Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 682767 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #650 στις: 12/03/07, 22:07 »
Δεν διαδηλωνει καθε μερα. Διαδηλωνει καθε βδομαδα. Και εχει το δικαιωμα να διαδηλωνει. Και οσες φορες χρειαστει εν αναγκη εαν θεωρει οτι αδικειται καταφορα. Αλιμονο εαν κρινουμε τις διαδηλωσεις παρανομες και ενα δικαιωμα το οποιο εχει δωθει "χαριστικα"

Εδώ πλεόν πάει η κολοκυθιά... και ο άλλος έχει δικαίωμα να περάσει από το δρόμο ότι ώρα και όποια μέρα θέλει. Το θέμα είναι ότι τόσο καιρό ο άλλος σέβεται το δικαίωμα του διαμαρτυρόμενου να διαδηλώνει χωρίς να φαίνεται ότι γίνεται κάτι τέτοιο από την άλλη πλευρά.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #651 στις: 12/03/07, 22:09 »
Ωραια, κ εγω δεν αναφερομουν σε εσενα προσωπικα...σε οσους ενοχλουνται...Και το γεγονος οτι όσο πάει αυξανει ο αριθμός των διαδηλωτών δεν σου λέει κατί? Ισως κατι να σημαινει αυτό...Ισως τελικά αντι να ελατώνονται αυξανονται αυτοι που συμφωνούν με τα αιτήματα και τους λόγους των διαδηλώσεων...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #652 στις: 12/03/07, 22:12 »
Δεν διαδηλωνει καθε μερα. Διαδηλωνει καθε βδομαδα. Και εχει το δικαιωμα να διαδηλωνει. Και οσες φορες χρειαστει εν αναγκη εαν θεωρει οτι αδικειται καταφορα. Αλιμονο εαν κρινουμε τις διαδηλωσεις παρανομες και ενα δικαιωμα το οποιο εχει δωθει "χαριστικα"

Εδώ πλεόν πάει η κολοκυθιά... και ο άλλος έχει δικαίωμα να περάσει από το δρόμο ότι ώρα και όποια μέρα θέλει. Το θέμα είναι ότι τόσο καιρό ο άλλος σέβεται το δικαίωμα του διαμαρτυρόμενου να διαδηλώνει χωρίς να φαίνεται ότι γίνεται κάτι τέτοιο από την άλλη πλευρά.
Ρε συ, δεν σου λεω για καταληψεις ας πουμε. Ωρα ειναι να ανοιξουν οι σχολες εχει καταντησει γελοιο το ζητημα σε οριεσμενες. Αλλα αυτο για τη διαδηλωση δεν το δεχομαι. Ντε και καλα θες πεμπτη μεσημερι να περασεις απο το κεντρο? Ντε και καλα πεμπτη μεσημερι? Οι αλλοι διαδηλωνουν, και δεν ειναι χιλιοι που λες να τους μαζεψουμε και να παμε εξω απο το συνταγμα ειναι 35000. ΚΑι οταν μαζευτηκαμε εξω απο το συνταγμα βγηκαν ολοι και λεγανε βεβηλωση του αγνωστου στρατιωτη (τιποτα δεν κανανε στο μνημειο δηλαδη αλλα τεσπα προπαγανδα).

Δεν ειναι χαρι το οτι αφηνουν τον κοσμο να διαδηλωση. ΕΙναι δικαιωμα και μαλιστα θεμελιωδες. Ειναι κατοχυρωμενο εναμιση αιωνα στην ελλαδα και δεν ειναι κατι το οποιο γινετια γι απλακα.

Και τωρα μεταξυ μας τα ιδια λεγατε οσοι ειστε εναντιον και πριν ενα μην ακαι πριν 2 μηνες που αρχισανε οι διαδηλωσεις.

Τελος εγω δνε βλεπω κανεναν να σεβεται το δικαιωμα του διαμαρτυρομενου. ΤΟ μοο που βλεπω εινια τα συγχαρητιρια για την αστυνομια που σαπισε στο ξυλο φοιτητες που ασκουσαν το δικαιωμα τους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #653 στις: 12/03/07, 22:17 »
Φίλε King Lui το ξέρω πως η πορείες κουράζουν τους πολίτες, κουράζουν κι εμένα που πρέπει να περπατάω κανένα 40λεπτο για να πάω στο σπίτι μου από το γράφείο που δουλεύω, αλλά νομίζω πώς δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να διαμαρτυρηθεί κάποιος και να τραβήξει την προσοχή των συμπολιτών του. Κι αν πιστεύεις πως κουράζουν και αυτοακυρώνονται όταν γίνονταο συνεχώς, γιατί η κυβέρνηση τις καταστέλλει τόσο βάρβαρα και μετέρχεται όλα αυτά τα τεχνάσματα για να τις προβοκάρει;Κι εγώ υπήρξα φοιτητής, κι εγώ πιστεύω πως λόγω της χαλαρότητας του προγράμματος σπουδών την παρά περασα στη λούφα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είμαι ενάντιος σε οποιαδήποτε προσπαθεια μεταρρύθμισης στο χώρο των Α.Ε.Ι. και της παιδείας συνολικά. Σε αυτήν προσδοκώ και αυτή θα πρέπει να επιδιώκουμε όλοι. Είμαι όμως αντίθετος σε οποιαδήποτε προσπάθεια αποσπασματικής "μεταρρύθμισης" στην κατεύθυνση της εξυπηρέτησης συμφερόντων ιδωτών και μικρόκομματικών επικοινωνιακών επιδιώξεων και όχι μιας συνολικής, στην κατεύθυνση της ενδυνάμωσης και της αναβάθμισης της δημόσιας ανώτατης εκπαίδευσης (ας στρώσουν την κατάσταση στα δημόσια Α.Ε.Ι., ας τα αναβαθμίσουν όπως πρέπει και μετά μιλάμε για ιδιωτικά Α.Ε.Ι. κ.τ.λ.). Επίσης δεν είμαι αντίθετος στο σύνολο των διατάξεων, αλλά διαφωνώ κάθετα στα περισσότερα. Και τέλος θα σου πω πως υπάρχουν ορισμένα δικαιώματα - όπως αυτό της δημόσιας δωρεάν παιδείας, του συνέρχεσθαι και συνεταιρίζεσθαι, της ελεύθερης διακίνησης των ιδεών -  που η διαφύλαξή τους ίσως να δικαιολογεί και την ταλαιπωρία που υφιστάμεθα σχεδόν κάθε βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #654 στις: 12/03/07, 22:19 »
Ρε συ, δεν σου λεω για καταληψεις ας πουμε. Ωρα ειναι να ανοιξουν οι σχολες εχει καταντησει γελοιο το ζητημα σε οριεσμενες. Αλλα αυτο για τη διαδηλωση δεν το δεχομαι. Ντε και καλα θες πεμπτη μεσημερι να περασεις απο το κεντρο? Ντε και καλα πεμπτη μεσημερι? Οι αλλοι διαδηλωνουν, και δεν ειναι χιλιοι που λες να τους μαζεψουμε και να παμε εξω απο το συνταγμα ειναι 35000. ΚΑι οταν μαζευτηκαμε εξω απο το συνταγμα βγηκαν ολοι και λεγανε βεβηλωση του αγνωστου στρατιωτη (τιποτα δεν κανανε στο μνημειο δηλαδη αλλα τεσπα προπαγανδα).

