Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 666367 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Ανοίγω το δεύτερο μέρος του θέματος γιατί έχω κάποιες απορίες και θέλω πριν το ενσωματώσω το σχόλιό μου στο προηγούμενο θέμα να το δουν αρκετά μάτια.
Σήμερα στην ΑΣΟΕΕ πραγματοποιήθηκε γενική συνέλευση -νόμιμη αυτή τη φορά καθώς είχαμε και μία "έκτακτη" την προηγούμενη εβδομάδα με πρωτοβουλία των λεγόμενων αριστερών παρατάξεων-.
Ένας από τους "χωμένους αναρχικούς" όπως τον αποκάλεσαν φοιτητής της σχολής όταν προσπάθησε να εισέλθει στο αμφιθέατρο που θα γινόταν η συνέλευση εμποδίστηκε από μέλος της ΔΑΠ το οποίο τον κουτούλησε.Κατά τη διάρκεια της συνέλευσης άναψαν τα αίματα και ο φοιτητής αυτός διαφωνώντας άρχισε να πετάει αυγά κλώτσησε όποιον ήταν από κάτω και στο τέλος σηκώνει τη μπλούζα και βγάζει ένα σιδερένιο γκλομπ και αρχίζει η παράσταση.Φύγανε κράνη και σίδερα στον αέρα,είναι θαύμα που σ εκείνη τη φάση δε θρηνήσαμε θύματα.Ξαφνικά βγαίνουν 6 της ΔΑΠ εξωσχολικοί τον αρπάζουν τον πάνε έξω και τον κάνανε μαύρο.
Η ψηφοφορία έγινε, το πλαίσιο της ΔΑΠ=κατά της κατάληψης υπερψηφίστηκε και περιμέναμε να καθαριστεί η αίθουσα για να γίνει μάθημα.Μετά από λίγο ακούγεται τρομερός θόρυβος και εμφανίζεται ομάδα κρανοφόρων με ξύλα λοστούς μαχαίρια κλπ και σπάζοντας στη διαδρομή ό,τι υπήρχε καταλήγει στο τραπεζάκι της ΔΑΠ στο υπόγειο όπου επίσης τα έσπασαν όλα.Φεύγουν και επιστρέφουν δριμύτεροι εγκλωβιζόμαστε στο υπόγειο και αναρωτιόμαστε αν θα βγούμε ζωντανοί.
Η αστυνομία ειδοποιήθηκε μα δεν εδέησε να εμφανιστεί παρά μόνο ένα ασθενοφόρο ήρθε να παραλάβει ένα άτομο με σπασμένη μύτη και ένα άλλο με σκισμένο χέρι από τα γυαλιά.
Απολογισμός τραυματίες και μια κατεστραμμένη σχολή.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/06, 21:32 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1 στις: 08/11/06, 21:23 »
Η απορίες μου είναι...
Για ποιο λόγο εμένα κινδύνευσε η ζωή μου σήμερα?
Για ποιο άσυλο μιλάμε πλέον?
Γιατί η αστυνομία δεν εμφανίστηκε καν ώστε να μπορέσουμε να βγούμε έξω από τη σχολή?
Μετά από αυτά λέω ένα τεράστιο ΝΑΙ στην ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ του ασύλου,ούτε καν υπό προϋποθέσεις.
Ολοι αυτοί ήταν οι δημοκράτες που αποφάσιζαν για μένα πριν λίγους μήνες και εγώ ήμουν η φασίστρια που ήθελα να κάνω μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/06, 21:24 από FSL »
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2 στις: 08/11/06, 22:27 »
Οι εξωσχολικοι στην προκειμενη δεν εχουν καμια θεση. Η κοντρα απο οτι φανηκε ηταν προσωπικη. Και βεβαια αυτο το γεγονος δεν εχει να κανει με το ασυλο. Δεν θα μπαινανε οι μπατσοι να τους βγαλουν? Δεν επρεπε να μπουν καν. Δεν τιθεται θεμα. Το οτι δεν εμφανιστηκε η αστυνομια ειναι δικο της θεμα. Η ζωη σου κινδηνευσε (αν και ειναι λιγο τραγικο σαν εκφραση) λογο προσωπικης κοντρας και μαλακιας αν θες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3 στις: 08/11/06, 23:25 »
Η κόντρα μεταξύ ΔΑΠίτων και αναρχικών είναι γνωστή, όπως και τό ότι σε τέτοιου είδους κόντρες πέφτει χοντρό ξύλο...
Να σε ρωτήσω κάτι: Νομίζεις ότι το συγκεκριμένο περιστατικό δεν θα γινόταν αν είχε καταργηθεί το άσυλο? Η μήπως ότι η αστυνομία δεν ήρθε λόγω της ύπατξης του ασύλου...Άλλο που δεν θέλει η αστυνομία να δεσει 4-5 αναρχικούς...

Ωραια και πες ότι έρχονταν οι μπάτσοι...Τι θα γινόταν; θα σαπίζαν στο ξύλο τους αναρχικούς κ γενικά όποιον δεν τους καθόταν καλά στη φάτσα θα τους μπαγλάρωναν κ θα έφευγαν...Και οι ΔΑΠιτες, κύριοι θα συνέχιζαν τις δουλιές τους περιμένοντας να ξαναδώσουν μια αφορμη (γιατί όπως είπες ο δαπιτης το αρχισε), και να επαναληφθει η ιστοριά...

Η λύση κατα τη γνώμη μου σε τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις δεν είναι σε καμία περιπτωση η αστυνομία...γιατί σου είπα 1ον θα την πλήρωναν ΜΟΝΟ οι αναρχικοι και 2ον δεν θα σταματούσε ποτέ η αντιπαράθεση αυτη...

Εκτός αν ελπίζεις ότι με την κατάργηση του ασύλου θα μπαγλαρώσουν/σαπισουν στο ξυλο/κλπ όλους τους αναρχικους, θα μείνουν μόνο τα καλά δαπιτάκια και θα υπάρχη τάξη και ηρεμία....

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #4 στις: 09/11/06, 00:03 »
Άλλο που δεν θέλει η αστυνομία να δεσει 4-5 αναρχικούς...
Ελπίζω πως κάνεις πλάκα έτσι?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #5 στις: 09/11/06, 00:09 »
Άλλο που δεν θέλει η αστυνομία να δεσει 4-5 αναρχικούς...
Ελπίζω πως κάνεις πλάκα έτσι?

Όχι δεν κάνω πλάκα...γιατί; τους χαλάει τους μπάτσους να συλάβουν μερικούς αναρχικούς, να τους σαπίσουν στο ξύλο (να βγάλουν κ το άχτι τους), να δείξουν ότι κάνουν κ καλή δουλειά...η καλύτερή τους...

Και κάτι ακόμα προς την fsl...νομίζεις ότι τώρα που υπάρχει το άσυλο, δεν υπάρχουν ασφαλίτες στα πανεπιστημία; δεν μπαίνουν βαλτοί μπάτσοι αν θέλουνε;

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #6 στις: 09/11/06, 00:23 »
Τί τους χαλάει?
Το οτι αν σαπίσουν κανένα μαλ***στήρι απο αυτά στο ξύλο, ύστερα θα τους τρέχουν στον εισαγγελέα, αυτό τους χαλάει...Τί νομίζεις άντε έτσι επειδή είναι μπάτσοι βαράν όποιον γουστάρουν?
Και έπειτα αν την βρίσκουν τόσο πολύ να συλλαμβάνουν αναρχικούς όπως λές γιατί σήμερα δεν περίμεναν έξω απο τη σχολή που αλώνιζαν μέσα έξω τα τσογλάνια συνέχεια?
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/06, 00:25 από actr »
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #7 στις: 09/11/06, 00:32 »
Το οτι αν σαπίσουν κανένα μαλ***στήρι απο αυτά στο ξύλο, ύστερα θα τους τρέχουν στον εισαγγελέα, αυτό τους χαλάει...Τί νομίζεις άντε έτσι επειδή είναι μπάτσοι βαράν όποιον γουστάρουν?

Να σε πληροφορίσω φίλε μου actr  που δεν νομίζω να το γνωρίζεις, ότι το 1984 νομίζω η 85 (καπου εκεί) αστυνομικός πυροβόλισε ενα 17χρονο "αναρχικο" στο κεφάλι, τον σκότωσε εν ψυχρο και δεν μπήκε ούτε μια μέρα φυλλακή,
και κάτι πιο πρόσφατο: στην γένοβα τοτε που ειχε γίνει χαμός απο διαδηλώσεις (όχι αναρχικών) λόγω της συνάντησης των 8, αστυνομικός πυροβόλισε έναν "αναρχικό" ο οποίος ούτε καν οπλοφορούσε, τον σκότοσε φυσικα, και μέτα (χωρις να ξέρει ο μπάτσος ότι βιντεοσκοπίται) μπαίνει στο αμάξι του κάνει όπισθεν και περνάει πάνω απο το πτώμα του παιδιού...Και φυσικά ούτε αυτος μπήκε ουτε καν 1 μέρα φυλακή...

Λοιπόν μην μου λες ότι φοβούνται τον εισαγγελέα κ τα δικαστήρια.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #8 στις: 09/11/06, 00:39 »
Να σε πληροφορίσω φίλε μου actr που δεν νομίζω να το γνωρίζεις, ότι το 1984 νομίζω η 85 (καπου εκεί) αστυνομικός πυροβόλισε ενα 17χρονο "αναρχικο" στο κεφάλι, τον σκότωσε εν ψυχρο και δεν μπήκε ούτε μια μέρα φυλλακή,
και κάτι πιο πρόσφατο: στην γένοβα τοτε που ειχε γίνει χαμός απο διαδηλώσεις (όχι αναρχικών) λόγω της συνάντησης των 8, αστυνομικός πυροβόλισε έναν "αναρχικό" ο οποίος ούτε καν οπλοφορούσε, τον σκότοσε φυσικα, και μέτα (χωρις να ξέρει ο μπάτσος ότι βιντεοσκοπίται) μπαίνει στο αμάξι του κάνει όπισθεν και περνάει πάνω απο το πτώμα του παιδιού...Και φυσικά ούτε αυτος μπήκε ουτε καν 1 μέρα φυλακή...

Λοιπόν μην μου λες ότι φοβούνται τον εισαγγελέα κ τα δικαστήρια.....

Το ότι μπορεί να υπάρχουν τέτοια περιστατικά είναι δεδομένο και συμφωνώ ότι υπάρχουν. Το λάθος σου όμως είναι ότι τα ανάγεις σε κανόνα κάτι που δεν ισχύει! Αν ένας στους 1000 αστυνομικούς αρπάξει και σαπίσει στο ξύλο ένα αναρχικό δε σημαίνει ότι φταίει όλο το αστυνομικό σώμα! Ζω εδώ και χρόνια στα Εξάρχεια (το κέντρο των αναρχικών δλδ) και δεν έχω δει ούτε μία φορά αστυνομικό να βαράει αναρχικό, το αντίθετο όμως το έχω δει πολλές φορές!

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #9 στις: 09/11/06, 02:28 »
Μια και το θίξατε το θέμα...
Λόγω της φύσεως και του αντικειμένου της Σχολής μου (είναι αρκετά έως πολύ παρεξηγημένη), έμπαιναν συχνά πυκνά διάφοροι άσχετοι και έκαναν κατάληψη... Δεν θα τους ονομάσω αναρχικούς, γιατί οι πραγματικοί αναρχικοί δεν κάνουν έτσι.
Και εκεί που καθόμασταν ήρεμα κι' ωραία στη Σχολή, μας πετούσαν έξω και καθόμασταν και τους βλέπαμε να καταστρέφουν τη Σχολή, να πετάνε μολότωφ και διάφορα τέτοια. Και δεν μπορούσε κανένας να τους βγάλει!!
Και χάναμε μαθήματα και εξεταστικές και μετά επιστρέφαμε και βρίσκαμε μια Σχολή στο μαύρο της το χάλι...
Το άσυλο έχει να κάνει με την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και όχι με την ελεύθερη διακίνηση τραμπούκων!
Έλεος πια!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/06, 02:45 από συννεφάκι »
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2332
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #10 στις: 09/11/06, 05:27 »
Άρη αν είναι τραγική η έκφραση τότε είναι πιο τραγική η πραγματικότητα.
Δηλαδή μου λέτε πως επειδή οι λεγόμενοι αναρχικοί και τα μέλη της ΔΑΠ έχουν κόντρα θα την πληρώνουμε εμείς?
Αν η αστυνομία ψοφούσε να δείρει αναρχικούς νομίζω έχει πλείστες ευκαιρίες στις πάντα ειρηνικές διαδηλώσεις αλλά ποτέ δεν το κάνει.
Δεν κατάλαβα γιατί να μη μπει η αστυνομία μέσα να τους μαζέψει όλους ανεξαιρέτως?

fairy αν σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ήταν λύση η αστυνομία τότε ποια ήταν η λύση?
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Sts_Ikaros

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 308
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι κακός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #11 στις: 09/11/06, 09:26 »

Δεν κατάλαβα γιατί να μη μπει η αστυνομία μέσα να τους μαζέψει όλους ανεξαιρέτως?


Γιατί δεν θέλει
Αν ήθελε θα τους μάζευε και έξω όταν τα κανουν λαμπογιαλα
Αλλα τους χρησιμοποιει για να σε φοβισει να μην διαδηλώνεις και για να σε πεισει για την καταργηση του ασυλου
Και οταν η κατασταση ξεφυγει (πχ Γενοβα) να σκοτωσει και κανεναν. Πιονια ειναι
Μην παιζεις το παιχνιδι κανενος απο τους δυο
Δε με λεν' Σταύρο.
Με λέν' Σταύρο και κυρ Σταύρο και αφέντη τσουτσουλομύτη

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #12 στις: 09/11/06, 09:27 »
Να σε πληροφορίσω φίλε μου actr που δεν νομίζω να το γνωρίζεις, ότι το 1984 νομίζω η 85 (καπου εκεί) αστυνομικός πυροβόλισε ενα 17χρονο "αναρχικο" στο κεφάλι, τον σκότωσε εν ψυχρο και δεν μπήκε ούτε μια μέρα φυλλακή,
και κάτι πιο πρόσφατο: στην γένοβα τοτε που ειχε γίνει χαμός απο διαδηλώσεις (όχι αναρχικών) λόγω της συνάντησης των 8, αστυνομικός πυροβόλισε έναν "αναρχικό" ο οποίος ούτε καν οπλοφορούσε, τον σκότοσε φυσικα, και μέτα (χωρις να ξέρει ο μπάτσος ότι βιντεοσκοπίται) μπαίνει στο αμάξι του κάνει όπισθεν και περνάει πάνω απο το πτώμα του παιδιού...Και φυσικά ούτε αυτος μπήκε ουτε καν 1 μέρα φυλακή...

Λοιπόν μην μου λες ότι φοβούνται τον εισαγγελέα κ τα δικαστήρια.....

Φίλη μου fairy η αναφορά σου αυτή στο πρώτο περιστατικό (γιατί το δεύτερο δεν αναφέρεται προφανώς στην ελληνική αστυνομία) δεν μου λέει κάτι. Ισα ισα μου λέει πολλά παραπάνω το γεγονός ότι θυμάσαι μόνο ένα τέτοιο συμβάν στα τελευταία 20 χρόνια.
Προφανώς και οι αστυνομικοί φοβούνται τον εισαγγελέα...
Επίσης δεν μου απάντησες. Γιατί αφού ήθελαν τόσο πολύ να πιάσουν "αναρχικούς" χτες δεν περίμεναν έξω απο τη σχολή? Εσύ τί λες οτι δεν ήθελαν να χάσουν τη βέρα στο δεξί?
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #13 στις: 09/11/06, 10:34 »
οχι παιδια εγω φασολι δεν συμφωνω..αποσο ξερω βασει νομου ακομα και τωρα ακομα και παλαιοτερα δλδ με το ασυλο, ο πρυτανης της σχολης μπορουσε να επιτρεψει στις αρχες να εισελθουν αν το εκρινε σκοπιμο....αυτο που χρειαζεστε ειναι πρυτανη που να εινια εκει, και οχι καταργηση του ασυλου παννεληνιως επειδη στην σχολη σου και σε μερικες αλλες ( μαζι και την δικια μου ) υπαρχουν πολλοι καθυστερημενοι...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Costantine

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #14 στις: 09/11/06, 11:10 »
 Χτες στην ΑΣΟΕΕ μετά τις κόντρες στη ΓΣ, εμφανίστηκαν στη σχολή Χρυσαυγίτες και πλακωθήκαν με τους  αναρχικούς.
 Γενικά έγινε ένας χαμός στο ισόγειο. Άσχετοι φοιτητές που ήταν εκεί τρέχαν όλοι να φύγουν,καδρόνια και διάφορα άλλα πετούσαν στον αέρα κτλ. Γενικά, πολύ επικίνδυνα πράγματα.Και όλα αυτά,επειδή πλακωνόταν διάφοροι περιθωριακοί μεταξύ τους και η ΑΣΟΕΕ τους φάνηκε ωραίο ντεκόρ...
Άσυλο...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #15 στις: 09/11/06, 11:32 »
Ετσι είναι όπως τα λέει ο Σϊμος. Αν ο πρύτανης θέλει, τότε δίνει άδεια και μπαίνει η αστυνομία μέσα! Απλά δεν το κάνουν είτε από φόβο είτε από συμφέροντα που το δικό μας μυαλό δε μπορεί να συλλάβει δυστυχώς!

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #16 στις: 09/11/06, 14:05 »
Και εγω συμφωνω με τον αγαπητο παρη και τον symeon.Σε πολλες περιπτωσεις γινονται επεισοδια και οι πρυτανεις δεν κανουν τιποτα ενω εχουν το δικαιωμα.Τουλαχιστον ετσι οπως το σκεφτομαι εγω,το ασυλο ειναι μια κατακτηση και καλο ειναι να υπαρχει.Σε περιπτωσεις ομως που τα πραγματα ξεφευγουν(αλλα ποιος μπορει να το κρινει αυτο αντικειμενικα??)τοτε πρεπει να επεμβαινουν οι αρχες.Και σε μας,αν και ησυχη σχολη,εχει γινει τετοιο περιστατικο,εχει βγει και στην τηλεοραση,και ολα ξεκινησαν απο εναν,μη χαρακτηρισω,ΔΑΠιτη που κυκλοφορει μεσα στη σχολη με υφος παντοκρατορα.Γενικα υπαρχουν τετοια περιστατικα αρκετα αλλα δε νομιζω οτι η καταργηση ειναι η λυση.Αλλωστε και η αστυνομια να μπει μεσα στη σχολη δε νομιζω οτι θα την πληρωσουν οι υπευθυνοι,μαλλον οι τυχαια παρευρισκομενοι και αθωοι!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #17 στις: 09/11/06, 15:09 »
Όπως είπε το συννεφάκι, το άσυλο έχει να κάνει με την ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Δεν είναι άσυλο για τους πάντες και τα πάντα... έτσι το καταντήσαμε εμείς. Απλά καμία κυβέρνηση δεν έχει ποτέ τα @@ να το εφαρμόσει έτσι όπως υποτίθεται ότι θα εφαρμοζόταν.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #18 στις: 09/11/06, 15:44 »
Είστε σίγουροι ότι ο Πρύτανης μπορεί να διατάξει άρση του ασύλου? Απ' όσο ξέρω, για να κάνει αυτό, πρέπει να υπάρχει απόφαση απο τη Βουλή (σύμφωνη απόφαση και των 300). Και μέχρι να γίνει αυτό... πάει η Σχολή, κάηκε!
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3356
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #19 στις: 09/11/06, 15:45 »
Είστε σίγουροι ότι ο Πρύτανης μπορεί να διατάξει άρση του ασύλου? Απ' όσο ξέρω, για να κάνει αυτό, πρέπει να υπάρχει απόφαση απο τη Βουλή (σύμφωνη απόφαση και των 300). Και μέχρι να γίνει αυτό... πάει η Σχολή, κάηκε!

Σιγουρότατοι, ο πρύτανης δικαιούται περίπου να κάνει ότι θέλει!

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 510
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #20 στις: 09/11/06, 16:27 »
Εμεις (Α' έτος Αρχιτεκτονικα ΑΠΘ) μια μερα ειχαμε μια ανοιχτη συζητηση (σαν ενημερωση) και λεγανε για το ασυλο. Αποτι μας ειπαν παντως διαφοροι παλιοι, σε μερες καταληψεων, οπου ηταν εφικτοτατες οι συνθηκες για... "παρατραγουδα", οι ιδιοι οι φοιτητες φυλουσαν το Πανεπιστημιο απο διαφορους... "αναρχικους (@@ αναρχικους δηλαδη...)". Αποτι μας λενε και 3 η ωρα το βραδυ μπορουσε ανετα να παει καποιος πχ απτο Πολυτεχνειο στη ΣΘΕ χωρις να φοβαται, ενω κανονικα επικρατει απολυτη ερημια...

Ετσι γενικως θα πρεπει να φυλαγεται το Πανεπιστημιο, πιστευω. Ειμαι υπερ του ασυλου (σαν ιδεα ομως, δεν το εχω καλοσκεφτει, απλα το θεωρω καλο), αλλα να υπαρχει ομως μια "δυναμη" (φοιτητικη ας πουμε) που να μπορει να ελεγχει το τι γινεται εκει. Τωρα θα μου πειτε, "τι; περιπολιες τα ξημερωματα απο φοιτητες;"... Ε, αυτο οντως δεν γινεται... Αρα προβλημα...
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #21 στις: 09/11/06, 17:22 »
Σε 8 μερες απο τωρα, θα γινουν παλι επεισοδια στα κακομοιρα τα πανεπιστημια...
Εγω πιστευω οτι αυτοι που τα κανουν ειναι βαλτοι απο καποιους... Σε αντιθετη περιπτωση, θα προκειται περι μη σκεπτομενων ατομων, διοτι τι θα κερδισεις με το να καψεις εξοπλισμο που χρησιμοποιουν παιδια, για την εκπαιδευση τους?
Ισως ενα καλο μετρο θα ηταν εκεινες τις μερες, να υπηρχε αστυνομικη φρουρηση εξω απο τα πανεπιστημια, και να μην επιτρεπεται η εισοδος σε ατομα που δεν εχουν φοιτητικη ταυτοτητα.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #22 στις: 09/11/06, 19:13 »
Fsl μια λύση είναι αυτή που είπε ο symeon για τον πρυτανη...
επίσης όπως είπε και η ευα αν η αστυνομία μπεί μέσα στην σχολή θα την πληρώσουν και άσχετοι και οπως σου είπα δεν πρόκειται να συληφθεί ούτε ένας ΔΑΠιτης άρα δεν πετυχαίνεις τπτ...

Ρε παιδια! Καταργηση του ασύλου?? Τους φοιτητές επι χούντας που μπήκαν στο πολυτεχνίο το άσυλο τους έσωσε, ή τελοσπάντων τους βοήθησε...Αν δεν υπήρχε άσυλο απο την πρώτη μέρα θα μπαίναν μέσα και θα τους καθαρίζανε...Είναι πολυ σημαντικο το άσυλο...δλδ αν είναι έτσι να εχουν τα πανεπιστίμια και 5 μπάτσους πρωι μεσημέρι βράδυ απέξω να κάνουν περιφρούριση, και μετά να μιλάμε για ελευθερία...

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #23 στις: 09/11/06, 19:33 »
parlats, να τί βρήκα:
«Tο ακαδημαϊκό άσυλο θεσπίστηκε πριν από αρκετούς αιώνες, με στόχο να μην... καίγονται στην πυρά, ως "μάγοι", οι επιστήμονες που οι ιδέες τους δε συμφωνούσαν με εκείνες της Πολιτείας. Σήμερα, η Eπιτροπή Aσύλου είναι υπεύθυνη για την τήρηση ή άρση του ασύλου. Σε αυτή συμμετέχουν ο Πρύτανης, ένα μέλος ΔEΠ κι ένας φοιτητής εκλεγμένος από τους συγκλητικούς φοιτητές. H ύπαρξή της προβλέπεται από το νόμο και αποτελεί Eπιτροπή της Συγκλήτου.»

Άρα, ο Πρύτανης μόνος του δεν μπορεί.. Και σ' ένα Πανεπιστήμιο, όπου όλοι είναι κομματοποιημένοι, άντε να βρεθεί ο φοιτητής (από ποιά παράταξη? τί θα πάθει μετά απο όσους διαφωνούν με την άρση?) και άντε να βρεθεί το μέλος ΔΕΠ....

Παράθεση
Ρε παιδια! Καταργηση του ασύλου??

Όχι στην κατάργηση του ασύλου.. Ναι στην προσωρινή άρση του, εγκαίρως, προκειμένου να μην καταστρέφεται δημόσια περιουσία, βιβλιοθήκες με πάμπολλα βιβλία και σπάνια χειρόγραφα αξίας, προκειμένου το Πανεπιστήμιο να συνεχίζει ανεμπόδιστα να είναι φορέας γνώσεων, παιδείας, επιστήμης και ιδεών..
« Τελευταία τροποποίηση: 10/11/06, 10:08 από συννεφάκι »
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #24 στις: 09/11/06, 19:38 »
Ρε παιδια! Καταργηση του ασύλου?? Τους φοιτητές επι χούντας που μπήκαν στο πολυτεχνίο το άσυλο τους έσωσε, ή τελοσπάντων τους βοήθησε...Αν δεν υπήρχε άσυλο απο την πρώτη μέρα θα μπαίναν μέσα και θα τους καθαρίζανε...Είναι πολυ σημαντικο το άσυλο...δλδ αν είναι έτσι να εχουν τα πανεπιστίμια και 5 μπάτσους πρωι μεσημέρι βράδυ απέξω να κάνουν περιφρούριση, και μετά να μιλάμε για ελευθερία...
Ελεύθερη διακίνηση ιδεών. Αυτό έκαναν οι φοιτητές επί χούντας, όχι ελεύθερο άνοιγμα κεφαλιού οποιουδήποτε διαφωνούσε με τις ιδέες τους, ούτε ελεύθερη καταστροφή του πανεπιστημιακού χώρου. Αυτά τα κάνουν στις μέρες μας όσοι κρύβονται πίσω από το άσυλο και την σχετική ανωνυμία που τους προσφέρει το πλήθος για να βγάλουν τα απωθημένα τους και να νοιώσουν λιγότερο κότες... γιατί αν δεν ήταν κότες, δεν θα είχαν ανάγκη ούτε το άσυλο ούτε την ανωνυμία. Αν είναι ποτέ δυνατόν να παρομοιάζουμε όσους κλείστηκαν στο πολυτεχνείο τότε γιατί πίστευαν σε ένα ιδανικό, με τους θρασύδειλους τραμπούκους που κρύβονται πίσω από το άσυλο σήμερα για να διαλύουν κάθε τρεις και λίγο το πολυτεχνείο, όπως φαντάζομαι κρύβονται πίσω από τα φουστάνια της μαμάς τους ή την δύναμη του όχλου εκτός ασύλου.

Το άσυλο είναι για εκείνους που το σέβονται. Όσοι δεν το σέβονται, δεν το αξίζουν.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...