Αποστολέας Θέμα: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!  (Αναγνώστηκε 10761 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« στις: 01/10/06, 23:39 »


Χαιρετώ όλους τους φίλους της κιθάρας. Στέλνω αυτό το πρώτο μου βίντεο περιμένοντας πρόθημα τις κριτικές σας και τα σχόλια σας.
Η ποιότητα του βίντεο δεν είναι και τόσο καλή λόγω WebCam αλλά ο ήχος είναι αρκετά αξιόπιστος.

Enjoy...

Alex Panagis
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/06, 16:51 από Alex Panagis »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #1 στις: 02/10/06, 11:58 »
Μπράβο Αλεξ πολύ καλός  ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #2 στις: 02/10/06, 18:44 »
Μπράβο Αλεξ πολύ καλός  ;)
  Thanks φίλε να΄σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #3 στις: 02/10/06, 20:21 »
  Ειναι ενα απο τα καμματια που μου αρεσει παρα πολυ και ωφειλω να πω,πως το επαιξες παρα πολυ καλα!Συγχαρητηρια!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #4 στις: 02/10/06, 21:13 »
  Ειναι ενα απο τα καμματια που μου αρεσει παρα πολυ και ωφειλω να πω,πως το επαιξες παρα πολυ καλα!Συγχαρητηρια!
Thank you Ikaros ευχαριστώ για το σχόλιο. Να'σαι καλά!

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #5 στις: 02/10/06, 23:26 »
μπράβο alex...τρελή βελτίωση μέσα σε ελάχιστο χρόνο..!!!!!!!!!!!!!!! welllllllllllllllllllllllllllllllll doneeeeeeeeeeeeeeeeeeeee mate!!!
Χρήστος... 8)

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #6 στις: 03/10/06, 00:28 »
μπράβο alex...τρελή βελτίωση μέσα σε ελάχιστο χρόνο..!!!!!!!!!!!!!!! welllllllllllllllllllllllllllllllll doneeeeeeeeeeeeeeeeeeeee mate!!!
Χρήστος... 8)
thank's

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #7 στις: 03/10/06, 13:31 »
Φιλε Alex καλη προσπαθεια απλα προσπαθησε αφου παιζεις Μalmsteen να διαβασεις λιγο περισσοτερο τις harmonic minor που παιζει ο χοντρος  ;D  ;D. Εξαλλου Malmsteen = Harmonic Minor.  :P

Keep on studying guitar , not just playing!  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/06, 13:32 από Slayerman_GR »

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #8 στις: 03/10/06, 14:12 »
Φιλε Alex καλη προσπαθεια απλα προσπαθησε αφου παιζεις Μalmsteen να διαβασεις λιγο περισσοτερο τις harmonic minor που παιζει ο χοντρος  ;D  ;D. Εξαλλου Malmsteen = Harmonic Minor.  :P

Keep on studying guitar , not just playing!  8)
Φίλε Slayerman...στο κομμάτι όλες οι χαρακτιριστικές φράσεις τολμώ να πω ότι είναι πολύ κοντά στο original. Ο μόνος αυτοσχεδιασμός (ας πούμε) είναι στο σόλο του κομματιού που είναι σε harmonic minor . Ξαναάκου το κομμάτι και ίσως καταλάβεις οτι έχω δίκιο.

Φιλικά

Alex

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #9 στις: 03/10/06, 14:21 »
Η ενσταση μου ειναι στα θεματα του κομματιου, σου αναφερω ενδεικτικα καποια σημεια απο το video σου π.χ. απο 22-30 sec , 38-40, 40-50 (το ιδιο σημειο με το 22-30) και 1.13-1.15 οπου διαφερουν αρκετα απο το original!

Βεβαια μια διασκευη ειναι παντα διασκευη και καλο ειναι που δινεις το προσωπικο σου στοιχειο (αυτο ειναι και το νοημα  ;) ) αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει να ακουω τα πραγματα οσο πιο κοντα στο original γινεται! Και παλι μπραβο ομως!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #10 στις: 03/10/06, 16:43 »
Η ενσταση μου ειναι στα θεματα του κομματιου, σου αναφερω ενδεικτικα καποια σημεια απο το video σου π.χ. απο 22-30 sec , 38-40, 40-50 (το ιδιο σημειο με το 22-30) και 1.13-1.15 οπου διαφερουν αρκετα απο το original!

Βεβαια μια διασκευη ειναι παντα διασκευη και καλο ειναι που δινεις το προσωπικο σου στοιχειο (αυτο ειναι και το νοημα  ;) ) αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει να ακουω τα πραγματα οσο πιο κοντα στο original γινεται! Και παλι μπραβο ομως!  ;D


Σωστός αλλά δεν είναι απλά ένα σόλο 40 δευτερολέπτων ή ενός λεπτού είναι ένα κομμάτι 5:30 λεπτά …οπότε μπορεί να έχει και κάποια σχετική απόκλιση ,,,όσο για τον Αλεξ σου λέω με σιγουριά ότι μπροστά μου το έχει παίξει και 200% καλύτερα …από αυτό το recording …  ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #11 στις: 03/10/06, 17:04 »
Στελιο συμφωνω απλα εγω προσωπικα προτιμω να βαλω μια πολυ πολυ καλη εκτελεση ενος solo απο το να βαλω ενα κομματι 5.30 λεπτων που ΔΕΝ κατεχω και απο τα 5.30 τα 2 λεπτα να ειναι δικες μου εμπνευσεις!

Απλα και το ολο θεμα Malmsteen ειναι καπως υποτιμημενο, αφου ολοι νομιζουν οτι ο Malmsteen ειναι ευκολος αλλα εγω προσωπικα ελαχιστους εχω δει-ακουσει να παιζουν σωστα Malmsteen!

Φιλικα παντα, Χρηστος

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #12 στις: 03/10/06, 21:42 »
Στελιο συμφωνω απλα εγω προσωπικα προτιμω να βαλω μια πολυ πολυ καλη εκτελεση ενος solo απο το να βαλω ενα κομματι 5.30 λεπτων που ΔΕΝ κατεχω και απο τα 5.30 τα 2 λεπτα να ειναι δικες μου εμπνευσεις!

Απλα και το ολο θεμα Malmsteen ειναι καπως υποτιμημενο, αφου ολοι νομιζουν οτι ο Malmsteen ειναι ευκολος αλλα εγω προσωπικα ελαχιστους εχω δει-ακουσει να παιζουν σωστα Malmsteen!

Φιλικα παντα, Χρηστος
Φίλε Slayerman . Άκου ξανά το original Far Beyond the Sun και προσπάθησε να το ακούσεις νότα προς νότα. Τα 2 λεπτά αυτοσχεδιασμού δεν ισχύουν και ο αυτοσχεδιασμός ειναι 18 δευτερόλεπτα (2:42-3:00) το οποίο είναι στο πνεύμα του Malmsteen πάντα. Τσέκαρε πάντως το original Far Beyond the Sun.

P.S. Το κομμάτι είναι στο Rising Force σε περίπτωση που δεν το έχεις και θες να το κατεβάσεις...

Φιλικά πάντα...

Αlex

Αποσυνδεδεμένος Light_Without_Heat

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Living the dream...
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #13 στις: 04/10/06, 01:05 »
Φίλε Alex Panagis είμαι 100% με τον Slayerman_GR στη περίπτωση αυτή. Όχι για το γεγονός οτι αυτοσχεδίασες αντί να το βγάλεις αυτούσιο (κάτι το οποίο έγγειται στην εκάστοτε προτίμηση του κάθε μουσικού) αλλά για το γεγόνός ότι αντιδράς στην ευγενική προτροπή του Slayerman_GR να διαβάσεις λίγο παραπάνω πρωτού πας για Malmsteen.
Εγώ δε θα μιλήσω για τις φράσεις αλλά για κάτι ίσως πιο σημαντικό.Το vibrato. Αφού έχεις ακούσει το κομμάτι δεν είναι δυνατόν να μη πρόσεξες το πόσο δυνατό και γεμάτο ενέργεια είναι το vibrato του Malmsteen και πόσο ουσιώδες είναι αυτό για το κομμάτι. Πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου πως δεν έδωσες την απαραίτητη προσοχή στο θέμα αυτό. Επειδή μακρυγόρησα αρκετά για να καταλήξω καπου θα πώ:Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα που πρέπει να διορθωθούν και καλό είναι να μη μένεις απλά στο αν έβγαλες τις φράσεις αυτούσιες ή όχι.

Φιλικά!!!

Γιάννης.
INTERNET.
SERIOUS BUSINESS.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #14 στις: 04/10/06, 01:15 »
Φίλε μου Γιάννη,ενώ συμφωνώ μαζί σου απόλυτα στο 1ο σκέλος της απάντησης,διαφωνω στο θέμα του βιμπράτο.Το βομπράτο είναι κάτι τελείως προσωπικό.Αν ο φίλος Alex Panagis ηθελε να ακουστεί όπως ο Malmsteen τότε συμφωνώ ότι δεν τα κατάφερε (απόλυτα),αλλά επειδή πρόκειται για διασκευή έχει το δικαίωμα να βιμπράρει όπως θέλει.Μη με παρεξηγήσεις,απλά τη γνώμη μου λέω. ;)
Φίλε Alex Panagis,μπράβο για  την εκτέλεση! ;)

Αποσυνδεδεμένος Slayerman_GR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Chris Pallas - Myspace Page
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #15 στις: 04/10/06, 02:07 »
Απλα εγω πιστευω οτι αν ο φιλος Alex επαιζε κατι που να ειναι πιο πολυ στα μετρα του θα του πηγαινε περισσοτερο! Συγχωρηστε τα αυτια μου που ακουνε καλα, απλα η διασκευη που εκανε ο Alex λιγο μου ακουγεται σαν Malmsteen! Μηπως τελικα οι harmonic minor να μην ειναι τοσο της πλακας οσο νομιζουμε???  ;D

Απλα αν δειτε σε ολα τα forums του εξωτερικου δεν κανουν post video που να εχουν λαθη και γενικα να ειναι ελλιπη! Ειναι κακο να συγκρινουμε τους παντες συμφωνα με τα κριτηρια της χωρας μας, αφου υπαρχουν κιθαριστες στο εξωτερικο που μας εχουν για την πλακα!

Μην παρετε σαν αρνητικα τα σχολια μου, απλα οι Ελληνες κιθαριστες δεν ειναι οι μονοι στον κοσμο οποτε πρεπει να κρινουμε με λιγο πιο αυστηρα κριτηρια καποιον που βαζει μια cam να γραφει τον εαυτο του να παιζει!

Τελος φιλε Alex το Far Beyond The Sun το μελεταω απο 3η λυκειου οποτε το να μου λες να το ξανακουσω δεν πιστευω οτι εχει ιδιαιτερο νοημα, το ξερω πολυ καλα και ξερω τι πρεπει να ακουσω απο καποιον που το παιζει και απλα ισως να περιμενα κατι καλυτερο! Αν πιστευεις οτι στα δευτερολεπτα που σου εχω τονισει εισαι σωστος τοτε πηγαινε στον Malmsteen να σου πει τι λαθη εχεις κανει αν δεν με εμπιστευεσαι!

Υπαρχουν αντικειμενικες και υποκειμενικες αποψεις, αν θελεις αντικειμενικη αποψη Alex ΑΣΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ FORUM και κανε μια βολτα σε ενα ξενο forum να δεις ποσο αυστηρα κρινουν!

« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/06, 03:09 από Slayerman_GR »

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #16 στις: 04/10/06, 02:52 »
Στελιο συμφωνω απλα εγω προσωπικα προτιμω να βαλω μια πολυ πολυ καλη εκτελεση ενος solo απο το να βαλω ενα κομματι 5.30 λεπτων που ΔΕΝ κατεχω και απο τα 5.30 τα 2 λεπτα να ειναι δικες μου εμπνευσεις!

Απλα και το ολο θεμα Malmsteen ειναι καπως υποτιμημενο, αφου ολοι νομιζουν οτι ο Malmsteen ειναι ευκολος αλλα εγω προσωπικα ελαχιστους εχω δει-ακουσει να παιζουν σωστα Malmsteen!

Φιλικα παντα, Χρηστος

Φίλε Χρίστο ..ο Άλεξ διάλεξε μια παρτιτούρα και όταν σου λέει ότι αυτοσχεδίασε  18 δευτερόλεπτα το εννοεί,


Τώρα για τον Malmsteen παίδες εγώ τόσα χρόνια μια σωστή παρτιτούρα δεν έχω δει …και όποιος είχε παλιά προ internet εποχής αγοράσει τις παρτιτούρες για malmsteen από τον Wolf Marshall ξέρει τι λέω ..δεν υπάρχουν σωστές παρτιτούρες …τώρα όποιος έχει αυτί κάνει διορθώσεις …

Αλλά ο Άλεξ για την παρτιτούρα που επέλεξε για εμένα είναι ακριβώς όπως τα λέει  …   ;)

Αποσυνδεδεμένος Stelios Sovolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #17 στις: 04/10/06, 03:09 »
Φίλε Άλεξ, χωρίς παρεξήγηση πάντα, ο δάσκαλός σου εκτός από κιθάρα σου μαθαίνει και πως να μη σέβεσαι τη γνώμη των άλλων ;

Νίκος.

Φίλε μου εγώ πρώτα απ’ όλα μαθαίνω στα παιδιά μου να σέβονται τη μουσική .

Και επίσης και τη δουλειά των άλλων οποία κι αν είναι αυτή.

Όπως και εσύ πρέπει να σέβεσαι τον κόπο και τη δουλειά του Alex χωρίς ειρωνείες .

Τώρα αν έχεις να κανείς υποδείξεις οι oποίες είναι καλοδεχούμενες κάνε ένα video να μας τις δείξεις να καταλάβουμε …και εμείς.

Ο φίλος μου ο Slayerman_GR  τα λέει πολύ ωραία και σωστά εγώ δεν έχω αντίρρηση και checkare τι του έγραψα στο προηγούμενο msg
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/06, 13:25 από Stelios Sovolos »

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #18 στις: 04/10/06, 11:35 »
εγώ συμφωνώ...στο ότι η δουλειά πάντα χρειάζεται...και ότι γενικά...ο malmsteen για να παιχτεί...θέλει κάτι παραπάνω απο τα runs... προσωπικά συχαίνομαι το στιλ και και το κομμάτι...αλλά ειναι μια πολύ καλή σπουδή...αν θέλει κάποιος να διαβάσει runs και ένα ΤΕΛΕΙΟ SMOOTH VIBRATO ΣΤΟ τελείωμα της φράσεις του....
τώρα πέρι ξένων forum και video... ναι οκ... υπάρχουν φανταστικοί μουσικοί εκεί έξω....δηλαδή και τι να κάνουμε?!?! υπάρχει ο nick sterling (κάντε μια βόλτα στο site του Suhr)... που είναι 15 και παίζει έτσι που δεν θα παίξει ποτέ κανένας μας...δηλαδή τώρα εγώ να κόψω το χέρι μου απο την ρίζα?!??! :P

επίσης...εγώ πλέον...έχω αρχίσει να ξενερώνω γενικά με τα video...κάτι που έχω πει και στον Στέλιο...
πλέον είναι λίγο επιδιξειωμανία... μου φαίνεται ο ανταγωνισμός αυτού του είδους μάλλον μειώνει την δημιουργικότητα απο το να την αυξάνει....αυτό είναι προσωπική άποψη πάντα!

τέλος να αναφέρω...οτι είναι πολύ άσχημο να κάνει κάποιος μια κριτική για ένα video...που θέλω να πιστεύω γίνεται καλόβουλα...μετά να γίνεται στόχος...και να κριτικάρεται αυτός επειδή έκανε κριτική....υπάρχουν πραγματικά άσχετοι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν τα πιο εύστοχα σχόλια... μην είμαστε μιρμίριδες....όποιος δεν θέλει κριιτική δεν ανεβάζει video...

αυτά τα λίγα... είχα όρεξη σήμερα   ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος Alex Panagis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
  • Κithara.gr Forum Rules!!!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #19 στις: 04/10/06, 12:04 »
Απλα εγω πιστευω οτι αν ο φιλος Alex επαιζε κατι που να ειναι πιο πολυ στα μετρα του θα του πηγαινε περισσοτερο! Συγχωρηστε τα αυτια μου που ακουνε καλα, απλα η διασκευη που εκανε ο Alex λιγο μου ακουγεται σαν Malmsteen! Μηπως τελικα οι harmonic minor να μην ειναι τοσο της πλακας οσο νομιζουμε???  ;D

Απλα αν δειτε σε ολα τα forums του εξωτερικου δεν κανουν post video που να εχουν λαθη και γενικα να ειναι ελλιπη! Ειναι κακο να συγκρινουμε τους παντες συμφωνα με τα κριτηρια της χωρας μας, αφου υπαρχουν κιθαριστες στο εξωτερικο που μας εχουν για την πλακα!

Μην παρετε σαν αρνητικα τα σχολια μου, απλα οι Ελληνες κιθαριστες δεν ειναι οι μονοι στον κοσμο οποτε πρεπει να κρινουμε με λιγο πιο αυστηρα κριτηρια καποιον που βαζει μια cam να γραφει τον εαυτο του να παιζει!

Τελος φιλε Alex το Far Beyond The Sun το μελεταω απο 3η λυκειου οποτε το να μου λες να το ξανακουσω δεν πιστευω οτι εχει ιδιαιτερο νοημα, το ξερω πολυ καλα και ξερω τι πρεπει να ακουσω απο καποιον που το παιζει και απλα ισως να περιμενα κατι καλυτερο! Αν πιστευεις οτι στα δευτερολεπτα που σου εχω τονισει εισαι σωστος τοτε πηγαινε στον Malmsteen να σου πει τι λαθη εχεις κανει αν δεν με εμπιστευεσαι!

Υπαρχουν αντικειμενικες και υποκειμενικες αποψεις, αν θελεις αντικειμενικη αποψη Alex ΑΣΕ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ FORUM και κανε μια βολτα σε ενα ξενο forum να δεις ποσο αυστηρα κρινουν!


Φίλε Slayerman

1ον: Από μία εκτέλεση ενός κομματιού δεν μπορέις να καταλάβεις τι είναι στα μέτρα μου και τι όχι. Άσε κάποιον άλλο       που ξέρει καλύτερα να το κρίνει αυτό.

2ον:Το κομμάτι σου ξαναλέω δεν είναι ελλιπές εκτός από τα 18 δευτερόλεπτα αυτοσχεδιασμού που σου προανέφερα

3ον:Μου λες να αφήσω τα ελληνικά forum και να παω να κάνω post σε ξένα αλλά και εσένα εδω πέρα σε βλέπω να κάνεις post.

4ον: Έτσι και αλλιώς τα δευτερόλεπτα εκείνα του αυτοσχεδιασμού που ουσιαστικά είναι το σόλο του κομμάτιου δεν είναι και τόσο χαρακτιριστικό! Είναι ένα ακόμα σόλο του Malmsteen σε harmonic minor! Έτσι και αλλιώς ούτε ο ίδιος ο Malmsteen δεν το παίζει το ίδιο σήμερα (όχι μόνο το σόλο αλλά και όλο το κομμάτι-βλέπε G3). Oπότε άμα θες σου στέλνω και το σόλο ακριβως για να ήμαστε όλοι ευχαριστιμένοί;  :) :)

Αποσυνδεδεμένος JohnRageOn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #20 στις: 04/10/06, 14:15 »
Alex μια χαρα επαιξες αυτο ειναι σιγουρο δεδομενου και την ηλικια σου.
Τωρα το τι αρεσει στον καθενα ειναι αλλο θεμα, και καλο ειναι να μην πιανομαστε
απο λογια και την παραμικρη φραση που γραφεται σε ενα thread (κιθαριστες ειμαστε και οχι δικηγοροι).
Το ποσο κοντα ηταν στο original δεν μετραει και τοσο, αλλα τελικα αυτο που μετραει
ειναι το vibe και το groove!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #21 στις: 04/10/06, 16:57 »
νεο μελος εδω..βασικα προερχομαι απ το φορουμ του petrucci..λοιπον η διασκευη ηταν σε γενικεσ γραμμες καλη...καποια mistakes,καποια intonation problems,λιγο οχι τοσο ωραιο vibrato,σε μερικα σημεια εισαι λιγο out of tune...το κομματι το ξερεις οτι ειναι πολυ δυσκολο..και οτι μπορεις να παιξεις καποια πραγματα του,δεν σημαινει πως μπορεις να κανεις μια ωραια διασκευη...το feeling του βασιλια δεν το εχεις πιασει..και αυτο βασιζεται στο μοναδικο του vibrato και στα σημειακια(που ειναι και τα SOS σημεια του τραγουδιου) που επισημαινει ο slayerman,τα οποια και παλευεις αλλα απο vibrato δεν βλεπω τιποτα να πετυχαινει..γενικα ειναι ωραια η προσπαθεια που ειδα,αλλα,για να μπορεις να πεις οτι I nailed the solo,εχεις μελετη ακομα..δεν θελω να σε αποθαρρυνω η τιποτα..το χεις γενικα..αλλα εχει δουλεια...*αυτο που λεει ο slayerman για τις κριτικες στα ξενα φορουμ,αυτη η κριτικη που εκανα ηταν ενα δειγμα χαλαρης κριτικης σε ξενα κιθαριστικα φορουμ...ΠΡΟΣΕΞΕ:χαλαρης..αν σου φαινεται οτι ψυριζω τα πραγματα παντως...ετσι εχω μαθει πλεον να κρινω,μιας και ειμαι σε ενα τετοιο ξενο φορουμ 4 χρονια τωρα,και καποιες συνηθειες διαφορετικες εχω αποκτησει..keep on!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #22 στις: 04/10/06, 18:40 »
ωρα λοιπον να ακουσουμε ολοι μαζι λιγο Guthrie Govan και σαν χαρουμενα παιδακια,μιας και το προσωπικο του album Erotic Cakes,δεν διανεμεται στην Ελλαδα,ας το κατεβασουμε για να ξεκολλησουμε λιγο απο τους γνωστους κοινους κιθαριστες... :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #23 στις: 04/10/06, 19:45 »
  δεν θα κανω κανενα σχολιο για το παιξιμο (το οποιο ειναι αξιολογοτατο παρολο το μπερδεμα με τον συγχρονισμο audio-video)(εξ αλλου απ οτι φαινεται τα σχολια δεν ειναι καλοδεχουμενα) αλλα θα πω κατι το οποιο επιβεβαιωνεται απο την παρατηρηση του κιθαριστικου κοσμου γυρω μου:...........ποτε ο ελληνας κιθαριστας θεωρει οτι εμαθε να παιζει κιθαρα????

Οταν παιξει στα 300bpm........

Kαημενε B.B King....παλι στην ιδια ταξη εμεινες......

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Far Beyond the Sun performing by Alex Panagis!!!!
« Απάντηση #24 στις: 04/10/06, 19:46 »
Παιδια συγγνωμη που παρεμβαινω αλλα θα ηθελα κι εγω να καταθεσω την αποψη μου για ολα τα παραπανω:
Καταρχας θα διαφωνησω οτι στην Ελλαδα δεν εχουμε παρα πολυ καλους μουσικους.Διοτι μουσικος κατ εμε δεν ειναι ο τυπας με τη σουπερ τεχνικη που εκτελει τα δυσκολοτερα κιθαροτραγουδα νοτα νοτα,ουτε αυτος που παιζει εξαιρετικα δυσκολους αυτοσχεδιασμους!Αλλωστε ο αυτοσχεδιασμος ειναι μονο ενα παρα πολυ μικρο κομματι της μουσικης,στο οποιο δυστυχως οι περισσοτεροι κιθαριστες αφιερωνουν ολη τους τη ζωη!Κι αυτο δυστυχως τους κανει πολυ υποδεεστερους απο τους αλλους μουσικους.Κι εγω πριν λιγο καιρο ανεβασα ενα βιντεακι προσπαθωντας να παιξω οτι ξερω και δεν ξερω για να εντυπωσιασω!Οταν το ειδε ο δασκαλος μου μου ειπε "Τι μαλακιες ειναι αυτες" και συνειδητοποιησα οτι ειχε απολυτο δικιο!Η μουσικη ειναι ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ!Η κιθαρα ειναι το οργανο που επιλεξαμε για να εξωτερικευσουμε τη μουσικη που εχουμε μεσα μας!Κατα τη γνωμη μου καλος μουσικος ειναι αυτος που ΓΡΑΦΕΙ ομορφη μουσικη,Η που ΓΡΑΦΕΙ ομορφα σολος.O Gilmour,o Gary Moore και πολλοι αλλοι θα μεινουν στην ιστορια επειδη και γενικοτερα αλλα ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΛΟ τους εφτιαχναν πολυ ωραια μουσικη.Και στην Ελλαδα γραφονται κατα καιρους πολυ ομορφα τραγουδια και ωραια μουσικη,συνεπως δεν μπορουμε να λεμε οτι δεν υπαρχουν καλοι μουσικοι εδω.(εξαιρωντας φυσικα τη μουσικη που προβαλλεται περισσοτερο).Αλλο αν δεν υπαρχουν κιθαριστες με 4 χερια και 45 δαχτυλα που παιζουν τα παντα!
Οποτε θα ελεγα στα παιδια τα οποια πραγματικα εχουν παρα πολυ καλη τεχνικη(με τη διασκευη Theater καραψαρωσα!) οτι μπορουν αν θελουν να αποδειξουν το μουσικο τους επιπεδο γραφοντας κατι μουσικο και ομορφο!Την τεχνικη για να το κανετε την εχετε,μαλλον ειναι καιρος να επικεντρωθειτε σε αυτο!Επικεντρωθειτε στο να μαθετε παρα πολλα ακορντα,αρμονια,να γινετε πολυ καλοι μουσικοι παρα κιθαριστες.Εγω τουλαχιστον αυτο αποφασισα να κανω!
Συγγνωμη για το τεραστιο του μυνηματος και παντα φιλικα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/04, 12:06
από old_lion
1 Απαντήσεις
2849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/04, 01:30
από Spilios
11 Απαντήσεις
5644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/05, 22:29
από Alex Flouros
105 Απαντήσεις
35905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 03:08
από Alex Flouros
30 Απαντήσεις
11006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/06, 11:07
από metalouda
5 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 01:25
από zeromancer
3 Απαντήσεις
2470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/13, 16:55
από pepal