Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680948 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #800 στις: 19/04/07, 23:20 »
Μπα!!??? Οταν μιλαμε για αστυνομια και ξυλο και καταληψεις, ολα σας αρεσουν και ορματε με τα χιλια!
Οταν μιλαμε ομως με ενα πραγματικο γεγονος ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟ απο την ΕΕ, για ατομα που θα παρουν στο μελλον τη δικη σας θεση εργασιας, λεω χαζομαρες και ειμαι ειρωνικος;
Μονοι μας τοσο καιρο δεν απαξιωσαμε την Παιδεια? Μονοι μας δεν αποδεικνυουμε πως οχι μονο δεν ειμαστε ικανοι για μια δημοσια παιδεια,αλλα συμπεριφερομαστε ολο και πιο χειροτερα καθημερινα;
Δεν ειμαστε το μονο κρατος που οι καθηγητες πανεπιστημιου συμπεριφερονται ως κρατος εν κρατη, και αποφασιζουν να μην ΤΗΡΗΣΟΥΝ νομο του κρατους;
Πειτε μου..Σε ποια αλλη χωρα γινονται τετοια πραγματα; Σε ποια αλλη χωρα η καθε παραταξη κολλαει αφισες σε παραθυρα, καταστρεφει τοιχους και παιζει ξυλο; Μαλλον καλυτερα..Ποια αλλη χωρα εχει κομματικοποιηση και μαζοποιηση νεων απο τα 18 τους χρονια μεσα στο ιδιο το πανεπιστημιακο συστημα εκπαιδευσης; Σε ποια αλλη χωρα οταν λες τη γνωμη σου μεσα σε ιδρυμα Ανωτατης Εκπαιδευσης που επιτρεπει ( στα χαρτια ) την διακινηση ιδεων ελευθερα, θεωρεισαι φασιστας και χουντικος και σε αρπαζουν στις φαπες;
Σε ποια αλλη χωρα βλεπω 2 μαθητες Λυκειου να μιλανε για την ανωτατη εκπαιδευση ενω σε λιγες μερες ξεκινανε τις εξετασεις τους;
Θα μου πειτε "και τι σε κοφτει εσενα ρε φιλε που δεν διαβαζουμε ή δεν κοιταμε τα μαθηματα μας Πεμπτη βραδυ"...
Με κοφτει ρε παιδια, γιατι ειμαι Ελληνας ( γ**ω το κερατο μου μεσα δηλαδη ) και οταν βλεπω ξενοφερτα παιδακια των πλουσιων μπαμπαδων να πιανουν τις δουλειες μας και δουλειες σας επειδη εχουν ενα πτυχιο ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ απο Αγγλια, με πιανει το παραπονο..Γιατι εμεις να ειμαστε παντα οι κωλοδουλοι και οταν μας λενε 'σκυψε το κεφαλι" εμεις λεμε και ευχαριστω?!

Δεν εχω κατι αλλο να πω..Αν η ειρωνια δεν πιανει και δεν αισθανεστε την ανεργια στην πλατη σας, τοτε τι να πω..Απλα διαβαστε τα αρθρα και δειτε ποια ειναι η πραγματικη αληθεια...Γιατι κανεις δεν προκειται να σας την πει μεχρι να πατε να βρειτε δουλεια..Μεχρι τοτε, θα προσπαθησουν να κερδισουν τα παντα απο εσας ( και εμας ) και οταν θα εισαστε "ψοφιοι" θα σας κανουν τη χαρη να σας βαλουν σε ενα γραφειο να λετε "Ευχαριστω"...
Αυτα...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #801 στις: 19/04/07, 23:27 »
Ελα ρε free τωρα... Δηλαδή αυτό δεν θα συνέβαινε αν δεν γινοντουσαν οι καταλήψεις? Θα ελεγε η ΕΕ, αφού τα δημόσια ελληνικα πανεπιστήμια δεν κάνουν πορίες ας τους αφήσουμε να μην τηρούν τους νόμους του συνταγματος, ας μην αποφασίσουμε αυτο! Ασε μας μωρε! !

Εμενα την θεση μου θα μου την φαει το πλουσιόπαιδο που θα βγεί απτό ιδιωτικό ελληνικό πανεπιστήμιο!!!!

Οσο για το αν διαβαζω εγω και ο αρης, ασε μας να το ξέρουμε εμεις καλύτερα...απλα εμεις προτιμαμε όσο ελευθερο χρονο εχουμε να μπαινουμε internet απτο να βλέπουμε μαρια η ασχημη και χατζηνικολαου! !!   >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #802 στις: 19/04/07, 23:28 »
Αν το ελληνικο δημοσιο πανεπιστημιο ηταν ανταγωνιστικο, κανενα παιδι απο αυτα που λες δεν θα σου επαιρνε τη θεση...Ομως, τι καναμε για να γινει ανταγωνιστικο? Καταληψεις, πορειες, και κλεισμενο κεντρο της Αθηνας...Τωρα εχουμε 3πλες εξεταστικες, χαμενες υλες και ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟ της ποιοτητας σπουδων στη κλιμακα αποδοσης του εξωτερικου!!
Μπραβο μας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #803 στις: 19/04/07, 23:36 »
τωρα θυμήθηκες εσύ την υποβαθμισμένη ελλ. παιδεία. Οχι που τόσα χρόνια η νοοτροπία του ελληνα φοιτητή ήταν "φραπε στην καφετερια και τάβλι στο κυλικείο" ?  ::)

Και στο κατω κατω, φαγοθήκατε πια όλοι "Δεν θα εχουμε δουλειά! Δεν έχουμε δουλειά!" Εγω ξέρω ότι όποιος θέλει να βρει δουλειά βρίσκει.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #804 στις: 19/04/07, 23:37 »
Ναι...ειδες τα αρθρα που εβαλα? Οχι? Δες τα τοτε!

