρχει! Απλα πραγματα...

Την πρώτη φορά θα διαλύονταν επειδή η Atco Records άλλαξε προσωπικό και τους είχε παρατημένους, ώσπου έγινε ένα live με ανθρώπους της Atco που πήγαν και είδαν την αποδοχή που είχε το συγρότημα και αποφάσισαν να ξαναασχοληθούν μαζί τους. Τη δεύτερη φορά ο Kevin Shirley είχε παρέμβει στη μουσική του Falling Into Infinity και κόντεψαν να τα διαλύσουν όλα γιατί δέχονταν επιπλέον πιέσεις για να κάνουν πιο radio-frienly τραγούδια. Αποφάσισαν να μη διαλυθούν γιατί είχαν κανονισμένο τουρνέ με τους Led Zeppelin (μήπως νομίζεις ότι ούτε οι Led είναι σε θέση να κρίνουν τους DT;) και στη διάρκεια του τουρνέ άλλαξαν μάνατζερ και έθεσαν όρο οι δισκογραφικές να μη παρεμβαίνουν στο έργο τους. Οπότε δε διαλύθηκαν γιατί βρέθηκε λύση στο πρόβλημά τους. Όλα αυτά γνωστοποιήθηκαν αργότερα.

Ακόμη δε θέλουν να βγάζουν video clip παρόλο που τα clip των Pull Me Under και του Lie είχαν επιτυχία.
Νομίζω πως είσαι σαφώς προκατειλημένος και αυτή η συνομοσιολογία (ειδικά όταν εκφράζεται με τόση αδικαιολόγητη σιγουριά) δε σε τιμά.

Και ας πάψετε πια μ αυτή την καραμέλα της τεχνικής τους. Υπάρχουν πολλοί που στη μουσικη τους βλέπουν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακά σόλο. Άμα ήταν θέμα επίδειξης τεχνικής όλοι θα ακούγαμε Watchtower ή Di Batio....
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #90 στις: 29/03/07, 22:57 »
νομιζω πως τετοιου τυπου συζητησεις (οι οποιες εν μερει εμπεριεχουν και ενα οπαδικο στοιχειο....εξ ου και ειναι αδυνατον η μια πλευρα να πεισει την αλλη......ο καθεις και η μουσικη του παιδεια και το γουστο του) δεν εχουν και πολυ νοημα...........Μια παρατηρηση μονο...... δεν με ενδιαφερει αν ο καλλιτεχνης διαφημιζει στρινγκακια, ηδυποτα, η φουστανελες.......μπορει καλιστα να το κανει εφ οσον η μουσικη του παραμενει ανεπαφη απο τη σχεση με τον εκμεταλλευτη καπιταλισμο (..................) και ειναι αξια λογου......

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #91 στις: 29/03/07, 23:21 »
Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά δεν μπορεί σε κάποιον να αρέσουν ΚΑΙ τα δυο συγκροτήματα;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #92 στις: 30/03/07, 13:42 »
Δεν ειναι θεμα αν εισαι οπαδος της μιας ή της αλλης μπαντας ( ή και των 2 ). Ποτε δεν εθεσα τετοιο ζητημα.
Το πιο σημαντικο ειναι να εισαι ακροατης με υπερηφανεια και αξιοπρεπεια. Και παν'απ'ολα να εχεις τη δυνατοτητα να κρινεις την μπαντα και τα μελη της, και να μην θεοποιεις ο,τι και αν κανουν.
Ναι, τα πρωτα των DT μ'αρεσουν. Ομως σαν ακροατης και σαν μουσικος, εχω το δικαιωμα να κρινω, μιας και κανεις απο τους DT δεν ειναι θεος ή ανηκει στο βουλευτικο ασυλο!
Τα τελευταια χρονια, η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι πως οι DT "πιανονται" απο το ονομα τους και δεν δινουν τιποτα στη μουσικη. Τα live τους εχουν γινει πλεον θεμα "ρουτινας" και περισσοτερο αισθανομαι ικανοποιημενος απο τους Scorpions ( για να μην λεμε μονο για Floyd ) που ερχονται καθε χρονο και εχουν και μια αλφα ηλικια, παρα απο τους DT.
Γιατι δηλαδη πρεπει να γινομαστε "σκυλακια" στον καθε "εμπορομουσικο" που δεν εχει να δωσει τιποτα παραπανω στη μουσικη; Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο! Και οχι τιποτα αλλο, οταν λες και τη γνωμη σου, πεφτουν οι "οπαδοι" και προσπαθουν να αποδειξουν πως το μαυρο ειναι ασπρο και πως εμεις εχουμε το λαθος!
Οχι και παλι οχι! Προτιμω να τα ακουω απο τον καθε στενοκεφαλο οπαδο, ομως δεν θα μπορεσω να υποβιβασω την ποιοτητα μου και να σκυβω το κεφαλι ( μην πω τιποτα αλλο ), οταν βλεπω κατι τετοια αθλια tribute. Ακομα και τα χρηματα να εχουν ως στοχο, ειναι απαραδεκτο να κοροϊδευεις ετσι το κοινο!

Οι Zeppelin επαψαν να υπαρχουν πολυ πριν εμφανιστουν οι DT. Τωρα, ποιοι Zeppelin εκριναν τους progressive μεταλαδες, ειναι αλλο θεμα που δεν θα ηθελα να ανοιξω. Σιγουρα ο Bonjo, δεν θα καθοταν να ακουει τον Portnoy...
Νομιζω πως με τιμα να ειμαι Ακροατης και οχι "ακροατης" Joe..Αν αυτο δεν σου λεει κατι εσενα, τοτε δινε τα 30ευρα και πλουτιζε τον Rudess και τον PEtrucci και ολους τους υπολοιπους! Εξαλλου, σε ολα ειμαστε καταναλωτες Γ ταξης..σε αυτο θα διαφερουμε?!

P.D.L...δεν θυμαμαι ποτε τον Wright να παρουσιαζει βιντεακια με τον εξοπλισμο του, ουτε να αλλαζει τον εξοπλισμο του, οποτε ερχοταν η ωρα να τον σπονσοναρει αλλος. Κανε μια γυρα στα ξενα forum πληκτραδων, να δεις τι "γιουχαρισμα" εχει φαει ο Rudess γι'αυτες τις βλακειες που κανει, και μετα αλλα να ξαναπουμε ποιος τα αρπαζει χοντρα απο εταιριες και διαφημισεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #93 στις: 30/03/07, 13:53 »
Δεν ξέρω για ποιο απ'όλα τα live των DT μιλάτε, εγώ τους είδα την τελευταία φορά που ήρθαν στη Θεσσαλονίκη. Δεν τόλμησαν (ευτυχώς) να παίξουν Floyd αλλά κατά τα άλλα όσον αφορά τον ήχο, την όρεξη και τη σκηνική τους παρουσία ήταν πολύ καλοί. Μοναδική παραφωνία ο Petrucci που αν και έπαιζε τέλεια, εξέπεμπε μια ακατάσχετη βαρεμάρα λες και μας είχε όλους γραμμένους, που μου ερχόταν να του πετάξω πέτρα.

Btw η συναυλία του Waters ήταν φανταστική άσχετα αν τσέπωσε ή όχι και είναι (δυστυχώς) ότι πιο κοντά σε Floyd μπορέσαμε να δούμε εμείς που ήμασταν πολύ μικροί για να τους προλάβουμε το 86-87 (δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ήρθαν).
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #94 στις: 30/03/07, 14:06 »
Κανείς δεν προσπάθησε να σε πείσει ότι οι DT κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με τη δεκαετία του '90.
Κανείς δεν είπε ότι ό,τι κάνουν είναι τέλειο (εμένα η ένστασή μου δεν ήταν τόσο στην ποιότητα του live αλλά κατά βάση στο εάν είναι καθαρά εμπορικά σκεπτόμενοι και καιροσκόποι)

Παράθεση
Γιατι δηλαδη πρεπει να γινομαστε "σκυλακια" στον καθε "εμπορομουσικο" που δεν εχει να δωσει τιποτα παραπανω στη μουσικη; Δεν μπορω να το καταλαβω αυτο! Και οχι τιποτα αλλο, οταν λες και τη γνωμη σου, πεφτουν οι "οπαδοι" και προσπαθουν να αποδειξουν πως το μαυρο ειναι ασπρο και πως εμεις εχουμε το λαθος!

Νομίζω πως ήμουν αρκετά αντικειμενικός (ειδικα στις προηγούμενες σελίδες του θέματος) για να μπορείς να με λες ''οπαδό'' και ''ακροατή''
Τέλος, άλλο να κάνεις κριτική στην ποιότητα της μουσικής κάποιου κι άλλο να παίρνεις αφορμές από οπουδήποτε και να λες με υπερβολική σιγουριά τι χαρακτήρας είναι ο καθένας...
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #95 στις: 30/03/07, 14:10 »
Αν αισθανεσαι "κουταβακι" ή "σκυλακι" ή "καταναλωτης Γ ταξης" ή "οπαδος", τοτε ειναι μια καλη αρχη για να μπορεις να βλεπεις το μαυρο μαυρο και το ασπρο ασπρο. Δεν θα κατσω να το αναλυσω περισσοτερο, γιατι απο μονος σου καταλαβες τι θελω να πω.
Αντε και μακαρι στο επομενο τους CD να αποδειξουν πως μπορου να γυρισουν στα 90s. Οχι ομως να αφησουν με την ελπιδα τον καθε ακροατη τους. Αρχιζουν και θυμιζουν Metallica, μονο που κανεις δεν το παραδεχεται!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #96 στις: 30/03/07, 14:17 »
Δεν αρνήθηκα ότι με ενθουσιάζει η μουσική τους όλο και λιγότερο. Το έχω πει και σε άλλη συζήτηση.
Απλάείμαι αντίθετος στη μεγαλοστομία και την υπερβολική σιγουριά όταν εκφράζουμε απόψεις για το χαρακτήρα κάποιου.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #97 στις: 30/03/07, 19:34 »


''βλακες του berklee '': Ακόμα εκπλήσσομαι από το πόσο εύκολα ξεχωρίζουν αυτοί που δεν έχουν ιδέα από Dream Theater. Ακόμη πιο πολύ ξεχωρίζουν όμως αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.


      Oσον αφορα τον χαρακτηρισμο που υπονοεις στον επιστρεφω και δεν με αφορα. Παρομοιως και στον Iced Earth. Επιπλεον οι Dream Theater δεν ειναι Ολυμπιακος η Παναθηναικος οποτε προς τι ο φανατισμος......αν σας κανει να νιωθετε καλυτερα ζητω οι dream theater...
      Eπι της ουσιας: αν καποιος με επιφανειακη, απο τυχη, απο καθαρη χομπιστικη ενασχοληση, απο αυτους που ακουνε μουσικη στο εστιατοριο εκανε μια διασκευη των floyd θα κρινοταν με την αναλογη επιεικια και εν τελει δεν θα στενοχωρουσε το οποιο κακο αποτελεσμα.
      Οταν ομως καποιος ο οποιος εχει σπουδασει σε ενα απο τα υποτιθεται καλυτερα "μουσικα πανεπιστημια" του πλανητη, ασχολειται σε καθημερινη βαση με τη μουσικη και ζει απο αυτην περιμενεις να εχει εμβαθυνει,να εχει την κουλτουρα, να εχει καταλαβει κατι, να εχει το καλο γουστο να ξερει τι και πως πρεπει να το παιξει και τι δεν πρεπει να παιξει και κρινεται εκ του αποτελεσματος. Ε τι να κανουμε το αποτελεσμα εδω βρωμαει απο χιλιομετρα και δυστυχως η αδυναμια απο τους dream theater να κατανοησουν ολα τα παραπανω δυστυχως στους βλακες τους κατατασει.........
προσεχε ΠΟΛΥ τι λες!
και επειδη ο χαρακτηρισμος σου για τους Theater δεν πιανει τοπο,μαλλον επιστρεφεται σε σενα![/3ων χρονων]  :P
οταν δεν ξερεις τι σου γινεται να μη μιλας..
βλακες του berklee..ΕΛΕΟΣ
ζησε...απλα ζησε...(=get a life!)

συνεχιζω,
freemind πολυ ομορφη η κριτικη σου!με ενδελεχη επεξηγηση της αποψης σου!οι σκεψεις μου γυρω απ το συγκεκριμενο tribute των DΤ ειναι ομολογω του ιδιου υφους με σενα!δεν ξετρελαθηκα ουτε εγω...
ειναι λιγο παραξενο να διασκευαζεις floyd..δεν ξερω γιατι..αλλα εγω δεν θα το τολμουσα ποτε,οσο και να ξερω οτι προβλημα δεν θα υπαρχει κανενα..απλα δεν μπορεις να διασκευαζεις τα παντα...ολα εχουν ενα οριο...πεσαμε και σε συγκεκριμενη περιπτωση των Floyd,και δικαιολογιες δεν υπαρχουν πολλες!
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/07, 19:36 από SpellAlchemist! »
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #98 στις: 30/03/07, 20:46 »

προσεχε ΠΟΛΥ τι λες!
και επειδη ο χαρακτηρισμος σου για τους Theater δεν πιανει τοπο,μαλλον επιστρεφεται σε σενα![/3ων χρονων]  :P
οταν δεν ξερεις τι σου γινεται να μη μιλας..
βλακες του berklee..ΕΛΕΟΣ
ζησε...απλα ζησε...(=get a life!)

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εχω την αισθηση οτι μαλλον ταραχτηκες λιγο παραπανω και δεν κανει βρε αδελφε...ζητω συγνωμη αλλα δεν ηθελα να σε συγχισω προσβαλλοντας το αγαπημενο σου γκρουπ....φανταζομαι εχεις πολλες αφισες τους στο δωματιο σου με τις οποιες αυνανιζεσαι καθημερινα?

Γονυπετης σε εκλιπαρω ω υπερτατε, μεγιστε αστυνομε επετρεψε μου στο εξης να εκφερω τη γνωμη μου αφου πρωτα με βγαλεις απο το ερεβος και το σκοτος στο οποιο ζω και με εξυψωσεις στο δικο σου πνευματικο επιπεδο ωστε να ξερω τι μου γινεται. Ως βλαξ που ειμαι ,εφοσον μου επεστρεψες το χαρακτηρισμο, νομισα στιγμιαια οτι εισαι καραγκιοζης και δεν προσεξα τι ειπα......ειλικρινα δεν θα το επαναλαβω....θα προσεχω εφεξης.....και θα χρησιμοποιω αναλογου υφους επιχειρηματα.....

Με ενα ριγος συγκινησης Σε ευχαριστω για τη συμβουλη.....προσπαθω να ζησω οσο σκληρο και δυσκολο και αν ειναι να το κανω υπο τη σκια Σου......αλλα πες μου.....μηπως εισαι απο το Berkley??????

Ενας ταπεινος θαυμαστης σου Διαφωτιστη Μου.......εισαι κουκλος και σε αγαπαω  :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/07, 20:53 από fenderiarhs »

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #99 στις: 30/03/07, 21:12 »
@ freemind

Διακρίνω, νομίζω, μία προσωπική εμπάθεια προς το πρόσωπο του Ruddess που δεν μπορώ να την καταλάβω για πολλούς και διάφορους λόγους. Ένας από αυτούς είναι οτι δεν ξέρω από πλήκτρα και πληκτράδες και "φέτες" και φανέλες και πάει λέγοντας.....οπότε θα σταματήσω αυτήν την "αντιπαράθεση" από πλευράς μου εδώ γιατί είναι "out of my league"......


@ fenderierhs & SpellAlchemist..................καμμένοι..............πολύ απλά!!!!!!!!!!!
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 11:24
από Braindamaged
28 Απαντήσεις
12075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:48
από HeavyHead
56 Απαντήσεις
23750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 13:53
από Spell@lchemist!
88 Απαντήσεις
30078 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 15:28
από edgar_jp ♫
29 Απαντήσεις
11275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/05, 17:27
από JaYmZ
21 Απαντήσεις
7695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
0 Απαντήσεις
2044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/07, 15:16
από freemind
50 Απαντήσεις
15211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 21:12
από petersp