Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680398 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #825 στις: 22/04/07, 18:07 »
Ρε νεράιδα, μετρημένα κουκιά ρε γ**ώτο! Πόσο μυαλό θέλει και πόση οριμότητα για να καταλάβεις ότι αν δεν κάτσεις να διαβάσεις και δε βγάλει ο κώλος σου κάλους μπροστά δεν πας. Και αντί να κάτσουμε και να δούμε πως θα καταφέρουμε να αναβαθμίσουμε τα πτυχία μας καθόμασταν και φωνάζαμε για το άρθρο 16. Ότι όλα ήταν καλά δηλαδή και τα ιδιωτικά ελληνικά πανεπιστήμια θα μας χαλάγανε τα πτυχία. Αν και να σου πω κάτι; Και που θα γίνουν ιδιωτικά, πάλι από τα ιδιωτικά του εξωτερικού θα παίρνουν τις δουλειές. Είναι θέμα νοοτροπίας. Στην Ελλάδα δε δουλεύουν. Είμαστε έξυπνοι αλλά τεμπέληδες, τι να κάνεις; Εμείς αντί να γίνουμε καλύτεροι και να κοντράρουμε τους καλύτερους προσπαθούμε να κάνουμε τους καλύτερους χειρότερους να να κοιμόμαστε ήσυχα. Έτσι, όχι μπροστά δεν πας αλλά όχι ούτε μέχρι το περίπτερο για τσίχλες. Και τώρα τα κάνανε όλα σκατά και όλη η πανεπιστημιακή κοινότητα τρέχει και δε φτάνει για να μη μας πούνε ότι με τις καταλήψεις και τα λοιπά υποβαθμίσαμε ακόμα περισσότερο μια ακαδημαϊκή χρονιά με τις όποιες διάφορες συνέπειες που μπορεί να έχει αυτό..
Άντε, κοπέλα μου, κλείσε τον υπολογιστή, στρώσου διάβασε να κάνεις τίποτα σοβαρό στη ζωή σου πέρα από το να γίνεσαι φερέφωνο ηλιθίων, και όταν μπεις στο πανεπιστήμιο και βάλεις και το ξερό σου να σκεφτεί με την κοινή λογική (και όχι με του λένιν και του τσε) έλα να συζητήσουμε σαν άνθρωποι..
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/07, 22:04 από pa... »
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #826 στις: 22/04/07, 18:17 »
Και οριστε το παιχνιδι πως εξελισσεται για να κανει τους πρυτανεις "χαρουμενα" παιδια που θα αναγκασουν και το διδακτικο προσωπικο να παει μαζι με τον νεο νομο!
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=796420&lngDtrID=244
Παράθεση
Επιφυλάξεις εκφράζουν οι πρυτάνεις επί του σχεδίου για την έρευνα

Eurokinissi
Η Μ.Γιαννάκου στη Σύνοδο των Πρυτάνεων στην Καστοριά
Θεσσαλονίκη
   Στείλε το άρθρο με emailΤύπωσε το άρθρο
«Θετικό βήμα» χαρακτήρισε η Σύνοδος των Πρυτάνεων την «εισαγωγή για πρώτη φορά, προς συζήτηση Σχεδίου Εθνικής Στρατηγικής για την Έρευνα», διατυπώνει ωστόσο και επιφυλάξεις για τις προτάσεις της Διυπουργικής Επιτροπής, λέγοντας ότι «ο σημαντικός ρόλος των πανεπιστημίων υποβαθμίζεται».

Ήδη τα «πανεπιστήμια έχουν επενδύσει στην αλληλεπίδραση έρευνας και εκπαίδευσης» και διαθέτουν την «τεχνογνωσία» και τις «εξειδικευμένες ερευνητικές εγκαταστάσεις, τη γενική υποδομή (βιβλιοθήκες, δίκτυα) και το προσωπικό υποστήριξης».

«Ένας νόμος για την Έρευνα και την Τεχνολογία, θα πρέπει να στοχεύει στην ενίσχυση και όχι στην απομείωση της ερευνητικής δραστηριότητας των Πανεπιστημίων» τονίζεται στο ψήφισμα

«Πρέπει να διασφαλίζονται οι θεσμικές προϋποθέσεις για την αποτελεσματική ανάπτυξη και άσκηση της έρευνας στα ΑΕΙ» αναφέρει στο ψήφισμά της η 54η Σύνοδος των Πρυτάνεων που ολοκληρώθηκε στην Καστοριά.

Την προηγούμενη ημέρα, η υπουργός Παιδείας Μαριέττα Γιαννάκου ανακοίνωσε χρηματοδότηση της έρευνας στα πανεπιστήμια, από το νέο κοινοτικό πλαίσιο, «με 420 εκατ. ευρώ, κατευθείαν από το υπουργείο Παιδείας».

Η υπουργός διευκρίνισε ότι «ένα μεγάλο ποσοστό των ερευνητικών προγραμμάτων, το 80% σχεδόν, προέρχεται από τα πανεπιστήμια» και τόνισε ότι «τα πανεπιστήμια και ήταν στο σύστημα και είναι και νομίζω ότι θα αναλάβουν και ισχυρότερο ρόλο».

Εξάλλου, η κα Γιαννάκου συζήτησε με τους συμμετέχοντες στη Σύνοδο, ζητήματα εφαρμογής του νέου νόμου-πλαίσιο για τα ΑΕΙ και επανέλαβε ότι αυτός «θα εφαρμοστεί μέχρι κεραίας».

«Ούτε σκοτεινά σημεία, ούτε και προβλήματα υπάρχουν» δήλωσε η υπουργός, προσθέτοντας πως «αλίμονο, αν η διαφωνία, που είναι επίκεντρο της δημοκρατίας γινόταν μοχλός αντιδημοκρατικών ενεργειών».


ΜΕ λιγα λογια "Κυριοι, θα επιδοτησω περισσοτερο τις ερευνες σας...αρκει να ειναι καλα παιδακια οι καθηγητες σας!"

Ποιος παιζει συνομωσιες τωρα για την κατασταση της παιδειας? Και ποιος βοηθησε να φτασουμε σε τετοιους εκβιασμους;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #827 στις: 22/04/07, 18:22 »
Για να επιστρεψουμε στον τιτλο του θεματος παντως και οι 49 που δικαστηκαν απο την πορεια στις 8/3 αθωοθηκαν και στις θεσεις τους στα εδωλια των κατηγορουμενων καποιοι αστυνομικοι. Ποιοι ειναι αλητες οεο?

Την στάση μου για τις πορείες, τα επισόδια κτλ την ξέρεις καλά αλλά ειλικρινά χαίρομαι που αποδείχτηκε ποιοι είναι οι αλήτες.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #828 στις: 22/04/07, 18:57 »
Και ρε παιδιά συγνώμη, θέλετε να μου πείτε ότι όταν το 2012 παω να πιάσω δουλειά θα μου πούνε " Δεν σε προσλαμβάνουμε, γιατί κάποτε, το 2006, στην σχολή που τελείωσες  είχαν κάνει κατάληψη" ?
Αυτο θα είναι το πρόβλημά τους? Μπορεί να μου πουνε "δεν σε προσλαμβάνουμε γιατι εχεις τελειώσει μια σχολή που δεν είναι τόσο καλή όσο η ταδε ιδιωτική" Σαυτό όμως δεν φταίνε οι καταλήψεις που έγιναν τώρα. Στοιχειώδης λογικη ρε παιδια!

Η απάντηση σε όλα σου τα ερωτήματα είναι όχι.
Δικια μου ερώτηση τώρα Αν εγώ τελειώσω ιατρική αθήνών ή αρχιτεκτονική ή τετοια σχολή απ'τις "καλές" θα προτιμήσουν τον φοιτητή απ'΄έξω ?

Aν πας κάπου που παρακολουθούν τις εξελίξεις στη παιδεία, και τους πείς: "Γεια σας, μόλις τελείωσα την Αρχιτεκτονική!", και ξέρουν, οτι τα τελευταία 3 χρόνια π.χ. γίνονταν καταλήψεις, λες να σε επιλέξουν?

Ισως η στοιχειώδης λογική, να μην είναι αρκετή ξέρεις...

Όσο για το τί φταίει, μεγάλη κουβέντα. Ένα θα πω:
Αν η προσέλευση στις εξεταστικές, ήταν ίδια με τη προσέλευση στις πορείες, θα είχαμε τα καλύτερα πανεπιστήμια!

Και στη τελική, δεν το αρνούμαι.ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΩ ΠΟΥ:
1)Δεν διάβασα στις καταλήψεις.
2)Δεν έπιασα σταθερή δουλειά, επειδή μπορεί να άνοιγαν οι σχολές.

Αλλα αυτό είναι το θέμα: Αμ, τη κάναμε τη μ@λ@κία, μην τα ρίχνουμε όμως αριστερά δεξία.Να τα λουστούμε!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #829 στις: 22/04/07, 18:59 »
Isnogood...τα παιδια του Λυκειου που συμμετειχαν στις πορειες, δεν θα καταλαβουν τιποτα εαν δεν μπουν στα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ. Μεχρι τοτε, νομιζω πως ζουν σε μια ουτοπικη περιπτωση, οπου το πτυχιο τους θα ανταποκρινεται στην εργασια και στο μισθο τους!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #830 στις: 22/04/07, 19:01 »
Isnogood...τα παιδια του Λυκειου που συμμετειχαν στις πορειες, δεν θα καταλαβουν τιποτα εαν δεν μπουν στα ΑΕΙ και ΑΤΕΙ. Μεχρι τοτε, νομιζω πως ζουν σε μια ουτοπικη περιπτωση, οπου το πτυχιο τους θα ανταποκρινεται στην εργασια και στο μισθο τους!

Εννοείς, ο μισθός, θα είναι αντίστοιχος του πτυχίου... Το θλιβερό, είναι οτι καμιά φορά ο παράγοντας εργασία, δεν μπαίνει κάν στην εξίσωση...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #831 στις: 22/04/07, 19:04 »
@ -hurted- fairy

Αν θές, πέρνα μετα τις Πανελλαδικές απο κανένα Πανεπιστήμιο... Να μας δείς να λιώνουμε και μεταφορικά, και κυριολεκτικά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #832 στις: 22/04/07, 19:13 »
Ρε παιδιά τι συζητάμε τώρα. Αφού είμαστε τεμπέληδες. Εδώ δεν είχε μπει παλιότερα ένα θέμα με τίτλο "εξεταστική: ο εφιάλτης των φοιτητών" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Σίγα ρε μεγάλε! Να διαβάζεις 2 μήνες το χρόνο σου ζητάμε!! Και ακόμα και αυτό δνε το κάνουμε. Να μη μιλήσουμε για αντιγραφές, θέματα που είναι από πριν γνωστά και καθηγητές με καλή καρδιά.... Τι να λέμε τώρα...
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #833 στις: 23/04/07, 11:55 »
Freemind
Και ρε παιδιά συγνώμη, θέλετε να μου πείτε ότι όταν το 2012 παω να πιάσω δουλειά θα μου πούνε " Δεν σε προσλαμβάνουμε, γιατί κάποτε, το 2006, στην σχολή που τελείωσες  είχαν κάνει κατάληψη" ?

Αν γράψεις σωστα το βιογραφικό σου και λέει έτος αποφοίτησης από το Λύκειο π.χ. 2000 και έτος λήψης πτυχίου 2012 εεε όσο ναναι κάτι θα ψυλιαστεί αυτός που σου παίρνει τη συνέντευξη...και μάλλον θα προτιμήσει κάποιον που δεν έκανε δώδεκα χρόνια να πάρει το πτυχίο. Εκτός και αν αναφέρεσαι μόνο στο δημόσιο που ο χρόνος λήψης πτυχίου δεν παίζει κανένα ρόλο.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #834 στις: 23/04/07, 21:18 »
Freemind
Και ρε παιδιά συγνώμη, θέλετε να μου πείτε ότι όταν το 2012 παω να πιάσω δουλειά θα μου πούνε " Δεν σε προσλαμβάνουμε, γιατί κάποτε, το 2006, στην σχολή που τελείωσες  είχαν κάνει κατάληψη" ?

Αν γράψεις σωστα το βιογραφικό σου και λέει έτος αποφοίτησης από το Λύκειο π.χ. 2000 και έτος λήψης πτυχίου 2012 εεε όσο ναναι κάτι θα ψυλιαστεί αυτός που σου παίρνει τη συνέντευξη...και μάλλον θα προτιμήσει κάποιον που δεν έκανε δώδεκα χρόνια να πάρει το πτυχίο. Εκτός και αν αναφέρεσαι μόνο στο δημόσιο που ο χρόνος λήψης πτυχίου δεν παίζει κανένα ρόλο.

Κάτσε,μην το παρακάνουμε, τώρα δίνει πανελλαδικές.

@ Pa...
Μακάρι τα πανεπιστήμια να ήταν 2 μήνες το χρόνο διάβασμα..(εκτός αν εννοείς 2 μήνες*4 βδομάδες*7μέρες*24 ώρες)  ;D ;D ;D

Το θέμα είναι απλό.Όταν εμείς τρέχαμε σε πορείες άλλοι κάναν τα μαθήματά τους και βελτιωνόντουσαν
Δεν λέω οτι είμαι ενάντια στις καταλήψεις γενικά, αλλα είμαι ενάντια στη λογική του "κάνω κατάληψη και άγιος ο Θεός" όπως επίσης και στη λογική του, κάνω συνέλευση με το 25-35% των φοιτητών και βγάζω κατάληψη.

Θα το πώ αλλιώς.Απο ένα σημείο και μετά οι καταλήψεις μας βουλιάζαν. Ήταν τελείως άσκοπες. Ακόμα και αν ζοριστούμε, και βγούμε απο το βούρκο, η μυρωδιά θα μείνει...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #835 στις: 23/04/07, 23:05 »
Εντάξει φίλε! Μη λέμε ότι όταν είσαι φοιτητής ξεσκίζεσαι και στο διάβασμα! Οι φοιτητές είναι οι πιο αραχτοί και θα παραμείνουν πιο αραχτοί ακόμα και από τους δημόσιους υπαλλήους ό,τι και να γίνει. 2-3 εξεταστικές έχεις τον χρόνο. Πόσο να κάτσεις να διαβάσεις πλέον; Ασε που δε σε βιάζει και κανείς.. Αραλίκι! Αλλά θέλω να σου πω ότι ακόμα και αυτό το αραλίκι (για άλλες σχολές περισσότερο, για άλλες λιγότερο) δε μας φτάνει. Έρχεται η ώρα να ξεσκονίσουμε τα βιβλία και βογγάμε σαν την χήρα στο κρεβάτι..! ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #836 στις: 26/04/07, 21:11 »
Εγω παναγιώτη δεν είπα κάτι αντίθετο.... Αλλά ποιος φταίει που η νοοτροπία του έλληνα φοιτητή (και γενικώς του έλληνα) είναι αυτή? Οι καταλήψεις? Δεν νομίζω... Ισως να φταινε τα πανεπιστήμια και η δομή τους, ίσως πάλι να φταίει ολόκληρη η νοοτροπία του έλληνα. Παντως αυτή η αντίληψη ότι φοιτητής=αραλίκι και ξυσιμο υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει . Αρα λοιπόν, πως θα καλυτερευσει ελληνικη εκπαίδευση αν πρώτα πρώτα δεν αλλάξει αυτη η νοοτροπία?...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/04/07, 21:13 από -hurted- fairy »

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #837 στις: 26/04/07, 22:04 »
Σίγουρα όχι με το να κάνουμε καταλήψεις και μετά να τρώμε μαζεμένα τα πακέτα ενώ κάποιοι άλλοι σε ιδιωτικά, ελληνικά ή ξένα, διαβάζουν και παίρνουν πτυχία και τρίβουν τα χεράκια τους που στο κακόμοιρο το Ελλαδιστάν οι ικανοί πτυχιούχοι των δημόσιων πανεπιστημίων είναι είδος προς εξαφάνιση!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #838 στις: 26/04/07, 23:09 »
Παντως ελπιζω καποιοι απο σας τους πολυ συντηριτικους και τους "καθηστε και βλεπουμε ολα ειναι καλα" να εβλεπε τη Θεματικη Βραδια στην Ετ1.Ειχε ενα πολυ ενδιαφερον θεμα που με εκανε να σκεφτω ακομα περισσοτερο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #839 στις: 27/04/07, 09:29 »
Εγω παναγιώτη δεν είπα κάτι αντίθετο.... Αλλά ποιος φταίει που η νοοτροπία του έλληνα φοιτητή (και γενικώς του έλληνα) είναι αυτή? Οι καταλήψεις? Δεν νομίζω... Ισως να φταινε τα πανεπιστήμια και η δομή τους, ίσως πάλι να φταίει ολόκληρη η νοοτροπία του έλληνα. Παντως αυτή η αντίληψη ότι φοιτητής=αραλίκι και ξυσιμο υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει . Αρα λοιπόν, πως θα καλυτερευσει ελληνικη εκπαίδευση αν πρώτα πρώτα δεν αλλάξει αυτη η νοοτροπία?...

Επιτέλους ρε παιδιά για μια φορά παραδεχτείτε ότι έστω και για λιιιιιιιγο μπορεί να φταίτε και εσείς οι ίδιοι. Συνεχώς τα ίδια.. φταίει το κράτος, φταίει η νοοτροπία αλλά αυτή υπάρχει εδώ και χρόνια κλπ κλπ αλλά ποτέ δεν φταίτε εσείς...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #840 στις: 27/04/07, 14:54 »
Μα φίλε μου και θέμα νοοτροπία να δεχτρούμε ότι είναι πάλι εμείς φταίμε! Ποιος καλλιεργεί την όποια νοοτροπία. Σίγουρα όχι το σύστημα. Το σύστημα θέλει να μας κάνει ρομπότ. Η νοοτροπία είναι προσωπικό θέμα του καθένα. Φταίω εγώ, εσύ, ο παραπέρα, ο απέναντι. Αν δεν αλλάξει από μόνος του  ο καθένας ώστε να δουλεύει για να αποκτήσει αγαθά, και όχι να ελπίζει ότι όλο και κάποια ιστορική, βισματική συγγυρία θα τον πετάξει ψηλά, τέτοιες απόψεις θα υπάρχουν πάντα.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #841 στις: 28/04/07, 17:32 »
Μα φίλε μου και θέμα νοοτροπία να δεχτρούμε ότι είναι πάλι εμείς φταίμε! Ποιος καλλιεργεί την όποια νοοτροπία. Σίγουρα όχι το σύστημα. Το σύστημα θέλει να μας κάνει ρομπότ. Η νοοτροπία είναι προσωπικό θέμα του καθένα. Φταίω εγώ, εσύ, ο παραπέρα, ο απέναντι. Αν δεν αλλάξει από μόνος του  ο καθένας ώστε να δουλεύει για να αποκτήσει αγαθά, και όχι να ελπίζει ότι όλο και κάποια ιστορική, βισματική συγγυρία θα τον πετάξει ψηλά, τέτοιες απόψεις θα υπάρχουν πάντα.

Συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #842 στις: 29/04/07, 02:38 »
Το σύστημα θέλει να μας κάνει ρομπότ.
Αυτό είχε μια χοντρή δώση ειρωνίας.
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #843 στις: 29/04/07, 21:17 »
Δεν ειπα ότι συμφωνω μόνο με αύτο

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #844 στις: 06/05/07, 14:40 »
Να ενημερωνομαστε σιγα σιγα για τις εξελιξεις, ξημερωματα σαββατου υστερα απο επεισοδια στην θεσσαλονικη (επιθεση σε τραπεζα με μπουκάλια και πέτρες) ξεκινησε πογκρομ μπατσων στου δρομους της θεσσαλονικης. Προσυχθησαν 15 ατομα τα οποια βρισκοντουσαν σε παρτυ που γινοταν στο πανεπιστημιο. Αυτη τη στιγμη 3 βρισκονται στην εισαγγελια μεταξυ αυτων ενας πρωτοετης φοιτητης του χημικου ο οποιος ηταν απο τους 49 που ειχαν συλληφθει στις 8/3. Ατνιμετωπιζει πέντε πλημμελήματα και δύο κακουργήματα. Θα περασει απο εισαγγελεα την δευτερα και μεχρι τοτε κρατειται σε καθεστως απομονωσης.

Να τονισω το γεγονος οτι ο ατυχος φοιτητης ειχε αθωωθει σε ΟΛΕΣ τις κατηγοριες που του ειχαν προσαψει για την πορεια στις 8/3. Τα χτεσιαν δελιτα βεβαια ειδησεων εσπευσαν να χειροκροτησουν την γκαφα της αστυνομιας λεγοντας οτι προκειται για εναν γνωστο στην αστυνομια για επεισοδια ο οποιος ειδικευεται στις μολοτοφ και ειχε μεγαλη συμμετοχη στα επεισοδια οπως επισης και συμμετειχε στο κψαιμο του φυλακιου του τσολια (!).

Συμπερασματα δικα σας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #845 στις: 06/05/07, 14:53 »
Το παιδι αυτο οταν κατηγορηθηκε στις 8/3, ειχε λευκο μητρωο και καμια προηγουμενη συλληψη. Πρωτη φορα πιαστηκε τοτε. Το γεγονος οτι αθωωθηκε προφανως σημαινει οτι ειναι αθωως, τωρα αν δεν εμπιστευεσαι την δικαιοσυνη καλτυερα να μην εμπιστευεσαι ουτε την αστυνομια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #846 στις: 06/05/07, 14:59 »
Το ότι τον συλλαμβάνεται κάποιος, ακόμα και ένοχος να είναι για αυτό που τον κατηγορούν, αν δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία δεν μπορεί να καταδικαστεί ούτε για κλίση της τροχαίας. Στο συγκεκριμένο θέμα βγήκαν ένα κάρο άτομα και κράζανε την ελληνική δικαιοσύνη ότι μεροληπτεί υπέρ του κρατηκού μηχανισμού και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Η εκδίκαση της υπόθεσης της 8ης Μαρτίου μάλλον τα αντίθετα απότελεσματα από τις διάφορες εικασίες που ακούστηκαν σ' αυτό το θέμα έφερε, και δεν ακούστηκε κανένας. Δηλαδή, ότι μας συμφέρει όπως είπε και ο constantine! Θέλω να πω ότι μπορεί στην τελική το παιδί να είναι πολύ άτυχο και να μπλέκει συνέχεια χωρίς να φταίει. Μπόρεί όμως και να μην είναι τόσο αθώο. Δύο συλλήψεις μέσα σε 2 μήνες είναι ένα γεγονός που σίγουρα βάζει υποψίες στον καθένα.. Δηλαδή πόσο γκαντέμης μπορεί να 'ναι κάποιος;; Θα δείξει..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #847 στις: 06/05/07, 15:10 »
Εγω οφειλα να ενημερωσω. Δεν προκεται να διαφωνησω και να τσακωθω περαιτερω. Απλα απο οσα ειπαν τα ΜΜΕ οτι εδωσε στην δημοσιοτητα η ασφαλεια (ακομα και τα ΜΜΕ το λενε δλδ) το παιδι ειχε συλληφθει πρωτη φορα στις 8/3. Προφανως δεν εχει αλλες κατηγοριες πανω του αλλιως ευχαριστως να το λεγανε.

Α και να μην λεμε για ελλιπη ενημερωση. Επισης στο παρτυ στη φιλοσοφικη καηκαν καποια αυτοκινητα. Τυχαια καηκαν αφου φτασανε οι καμερες και πριν φτασουν οι μπατσοι απο αναρχικους(;). Προσωπικη γνωμη, μαλλον για προβοκατσια μου μοιαζει. Δεν εγιναν συλληψεις απο αυτους.

Παράθεση
ΥΓ: Γνωρίζεις πρσωπικά αυτό το άτομο.Αν όχι, γιατί είσαι τόσο σίγουρος για την ντε και καλά αθωότητά του?
. Οχι, γνωριζω ομως πολυ καλα τι υποθηκε στις δικες των 49 και τις κατηγοριες που ειχαν αυτα τα παιδια. Ακομα και η χαλια δικαιοσυνη που ειμαι σιγουρος οτι πολυ θα θελε να τους καταδικασει (αυτο παρτο ως προσωπικη αποψη καθαρα και μονο) τους αθωωσε. Για να καταλαβεις μια απο τις κατηγοριες ηταν οτι αυτοι οι 49 μαζι με αλλους 251 θελανε να καταλαβουν την βουλη και να κανουν εντος συντονιστικο καταληψεων. Ω ναι υποθηκε αυτο. Και οι καλοι αστυνομοι πιασανε 49 απο αυτα τα βρωμοπαιδα. Επειδη την εζησα την συγκεκριμενη πορεια επισης και ειδα πως γινανε οι συλληψεις ειμαι αρκετα σιγουρος για την αθωωτητα αυτων των παιδιων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #848 στις: 06/05/07, 19:12 »
Για να μη δημιουργουνται και λανθασμενες εντυπωσεις το σκηνικο εγινε ως εξης...

υπηρχαν 2 παρτυ στην πολυτεχνικη..ενα του 1431am και ενα της ΠΑΣΠ..   
στη φιλοσοφικη δεν ειχε παρτυ..  ειναι μαλακιες των ΜΜΕ αυτα..
προφανως τους ενοχλουν τ παρτυ και τα εχουν βαλει στο στοχαστρο..

τις πρωινες ωρες πραγματι καποια ατομα(δεν ξερουμε σιγουρα για τι προκειται) εκαναν μπαχαλα,εσπασαν, εκαψαν στην περιοχη της φιλοσοφικης (και ισως θεολογικης,δεν εχω καταλαβει),οχι στο πολυτεχενιο,διοτι ακουστηκε οτι εγιναν ζημιες και στο πολυτενχειο..

οσοι ηταν στο πολυτεχνειο που ακομα ειχε παρτυ ειναι λογικο να μην εχουν εικονα για το τι γινεται..απλα ακουστηκε οτι εγιναν μπαχαλα,πραγμα πολυ φυσιολογικο και συνηθισμενο..
ετσι λοιπον εφευγαν απο το παρτυ παρεες  παρεες ανυποψιαστοι..
καποιοι γλιτωσαν,αλλοι επεσαν πανω στους μπατσους και εγινε σωματικος ελεγχος...αυτο το παιδι εφυγε μονο του,χωρις αλλους απο χωρο ασυλου...του την επεσαν και τωρα ειναι κρατητηριο..
  ειναι χημικος μηχανικος, 2ο ετος,ηταν στο παρτυ στο πολυτεχνειο,ηταν στους 49 της 8/μαρτη ,προφανως ειχε σταμπαριστει,κυκλοφορουσε και μονος του πρωι πρωι (,ενω ειχε γινει οτι ειχε γινει ....τον επιασαν και τον κατηγορουν οτι εκαψε ενα αυτοκινητο,οτι ειναι εμπειρος χημικος κατασκευαστης μολοτωφ,αρχηγος ομαδας και οτι πιθανον ειναι και ενας εκ των 2 που εκαψαν το κουβουκλιο στον αγνψστο σρατιωτη!!!


δεν ειναι  οτι μπλεχτηκε για δευτερη φορα σε γεγονοτα,ειναι οτι η τον εχουν σταμπαρει η οτι προσπαθουν να ξελασπωθουν και συλλαμβανουν οποιον μπορουν..προφανως και το παιδι αυτο οντας μονο του δεν μπορουσε να προβαλλει και ιδιαιτερη αντισταση!!
αυτα τα πραγματα ειναι απλα γελοια...
δηλαδη οσοι γλιτωσαν εκεινο το βραδυ την προσαγωγη ηταν απο τυχη?..
να φοβασαι να κυκλοφορησεις..?να φοβασαι να πξγαινεις σε πορειες για να μη σε σταμπαρουν ?
τι κανουμε δηλαδη πια>?

ας μην λεγονται και εδω βλακειες για το ατομα που συνελαβαν...
αλλωστε αν οντως ειχαν υποψιες οτι το ατομο αυτο εβαλε τη φωτια στο κουβουκλιο γιατι δεν τον ενοχοποιουσαν?τι αλλαξε μεχρι σημερα?τα πρασινα σταρακια που φορουσε?
(γιατι ακουστηκε και αυτη η βλακεια!)

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #849 στις: 06/05/07, 19:37 »


ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 06/05

      Τα ξημερώματα του Σαββάτου 05/05 και ενώ στον προαύλιο χώρο του Πολυτεχνείου του ΑΠΘ εξελισσόταν το πάρτι του φοιτητικού σταθμού 1431ΑΜ και το πάρτι της ΠΑ.Σ.Π. Πολυτεχνικής, στην Εθνικής Αμύνης γίνονταν επεισόδια από αγνώστους.

      Δύο ώρες μετά τη λήξη των επεισοδίων ο κατηγορούμενος συμφοιτητής μας,  δευτεροετής φοιτητής του τμήματος χημικών μηχανικών, απομακρύνθηκε από το χώρο του Πολυτεχνείου με σκοπό να επιστρέψει στο σπίτι του. Στη συμβολή των οδών 3ης Σεπτεμβρίου και Εγνατίας (σε περιοχή άσχετη και εκ διαμέτρου αντίθετη από το χώρο των επεισοδίων) άνδρες της ασφάλειας ζήτησαν την ταυτότητα του. Στη συνέχεια οδηγήθηκε στην ΓΑΔΘ μαζί με άλλα 15 άτομα. Σε σωματικό έλεγχο που διενεργήθηκε, όπως επίσης και σε έρευνα στο σπίτι του δε βρέθηκε κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο. Το γεγονός, λοιπόν, ότι βρισκόταν στο Πολυτεχνείο καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας (το οποίο πιστοποιείται από δεκάδες μάρτυρες) ότι συνελήφθη μακριά από τα επεισόδια, καθώς επίσης και το γεγονός ότι δεν βρέθηκε κανένα ενοχοποιητικό στοιχείο επάνω του, καταδεικνύουν τη σκευωρία της αστυνομίας.

      Το συμβάν αυτό συνδέεται άμεσα με την προσπάθεια τρομοκράτησης κάθε αγώνα. Δύο μήνες μετά την άδικη σύλληψη 49 συμφοιτητών μας (μεταξύ των οποίων ήταν και ο εν λόγω κατηγορούμενος) και την πανηγυρική τους αθώωση, η αστυνομία προσπαθεί με ένα στημένο κατηγορητήριο να σώσει την τιμή της, αφού από κατηγορούσα αρχή βρέθηκε κατηγορούμενη.

      Δε θα δεχτούμε καμιά σπίλωση του συμφοιτητή μας από τις τηλεδίκες που στήθηκαν τα τελευταία 24ωρα. Για τα γεγονότα της 8ης Μάρτη ο συμφοιτητής μας αθωώθηκε ομόφωνα από το δικαστήριο και θεωρούμε απαράδεκτη την αμφισβήτηση της απόφασης αυτής στο βωμό της τηλεθέασης. Οι διώξεις που είχαν ασκηθεί εναντίον του δε μπορεί να χρησιμοποιούνται ως τεκμήριο ενοχής. Επιπρόσθετα θεωρούμε απαράδεκτη την προσπάθεια σύνδεσης του φοιτητικού κινήματος με πρακτικές από τις οποίες έχει αποστασιοποιηθεί.   
 

    * Το φοιτητικό κίνημα δεν δυσφημείται, δεν καταστέλλεται
    * Ζητούμε την άμεση απελευθέρωση του αθώου συμφοιτητή μας

 

ΚΑΛΟΥΜΕ ΣΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ ΑΥΡΙΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 7/5/

2007 ΣΤΙΣ 12.00 ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΑΠΘ ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
 

ΦΟΙΤΗΤΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΠΘ
 

τηλ. επικοινωνίας:

6974824725 Τάσος Μελάς

6997153161 Μαρία Στουρνάρα

(μέλη Συλλόγου Φοιτητών Χημικών Μηχανικών)
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..