Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #550 στις: 09/03/07, 23:15 »
Μα ρε παιδια, μην τρελαθουμε τωρα! Ξερει ενας μαθητης του Λυκειου πως δουλευει ενας πανεπιστημιακος χωρος? Δηλαδη σαν να λεμε ενας σουβλατζης που θελει να γινει σεφ, ομως ακομα δουλευει στο σουβλακι :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #551 στις: 09/03/07, 23:28 »
Μα ρε παιδια, μην τρελαθουμε τωρα! Ξερει ενας μαθητης του Λυκειου πως δουλευει ενας πανεπιστημιακος χωρος? Δηλαδη σαν να λεμε ενας σουβλατζης που θελει να γινει σεφ, ομως ακομα δουλευει στο σουβλακι :P

Εσυ ή το παίζεις χαζος ή δεν ξερεις να διαβάζεις!!

Παράθεση
Pa.... Ποτε μίλησα εγώ για την κατασταση που επικρατεί μέσα στα πανεπιστήμια??....Σε συζητήσεις του στυλ "αν καταργείται το ασυλο στα πανεπιστιμια, κατα ποσο οι συνελευσεις ειναι νοθευμενες, αν συμφωνω με τα ιδιωτικα πανεπιστημια" δεν συμμετεχω...Γιαυτο και εχω να απαντησω πολυ καιρο! Και γενικα σε θέματα που δεν με παίρνει δεν μιλάω...Εκτος αν για τα επεισόδια πρέπει να εχεις μπει στο πανεπιστήμιο για να μπορείς να εχεις άποψη...

Αυτο το διαβασες?? Το ακριβως προηγούμενο ποστ μου!!! ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ! ΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΠΟΥ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/03/07, 23:31 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #552 στις: 09/03/07, 23:44 »
Λοιπον να τα γεγονότα της πορίας απο μια έγγυρη πηγή αποδεκτή απο όλους...
ΘΕΛΩ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ... διαβαστε το πρώτο κείμενο τουλαχιστον και αυτο με τιτλο "Γεμισαν τα νοσοκομια"

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=3720252,9645500,17543996,31594684,38104636,54392764,60054844,86754684,92416764,5430748

Και για όσους βαριούνται να διαβάσζουν να μερικα αποσπάσματα απο τα αρθρα:


(..)Κατεβαίνοντας τα σκαλοπάτια του Πανεπιστημίου Αθηνών βλέπουμε δύο αστυνομικούς με μαύρα μπουφάν να αποχαιρετούν τους ένστολους, ν' ανεβάζουν τις κουκούλες και να μπαίνουν στη συνέλευση των φοιτητών. Ο ένας μάλιστα έσκυψε κι έπιασε από το ξύλινο κοντάρι μια κόκκινη σημαία που είχαν αφήσει στην είσοδο.

Το Πολυτεχνείο χθες το βράδυ ήταν άδειο. Μόνο δυνάμεις των ΜΑΤ που περιφρουρούσαν τις εισόδους και τα γύρω στενά.

(..) Στο Νοσοκομείο «Ερυθρός» μεταφέρονται δεκάδες τραυματίες. Η ΕΛ.ΑΣ. δεν ανακοινώνει τους τραυματισμούς. Στο δελτίο Τύπου που εξέδωσε αργά χθες το βράδυ αναφέρει μόνο ότι τραυματίσθηκαν ελαφρά 14 αστυνομικοί (ο ένας μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο)

(..)«Δεν είμαι καλά», ψελλίζει ένας φοιτητής που έχει πέσει στο οδόστρωμα προσπαθώντας να πάρει ανάσα. «Τι, δεν είσαι καλά ρε μαλ***σμένο;», ακούγεται μια φωνή και πριν προλάβει να κάνει ο φοιτητής «κιχ» δέχεται χτυπήματα από μια ολόκληρη διμοιρία.

(..)Περίπου 30 με 40 ξυλοφορτωμένοι διαδηλωτές πέρασαν χθες βράδυ από το Νοσοκομείο «Ερυθρός Σταυρός», το οποίο μέχρι αργά είχε... την τσουχτερή μυρωδιά των δακρυγόνων.

Για πειτε μου τωρα...ποιος φταιει?
Kαι αυτα δεν τα λέω ούτε εγώ, ούτε οι φίλοι μου, ούτε το indymedia...Στο  αρθρο "γεμισαν τα νοσοκομια" γραφει αυτα που ειπε ο προοεδρος της ΟΛΜΕ ο οποιος ηταν παρον κ εφαγε κ ξυλο!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/07, 00:00 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #553 στις: 09/03/07, 23:54 »
Η Α-ληθεια ομως, μπορει να εινια και ληθη papou! Και σε αυτην την περιπτωση, οι παραμεθωριοποιημενοι ( οπως το indymedia και οποιοδηποτε indymedia ) δεν μπορουν παντα να λενε την αληθεια..Ετσι δεν ειναι;
Ο καθένας έχει την δική του άποψη για την "αλήθεια" των γεγονότων ανάλογα με την ιδεολογία του και το τι πιστεύει γενικότερα. Σίγουρα οι "παραμεθωριοποιημένοι" (όπως και οποιοσδήποτε άλλος) δεν μπορεί να λέει την πάντα την αλήθεια σου ή την αλήθεια μου. Ενημερώνεσαι, διαλέγεις και παίρνεις.

30.000 διαδηλωτές χτες.Θα μπορούσαν να είναι και 1.000.000 αν τόσους μήνες που είναι γνωστή η πρόταση του νόμου είχαν ευαισθητοποιηθεί και οι υπόλοιποι πολίτες.
Οι πολίτες θα μπορούσαν να έχουν ευαισθητοποιηθεί, αλλά κάπου μεταξύ σύγκρουσης και ενημέρωσης όπως είπες και εσύ ξεπετάγονται
Αντιθέτως 100 άτομα που αποσπούν την προσοχή από το επίμαχο θέμα πουλώντας τσάμπα μαγκιά με hi-tech σφεντόνες.

εγώ πάλι θα έλεγα πως μάλλον με όσα είδαμα χθες (επεισόδια) και κυρίως με την ψήφιση του άρθρου 16 παρά τις αντίθετες απόψεις του κοινωνικού συνόλου, μάλλον ζούμε την απόλυτη Δικτατορία παρά δημοκρατία.
Η ξεροκεφαλιά της κυβέρνησης δυστυχώς δίνει πάτημα σε ακρότητες. Γενικά όλα γίνονται θολά όταν η ένταση κλιμακώνεται.

Η βλακεία ορισμένων τελικά είναι απύθμενη.. Πότε θα κάταλάβουμε ότι το νομοσχέδιο θα περάσει και το ότι το μόνο που καφέρνουμε με το να αντιδρούμε είναι να επιβαρύνουμε τη θέση μας;;

Ρε pa... αυτό που είπες είναι από τα πιο στενάχωρα πράγματα που έχω ακούσει. Δεν γίνεται να διαφωνούμε αλλά να λέμε πάντα ναι. Δεν γίνεται να μην αντέχουμε άλλο αλλά πάντα να σκύβουμε το κεφάλι.

Επίσης, να σημειωθεί ότι είναι εξοργιστικό άτομα λυκείου ακόμα να έχουν γνώμη για το τι τρέχει στα πανεπιστήμια.

Αυτός ο περιορισμός των ενδιαφερόντων σε βαθμίδες όπου κανένας δεν ασχολείται με το τι συμβαίνει με τους άλλους μας έφαγε. Η παιδεία είναι μία και ότι συμβαίνει σε αυτήν επηρεάζει βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα όλες τις βαθμίδες.

Τωρα θα πεσουν ολοι πανω σου, γιατι ως γνωστον αυτοι που μιλανε και κανουν επανασταση εδω μεσα ( πλην 2 ατομων Σοφιας και inthewoods ) ειναι του Λυκειου!
Και απορω..κανεις μα κανεις γονεας δεν απορει που στο διαολο πανε ολα αυτα τα Λυκειοπαιδα; Δηλαδη τι να πω πια....Φταινε και τα παιδια, αλλα περισσοτερο φταινε οι γονεις!
Τώρα να σου πω ότι είναι λίγο χυδαίος ο τρόπος που επιλέγεις να μειώσεις ανθρώπους με διαφορετική άποψη. Δεν θα στο πω νομίζω ότι το καταλαβαίνεις.

Μα ρε παιδια, μην τρελαθουμε τωρα! Ξερει ενας μαθητης του Λυκειου πως δουλευει ενας πανεπιστημιακος χωρος? Δηλαδη σαν να λεμε ενας σουβλατζης που θελει να γινει σεφ, ομως ακομα δουλευει στο σουβλακι :P
Οκ, μπορεί να μην ξέρουν όσο καλά πιστεύεις ότι ξέρεις εσύ. Αναγνώρισε τους τουλάχιστον το δικαίωμα να ενδιαφέρονται και να έχουν άποψη.
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #554 στις: 10/03/07, 00:08 »
Μα ρε παιδια, μην τρελαθουμε τωρα! Ξερει ενας μαθητης του Λυκειου πως δουλευει ενας πανεπιστημιακος χωρος? Δηλαδη σαν να λεμε ενας σουβλατζης που θελει να γινει σεφ, ομως ακομα δουλευει στο σουβλακι :P

Κι εδώ λέω εγώ, βρίσκεται και η αλήθεια πίσω από τα διάφορα "γκάλοπ" που βλέπουν το φως της δημοσιότητα καθημερινά σχεδόν και προσπαθούν να μας πείσουν ότι η κοινή γνώμη είναι υπερ των αλλαγών στα ΑΕΙ. Αν τα άτομα που ερωτούνται δεν είναι φοιτητές, ή τουλάχιστο ήταν φοιτητές, πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι η "δημοσκόπηση"; Έλα μου ντε;

Όσο για τα χτεσινά γεγονότα έχω να σχολιάσω το εξής: Πώς είναι δυνατό, μπροστά από τη Βουλή, οι "κουκουλοφόροι" να δρούν ανενόχλητοι, ενώ μερικά μέτρα παρακάτω, φοιτητές που πορεύονταν με τα χέρια ψηλα, να πέφτουν θύματα της σαδιστικής αστυνομικής βιας από δεκάδες "αντρες" των ΜΑΤ. Με ένα σπάρο, δυο τρυγώνια δηλαδή. Και οι αγνώστου ταυτότητος "κουκουλοφόροι" αφήνονται ανενόχλητοι στο έργο τους, να δημιουργούν εικόνες αποτροπιαστικές για τη μεγάλη μάζα των ελλήνων πολιτών τις οποίες ακολο'υθως τα ΜΜΕ θα μετατρέψουν σε προπαγάνδα αμαύρωσης οποιασδήποτε διεκδίκησης, οποιουδήποτε κινήματος - εν προκειμένω του φοιτητικού-, και το ξυλοφόρτωμα των φοιτητών - και οποιονδηποτε συμμετεχόντων σε πορείες-, τρομοκρατεί και αποτρέπει την πλειονότητα των πολιτών από το να ασκήσουν το δικαίωμα του συνέρχεσθαι.

Με μεγάλη μου χαρά σήμερα κατανόησα το πόσο φυτά είναι ορισμένοι "συνδικαλιστές" αστυνομικοί. Ο γλοιωδέστατος κύριος "πρόεδρος των ΜΑΤ" που περιφέρεται από παράθυρο σε παράθυρο, έχω την αίσθηση ότι σήμερα αποκάλυψε στο mega την απόλυτη αλήθεια. Κι εξηγούμαι, καποια στιγμή ο εν λογω κύριος αναρωτήθηκε: "πού ήταν τα κανάλια να δείξουν τον αστυνομικό που κόντεψε να χάσει το μάτι του στα επεισόσια που ακολούθησαν τον αγώνα ολυμπιακός-παο"; ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) Κανένας από τους "δημοσιογράφυς όμως δεν τον ρώτησε τί σχεση έχει αυτό το γεγονός, με την πυρπόληση του αγνώστου στρατιώτη από τους "κουκουλοφόρους" φοιτητές-δαίμονες. Νομίζω πως ο καθένας μας θα αναρωτιόταν πώς είναι δυνατόν να σχετίζονται τα δύο αυτά παντελώς ασχετα μεταξύ τους γεγονότα, παρά μόνο εαν οι πρωταγωνιστές τους δεν είναι οι ίδιοι ως σε ένα βαθμό, αμφιπλεύρως; Κι αν λοιπόν ο "πρόεδρος των ΜΑΤ" είναι σε θέση να κάνει αυτόν τον συσχετισμό, δε σημαίνει ότι γνωρίζει πως πολλοί από τους γνωστούς-άγνωστους " κουκουλοφόρους ' δαιμονες-φοιτητές, είναι οι ίδιοι με τους χουλιγκλανους. Άρα τους ξέρει. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΟΥΝ; ΓΙΑΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ όλοι μαζί,"κουκουλοφόροι, αστυνομία, ΜΜΕ , ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ. Δυστυχώς για όλους τους συνειδητοποιημένους πολίτες, αυτή είναι η αλήθεια. >:( >:( >:( >:( >:(


Υ.Γ. Συγνώμη για τα κεφαλαία.

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #555 στις: 10/03/07, 00:12 »
30.000 διαδηλωτές χτες.Θα μπορούσαν να είναι και 1.000.000 αν τόσους μήνες που είναι γνωστή η πρόταση του νόμου είχαν ευαισθητοποιηθεί και οι υπόλοιποι πολίτες.

εγω ξερω οτι οσοι δεν πήγανε ειναι επειδη τοσο καιρο εχουν βαρεθεί να ακουνε
για καταλήψεις και καταληψεις και νομους!
αν υπηρχε ενα ξεκαθαρο τοπιο και μια βασικη ιδεα
πολυς κοσμος θα ενδιαφερόταν και θα κατέβαινε!
αλλα καθε παράταξη βγαζει τα δικα της!
τεσπα επειδη δεν μενω ελλαδα
μπορει καποιος μονολεκτικα και αντικειμενικά να μου πει τι γινετε?
επειδη το εχασα λιγο τελευταια!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #556 στις: 10/03/07, 00:50 »
Μα ρε παιδια, μην τρελαθουμε τωρα! Ξερει ενας μαθητης του Λυκειου πως δουλευει ενας πανεπιστημιακος χωρος? Δηλαδη σαν να λεμε ενας σουβλατζης που θελει να γινει σεφ, ομως ακομα δουλευει στο σουβλακι :P

Κι εδώ λέω εγώ, βρίσκεται και η αλήθεια πίσω από τα διάφορα "γκάλοπ" που βλέπουν το φως της δημοσιότητα καθημερινά σχεδόν και προσπαθούν να μας πείσουν ότι η κοινή γνώμη είναι υπερ των αλλαγών στα ΑΕΙ. Αν τα άτομα που ερωτούνται δεν είναι φοιτητές, ή τουλάχιστο ήταν φοιτητές, πόσο αξιόπιστη μπορεί να είναι η "δημοσκόπηση"; Έλα μου ντε;

Όσο για τα χτεσινά γεγονότα έχω να σχολιάσω το εξής: Πώς είναι δυνατό, μπροστά από τη Βουλή, οι "κουκουλοφόροι" να δρούν ανενόχλητοι, ενώ μερικά μέτρα παρακάτω, φοιτητές που πορεύονταν με τα χέρια ψηλα, να πέφτουν θύματα της σαδιστικής αστυνομικής βιας από δεκάδες "αντρες" των ΜΑΤ. Με ένα σπάρο, δυο τρυγώνια δηλαδή. Και οι αγνώστου ταυτότητος "κουκουλοφόροι" αφήνονται ανενόχλητοι στο έργο τους, να δημιουργούν εικόνες αποτροπιαστικές για τη μεγάλη μάζα των ελλήνων πολιτών τις οποίες ακολο'υθως τα ΜΜΕ θα μετατρέψουν σε προπαγάνδα αμαύρωσης οποιασδήποτε διεκδίκησης, οποιουδήποτε κινήματος - εν προκειμένω του φοιτητικού-, και το ξυλοφόρτωμα των φοιτητών - και οποιονδηποτε συμμετεχόντων σε πορείες-, τρομοκρατεί και αποτρέπει την πλειονότητα των πολιτών από το να ασκήσουν το δικαίωμα του συνέρχεσθαι.

Με μεγάλη μου χαρά σήμερα κατανόησα το πόσο φυτά είναι ορισμένοι "συνδικαλιστές" αστυνομικοί. Ο γλοιωδέστατος κύριος "πρόεδρος των ΜΑΤ" που περιφέρεται από παράθυρο σε παράθυρο, έχω την αίσθηση ότι σήμερα αποκάλυψε στο mega την απόλυτη αλήθεια. Κι εξηγούμαι, καποια στιγμή ο εν λογω κύριος αναρωτήθηκε: "πού ήταν τα κανάλια να δείξουν τον αστυνομικό που κόντεψε να χάσει το μάτι του στα επεισόσια που ακολούθησαν τον αγώνα ολυμπιακός-παο"; ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) Κανένας από τους "δημοσιογράφυς όμως δεν τον ρώτησε τί σχεση έχει αυτό το γεγονός, με την πυρπόληση του αγνώστου στρατιώτη από τους "κουκουλοφόρους" φοιτητές-δαίμονες. Νομίζω πως ο καθένας μας θα αναρωτιόταν πώς είναι δυνατόν να σχετίζονται τα δύο αυτά παντελώς ασχετα μεταξύ τους γεγονότα, παρά μόνο εαν οι πρωταγωνιστές τους δεν είναι οι ίδιοι ως σε ένα βαθμό, αμφιπλεύρως; Κι αν λοιπόν ο "πρόεδρος των ΜΑΤ" είναι σε θέση να κάνει αυτόν τον συσχετισμό, δε σημαίνει ότι γνωρίζει πως πολλοί από τους γνωστούς-άγνωστους " κουκουλοφόρους ' δαιμονες-φοιτητές, είναι οι ίδιοι με τους χουλιγκλανους. Άρα τους ξέρει. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΠΙΑΝΟΥΝ; ΓΙΑΤΙ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ όλοι μαζί,"κουκουλοφόροι, αστυνομία, ΜΜΕ , ΤΑ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΥΠΗΡΕΤΟΥΝ. Δυστυχώς για όλους τους συνειδητοποιημένους πολίτες, αυτή είναι η αλήθεια. >:( >:( >:( >:( >:(


Υ.Γ. Συγνώμη για τα κεφαλαία.
Α μπραβο!!!!!!!!ωραιος!!
και να πουμε οτι αυτα που εφαγαν οι δικοι μας στις πορειες,ξυλο δακρυγονα κλπ,ειναι βιντεοσκοπημενα,αλλα προφανως δεν θα τα δειξουν ποτε τα καναλια...και μην αναρωτηθειτε το γιατι...
ΟΛΑ ηταν στημμενα στην τελευταια πορεια..κουκουλοφοροι και μπατσοι!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #557 στις: 10/03/07, 01:15 »
Ναι....Εκτος αν για σενα είναι το ίδιο το να σπασει μια καμερα/βιτρινα/ (έστω και το κουβουκλιο του τσολια) με το να ξυλοκοπηθει ενας αθώος, και να υποστεί όλες τις επιπτώσεις των χημικών (δακρυγόνων) που αναφέρθηκαν πιο πριν

Δεν είναι αθώος hurted fairy εκείνος που κυκλοφορεί οπλισμένος με μπουκάλια και βενζίνες, μπίλιες ρουλεμάν, ροπαλα και πιστόλια φωτοβολίδων. Αυτός ο άνθρωπος οπλίστηκε μ' έναν σκοπό: να βλάψει. Τώρα, κάποιοι βλέπουν σ' αυτή την συμπεριφορά μια αντίδραση, έναν εξεγερτισμό. Επειδή, όμως, ο ατομικιστικός εξεγερτισμός ισοδυναμεί με αντιδραστισμό κι επειδή κάθε μορφή εξεγερτισμού που δεν ανταποκρίνεται στα θέλω και τα πιστεύω της κοινωνίας είναι, κυριολεκτικά, μια αυθαίρετη μορφή βίας, ένας φασισμός, οι οπλισμένοι κουλουλοφόροι δεν μπορεί ποτέ να εκληφθούν ως αθώοι. Πρόκειται για οπλισμένους τραμπούκους φασίστες (ναι, ναι, ΦΑΣΙΣΤΕΣ, γιατί ο φασισμός αφορά κυρίοτατα σε νοοτροπίες και συμπεριφορές κι όχι σε πολιτικές και ιδεολογίες). Απ' την άλλη, οι κατασταλτικές δυνάμεις, των οποίων, πράγματι, πάρα πολλές φορές οι μέθοδοι και οι πρακτικές είναι, επίσης, αυθαίρετες, τραμπούκικες, φασιστικές κι αλήτικες, αποτελούν φορείς της επίσημης κρατικής βίας και καταστολής. Έχουμε λοιπόν την μια βία που συγκρούεται με την άλλη (ή μήπως δεν είναι δύο διαφορετικές βίες, αλλά μια και μοναδική; ).Όπως και να 'χει, κάθε μορφή βίας, είτε η κρατική είτε αντικρατική, αποτελεί έκφραση εξουσίας και μάλιστα της πιό ωμής και βάρβαρης.
Κι όσο κατακριτέοι κι απαράδεκτοι είναι οι μηχανισμοί της κρατικής εξουσίας, όταν ασκούν ωμή, απρόκλητη και βάναυση βία απέναντι σε, όντως, αθώους φοιτητές και πολίτες, άλλο τόσο, αλλά ίσως ακόμη περισσότερο, είναι οι φορείς της αντικρατικής (για μένα παρακρατικής) βίας, όταν αυθαίρετα προσπαθούν να επιβάλλουν δια της βίας τις πεποιθήσεις και την ιδεολογία τους σ' έναν λαό που δεν συφμωνεί μαζί τους και δεν αποδέχεται το είδος του αγώνα τους.
Επομένως, καλό θα ήταν να μην μιλάς για "αθώους", αλλά, μάλλον, για απώλειες πολέμου: κι εσύ κακά χειρόβολά κι εγώ κακά δεμάτια (αν κι αυτό ισχύει και αντιστρόφως).
Πέρα απ' αυτό, θα πρέπει να ξεφύγουμε από τις μανιχαϊστικές θεωρήσεις και να εξετάσουμε τι είναι εκείνο που γεννά ετούτη την παθογένεια. Αυτά τα παιδιά δεν γεννήθηκαν με κουκούλα κι ένα "εμπρηστικό" σακίδιο στην πλάτη.
Κάτι υπάρχει που προκαλεί και συσσωρεύει τόση οργή και άρνηση σ' αυτά τα παιδιά.
Όσο κι αν οι πράξεις τους είναι αποτρόπαιες κι αχαρακτήριστες, η λύση δεν μπορεί να είναι η θεραπεία των συμπτωμάτων της παθογένειας, αλλά η αναζήτηση και θεραπεία των πραγματικών αιτιών, της γενεσιουργού αιτίας αυτής της παθογένειας. Κι αυτή είναι μια διαδικασία κοινωνική, που μας αφορά όλους, μα κυριότατα πολιτική.
Τέλος, να σου πω ευθαρσώς πως το να καις και να βανδαλίζεις τα σύμβολα μνήμης και ιστορίας ενός έθνους, κάθε έθνους, είναι από μόνη της μια πράξη κατάπτυστη και βέβηλη, γιατί, κατ' αρχήν, προσβάλει τον ίδιο τον λαό, προς τον οποίον τα κουκουλοφόρα αυτά...καλόπαιδα υποτίθεται πως απευθύνονται. Αν και πολύ φοβάμαι πως γι' αυτούς τους ανθρώπους ισχύει το "όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εχθρός μας". Άλλωστε το λένε κι ίδιοι, πως σ' αυτόν τον "πόλεμο" (έτσι βαυκαλίζονται να ονομάζουν τις μαλ***ες τους) ο καθένας οφείλει να διαλέξει στρατόπεδο και να αναλάβει τις ευθύνες του.
Ε, όταν τους μπαγλαρώνουν, αποτελεί, νομίζω, υποχρέωσή τους να αναλάβουν κι εκείνοι, επιτέλους, τις δικές τους ευθύνες.
Και για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, μιλάω αποκλειστικά για τους ΜΠΑΧΑΛΟΥΣ κουκουλοφόρους και όχι για τους φοιτητές που πληρώνουν άδικα τη νύφη, ως "παράπλευρες απώλειες" αυτού του παρακρατικού πολέμου.
Αλλά, προσωπικά, δεν γνωρίζω πολλούς φοιτητές να συμμετέχουν στις διαδηλώσεις και στις πορείες φορώντας κράνη, οπλισμένους με μπίλιες ρουλεμάν, πιστόλια φωτοβολίδων και κουβαλώντας στην πλάτη σακίδια με μπουκάλια και βενζίνες.  
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/07, 01:36 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #558 στις: 10/03/07, 01:41 »
Θα πω μια γενικότητα...
Αν μια κυβέρνηση θέλει να γλύψει το λαό για να ξαναβγεί στις εκλογές 100% θα πρέπει να:

1) εφαρμόσει η αστυνομία ένα κανόνα που να λέει πως όπου δει κουκουλοφόρο να βαράει αλύπητα ενώ όταν βαράνε κάποιον χωρίς κουκούλα και όταν δεν κρατάει πέτρες κτλ να τους απολύουν για πάντα και να τους πηγαίνουν και δικαστήριο.Με αποδεικτικά στοιχεία τις κάμερες που δεν ισχύουν ως αποδεικτικά στοιχεία στην ελλάδα.

2)Κατάργηση του ασύλου αλλά ΜΟΝΟ του ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ.

3) Δε θέλουν επεισόδια? να φυλάνε τις εισόδους του πολυτεχνείου τις κρίσιμες μέρες και να κλείνουν τους δρόμους.

4) Κάντε συλλήψεις γ**ώτο!!ΜΑζευτείτε όλοι οι μπατσοι με τις πανοπλίες και βαράτε κουκουλοφόρους.
Ποιος φοιτητής που θέλει το καλό των φοιτητών φοράει κουκούλες και τα σπάει!??έλεος...

Πάλι μας χρησιμοποιούν οι παρατάξεις για να επωφεληθούν!!Κατηγορεί ο ένας τον άλλο και γινόμαστε παιχνίδι και όπλο που χρησιμοποιούν!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΑ ΤΕΙ/ΑΕΙ??

ΚΑΙ ΑΣ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΤΕΙ/ΑΕΙ


Στο λύκειο τσακώνεται το 15μελές.

στο πανεπιστήμιο τσακώνονται τα κόμματα...υποστηρίζουν το δίκιο τους με κάθε κόστος και υποστηρίζουν και τα αντίστοιχα κόμματα ακόμα και αν έχουν άδικο!!

όταν πάνε στη βουλή τσακώνονται όπως σε όλα τα προηγούμενα στάδια!!

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ Κ Α Ν Ε Ν Α ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΕΜΑΣ Η ΤΟΝ ΤΟΠΟ!!!  >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #559 στις: 10/03/07, 02:05 »
Παράθεση
3) Δε θέλουν επεισόδια? να φυλάνε τις εισόδους του πολυτεχνείου τις κρίσιμες μέρες και να κλείνουν τους δρόμους.


 Η παρακώλυση της ελεύθερης πρόσβασης στους χώρους του ασύλου, είναι παράνομη φίλε jacksona.... ;D ;D ;D ;D



Παράθεση
Στο λύκειο τσακώνεται το 15μελές.


Για το ποιός θα τα αρπάξει από το πρακτορείο που θα διοργανώσει την πενταήμερη.....
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις φοιτητικές παρατάξεις φίλε μου. Μόνο που εκεί η φαγωμάρα έχει άλλο περιεχόμενο και άλλες επιδιώξεις, κυρίως πολιτικές και επάγγελματικές - ούστ κομματόσκυλα που κυνηγάτε το βόλεματάκι σας, μηδέ μεγάλου μέρους ΠΚΣιτών εξαιρουμένων - . Το σύστημα είναι σάπιο ως το κόκκαλο......



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #560 στις: 10/03/07, 08:43 »
Δεν θελω να ξανακουσω κανεναν που να λεει πως δικαιωμα ψηφου στα γκαλοπ εχουν μονο οι φοιτητες, γιατι ειναι τελειως ανηκουστο οι ανθρωποι που πληρωνουν για την εκπαιδευση μας ( δηλαδη ο μεσος Ελληνας φορολογουμενος ) να μην εχει και το δικαιωμα να κρινουν!
Αντιθετως, θεωρω επισης ανηκουστο παιδια Λυκειου, που ακομα παλευουν με την παραπαιδεια και τους κολλημενους καθηγητες, να "εγκλωβιζονται" πριν ακομα μπουν στο πανεπιστημιο, πολιτικα και αντιεξουσιαστικα κινηματα. Αυτο δεν αποδεικνυει παρα "παρωπιδισμο" της νεολαιας, απο οποιοδηποτε και αν ειναι αυτος!
Σε ποια αλλη χωρα οι μαθητες "πολιτευονται" και "κομματικοποιουνται" πριν ακομα μπουν στην ανωτατη εκπαιδευση;
Μην τρελαθουμε λοιπον και αρχιζουμε να κανουμε και αγια τα παιδια του Λυκειου που επειδη 3-4 φιλοι τους ξυνονται για πορειες ( γιατι η επαναστατικοτητα της εφηβειας και η "καταπιεση" του σπιτιου βρισκουν διεξοδο σε κατι τετοια ) και ετσι συμμετεχουν και αυτα! Δεν αποκλειω το δικαιωμα τους να λενε την αποψη τους, ομως δεν εξισωνω τη δικη τους αποψη με την αποψη ενος φοιτητη και ενος καθηγητη πανεπιστημιου! Αυτο ειναι αδυνατον και αν καποιος προσπαθει να το εξισωσει, τοτε προσβαλει τις αποψεις των παραπανων ομαδων!

Και επειδη ακουω συνεχως για την προπαγανδα και την συγκαλυψη κυβερνησης καναλιων!
Οποιο καλο παιδακι ξυπνησε σημερα το πρωι, θα παρατηρουσε τουλαχιστον 3 ιδιωτικα καναλια ( Alter, Mega, Alpha ) να μιλανε για τα εκτροπα, την αστυνομια και τα "μυστικα παιχνιδια"! Οποτε, ουτε αυτο το προπαγανδιστικο "ξερετε..φταινε και τα ΜΜΕ που τα καλυπτουν ολα" ισχυει! Δεν θελουν ολοι πια το κακο των διαδηλωτων σε αυτη τη χωρα!
Μην προσπαθουμε να βρουμε δικαιολογιες για την οργανωση μιας πορειας 30.000 ατομων, η οποια καλυπτεται ( αφελως ) απο εκτροπα! Ιδιαιτερα οταν τουλαχιστον 100 ατομα θα μπορουσαν να ειχαν μπαγλαρωσει τους ταραξιες! Που ειναι τελικα αυτη η περιβοητη "φρουρα της διαδηλωσης", που ανακοινωνε συνεχως το κινημα;
Δεν ξερω, αλλα νομιζω πως ακομα και η οργανωση της διαδηλωσης γινεται με τον κλασσικο ελληνικο τροπο! Ο,τι κατσει, εκατσε!!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #561 στις: 10/03/07, 10:39 »
Μην προσπαθουμε να βρουμε δικαιολογιες για την οργανωση μιας πορειας 30.000 ατομων, η οποια καλυπτεται ( αφελως ) απο εκτροπα! Ιδιαιτερα οταν τουλαχιστον 100 ατομα θα μπορουσαν να ειχαν μπαγλαρωσει τους ταραξιες! Που ειναι τελικα αυτη η περιβοητη "φρουρα της διαδηλωσης", που ανακοινωνε συνεχως το κινημα;
Δεν ξερω, αλλα νομιζω πως ακομα και η οργανωση της διαδηλωσης γινεται με τον κλασσικο ελληνικο τροπο! Ο,τι κατσει, εκατσε!!

Δυστυχώς οι ταραξίες ήταν παραπάνω απο 100. Φρουρά της διαδήλωσης δεν είναι κανα επίλεκτο σώμα φοιτητών που μπαγλαρώνει όποιον προσπαθεί να τη χαλάσει. Ούτε καμια ομάδα ηλιθίων , για να πάει να τη πέσει σε άτομα που κρατάνε λοστούς. (Τα πλακάκια, δεν τα χαϊδεύανε για να βγούν...) Η φρουρά είναι εκεί, για να μην μπαίνουν μέσα σε κάθε μπλόκ οι ταραξίες...

Δεν θελω να ξανακουσω κανεναν που να λεει πως δικαιωμα ψηφου στα γκαλοπ εχουν μονο οι φοιτητες, γιατι ειναι τελειως ανηκουστο οι ανθρωποι που πληρωνουν για την εκπαιδευση μας ( δηλαδη ο μεσος Ελληνας φορολογουμενος ) να μην εχει και το δικαιωμα να κρινουν!
Δεν είναι ζήτημα δικαιώματος,όσο ικανότητας να κρίνουν πάνω σε αυτό το ζήτημα. Αλλά ,κακά τα ψέματα, και φοιτητές να συμπεριλαμβάνανε, δεν είναι δύσκολο να βρείς φοιτητές που να είναι κατά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #562 στις: 10/03/07, 10:41 »
Η συγκαλυψη φιλε Freemind εγκειται στο οτι, ενω τα καναλια εχουν απειρα πλανα με φοιτητες να τρεχουν και να δερνονται απο την αστυνομια, αυτοι επιλεγουν να δειχνουν συνεχως τους μπαχαλους. Μια αλλη συγκαληψη ειναι το οτι μας τα εχουν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ζαλησει με το κωλοφυλακιο αλλα για τις εμπρηστικες χειροβομβιδες που εριχναν οι ΜΑΤατζηδες λιγο μετα πανω στον αγνωστο στρατιωτη τιποτα....
ΜΑΡΤΥΡΙΑ
Η δικια μου μαρτυρια απο αυτα που εγιναν στην πορεια.
Κατ' αρχας η πορεια ειχε πολυ κοσμο και πολυ παλμο.  Αυτο ειναι το σημαντικοτερο. Κατα δευτερον, η αστυνομια δεν ηταν καθολου διακριτικη. Εκει που στις αλλες πορειες υπηρχαν 5-6 ΜΑΤατζηδες σε καθε στενο, τωρα ηταν ολοκληρες διμοιριες.
Ημουν στο μπλοκ της Πατρας, αυτο που διαλυθηκε και ξυλοκοπηθηκε οσο κανενα αλλο. Φτανοντας στην βουλη, αρχιζουν τα επεισοδια. Οι μπαχαλοι (εννοωντας ετσι τα ατομα τα οποια περιφερονται με μολοτοφ ΚΑΙ ΟΧΙ ολους τους αναρχικους συλληβδην) αρχιζουν να εκτοξευουν πετρες, και η αστυνομια τους ριχνει δακρυγονα. Τα χχημικα πεφτουν ολο και ποιο κοντα, με αποτελεσμα να γινεται η 1η οπισθοχωρηση. Φανταστειτε 35.000 ατομα να θελουν να πανε προς τα πισω. Πανικος, φωνες, ποδοπατημα. Τα πρωτα μπλοκ, του ΕΜΠ και της Πατρας προχωρουν, σπασμενα ομως. Περνωντας μπροστα απο την μεγαλη Βρεττανια,δεχονται επιθεση. Καποιοι τρεχουν να γλυτωσουν πισω στην υπολοιπη πορεια η οποια δεν μπορει πλεον να προχωρησει. Αναμεσα σε αυτους και εγω. Το ΕΜΠ και η μιση Πατρα περνουν, μεσα σε μια βροχη δακρυγονων. Η αστυνομια επιτιθεται με γκλοπ και τους στριμωχνει σε ενα στενο. Πανικος, καθως οι φοιτητες τρεχουν μεσα σε πολυκατοικιες για να σωθουν. Πισω στο υπολοιπο κομματι της πορειας, τα δακρυγονα συνεχιζουν να πεφτουν στην κεφαλη της, με αποτελεσμα να υπαρχουν αλλες 2 οπισθοχωρησεις, η μια μετα την αλλη. Χανει η μανα το παιδι και το παιδι την μανα, με φοιτητες να ποδοπατιουνται και να ουρλιαζουν. Μπινω στο μπλοκ της Κρητης, το οποιο βρισκεται μπροστα απο την πορεια και το οποιο αποφασιζει να προχωρησει. Ενα μπλοκ το οποιο αποτελουνταν κυριως απο γυναικες, σημειοτεων. Οταν φτανουμε εξω απο την Μεγαλη Βρεττανια, οι μπαχαλοι επιτιθονται στο ξενοδοχειο. Τα ΜΑΤ πλησιαζουν, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΓΙΖΟΥΝ ΚΑΝ και πεφτουν πανω μας με δακρυγονα. τρεχουμε να σωθουμε. Κρυβομαι μαζι με αλλα δυο παλικαρια πισω απο ενα περιπτερο που ειναι μπροστα στην τραπεζα απεναντι απο την μεγαλη βρεττανια (δεν ειμαι απο αθηνα, δεν ξερω τους δρομους, συγγνωμη. Ειμασταν στον δρομο που περναει μπροστα απο την βουλη). Μεσα στον καπνο βγαζω το κεφαλι μου και βλεπω να ερχονται απο την βουλη ΜΑΤ. Τρεχω μεσα στον κοσμο γιατι ηταν σιγουρο οτι θα με συλλαμβαναν. Εχουμε μεινει πλεον περιπου 200 ατομα τα οποια περικυκλωνονται και συμιεζονται στο υποστεγο της τραπεζας. Αν ειδε καποιος την Ελευθεροτυπια την χθεσινη, ειμασταν στην κεντρικη της φωτογραφια.... Τα ΜΑΤ μας περικυκλωνουν, αρχιζουν να μας ψεκαζουν με τις φυσουνες και να ριχνουν ασφυξιογονα μεσα στον κοσμο, ο οποιος προσπαθωντας να γλιτωσει πεφτει πανω στις ζαρντινιερες και στα καγκελα...αλλοι πεφτουν κατω και ποδοπατουνται....αλλοι φωναζουν...Και μεσα σε ολα αυτα, βλεπω και 6 ΜΑΤατζηδες να πεφτουν πανω μας με γκλοπ.....στην αλλη πλευρα, καποιοι πιανουν ενα παιδι, το σερνουν στον δρομο και αρχιζουν να το δερνουν, ανοιγει καπως η κατασταση και τρεχω παλι πισω στην πορεια....
Οι βαρβαροτητες που ακουσα και ειδα ηταν απιστευτες. ΑΙΣΧΟΣ και ΝΤΡΟΠΗ. Δεν ξερω πραγματικα τι να πω. Ειδα κοπελες να ξυλοκοπουνται. Ειδα αστυνομικους να δερνουν ατομα πεσμενα στο οδοστρωμα και να τους αδειαζουν φυσουνες πανω τους. Ειδα την επιθεση των ΜΑΤ στον κοσμο μπροστα στον αγνωστο στρατιωτη με εκεινες τις καινουργιες χειροβομβιδες που αναφλεγονται....Ειδα ΜΑΤατζη να  χτυπαει κοπελα μεσα στη φιλοσοφικη και εκεινη να ειναι γονατισμενη και να τον παρακαλαει....
Ειμαι ακομα ταραγμενος, και εχω παει σε πολλες πορειες και εχω δει πολλα. Τιποτα σαν τα προχθεσινα παντως. Δεν ξερω τι να πω. Κινητοποιουμαστε τοσο καιρο και εχουμε μια κυβερνηση η οποια θεωρητικα κοπτεται περι της νεολαιας, η οποια εχει κανει τον κοσμο να πιστευει οτι ειμαστε στην καλυτερη ταραξιες και στην χειροτερη ναρκομανεις....Βλεπω εναν νομο που δεν τον θελει σχεδον κανενας να περναει γιατι θελει ο Καραμανλης να δειξει οτι κανει εργο και να κερδισει τις επομενες εκλογες.....Δεν ξερω τι να πω....Αυτα τα πραγματα δεν πρεπει να μενουν ετσι. Ολοι στον αγωνα....
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #563 στις: 10/03/07, 10:47 »
Δεν αναφερομαι στους φοιτητες ομως. Αναφερομαι σε παιδια Λυκειου, που καταδικαζουν την συμμετοχη και των υπολοιπων κοινωνικων ομαδων ( βλεπε fairy πχ ).
Εαν ζηταμε να "κοψουμε" αυτες τις κοινωνικες ομαδες, πρεπει να δεχτουν και τα ιδια πως δεν θα εχουν δικαιωμα συμμετοχης σε οποιοδηποτε γκαλοπ ή διαδηλωση!
Παρολαυτα, οταν ο μισος ελληνικος λαος πληρωνει τη παιδεια, πρεπει να εχει δικαιωμα να πει την αποψη του και γι'αυτην,ετσι δεν ειναι; Δεν μπορουμε να τους αποκλειουμε επειδη "δεν ξερουν". Το θεωρω ανοητη δικαιολογια, ιδιαιτερα οταν προερχεται απο ατομα τα οποια και τα ιδια δεν ειναι μεσα στην ανωτατη εκπαιδευση, ομως καθιστουν τους εαυτους τους πιο "αυθεντιες" απο το μεσο Ελληνα πολιτη!

Morrison, ελπιζω να ειχες την υπομονη να ξυπνησεις στις 8 το πρωι για να δεις ακριβως τι εδειχναν τα καναλια που ειπα. Αν δεν το εκανες, τοτε βρες καποιον που το εκανε και μετα θα δεις πως ο,τι μαρτυρια υπαρχει για ξυλοδαρμο φοιτητων, φανερωνεται απο τις εικονες που εδειξαν! Και το περιστατικο με τις κοπελες το εδειξαν πολλες φορες. Αρκει καποιος να ειχε ξυπνησει στις 8!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #564 στις: 10/03/07, 10:53 »
Freemind
Για τα γκαλοπ συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αν τα δει αναλυτικα ομως, θα διαπιστωσεις οτι και οι ερωτησεις ειναι καπως..... Δηλαδη, η ερωτηση "Πρεπει να μπαινει η αστυνομια στα Πανεπιστημια οταν γινονται φασαριες" δεν ισοδυναμει με "καταργηση του ασυλου" οπως παρουσιαστηκε...και πολλα αλλα τετοια.
Οσον αφορα τα καναλια. Δεν ξυπνησα. Γυρισα απο την Αθηνα κομματια, δεν μπορουσα να ξυπνησω. Αυτο που λες ειναι αληθεια, και σε πολλα καναλια υπηρχαν ρεπορταζ που εδειξαν πολλα που εγιναν. Γενικως ομως, δεν μπορω να ξεχασω οτι πριν τις 22 Φεβρουαριου εγιναν 3 πορειες, η μια πανελλαδικη στις οποιες δεν ανοιξε μυτη και τα καναλια δεν ειπαν τιποτα απολυτως....μονο οταν γινονται μπαχαλα ετρεχαν ολοι και τα εριχναν πανω μας. Δεν θελω να ειμαι απολυτος, καθως υπηρχαν δημοσιογραφοι οι οποιοι εκαναν μια χαρα την δουλεια τους.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #565 στις: 10/03/07, 10:58 »
Μα τα καναλια επιβιωνουν απο τα γεγονοτα, οχι απο την αιτια! Αυτο ειναι γνωστο και δεν εχει καμια σχεση με το θα καλυψουν ενα γεγονος ή θα το θαψουν επειδη καποιος εδωσε την εντολη! Ειναι θεμα  διαφημισης και κερδους, τιποτα παραπανω! Εξαλλου οι περισσοτεροι δημοσιογραφοι των ιδιωτικων σταθμων ειναι αποφοιτοι κατι ιδιωτικων ΙΕΚ που ουτε η μανα τους ξερει τι κανουν μεσα!
Αντιθετως, νομιζω πως τα ρεπορταζ της ΝΕΤ ειναι πολυ καλυτερα, αλλα δεν στεκονται σε αναλυσεις, παρα μονο στο τι συνεβει!
Γκαλοπ εγιναν πολλα και οι ερωτησεις δεν ηταν τοσο αοριστες. Εξαρταται απο την εταιρια και απο την σοβαροτητα της :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #566 στις: 10/03/07, 11:12 »
Δεν αναφερομαι στους φοιτητες ομως. Αναφερομαι σε παιδια Λυκειου, που καταδικαζουν την συμμετοχη και των υπολοιπων κοινωνικων ομαδων ( βλεπε fairy πχ ).

Εγώ απλά θα αναφέρω ένα περιστατικό που άκουσα χωρίς να ξέρω καν αν είναι αλήθεια (για να δούμε ότι πιθανόν δεν αποκλείονται μόνο άλλες κοινωνικές ομάδες αλλά και ομάδες φοιτητών):

Γιάννενα, Πανεπιστήμιο. Συνέλευση για τον αν θα συνεχιστεί η κατάληψη. "Ήρθα να ψηφίσω", "Τι έτος είσαι?", "4ο", "Α, φύγε εσύ δεν φηφίζεις, δεν σε ενδιαφέρουν πλεόν αυτά, εσύ τελείωσες τις σπουδές σου, μόνο τα δύο πρώτα έτη ψηφίζουν"
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #567 στις: 10/03/07, 11:29 »
Ποσο στοιχημα παμε King πως θα βγουν τωρα ολοι οι "μουφεξ" αντιεξουσιαστες και αριστεριστες του forum και θα σου πουν πως ειναι ψευτικη η ιστορια και πως στις συνελευσεις ολα πανε μια χαρα και υπαρχει δημοκρατια;
Και βαζω στοιχημα οτι ουτε ενας απο αυτους δεν εχει καν τον κοπο να μπει μεσα σε καποιο φοιτητικο επισημο forum για να δει τι λενε!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #568 στις: 10/03/07, 11:36 »
Κάτι τέτοιο θα γίνει... όπως όταν ρίχνεις ένα κομματάκι κρέας σε ένα ενυδρείο με πιράνχας.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #569 στις: 10/03/07, 11:41 »
Γιατι παν'απ'ολα, ολοι υποστηριζουν την ασυλια και τη διακινηση των αποψεων! Ου ναι..το ειδαμε στις καταληψεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #570 στις: 10/03/07, 12:02 »
Οπως ελεγαν και οι σοφιστες, αληθειες υπαρχουν πολλες, αρκει να ξερεις να τις διατυπωνεις σωστα!
Γνώμες υπάρχουν πολλές, φίλε freemind. H "αλήθεια μου" και η "αλήθεια σου" είναι σοφιστικά κόλπα που απευθύνονται σε ανθρώπους που δεν ορίζουν τον λόγο τους και το πνεύμα τους. Ή που δεν θέλουν, παραδόξως, να τον ορίσουν όπως παρατηρείται πολύ συχνά στην μεταμοντέρνα κουλτούρα που προσπαθούν με κάθε τρόπο να εισάγουν ορισμένοι. Γιατί άραγε?
Μήπως διότι όταν υπάρχουν πολλές γνώμες μπορεί τελικά να βρεις την αλήθεια ενώ όταν υπάρχουν πολλές "αλήθειες" δεν μπορείς να καταλήξεις και πρέπει κάποια να σου επιβληθεί?

Παράθεση
Σοφια, ατυχης η συγκριση μεταξυ της Χουντας και της Ελλαδας του 2007. Μιλαμε για τελειως διαφορετικη κατασταση, διαφορετικο αγωνα και διαφορετικη αντιμετωπιση. Καλυτερα να αφησουμε τους ανθρωπους που εζησαν επι χουντας να ξεχωρισουν τις 2 εποχες.
Η ιστορία μελετάται γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο. Για να μπορεί ο καθένας ακόμη κι αν δεν είναι αυτόπτης μάρτυς των γεγονότων να μπορεί να συγκρίνει γεγονότα και καταστάσεις, και να πράττει μαθαίνοντας από τα λάθη του παρελθόντος.

Όσον αφορά την μεταστροφή των ΜΜΕ τα οποία άλλα έλεγαν το βράδυ στις 8 Μαρτίου και άλλα το πρωϊ στις 9 Μαρτίου? Δεν οφείλεται σε τίποτε άλλο παρά στα μυνήματα που πήραν από την βάση. Σε ένα πρόχειρο "γκάλοπ" που έκανα στον τόπο μου (να σημειώσω ότι η ΝΔ παίρνει 75% συνήθως) δεν υπήρχε ούτε ένας σε 1000 άτομα που να υποστήριξε ότι τα γεγονότα προκλήθηκαν από τους φοιτητές.
Μπορεί να είμαστε δεξιοί αλλά δεν είμαστε ηλίθιοι και οι περισσότεροι δεν είμαστε καν οπαδοί. Ας το κατανοήσουν αυτό οι 155!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #571 στις: 10/03/07, 12:04 »
Δεν αναφερομαι στους φοιτητες ομως. Αναφερομαι σε παιδια Λυκειου, που καταδικαζουν την συμμετοχη και των υπολοιπων κοινωνικων ομαδων ( βλεπε fairy πχ ).

Εγώ απλά θα αναφέρω ένα περιστατικό που άκουσα χωρίς να ξέρω καν αν είναι αλήθεια (για να δούμε ότι πιθανόν δεν αποκλείονται μόνο άλλες κοινωνικές ομάδες αλλά και ομάδες φοιτητών):

Γιάννενα, Πανεπιστήμιο. Συνέλευση για τον αν θα συνεχιστεί η κατάληψη. "Ήρθα να ψηφίσω", "Τι έτος είσαι?", "4ο", "Α, φύγε εσύ δεν φηφίζεις, δεν σε ενδιαφέρουν πλεόν αυτά, εσύ τελείωσες τις σπουδές σου, μόνο τα δύο πρώτα έτη ψηφίζουν"

Αποκλείεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τι λέτε βρε σεις? Θα κάνουν μαγκιές οι πρωτοετείς και δευτεροετείς σε παλιούς?
Δεν υπάρχει περίπτωση!!!! Καμία!!!! Αφήστε που συνήθως τα περισσότερα μέλη των Δ.Σ είναι από 3ο και πάνω. Ποιος θα το πει αυτό? Μην ακούτε μούφες!!!!


Υ/Γ μήπως είμαι μούφας αντιεξουσιαστής και αριστεριστής και δεν το ξέρω? Επιτέλους ένα παντοτινό μου όνειρο έγινε πραγματικότητα!!! :D


« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/07, 12:08 από Witchking »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #572 στις: 10/03/07, 12:40 »
Μήπως μπέρδεψες το Πανεπιστήμιο με το στρατό?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Ιμπανεζιος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #573 στις: 10/03/07, 13:00 »
Ετυχε σημερα να ξυπνησω κατα τις 8 και να δω την πρωινη ενημερωση του mega που οντως εδειξε παρα μα παρα πολλες φορες το βιντεο που οι ματατζηδες δερνουν κοπελες κλπ. κλπ. κλπ.Παραληλα ομως εβλεπα και την πρωινη ενημερωση της ΝΕΤ οπου οι δημοσιογραφοι(και πιο συγκεκριμενα η δημοσιογραφος) μονο που δεν ειπαν οτι φοιτητες σπασαν στο ξυλο τα ΜΑΤ...Ελεος με τα κομματοσκυλα δλδ.
Ρωτησα το Αγιο Πνευμα αν υπαρχει σωτηρια και μου ειπε:"Γουτ γουτ..."

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #574 στις: 10/03/07, 16:22 »
το θεμα μας αυτη τη στιγμη  ειναι αλλο!

ειναι οι 61 συλληφθεντες,
οι οποιοι κατηγορουνται αυτη τη στιγμη για τα μυρια οσα και ειναι αθωοι!!
εχουν πιασει οσο κοσμο δεν μπορεσε νε ξεφυγει ...αλλου γινονταν τα επεισοδια και αλλου οι συλληψεις..και αυτο δεν μπορει να το μαφισβητησει κανεις..

καλλιστα στη θεση των ατομων που ε3χουν πιασει θα μπορουσε να ειμαστε ολοι μας,γιατι οι συλληψεις ηταν τυχαιες,επιαναν οτι ηταν πιο ευκολο γι αυτους!
αυτο δεν μπορει να αμφισβητηθει απο κανεναν..


εχουν κατηγορηθει ατομα για οπλοφορια επειδη κρατουσαν το πανο!!και η απλοφορια σημαινει κακουργημα..εχουν χωσει μολοτωφ σε τσαντες για να μπορεσουν να στηριξουν κατηγοριες..
ατομα που το συνελαβαν(απο το μπλοκ της θεσσαλονικης,διοτι σε αυτο εγιναν οι περισσοτερες συλληψεις,νομιζω 35),το ειχαν απομονωμενο και το χτυπουσαν ανελεητα,και απο τις φωνες καταλαβαν οι υπολοιποι συλληφθεντες τι γινοταν!
υπηρχαν τραυματιες και δεν τους πηγαιναν στα νοσοκομεια...βαρουσαν ανηλεως κοσμο,χωρις διακρισεις..



λοιπον αυτα δεν μπορουμε να τα αφηνουμε ετσι..
οι φοιτητες τσακιστηκαν την Πεμπτη..

παραθετω καταγγελια απο το σωματειο εργαζομενων ερυθρου σταυρου
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/07, 16:41 από Σοφία »
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..