Παράθεση
ΕΙΝΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΙΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ

«Στην Ελλάδα μπορεί να ξεκινήσεις με 1.000 ευρώ και να πεθάνεις με 1.000 ευρώ

Είναι μόλις 25 χρόνων. Εδώ και έξι μήνες εργάζεται στην Καλιφόρνια ως μηχανικός υπολογιστών σε μία από τις μεγαλύτερες εταιρείες αναζήτησης στο Ιντερνετ και παίρνει ένα μισθό σχεδόν δεκαπλάσιο από τον βασικό που θα έπαιρνε στην πρώτη του δουλειά στην Ελλάδα.

Τελείωσε ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστών στο Ε.Μ. Πολυτεχνείο και αποφάσισε να κάνει διδακτορικό στην Αμερική, όπου έγινε αποδεκτός με υποτροφία σε Πανεπιστήμιο του Ιλινόις. Στα δύο χρόνια πήρε μάστερ στην πληροφορική.

Σε όλα τα πανεπιστήμια της Αμερικής λειτουργούν «υπηρεσίες καριέρας» που διευκολύνουν ουσιαστικά τους φοιτητές στη μετάβασή τους στην αγορά εργασίας, μας λέει.

Εκπρόσωποι εταιρειών επισκέπτονται συχνά - πυκνά τα πανεπιστήμια αναζητώντας νέους ανθρώπους που θα εργαστούν στο μέλλον γι' αυτούς.

Κάπως έτσι λοιπόν ξεκίνησαν τα πράγματα και για το συνομιλητή μας, που για τους δικούς του λόγους θέλει να κρατήσει την ανωνυμία του. Οταν εκπρόσωποι της εν λόγω εταιρείας βρέθηκαν στο Πανεπιστήμιο του Ιλινόις, καθώς «το πρόγραμμα πληροφορικής του είναι από τα πέντε καλύτερα της Αμερικής», έδωσε τις πρώτες δύο συνεντεύξεις και βρέθηκε γρήγορα ανάμεσα σε ένα μικρό αριθμό ανθρώπων που διάλεξε η εταιρεία για να προχωρήσουν στο επόμενο στάδιο.

Ολα πληρωμένα

Τον κάλεσαν στην Καλιφόρνια, με όλα τα έξοδα πληρωμένα, για ούτε μία ούτε δύο αλλά πέντε ακόμη συνεντεύξεις.

«Είχα άγχος - διηγείται. Ηθελα για την εμπειρία να δουλέψω στην Αμερική. Η διαδικασία ήταν δύσκολη γιατί λαμβάνουν άπειρα βιογραφικά. Επρεπε να απαντήσω σε μια σειρά από ερωτήσεις σε μορφή γρίφων που είχαν να κάνουν με τη λύση τεχνικών προβλημάτων πάνω στο αντικείμενό μου. Ηθελαν να δουν αν έχω αναλυτική σκέψη».

Τελικά τα κατάφερε. Για πόσο και ο ίδιος δεν ξέρει: «Εδώ δεν κάνεις συμβόλαιο. Οσο τους κάνεις σε κρατάνε. Ανά πάσα στιγμή μπορούν να σε απολύσουν χωρίς αποζημίωση ή μπορείς να φύγεις και εσύ».

Οι συνθήκες εργασίας φαντάζουν ιδιαίτερα ανθρώπινες, καθώς κανονίζεις εσύ το ωράριό σου, αν θες μπορείς να δουλέψεις πρωί ή απόγευμα, αρκεί να τελειώνει η δουλειά. Δωρεάν φαγητό, γυμναστήριο εντός του χώρου εργασίας, ασφάλεια υγείας αλλά και μπόνους ανάλογα με την επίδοση είναι μερικές μόνον από τις έξτρα παροχές.

* Αν είχες μείνει στην Ελλάδα, τι πιστεύεις ότι θα έκανες τώρα;

«Αντίστοιχη δουλειά στην Ελλάδα δεν υπάρχει. Κάτι θα έκανα, αλλά δεν έχω ιδέα τι. Στην Ελλάδα, στο δικό μου επάγγελμα ως υπάλληλος σε μια εταιρεία δεν θα μπορούσα να ξεφύγω από τα 700 ή τα 1.000 ευρώ. Εδώ έχεις προοπτικές καριέρας δουλεύοντας σε μία και μόνο εταιρεία. Κάθε χρόνο γίνεται αξιολόγηση και μπορείς να πάρεις προαγωγή και περισσότερα χρήματα. Στην Ελλάδα, μπορεί να ξεκινήσεις με 1.000 ευρώ και να πεθάνεις με 1.000».

Αγνωστες λέξεις

Οσο ήταν στο Ε.Μ. Πολυτεχνείο δεν άκουσε ποτέ για το γραφείο διασύνδεσης και εξυπηρέτησης φοιτητών και νέων αποφοίτων, ενώ θυμάται ακόμη πως «κάποια φορά ακυρώθηκε ομιλία επιχειρηματία που ήταν προγραμματισμένη να γίνει στο Πολυτεχνείο αφού, αν ερχόταν, μερίδα φοιτητών απειλούσαν να του πετάξουν αβγά».

Θεωρεί πως τα πανεπιστήμια στην Ελλάδα υστερούν σε επίπεδο, υποδομή και οργάνωση. «Δεν γίνεται πρακτική άσκηση, δεν υπάρχει σύνδεση με την αγορά εργασίας. Γίνονται βέβαια καταλήψεις, απεργίες και οι καθηγητές δεν είναι και όλοι τους αστέρια...».
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #805 στις: 19/04/07, 23:38 »
Παράθεση
«Υπάρχει και η τάξη των 300-600 ευρώ»

Δημιούργημα των οικονομιών που διαθέτουν έναν εκτεταμένο και κυρίαρχο ιδιωτικό τομέα αποτελεί, σύμφωνα με τον Σωτήρη Χτούρη, καθηγητή Κοινωνιολογίας στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου, η γενιά των 700 ή των 1.000 ευρώ. Νέοι άνθρωποι στη Γερμανία, τη Γαλλία, την Ιταλία υποχρεώνονται σε μια διαρκή και επαναλαμβανόμενη χαμηλόμισθη μαθητεία, με στόχο τη μείωση του συνολικού κόστους εργασίας των επιχειρήσεων.

Πρόκειται, λέει, για ένα φαινόμενο που απορρέει από τις διαρκείς αναδιαρθρώσεις τόσο της παραγωγής όσο και της αγοράς εργασίας όπου κυριαρχούν οι μεγάλες και πολυεθνικές επιχειρήσεις. Αυτές ακριβώς επιβάλλουν ολοένα και περισσότερο νέες μορφές ευέλικτης εργασίας, καθώς και έντονη κινητικότητα του ανθρώπινου δυναμικού.

«Η γενιά των 700 ευρώ, ως έννοια, αποτελεί έτσι», τονίζει ο καθηγητής, «μια μεταφορά κοινωνιολογικών και οικονομικών προτύπων της αγοράς εργασίας από οικονομίες που διαθέτουν έναν εκτεταμένο και κυρίαρχο ιδιωτικό τομέα. Αυτό το ευρωπαϊκό και βορειοαμερικανικό φαινόμενο παρουσιάζει κάποιες ομοιότητες με την πάντα κρατούσα πρακτική των ελληνικών επιχειρήσεων να αμείβουν τους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας με το χαμηλό βασικό μισθό, που κατά μέσο όρο είναι αντίστοιχος με το ανεπίσημο όριο φτώχειας».

Ο κ. Χτούρης παρατηρεί κάποιες ομοιότητες αλλά επισημαίνει και διαφορές ανάμεσα στη γενιά των 700 ευρώ στην Ελλάδα και στις άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες καθώς εδώ παρατηρούνται άλλου είδους προβλήματα. Στην Ελλάδα οι απόφοιτοι με υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης απευθύνονται σε τμήματα μιας κατακερματισμένης αγοράς εργασίας που διαμορφώνονται κυρίως από τον ευρύτερο δημόσιο τομέα (εκπαίδευση, δημόσιες υπηρεσίες, ΝΠΔΔ, οργανισμοί κ.ά.). Η απορρόφηση στελεχών με υψηλή εξειδίκευση είναι σχετικά χαμηλή στον ιδιωτικό τομέα, ενώ στο δημόσιο τομέα περιορίζεται ολοένα και περισσότερο λόγω του χαμηλού τεχνολογικού εκσυγχρονισμού των επιχειρήσεων.

Οι τρόποι εισόδου στο δημόσιο τομέα έχουν γίνει πλέον πολύπλοκοι (λόγω ΑΣΕΠ, περιορισμού θέσεων), με αποτέλεσμα η νέα γενιά στελεχών και αποφοίτων να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα εύρεσης μιας σταθερής θέσης εργασίας στο Δημόσιο. Στον απόηχο αυτής της εξέλιξης, προσθέτει ο κ. Χτούρης, βρίσκεται και η ραγδαία αύξηση της προτίμησής τους για σχολές των ΑΕΙ που οδηγούν άμεσα στην κρατική απασχόληση (Αστυνομία, Στρατός) και για επαγγέλματα που προστατεύονται από το κράτος και από ισχυρές επαγγελματικές και συντεχνιακές οργανώσεις (μηχανικοί, αρχιτέκτονες, δικηγόροι).

Ο κ. Χτούρης θα επισημάνει, επίσης, πως στην Ελλάδα εκτός από τη γενιά των 700 ευρώ θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και για «την κοινωνική τάξη των 300-600 ευρώ, στην οποία μόνον ένα μικρό τμήμα του εισοδήματος συμπληρώνεται από τυχόν επιδόματα της κοινωνικής πολιτικής». Στην ομάδα αυτή ανήκουν νέοι άνθρωποι διαφόρων επιπέδων εκπαίδευσης, γυναίκες με μερική απασχόληση, μετανάστες, άνθρωποι άνω των 50 ετών και βέβαια ένα μεγάλο μέρος των συνταξιούχων. Αυτή η τάξη, αναφέρει ο καθηγητής, που αποτελεί πλέον ένα ολοένα μεγαλύτερο τμήμα του ελληνικού πληθυσμού, πέρα από τη χαμηλά αμειβόμενη εργασία, δεν έχει πλέον τη δυνατότητα να στηριχτεί στην κοινωνική υποστήριξη ή τη μεταφορά εισοδήματος από άλλα μέλη της οικογένειας. Επίσης, η τάξη αυτή αναλαμβάνει ένα μεγάλο βάρος: το κόστος της ελλειμματικής κοινωνικής πολιτικής όταν, για παράδειγμα, επιφορτίζεται με τη φροντίδα των ηλικιωμένων, των παιδιών και των ατόμων με ειδικές ανάγκες.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #806 στις: 19/04/07, 23:40 »
Hurted εχεις βγαλει ενα πανεπιστημιο στα 4 χρονια, εχεις ξεσκιστει για ενα μεταπτυχιακο και μπαινεις στην αγορα εργασιας με 3 ξενες γλωσσες και πολλες ρυτιδες...Στα 25 σου μαθαινεις πως ο μισθος των 650-700Ε ειναι ο,τι πρεπει για αρχη...Στα 65 σου μαθαινεις πως ο μισθος των 700Ε δεν ηταν μονο η αρχη, αλλα και η συνεχεια...Και στα 70 σου μαθαινεις πως με συνταξη 300Ε πρεπει να ζησεις!

Εχεις δουλεψει ποτε Fairy? Σε παρακαλω, οταν μετα απο χρονια ( και πρωτα ο Θεος να ειμαστε καλα ) εισαι στο forum και εχεις ψαξει για δουλεια, ελα να μας εκθεσεις την αποψη σου! Για την ωρα συντηρεισαι απο αλλους!

τωρα θυμήθηκες εσύ την υποβαθμισμένη ελλ. παιδεία. Οχι που τόσα χρόνια η νοοτροπία του ελληνα φοιτητή ήταν "φραπε στην καφετερια και τάβλι στο κυλικείο" ?  ::)
Εννοεις μηπως τα παιδια των 27χρονων που ανηκουν στα οργανωτικα των παραταξεων και πηγαινουν μετα τις πορειες για ενα καφεδακι στο κολωνακι?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #807 στις: 20/04/07, 00:41 »
Freemind

Θα είμαι ειλικρινής... Διαφωνω στο τρόπο που εκφράζεσαι σε αυτά τα θέματα....ΑΛΛΑ +1000 σε αυτά που λές...

Ειδικά, οι παρατάξεις, έχουν παραγίνει.Χθές ,στη συνέλευση τμήματος που έγινε, η κάθε παράταξη έλεγε ότι της κατέβαινε...

Αφενός, η μία εκ των 2, δεν ήθελε συζήτηση με τους καθηγητές, ήθελε το αυτούσιο πλαίσιο που είχε ψηφιστεί, στη συνέλευση των φοιτητών.
Η άλλη, έλεγε το εξής Οποιαδήποτε προσπάθεια να γίνουν 11 βδομάδες μαθήματα στο εαρινό εξάμηνο, ισοδυναμεί με εφαρμογή του νόμου πλάισιο!!!! Και μετα έλεγαν οτι 7 βδομάδες φτάνουν...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #808 στις: 20/04/07, 00:48 »
Έχουμε ξεφύγει τελείως παίδες! Ποιος δεν ήξερε από την αρχή ότι ο νόμος θα περάσει ακόμα και ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα. Οι σχολές άνοιξαν. Τα μαθήματα που χαθήκαν παραείναι πολλά και ακόμα και τώρα προσπαθούμε να κοιτάξουμε πως θα περάσουμε λιγότερη ώρα πάνω στο βιβλίο και περισσότερη στην φραπεδιά. Άλλοι θα κάνουν μέχρι 24 ιουλίου μάθημα, για εξετάσεις ούτε λόγος. Άλλοι θα γράψουν μια φορά τώρα και δύο το σεπτέμβριο. Τα κάναμε σκατά και αντί να το δεχτούμε και να στρώσουμε τους κώλους μας να διαβάσουμε προσπαθούμε να βρούμε τρόπο να κάνουμε την κατάσταση ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ όσο το δυνατόν λιγότερη τραγική. Πότε θα σταματήσουμε να τεμπελιάζουμε ήθελα να 'ξερα...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #809 στις: 20/04/07, 01:25 »
Άλλοι θα κάνουν μέχρι 24 ιουλίου μάθημα

Αυτοί, είναι κωλόφαρδοι!!!! Στο πρόγραμμα που βγήκε, αν εξαιρέσεις τον Αύγουστο, ΟΛΕΣ οι μέρες ,απο τώρα, μέχρι τις 4/11, είναι στη σχολή.... Και τώρα, οι δικοί μας διαμαρτύρονται, και κάτι ακούγεται για κατάληψη.... ΠΡΕΠΕΙ να χαθεί το εξάμηνο, γιατι αλλιώς δεν μαθαίνουμε...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #810 στις: 20/04/07, 22:39 »
Εννοεις μηπως τα παιδια των 27χρονων που ανηκουν στα οργανωτικα των παραταξεων και πηγαινουν μετα τις πορειες για ενα καφεδακι στο κολωνακι?
Ξερεις πολύ καλά για ποιούς μιλάω. Και όχι δεν μιλάω γι 'αυτούς.

pa, isnogood

Εγω πάλι θα ξανααναφέρω την περίπτωση του πολιτικού τμήματος της νομικής, στο οποίο έκαναν καταλήψεις (πολύ καιρό) και ταυτόχρονα δεν εχασαν εξεταστική! Πωπω τα παιδια! Καποια συγγένεια με τον κοπερφιλντ θα εχουν. Δεν εξηγείται αλλιώς να το καταφέρουν αυτό. Ε? ?  ::) ::) ;D

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #811 στις: 20/04/07, 22:46 »
Καλά εσύ και όλη η ασυμβήβαστη γενιά που το παίζανε επαναστάτες τους τελευταίους 10 μήνες και κάνανε τα πράγματα πιο σκατά απ' όσο ήταν, όταν έρθει η ώρα να στήσετε κώλο για τον βασικό μισθό ελάτε να τα ξαναπούμε! Ακόμα και τώρα συνεχίζεται τις παπαρολογίες!! ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!! ΠΟΥ ΖΗΤΕ;;;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #812 στις: 20/04/07, 22:47 »
ειμαι κακος αλλα χαιρομαι που θα γινει μαθημα μεχρι και τον ιουλιο!
η κατάληψη 4 μηνες δεν ειναι παρατραβηγμένη απλα
αλλα παραπανω απο τα ακρα!
αλλα και μαθημα μεχρι τον σεπτεμβριο να γινει που λεει ο λογος
νομιζετε θα πατησει κανεις?
απο τον ιουνιο και μετα παραλια!!
αντε και καλο φθινόπωρο!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #813 στις: 20/04/07, 22:53 »
Τώρα που το πολιτικό της νομικής έκανε κατάληψη και δεν έχασε και εξεταστική καλύψαμε το σύνολο των σχολών.
Είμαι και γω σ αυτούς που θα δώσουν μια εξεταστική τώρα και μάλιστα του γενάρη και 2 το σεπτέμβρη.Αλλά τι να κάνω?Να ναι καλά οι "συνάδελφοι" συναγωνιστές που αποφασίζουν πως θα περάσω το καλοκαίρι μου.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #814 στις: 21/04/07, 21:41 »
Για να επιστρεψουμε στον τιτλο του θεματος παντως και οι 49 που δικαστηκαν απο την πορεια στις 8/3 αθωοθηκαν και στις θεσεις τους στα εδωλια των κατηγορουμενων καποιοι αστυνομικοι. Ποιοι ειναι αλητες οεο?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #815 στις: 21/04/07, 22:14 »
pa, isnogood

Εγω πάλι θα ξανααναφέρω την περίπτωση του πολιτικού τμήματος της νομικής, στο οποίο έκαναν καταλήψεις (πολύ καιρό) και ταυτόχρονα δεν εχασαν εξεταστική! Πωπω τα παιδια! Καποια συγγένεια με τον κοπερφιλντ θα εχουν. Δεν εξηγείται αλλιώς να το καταφέρουν αυτό. Ε? ?  ::) ::) ;D

Μη με φορτίζεις τώρα!!! Ούτε εμείς θα χάσουμε εξεταστική. Αλλα, με εξαίρεση τον Αύγουστο, δεν υπάρχει ούτε μια μέρα ελεύθερη. Στο ξαναλέω ούτε μέρα. Δεν θα χάσουμε ούτε μάθημα. Αλλα ας μιλήσουμε τώρα για το τίμημα των παρατάξεων

1) Συμπιεσμένη αναπλήρωση εξαμήνου.Το πρόγραμμα θα αναδιαμορφωθεί, για να περιλαμβάνει περισσότερες ώρες, λες και οι 8 δεν είναι αρκετές.
2)Ξαφνική απόφαση , να κάνουμε εξεταστική σε 3,5 βδομάδες. Οι οποίες βδομάδες,είναι οι αναδιαμορφωμένες που προανέφερα.
3)Κατευθείαν μετα την 3βδόμαδη εξεταστική, θα γίνουν μαθήματα για το εαρινό εξάμηνο για 8 βδομάδες, Διακοπή για αύγουστο, και μετα άλλες 3 βδομάδες μάθημα .
4)Στο καπάκι, εξετασατική εαρινού. 3 βδομάδες.
5)Στο καπάκι διπλή-επαναληπτική εξεταστική.4 βδομάδες.Τέλος στις 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ!!!! Όπου και θα αρχίσει το νέο εξάμηνο.

Κοινώς, μη πω που έχω γραμμένο το πολιτικό της Νομικής!!

Οπότε, άσε τις ειρωνείες τύπου Κόπερφιλντ, γιατι άλλοι είναι αυτοί που τον Ιούλιο θα κάθονται στα αμφιθέατρα και θα τα τρώνε στα μούτρα.!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #816 στις: 21/04/07, 22:53 »
το θέμα είναι ότι αυτοι που παλεύουν (με ή χωρίς εισαγωγικά) για την ποιότητα των σπουδών μας, είναι αυτοί οι ίδιοι που υποβαθμίζουν την ποιότητά τους.
ακόμα και αν δεν χάθηκε η εξεταστική τους, εσύ ειλικρινά πιστεύεις ότι η ποιότητα των σπουδών τους εκείνο το εξάμηνο ήταν αξιόλογη;
αυτοί που παλεύουν για σωστή εκπαίδευση και για το καλό όλων, τώρα τους νοιάζει να σώσουν εξεταστικές τσάτρα πάτρα άσχετα αν δεν πηγαίνουν στα μαθήματα ή εκ των πραγμάτων τα μαθήματα δεν μπορούν να διδαχθούν σωστά.
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #817 στις: 22/04/07, 15:14 »
Και να συμπληρωσω ξανα με αυτο που ειπα στην αρχη...Οταν ΜΟΝΟΙ μας καταφεραμε και υποβιβασαμε το πτυχιο που θα παρουμε με τα παραπανω προβληματα ( προβληματικα εξαμηνα, συμπιεση υλης, κλπ κλπ ), θεωρουμε απιθανο ο,τι ενας πτυχιουχος ξενου κολλεγιου ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥ ΠΛΕΟΝ απο τη ΕΕ και την Ελλαδα, δεν θα παρει τη θεση που θα μπορουσαμε να διεκδικησουμε εμεις;
Σκεφτειτε σαν επιχειρηματιας! Ποιον θα θελατε στη δουλεψη σας..Εναν αποφοιτο δημοσιου πανεπιστημιου της γενιας μας ( που εφαγε 1 χρονο σε καταληψεις και αλλα 2 σε αντιδρασεις στο νομοσχεδιο ) ή εναν αποφοιτο ενος βρετανικου κολλεγιου που σε 3-4 χρονια πληρωσε και εγινε ενα εμπειρο και καλο προϊον εργασιας?
Ας μου του απαντησουν οι εξυπνακηδες του Λυκειου που δεν εχουν πατησει ποτε το ποδι τους σε Πανεπιστημιο, δεν εχουν δει την κατασταση του ελληνικου πανεπιστημιου και δεν εχουν ψαξει ποτε για δουλεια, αλλα ολα ερχονται ετοιμα και ωραια απο το μπαμπα και τη μαμα.
Ας μου το απαντησουν και οι εξυπνακηδες "επαναστατες" φοιτητες, που τους λεγανε "καντε καταληψη και παλεψτε" και αυτοι εβαζαν παρωπιδες και ορμαγαν στη μαχη των "αλλων"...Μονο που οι αλλοι ειναι ηδη βουλευτες ή "ανακατευονται" με την πολιτικη ( αρα εχουν παντα μια θεση και χρηματα ), ενω εσεις εισαστε απλα "εργαλεια", που ελπιζουν στο μελλον να εισαι και οι ψηφοφορι τους!
Δεν θελατε το αρθρο 16 οπως ειναι? Ωραια! Φατε τωρα τα ιδιωτικα πανεπιστημια και τους αποφοιτους τους στη "μαπα". Δεν φταιει κανεις αλλος. Δειτε το πιο καθαρα!
Μεταξυ μας..."ειμαστε ζωα...γιατι ετσι μας αρεσει" !

Και να ξεκαθαρισω κατι! Δεν εχω κανενα προβλημα με τους φοιτητες που ειναι σε ιδιωτικα κολλεγια-πανεπιστημια. Πολλοι μπορει να εχουν την οικονομικη ανεση να το κανουν, ή αλλοι μπορει να δουλευουν για να βγαλουν τα διδακτρα! Ιδιαιτερα η δευτερη περιπτωση απαιτει συγχαρητηρια.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/07, 15:18 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #818 στις: 22/04/07, 15:30 »
Freemind 

1ον (στο ειχα ρωτησει και σε προηγουμενο ποστ μου αλλά δεν μου είχες απαντήσει), αν δεν γίνονταν οι καταλήψεις νομίζεις ότι οι απόφοιτοι ιδιωτικών πανεπιστημίων δεν θα σου έπερναν την θέση.??(εσένα και του οποιουδήποτε άλλου). Το πρόβλημα δηλαδή ήταν οι καταλήψεις? Με καταλήψεις ή χωρίς, αυτό που λές θα συνέβαινε.

2ον Πες μου, ποιός ήταν ο λόγος που γίνονταν οι καταλήψεις? Ποιο ήταν τον βασικό αίτημα των φοιτητών που διαμαρτύρονταν? (Θελω να μου το πεις εσύ ο ίδιος αυτό και μετά θα συνεχίσω)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #819 στις: 22/04/07, 15:52 »
1) Κοιτα, τη θεση δεν θα μου την επΕρναν σιγουρα..Ισως επαιρναν, αλλα και παλι δεν θα ηταν τοσο σιγουρα τα πραγματα, μιας και καποια τμηματα σε αυτην την φουκαριαρα τη χωρα εχουν ενα ονομα και μια αιγλη, ωστε πολλοι επιχειρηματιες να γλυκοκοιτανε τους αποφοιτους τους.

2) Ποια απο ολες τις αποψεις θελεις? Της ΠΑΣΠ? Των Αριστερων Κινησεων? Ποιας παραταξης?
Ειδες? Τοσες πολλες αποψεις που κανεις δεν ηξερε για ποιο λογο κατεβαινει στη διαδηλωση και στην καταληψη. Το βασικο αιτημα δεν ηταν απλα η αναθεωρηση του αρθρου ή η συζητηση επι αυτου, αλλα η καταργηση του! Πως εκανε η Χουντα "Αποφασισωμεν και διατασωμεν την καταργηση"? Ετσι ακριβως εκαναν και οι "υπερμαχοι" των καταληψεων...Και με τι σκοπο "ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ"
Σιγα ρε φιλε...λες και δεν την καταφερναμε απο μονοι μας αυτη την υποβαθμιση..Θελαμε και βοηθεια απο το κρατος!!

Απαντα και εσυ στα ερωτηματα μου fairy!
1. Εχεις μπει ποτε σε πανεπιστημιο?
2. Εχεις δει την κατασταση των πανεπιστημιων? Οχι απλα να την γνωριζεις οπως στην λενε, αλλα να εισαι μεσα..
3. Εχεις αναζητησει ποτε δουλεια;
4. Εχεις δουλεψει γενικα ποτε;

Αυτα τα ολιγα..Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/07, 15:59 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #820 στις: 22/04/07, 16:02 »
Freemind 
Το πρόβλημα δηλαδή ήταν οι καταλήψεις? Με καταλήψεις ή χωρίς, αυτό που λές θα συνέβαινε.
Οποτε, γιατι οι καταληψιες ανησυχουσαν για τα ιδιωτικα πανεπιστημια? Αφου αυτα οχι μονο υπαρχουν στην Ελλαδα, αλλα ζουν και βασιλευουν μεσω κολλεγιων και λοιπων παραρτηματων!
Επομενως, ηταν μια χαμενη μαχη; Αυτο μου λες; Αυτο ειναι κωμικο!! Θυσιαστηκαν τοσοι μηνες για ενα χαμενο λογο;
Αφου το ηξεραν απο την αρχη, γιατι βασανισαν τους υπολοιπους;
Ξερω ξερω.."ποτε μην πεσεις χωρις μαχη"...Δεν λεω κατι αντιθετο με αυτο. Το σωστο ομως ειναι "εαν κανεις μια χαμενη μαχη, τουλαχιστον κανε την ετσι ωστε να προκαλεσει τη μεγαλυτερη ζημια στον εχθρο"!! Εμεις καταφεραμε και καναμε μια χαμενη μαχη, με τις μεγαλυτερες απωλειες για μας!
Μπραβο μας και σε αυτο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #821 στις: 22/04/07, 16:31 »
Το πρόβλημα δηλαδή ήταν οι καταλήψεις? Με καταλήψεις ή χωρίς, αυτό που λές θα συνέβαινε.

Άλλο, είμαι σε μειονεκτική θέση, και προσπαθώ, άλλο, παίρνω μαζί μου και μια πέτρα, για να βουλιάζω στα σκ@τ@ καλύτερα...


Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #822 στις: 22/04/07, 17:46 »
Freemind

Αυτο που τόσους μήνες φωνάζανε στα πανεπιστήμια ήταν "ΟΧΙ ΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ" . Λοιπόν, πως εσύ που κατηγορούσες τις διαμαρτυρίες των φοιτητών και έλεγες ότι γίνονται χωρίς λόγο, γυρνάς τώρα και λες ότι οι απόφοιτοι των ιδιωτικών πανεπιστημίων σου παίρνουν την δουλειά? Εσύ υποτίθεται πως συμφωνείς με τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.  ::)
Επιπλέον, λες πόσο άσχημη είναι η κατάσταση τώρα που αναγνωρίζουν τα πτυχία ξένων ιδιωτικών πανεπιστημίων. Για σκέψου πόσες φορες χειρότερη θα γίνει όταν φτιαχτούν και στην ελλάδα ιδιωτικά πανεπιστήμια.!!! Οπότε μάλλον κάτι ήξεραν οι φοιτητές και φωνάζανε. υπήρχε λόγος.

Αν όντως φτιαχτουν ιδιωτικά πανεπιστήμια στην ελλάδα, αυτό που λές θα γίνεται σε 20πλασιο βαθμο. Αρα λοιπόν τι προτείνεις?


Και ρε παιδιά συγνώμη, θέλετε να μου πείτε ότι όταν το 2012 παω να πιάσω δουλειά θα μου πούνε " Δεν σε προσλαμβάνουμε, γιατί κάποτε, το 2006, στην σχολή που τελείωσες  είχαν κάνει κατάληψη" ?
Αυτο θα είναι το πρόβλημά τους? Μπορεί να μου πουνε "δεν σε προσλαμβάνουμε γιατι εχεις τελειώσει μια σχολή που δεν είναι τόσο καλή όσο η ταδε ιδιωτική" Σαυτό όμως δεν φταίνε οι καταλήψεις που έγιναν τώρα. Στοιχειώδης λογικη ρε παιδια!

Η απάντηση σε όλα σου τα ερωτήματα είναι όχι.
Δικια μου ερώτηση τώρα Αν εγώ τελειώσω ιατρική αθήνών ή αρχιτεκτονική ή τετοια σχολή απ'τις "καλές" θα προτιμήσουν τον φοιτητή απ'΄έξω ?
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/07, 17:50 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #823 στις: 22/04/07, 17:50 »
Το πρόβλημα δηλαδή ήταν οι καταλήψεις? Με καταλήψεις ή χωρίς, αυτό που λές θα συνέβαινε.

Άλλο, είμαι σε μειονεκτική θέση, και προσπαθώ, άλλο, παίρνω μαζί μου και μια πέτρα, για να βουλιάζω στα σκ@τ@ καλύτερα...



Ακριβως! Και η πλακα ειναι πως ενω εαν δεν ειχαμε κανει καταληψεις, θα υπηρχε το περιθωριο ενος παρομοιου αγωνα, τωρα που βρεθηκαμε προ αποφασισμενων καταστασεων ( αναγνωριση των πτυχιων των ιδιωτικων πανεπιστημιων και στην Ελλαδα ), δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα! Ειναι τοσα πολλα τα προβληματα που προκαλεσε ο εξυπνος σχεδιασμος των ανθρωπων που οργανωσαν τις καταληψεις ( και οταν λεω ανθρωπων, εννοω των κυριων που εβαλαν τους φοιτητες να παιξουν το παιχνιδι τους ) που τωρα μπορουν ανετα να σηκωσουν τα χερια τους και να πουν "οι φοιτητες φταινε..καλυτερα να εκαναν αλλο ειδος αγωνα" και να την βγαλουν "καθαρη"...
Τι υποννοει το συνομωσιολογικο μυαλο μου; Απλα πραγματα:
Η κυβερνηση πιεστηκε να περασει το αρθρο 16 πριν τον Μαϊο, γιατι πολυ απλα μεσα στο Μαϊο θα αποφασιστει απο το Πρωτοδικειο Αθηνων ( ή μαλλον καλυτερα...θα επισημοποιηθει ) η αναγνωριση ολων των πτυχιων ιδιωτικων κολλεγιων που ανηκουν στην ΕΕ. Ετσι, ενω μεν το νομοσχεδιο θα το περναγε με την ευθυνη της η κυβερνηση και θα ειχε μια "πισινη" στο ο,τι "μα ρε παιδια, τα πτυχια τους δεν θα ειναι ισοτιμα..το λεει το ελληνικο συνταγμα", τωρα δεν μπορει να το πει αυτο, αλλα λογω πιεσεων απο τους φιλους Ευρωπαιους, θα εχουμε και αναγνωρισμενα διπλωματα στο συνταγμα μας! Ωραιο? Παμε παρακατω...
Για να ωθησει τους επιχειρηματιες των ιδιωτικων να μπουν στην Ελλαδα, πρεπει να υποβιβασει το ελληνικο πανεπιστημιο. Μπορει να ηταν σε χαμηλα επιπεδα, ομως καποιες σχολες ( οπως Διεθνων και Ευρωπαϊκων Σπουδων ή ορισμενα τμηματα Νομικης, κλπ ) ηταν "προκλητικα καλες" για τον ανταγωνισμο των ιδιωτικων πανεπιστημιων. Τι κανεις; Βαζεις κομματα σαν τον ΣΥΝ ( που μην μου πειτε πως δεν αποτελει τσιρακι για να παιρνει ψηφοφορους απο ΚΚΕ και ΠΑΣΟΚ και να αποδυναμωνει τα 2 κομματα ) να πιεσουν τις νεολαιες του να κανουν καταληψεις. Βαζεις βεβαια και τους ΔΑΠιτες να ειναι υπερ του νομου, για να παιζεις σε διπλο νταμπλο, δειχνοντας πως και η νεολαια σου σε υποστηριζει. Οι καταληψεις γινονται ( και με ευθυνη ΚΚΕ,ετσι? αλλα παντα ηταν αγωνιστες οι εκει νεολαιοι, οποτε δεν μετραει :P ), "καταστρεφεις" εξαμηνο, υποβιβαζεις στο εξωτερικο την εικονα του πανεπιστημιου, δημιουργεις αναταραχη σε προγραμματα ERASMUS και μεταπτυχιακων και γενικα δινεις μια εικονα μπαχαλο...Καταστρεφεις στην ουσια, την εικονα του ελληνικου πτυχιου στα ευρωπαϊκα κεντρα εργασιας ( που ηταν ηδη παρα πολυ μειωμενο ).
Οποτε με ενα σμπαρο, 2 τρυγονια!!
Ξερω ξερω..συνομωσιες..κανενας καταληψιας δεν ειναι πιονι κανενος συμφεροντος παρα μονο της Παιδειας!! Και για χαρη της παλευει..Ολες οι παραταξεις μονο την Παιδεια εχουν στο μυαλο τους! Το παιζουμε και επαναστατες (..ανευ ουσιας και ανευ λογου ).
Ενα κενο μονο μενει..τα παιδια του Λυκειου, τι δουλεια ειχαν μεσα στο ολο παιχνιδι στην αρχη; Πολεμος εντυπωσεων?

...τελικα πιο βιασμενη κοπελα απο αυτη την Παιδεια, εγω δεν ξερω... :(


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #824 στις: 22/04/07, 17:54 »
Η απάντηση σε όλα σου τα ερωτήματα είναι όχι.
Αρα δεν εχεις καμια εμπειρια, καμια σχεση και καμια επαφη με το ανωτατο συστημα εκπαιδευσης και την ευρεση εργασιας!
Ποσο αξιοπιστο θεωρεις τον εαυτο σου, για να συμμετεχει σε τετοιες συζητησεις λοιπον;
Διαβασες τα αρθρα που εδωσα; Για αποφοιτους Πολυτεχνειου που δουλευουν με μαυρα χρηματα? Ε? Πες μου ειλικρινα!

Η απαντηση σε αυτα που λες, βρισκεται στο post μου απο πανω! Οταν ο νομος 16 θα εβγαινε, τα ελληνικα πανεπιστημια με λιγο σπρωξιμο θα ηταν ανταγωνιστικα! Τωρα δεν ειναι! Τωρα ειναι υποβιβασμενα..Και μην νομιζεις πως μια κατασταση στο τομεα της εργασιας ειναι μονο για μια χρονια! Ειναι για πολυ μεγαλυτερο διαστημα, γιατι ετσι ειναι ο νομος της αγορας εργασιας! Πρεπει να αποδειξουμε απο τηνα ρχη, πως εχουμε την δυνατοτητα να παραγουμε αξιους εργαζομενους!
ΚΑι για να απαντησω στην ερωτηση σου..
Στο ελληνικο συστημα υγειας, προτιμουνται τα εγχωρια προϊοντα, γιατι ειναι συμβατα με τη νοοτροπια. Ομως σε αλλους κλαδους, οπως αρχιτεκτονικη, μεγαλες εταιριες του εξωτερικου ( γιατι αγορα εργασιας στην ΕΕ, δεν ειναι μονο η Ελλαδα! ) θα προτιμησουν αποφοιτους ξενου πανεπιστημιου!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/04/07, 17:58 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher