Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 682813 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #700 στις: 13/03/07, 15:13 »
king lui
λοιπον

 λες οτι τωρα πια ειναι αρρψστημενη η κατασταση,ναι ειναι,εχει ξεφυγει..αλλα απο οσο θυμαμαι απο την αρχη ελεγες οτι ταλαιπωρησε απο τις διαδηλωσεις!επομενως δεν ανηκεις στους ενοχλημενους πολιτες..αλλα στους απο αρχη κατα ολων αυτων

οσον αφορα στα πτυχια..το οτι συμβαινει τωρα αυτο,δε σημαινει οτι πρεπει να το αφησουμε με νομους να παρει μεγαλυτερες διαστασεις
δηλαδη δεν χρειαζεται να κανουμε τα κολλεγια και τα ιεκ ισαξια με τις σχολες,ωστε τετοια φαινομενα να ειναι εντονοτερα

το απλοποιησα αρκετα,απλα ηθελα να γινω πιο σαφης
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #701 στις: 13/03/07, 15:15 »
Καλή μου FSL μπορείς να με αναφέρεις με το "όνομά" μου. Papous λέγομαι.

Όλη η επιστήμη της στατιστικής αξιολόγησης είναι επικεντρωμένη στην προσπάθεια αποφυγής των συγχυτικών παραγόντων. Δεν είναι δυνατόν να λάβεις υπόψιν σου μια μελέτη η οποία δεν τους έχει λάβει καν υπόψιν της.
Για παράδειγμα περί το 1950 στις ΗΠΑ είχε ανακοινωθεί μελέτη που υποστήριζε βασισμένη σε δημοσκοπήσεις ότι η κατανάλωση καπνού αυξάνει τον αριθμό των γεννήσεων! Άντε πες το αυτό στον Kain  ;D. Το 2004 ανακοινώθηκε μια μελέτη στην Ελλάδα που συνέδεε την δραματική αύξηση του αριθμού των καρδιαγγειακών επεισοδίων στην περιφέρεια της Θεσσαλονίκης από το 1995 και εντεύθεν με την μόλυνση του περιβάλλοντος, χωρίς βέβαια να λαμβάνει υπόψιν της ότι από το 1995 έγινε η εγκατάσταση των κεραιών της κινητής τηλεφωνίας. :P

Μήπως πιστεύεις πως είναι καλύτερα να εκλέγουμε τις κυβερνήσεις μας και να ψηφίζουμε τους νόμους μας μέσω δημοσκοπήσεων? Θα γλυτώνουμε και τόσα χρήματα βρε αδερφέ! ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #702 στις: 13/03/07, 15:41 »
Ίανε και όλοι οι υπόλοιποι καλά μου την λέτε αλλά ξέρετε που χάνετε; Δε μιλάμε για "εξεγειρόμενες λαϊκές μάζες" αλλά για μειονότητα. Και μη μου πείτε ότι 35000 φοιτητές δεν είναι μειονότητα γιατί έχουμε χάσει το μέτρο πλέον. Αυτό για να "δικαιολογήσω" την στάση.

Οι υπόλοιποι καλέ μου pa... δεν πήγαν διότι εμπιστεύτηκαν τα λόγια σου, ότι η διαδήλωση είναι πόλεμος. Οπότε πήγαν μόνο οι ανδρειωμένοι. Μπορείς να τροφοδοτήσεις λοιπόν την ματαιοδοξία σου. Επηρέασες 270.000 κόσμο!
Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι? Που ήταν οι αντιδιαδηλωτές? Δηλ. αυτοί που ήταν υπέρ του νομοσχεδίου? Προφανώς μέσα στην βουλή! 155 άτομα! 155 σε σύγκριση με 35.000 δεν νομίζεις πως είναι μεγάλη διαφορά?

Παράθεση
ουσιαστικά δεν είμαι ούτε ενάντια στον αγώνα ούτε τίποτα τέτοιο. Απλά δε συμφωνώ με τον συγκεκριμένο αγώνα και για τον λόγο αυτό καταδικάζω κάθε μορφής πρόβλημα που είναι απόρροια του.

Δεν είσαι ενάντια στον αγώνα απλά δεν συμφωνείς και καταδικάζεις. Δεν το λες καλύτερα Αγγλικά μήπως και καταλάβουμε (κι εσύ πρωτίστως) τι εννοείς?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #703 στις: 13/03/07, 15:44 »
papou απλά δε θυμόμουν ποιος το χε αναφέρει.

pa δεν έχεις δίκιο πως απλά τα ΜΑΤ έκαναν μεγαλύτερη χρήση δύναμης.Σίγουρα έκαναν κατάχρηση σε αυτή την πορεία όπου όλοι ανεξαιρέτως ξέφυγαν.


Όσο για τον κύριο Καλομοίρη που αναφέραμε πως βγήκε στα παράθυρα δαρμένος τον πήρε το μάτι μου στην πρώτη γραμμή διαδηλωτών -αυτών με τις κόκκινες σημαίες που βρίσκονται παντού- να κάνουνε ντου στα ΜΑΤ.....
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #704 στις: 13/03/07, 15:46 »
Που ήταν οι αντιδιαδηλωτές? Δηλ. αυτοί που ήταν υπέρ του νομοσχεδίου? Προφανώς μέσα στην βουλή! 155 άτομα! 155 σε σύγκριση με 35.000 δεν νομίζεις πως είναι μεγάλη διαφορά?
Αυτό πάλι από πού προκύπτει? ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #705 στις: 13/03/07, 16:08 »
Ακριβώς από την ίδια βάση δεδομένων και λογική που αναφέρει ότι 35.000 διαδηλωτές εκφράζουν την μειοψηφία!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #706 στις: 13/03/07, 16:19 »
Ακριβώς από την ίδια βάση δεδομένων και λογική που αναφέρει ότι 35.000 διαδηλωτές εκφράζουν την μειοψηφία!
ΟΚ.. δηλαδή... 35 000 κατά + 155 υπέρ + όλοι οι υπόλοιποι απληροφόρητοι/αδιάφοροι..? Γουάου. Φαντάζομαι ότι όσοι έχουν εκφραστεί εδώ μέσα υπέρ είναι μέλη της βουλής..?

Βασικά papou, αυτό που είπαν παραπάνω είναι ότι οι "κατά" είχαν την ευκαιρία να εκδηλώσουν το "κατά" αίσθημά τους και προσήλθαν μόλις 35 000. Σαφώς και θα υπάρχουν και άλλοι "κατά" (όπως σαφώς υπήρχαν και πολλοί περισσότεροι φοιτητές κατά της κατάληψης που δεν προσήλθαν στις κάλπες και είδες πόσο υπολογίστηκαν), αλλά δεν υπάρχει δυνατότητα καταμέτρησής τους επειδή δεν θέλησαν οι ίδιοι να καταμετρηθούν.

Από την άλλη, δυνατότητα καταμέτρησης των "υπέρ" δεν υπήρξε, εκτός και αν έγινε καμιά πορεία υπέρ του νομοσχεδίου και δεν το πήρα είδηση. Οπότε ελαφρώς άκυρο το ότι οι υπέρ είναι μέσα στη βουλή. Για τους υπέρ απλώς δεν υπάρχουν δεδομένα.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #707 στις: 13/03/07, 16:21 »
king lui
λοιπον

 λες οτι τωρα πια ειναι αρρψστημενη η κατασταση,ναι ειναι,εχει ξεφυγει..αλλα απο οσο θυμαμαι απο την αρχη ελεγες οτι ταλαιπωρείσαι απο τις διαδηλωσεις!επομενως δεν ανηκεις στους ενοχλημενους πολιτες..αλλα στους απο αρχη κατα ολων αυτων

οσον αφορα στα πτυχια..το οτι συμβαινει τωρα αυτο,δε σημαινει οτι πρεπει να το αφησουμε με νομους να παρει μεγαλυτερες διαστασεις
δηλαδη δεν χρειαζεται να κανουμε τα κολλεγια και τα ιεκ ισαξια με τις σχολες,ωστε τετοια φαινομενα να ειναι εντονοτερα

το απλοποιησα αρκετα,απλα ηθελα να γινω πιο σαφης

Ναι το είχα πει στους τρεις μήνες πορειών και καταλήψεων όχι στους 8 συγγνώμη...αν θυμάσαι όμως καλά είχα πει και "να ήμουν μόνο εγώ πάει στο διάολο..."
Τι εννοείς να το αφήσουμε με νόμους να πάρει διαστάσεις? Τώρα παράνομο είναι που ο ιδιώτης εργοδότης μπορεί να πάρει όποιον θέλει? Για δες ένα παράδειγμα: Πάνε δύο για συνέντευξη σε μια δουλειά που έχουν μπει ταυτόχρονα στο πανεπιστήμιο ένας σε δημόσιο (ΑΠΘ για παράδειγμα) και ένας σε ΙΕΚ πριν από δέκα χρόνια. Ο του ΑΠΘ μόλις πήρε το πτυχίο του και έκανε (η σχολή του) και ένα χρόνο κατάληψη. Ο από τα ΙΕΚ τελείεωσε στα τρία ή τέσσερα ή όσο και αν είναι και έχει ήδη 5 χρόνια (γιατί στην αρχή άργησε ας πούμε ένα χρόνο να βρει δουλειά )προϋπηρεσία στο αντικείμενο που ζητάει ο εργοδότης. Άρθρο ξε άρθρο 16 ή 116, εσύ ποιον λες ότι θα προσλάβει ο εργοδότης?
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 16:25 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #708 στις: 13/03/07, 16:28 »
Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι? Που ήταν οι αντιδιαδηλωτές? Δηλ. αυτοί που ήταν υπέρ του νομοσχεδίου? Προφανώς μέσα στην βουλή! 155 άτομα! 155 σε σύγκριση με 35.000 δεν νομίζεις πως είναι μεγάλη διαφορά?

Μάλιστα, την επόμενη Παρασκευή λοιπόν (γιατί η Πέμπτη είναι είδη καπαρωμένη) όλοι όσοι είναι υπέρ του νομοσχεδίου στους δρόμους για να διαδηλώσουμε, αφού αυτό είναι το μέτρο σύγκρισης πλέον... Για όνομα του Θεού...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #709 στις: 13/03/07, 17:24 »




Και γενικα είναι πλεον κοινό μυστικό ότι ως επι το πλήστον οι κουκουλοφοροι είναι ασφαλήτες...

Είναι πλέον κοινό μυστικό ότι κατά τη διάρκεια των καταλήψεων η ορθογραφία δολοφονήθηκε εν ψυχρώ! Ω, ναι!  :o
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 17:39 από margarita p »
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #710 στις: 13/03/07, 18:22 »
Σε συζητήσεις στη σχολή μου είχα ακούσει και το εξής επιχείρημα κατά του νόμου.Ότι κατά κάποιο τρόπο προστατεύονταν και όσοι δουλεύουν και σπουδάζουν.
Επίσης λέτε κάποιοι ότι όσοι είμαστε υπέρ του νόμου-κατά της κατάληψης ή όπως θες πες το θα έπρεπε να πηγαίνουμε στις συνελεύσεις.Εγώ λοιπόν που δουλεύω και δε νομίζω να είμαι η μόνη θα έπρεπε να παίρνω άδεια μία φορά την εβδομάδα για να πηγαίνω στη συνέλευση.Ελπίζω να κατανοείτε ότι κανείς εργοδότης δε θα έδινε μια φορά τη βδομάδα άδεια στον εργαζόμενό του.Επομένως δεν είναι τόσο εύκολο ακόμα και αν είσαι διατεθειμένος να υπερασπιστείς αυτά που πιστεύεις να το κάνεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #711 στις: 13/03/07, 20:02 »




Και γενικα είναι πλεον κοινό μυστικό ότι ως επι το πλήστον οι κουκουλοφοροι είναι ασφαλήτες...

Είναι πλέον κοινό μυστικό ότι κατά τη διάρκεια των καταλήψεων η ορθογραφία δολοφονήθηκε εν ψυχρώ! Ω, ναι!  :o
Μην πειραζεις την Νεραϊδα! Δικαιολογειται. Της τα δινουν ανορθογραφα και ετσι τα μεταφερει. Σε pm ειναι πολυ καλυτερη ( πραγμα που κανει καποιον με μικρη νοημοσυνη, εαν μιλαμε για "παιδευομενη" νεολαια ή "παιδευομενη" νοοτροπια ).

Εγω δηλωνω κατα των πορειων. Οποτε αντι για 35.001, μονο 35.000 δηλωνουν την παρουσια τους. Επισης, αν επισκεπτειτε επισημα φοιτητικα forums, μπορειτε να δειτε τις αντιδρασεις φοιτητων που χρωστανε ενα μαθημα και απλα θελουν το πτυχιακι τους.
Μπραβο ρε μαγκες! Επαναλαμβανω..η επανασταση στις πλατες αλλων, θα γυρισει μπουμερανγκ...

Παρεπιπτοντως, τα κεφαλια μεσα, γιατι τελειωσε η ψηφιση του νομου...και...
Ιουνιος, Πασχα και ολες οι λοιπες γιορτουλες και αργιες, ξεχαστε τις!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 20:08 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #712 στις: 13/03/07, 20:57 »
Και που ψηφιστηκε ο νομος? ??? Τελειωσαν και οι κινητοποιησεις? Θα δουμε την πεμπτη.

Παντως εγω βλεπω ΟΛΑ τα καναλια να κινδυνολογουν και να μιλανε για επισοδεια. Ολα αναφερουν τον εξοπλισμο που θα εχουν τα ματ (αν ειδατε κατι ωραιες πλαστικες σφαιρες σε μεγεθος αυγου θα ειχατε φρικαρει). Εδω λενε οτι θα πετανε σφαιρες με μπογια paintball δηλαδη και οι σημαδεμενοι θα συλλαμβανονται. Με αυτο τωρα δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω η να γελασω.

Οταν τα καναλια τρομοκρατουν και προδικαζουν τον κοσμο ο κοσμος σιγουρα θα στραφει εναντιον των φοιτητων. Αλλα τι να πεις.... Παλι τα ιδια θα στειλουν 2-3 ασφαλιτες θα τα κανουν που**να και θα βγει η πορεια ολη ενα επεισοδιο.

Πρετεντερη ψοφα να κανουμε γιορτη.... Ετσι θα καταληξουμε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #713 στις: 13/03/07, 21:24 »
Pa..., όταν διαδήλωναν οι οικοδόμοι κουβαλούσαν και πλάκες πεζοδρομίων μαζί τους, το 'χεις ακουστά;
Εδώ μιλάμε για παιδιά, για τα παιδιά μας (και να μη μου πεις για τους κουκουλοφόρους, γιατί τα 'χουμε πει. Εγώ μιλώ για τους φοιτητές κι όχι για τους παρακρατικούς τραμπούκους)
35.000 είναι εκείνοι που έχουν το σθένος να κατέβουν στο δρόμο και να αντιμετωπίσουν την κρατική αυθαιρεσία και τους παρακρατικούς τραμπουκισμούς, τις προβοκάτσιες και την βαρβαρότητα. Θέλει πολύ κουράγιο για να συμμετέχεις σ' έναν αγώνα όπου υπάρχει η πιθανότητα, ή μάλλον η βεβαιότητα, πως θα έρθεις αντιμέτωπος με την πιό ωμή και βάρβαρη κρατική καταστολή. Αναλογικά αυτοί οι 35.000 αντιπροσωπεύουν δεκαπλάσιο αριθμό διαφωνούντων με τις κυβερνητικές μεταρρυθμίσεις. Αλλά εκείνο που μετράει είναι πως αυτοί οι 35.000 είναι, στη συντριπτική τους πλειοψηφία φοιτητές.
Θα πρέπει να ξέρεις πως είναι άλλο πράγμα να διαφωνείς με την κατάχρηση του μέτρου των καταλήψεων (στο οποίο θα με βρεις σύμφωνο) κι άλλο να υποστηρίζεις πως οι διαδηλώσεις δεν έχουν νόημα, ή πως δεν θα πρέπει να συμβαίνουν γιατί παρέχουν άλλοθι στην κρατική αυθαιρεσία.
Δε ξέρω σε πόσες διαδηλώσεις έχεις συμμετάσχει, αλλά εκεί ο χρόνος κυλάει διαφορετικά. Τα πάντα γίνονται γρήγορα, αστραπιαία. Ο διαδηλωτής που κινείται μέσα στη διαδήλωση δεν έχει την πολυτέλεια να κατοπτεύσει την κατάσταση, όπως συμβαίνει μ' εκείνον που παρακολουθεί τα τεκταινόμενα από τηλοψίας. Ακούς φήμες, βλέπεις αποσπασματικά γεγονότα, διακρίνεις ελάχιστα πράγματα, γενικά κυριαρχεί ένας χαμός. Εκείνοι που βρίσκονταν στη Μεγάλη Βρετανία δεν μπορούσαν να ξέρουν τι συμβαίνει στο Σύνταγμα, 300 μόλις μέτρα μακριά τους. Διέκριναν, κάποια στιγμή, τον καπνό, άκουγαν τη βουή και την αντάρα, αλλά δεν μπορούσαν να έχουν συνολική εικόνα της κατάστασης. Όταν τους την έπεσαν, απρόκλητα κι αναίτια, τα ΕΚΑΜ βρίσκονταν μέσα στα φοιτητικά μπλοκς και δεν είχαν πάρει μέρος σε κανένα επεισόδιο. Ήταν θύματα κι όχι θύτες. Τα ΕΚΑΜ λειτουργούν και δρουν σαν στρατιωτικές μονάδες, τέτοιος είναι κι ο σχεδιασμός των επιχειρήσεών τους. Δεν αφήνουν χρόνο σε κανέναν να αντιδράσει, άσε που αποδεδειγμένα την πέφτουν με τον πιό βάναυσο κι τραμπούκικο τρόπο σε "ξεμοναχιασμένα" άτομα με μοναδικό λόγο πως δεν τους αρέσει η φάτσα του, ή ότι τους κοίταξε παράξενα.
Τα ΕΚΑΜ διαφέρουν παρασάγγας από τον αστυφύλακα του '60. Και άντε να πεις στους φοιτητές, κορίτσια κι αγόρια, που κουβαλάνε τα σημάδια από τις μπότες των ΕΚΑΜιτών στην πλάτη τους και τα ράμματα από τα χτυπήματα των γκλομπς στα κεφάλια τους, για την "ανεκτικότητα" των ΕΚΑΜ. Θα έχουν να σου διηγηθούν πολλές ιστορίες πραγματικής φρίκης. Μόνο κάποιος που έχει ζήσει στο πετσί του τη βαρβαρότητα και την απρόκλητη, ωμή αστυνομική βία μπορεί να ξέρει πόσο "ανεκτικά" είναι τα ΕΚΑΜ. Και δε μιλώ μόνον για τους φοιτητές. Μιλώ και για τους εκπαιδευτικούς, τους συνταξιούχους, τους αγρότες, όλους σχεδόν τους κοινωνικούς και εργατικούς κλάδους που έχουν γευτεί την "περιποίηση" των πραιτόρων, πλην βεβαίως της καθ' όλα συμπαθούς τάξης των αστυνομικών συνδικαλιστών, που αναίμακτα και πολιτισμένα έκαναν κατάληψη στο...σπίτι τους, επί της οδού Ρηγίλλης, χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Φαντάζεσαι ασφαλώς τι θα συνέβαινε αν, αντί των αστυνομικών, οι καταληψίες ήσαν φοιτητές ή αγρότες. Πόλεμος! Αλλά οι αστυνομικοί είναι "νυκοκοιραίοι", ενώ οι άλλοι είναι "αντιδραστικοί", "ταραξίες", "κωλόπαιδα", "αναρχικοί".
Το να μη συμφωνείς με το φοιτητικό κίνημα είναι, ασφαλώς, δικαίωμά σου. Αλλά να μην αναγνωρίζεις στους φοιτητές το δικαίωμα να αντιπαλέψουν και να διεκδικήσουν δυναμικά εκείνο που θεωρούν δίκιο τους, χωρίς να γίνονται θύματα του κρατικού αυταρχισμού και της αστυνομικής βίας, δεν είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 21:30 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #714 στις: 13/03/07, 21:36 »
Σωστός ο Ιανός και επειδή πάρα πολλοί από όσοι μιλάτε εδώ , δεν έχετε συμμετάσχει ούτε σε μια τέτοιου είδους πορεία , να προσθέσω και κάτι άλλο σημαντικότατο . Ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό με όλη τη σημασία της ρήσης. Όχι μόνο πιο δυνατό σε κάνει αλλά σε πεισμώνει και ίσως την επόμενη φορά να είσαι εσύ αυτός που θα πετάξει τη πέτρα στον Ματατζή...

Η τυφλή βία επί αδίκων , μόνο περισσότερη βία μπορεί να ανταποδώσει , κάτι που το ξέρει και η κοτούλα η κοκό εκτός ίσως από τους ιστάμενους των δυνάμεων ασφαλείας.

 
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #715 στις: 13/03/07, 21:42 »
Iανέ σύμφωνα με τη δημοσκόπηση ανέφερες νομίζω ότι μεγάλο ποσοστό πολιτών είναι ανενημέρωτο...
Αν όντως διάβασα καλά τότε αυτή η αναφορά αποτελεί απάντηση σ αυτόν που υποστήριξε πως όλοι οι Έλληνες στόμα με στόμα έχουν ενημερωθεί για το τι γίνεται.
Μα καλά βρε FSL, το πιστεύεις πως οι μισοί (!) από τους ερωτηθέντες του εν λόγω στατιστικού δείγματος ήσαν ανημέρωτοι για τις κυβερνητικές μεταρρυθμίσεις με όλον αυτόν τον ντόρο που γίνεται καθημερινά στα κανάλια και στις τηλεοράσεις; Εκτός κι αν οι συγκεκριμένοι είναι κάτοικοι της Εκάλης και του Π. Ψυχικού. οπότε οι βλαστοί τους σπουδάζουν στην Εσπερία και δεν έχουν κανένα λόγο να ενημερώνονται για τα τεκταινόμενα στον χώρο της παιδείας.
Τρυκ είναι, ρε συ.
Θέλει να "δείξει" την ποιοτική διαφορά στην στάση που υιοθετούν οι ενημερωμένοι σε σχέση με τους ανημέρωτους.
Εκτός αυτού, όπως ειπώθηκε ήδη, δεν θα βρεις πουθενά μια εμπεριστατωμένη ποιοτική ανάλυση του στατιστικού δείγματος, παρά μόνον γενικόλογες αναφορές στο επίπεδο της μόρφωσής του, έτσι που να ισχυροποιηθεί η ίδια αυτή ποιοτική διαφορά στην στάση των ερωτηθέντων που, τεχνηέντως, προσπαθεί να προβληθεί μέσω της εν λόγω δημοσκόπησης.
Όπως είπα και στον freemind, με την στατιστική (και με την ιστορία) μπορείς να αποδείξεις ό,τι θέλεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/03/07, 21:43 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #716 στις: 13/03/07, 21:48 »


Η τυφλή βία επί αδίκων , μόνο περισσότερη βία μπορεί να ανταποδώσει , κάτι που το ξέρει και η κοτούλα η κοκό εκτός ίσως από τους ιστάμενους των δυνάμεων ασφαλείας.

 
Μπα μαλλον αυτο θελουν και αυτοι. Περισσοτεροι βια. και πραγματι οι περισσοτεροι απο δω μιλανε για επεισοδια βλεποντας τα απο την τηλεοραση. Αλλα οτνα πας εκει και φας το δακρυγονο χωρις να ξερεις γιατι το εφαγες, η φας την γκλομπια χωρις να εχεις κανει τιποτα, να σε βαζουν και να σε δενουν σαν το σκυλι κατω και συ να προσπαθεις να καταλαβεις αν εγκληματισες την επομενη φορα θα εισαι τοσο εκνευρισμενος που και μπραβο θα πεις σε αυτους που πεταγαν πετρες και ισως πεταξεις και εσυ. Ισως παλι και οχι αλλα σιγορυα θα καταλαβεις τι εστι διαδηλωση και οτι δεν λεμε για πλακα οτι μας διαλυουν στις διαδηλωσεις. Εκεινη τη στιγμη ακομα και αν ο αδερφος σου ειναι μπατσος θα πεις μπατσι γουρουνια δολοφονοι.Γιατι θα εχεις ολα τα δικια του κοσμου και αυτοι θα σε διαλυουν. Ακομα και περαστικος να εισαι μπορει να σε μαντρωσουν ετσι γιατι θελουν συλληψεις.

Και μη βγει κανενας φαμφαρωνος και μου πει "να μην κατεβαινετε" γιατι ειναι το πιο ελεεινο και απαισια ακροδεξιο επιχειρημα που εχω ακουσει.

Οταν φαει καποιος κροτιδα στο ποδι μπορει να ερθει και να μου πει αν τα ΜΑΤ αμυνωνται η επιτιθενται
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #717 στις: 13/03/07, 21:57 »
Pa...,
Δε ξέρω σε πόσες διαδηλώσεις έχεις συμμετάσχει, αλλά εκεί ο χρόνος κυλάει διαφορετικά. Τα πάντα γίνονται γρήγορα, αστραπιαία. Ο διαδηλωτής που κινείται μέσα στη διαδήλωση δεν έχει την πολυτέλεια να κατοπτεύσει την κατάσταση, όπως συμβαίνει μ' εκείνον που παρακολουθεί τα τεκταινόμενα από τηλοψίας. Ακούς φήμες, βλέπεις αποσπασματικά γεγονότα, διακρίνεις ελάχιστα πράγματα, γενικά κυριαρχεί ένας χαμός. .................. Τα ΕΚΑΜ λειτουργούν και δρουν σαν στρατιωτικές μονάδες, τέτοιος είναι κι ο σχεδιασμός των επιχειρήσεών τους. Δεν αφήνουν χρόνο σε κανέναν να αντιδράσει, άσε που αποδεδειγμένα την πέφτουν με τον πιό βάναυσο κι τραμπούκικο τρόπο σε "ξεμοναχιασμένα" άτομα με μοναδικό λόγο πως δεν τους αρέσει η φάτσα του, ή ότι τους κοίταξε παράξενα.
Τα ΕΚΑΜ διαφέρουν παρασάγγας από τον αστυφύλακα του '60. Και άντε να πεις στους φοιτητές, κορίτσια κι αγόρια, που κουβαλάνε τα σημάδια από τις μπότες των ΕΚΑΜιτών στην πλάτη τους και τα ράμματα από τα χτυπήματα των γκλομπς στα κεφάλια τους, για την "ανεκτικότητα" των ΕΚΑΜ. Θα έχουν να σου διηγηθούν πολλές ιστορίες πραγματικής φρίκης. Μόνο κάποιος που έχει ζήσει στο πετσί του τη βαρβαρότητα και την απρόκλητη, ωμή αστυνομική βία μπορεί να ξέρει πόσο "ανεκτικά" είναι τα ΕΚΑΜ.
............................................................................... ........
Το να μη συμφωνείς με το φοιτητικό κίνημα είναι, ασφαλώς, δικαίωμά σου. Αλλά να μην αναγνωρίζεις στους φοιτητές το δικαίωμα να αντιπαλέψουν και να διεκδικήσουν δυναμικά εκείνο που θεωρούν δίκιο τους, χωρίς να γίνονται θύματα του κρατικού αυταρχισμού και της αστυνομικής βίας, δεν είναι.

Πιο σωστά δεν μπορούσες να τα πεις. Μιλάμε για τυφλή όντως βία, πρόκληση έξω από κάθε όριο και χυδαιότητα σε όλο της το μεγαλείο. Για αυτό και δεν ανέχομαι με τίποτα να διαβάζω υποστηρικτικές απόψεις για τα ματ και όλη την αστυνομοτρομοκρατική εξουσία που θεωρεί ότι μπορεί να βιάσει ό,τι της κάθεται στραβό.

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #718 στις: 13/03/07, 23:23 »
Θα συμφωνησω στα παραπανω με τον Ιανο.Αν και καπως καθυστερημενα ειδα και εγω επεισοδια με τον ξυλοδαρμο των φοιτητων και φοιτητριων!!Ειναι απαραδεκτη κατασταση!!Ακομα και αδικο να εχουν οι διαδηλωτες το θεωρω απαραδεκτο να ξυλοφορτωνονται!!Σε τελικη αναλυση η πορεια ειναι ενα δικαιωμα ολων για διαμαρτυρια,φτανει να μη γινονται επεισοδια και να καταστρεφεται δημοσια και ιδιωτικη περιουσια!!Πιστευω πως στις φοιτητικες πορειες τα επεισοδια δε προκαλουνται απο τους φοιτητες στο γενικο τους συνολο αλλα απο καποια συγκεκριμενα ατομα που ισως και να μην ανηκουν καν στο φοιτητικο κινημα,που δυστυχως αμαυρωνεται με αυτα τα επεισοδια και τα μεσα μαζικης ενημερωσης εστιαζονται εκει και οχι πουθενα αλλου γιατι αλλωστε αυτα κανουν νουμερα!!Ωστοσο το βρισκω πολυ αδικο και μη πρεπον να τρωνε ξυλο φοιτητες που δε φταινε σε τιποτα αλλα απλα διαδηλωνουν.Οπως επισης και να μην πιανονται ποτε αυτοι οι περιφημοι και πασιγνωστοι "κουκουλοφοροι" και ολο να κανουν επεισοδια αλλα ποτε να μην ξερουμε ποιοι ειναι και παντα να την γλυτωνουν
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #719 στις: 14/03/07, 01:40 »
Βρε παιδιά μην είστε υπερβολικοί! Άκου αστυνομικοτρομοκρατία! Τι μπαρούφες είναι αυτές? Και οι αστυνομικοί άνθρωποι είναι, αδέλφια μας ίσως και σίγουρα φίλοι μας. Εκτελούν διατεταγμένη υπηρεσία, ανήκουν στα σώματα ασφαλείας.

Και τα ΜΑΤ και τα ΕΚΑΜ χρειάζονται ακόμα και στα μέλη των "αντιεξουσιαστικών" ομάδων. Να σας θυμίσω ότι καμμιά 50νταριά από αυτούς ζήτησαν, τον χειμώνα που μας πέρασε, την προστασία τους όταν τους πήραν στο κυνήγι οι κάτοικοι της Αμαρύνθου. Θυμάστε... είχαν πάει να διαδηλώσουν κατά του ρατσισμού....
Λες και το να χαρακτηρίζεις κοινωνικές ομάδες και ομάδες εργαζομένων δεν είναι ρατσισμός!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #720 στις: 14/03/07, 02:25 »
Συγνωμη κιολας αλλα εγω και αστυνομικος να ημουν και εντολες να μου ειχαν δωσει δε θα σηκωνα ποτε ποδι να χτυπησω κατα πολυ νεοτερο μου φοιτητη,ουτε ηλικιωμενο,ουτε συνομιλικο,ουτε κανεναν απο τη στιγμη που δεν εκανε τιποτα που να βλαψει το κοινο!!Γενικα δε θα χτυπουσα ανθρωπο ετσι ασχημα,για να μην πω καθολου,γιατι αν ειμαι ανθρωπος οπως και οι αλλοι ξερω οτι δεν θα μ'αρεσε να ημουν στη θεση του οποτε δε θα το εκανα ποτε!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #721 στις: 14/03/07, 03:27 »
Συγνωμη κιολας αλλα εγω και αστυνομικος να ημουν και εντολες να μου ειχαν δωσει δε θα σηκωνα ποτε ποδι να χτυπησω κατα πολυ νεοτερο μου φοιτητη,ουτε ηλικιωμενο,ουτε συνομιλικο,ουτε κανεναν απο τη στιγμη που δεν εκανε τιποτα που να βλαψει το κοινο!!Γενικα δε θα χτυπουσα ανθρωπο ετσι ασχημα,για να μην πω καθολου,γιατι αν ειμαι ανθρωπος οπως και οι αλλοι ξερω οτι δεν θα μ'αρεσε να ημουν στη θεση του οποτε δε θα το εκανα ποτε!!

και εγω ετσι σκεφτομαι!
αλλα υπαρχουν ανθρωποι που διψάνε για ξυλο!
οπως αυτοι που στο γυμνάσιο ξεκίναγαν επίτηδες καβγα
οπως αυτοι στα γηπεδα ξεκινάνε επίτηδες επεισόδια
οπως τοσος άρρωστος κοσμος πωρώνετε απο το ξυλο!
οποτε κανεις δεν μπορει να σταματήσει καποιους που επειδη τους δόθηκε ενας βαθμος και μια δυναμη
το φτανουν στα ακρα και χτυπώντας στο κεφαλι
και στο πρόσωπο με τα γκλοπ που στην καλύτερη να παθεις εξωτερικό αιμάτωμα!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #722 στις: 14/03/07, 09:30 »
Pa..., όταν διαδήλωναν οι οικοδόμοι κουβαλούσαν και πλάκες πεζοδρομίων μαζί τους, το 'χεις ακουστά;
Εδώ μιλάμε για παιδιά, για τα παιδιά μας (και να μη μου πεις για τους κουκουλοφόρους, γιατί τα 'χουμε πει. Εγώ μιλώ για τους φοιτητές κι όχι για τους παρακρατικούς τραμπούκους)
35.000 είναι εκείνοι που έχουν το σθένος να κατέβουν στο δρόμο και να αντιμετωπίσουν την κρατική αυθαιρεσία και τους παρακρατικούς τραμπουκισμούς, τις προβοκάτσιες και την βαρβαρότητα. Θέλει πολύ κουράγιο για να συμμετέχεις σ' έναν αγώνα όπου υπάρχει η πιθανότητα, ή μάλλον η βεβαιότητα, πως θα έρθεις αντιμέτωπος με την πιό ωμή και βάρβαρη κρατική καταστολή. Αναλογικά αυτοί οι 35.000 αντιπροσωπεύουν δεκαπλάσιο αριθμό διαφωνούντων με τις κυβερνητικές μεταρρυθμίσεις. Αλλά εκείνο που μετράει είναι πως αυτοί οι 35.000 είναι, στη συντριπτική τους πλειοψηφία φοιτητές.
Θα πρέπει να ξέρεις πως είναι άλλο πράγμα να διαφωνείς με την κατάχρηση του μέτρου των καταλήψεων (στο οποίο θα με βρεις σύμφωνο) κι άλλο να υποστηρίζεις πως οι διαδηλώσεις δεν έχουν νόημα, ή πως δεν θα πρέπει να συμβαίνουν γιατί παρέχουν άλλοθι στην κρατική αυθαιρεσία.
Δε ξέρω σε πόσες διαδηλώσεις έχεις συμμετάσχει, αλλά εκεί ο χρόνος κυλάει διαφορετικά. Τα πάντα γίνονται γρήγορα, αστραπιαία. Ο διαδηλωτής που κινείται μέσα στη διαδήλωση δεν έχει την πολυτέλεια να κατοπτεύσει την κατάσταση, όπως συμβαίνει μ' εκείνον που παρακολουθεί τα τεκταινόμενα από τηλοψίας. Ακούς φήμες, βλέπεις αποσπασματικά γεγονότα, διακρίνεις ελάχιστα πράγματα, γενικά κυριαρχεί ένας χαμός. Εκείνοι που βρίσκονταν στη Μεγάλη Βρετανία δεν μπορούσαν να ξέρουν τι συμβαίνει στο Σύνταγμα, 300 μόλις μέτρα μακριά τους. Διέκριναν, κάποια στιγμή, τον καπνό, άκουγαν τη βουή και την αντάρα, αλλά δεν μπορούσαν να έχουν συνολική εικόνα της κατάστασης. Όταν τους την έπεσαν, απρόκλητα κι αναίτια, τα ΕΚΑΜ βρίσκονταν μέσα στα φοιτητικά μπλοκς και δεν είχαν πάρει μέρος σε κανένα επεισόδιο. Ήταν θύματα κι όχι θύτες. Τα ΕΚΑΜ λειτουργούν και δρουν σαν στρατιωτικές μονάδες, τέτοιος είναι κι ο σχεδιασμός των επιχειρήσεών τους. Δεν αφήνουν χρόνο σε κανέναν να αντιδράσει, άσε που αποδεδειγμένα την πέφτουν με τον πιό βάναυσο κι τραμπούκικο τρόπο σε "ξεμοναχιασμένα" άτομα με μοναδικό λόγο πως δεν τους αρέσει η φάτσα του, ή ότι τους κοίταξε παράξενα.
Τα ΕΚΑΜ διαφέρουν παρασάγγας από τον αστυφύλακα του '60. Και άντε να πεις στους φοιτητές, κορίτσια κι αγόρια, που κουβαλάνε τα σημάδια από τις μπότες των ΕΚΑΜιτών στην πλάτη τους και τα ράμματα από τα χτυπήματα των γκλομπς στα κεφάλια τους, για την "ανεκτικότητα" των ΕΚΑΜ. Θα έχουν να σου διηγηθούν πολλές ιστορίες πραγματικής φρίκης. Μόνο κάποιος που έχει ζήσει στο πετσί του τη βαρβαρότητα και την απρόκλητη, ωμή αστυνομική βία μπορεί να ξέρει πόσο "ανεκτικά" είναι τα ΕΚΑΜ. Και δε μιλώ μόνον για τους φοιτητές. Μιλώ και για τους εκπαιδευτικούς, τους συνταξιούχους, τους αγρότες, όλους σχεδόν τους κοινωνικούς και εργατικούς κλάδους που έχουν γευτεί την "περιποίηση" των πραιτόρων, πλην βεβαίως της καθ' όλα συμπαθούς τάξης των αστυνομικών συνδικαλιστών, που αναίμακτα και πολιτισμένα έκαναν κατάληψη στο...σπίτι τους, επί της οδού Ρηγίλλης, χωρίς να ανοίξει ρουθούνι. Φαντάζεσαι ασφαλώς τι θα συνέβαινε αν, αντί των αστυνομικών, οι καταληψίες ήσαν φοιτητές ή αγρότες. Πόλεμος! Αλλά οι αστυνομικοί είναι "νυκοκοιραίοι", ενώ οι άλλοι είναι "αντιδραστικοί", "ταραξίες", "κωλόπαιδα", "αναρχικοί".
Το να μη συμφωνείς με το φοιτητικό κίνημα είναι, ασφαλώς, δικαίωμά σου. Αλλά να μην αναγνωρίζεις στους φοιτητές το δικαίωμα να αντιπαλέψουν και να διεκδικήσουν δυναμικά εκείνο που θεωρούν δίκιο τους, χωρίς να γίνονται θύματα του κρατικού αυταρχισμού και της αστυνομικής βίας, δεν είναι.

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω Ιανέ, εκτός από το τελευταίο. Ξεχνάς ίσως ότι οι φοιτητές διεκδικούν ό,τι διεκδικούν στις πλάτες άλλων (των υπολοίπων φοιτητών που θέλουν να κάνουν μάθημα και των γονέων τους που πληρώνουν για να τους συντηρούν, τουλάχιστον πολλούς από αυτούς). Είναι τεράστια διαφορά με τον οποιοδήποτε άλλο επαγγελματία που καταρχήν όταν απεργεί δεν πληρώνεται και επιπλέον έχει ο ίδιος την ευθύνη να συντηρήσει τον εαυτό του και την οικογένειά του. Πολύ πιο εύκολα και ελαφρά τη καρδία ψηφίζει κάποιος υπέρ της κατάληψης και συνέχισης των κινητοποιήσεων γενικότερα όταν ξέρει ότι το νοίκι-ρεύμα-νερό-τηλέφωνο είναι εξασφαλισμένο και ότι 200-300-400 ευρώ το μήνα πέφτουν ακατέβατα για την κάλυψη των υπολοίπων αναγκών.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #723 στις: 14/03/07, 10:27 »
Παρεπιπτοντως, τα κεφαλια μεσα, γιατι τελειωσε η ψηφιση του νομου...και...
Ιουνιος, Πασχα και ολες οι λοιπες γιορτουλες και αργιες, ξεχαστε τις!

Δυστυχώς και Ιούλιος πλέον...

Από in.gr:

"Στο Πανεπιστήμιο της Πάτρας, η Σύγκλητος αποφάσισε χθες την παράταση του εαρινού εξαμήνου μέχρι τις 27 Ιουλίου και τη διενέργεια διπλής εξεταστικής τον Σεπτέμβριο, «μοντέλο» που αναμένεται να ακολουθήσουν τα περισσότερα ΑΕΙ και ΤΕΙ όταν λήξουν οι καταλήψεις".
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #724 στις: 14/03/07, 10:47 »
Δε νομίζω πως έχεις δίκιο. Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνει κι ο pa... Ταυτίζεις δηλαδή την κατάχρηση που γίνεται στο μέσο της κατάληψης με το οποίο διαφωνώ κι εγώ

Θα πρέπει να ξέρεις πως είναι άλλο πράγμα να διαφωνείς με την κατάχρηση του μέτρου των καταλήψεων (στο οποίο θα με βρεις σύμφωνο)

με τις φοιτητικές κινητοποιήσεις και το φοιτητικό κίνημα εν γένει.
Η κατάληψη είναι μια μορφή αγώνα και θα έπρεπε να συμβαίνει με μέτρο και σύνεση, όπως, κανονικά, θα έπρεπε να συμβαίνει και με τις απεργίες. Η κατάχρηση αυτή, όμως, ακυρώνει τη δυναμική και τη χρησιμότητα του μέσου αυτού και αποτελεί, οπωσδήποτε, μια λάθος τακτική που έχει επιβληθεί από μια μερίδα φοιτητών.
Αλλά θα πρέπει να διαχωρίσεις τις μορφές του αγώνα από το συνολικό φοιτητικό κίνημα. Οι πορείες κι οι διαδηλώσεις, καθώς και κάποιες ακτιβιστικές ενέργειες, αποτελούν κι αυτές μορφές του συνολικού αγώνα του φοιτητικού κινήματος. Όπως και να 'χει, ακόμη κι όταν γίνεται κατάχρηση σ' ένα μέσο του αγώνα αυτού, είτε αυτό αφορά στις καταλήψεις, είτε στις διαδηλώσεις και στα συλλαλητήρια, αυτό δεν μπορεί να αποτελεί αφορμή και άλλοθι για την επιβολή της κρατικής αυθαιρεσίας και της άσκηση της, απρόκλητης κι αναίτιας, αστυνομικής τρομοκρατίας και θηριωδίας. Οι κοινωνικές κινητοποιήσεις και οι ταξικοί αγώνες αποτελούν εκφάνσεις της πολιτικής ζύμωσης κι εξέλιξης μιας κοινωνίας και μόνον σε φασιστικά καθεστώτα το κράτος απαντά με τυφλή βία, αστυνομοκρατία και κρατική τρομοκρατία. Αν είχαμε μυαλό, το φοιτητικό αυτό κίνημα θα είχε εξελιχθεί σε μια ασύμμετρη ταξική πάλη, όπου θα συμμετείχαν όλες οι κοινωνικές κι εργατικές ομάδες, απαιτώντας από την κρατική εξουσία να σεβαστεί τους θεσμούς και τις λειτουργίες του πολιτεύματος, τα οποία, υποτίθεται, η ίδια έχει θεσπίσει για να θωρακίσει τον δημοκρατικό του χαρακτήρα.
Όσο γι' αυτό που λες, πως η "δωρεάν" παιδεία στην πατρίδα μας κοστίζει τον κούκο αηδόνι, αυτό δεν αποτελεί ευθύνη των φοιτητών, αλλά της οργανωμένης πολιτείας. Ίσα ίσα, που αυτό λένε κι οι φοιτητές: γενικευμένη παροχή φοιτητικής στέγης, δωρεάν συγγράμματα κλπ. Δεν είναι υποχρεωμένος ο φοιτητής να παραμείνει αδρανής, επειδή ζούμε σ' ένα κράτος που έχει μετατρέψει την "δωρεάν" παιδεία σε μπίζνα.
Και δεν είναι μόνο αυτά. Υπάρχουν κι ένα σωρό άλλες "μπίζνες" που στήνονται μέσα στις σχολές. Όταν φοιτούσα εγώ υπήρχαν μαθήματα που δεν τα πέρναγες ποτέ αν δεν πήγαινες στο συγκεκριμένο φροντιστήριο, ή αν δεν πέρναγες από το γραφείο κάποιων καθηγητών για να πάρεις σημειώσεις και...παρεμπιπτόντως να αγοράσεις και δυο τρία βιβλία τους. Κι αυτά αφορούν στους προπτυχιακούς. Στους μεταπτυχιακούς, η εκμετάλλευση κι η απάτη είναι απίστευτες.


« Τελευταία τροποποίηση: 14/03/07, 10:49 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.