Ψηφοφορία

Παρακαλω βοηθηστε σχετικα με τις παρακατω καρτες! Τι μπορει να αγορασει κανεις?

CREATIVE X-Fi ELITE PRO
E-MV 1820
ESI-EGOSYS ESP101
Αλλο (ποιο και γιατι?)

Αποστολέας Θέμα: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )  (Αναγνώστηκε 132695 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #200 στις: 22/07/07, 21:38 »
Αρη, δυστυχως ενω η καρτα αυτη ειναι τρομερη, εχει ενα μεγαλο προβλημα...Δεν πουλιεται πια!
Εγω δεν θα σου προτεινω καρτα. Θα κανω απλα μια σουμα για το τι χρειαζεσαι:

1) Η καρτα πρεπει να εχει τουλαχιστον ενα XLR βυσμα, το οποιο να δινει 48V phantom power. Απαραιτητο για μικροφωνο ( εκτος εαν εχεις απο αυτα των 10Ε :P )
2) Η καρτα πρεπει να εχει τουλαχιστον ενα line in jack balanced/unbalanced για οποιοδηποτε μουσικο οργανο που γραφει με καρφι ( οπως μπασο ).
3) Η καρτα πρεπει να μπορει να κανει ηχογραφηση ενος τουλαχιστον stereo καναλιου. Αυτο ειναι χρησιμο για οργανα οπως πληκτρα.

Στα 250Ε θα βρεις πολλες τετοιες καρτες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #201 στις: 23/07/07, 00:02 »
Ποσα καναλια θελεις να γραψεις ταυτοχρονα? Αν δεν θες παρα πολλα (πχ drums) δεν σου χρειαζεται να παρεις μια καρτα με πολλα καναλια... Μπορεις να παρεις μια καρτα με καλο προενισχυτη κατι που θα σε γλιτωσει απο αλλα εξοδα. Η να δεις κατι σε balanced καρτα ηχου, κατι που με τα σωστα καλωδια θα σου δωσει αποτελεσμα με πολυ χαμηλο θορυβο. Εγω προσφατα πηρα την audiophile 192 κ ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο θεμα latency και και απλα ικανοποιημενος απο τους μετατροπεις AD & DA... Βεβαια δεν εχω προλαβει ακομα να την ζορισω πολυ, ουτε μιξη δεν εχω τελειωσει...

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #202 στις: 25/07/07, 23:46 »

Ωπα, για να μην μπερδεύουμε τα πράγματα.

Η κάρτα ήχου κανονικά δεν χρειάζεται να έχει καμμία προενίσχυση, ούτε phantom power ούτε τίποτε. Ένα recording interface όπως έχει καθιερωθεί να ονομάζεται μπορεί να τα συμπεριλαμβάνει αυτά, όπως και MIDI in/out, θύρες ADAT ή SP/DIF, ρυθμιστικά, κλπ.

Είχα υποσχεθεί να γράψω κάποια στιγμή ένα άρθρο για τις ηχογραφήσεις, συγγνώμη Βραζίλη αλλά δεν περισσεύει πολύς χρόνος...  :-[

Για να μην μπερδεύεσαι φίλε μου, οι βασικές ερωτήσεις που πρέπει να θέσεις στον εαυτό σου είναι οι εξής:

1) Πόσα κανάλια σκοπεύω να γράφω ταυτόχρονα? Πόσα απ'αυτά θα είναι κανάλια audio? (π.χ. από ενισχυτή κιθάρας, μικρόφωνο, κλπ)
2) Έχω κάποιον εξωτερικό προενισχυτή/κονσόλα ή προτίθεμαι να προσθέσω? Παρεμπιπτόντως, το κόστος δεν είναι εξωφρενικό, αν όντως χρειάζονται.
3) Τι μικρόφωνα θα χρησιμοποιώ? Θα είναι κάποιο πυκνωτικό?
4) Με ενδιαφέρει η φορητότητα? Δηλαδή να την μετακινώ από το σταθερό PC στο λαπτοπ? Η από ένα pc σε mac?
5) Με ενδιαφέρει η συμβατότητα με συγκεκριμένο software? Με ενδιαφέρει η συνεργασία με συγκεκριμένο hardware ή ιδιαίτερες δυνατότητες (π.χ. απευθείας είσοδος για κιθάρα).

Σε οποιαδήποτε περίπτωση, επιλέγεις κάτι που να είναι "δοκιμασμένο" και με καλούς drivers που ανανεώνονται. Αυτό είναι πολύ σημαντικότερο από διαφημιστικά τρυκ του τύπου "έχουμε τους ίδιους converters με τα ΧΧΧΧΧΧΧΧ" ή "οι προενισχυτές μας είναι class A, discrete, transparent, huge dynamic range και ψήνουν και καφέ όσο περιμένεις".

Αφού ξεκαθαρίσεις τα παραπάνω με σαφήνεια, στη διάθεσή σου.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #203 στις: 31/08/07, 03:48 »
Ειμαι κ εγω στην ιδια φαση στησιματος "home studio"...Τα βασικα που θα παρω ειναι καρτα ηχου,ακουστικα,μικροφωνο κ ηχεια...Με ενδιαφερει κυριως ηχογραφηση φωνης κ κιθαρας κ θα διαθεσω περι τα 600-700 ευρω...Εχω μαλλον αποφασισει αλλα θελω να τσεκαρω κ αλλες περιπτωσεις..Τι προτεινετε? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/07, 18:11 από LuNaFrEaK »
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #204 στις: 31/08/07, 13:46 »
Ειμαι κ εγω στην ιδια φαση στησιματος "home studio"...Τα βασικα που θα παρω ειναι καρτα ηχου,ακουστικα,μικροφωνο κ ηχεια...Με ενδιαφερει κυριως ηχογραφηση φωνης κ κιθαρας κ θα διαθεσω περι τα 600-700 ευρω...Εχω μαλλον αποφασισει http://www.thomann.de/gr/basket_add.html?ar=162468&menge=1 αλλα θελω να τσεκαρω κ αλλες περιπτωσεις..Τι προτεινετε? ;D


Κοίτα το post μου παραπάνω. Ποιες είναι οι απαντήσεις στις ερωτήσεις?  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #205 στις: 31/08/07, 14:18 »
Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα σαν πιο ειδικοί που είστε καθώς και τι χρειάζομαι. Τα οικονομικά μου κι εμένα αντέχουν μέχρι 250 €
The common cunning linguist
1) σκοπεύω να ηχογραφώ ταυτόχρονα κιθάρα φωνή και πλήκτρα το μπάσο σκεφτόμουν να το βάζω μετά στην υποδοχή της κιθάρας
2)δεν έχω προενισχυτή/κονσόλα ούτε προτίθεμαι να αγοράσω (θα ήταν απαραίτητο κάτι τέτοιο?  ??? )
3)απο μικρόφωνα δεν ξέρω ένα καλό μαλλον  :P
4) Με ενδιαφέρει η φορητότητα Δηλαδή να την μετακινώ από το σταθερό PC στο λαπτοπ κι εδώ θέλω να κάνω και την ερώτηση: Σκεφτόμουν να πάρω μια κάρτα firewire καθώς λένε ότι είναι πιο γρηγορες απο τις usb (δεν ξερω αν αληθεύει) η ερώτηση μου είναι πού ακριβώς συνδέονται οι firewire? υπάρχει καποια συγκεκριμένη υποδοχή όπως με τις usb? στο σταθερό pc μου δεν βλέπω να υπάρχει κάποια τέτοια υποδοχή μήπως θα πρέπει να τη αγοράσω ξεχωριστά?
5) ε αυτό δεν με καίει και πολύ το adobe audition χρησημοποιώ και πολύ λιγο το cubase

τη κάρτα υπάρχει σε αυτα τα λεφτά με αυτές τις δυνατότητες? ελπίζω να μην σας ζάλισα
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #206 στις: 31/08/07, 14:44 »
Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα θα ήθελα να σας ρωτήσω μερικά πράγματα σαν πιο ειδικοί που είστε καθώς και τι χρειάζομαι. Τα οικονομικά μου κι εμένα αντέχουν μέχρι 250 €
The common cunning linguist
1) σκοπεύω να ηχογραφώ ταυτόχρονα κιθάρα φωνή και πλήκτρα το μπάσο σκεφτόμουν να το βάζω μετά στην υποδοχή της κιθάρας
2)δεν έχω προενισχυτή/κονσόλα ούτε προτίθεμαι να αγοράσω (θα ήταν απαραίτητο κάτι τέτοιο?  ??? )
3)απο μικρόφωνα δεν ξέρω ένα καλό μαλλον  :P
4) Με ενδιαφέρει η φορητότητα Δηλαδή να την μετακινώ από το σταθερό PC στο λαπτοπ κι εδώ θέλω να κάνω και την ερώτηση: Σκεφτόμουν να πάρω μια κάρτα firewire καθώς λένε ότι είναι πιο γρηγορες απο τις usb (δεν ξερω αν αληθεύει) η ερώτηση μου είναι πού ακριβώς συνδέονται οι firewire? υπάρχει καποια συγκεκριμένη υποδοχή όπως με τις usb? στο σταθερό pc μου δεν βλέπω να υπάρχει κάποια τέτοια υποδοχή μήπως θα πρέπει να τη αγοράσω ξεχωριστά?
5) ε αυτό δεν με καίει και πολύ το adobe audition χρησημοποιώ και πολύ λιγο το cubase

τη κάρτα υπάρχει σε αυτα τα λεφτά με αυτές τις δυνατότητες? ελπίζω να μην σας ζάλισα

Ξεκινώντας από το 4: η διαφορά ταχύτητας ανάμεσα σε USB και FW φαίνεται ανάλογα με τον όγκο των "πακέτων", άλλοτε είναι η μία λύση πιο γρήγορη και άλλοτε ή άλλη. Στην πράξη δεν διαπιστώνονται σοβαρές διαφορές, στις συνηθισμένες home studio εφαρμογές.

Ναι, χρειάζεσαι μια κάρτα με θύρες firewire, η οποία κοστίζει γύρω στα 20-25 ευρώ. Βγάζουν συνήθως 4 θύρες. Οπότε θα σου φανεί χρήσιμη και για άλλα περιφερειακά.

Για ταυτόχρονη ηχογράφηση χρειάζεσαι τα αντίστοιχα κανάλια: στην περίπτωση σου, αν τα πλήκτρα είναι μέσω midi, θέλεις 2 εισόδους. Αν γράφεις αναλογικά τα πλήκτρα, πας για 4. Κάρτα με 3 εισόδους δεν υπάρχει, όλες έχουν ζυγό αριθμό.

Οι προενισχυτές ασφαλώς και είναι απαραίτητοι, ειδικά για τη φωνή, οπότε κοιτάς η κάρτα να διαθέτει τέτοιους. Αν πάρεις πυκνωτικό μικρόφωνο, θα πρέπει να δίνουν και 48V phantom power.

Για τα χρήματα σου δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σε firewire, πάντως ψάξτο με τις παραπάνω προδιαγραφές:

 - Εξωτερική κάρτα, FW ή USB
 - 2-4 είσοδοι
 - Προενισχυτές στις 2 (+Phantom power)
 - Σχεδόν όλες αυτές έχουν και έξοδο ακουστικών, που θα σου χρειαστεί
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #207 στις: 31/08/07, 15:58 »
The common cunning linguist Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου
αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τα αναλογικά πλήκτρα συνδέονται σε μια απο τις εισόδους που βάζω την κιθάρα? αν είναι έτσι τοτε πρέπει να έχω ακομα μια υποδοχή για καρφι  ::) αλλα μαλλον τα πλήκτρα θα είναι μέσω midi Οποτε λογικά όπως είπες χρειάζομαι 4 εισόδους. Μια για mic, μια για κιθάρα, μια για τα πλήκτρα (πιθανόν midi) και ακόμη μία.

με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο θωμά βρήκα απο firewire αυτή ξεφεύγει λίγο στην τιμή άλλα μου φάνηκε καλή
και απο usb αυτή και αυτή

τα έχουν αυτά που ζητάω?  ::) Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο αυτά τα πράγματα και μέχρι τώρα έκανα ηχογραφήσεις με την onboard κάρτα ήχου μου θα ήθελα μερικές συμβουλές πριν πάω να αγοράσω ότι να ναι  :P και πάλι thanks  :)
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #208 στις: 31/08/07, 16:19 »
Scullshot μπες εδω http://elina.gr και τσεκαρε την M-audio firewire solo. Νομιζω πως ειναι αυτο που χρειαζεσαι και ειναι και μεσα στον προυπολογισμο!

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #209 στις: 31/08/07, 16:22 »
The common cunning linguist Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου
αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι τα αναλογικά πλήκτρα συνδέονται σε μια απο τις εισόδους που βάζω την κιθάρα? αν είναι έτσι τοτε πρέπει να έχω ακομα μια υποδοχή για καρφι  ::) αλλα μαλλον τα πλήκτρα θα είναι μέσω midi Οποτε λογικά όπως είπες χρειάζομαι 4 εισόδους. Μια για mic, μια για κιθάρα, μια για τα πλήκτρα (πιθανόν midi) και ακόμη μία.

με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο θωμά βρήκα απο firewire αυτή ξεφεύγει λίγο στην τιμή άλλα μου φάνηκε καλή
και απο usb αυτή και αυτή

τα έχουν αυτά που ζητάω?  ::) Επειδή είμαι λίγο άσχετος απο αυτά τα πράγματα και μέχρι τώρα έκανα ηχογραφήσεις με την onboard κάρτα ήχου μου θα ήθελα μερικές συμβουλές πριν πάω να αγοράσω ότι να ναι  :P και πάλι thanks  :)


Καταρχάς, για "καρφί" κιθάρα, θα πρέπει να έχει μια Hi-Z είσοδο η κάρτα (με την ίδια αγωγιμότητα με αυτή που έχει η είσοδος στον ενισχυτή σου, ας πούμε). Η tascam, που είναι καλή επιλογή, έχει τέτοια. Δεν ξέρω βέβαια  αν είναι 1ΜΩ όπως θα έπρεπε, γιατί σε πολλές κάρτες δεν είναι, αλλά θα κάνεις τη δουλειά σου.

Τα πλήκτρα μπορεί να γραφτούν και με USB, αν έχουν τέτοια έξοδο, ή αν έχεις κάποιο πληκτρολογιο controller. Ούτε καν κάρτα δεν θέλεις δηλαδή γι'αυτό. Αλλιώς, στην Midi είσοδο της κάρτας.

Ωραία η Τάσκαμ. Δες και αυτήν: http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_satellite.htm

Την έχουν σε απίστευτη τιμή και έχει καλούς preamps. Επίσης θα πάρεις μαζί το εξαιρετικό Tracktion 2, και θα είσαι και νόμιμος.  ;)

Την on board θα την κρατήσεις για να μην "κουράζεις" την "καλή" με τα καθημερινά, βιντεάκια, mp3, ήχοι των Windows κλπ.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #210 στις: 31/08/07, 16:29 »
Common cunning linguist(και γενικως συνforumites)


Αν υποθεσουμε οτι μας ενδιαφερει ενα και μονο πραγμα: Να ηχογραφουμε κιθαρες μεσω vetta-pod κ.α καρφι στην καρτα ηχου.Δεν μας ενδιαφερει ουτε ταυτοχρονη ηχογραφηση ουτε αλλα οργανα.
Τι χαρακτηριστικα πρεπει αυτη η καρτα να εχει πολυ δυνατα? Να υποθεσω καλες εισοδους εξοδους, μετατροπεις σηματος κλπ?

Υπαρχει καμια προταση για καποιο προιον ? Ας πουμε μεχρι 1000E...
Ευχαριστω προκαταβολικα. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/07, 16:33 από Fretwork »

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #211 στις: 31/08/07, 16:45 »
Common cunning linguist(και γενικως συνforumites)


Αν υποθεσουμε οτι μας ενδιαφερει ενα και μονο πραγμα: Να ηχογραφουμε κιθαρες μεσω vetta-pod κ.α καρφι στην καρτα ηχου.Δεν μας ενδιαφερει ουτε ταυτοχρονη ηχογραφηση ουτε αλλα οργανα.
Τι χαρακτηριστικα πρεπει αυτη η καρτα να εχει πολυ δυνατα? Να υποθεσω καλες εισοδους εξοδους, μετατροπεις σηματος κλπ?

Υπαρχει καμια προταση για καποιο προιον ? Ας πουμε μεχρι 1000E...
Ευχαριστω προκαταβολικα. ;)

Φιλε Fretwork με τόσα χρήματα υπάρχουν πολλές και εξαιρετικές λύσεις. Τέτοιες κάρτες στα 700-1200 ευρώ έχουν πάντοτε καλές εισόδους, προενισχυτές και μετατροπείς. Θα τολμούσα να πω μάλιστα ότι δεν χρειάζεται καν κάτι τόσο ακριβό αν πρόκειται να ηχογραφηθεί έξοδος από modelling ενισχυτή ή ανάλογο hardware.

Επίσης σημαντικότατο είναι, εκτός από το hardware της κάρτας, και το software, πόσο καλογραμμένοι είναι δηλαδή οι drivers της.


Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #212 στις: 31/08/07, 16:52 »
Φιλε Fretwork με τόσα χρήματα υπάρχουν πολλές και εξαιρετικές λύσεις. Τέτοιες κάρτες στα 700-1200 ευρώ έχουν πάντοτε καλές εισόδους, προενισχυτές και μετατροπείς. Θα τολμούσα να πω μάλιστα ότι δεν χρειάζεται καν κάτι τόσο ακριβό αν πρόκειται να ηχογραφηθεί έξοδος από modelling ενισχυτή ή ανάλογο hardware.

Συμφωνω και εγω σε αυτα.

Επίσης σημαντικότατο είναι, εκτός από το hardware της κάρτας, και το software, πόσο καλογραμμένοι είναι δηλαδή οι drivers της.

Αυτο ομως περι drivers πως το διαπιστωνουμε...?
Με πολυ ψαξιμο στο internet θα μου πεις και θαχεις δικιο.
Thanx παντως!


Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #213 στις: 31/08/07, 18:48 »
Common cunning linguist Πολύ καλή η MACKIE ONYX SATELLITE αλλά δεν είδα να έχει υποδοχή για midi οπως και αυτη που μου είπε ο Jimi Pap τα πλήκτρα μου έχουν μονο υποδοχή για midi και για ακουστικά οπότε πρέπει να βρω καποια που να υποστιρίζει midi αν δεν είχα αυτο το πρόβλημα η Onyx είναι παρα πολυ καλη επιλογη
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #214 στις: 31/08/07, 18:59 »

1) Πόσα κανάλια σκοπεύω να γράφω ταυτόχρονα? Πόσα απ'αυτά θα είναι κανάλια audio? (π.χ. από ενισχυτή κιθάρας, μικρόφωνο, κλπ)
2) Έχω κάποιον εξωτερικό προενισχυτή/κονσόλα ή προτίθεμαι να προσθέσω? Παρεμπιπτόντως, το κόστος δεν είναι εξωφρενικό, αν όντως χρειάζονται.
3) Τι μικρόφωνα θα χρησιμοποιώ? Θα είναι κάποιο πυκνωτικό?
4) Με ενδιαφέρει η φορητότητα? Δηλαδή να την μετακινώ από το σταθερό PC στο λαπτοπ? Η από ένα pc σε mac?
5) Με ενδιαφέρει η συμβατότητα με συγκεκριμένο software? Με ενδιαφέρει η συνεργασία με συγκεκριμένο hardware ή ιδιαίτερες δυνατότητες (π.χ. απευθείας είσοδος για κιθάρα).




Λοιπον...Το πολυ να γραφω μαζι κιθαρα φωνη..Κονσολες κλπ δν εχω..Μικροφωνο για αρχη θα παρω δυναμικο για τα το εχω κ στα λαιβ..Με ενδιαφερει η φορητοτητα κ επισης θα χρησιμοποιω μαλλον το σοναρ..αυτα ;D

Αυτα εχω προς το παρον υπ οψιν..
http://www.thomann.de/gr/samson_resolv_50a_aktivmonitor.htm
http://www.thomann.de/gr/akgk171_studio.htm
http://www.thomann.de/gr/tascam_us144.htm
http://www.thomann.de/gr/shure_sm58_set.htm
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/07, 19:46 από LuNaFrEaK »
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #215 στις: 01/09/07, 11:12 »
Common cunning linguist Πολύ καλή η MACKIE ONYX SATELLITE αλλά δεν είδα να έχει υποδοχή για midi οπως και αυτη που μου είπε ο Jimi Pap τα πλήκτρα μου έχουν μονο υποδοχή για midi και για ακουστικά οπότε πρέπει να βρω καποια που να υποστιρίζει midi αν δεν είχα αυτο το πρόβλημα η Onyx είναι παρα πολυ καλη επιλογη


Καλά μη μασάς με το midi:

http://www.thomann.de/gr/swissonic_midi_usb_1x1.htm

 ;) ;D
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #216 στις: 01/09/07, 11:14 »
Λοιπον...Το πολυ να γραφω μαζι κιθαρα φωνη..Κονσολες κλπ δν εχω..Μικροφωνο για αρχη θα παρω δυναμικο για τα το εχω κ στα λαιβ..Με ενδιαφερει η φορητοτητα κ επισης θα χρησιμοποιω μαλλον το σοναρ..αυτα ;D

Αυτα εχω προς το παρον υπ οψιν..
http://www.thomann.de/gr/samson_resolv_50a_aktivmonitor.htm
http://www.thomann.de/gr/akgk171_studio.htm
http://www.thomann.de/gr/tascam_us144.htm
http://www.thomann.de/gr/shure_sm58_set.htm



Ωραίες επιλογές! Μόνο η Τάσκαμ είναι λίγο παλιό μοντέλο, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα μια χαρά.

Κοίτα και τις άλλες προτάσεις παραπάνω, ίσως και κανένα μεταχειρισμένο στο γερμανικό ebay. Κατά καιρούς βγαίνουν απίστευτες ευκαιρίες ακόμα και σε καινούργια πράγματα εκεί.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #217 στις: 01/09/07, 15:39 »
Common cunning linguist Πολύ καλή η MACKIE ONYX SATELLITE αλλά δεν είδα να έχει υποδοχή για midi οπως και αυτη που μου είπε ο Jimi Pap τα πλήκτρα μου έχουν μονο υποδοχή για midi και για ακουστικά οπότε πρέπει να βρω καποια που να υποστιρίζει midi αν δεν είχα αυτο το πρόβλημα η Onyx είναι παρα πολυ καλη επιλογη

Καλά μη μασάς με το midi:
http://www.thomann.de/gr/swissonic_midi_usb_1x1.htm
 ;) ;D


 :o Α έχει και τέτοια? ποσο έχει προχωρήσει η τεχνολογία  ;D αυτο το βάζεις στην usb απο την μία και απο την άλλη έχεις Midi δλδ? πολύ βολικό φαίνεται μ'αυτήν την λογική μπορώ να πάω και σε πιο φτηνές firewire χωρίς midi όπως Αυτή που ανέφερε ο deathmace στην αρχή του thread που δίνει μικρόφωνο και μίκτη μαζι
δεν ξέρω πολλές οι επιλογές  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/07, 15:48 από ScullShot »
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #218 στις: 01/09/07, 17:46 »
The common cunning linguist
Τι θα προτεινες ας πουμε αντι της Τασκαμ?
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #219 στις: 01/09/07, 20:34 »
The common cunning linguist
Τι θα προτεινες ας πουμε αντι της Τασκαμ?

Η Τάσκαμ είναι μια χαρά καταρχάς, αλλά δες και την Mackie Satellite παραπάνω όπως και την Presonus Inspire.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #220 στις: 01/09/07, 21:16 »
Ας μην ξεχναμε και τις Alesis ION που ειναι αρκετα αξιολογες καρτες, με σταθερη αποδοση και απο μια εταιρια με κυρος στο χωρο της μουσικης τεχνολογιας ( αχ...να ειχαμε και ενα andromeda,ε? )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 02/09/07, 09:16 από LuNaFrEaK »
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #222 στις: 02/09/07, 11:54 »
Κοιτα, μεταξυ μας, η Mackie ειναι μια εταιρια που εχει αλλη παρουσια στο χωρο της μουσικης τεχνολογιας. Δεν ειναι τυχαιο που επιλεγεται απο τοσους επαγγελματιες ηχου για PA και ηχογραφησεις.
Νομιζω πως δεν θα πρεπει υπαρχει διλημμα. Εαν σε ικανοποιουν τα χαρακτηριστικα της, τοτε "χτυπα" την. Πραγματικα οι m-audio και οι tascam ειναι τιποτα μπροστα της. Οσο για την Edirol, νομιζω πως σαν παρακλαδι της Roland εχει μια καλη αποδοση για τα χρηματα της,
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #223 στις: 02/09/07, 16:44 »
Τελικα ειμαι μαλλον αναμεσα στις
http://www.thomann.de/gr/tascam_fireone.htm
http://www.thomann.de/gr/m-audio_firewire_410_audiointerface.htm
http://www.thomann.de/gr/maudio_firewire_solo.htm
http://www.thomann.de/gr/edirol_fa66.htm
http://www.thomann.de/gr/mackie_onyx_satellite.htm
Αυτα...Για πειτε...


LuNaFrEaK έρχεσαι στις επιλογές μου βλέπω  ;) όπως φαίνεται τα ίδια πράματα ζητάμε σε μια κάρτα εγώ ψηφίζω Tascam fireone και mackie  ;D κάπου εκεί γύρω θα ψαχτώ το μόνο που με χαλάει ειναι οτι η mackie έχει 2 υποδοχές για μικρόφωνα... τι να τις κάνω 2 υποδοχές? ο μόνος λόγος που θα ήθελα ένα μικρόφωνο είναι για να το βάζω μπροστά απο τον ενισχυτή και να παίρνω το σήμα η σε καμιά ακουστική
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καρτες ηχου ( εξωτερικες-εσωτερικες )
« Απάντηση #224 στις: 02/09/07, 17:11 »

LuNaFrEaK έρχεσαι στις επιλογές μου βλέπω  ;) όπως φαίνεται τα ίδια πράματα ζητάμε σε μια κάρτα εγώ ψηφίζω Tascam fireone και mackie  ;D κάπου εκεί γύρω θα ψαχτώ το μόνο που με χαλάει ειναι οτι η mackie έχει 2 υποδοχές για μικρόφωνα... τι να τις κάνω 2 υποδοχές? ο μόνος λόγος που θα ήθελα ένα μικρόφωνο είναι για να το βάζω μπροστά απο τον ενισχυτή και να παίρνω το σήμα η σε καμιά ακουστική

Οι είσοδοι με προενίσχυση δεν είναι μόνο για μικρόφωνα, μπορείς να στείλεις εκεί οποιοδήποτε σήμα, απευθείας από μαγνήτη ακουστικής, από line out ενισχυτή, από κάποιο cab simulator, κλπ. Θα καταλάβεις αμέσως τη διαφορά σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη line in.  ;)
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
40 Απαντήσεις
16037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/02, 08:39
από Thanocaster
17 Απαντήσεις
16861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 20:31
από Candlemass
100 Απαντήσεις
52938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/07, 21:31
από The common cunning linguist
3 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
2 Απαντήσεις
2208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/07, 22:24
από Nero
9 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 03:21
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
8415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 18:27
από Crossroad
2 Απαντήσεις
4240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 18:15
από kiwi
2 Απαντήσεις
4974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 20:30
από Holyshock
2 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/11, 21:25
από theodoropoulos