Δεν ειναι χαρι το οτι αφηνουν τον κοσμο να διαδηλωση. ΕΙναι δικαιωμα και μαλιστα θεμελιωδες. Ειναι κατοχυρωμενο εναμιση αιωνα στην ελλαδα και δεν ειναι κατι το οποιο γινετια γι απλακα.

Και τωρα μεταξυ μας τα ιδια λεγατε οσοι ειστε εναντιον και πριν ενα μην ακαι πριν 2 μηνες που αρχισανε οι διαδηλωσεις.

Τελος εγω δνε βλεπω κανεναν να σεβεται το δικαιωμα του διαμαρτυρομενου. ΤΟ μοο που βλεπω εινια τα συγχαρητιρια για την αστυνομια που σαπισε στο ξυλο φοιτητες που ασκουσαν το δικαιωμα τους.

Ξαναλέω για την κολοκυθιά. Όπως είναι δικαίωμα του άλλου να διαδηλώσει έτσι είναι και δικαίωμα του άλλου να περάσει. Στα 1000 άτομα αναφέρθηκα γιατί ίσως το ίδιο αποτελεσματικό να ήταν να κάθεστε έξω από τη βουλή τόσοι γιατί δεν χωράτε όλοι και να ενοχλείτε τους βουλευτές και όχι τον υπόλοιπο κοσμάκη. Στο σεβασμό αναφερόμουνα στο γεγονός ότι οι υπόλοιποι 11000000-35000 Έλληνες μέχρι στιγμής δεν έχουν αντιδράσει δυναμικά τουλάχιστον στις συνεχιζόμενες (το τονίζω ξανά συνεχιζόμενες εδώ και τόσο καιρό, γιατί αυτό είναι που έχει αρχίσει να ενοχλεί) διαδηλώσεις.
Και τέλος ΝΑΙ θέλω να περνάω κάθε Πέμπτη από το κέντρο (της Θεσσαλονίκης) γιατί τέτοια είναι η φύση της δουλειάς μου. Και (τα ίδια γράδω συνέχεια μπας και καταλάβετε) τον πρώτο καιρό θα πάω από αλλού και θα κάνω δύο ώρες παραπάνω αλλά μετά από τόσο καιρό θα αγανακτήσω.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #655 στις: 12/03/07, 22:21 »
Φίλε King Lui το ξέρω πως η πορείες κουράζουν τους πολίτες, κουράζουν κι εμένα που πρέπει να περπατάω κανένα 40λεπτο για να πάω στο σπίτι μου από το γράφείο που δουλεύω, αλλά νομίζω πώς δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να διαμαρτυρηθεί κάποιος και να τραβήξει την προσοχή των συμπολιτών του.

Εδώ και τρία τέσσερα post προσπαθώ να πω ότι οι συνεχιζόμενες διαδηλώσεις πιθανόν πλεόν τραβάνε την οργή του υπόλοιπου κόσμου και όχι την προσοχή - συμπαράστασή του.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #656 στις: 12/03/07, 22:22 »
Α δηλαδη επειδη ειναι 11 εκκατομυρια οι ελληνες οι 35000 ειναι μειοψηφια... Ναι οπως και στην Οαχακα οι 800.000 που κανανε διαδηλωση ειναι μειοψηφια εναντι στα 3 εκκατ. κατοικους της περιοχης... Ωραια...

Επισης αυτος που σε εμποδιζει να περασεις ειναι η αστυνομια που κανει το κεντρο μπουρδελο και οχι η πορεια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #657 στις: 12/03/07, 22:26 »
Επισης αυτος που σε εμποδιζει να περασεις ειναι η αστυνομια που κανει το κεντρο μπουρδελο και οχι η πορεια.

Κολοκυθιά μέρος 3ο. Αν δεν υπήρχε η πορεία δεν θα υπήρχε και η αστυνομία. Και νομίζω πως είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις ότι και χωρίς να γίνουν φασαρίες η κυκλοφορία σταματάει κατά τη διάρκεια της πορείας όσο ειρηνική και αν είναι αυτή.
Επιπλέον η νοοτροπία ότι ΠΑΝΤΑ φταίνε οι άλλοι αλλά ΠΟΤΕΕΕ εμείς δεν είναι σωστή.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #658 στις: 12/03/07, 22:32 »
Ναι βρε king lui...δεν διαφωνω ότι εσενα και αλλων τοσων εργαζομενων γινεται η ζωη δύσκολη κάθε πέμπτη...αλλά απο την μια μιλάμε για το οτι ο πολιτης φοβαται να κατεβει σε πορεια γιατι θα φαει το ξυλο και τα δακρυγονα της αρκουδας και απο την αλλη ότι ενα ποσοστο πολιτών έχει για καποιες ώρες προβλημα κυκλοφοριας...Ποιο σου φαίνεται περισσοτερο αντιδημοκρατικο?

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #659 στις: 12/03/07, 22:38 »
Δεν συμφωνώ με καμία από τις δύο καταστάσεις. Δεν μου φαίνεται το ένα πιο αντιδημοκρατικό από το άλλο.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #660 στις: 12/03/07, 22:38 »
Αν δεν υπήρχε η πορεία δεν θα υπήρχε και η αστυνομία.

Αυτή είναι η φράση κλειδί φίλε μου αλλά κανείς δεν το δέχεται. Fairy, το σχόλιο μου στα λεγόμενα του trooper θέλει να καταλήξει στην αιτία των συλλαλητηρίων. Γιατί γίνονται αυτά τα συλλαλητήρια. Εκεί κολλάει η απάντηση μου και όχι στο ότι ανεφέρεται στην "αστυνομοκρατία".
Επίσης το θεωρώ πολύ λογικό, αναμενόμενο, φυσιολογικό θα έλεγα να τις φας στην πορεία από την στιγμή που το βλέπεις το παλικαράκι με το κράνος στο ένα χέρι και την τσάντα με τις μποτήλιες στον ώμο να ετοιμάζεται να πιάσει δουλειά. Τι δουλειά έχεις σε ένα πεδίο μάχης; Γιατί όταν αρχίζουν να δρουν οι κουκουλοφόροι δεν σηκώνεσαι να φύγεις; Γιατί περιμένεις να κάνει επίθεση η αστυνομία για να τρέξεις; Δεν ξέρεις τι θα ακολουθήσει; Δεν τα έχεις ξαναδεί μήπως; Από ποιον πλανήτη ήρθες; Εδώ γίνανε φασαρίες στην πορεία για τον πόλεμο του Ιράκ ρε παιδιά. Στο πανεκπαιδευτικό δε θα γίνουν;; Τότε γιατί δεν έπεσε ξύλο;; Γιατί η πορεία ήταν μελαγύτερη των 35000 ατόμων και μόλις είδανε τους κουκουλοφόρους λακίσαν όλοι και το θέμα τέλειωσε εκεί. Οι κουκουλοφόροι δεν μπορούσαν να κρυφτούν στο πλήθος και γίνανε Λούιδες.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #661 στις: 12/03/07, 22:57 »
Και οι αντρες των ματ δεν μπορουν να ξεχωρίσουν τους 50 κουκουλοφορους απο τα μπλοκ των πανεπιστημιων?? Δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ρίχνουν κροτίδες και δακρυγονα εκει που δεν υπαρχει ουτε ενας κουκουλοφορος, αλλα μοναχα φοιτητες ότι εκει είναι αθώοι πολίτες? Τοσο χαζοι ειναι? Μαλλον οχι... Δεν μπορουν να καταλαβουν ποιος ειναι κατω απο το γκλομπ τους?....Τοσο δύσκολο είναι πια!...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #662 στις: 12/03/07, 23:39 »
Επίσης το θεωρώ πολύ λογικό, αναμενόμενο, φυσιολογικό θα έλεγα να τις φας στην πορεία από την στιγμή που το βλέπεις το παλικαράκι με το κράνος στο ένα χέρι και την τσάντα με τις μποτήλιες στον ώμο να ετοιμάζεται να πιάσει δουλειά.
Τι δουλειά έχεις σε ένα πεδίο μάχης;
Γιατί όταν αρχίζουν να δρουν οι κουκουλοφόροι δεν σηκώνεσαι να φύγεις;
Γιατί περιμένεις να κάνει επίθεση η αστυνομία για να τρέξεις;
Δεν ξέρεις τι θα ακολουθήσει;
Δεν τα έχεις ξαναδεί μήπως;
Από ποιον πλανήτη ήρθες;

Ε, τα είπες όλα!
Πράγματι, αυτό είναι το σχέδιο, αυτόν τον σκοπό εξυπηρετούν οι παρακρατικές εφεδρείες των κουκουλοφόρων.
Τι δουλειά έχει κάποιος να διαδηλώνει μέσα σ' ένα, εν δυνάμει, "πεδίο μάχης";
Δεν ξέρει πως οι πεμπτοφαλαγγίτες καιροφυλακτούν κι η προβοκάτσια είναι δεδομένη και προσεκτικά σχεδιασμένη;
Γιατί δεν κάθεστε, ήσυχα ήσυχα, στ' αυγά σας, ως νομοταγείς και χρηστοήθεις πολίτες - υπήκοοι; Ε; Γιατί; Παλιόπαιδα!
Αφού, έτσι κι αλλιώς, σε κάθε διαδήλωση, σε κάθε πορεία, κάποια στιγμή θα εμφανιστούν, αίφνης, τα καλόπαιδα με τις κουκούλες, τα όποία, βεβαίως, θα αποχωρήσουν συντεταγμένα εις τάξη, αλλά τη νύφη θα την πληρώσετε εσείς, τι στο διάολο θέλετε και τρέχετε στα συλλαλητήρια και στις πορείες (και μας χαλάτε και τις μπίζνες); Μαζόχες είσαστε;
Ναι, βεβαίως τα έχουμε ξαναδεί όλα αυτά pa..., η προβοκάτσια είναι μια αρχαία τέχνη.
Αλλά την ιστορία την κινούν οι εξεγειρόμενες λαϊκές μάζες που αντιστέκονται στην κάθε λογής τυραννία κι αυθαιρεσία κι όχι οι μοιρολάτρες κι απαθείς "νομοταγείς" πολίτες - υπήκοοι.
Κάποιοι έρχονται από το πλανήτη των κοινωνικών αγώνων, της μαχητικής διεκδίκησης, της αξίωσης για οικονομική και κοινωνική δικαιοσύνη. Κι επιλέγουν να ματώσουν στο δρόμο, παρά τις προβοκάτσιες και τις αυθαιρεσίες της εκάστοτε κρατικής εξουσίας, αντί να παραμείνουν απαθείς και μοιρολάτρες στην ησυχία και την ασφάλεια του καναπέ τους ( κούνια που τους κούναγε δηλαδή, αλλά τέλος πάντων).
Αναρωτιέμαι, όμως, τι θα συνέβαινε να διακτινιζόμαστε, ως εκ θαύματος, εμείς τα υπόλοιπα 9.965.000 στον Γαλαξία του κοινωνικού αγώνα και της διαπάλης των υπολοίπων 35.000 ανυπάκουων "εξωγήινων".
Εσύ δεν αναρωτιέσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: 12/03/07, 23:48 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος emperador jr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #663 στις: 12/03/07, 23:45 »
Παράθεση
Τι δουλειά έχεις σε ένα πεδίο μάχης; Γιατί όταν αρχίζουν να δρουν οι κουκουλοφόροι δεν σηκώνεσαι να φύγεις; Γιατί περιμένεις να κάνει επίθεση η αστυνομία για να τρέξεις; Δεν ξέρεις τι θα ακολουθήσει;


Έχεις την εντύπωση pa.... ότι θα προλάβεις να φύγεις; Το ληγμένο δακρυγόνο σου θα προλάβεις να το φας δε πα να είσαι και ο Κεντέρης - ντοπαρισμένος κιολας  ;D ;D - και συνήθως θα προλάβεις να φας και καμμιά ψιλή. Επίσης δεν έχεις καταλάβει ότι όταν βλέπεις ένα πλήθος 50-60 φοιτητών να έχει περικυκλωθεί από τα ΜΑΤ, ότι αυτοί και να θέλουν να ξεφύγουν δε μπορούν; Ξέρεις ότι τα ΜΑΤ απαγορεύεται να περικυκλώσουν πλήθος και υποχρεούνται να αφήσουν διέξοδο διαφυγής στους καταστελόμενους - σκέψου την εικόνα που είδαμε την στα γνωστά επεισόδια- ; Άλλωστε ο λόγος ύπαρξης των Μ.Α.Τ. είναι ή Αποκατάσταση της Τάξης και όχι ο ξυλοδαρμός δικαίων και αδίκων. Ξέψου επίσης ότι όταν δέχεσαι αιφνίδιαστική επίθεση με δακρυγόνα και βόμβες κρότου-λάμψης θα προλάβεις να φύγεις ή θα πανικοβληθείς και δε θα ξέρεις τί να κάνεις; Για τό όνομα του Θεού φοιτήτριες και φοιτητές που προσπαθουν για να ξεφύγουν από το φιλικό "κουκουλοφόρων" - Μ.Α.Τ. χτυπάνε συνέχεια.

Παράθεση
Εδώ και τρία τέσσερα post προσπαθώ να πω ότι οι συνεχιζόμενες διαδηλώσεις πιθανόν πλεόν τραβάνε την οργή του υπόλοιπου κόσμου και όχι την προσοχή - συμπαράστασή του.


King Lui κι εγώ ενδέχεται να σκεφτώ "ωχ πάλι πορεία έχει πώς θα πάω Καλαμαριά - για δουλεία, δε μένω εκεί- " και αρκετός κόσμος σίγουρα αγανακτεί εκείνη τη στιγμή με την ταλαιπωρία που υφίσταται αλλά πιστεύεις πως όλοι αυτοί που εκνευρίζονται και αγανακτούν είναι κατά του κινήματος ή στρέφονται εναντίον του λόγω της πορείας; Γιατί εγώ έχω άλλη εντύπωση. Είναι λίγο απλοϊκό δε νομίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #664 στις: 13/03/07, 01:21 »
king lui
Ωραια,συγγνωμη που σας βγαζουμε απο το προγραμμα και δεν σας αφηνουμε στην ηρεμη ζωη σας
εμεις φωναζουμε εδω και καιρο και εσεις ακομα ειστε στη φαση του οτι δεν μπορω να παω στη δουλεια μου


Pa..
 οριστε το το προτυπο πολιτη!νομιζω οτι ο Ιανος με καλυψε αρκετα..


  και τελος ας μη κατηγορουμε συνεχως τους "κουκουλοφορους"..
ας κατηγορουμε τα ΜΑΤ, διοτι αυτοι ειναι οι ουσιαστικοι τρομοκρατες αυτη τη στιγμη.

εγω προσωπικα θα δικαιολογησω οποιονδηποτε πετουσε πετρες,μπογιες και οτι ειχε ευκαιρο την πεμπτη..καλα εκανε
σε πεδιο μαχης βρισκονταν οι διαδηλωτες και αμυνονταν με καθε τροπο
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #665 στις: 13/03/07, 01:26 »

Παράθεση
Και επειδή δεν υπάρχει λόγος για να δραστηριοποιηθεί όλος ο λαός...

Γουστάρω αντίληψη της κατάστασης! Εδώ αναβιώνουν εποχές αστυνομοκρατίας και αυτός δε βρίσκει λόγο να δραστηριοποιηθεί ο λαός... Να χαρώ εγώ ενεργούς πολίτες!

Ρε πιτσιρίκο, που θα πας τριήμερη φέτος;; Ποιες εποχές αναβιώνουν ρε μεγάλε! Για κάτσε καλά! Τι συγκρίνεις τώρα;; Έχεις ιδέα τι γινόταν στις άλλες εποχές και τι γίνεται τώρα;; Το ότι ένα νομοσχέδιο μειώνει τον ελεύθερο χρόνο ενασχόλησης των πανεπιστημιακών με την μέγιστη επιστήμη της παρασκευής, παραγωγής και αξιοποίησης φραπέ δεν είναι λόγος να δραστηριοποιηθεί ο λαός. Άντε τράβα να δεις αν έρχομαι που δε ζήσατε χούντα και προσπαθήτε να αποκομίσετε ιστορίες και παραμύθια για να έχετε να λέτε στα εγγόνια σας. Σα δεν ντρέπεστε λιγάκι!!

Ναι, καλά, εντάξει... Μάθε πρώτα να διαβάζεις τα post μου και να τα καταλαβαίνεις και μετά πούλα ειρωνία. Για την κατάχρηση εξουσίας των μπάτσων μιλάω ρε Einstein. Τόσο δυσνόητο λόγο χρησημοποιώ; Και θα πάω εξαήμερη στην Κωνσταντινούπολη. Γουστάρεις;

Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος vert

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τα ζάρια στον μάστορα.
    • Προφίλ
    • www.activeradio.gr
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #666 στις: 13/03/07, 04:57 »
   Χάνετε -δυστυχώς- την ψυχραιμία σας και το "Δάσος" γενικά... (πλην του Τάσου-Ιανού). Βάζετε αμφότεροι, βούτυρο στο ψωμί αυτών που σχεδιάζουν το "Διαίρει και βασίλευε" , κατηγορώντας οι μεν τους φοιτητές ως ταραξίες-διαταρακτές της "κοινωνικής γαλήνης", την ίδια ώρα που οι ίδιοι οι φοιτητές αντιπαλεύουν μεταξύ τους, ανάλογα με τον πολιτικό φορέα που τους καθοδηγεί. Οι δε τους μη συμφωνούντες, ως φασίστες, κακομοίρηδες, βολεψάκηδες και τους αστυνόμους ως γουρούνια,δολοφόνους -παρόλο που ανήκουν σε διαφορετική συνομοταξία ζωικών ειδών- και πετυχαίνετε αυτό ακριβώς που θέλουν Αυτοί. Να μην υπάρχει κοινωνική αλληλεγγύη, να αδιαφορεί  ο ένας εργατικός κλάδος, κοινωνική ομάδα-τάξη, όταν την πέφτει το Κράτος σε μια άλλη, για να της αφαιρέσει -παλιά και με αγώνες και με αίμα- κεκτημένα Δίκαια... για να έρθει η σειρά της ταπεινωμένης πια τάξης-ομάδας-κλάδου, να αδιαφορήσει όταν θα την πέσει (το Κράτος) στην επόμενη.

   Έτσι... καθένας να κοιτάει τον εαυτούλη του και το συμφέρον του μονάχα... το πρόσκαιρο...λες κι αν εγώ ευτυχώ την ώρα που το σπίτι του γείτονά μου πιάνει φωτιά, δεν πρόκειται ποτέ να κινδυνέψει το δικό μου ή ο άστεγος-πεινασμένος γείτονας δε θα μπουκάρει -απελπισμένος- κάποια στιγμή στο δικό μου.

   Ως θεατής αγανακτισμένος μιλάω και όχι ως γνώστης του Θέματος.  Όσο μεγάλα κι αν είναι τα δίκια σου, τα ακυρώνει ο άσχημος τρόπος διεκδικησής τους. Ενημέρωσε τον κόσμο, μοίρασε φυλλάδια στους δρόμους, πήγαινε πόρτα-πόρτα, οργάνωσε συζητήσεις, κάνε καθιστικές διαμαρτυρίες, συναυλίες, ολονυκτίες στη Βουλή, κάνε κατάληψη στην Ακρόπολη να σε δείξουν όλα τα κανάλια του Κόσμου κι ύστερα κλείσε και την Αθήνα ζητώντας την στήριξη όλου του Κόσμου. Περιφρούρησε την πορεία σου και μην αφήνεις στα μπλόκ σου να κρύβονται οι "μπαχαλάκηδες" - "φρικιά" - "προβοκάτορες", που φαίνονται με την πρώτη ματιά... και ξεμπρόστιασέ τους πρώτος εσύ στην Αστυνομία. (Δεν είναι τυχαίο ότι στα συλαλλητήρια των Οικοδόμων ας πούμε, δεν τολμάνε πια να εμφανίζονται οι ασφαλίτες). Και μην τρομοκρατείτε τον κόσμο οι άλλοι... Καλό είναι να γίνεται αντίδραση, να πηγαίνουμε όλοι στις πορείες και καμιά Μ.Α.Τ. δε μπορεί να τα βάλει με τον Κόσμο ενωμένο (άλλωστε απ` αυτόν προέρχονται κι οι μπάτσοι, δεν είναι εξωγήινοι), όσα δακρυγόνα και να ρίξει...  Αυτοί που μας κυβερνούν, παρόλο που είναι ανθρωπάκια κατευθυνόμενα, ειναι αδίστακτοι κι αν δεν φοβούνται την όποια αντίδραση είναι ικανοί για όλα... μέχρι και να μας γυρίσουν δεκαετίες πίσω.

(υ.γ.: στους Αυτούς συμπεριλαμβάνω και τα "τσιράκια" τους, αλήτες-ρουφιάνους-δημοσιογράφους των καναλιών)
Στην κοινωνία αυτή, σαπίσαμε στ` αλήθεια.
Απάνθρωποι θεσμοί,  μας γίνανε συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #667 στις: 13/03/07, 04:59 »
Επίσης το θεωρώ πολύ λογικό, αναμενόμενο, φυσιολογικό θα έλεγα να τις φας στην πορεία από την στιγμή που το βλέπεις το παλικαράκι με το κράνος στο ένα χέρι και την τσάντα με τις μποτήλιες στον ώμο να ετοιμάζεται να πιάσει δουλειά.
Τι δουλειά έχεις σε ένα πεδίο μάχης;
Γιατί όταν αρχίζουν να δρουν οι κουκουλοφόροι δεν σηκώνεσαι να φύγεις;
Γιατί περιμένεις να κάνει επίθεση η αστυνομία για να τρέξεις;
Δεν ξέρεις τι θα ακολουθήσει;
Δεν τα έχεις ξαναδεί μήπως;
Από ποιον πλανήτη ήρθες;

δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα απο τον Ιανό... απλα δεν αντισταθηκα στο να ξαναπαραθεσω το γραπτο σου. ειναι η αποδειξη του οτι καποιοι εχουν πετυχει αυτο που θελουν. ειτε οι κουκουλοφοροι ειναι προβοκατορες, ειτε παραπλανημενοι επαναστατες που εξυπηρετουν -αθελα τους- εχθρικα συμφεροντα.

και ημαρτον! αφηστε τα παιδια του λυκειου να εχουν οτι αποψη θελουν και να ασχολουνται με τα κοινα αυτου του τοπου.
δεν ειναι απλα μαθητες/μελλοντες φοιτητες, ειναι και πολιτες αυτου του κρατους. οποια αποψη και αν ενστερνιζονται μπραβο τους που ασχολουνται! το να μενουν αμετοχοι δεν θα τους προσφερει τιποτα.

 Δυστυχως σε αυτον τον τοπο εχουμε μαθει να κοιταμε την παρτη μας (ή καλυτερα εχουμε μαθει να απομονονωμαστε) και να λεμε "δε βαριεσαι... καλα ειμαι εγω...", ασε τους φοιτητες/μαθητες/συνταξουχους/υπαλληλους/εργατες/μεταναστες κλπ κλπ να παλεψουν για τα δικαιωματα τους.
Και αυτη η αντιληψη μας χαντακωνει ολους...
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #668 στις: 13/03/07, 08:25 »
Aν με πορεία κάθε Πέμπτη ή παλιότερα Τετάρτη νομίζουν όσοι το νομίζουν πως τραβούν την προσοχή του κόσμου μάλλον κάνουν λάθος καθώς όπως ξανάπα θα ταν 100.000 στην πορεία και όχι μόνο 35.000.

Άρη που είπα εγώ ότι η αστυνομία ξέρει το κοινό καλό?Μάλλον βγάζεις δικά σου συμπεράσματα χωρίς καμία βάση.Εσείς οι φοιτητές-μαθητές-εν γένει διαμαρτυρόμενοι εννοούσα αλλά μάλλον δεν το κανα πολυ λιανά.Που ξέρεις εσύ το δικό μου καλό-το κοινό καλό και γιατί να μην ξέρω εγώ το δικό σου?

Κάποιος είπε ότι η αστυνομία τρομοκρατεί τώρα πια κλπ.Πριν μήνες που επίσης έβγαιναν οι κουκουλοφόροι με την ίδια δράση πάλι τότε δεν έφταιγαν?Τι πάει να πει να μην τους κατηγορούμε συνεχώς?Πήραν άφεση αμαρτιών από τη σημαία (που με κάθε ευκαιρία καίνε)?
Όχι δεν είμαι υπέρ του αστυνομικού που κάνει κατάχρηση βίας δεν είμαι όμως και υπέρ του πολίτη που καταχράται την ελευθερία και τα δικαιώματα που έχει καταπατώντας τα αντίστοιχα δικά μου.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #669 στις: 13/03/07, 09:04 »
Παρακολουθώ το όργιο παραπληροφόρησης και φαιάς προπαγάνδας που επιχειρείται από κανάλια και κάποιους παπαγαλο"δημοσιογράφους" -  κονδυλολαμόγια.
Είναι χαρακτηριστικός ο τρόπος με τον οποίον "παρουσιάζουν" τα επεισόδια.
Σε στημένα πάνελς, όπου συμμετέχουν, ας πούμε, 8 συντηρητικοί δημοσιογράφοι, πολιτικοί, αστυνομικοί, εκπρόσωποι φοιτητικών παρατάξεων, "αγανακτισμένοι πολίτες" κλπ, έναντι κάνα δυο, συνολικά, πολιτικών, φοιτητών ή δημοσιογράφων που εκφράζουν διαφορετική άποψη (δηλαδή μια αναλογία 8:2), και μέσα σ' ένα κλίμα "ιερής αγανάκτησης", παρουσιάζεται η εξής (τηλεοπτική εικόνα) εικόνα:
προβάλλονται, μονταρισμένες με μαεστρία, σκηνές που εμφανίζουν τις φοιτητικές διαδηλώσεις κι εμβόλιμα  εμφανίζονται οι κουκουλοφόροι να καίνε και να καταστρέφουν, μετά και πάλι οι φοιτητές να τρέχουν πανικόβλητοι για να γλυτώσουν από τα χημικά και την αστυνομική θηριωδία, μετά και πάλι οι κουκουλοφόροι να κάνουν τις αλητείες τους και τέλος τις δυνάμεις καταστολής να ψεκάζουν και να δέρνουν ανηλεώς.
Ο συνειρμός στον μέσο, αποχαυνωμένο, τηλεθεατή είναι εύκολος κι άμεσος:
Καλά τους κάνουν, τους αληταράδες!
Μετά ακολουθεί καταιγισμός ερωτήσεων - πυροβολισμών:
ορίστε! δεν τα βλέπετε αυτά;
Γιατί δεν τους απομονώνετε;
Γιατί δεν τους παραδίδετε στην αστυνομία;  :o
(Παρένθεση: καλά, αυτό το τελευταίο, είναι ό,τι πιό ηλίθιο έχω ακούσει ποτέ.
Λες και είναι υποχρεωμένοι οι διαδηλωτές φοιτητές να παίξουν το ρόλο του χωροφύλακα, να απομονώσουν και να...συλλάβουν (αν είναι δυνατόν!) τους κουκουλοφόρους μπάχαλους και, μάλιστα, να τους παραδώσουν και στην αστυνομία! Μήπως να τους δικάσουν κιόλας;
Ανίκητη, παιδί μου, η βλακεία, ανίκητη...
Άμα συνδυάζεται και με αντιδραστισμό, τότε τύφλα να 'χει ο superman)

(Σε μεταφορά)
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #670 στις: 13/03/07, 09:05 »
(Σε συνέχεια)

Τι κι αν οι φοιτητές προσπαθούν να εξηγήσουν πως δεν είναι η δουλειά τους να παριστάνουν τους χωροφύλακες, τι κι αν υποδεικνύουν πως οι δυνάμεις καταστολής δεν ασχολούνται ποτέ με τους μπάχαλους κουκουλοφόρους, αλλά ξεσπούν όλο το μένος τους σε ανθρώπους που διαδηλώνουν ειρηνικά, ως έχουν κάθε συνταγματικό δικαίωμα, τι κι αν στις (τηλεοπτικές) εικόνες που "ξεφεύγουν" από τα "καλλιτεχνικά" μοντάζ φάινεται ξεκάθαρα πως οι παρακρατικές εφεδρείες των κουκουλοφόρων βρίσκονται και δρουν έξω από τα φοιτητικά μπλοκς, οι τηλεμανιαδάκηδες δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
Γιατί, ρε κωλόπαιδο (αυτό δεν το λένε, αλλά υπονοείται σαφώς), δεν κάθεσαι στο σπίτι σου να ξεστραβωθείς, να διαβάσεις και βγαίνεις να διαδηλώσεις; Δε καταλαβαίνεις πως μας χαλάς τη βολή μας; Δε βλέπεις που είσαστε ένα μάτσο αληταριά, ταραξίες; Άι σιχτιρ!
Μα, λέει ο φοιτητής (τις σπάνιες φορές που του "επιτρέπουν" οι τηλεαυθεντίες να ψελλίσει μια κουβέντα), αυτοί με τις κουκούλες δεν είναι φοιτητές. Είναι, οι περισσότεροι, βαλτοί, προβοκάτορες κι εν πάση περιπτώσει δεν έχουν σχέση με το φοιτητικό κίνημα.
Τον κακό σου τον καιρό, του απαντούν, έμπλεοι ιερής οργής, οι αγανακτισμένοι θεματοφύλακες της τάξης και της ηθικής. Κωλόπαιδο. Μάθημα θα μας κάνεις; Τι θες να πεις ρε; Ότι το κράτος προβοκάρει τις φοιτητικές και κοινωνικές κινητοποιήσεις; Αμφισβητείς τη δημοκρατία μας, ρε αληταρά; ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ ΡΕ, ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ ΜΑΣ;;; Δεν έχεις ιερό και όσιο; Κύριε παρουσιαστά, θα σκίσω τα ρούχα μου! Αυτό το κωλόπαιδο αμφισβητεί τη δημοκρατία μας! ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΑΣ, λέγω! Οϊμεεεεεε....
Μα, λεει ο φοιτητής (που διατηρεί την κοσμιότητα και την ψυχραιμία του μέσα στον λάκκο των τηλεοπτικών λεόντων), δεν έχω το δικαίωμα να εκφράσω τη γνώμη μου; Αφού σας λέω πως αυτοί με τις κουκούλες, ή εν πάση περιπτώσει μια μεγάλη πλειοψηφία, δεν είναι φοιτητές, δεν τους ξέρουμε, δε τους έχουμε δει ποτέ στις σχολές. Και η δημοκρατία σας μπορεί να φάει μια σκατούλα, έτσι που την έχετε καταντήσει (αυτό δεν το λεει με το στόμα, αλλά μπορεί κάποιος να το διακρίνει στο βλέμμα του)
Σκασμός, ρε! Του απαντούν αφρίζοντας. Σ' αυτά που σε ρωτάμε θα απαντάς!
Μα, τολμά να πει ο δεύτερος εκπρόσωπος της τηλεοπτικής μειοψηφίας (που είναι πολιτικός κι όχι φοιτητής), εγώ προσωπικά, αλλά κι άλλοι συνάδελφοί μου (πολιτικοί και συνδικαλιστές) είδα με τα μάτια μου σαράντα τέτοιους κουκουλοφόρους να επιβιβάζονται, μετά από τέτοια μπαχαλοεπεισόδια, σε αστυνομική κλούβα και να αποχωρούν!
Ο εκπρόσωπος της αστυνομίας παθαίνει, τότε, τον ντουβρουντζά!
Να, αυτά λέτε και τους κακομαθαίνετε! Να μας πείτε γρήγορα ονόματα και διευθύνσεις εκείνων που ανέβηκαν στην αστυνομική κλούβα! Να πιάσετε έναν, να του βγάλετε το κράνος και να μας τον φέρετε για να δούμε αν είναι αστυφύλακας, ή όχι! Να μη λέτε ανακρίβειες, κύριε !!!
Κόκαλο ο άλλος. Τι να πει, άλλωστε;
Είπαμε, ανίκητη η βλακεία, βρε παιδιά, ανίκητη!
Να κάνω και μια πρόβλεψη;
Κάπου εδώ, θα θρηνήσουμε και τα πρώτα θύματα. Η προπαγάνδα οφείλει να έχει κορύφωση. Γιατί μόνον μετά την κορύφωση ενός δράματος επέρχεται η κάθαρση, που στην περίπτωσή μας θα είναι η "αιτιολογημένη" επιβολή απολύτως αυταρχικών και αστυνομοκρατικών μέτρων, άγριας κι απόλυτης καταστολής κι απαγόρευσης.

Και μ' όλα αυτά, θυμήθηκα κι ένα αγαπημένο μου τραγουδάκι:
Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και μαλ**ες/
Να δεις που κάποτε θα μας πούνε και χαζούς
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 09:08 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #671 στις: 13/03/07, 09:32 »
Πριν από ενάμιση χρόνο είχα βάλει ένα θέμα (ευτυχώς δεν το έσβησα) εδώ Η μη αντίδραση
Το αφιερώνω σε όσους σκέφτονται ότι δεν μπορούν να περάσουν τον δρόμο απέναντι. Ίσως σε μερικά χρόνια δεν έχουμε τέτοια προβλήματα διότι πολύ απλά δεν θα υπάρχει ο δρόμος.... :)
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #672 στις: 13/03/07, 09:47 »
Αν υπαρχει συμφωνια αποψεων δηλαδη με το νομο ή καποια σημεια του, τοτε θεωρειται μη συμμετοχη στην αντιδραση; Για μια στιγμη δηλαδη, γιατι θα τρελαθω! Οποιος ειναι υπερ του νομου, σημαινει πως δεν αντιδραει;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #673 στις: 13/03/07, 10:18 »
Πριν από ενάμιση χρόνο είχα βάλει ένα θέμα (ευτυχώς δεν το έσβησα) εδώ Η μη αντίδραση
Το αφιερώνω σε όσους σκέφτονται ότι δεν μπορούν να περάσουν τον δρόμο απέναντι. Ίσως σε μερικά χρόνια δεν έχουμε τέτοια προβλήματα διότι πολύ απλά δεν θα υπάρχει ο δρόμος.... :)


Ναι, βέβαια, έτσι μας θέλουν: μηχανικά ενεργούμενα, χωρίς ανακλαστικά, χωρίς σκέψη, χωρίς αγωνιστικότητα.
Κι επειδή έχω τα κέφια μου, κοιτάξτε ποιος είναι, κατά τους χρηστοήθεις και "νομοταγείς" πολίτες, ο "ορθός" τρόπος του συνέρχεσθαι και διαδηλώνειν (αφήνω κατά μέρος τους μπάχαλους, γιατί όποιος δεν έχει αντιληφθεί μέχρι τώρα πως πρόκειται για προβοκάτορες - πεμπτοφαλαγγίτες, δεν πρόκειται να το καταλάβει ποτέ):
Οι διαδηλωτές συνέρχονται ενδεδυμένοι κόσμια και σε μικρές ομάδες των 5-6 ατόμων διαδηλώνουν επί των πεζοδρομίων. Δεν καταλαμβάνουν όλο το πεζοδρόμιο, όμως, για να μην παρεμποδίζεται η κίνηση των υπολοίπων φιλήσυχων πολιτών που θέλουν να κάνουν τα ψώνια και την τσάρκα τους. Οι διαδηλωτές δεν φωνασκούν, για να μην διαταράσσουν την κοινωνική γαλήνη, ομιλούν χαμηλοφώνως και δεν χαριεντίζονται. Μπορούν, αν θέλουν, να φέρουν περιοδικά ποικίλλης  ύλης και να συζητούν, κατά τη διάρκεια της πεζοδρομοπορείας, τα τεκταινόμενα στον χώρο του θεάματος και της μόδας. Στους φωτεινούς σηματοδότες η πορεία σταματά και περιμένει ν' ανάψει το πράσινο ανθρωπάκι, για να μη διαταράσσεται η ομαλή κυκλοφορία των εποχουμένων φιλήσυχων πολιτών που θέλουν να πάνε, ας πούμε, στην πλ. Κολωνακίου για να πιούν το εσπρεσάκι τους. Στο κόκκινο ανθρωπάκι η πορεία σταματά, στο πράσινο προχωρά. Νοικοκυρεμένα πράματα! Όταν η πορεία αφιχθεί πλησίον του προορισμού της, οι διαδηλωτές καταλαμβάνουν την άκρη του πεζοδρομίου, οπότε ο επικεφαλής των αστυνομικών δυνάμεων προσεγγίζει τους επικεφαλής της πορείας και τους λέει ευγενέστατα:
"Αγαπητοί, κύριοι. Η πρόσβαση στο τάδε σημείο έχει απαγορευθεί. Θα σας παρακαλούσα να διαλυθείτε ησύχως". "Βεβαίως, κύριε ενωματάρχα μου", απαντούν κοσμίως οι διαδηλωτές "αλλά μήπως θα μπορούσαμε να παραδώσουμε ένα ψηφισματάκι διαμαρτυρίας;"
"Φοβάμαι πως όχι", απαντά μελιστάλκτα ο αστυνομικός "ο τάδε αρμόδιος είναι εξαιρετικά απησχολημένος και με πληροφόρησαν πως έχει και πονοκέφαλο, λυπούμαι".
"Τότε, μήπως να φωνάζαμε δυο-τρία συνθηματάκια, please, καλέ μου κύριε όργανο;"
"Α πα πα! Σας παρακαλώ! Μη με φέρνετε σε δύσκολη θέση. Οι εντολές μου είναι σαφείς: ουδεμία επινίκιος ζητωκραυγή και βωμολοχία δεν επιτρέπεται!"
"Μα, ξέρετε", απαντά συνεσταλμένα ο επικεφαλής διαδηλωτής "εδώ δεν είναι γήπεδο. Μια διαδηλωσούλα κάνουμε".
"Άσχετον, κύριε", απαντά κάπως συνοφρυωμένος και προβληματισμένος ο αστυνομικός "έχω τις εντολές μου εγώ! Παρακαλώ να διαλυθείτε ησύχως"
"Μα, ξεποδαριαστήκαμε να φτάσουμε ως εδώ, αξιότιμε κύριε αστυνόμε", απαντά ο διαδηλωτής "να σηκώσουμε, τουλάχιστον ένα πανούλι; Σιωπηρά εννοείται".
"Απαγορεύονται αι υπαίθριαι διαφημίσεις κύριε! Έχετε άδεια από το ΥΠΕΧΩΔΕ και το Υπουργείον Εμπορίου;"
"..."
"Χα! Το ήξευρα. Λοιπόν, κύριε, σε ολίγον αρχίζει η ώρα της κυκλοφοριακής αιχμής κι η παρουσία σας εμποδίζει την ομαλή κυκλοφορία. Και, μεταξύ μας, σε είκοσι λεπτά σχολάμε. Άνθρωποι είμαστε και μεις, πεινάμε. Σας παρακαλώ, ως εκ τούτου, να διαλυθείτε ησύχως. Μη με αναγκάσετε, σας παρακαλώ, να κάνω χρήση των ολοκαίνουργιων δακρυγόνων μας. Ξέρετε πόσο κοστίζουν; Είναι και καρκινογόνα..."
"Έχετε δίκιο, αξιότιμε κύριε όργανο. Θα διαλυθούμε αμέσως! Μας συγχωρείτε για την ενόχληση. Τους χαιρετισμούς μου στην οικογένεια."
"Μερσι, αγαπητέ μου διαδηλωτά. Σας παρακαλώ να πετάξετε τα απορρίμματα (μπουκαλάκια νερού, χαρτοπετσέτες, υπολείμματα τροφών, περιοδικά κλπ) εντός των κάδων απορριμμάτων και να ακολουθήσετε τις εντολές των τροχονόμων, ώστε να μην διαταραχθεί η κυκλοφορία των οχημάτων." 
"Ασφαλώς, μα τι λέτε; Είματε φιλήσυχοι και νομοταγείς πολίτες εμείς."
"Σας ευχαριστώ και καλή σας ημέρα."
"Εμείς σας ευχαριστούμε δια την κατανόηση και την άψογον συμπεριφορά. Τα σέβη μου και τα λέμε την επόμενη εβδομάδα."
"Θα σας παρακαλούσα να μην πραγματοποιήσετε διαδήλωση την επόμενη εβδομάδα. Ο κύριος αρμόδιος θα είναι εις το εξωτερικόν, έτσι κι αλλιώς, κι εγώ έχω προγραμματίσει μια οικογενειακή εκδρομούλα εις το χωριό μου."
"Α, βεβαίως! Θα σας τηλεφωνήσω για να συνεννοηθούμε πότε θα είστε εύκαιρος για να προγραμματίσουμε την επόμενη διαδήλωσή μας."
"Μερσί, με υποχρεώνετε"
"Τι λέτε; Αλλοίμονο!"
"Χαίρετε, στο καλό να πάτε και καλή νίκη"
"Μερσί, αγαπητέ μου, ο αγώνας μας τώρα δικαιώνεται. Στο επανιδείν"
Κι έτσι, άλλη μια διαδήλωση νομοταγών και φιλήσυχων πολιτών έληξε χωρίς επεισόδια και βαρβαρότητες.
Νοικοκυρεμένα και πολιτισμένα πράματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 10:22 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #674 στις: 13/03/07, 10:23 »
Επιμενω παντως, πως αυτη την στιγμη οχι μονο θα ψηφιστει και θα περασει το νομοσχεδιο, αλλα και οι φοιτητες των ιδιωτικων κολλεγιων και σπουδαστηριων κανουν κανονικα τα μαθηματακια τους και παιρνουν το πτυχιο τους. Και οταν θα ξαναμπουν του δημοσιου στο προγραμμα, θα εχουν ηδη και μια θεση στη δουλεια οπου θα μπορουσε να ειχε παρει ενας του δημοσιου πανεπιστημιου.
Ιανε καλη η αντιδραση, αλλα οταν γινεται με αυτον τον τροπο και συνεχομενα, αρχιζει και γινεται κουραστικη. Πολλοι εχουν αρχισει ηδη να παραπονιουνται για αυτη την κατασταση. Οχι μονο γονεις φοιτητων που ειναι απο την επαρχια και πληρωνουν αδικα, αλλα και απλοι κατοικοι που ειναι εγκλωβισμενοι σε ενα καθεστως μουλαροσυνης και απο τις 2 πλευρες!
Συγνωμη, αλλα αντιδραση για την αντιδραση δεν θελω. Αντιδραση με στοχο και πλανο θελω. Και αυτη δεν υπαρχει. Ιδιαιτερα οταν τα μπλοκ των φοιτητων ειναι διχασμενα για το τι αντι-προτασεις θα μπορουσαν να φερουν στην κυβερνηση!
Σημασια εχει πως το νομοσχεδιο θα ψηφιστει, ειτε φωναξουν 1000, ειτε φωναξουν 30.000...Εξαλλου, δεν κατηγορουν αδικα την ΠΟΣΔΕΠ πως μεταφερει φοιτητες απο αλλες περιοχες για να κανει "μπουγιο".
Και ολοι οι δημοσιογραφισκοι, στυλ Τριανταφυλοπουλου, που ολο "λειτουργηματα" εκτελουν αλλα ξεχνανε πως και οι ιδιοι ελαβαν "ξενη" εκπαιδευση ( Ιταλια ) ας αφησουν τα "ξερα" περι επαναστασης, γιατι ουτε και στρατο δεν εχουν παει!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher