Αποστολέας Θέμα: Εξωγήινοι…  (Αναγνώστηκε 73838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #175 στις: 08/05/03, 14:38 »
Ρε παιδιά άσχετο, συγγνώμη... η σελίδα γιατί βγαίνει παραμορφωμένη...? Ή μόνο εγώ την βλέπω έτσι...? :-\
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

FiGaRo

  • Επισκέπτης
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #176 στις: 08/05/03, 17:13 »
Ολοι παραμορφωμενη τη βλεπουμε τη σελιδα.... don't worry granny!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #177 στις: 08/05/03, 18:35 »
Οντως γιατι η σελιδα ειναι σαν βιβλιο με σελιδες ανοιγμενες κατα σειρα καθετως?? Μηπως καποιοι Men In Black μας προπαγανδιζουν??
Βασικα ηθελα να πω για τις μαυρες τρυπες οτι "ρουφανε" την ενεργεια του χωρου γυρω τους..Η πλακα ειναι πως κανονικα με τοση ενεργεια που εχουν θα επρεπε να ακτινοβολουν σε καθε φασματοσκοπικη αναλυση!! Κατι τετοιο δε συμβαινει ομως, που σημαινει οτι η ενεργεια...ή καταναλωνεται μεσα στο εσωτερικο της "μαυρης" τρυπας ή μεταφερεται σε αλλο σημειο ( εξου και η θεωρια οτι οι μαυρες τρυπες ειναι διοδοι )..Με λιγα λογια οι μαυρες τρυπες ειναι μαυρες γιατι αφενος μεν δεν φαινονται στις παραπανω αναλυσεις και αφετερου γιατι ειναι "καταβοθρες" ενεργειας...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #178 στις: 09/05/03, 00:28 »
Εχει κανεις απο εσας καποια προσωπικη εμπειρια η να ξερεται καποιον που ειχε δει κατι περιεργο...η κατι τετοιο

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #179 στις: 09/05/03, 00:46 »
Εχει κανεις απο εσας καποια προσωπικη εμπειρια η να ξερεται καποιον που ειχε δει κατι περιεργο...η κατι τετοιο

1. Στον Υμηττο στις 3 το βραδυ πανω ακριβως απο τις κεραιες ( δηλαδη σε 45 μοιρες περιπου απο το νοητο αξονα της Γης ) ηταν 2 "φωτακια" τα οποια εκαναν παραξενες κινησεις! Δεν θυμιζαν αστρα, αφου οι κινησεις τους ηταν...γρηγορες και θυμιζαν φιγουρες ακροβατικων αεροπλανων...Το φαινομενο κρατησε περιπου 15 λεπτα...Μετα εξαφανιστηκαν..( δεν εφυγαν προς τα πανω..απλα χαθηκαν )
Υποψιν..Μενω Π.Φαληρο και βλεπω καλα τον Υμηττο. Ειχε καθαρο καιρο και Φεγγαρι 2 ημερων ( με λιγα λογια φαινοντουσταν τα αστρα για να μπορω να κρινω αν αυτα που εβλεπα ηταν αστρα ή οχι )
2.Στην Ν.Μακρη εχουμε εναν γνωστο που εχει σπιτι που βλεπει την πισω πλευρα της Πεντελης ( δηλαδη αυτη που βλεπει προς την θαλασσα ). Μια φορα συνεβη το εξης γεγονος...Ειχαμε παει επισκεψη και μετα το μαμ μαμ αφησαμε τις γυναικες να πανε στην κουζινα, ενω εμεις ( εγω, ο πατερας μου και ο γνωστος ) πηγαμε στην βεραντα που εβλεπε στην Πεντελη...Εκει που συζηταγαμε ειδαμε σε μια αποσταση 500μ ( απο την αποσταση που ειμασταν φανηκαν 50 μετρα, αλλα ο φιλος μας...αποστρατος αξιωματικος αεροποριας ειπε οτι ηταν περιπου 500μ ) απο την κορυφη της Πεντελης( Προσοχη...οχι την μεγαλυτερη κορυφη της, αλλα απο την κορυφη που φαινεται απο την Ν.Μακρη..οσοι εχουν παει θα το προσεξαν ) να κατεβαινει με τρομερη ταχυτητα ενα ασπρο φως...και 50 μετρα πριν φανει οτι χτυπαει την κορυφη της Πεντελης, χανεται!!! Το φαινομενο κρατησε 2" και το ειδαμε και οι τρεις..( βεβαια μειναμε βουβοι για περισσοτερο απο μισο λεπτο )..Αστερι δεν ηταν γιατι τα αστερια δεν κινουνται γρηγορα. Κομητης που καιγοταν στην ατμοσφαιρα δεν ηταν, γιατι οι κομητες δεν πεφτουν καθετα και με σταθερο φως που εξαφανιζεται. Ελικοπτερο ή αεροπλανο δεν ηταν γιατι η ταχυτητα θα επρεπε να ειχε σκοτωσει τους πιλοτους..Να χαθηκε πισω απο συννεφο , δεν ειναι δυνατον γιατι δεν υπηρχαν συννεφα....

Αυτες ειναι μονο οι "επαφες πρωτου τυπου" που εχω κανει!! Οχι κατι το συγκλονιστικο...Πιστευω ακομα και σημερα οτι θα υπαρχει λογικη εξηγηση γι'αυτα ( ακομα και οτι ειναι UFO ειναι λογικη εξηγηση για μενα ) και οχι "Κατεβαινει ο Σατανας" ( αυτο το ειπε η γιαγια μου οταν της περιγραφαμε ενα απο αυτα τα φαινομενα!!! )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #180 στις: 09/05/03, 02:20 »
    ...υπαρχουν πολλες "θεωρεις" για τα ορια του Συμπαντος! Μια απο αυτες ειναι οτι η κινηση που κανει ενα σωμα μεσα του δεν ειναι "ευθεια" αλλα στην ουσια "καμπυλη"!
    ...ετσι στην ουσια το Συμπαν δεν εχει ορια!!! Φανταστειτε οτι η Γη μας ειναι το Συμπαν σε μικρογραφεια, καθως πηγενουμε προς οποιδηποτε σημειο του οριζοντα "ευθεια" στην ουσια θα κανουμε κυκλους! Ετσι δεν μπορουμε να πουμε οτι και η Γη εχει ορια! Αυτη μαλλον ειναι και η πιο αποδεκτη θεωρεια, αφου η επιστημονικη κοινοτητα εχει καταλυξει στο οτι το Συμπαν ειναι κατι σαν ενα τεραστιο μπαλονι που συμφωνα με το θερμοδυναμικο βελος του χρονου διαστελλεται ή συστελεται, αυξανοντας την Αταξια του!!!


   Αλλη μια παλιοτερη, θεωρεια ηταν αυτη που ελεγε οτι καθως φτανουμε στα "ορια" του Συμπαντος, αυτο αρχιζει και "αρεώνει"!



   Οσο για τις "μαυρες" τρυπες, ο Στηβεν Χωκιν, απεδειξε οτι δεν ειναι και τοσο "μαυρες"! Αν ηταν δεν θα τις "βλεπαμε"!!!!

   Μετα απο τον θανατο ενος αστρου (μετα την καυση του ιδιου του εαυτου) μεγαλωνει, διογκωνεται και γινεται Ερυθρος Γιγαντας, υστερα ή εκρυγνηται (σουπερ νοβα) ή συστελλεται και καταληγει σαν Λευκος νανος, και καθως "μικραινει" η πυκνωτητα του μεγαλωνει.
Μεγαλωνει τοσο, που ενα κουταλακι απο το υλικο του θα μπορουσε να ζυγιζει 1000δες τονους! Καθως συστελλεται η "ταχυτητα διαφυγης" (αν το λεω σωστα) μεγαλωνει, οσπου φτανει στην ταχ του φωτος!
Ετσι ουτε αυτο μπορει να φυγει! (γιαυτο και ισως εκει να υπαρχουν "διαταραχες" στον χρονο, αφου ο χρονος ειναι απολυτα συνηθασμενος με την ταχ του φωτος, μεχρυ κατι αλλο να ανατρεψει αυτη την θεωρεια!).
Απο την ελξη λοιπον ο χωρο-χρονος καμυλωνεται, ακομα δεν ξερουμε ποσο και τι ακριβως γινεται εκει!

   Ομως η μαυρες τρυπες "εκπεμπουν", παραδοξως, καποια ηλεκτρομαγνητικα κυμματα τα οποια "φαινονται" απο τα φασματοσκοπια και μονο! Το ολο παραδοξο ειναι το πως εκπεμπεται "κατι" απο εκει!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #181 στις: 09/05/03, 08:33 »
κατεβαινει με τρομερη ταχυτητα ενα ασπρο φως...και 50 μετρα πριν φανει οτι χτυπαει την κορυφη της Πεντελης, χανεται!!! Το φαινομενο κρατησε 2" και το ειδαμε και οι τρεις..( βεβαια μειναμε βουβοι για περισσοτερο απο μισο λεπτο )..Αστερι δεν ηταν γιατι τα αστερια δεν κινουνται γρηγορα. Κομητης που καιγοταν στην ατμοσφαιρα δεν ηταν, γιατι οι κομητες δεν πεφτουν καθετα και με σταθερο φως που εξαφανιζεται.

Μπορει να ηταν πραγματι πεφταστερι και να φαινοταν σε σενα οτι πεφτει καθετα επειδη το βλεμμα σου ειχε την ιδια κατευθυνση (ηταν στο ιδιο επιπεδο) με τη τροχια του πεφταστεριου. (Ελπιζω να καταλαβες και να μη χρειαστει να το ζωγραφισω :P)

Αποσυνδεδεμένος Stefania

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ο νους μας είναι αληταριό που όλο θα δραπετεύει!!
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #182 στις: 09/05/03, 10:04 »
Εγώ χθές είδα να πέφτει σίγουρα ένα τεράστιο αστέρι.
Κατά τις 2.00 το βράδυ είμουνα ξαπλωμένη στο κρεβάτι με όλα τα φώτα κλειστά και την μπαλκονόπορτα ορθάνοιχτη - μένουμε και ρετιρέ.
Καθόμουνα και χάζευα τον ουρανό ακούγοντας μουσική, όταν είδα να κινείται πολύ αργά προς την γή κάτι φωτεινό με μια τεράστια ουρά! Έκανε πολλά δευτερόλεπτα να πέσει αρκετά χαμηλά και να χαθεί.
Στην αρχή έμεινα άναυδη και νόμιζα ότι θα ήταν τίποτα άλλο και όχι αστέρι γιατί ήταν εκπληκτικά φωτεινό και έμεινε αρκετή ώρα στον ουρανό.
Συνήθως τα αστέρια που βλέπουμε να πέφτουν κρατάνε τόσο λίγο που ούτε ευχή δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε ;)
Πάντως όπως και να' χει ήταν πολύ όμορφο...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/03, 10:07 από Stefania »
Στο βυθο της μουσικης συνταξιδευουμε. Στο βυθο της μουσικης τα ιδια πραγματα σ'ακολουθουν μετουσιωμενα. Η ζωη παντου μιμειται τον εαυτο της. Κι εσυ κρατωντας το φωσφορο στην παλαμη σου κυκλοφορεις ασαλευτη μεσα στις ινες της πελωριας τυχης.
- Ελύτης -

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #183 στις: 09/05/03, 10:47 »
κατεβαινει με τρομερη ταχυτητα ενα ασπρο φως...και 50 μετρα πριν φανει οτι χτυπαει την κορυφη της Πεντελης, χανεται!!! Το φαινομενο κρατησε 2" και το ειδαμε και οι τρεις..( βεβαια μειναμε βουβοι για περισσοτερο απο μισο λεπτο )..Αστερι δεν ηταν γιατι τα αστερια δεν κινουνται γρηγορα. Κομητης που καιγοταν στην ατμοσφαιρα δεν ηταν, γιατι οι κομητες δεν πεφτουν καθετα και με σταθερο φως που εξαφανιζεται.

Μπορει να ηταν πραγματι πεφταστερι και να φαινοταν σε σενα οτι πεφτει καθετα επειδη το βλεμμα σου ειχε την ιδια κατευθυνση (ηταν στο ιδιο επιπεδο) με τη τροχια του πεφταστεριου. (Ελπιζω να καταλαβες και να μη χρειαστει να το ζωγραφισω :P)

Θα συμφωνουσα μαζι σου, αν το αντικειμενο που επεφτε εξαφανιζοταν πιο σιγα απ'οτι η αποτομη εξαφανιση του συγκεκριμενου. Επισης η ενταση του φωτος ηταν πολυ μεγαλη και δεν αφηνε σημαδια ουρας! Τελος, συνηθως τα πεφταστερια φαινεται να κινουνται με μια ελλειψοειδη τροχια ( σαν να κολλανε πανω στη γυαλα του ουρανιου θολου ) και οχι με καθετη! Η θεση του παρατηρητη ( οπου κι αν βρισκεται δηλαδη ) δεν εχει μεγαλη σημασια γιατι το φαινομενο θα ειναι ακριβως ιδιο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #184 στις: 09/05/03, 13:52 »
Παράθεση
Απ: Υπαρχουν!!!
14-10-2002 13:02

ποιές μαρτυρίες φίλε? υπάρχει κάτι αποδεδειγμένο? ότι υπάρχει ζωή κάπου στο σύμπαν είναι μάλλον λογικό, ότι έχουν έρθει σε επικοινωνία μαζί μας δεν είναι αναγκαστικά απαραίτητο. Σε ποιές μαρτυρίες αναφέρεσαι?

-g.




 
 
 


 
~anonymous  
 
Mέλος από Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2002  
 
 Απ: Απ: Υπαρχουν!!!
15-10-2002 17:03

Τι περιμένεις; να βγούν οι κυβερνήσεις και να πούν ότι υπάρχουν εξωγήινοι; Έχεις ασχοληθεί καθόλου με το θέμα; Δεν έχεις ακούσει στην Αταλάντη τι είχε γίνει; Πάω πολύ συχνά σε χωριό που είναι 10 λεπτά απόσταση. Άκου λοιπόν: ένα βράδυ είδαν όπως λένε (ένας από αυτούς είναι θείος μου και δεν έχει κανένα λόγο να μου πεί ψέματα) εξωγήινα σκάφη (UFOs) να κάνουν συνέχεια κύκλους για πάρα πολύ ώρα πάνω από την περιοχή. Το ένα από αυτά έπαθε βλάβη και προσγειώθηκε σε ένα χωράφι στο χωριό ΜέγαΠλάτανος. Αυτός που έχει το χωράφι είναι και αυτός γνωστός μου. Κατέβηκαν λοιπόν άπό το σκάφος τους και έφτιαξαν επιτόπου την βλάβη και έφυγαν. Αφησαν όμως πίσω τους διάφορα πράγματα (κάτι πολύ ψιλά σαν καλοδιάκια και κάτι άλλα αντικείμενα). Κάποιοι άνθρωπο πήγαν στο σημείο και πήραν αρκετά από αυτά τα αντικείμενα. Η ιστορία όμως μαθέυτηκε και από τις αρχές. Την άλλη μέρα η αστυνομία άρχιζε να μαζεύει τα αντικείμενα που είχαν πάρει κάποιοι και τα έδωσε σε ανθρώπους της NASA οι οποίοι είχαν έρθει να μαζέψουν και τα υπόλοιπα και να δούν τι είχε συμβεί. Όταν μου το είχε πει ο θείος μου ομολογώ πως ήμουνα λίγο επιφυλακτικός αλλά μετά από αρκετές ημέρες άκουσα και την τηλεόραση για το περιστατικό αυτό και νομίζω είπαν ότι είχε γραφτεί και σε εφημερίδες.
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να πιστέψετε ότι υπάρχει και αλλού ζωή; το σύμπαν είναι άπειρο και δεν είναι αδύνατο να υπάρχει κάποιος πλανήτης κατάληλος για ζωή. Άλλωστε αφού έγινε μια φορά ένας (Γη) με τον ίδιο τρόπο μπορεί να γίνει και άλλος. Ξέρω και άλλα περιστατικά αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα.
 
 
Απο το φορουμ του http://www.focusmag.gr/fora/view-message.rx?oid=1948 Λιγο υπερβολικο αλλα ποτε δεν ξερεις(αυτος που λεει για τον καφε ειμαι εγω χε χε ;D)

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Α.Τ.Ι.Α ΑΛΗΘΕΙΑ Η ΨΕΜΑΤΑ?
« Απάντηση #185 στις: 11/05/03, 13:45 »
Επιτελους εφτιαξε η σελιδα!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #186 στις: 09/08/03, 17:40 »
Χιλιάδες αναφορές υπάρχουν για UFO ή ελληνιστί ΑΤΙΑ, ανά τον κόσμο. Υπάρχουν τελικά εξωγήινοι? Το σκάνδαλο στο Ρόσγουελ το 1947 έγινε πραγματικά ή είναι ακόμα ένα μανιφέστο των Αμερικάνων?

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #187 στις: 09/08/03, 21:04 »
Ναι υπάρχει
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Άδης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.stamatis.org
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #188 στις: 09/08/03, 21:35 »
Παράθεση
Υπάρχουν τελικά εξωγήινοι?
Πιστεύω πως ΝΑΙ. Ο λόγος για τον οποίο το πιστεύω είναι ο εξής:
Μεσα στο σύμπαν υπάρχουν δισεκατομμύρια γαλαξίες, οι οποίοι έχουν ο καθένας τους δισεκατομμύρια αστερια και ηλιακά συστήματα με πλανήτες (όπως και ο Ηλιος). Βάση πιθανοτήτων είναι αδύνατο μέσα στον υπέρογκο αυτό αριθμό πλανητών να μην υπάρχει τουλάχιστον ένας ακόμη που να παρέχει (όπως και η Γη) ιδανικές συνθήκες δημιουργίας, συντήρησης, εξάπλωσης και εξέλιξης κάποιας μορφής ζωής, η οποία σε καμμιά περίπτωση δε σημαίνει ότι σώνει και καλά θα μας μοιάζει, ή ότι θα έιναι ανθρωποειδής. Μορφή ζωής είναι και τα βακτήρια.

Παράθεση
Το σκάνδαλο στο Ρόσγουελ το 1947 έγινε πραγματικά ή είναι ακόμα ένα μανιφέστο των Αμερικάνων?
Αν και δεν έχω εξουθενώσει το θέμα ερευνητικά, έχω διαβάσει ορισμένα πράγματα πάνω στην υπόθεση και έχω επίσης δει και μία ολιγόλεπτη μαγνητοσκόπηση της νεκροψίας του υποτειθέμενου "εξωγήινου" του Roswell (την οποία είχα βρει στο Kazaa). Η μαγνητοσκόπηση έχει γυριστεί έτσι ώστε ενώ δείχνει από κοντά το "πλάσμα" και τις "κακώσεις" που είχε υποστεί σε διάφορα σημεία του σώματός του, από την πρόσκρουση του σκάφους στο οποίο υποτείθεται ότι επέβαινε, με το έδαφος, η χαμηλή ανάλυση και ευκρίνεια (λόγω του ότι το φιλμ είναι ασπρόμαυρο) μου δημιούργησε την εντύπωση ότι μάλλον για "πλαστική κούκλα" πρόκειται παρά για βέρο εξωγήινο. Άρα, ειδικά το συγκεκριμένο περιστατικό μου φαίνεται ότι είναι ένα "Made Ιn America" χαλκείο...

Παράθεση
Χιλιάδες αναφορές υπάρχουν για UFO ή ελληνιστί ΑΤΙΑ, ανά τον κόσμο.
UFO ή ΑΤΙΑ δεν σημαίνει κατ' ανάγκην εξωγήινη παρουσία. Οτιδήποτε "άγνωστης ταυτότητας ιπτάμενο αντικείμενο" είναι ΑΤΙΑ, όχι όμως και απαραίτητα εξωγήινης προελεύσεως. Τώρα όσον αφορά τις τόσες άλλες μαρτυρίες ανά τον "κόσμο", και αφού δεν έχω δει ποτέ κάτι που να το αποδώσω σε ΑΤΙΑ, μου έρχεται στο μυαλό κάτι που είχα διαβάσει στο Internet πριν καιρό, και που έλεγε ότι οι περισσότερες εμφανίσεις ΑΤΙΑ έχουν παρατηρηθεί στην Αμερική και συγκεκριμένα στο Μεξικο, στη Νεβάδα και σε άλλες ερημώδεις περιοχές, και στην Σοβιετική Ενωση επί το πλείστον στην Σιβηρία. Σημειωτέον δε, ότι το μεγαλύτερο ποσοστό εμφανίσεων ΑΤΙΑ έγινε κατά την περίοδο του ψυχρού πολέμου. Σε τελική ανάλυση πιστεύω ότι τα περισσότερα ΑΤΙΑ είναι πειράματα στρατιωτικών σκαφών υψηλής τεχνολογίας.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #189 στις: 09/08/03, 23:00 »
Όχι.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Lord-George

  • Επισκέπτης
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #190 στις: 09/08/03, 23:06 »
I don't think so brain.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #191 στις: 09/08/03, 23:19 »
Παράθεση
Το Internet είναι αρρώστια και εγώ προσπαθώ να το κόψω...
Τι έγινε ρε?Ήρθε ο λογαριασμός του τηλεφώνου ;D :P
Homo Iratus ??? ???
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #192 στις: 10/08/03, 11:46 »
Pisteyw oti sigoura uparxei zwi pera apo ton diko mas planiti..pera apo ton diko mas galaksia.Sigoura 8a uparxei kati analogo me ton planiti gi sto aperanto diastima...Par'ola auta diafwnw me tin eikona twn"eksoghinwn"pou prospa8oun na mas perasoun.Diladi den pisteyw oti uparxoun ta U.F.O me tin morfi pou ta parousiazoun oi tainies epistimonikis fantasias, me ti morfi pou perigrafoun diaforoi amerikanoi pou isxurizontai oti exoun dei.
Ma ti ginetai telika me tous Amerikanous?Den uparxei oute enas pou na min exei dei U.F.O?!?!Akoma kai mikra paidakia na sunantiseis exoun na sou dihgh8oun kai apo kapoio peristatiko pou tous exei sumbei.
(asto afhsoume omws auto to 8ema twra)Apokleiteai na exoun tis gnwstes keraioules sto kefali to trigwniko proswpo ktl ktl...Isws einai opws emeis..poios to apokleiei auto?
Eixa diabasei kapou oti to 1974(den eimai sigouri gia tin xronologia)Eixan steilei sto diastima(rwsoi nomizw) enan doruforo o opoios eixe kai mia xrusi plaketa i opoia apeikonize ena antriko kai ena gunaikeio swma ka8ws kai alla stoixeia sxetika me ton planiti mas.Auto egine(apo oti katalaba)me skopo na doun autes tis plaketes zwntanoi organismoi -an uparxoun telika-se allous planites..se allous galaksies

8a psaksw na brw auto to ar8ro gia na mporw na milisw me perissoteri sigouria
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Άδης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.stamatis.org
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #193 στις: 10/08/03, 12:50 »
Αυτό που αναφέρεις Sofia είναι το Πρωτοπόρος 10 (Pioneer 10) το οποίο έχει στείλει η Νάσα και παρεπιπτόντως τον Ιανουάριο του 2003 έστειλε το τελευταίο του ισχνό σήμα πίσω στη Γη.

H πλακεττα του Pioneer 10 είναι αυτή:


Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #194 στις: 10/08/03, 14:59 »
Αδη έχω ξαναδεί αυτή την πλακέτα αλλά τι σημαίνει?

Αποσυνδεδεμένος Άδης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.stamatis.org
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #195 στις: 10/08/03, 17:22 »
Όπως ανέφερε παραπάνω η Sofia, η χρυσή αυτή πλακέτα είναι τοποθετημένη στο εξωτερικό της διαστημικής βολίδας με σκοπό να δηλώσει την παρουσία μας σε τυχόν ζώντες οργανισμούς έξω από το ηλιακό μας σύστημα. Η βολίδα αυτή (Pioneer 10) ξεκίνησε το ταξίδι της πριν από 30 χρόνια, και αφού πέρασε την έλξη του πλανήτη Δια, κατευθύνθηκε έξω από το ηλιακό μας σύστημα, συγκεκριμένα προς τον αστερισμό του Ταύρου.

Οι παραστάσεις πάνω στην πλάκα έχουν ως εξής:
  • Πάνω δεξιά είναι η απεικόνηση ενός μορίου Υδρογόνου σε διατομική μορφή (Το Υδρογόνο είναι το κυρίαρχο και απλούστερο στοιχείο του σύμπαντος.
  • Κάτω από το μόριο τoυ Υδρογόνου είναι μια απεικόνηση της θέσης Ήλιου σε σχέση με 14 γνωστά "Pulsars" και το κέντρο του Γαλαξία μας.
  • Δίπλα ακριβώς είναι η απεικόνηση ενός άντρα και μιας γυναίκας και πίσω τους το περίγραμμα του Pioneer 10
  • Λίγο πιο δεξιά είναι χαραγμένος ο αριθμός 8 σε δυαδικό σύστημα: 0001000
  • Στο κάτω μέρος της πλάκας είναι μια απεικόνηση του ηλιακού μας συστήματος καθώς και η πορεία που ακολούθησε το Pioneer 10

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #196 στις: 10/08/03, 22:35 »
Σχετικά με το Roswell και την υποτιθέμενη(;) νεκροψία που κινηματογραφήθηκε, δείτε εδώ:

http://www.trudang.com/autopsy/autocont.html

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #197 στις: 12/08/03, 01:49 »
Βρίσκω εγωκεντρικό να πιστεύουμε ότι ανάμεσα σε άπειρους κόσμους δημιουργήθηκαν συνθήκες ζωής μόνο στον δικό μας... όπως και το να πιστεύουμε ότι ζωή μπορεί να υπάρξει μόνο με τη μορφή που γνωρίζουμε. Νομίζω πως έτσι απλά θεωρούμε απίθανο αυτό το οποίο δεν έχουμε μέχρι στιγμής αποδείξει και, αν δεχτούμε κάτι τέτοιο, τότε ο ήλιος ακόμα γυρίζει γύρω από τη γη (η οποία παρεμπιπτόντως είναι επίπεδη.) ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Jimmy_Page

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
    • Προφίλ
    • Tribute to Rory Gallagher
Πύρ στη Αλαμάνα και φωτιά στο Γοργοπόταμο...

Αποσυνδεδεμένος Cuenca_60R

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 410
  • Φύλο: Άντρας
  • Gainta lover!!!Ο εραστής του άσκ**λου.
    • Προφίλ
    • Cuenca's web-place!!!
Re:Υπάρχει τελικά εξωγήινη ζωή?
« Απάντηση #199 στις: 12/08/03, 17:48 »
Φανταστήτε την Γη να φτάνει στην τόσο υψηλή τεχνολογία όσο αυτή τον εξωγήινων όπως την βλέπουμε στις ταινίες. Κάποια στιγμή όμως συμβαίνει μια μεγάλη καταστροφή στον πλανήτη και επιβιώνουν 30 το πολύ άτομα. Εν πάσει περιπτώσει μια ομάδα ατόμων. Δεν θα κάτσουν αυτοί στα αυγά τους αλλά θα προσπαθήουν να βρουν νέες πηγές ενέργειας νέες ύλες και τα λοιπά γιανα ζήσουν. Οπότε ψάχνουν όλο το σύμπαν και βρίσκουν έναν πλανήτη με ζωή για να κάνουν έρευνες. Αυτό πιστεύουν μερικοί επιστήμονες και το βρίσκουν λογικό. Δεν θα πρέπει να ξεχνάτε ότι στις πυραμίδες έχουν βρεθεί τοιχογραφίες που απεικονίζουν ΑΤΙΑ. Και ο Ηρόδοτος αναφέρει σε ένα χωρίο για τον Μαραθώνα, ότι ξαφνικά εμφανίστηκε ένας άνθρώπος με δρεπάνι από το πουθενά και έπαιρνε τα κεφάλια των Περσών.Εγώ πιστεύω ότι υπάρχουν κάπου εκεί έξω αλλά δεν είναι οπως τα Hollywoodιανά παρασκευάσματα που μας πλασάρουν οι Αμερικάνοι.
Για να εξασφαλίσουμε το μέλλον μας πρέπει να διαφυλάξουμε το παρελθόν μας.