Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680406 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #750 στις: 15/03/07, 06:03 »
Costantine είσαι στην ΑΣΟΕΕ?

Εγώ σταμάτησα πλέον να πηγαίνω στις συνελεύσεις της ΑΣΟΕΕ γιατί βαρέθηκα αυτή την κατάσταση.Πλέον παίρνω τηλέφωνο να μάθω τι έχει γίνει.Ούτως ή άλλως όπως είναι φανερό δεν έχει σημασία τι ψηφίζεις αφού το αποτέλεσμα είναι προκαθορισμένο.Αυτό για όποιον είχε υποστηρίξει πως εμείς που θέλουμε ανοιχτή σχολή θα πρέπει να το εκφράζουμε στη ΓΣ.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #751 στις: 15/03/07, 11:05 »
Συγγνώμη που θα βάλω ένα post άσχετο με την παραπάνω κουβέντα ...  ::)

Είμαι ένας από τους συληφθέντες της 8/3 , και το μόνο που έχω να πω είναι ότι δέχτηκα , όπως και όλοι οι κατηγορούμενοι , αναίτια επίθεση από τις δυνάμεις των ΜΑΤ . Απλά ήμασταν τα θύματα , αυτών των επισοδίων , δεν κατάφεραν (ή μηπως δεν ήθελαν ?? ) να συλλάβουν αυτούς που καλώ ή κακώς έκαναν τα γνωστά επισόδια . Ετσι ποινικοποιείται ο αγώνας και τρομοκατούν τον κόσμο και οποιονδήποτε σηκώνει κεφάλι και εναντιώνεται στις αποφάσεις της κυβέρνισης .

η τρομοκρατία τους δεν θα περάσει , σήμερα θα γίνει και άλλη πορεία και εύχομαι να είναι το ίδιο μαζική με τις προηγούμενες .

edit : Κατηγορούμαιμε κακουργήματα όπως σκοπούμενη βαριά σωματική βλάβη κτλ κτλ όπως και οι άλλοι 8 συντροφοι (συντροφοι  ;D ) , όπου οι κατηγορίες όλων μας είναι κατασκευασμένες . Ολοι είμαιστε ελεύθεροι αυτη τη στιγμή με περιοριστικά μέτρα , εκτός από 1 συγκρατούμενο μας που προφυλακιστηκε μέχρι του χρόνου όπου θα γίνει η δίκη .
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/07, 11:10 από tasos18 »

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #752 στις: 15/03/07, 11:20 »
Συγγνώμη που θα βάλω ένα post άσχετο με την παραπάνω κουβέντα ...  ::)

Είμαι ένας από τους συληφθέντες της 8/3 , και το μόνο που έχω να πω είναι ότι δέχτηκα , όπως και όλοι οι κατηγορούμενοι , αναίτια επίθεση από τις δυνάμεις των ΜΑΤ . Απλά ήμασταν τα θύματα , αυτών των επισοδίων , δεν κατάφεραν (ή μηπως δεν ήθελαν ?? ) να συλλάβουν αυτούς που καλώ ή κακώς έκαναν τα γνωστά επισόδια . Ετσι ποινικοποιείται ο αγώνας και τρομοκατούν τον κόσμο και οποιονδήποτε σηκώνει κεφάλι και εναντιώνεται στις αποφάσεις της κυβέρνισης .
η τρομοκρατία τους δεν θα περάσει , σήμερα θα γίνει και άλλη πορεία και εύχομαι να είναι το ίδιο μαζική με τις προηγούμενες .
edit : Κατηγορούμαιμε κακουργήματα όπως σκοπούμενη βαριά σωματική βλάβη κτλ κτλ όπως και οι άλλοι 8 συντροφοι (συντροφοι  ;D ) , όπου οι κατηγορίες όλων μας είναι κατασκευασμένες . Ολοι είμαιστε ελεύθεροι αυτη τη στιγμή με περιοριστικά μέτρα , εκτός από 1 συγκρατούμενο μας που προφυλακιστηκε μέχρι του χρόνου όπου θα γίνει η δίκη .

Ωραία. Μια που είσαι εδώ,  θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα (δεν είμαι εισαγγελέας, απλώς, αν το θες, θα ήθελα να μου λύσεις κάποιες απορίες).
Σε ποιά σχολή φοιτάς;
Πού σε συνέλαβαν;
Όταν σε συνέλαβαν, τι βρήκαν επάνω σου; Βρήκαν, ας πούμε, το γνωστό "εμπρηστικό" σακίδιο, μπίλιες ρουλεμάν, σφυριά κλπ. όπως λένε τα κανάλια, αλλά κι οι αστυνομικοί; Γιατί, αν κατάλαβα καλά, εσείς οι 9 είστε οι μόνοι που κατηγορείστε για κακουργήματα, ενώ οι υπόλοιποι 50τόσοι μόνον για πλημμελήματα (διατάραξη της κοινής ειρήνης, αν δεν κάνω λάθος)
Μια που το αβατάρ σου υπονοεί μια συγκεκριμένη ιδεολογικοπολιτική τοποθέτηση, ανήκεις στον λεγόμενο αντιεξουσιαστικό χώρο; Δηλαδή, για να σε ρωτήσω ευθέως, ανήκεις στους λεγόμενους μπάχαλους;
Με συγχωρείς για το εισαγγελικό ύφος των ερωτήσεων. Δεν θέλω να σε κρίνω, θέλω μόνο να αποσαφηνίσω και να καταλάβω μερικά πράγματα.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #753 στις: 15/03/07, 11:45 »
καταρχάς ιανέ το αβατάρ μου δείχνει το σήμα της ειρήνης , ούτε μαυρο κόκκινο είναι όυτε αλφα στο κύκλο ούτε κάτι παρόμοιο .  :)

Λοιπόν έχουμε και λέμε : είμαι φοιτιτής στο πανεπιστήμιο κρήτης στη σχολή επιστήμης υπολογιστών . Δεν είμαι ενταγμένος σε κάποια πολιτική νεολαία , απλά σαν τάσος ήθελα να δίξω την αντίθεση μου για δικούς μου λόγους στο νόμο-πλαίσιο όπως και πρίν λίγο καιρό το ίδιο έκανα για το άρθρο 16 .
Με συνέλαυαν κοντα στη γονεία πανεπιστημίου/βουκουρεστίου , ενώ ήμουν με (το διαλημενο λόγω του πανικού βέβαια) μπλοκ των φιτοιτών της κρήτης . Εγινε επίθεση από τους αντρες των ματ αρχικά με χημικά , σε τέτοιο βαθμο που δεν μπορούσαμε να δούμε στα 2-3 μέτρα , και μετα τελείως αναίτια και χωρίς να προκαλέσουμε δεχτήκαμε επίθεση και συληφθήκαμε . Αν και στους σωματικούς ελέγχους δεν βρέθηκε τίποτα , υποτίθεταί ότι κατα τη σύλληψή μου βρίκαν ένα σφυρί στη τσάντα μου . Σε άλλα παιδιά φόρτωσαν αντικείμενα όπως σφυριά , τσουβάλια με πέτρες , κατηγορούν ότιτραυμάτισαν αστυνομικούς ή ότι αντιστάθηκαν κατα τη σύλληψή τους κτλ .
Με συγχορείς που δεν αναφέρω λεπτομέριες , είμαι υποδικος και δεν μπορώ να αναφέρω γεγονότα τα οποία θα τα χρησιμοποιείσω σαν αποδικτικά στοιχεία υπέρ μου στο δικαστήριο , και έχω αυτή τη στάση γιατί όταν έχω δει όλες αυτές τις κατσκευασμένες κατηγορίες που μας φορτώνουν δεν μπορώ να χω καμία εμπισοσυνη  πουθενά , οπότε πιστεύω καταλαβαίνεις ότι βρίσκομαι σε δύσκολη θέση αυτή τη στιγμή .
Απλά θεώρισα χρέος μου να γνωστοποιείσω κάποια πράγματα που συνέβησαν . Ενώ κρατούμασταν , αποφασίσαμε με τους υπόλοιπους κρατούμενους να στήλουμε ένα μήνυμα στο indymedia , στο οποίο θα αναφέρουμε και εκεί κάποια πράγματα . Οπότε αφού συντάξουμε αυτό το μήνυμα θα το δημοσιεύσουμε .

Σχετικά με τους αντιεξουσιαστές που ανέφερες τώρα : Ο όρος αυτός είναι σκόπιμα παρεξηγιμένος και συνόνυμος του "μπάχαλου" . Εχει διαμορφωθεί η άποψη ότι αναρχικός/αντιεξουσιαστής είναι μόνο ένα κωλοπαιδο το οποίο επειδή δεν έχει τι να κάνει βγαίνει στις πορείες και καίει ότι βρίσκει μπροστά του , η ακόμα χειρότερα , συνδέουν τον χώρο των αντιεξυσιαστών με τους χουλιγκανς . Κανένας δεν έχει ασχοληθεί ποτέ με το γιατί ένας συγκεκριμένος χώρος ενεργέι έτσι ή ποια είναι η ιδεολογία ενός αντιεξουσιαστή .

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #754 στις: 15/03/07, 12:39 »
"Αντε, γιατι η πολλη Δημοκρατια, μας κακομαθαινει"

Αναλαμβάνω τα πνευματικά δικαιώματα αλλά δε θυμάμαι σε ποιο θέμα... ;D

Θανάση το κόμμα σου είναι η ΝΔ?
Ντροπή σου που δε μου το πες νωρίτερα.... ;D
Τι να κανουμε..οταν λεμε την αποψη μας, μας λενε ΝΔ...οταν την κραταμε για εμας, μας λενε αριστερους που εχουμε σκοπο να υποκινησουμε καταστασεις... ::)
Λοιπον...παρακατω ακολουθει ενας καημος ψυχης
Ε αει στο διαολο και βαρεθηκα να μιλαω με φερεφωνα και ανθρωπους εκτων πανεπιστημιων, ανορθογραφους και "φιλελευθερους" στη νοοτροπια, αλλα μηδενικους στο πνευμα..Βαζετε τις παρωπιδες σας και πατε με τη μαζα..Και οταν η μαζα ποναει, πονατε και εσεις, γιατι ετσι ειναι η συλλογικη συνειδηση! Ποτε θα μαθετε να σκεπτεστε σαν αυτονομα οντα με δικη σας λογικη και πιστευω;
Και μην ακουσω τα γνωστα "μα για μενα ειναι αυτα;" Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται..Εαν αισθανεστε πως κατι απο τα παραπανω σας θιγει, τοτε σκεφτειτε πρωτα μηπως κατα βαθος ξερετε κατι για εσας που δεν θελετε να παραδεχτειτε!
Αντε, καλους αγωνες με παρτυ και συνελευσεις ουνων...

Μαζί σου φίλε. Παρατράβηξε αυτό το αστείο αλλά και να σταματήσει η κουβέντα εδώ η κατάσταση δυστυχώς δεν αλλάζει. Το αστείο είναι ότι κατηγορούν τους εναντιωμένους με την κατάληψη για μαζοποίηση, αδράνεια και αδιαφορία για τα κοινά. Άντε να δούμε τι θα γίνει και σήμερα. HAIL AND KILL!!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #755 στις: 15/03/07, 14:37 »
@tasos18

ΟΚ, Τάσο.
Δεν σε κατηγόρησα για τίποτε, να καταλάβω ήθελα κι εγώ ποιός είναι ο τρόπος που γίνονται οι "προσαγωγές" (δηλαδή, κατ' ουσία, συλλήψεις, αλλά και ανακρίσεις χωρίς παρουσία συνηγόρου), πώς μπορεί, ενδεχομένως, να στήνονται, ή να διογκώνονται κατηγορίες και γενικά τι συμβαίνει, ίσως, στα υπόγεια της ευνομούμενης και δημοκρατκότατης πολιτείας μας.
Άλλωστε, σε ρώτησα κυρίως μήπως και σβήσουμε τα...κοντά φυτίλια, που φαίνεται πως έχουν ανάψει και σε μερικούς "αγανακτισμένους πολίτες", συμφορουμίτες μας.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/07, 14:40 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #756 στις: 15/03/07, 15:14 »
Η σημερινη πορεια αρχισε στις 3 το μεσημερι ακριβως, ας ελπισουμε να πανε ολα καλα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #757 στις: 15/03/07, 17:51 »
Μια πορεια που δεν εγινε ουτε ενα επεισοδιο, δεν επεσε πετρα και δεν επεσε δακρυγονο. Μια πορεια που δεν θα προβληθει ποτε απο τα ΜΜΕ. Γιατι η ειρηνη δεν πουλαει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #758 στις: 15/03/07, 18:19 »
Μόλις τώρα το είδα στις ειδήσεις. Τι εννοείς δεν προβάλλεται? Και μη στεναχωριέσαι. Γίναν πάλι επεισόδια στη Θεσσαλονίκη.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #759 στις: 15/03/07, 19:25 »
Μια που το αβατάρ σου υπονοεί μια συγκεκριμένη ιδεολογικοπολιτική τοποθέτηση, ανήκεις στον λεγόμενο αντιεξουσιαστικό χώρο; Δηλαδή, για να σε ρωτήσω ευθέως, ανήκεις στους λεγόμενους μπάχαλους;

Και πάμε πάλι από την αρχή... Όλοι οι αναρχικοί είναι μπάχαλοι και αντιστρόφως, έτσι; Είναι ζώα χωρίς ιδεολογία, έτσι; Δυο πράγματα προσπαθούμε να πούμε σε σχέση με τον αναρχισμό τόσον καιρό που κάνουμε τέτοιου είδους συζητήσεις και περνάνε στο ντούκου. >:(
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #760 στις: 15/03/07, 22:40 »
Μια πορεια που δεν εγινε ουτε ενα επεισοδιο, δεν επεσε πετρα και δεν επεσε δακρυγονο. Μια πορεια που δεν θα προβληθει ποτε απο τα ΜΜΕ. Γιατι η ειρηνη δεν πουλαει.

Και ενω εγινε μια χαρα ειρηνικη πορία εδω, η πλειοψηφια των ειδησεων σχετικα με το θεμα σχεδον ολων των καναλιων ήταν τα επισόδεια στην θεσσαλονικη, αναφορες στην πορία ελαχιστες...Γιατι ακριβως αυτο πουλαει...Ή μαλλον, όχι πουλαει..Καλυτερα, αυτο συμφερει το κρατος...Με ολα αυτα, η αιτιες του αγωνα των φοιτητων χανονται,κρυβονται, δεν φαίνονται πουθενα κ ολοι ασχολούνται με τα φτιαχτα επεισοδια..Ελεος πια!

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #761 στις: 15/03/07, 23:00 »
Καλά ρε παιδιά μας δουλεύετε? Πριν από πέντε λεπτά στις ειδήσεις πάλι για την πορεία στην Αθήνα έδειχνε... μα ποια τηλεόραση βλέπετε τέλος πάντων?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #762 στις: 15/03/07, 23:03 »
Μόλις τώρα το είδα στις ειδήσεις. Τι εννοείς δεν προβάλλεται? Και μη στεναχωριέσαι. Γίναν πάλι επεισόδια στη Θεσσαλονίκη.
Αγορι μου δεν καταλαβες. ΚΑταρχας μας πρηξανε κα ιγα τη σαλονικη τεσπα.

Εγω ξερεις τι βλεπω? Σε ολα τα πανελς οχι να λενε μπραβο για την ειρηνικη πορεια αλλα να προσπαθουν να καταλαβουν γιατι δεν εγιναν επεισοδια και ν ακανουν ακυρους συνειρμους.

Ειπωθηκε στο δελτιο στις 7 στο αλτερ απο βουλευτη της νδ το εξης "Ξερετε γιατι δεν εγιναν επεισοδια σημερα? Επειδη τα πανεπιστημια ηταν κλειστα. Συνεπως οι κουκουλοφοροι δεν ειχαν ασυλογ ια να τους προστατεψει αρα κατσανε σπιτια τους." Μιλαμε για ΤΟΝ παραλογισμο.

Ολοι μα ολοι αναρωτιουνται τι στραβο κανανε και δεν γινανε επεισοδια. Μα τοσο πανικο ειχε σπειρει η τηλεοραση τοσες ετοιμασιες τα ματ τοσος ντορος και ξαφνικα να μην εχουν ειδηση. Ξερεις ποσο τους κοστιζει?

Ουτε ενα μπραβο για την πορεια, δειχνουν τα επεισοδια της περασμενης. ΝΑι ναι ωραια πραματα......
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #763 στις: 15/03/07, 23:09 »
Παιδιά καλό θα είναι να συνειδητοποιήσετε ότι μια πορεία στο κέντρο της Αθήνας πλέον δεν αποτελείς είδηση για να μονοπωλεί στα δελτεία των 8.30
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #764 στις: 15/03/07, 23:13 »
Οχι βεβαια.... Ειδηση αποτελει ο Ψιψινακης με τη Αλεξανδρατου....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #765 στις: 15/03/07, 23:23 »
Μιλάς για συγκεκριμένο ειδησιογραφικό δελτείο, συγκεκριμένου τηλεοπτικού σταθμού..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #766 στις: 16/03/07, 00:07 »
Μια που το αβατάρ σου υπονοεί μια συγκεκριμένη ιδεολογικοπολιτική τοποθέτηση, ανήκεις στον λεγόμενο αντιεξουσιαστικό χώρο; Δηλαδή, για να σε ρωτήσω ευθέως, ανήκεις στους λεγόμενους μπάχαλους;

Και πάμε πάλι από την αρχή... Όλοι οι αναρχικοί είναι μπάχαλοι και αντιστρόφως, έτσι; Είναι ζώα χωρίς ιδεολογία, έτσι; Δυο πράγματα προσπαθούμε να πούμε σε σχέση με τον αναρχισμό τόσον καιρό που κάνουμε τέτοιου είδους συζητήσεις και περνάνε στο ντούκου. >:(

Σε μένα τα λες αυτά;
Μάλλον δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις την εξέλιξη της συζήτησης και προηγούμενες δημοσιεύσεις μου (δεν σε κατηγορώ, δεν είναι και λίγες οι 30 σελίδες που έχουμε γράψει σ' αυτό το νήμα).
Ο φίλος μας ο Τάσος μας είπε πως συνελήφθη και κατηγορείται για κακουργήματα, προφανώς ως κουκουλοφόρος μπάχαλος. Ήθελα, λοιπόν, μια διευκρίνηση από τον Τάσο κι επειδή, ούτως ή άλλως, οι ερωτήσεις που του έθεσα ήταν "εισαγγελικού" ύφους, θέλησα να είμαι όσο πιο προσεκτικός μπορούσα στις διατυπώσεις μου.
Παρεμπιπτόντως, 'ολοι οι αναρχικοί δεν είναι, ασφαλώς, μπάχαλοι, αλλά όλοι οι μπάχαλοι θεωρούν τους εαυτούς τους αναρχικούς κι αντιεξουσιαστές.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #767 στις: 16/03/07, 04:03 »

Καλα στη θεσσαλονικη δεν εγινε και τιποτα φοβερο..
απλα δεν ειχαν τι να πουν και του εδωσαν παραπανω εκταση απο οσο θα επρεπε..

οσο για την αθηνα,ευτυχως που ηταν ηρεμα,διοτι υπηρχε αρκετος τρομος και αυτο λειτουργει και θετικα κα αρνητικα
καποιοι θα φοβηθουν και δεν θα πανε στο επομενο πανελλαδικο,(αλλο που δεν θελουν δηλαδη),αλλοι παλι θα πανε για να δειξουν εμπρακτα την αγανακτηση τους..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #768 στις: 16/03/07, 09:50 »
Λοιπόν, στο χτεσινό συλλαλητήριο δεν άνοιξε μύτη!
Γιατί;
Μα γιατί οι κουκουλοφόροι (κι οι πατρόνες τους), ως...ευσυνείδητοι και υπεύθυνοι πολίτες ετούτης της χώρας, αποφάσισαν να σεβαστούν την εξυπηρέτηση της υψηλής εξωτερικής πολιτικής του κράτους κι ήσαν άφαντοι!

Ε ρε, κάτι πλάκες!
Το βράδυ, όμως, τα "παιδιά" έπαθαν στερητικό απ' την πολύ υπευθυνότητα κι είπαν να κάψουν δυο τρεις τράπεζες, κομματικά γραφεία κι ένα υποκατάστημα του...ΙΚΑ (!). Άπαιχτοι!
Βεβαίως, όπως πολύ σωστά επισημάνθηκε, το χτεσινό συλλαλητήριο δεν αποτελούσε "είδηση" για τους μιντιομινώταυρους. Δεν είχε το απαραίτητο αίμα, οπότε δεν είχε και ανάλογο τηλεοπτικό ενδιαφέρον.
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/07, 10:00 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος tasos__

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 444
  • Φύλο: Άντρας
  • linux rocks !
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #769 στις: 16/03/07, 11:37 »
ιανέ όλα εντάξει και έχεις κάθε δικαίωμα να με ρωτήσεις οτιδήποτε από τη στιγμή που είμαι εγώ αυτός που ξεκινάει το θέμα ;)

Η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος το μόνο που γνωρίζει για την αντιεξουσιαστική / αναρχική ιδεολογία είναι ότι το μόνο που κάνουν αυτά τα "ρεμάλια" είναι να δερνονται και να καίνε αμάξια . Πολύ απλά η εκάστοτε κυβέρνιση θέλει να βγάζει μόνο το "κακό" μέρος των αναρχικών .

Σχετικά με εμένα τώρα , μπορεί ιδεολογικά να είμαι κάπου εκεί όμως σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ σωστό το να γίνονται αναίτιες συγκρούσεις σε κάθε πορεία και ιδιαίτερα σε σημεία που είναι επικύνδινο να την πληρώσουν άτομα που δεν έχουν κάνει τίποτα το παράνομο . Ποτέ δεν έχω προκαλέσει κάποιο επισόδιο (δεν ανοίκω σε κάποια οργανωσω ώστε οργανωμένα να μπορώ να συγκρουστώ) και ίσως να μην έχω και τα αρχ**ια να κάνω κάτι τέτοιο .....

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #770 στις: 16/03/07, 11:54 »
Ίανε, δεν νομίζω ότι ο λόγος για τον οποίο δεν προβλήθηκε η πορεία της Αθήνας ήταν ότι δεν έγινε καμιά φασαρία. Απλά, πιστεύω, ότι οι πορείες στην Αθήνα είναι πλέον τόσο συχνές και τόσο αναμενόμενες που δεν αποτελούν είδηση για κανέναν. Αν θυμάστε στις αρχές των κινητοποιήσεων πάντα υπήρχε ένα ρεπορτάζ για την πορεία που έγινε ή που θα γίνει. Απλά τώρα το πράγμα έχει κουράσει και δεν το αναφέρουν καν αν δεν λάβει χώρα κάτι το αξιοσημείωτο. Και μη μου πεις, γιατί ασχολούνται μόνο όταν γίνοντα επισόδια; Γιατί  όταν σκοτώνονται και σπάνε το κέντρο μιλάμε για κάτι αξιοσημείωτο....
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #771 στις: 16/03/07, 11:59 »
Πλακα μας κανεις? Εδω λεμε οτι σε καθε πορεια γινονται επισοδεια (οχι εμεις δλδ τα ΜΜΕ). Δεν θα ηταν λοιπον αξιοσημειωτο μια πορεια στην οποια δεν γινανε επεισοδια/? Τι γελοια λογικη ειναι αυτη?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #772 στις: 16/03/07, 12:08 »
Δεν είναι καθόλου γελοία αγαπητέ! Δηλαδή να βγούνε να πούνε τι; "Ααααααααα!! Χθες έγινε πορεία χωρίς επισόδια!! Μπράβο στους διαδηλωτές!!" Υποχρεωσή σου είναι να μην κάνεις επισόδια στην πορεία φίλε μου. Δε φτάνει που κλείνεις τον δρόμο και δυσκολεύεις τη ζωή του μισού λεκανοπεδίου που περνάει από το κέντρο της Αθήνας μία εώς δύο φορές την εβδομάδα το τελευταίο εξάμηνο, να σου πούμε και ευχαριστώ που χθες απλά το έκλεισες αλλά δεν το έσπασες; Να σταματήσουν 2-3 εβδομάδες οι πορείες και οι καταλήψεις και όταν ξαναρχίσουν να δεις που θα είναι πάλι θέμα στις ειδήσεις είτε πέφτει ξύλο είτε όχι.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #773 στις: 16/03/07, 15:08 »
Δεν ζήτησε κανείς ευχαριστίες. Το σχόλιο περί μη προβολής της πορείας έχει να κάνει με το γεγονός οτι η ήσυχη πορεία δεν πουλάει, δεν υπάρχει λόγος στα κανάλια να προβάλλουν μια είδηση χωρίς αίμα ή γκλαμουριά...

Έχουμε ξεχάσει και εμείς πλέον οτι μια πορεία οφείλει να είναι συγκροτημένη. Ο σκοπός της πορείας δεν είναι να "δημιουργήσει" φασαρίες και καταστροφές όσο να δημιουργήσει σκέψεις. Όταν όμως σε κάθε προηγούμενη πορεία, και ιδιαίτερα στη προτελευταία,, γίνονται καταστροφές και κακό, είναι λογικό να δημιουργείται η εντύπωση οτι οι φοιτητικές πορείες και οι διάφορες "φασαρίες" είναι πράγματα που πάνε μαζί. Το να γίνει πορεία χωρίς φασαρίες είναι κάτι το αξιοσημείωτο, απο πλευράς διαδηλωτών, ιδιαίτερα αν σκεφτουμε αυτά που έγιναν στις 11/3. Το λάθος των διαδηλωτών είναι οτι το θεωρούν "αξιοσημείωτο" και όχι "αυτονόητο".

Δυστυχώς , αν ήθελαν τα κανάλια να προβάλλουν αρνητικές πτυχές αυτής της πορείας, υπήρχαν κάποια πράγματα τα οποία θα μπορούσα να έχουν δείξει. Το γεγονός οτι η πορεία ήταν διασπάσμένη σε 2 μέρη, είναι ένα απο αυτά.Είναι θλιβερό να υπάρχει τόσος κόσμος στους δρόμους, ανίκανος όμως να προχωρήσει μαζί. Το αστείο είναι πως ο παραπάνω διαχωρισμός ήταν ,όσο μπόρεσα να παρατηρήσω μεταξύ 2 παρατάξεων. Όπου στη μία, ήταν όλοι πιασμένοι μαζί , και οταν πήγα να μιλήσω σε κάτι συμφοιτητές μου, με κοιτάζαν όλοι περίεργα, επειδή, δεν ήμουν απο την αρχή μαζί τους, λες και ήμουν κανένας επίδοξος "μπάχαλος"...

Ναι, είχε κατέβει αρκετός κόσμος χθές... Αν σκεφτούμε και τις 61 συλλήψεις που γίναν τη προηγούμενη φορά +το γεγονός οτι ήταν μόνο Αθηναίοι φοιτητές, ο κόσμος ήταν παραπάνω απο αρκετός. Η πορεία ήταν μαζική, αλλα δεν ήταν ενιαία... Όσο καιρό συνεχίσουμε να τρωγώμαστε μεταξύ μας , αλλο τόσο θα μας πάρει να κάνουμε μια σωστή πορεία. Και άλλο τόσο θα μας πάρει να φέρουμε το κόσμο στο πλευρό μας. Όσο τρωγώμαστε μεταξύ μας, είμαστε ανίκανοι να κάνουμε κάτι όσες πορείες και να κάνουμε...

Όσο για το κλείσιμο του κέντρου της Αθήνας: Αν περνάνε σε 6 ώρες 2 εκατομύρια άνθρωποι απο εκεί,μαγκιά τους... Όποιος θέλει να περάσει απο κεί, δεν νομίζω οτι είναι αδιαπέραστο. Απλά θα χρειαστει να πάρει ένα ΜΕΤΡΟ παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/07, 15:11 από Μεταβαρόνος Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #774 στις: 16/03/07, 15:39 »
Δεν είναι καθόλου γελοία αγαπητέ! Δηλαδή να βγούνε να πούνε τι; "Ααααααααα!! Χθες έγινε πορεία χωρίς επισόδια!! Μπράβο στους διαδηλωτές!!" Υποχρεωσή σου είναι να μην κάνεις επισόδια στην πορεία φίλε μου. Δε φτάνει που κλείνεις τον δρόμο και δυσκολεύεις τη ζωή του μισού λεκανοπεδίου που περνάει από το κέντρο της Αθήνας μία εώς δύο φορές την εβδομάδα το τελευταίο εξάμηνο, να σου πούμε και ευχαριστώ που χθες απλά το έκλεισες αλλά δεν το έσπασες; Να σταματήσουν 2-3 εβδομάδες οι πορείες και οι καταλήψεις και όταν ξαναρχίσουν να δεις που θα είναι πάλι θέμα στις ειδήσεις είτε πέφτει ξύλο είτε όχι.

Μα το θέμα είναι οτι χθες πολλά κανάλια ασχολήθηκαν με την πορΕΙα της προηγουμενης βδομαδας, και οχι με την χτεσινη!! Και εδειχναν σκηνες των παλιων επεισοδειων...Αρα λοιπον, δεν είναι οτι δεν εχουν ορεξη να ασχολουνται...κατι αλλο ειναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/07, 15:46 από -hurted- fairy »