Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 680510 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1575 στις: 31/05/08, 15:56 »
Και τα επεισόδια στο ΑΠΘ με τους φρουρούς? Πάλι της ΔΑΠ ?

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1576 στις: 31/05/08, 16:21 »
Tα επεισόδια εκεί ήτανε από δύο κουκουλοφόρους, δεν ξέρουμε αν ανήκαν σε κάποια παράταξη (κάτι που λογικά δεν παίζει γιατί μια τέτοια κίνηση δε θα χε καμιά λογική και μόνο αρνητικές συνέπειες). Ή ήτανε αναρχικοί άπ' τους μπάχαλους (αλλά πώς και πήγανε μόνο δύο??) ή ήτανε προβοκάτσια. Φαντάζομαι πως θα σου φανεί τραβηγμένο, αλλά τέτοια προβοκάτσια γινόντουσαν συνέχεια. Οι φρουροί φάγανε ξυλο κανονικά, δεν ήτανε στημένο. Αλλά  με το που έγινε αυτό βγαίνανε σε όλα τα κανάλια διάφοροι από δημοσιογράφους μέχρι πολιτικούς και λέγανε ότι ''αυτο είναι το δολοφονικό άσυλο που μερικές μειοψηφίες (!) υπερασπίζονται για να δρουν ανεξέλεγκτα και πέρα απ' την ισχή του νόμου και μπλα και μπλι.'' Κανείς δεν είπε ότι σε μια τέτοια περίπτωση, κατά την οποία κινδυνεύει ανθρώπινη ζωή μπορούν να μπουν αστυνομικοί στο Πανεπιστήμιο. Τα προβοκάτσια έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ παράδοση στην Ελλάδα. Μεταπολιτευτικά  μάλιστα υπήρχε και ολόκληρη παρακρατική οργάνωση (η ''Καρφίτσα''), της οποίας ένας σημαντικός ρόλος ήτανε να δημιουργούν επεισόδια για προβοκατόρικους σκοπούς. Δεν είναι όσο ακραίο  όσο ακούγεται το σενάριο αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: 31/05/08, 16:36 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1577 στις: 31/05/08, 17:28 »
Εγώ μόνο ένα σχόλιο έχω να κάνω.. Οι περισσότεροι από αυτούς που κάνουν φασαρίες στα πανεπιστήμια (δεν εννοώ κινητοποιήσεις, αλλά φασαρίες) δεν έχουν ιδέα τι σημαίνει πρύτανης.. Πόσο διάβασμα και προσωπικό χρόνο έχει καταθέσει για να φτάσει εκεί που έχει φτάσει.. Συνήθως, αν δεν μπουν πολιτικά κριτήρια στη μέση, ο πρύτανης είναι λαμπρός επιστήμονας με σημαντική προσφορά στην επιστήμη, άρθρα, συμμετοχές σε παγκόσμια σεμινάρια, κ.λπ.. Αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν αν μη τι άλλο τον σεβασμό μας.. Δεν γεννήθηκαν μποξέρ για να παίζουν ξύλο με τους ταραξίες, οπότε... τι οπότε...ο νοών νοείτω..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1578 στις: 31/05/08, 17:31 »
Συνηθως ομως μπαινουν πολιτικα κριτιρια...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1579 στις: 31/05/08, 17:33 »
Συνηθως ομως μπαινουν πολιτικα κριτιρια...
Ναι, αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις δυστυχώς.. Αλλά ακόμα και όταν μπαίνουν και αυτά, εκείνοι που επιλέγονται δεν είναι απλοί αλεξιπτωτιστές.. Μπορεί να μην είναι οι πιο άξιοι, αλλά είναι αξιοσέβαστοι..

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1580 στις: 31/05/08, 17:37 »
Συνηθως ομως μπαινουν πολιτικα κριτιρια...
Ναι, αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις δυστυχώς.. Αλλά ακόμα και όταν μπαίνουν και αυτά, εκείνοι που επιλέγονται δεν είναι απλοί αλεξιπτωτιστές.. Μπορεί να μην είναι οι πιο άξιοι, αλλά είναι αξιοσέβαστοι..
Κοιτα, και μονο το γεγονος οτι χρησιμοποιουν πολιτικα μεσα και σκοπιμοτητες για να εκμεταλευτουν κατι δημοσιο για μενα πεφτουν παρα πολυ χαμηλα. Δεν με αφορα καθολου η απιστευτη γνωση τους στο αντικειμενο τους που δεν αμφιβαλλω οτι θα εχουν, εαν ειναι να εκμεταλευτεις τις πολιτικες γνωριμιες για προσωπικες βλεψεις, να μενει. Ασε που ακομα και καλες προθεσεις να εχεις που αμφιβαλλω, θα εισαι υποχρεωμενος στον πολιτικο που σε στηριξε και θα πρεπει αναγκαστικα να περνας την γραμμη του και του κομματος του οπως συμβαινει τωρα με τις πρυτανικες εκλογες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1581 στις: 31/05/08, 17:52 »
Ναι, αλλά ξέρεις κάτι; Είναι τόσο σάπιο το σύστημα και τόσο αναξιοκρατικό, που βλέπουν τους άλλους να ανεβαίνουν στηριζόμενοι και λένε από μέσα τους "εγώ που έχω τα προσόντα, τι είμαι, μαλ***ς;".. Οπότε συμβαίνει το μοιραίο.. Δεν γίνεται όμως παντού ετσι..

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1582 στις: 02/06/08, 02:14 »
Τώρα αυτό είναι δικαιολογία? Άμα ένας χρησιμοποιεί το πόστο του για να προωθήσει κυβερνητικά συμφέροντα δεν έχει δικαιολογίες. Πόσο μάλλον άμα ειναι και μορφωμένος άνθρωπος....
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1583 στις: 02/06/08, 02:41 »
Τώρα αυτό είναι δικαιολογία? Άμα ένας χρησιμοποιεί το πόστο του για να προωθήσει κυβερνητικά συμφέροντα δεν έχει δικαιολογίες. Πόσο μάλλον άμα ειναι και μορφωμένος άνθρωπος....
Ακυρο αυτό, η κουβέντα είναι για πανεπιστημιακούς, που χτησιμοποιούν πολιτικες γνωριμίες για να γίνει ο καθένας Πρύτανης...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1584 στις: 02/06/08, 11:55 »
Κοίτα σε ό,τι έχει να κάνει με το θέμα που ανοίξαμε τώρα στα τελευταία ποστ άυτό που είπα δεν είναι άκυρο. Ποιός θα πάρει τη θέση του Πρύτανη χωρίς ανταλλάγματα?
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1585 στις: 03/06/08, 01:23 »
     Λοιπον, οσον αφορα στον ξυλοδαρμο 30 ατομα την επεσαν σε 2 φυλακες και οχι 2...(αν εχει σημασια αυτο)
Δεν θα μπουμε στην διαδικασια του δικαστη για να δουμε ποιος την εκανε και αν ηταν τελικα προβοκατορικο η οχι.Εμενα προσψπικα με αφηνει εντελως αδιαφορη αυτο.
     Στεκομαι στην πραξη ως πραξη,η οποια θεωρω οτι λειτουργησε προβοκατορικα
Δεν ειναι η πρωτη φορα που καποιοι παιζουν τον ρολο της ασφαλειας καλυτερα απο την ασφαλεια!
Αυτη τη στιγμη διαπραγματευεται το ασυλο στο απθ γα μετα τις 9 το βραδυ και εγιναν δηλωσεις οτι αν αντιδρασουμε θα παραιτηθουν προεδροι, καθηγητες κλπ κλπ,με λιγα λογια θα τιναχτει η λειτουργια του πανεπιστημιου στον αερα!!Ειναι ξεκαθαρο οτι ψαχνουν αφορμες για διαπραγματευση του ασυλου,και οι αφορμες αυτες δυστυχως δινονται!

     Και για να τελειωνουμε και με την παραφιλολογια που θελει τα ΕΑΑΚ αναμειγμενα και σε αυτο και αποδιδει το ολο σκηνικο σε οργανωμενα μελη της εξωκονοβολευτικης αριστερας,νομιζω οτι ο χωρος ξεκαθαρα εχει αποδειξει με ποιες δρασεις ειναι και με ποιες δεν ειναι..και δεν θα το αναλυσω περισσοτερο,διοτι δε νομιζω οτι δεν εχει και νοημα

     
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1586 στις: 03/06/08, 02:04 »
Να ρωτήσω εγώ τώρα κάτι.. Από που και ως που η ΠΑΡΟΥΣΙΑ των ΜΑΤ μπορεί να πυροδωτήσει την ατμόσφαιρα και να οδηδήσουν σε συγκρούσεις. Είναι λογική πρόταση αυτή τώρα. Είναι σκέψη αυτή λογικού και σοβαρού ανθώπου;; (Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα, γενικ΄αμιλάω σε όσους τάσσονται υπέρ αυτού του συλλογισμού.)

Επίσης στα ΤΕΙ είχανε καλέσει και ΜΑΤατζήδες χωρίς να έχουν γίνει καν επεισόδια, κατι που πυροδότησε το κλίμα και οδήγησε σε συγκρούσεις με τα ΜΑΤ κι όχι με καθηγητές ή με τον Πρύτανη ή με άσχετους φοιτητές.

Επίσης, το ότι μπουκάρανε σε μια αίθουσα 5,10,20, 50 άτομα-όσα και να ήταν-και αρχίσαν τα σπρωξίδια στον πρύτανη, τι μας λέει δλδ; Μας δείχνει το επίπεδο των νέων αυτής της χώρας αγαπητοί και τον πολιτισμό μας. Δλδ έπρεπε να τρέξουν αίματα για να θεωρηθεί αξιοσημείωτο το γεγονός;; Για όνομα του Θεού, σε ζούγκλα ζούμε. Πραγματικά, υπάρχουν κάποιοι φιλελεύθεροι άνθρωποι που ευαγγελίζουν κάποιες τελείως φιλελεύθερες απόψεις και στην πραγματικά δρούνε με τους πιο φασιστικούς τρόπους. Ντροπή μας!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1587 στις: 03/06/08, 02:43 »
Από δική μου παράλειψη δεν ανέφερα ότι οι συγκρούσεις με τα ΜΑΤ έγιναν εκτός πανεπιστημίου. Τα ΜΑΤ ακολουθούσαν φοιτητές αριστερών παρατάξεων που κάνανε πορεία με σημείο εκκίνησης το Πανεπιστήμιο μέχρι τον ηλεκτρικό του Πειραιά. Τα ΜΑΤ τους ακολουθούσαν σε όλη τη διάρκεια της πορείας και φτάσανε μέχρι και  να μπούνε στα βαγόνια μαζί με τους φοιτητές. Αυτό νομίζω θεωρείται πρόκληση και εξηγεί (χωρίς να δικαιολογεί) τη σύγκρουση που ακολούθησε. Τα επεισόδια εντός του χώρου του Πανεπιστημίου γίνανε από μπράβους, όπως ανέφερα και πριν. Μάλιστα φοιτητές μιας  συγκεκριμένης παράταξης που δε σκόπευε να ''σπάσει'' τις εκλογές απαιτήσανε απ' τον Πρύτανη το αυτονόητο, δηλαδή να καταδικάσει την παρουσία των μπράβων και να ζητήσει να απομακρυνθουν οι οπλισμένοι αυτοί true τραμπούκοι για να συνεχιστούν οι εκλογές. Ο Πρύτανης βέβαια τους έγραψε στα τέτοια του αφού είχε να ασχοληθεί με τις εκλογές που κατά πάσα πιθανότητα θα κέρδιζε και δε θα άφηνε κανεναν και τίποτα να του το χαλάσει. Άλλο αν τελικά την πάτησε, αφού αυτοί που αρχίσανε τα επεισόδια ήταν αυτοί που θα μπορούσε να απομακρύνει νωρίτερα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1588 στις: 03/06/08, 03:13 »
Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες. Από τη στιγμή που δε σηκώνουν χέρι πάνω σου γιατί να αρχίσει φασαρία; Υπάρχει λόγος να πέσει ξύλο;
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1589 στις: 03/06/08, 07:31 »
Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες.
Θα αστειευεσαι φυσικα!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1590 στις: 03/06/08, 09:21 »
Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες.
Θα αστειευεσαι φυσικα!

Αν δεν είναι αυτός λόγος τότε πότε θα πρέπει να είναι ακρβώς?? Όταν θα μας έχουν λιντζάρει πλέον..???

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1591 στις: 03/06/08, 09:54 »
Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες. Από τη στιγμή που δε σηκώνουν χέρι πάνω σου γιατί να αρχίσει φασαρία; Υπάρχει λόγος να πέσει ξύλο;
Εδω προφανως φαινεται η χαωδης διαφορα αντιληψης για 2-3 βασικα πραγματα αλλα και το οτι ποτε δεν εχεις ερθει αντιμετωπος με τα ΜΑΤ ::)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1592 στις: 03/06/08, 14:32 »
Καλά μου παιδιά, τα ΜΑΤ και στο διπλανό τραπέζι να πίνουνε καφέ εκεί που πίνεις εσύ δε θα σου την πέσουν άμα δεν κάνει εσύ τη μαλ***α σου. Αλλά κουβαλώντας τέτοια σκεπτικά..

Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες.
Θα αστειευεσαι φυσικα!

Αν δεν είναι αυτός λόγος τότε πότε θα πρέπει να είναι ακρβώς?? Όταν θα μας έχουν λιντζάρει πλέον..???
Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες.
Θα αστειευεσαι φυσικα!

Δεν μπορείς να περιμένεις κάτι πιο πολιτισμένο. Ρε για το καλός σας, μαζευτείτε..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1593 στις: 03/06/08, 14:59 »
Καλά μου παιδιά, τα ΜΑΤ και στο διπλανό τραπέζι να πίνουνε καφέ εκεί που πίνεις εσύ δε θα σου την πέσουν άμα δεν κάνει εσύ τη μαλ***α σου. Αλλά κουβαλώντας τέτοια σκεπτικά..

Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες.
Θα αστειευεσαι φυσικα!

Αν δεν είναι αυτός λόγος τότε πότε θα πρέπει να είναι ακρβώς?? Όταν θα μας έχουν λιντζάρει πλέον..???
Φίλε μου και μέχρι το σπίτι σου να σε ακολουθήσουν τα ΜΑΤ, δεν είναι λόγος αυτός για να γίνουν φασαρίες.
Θα αστειευεσαι φυσικα!

Δεν μπορείς να περιμένεις κάτι πιο πολιτισμένο. Ρε για το καλός σας, μαζευτείτε..
ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΥΡΙΕ ΑΣΤΥΝΟΜΕ.ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ,ΣΥΓΓΝΩΜΗ.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1594 στις: 03/06/08, 15:31 »
Βασικα προβληματιζομαι πολυ με αυτα που διαβαζω.Λοιπον..ας πουμε οτι ο αστυνομικος απο τα ΜΑΤ η ο οποιοςδηποτε αστυνομικος..σου φερθει ασχημα.Ειτε να σε βρισει η να σε κοπανησει.Οκ..δεκτο εκει να χουμε επεισοδια με τετοια απαραδεκτη συμπεριφορα.Δεκτο επισης οτι υπαρχουν αρκετα δειγματα καταχρησεις εξουσιας μεσα απο την αστυνομια.

Το να ειναι σε επιφυλακη διπλα σε πολιτες...δεν πιστευω οτι ειναι λογος για επεισοδια..Εκτος και αν πια ειστε ολοι τοσο αντιδραστικοι και με το βλεπετε αστυνομια σας ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι.Αλλα και παλι..ο "εχθρος" γενικα θα πρεπει να ναι η ηγεσια που γενικα κανει οτι κανει η επιτρεπει συμπεριφορες καταδικαστεες.

Εμενα προσωπικα σε μια πορεια παλαιοτερα(πριν περιπου 8 χρονια)μου ετυχε το εξης.Δουλευα στο κεντρο και την ωρα που σχολασα πετυχα την πορεια.Εκει γυρω αρχισαν να γινονται επεισοδια.Και σε μια φαση βλεπω 6 ατομα με κρανη και καδρονια να ρχονται καταπανω μου(φοραγα μπλουζα του Τσε Γκεβαρα ο εξυπνος).. οταν ξαφνικα με αρπαξε ενα χερι απο πισω και με εσπρωξε.Τελικα ηταν ενας Ματατζης που με εσπρωξε και μπηκε μπροστα με αλλους 4 μαζι του για να με προστατεψουν.Τα καλοπαιδα που μας την πεσαν ηταν κατι ρεμαλια..ψευτοαναρχικοι.Δεν ειδα μεν..να συλλαμβανουν κανεναν απο αυτους..αλλα εγω αυτο που ξερω ειναι οτι γλιτωσα το κεφαλι μου κ ας εισεπνευσα και κατι δακρυγονα.




It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1595 στις: 03/06/08, 15:38 »
Εγώ πάντως βλέπω περισσότερη βία από τους πολίτες παρά από τους ματατζήδες. Επίσης οι Έλληνες είναι τόσο  καλομαθημένοι σε αυτό το θέμα, που όταν πάνε στο εξωτερικό, και υπόκεινται σε ελέγχους από ξένους αστυνομικούς (που εκεί δεν σου συμπεριφέρονται με το γάντι) τσινάνε... Ίσως γιατί ο Έλληνας είναι υπεράνω νόμων :P
Και τέλος όσοι είναι κατά οποιασδήποτε μορφής εξουσίας, είναι λογικό να μιλάνε σε αυτό το τόπικ και εναντίον της αστυνομίας. ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1596 στις: 03/06/08, 15:43 »
Και εγώ δεν πιστεύω ότι η ύπαρξη (και μόνο αυτή) αστυνομικών δυνάμεων είναι κάτι το προκλητικό εκ μέρους της ΕΛ.ΑΣ.. Και η εμπειρία μου από πορείες δεν μου έχει δώσει και την καλύτερη εντύπωση όσον αφορά την περιφρούρηση των πορειών από τους οργανωτές.. Το πως "ξεφυτρώνουν" οι κουκουλοφόροι και οι κρανοφόροι από μερικά σημεία των πορειών είναι κάτι το οποίο δεν μπορούμε να το υποτιμήσουμε σε καμία περίπτωση, πείτε το προβοκάτσια, πείτε το παρείσφρηση, πείτε το όπως θέλετε.. Όπως αντίστοιχα δεν μπορώ να καταλάβω την έχθρα των διαδηλωτών με τους δημοσιογράφους.. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πέσει σήμα ότι κάποιος δημοσιογράφος βρίσκεται με την κάμερα σε κάποιο μπαλκόνι ή παράθυρο και να μην του εκσφενδονιστούν αυγά, πέτρες, μπουκάλια και τα συναφή (αυτές - οι κατά τη γνώμη μου ανάρμοστες συμπεριφορές - είναι ένας από τους λόγους που σταμάτησα να κατεβαίνω σε πορείες).. Μετά πώς είναι δυνατόν να καλύψουν ουδέτερα μια πορεία; Θα μου πει κάποιος όλα αυτά είναι φαύλος κύκλος.. Επειδή οι αστυνομικοί κάνουν κατάχρηση εξουσίας και οι δημοσιογράφοι τα παρουσιάζουν όπως θέλουν, γι'αυτό και οι διαδηλωτές προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες.. Το τελευταίο όμως ίσως να οφείλεται για την συμπεριφορά των πρώτων.. Το θέμα είναι όμως ποιος το ξεκίνησε.. Μήπως όμως αυτός ο κύκλος πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1597 στις: 03/06/08, 17:24 »
Kαλα ρε bassman την πιθανοτητα να την πεφτουν στους μπατσους πισω σου δεν την σκεφτηκες? Γιατι δηλαδη να την πεσουν σε σενα?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1598 στις: 03/06/08, 17:26 »
Συμφωνα με τη γνωμη καποιων δεν θα ηταν κακο να εχουμε ενα ΜΑΤατζη να μας ακολουθει συνεχεια απο τη στιγμη που δεν μας βαραει..Προσθετη ασφαλεια..τραγικοτητες...
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #1599 στις: 03/06/08, 17:40 »
Kαλα ρε bassman την πιθανοτητα να την πεφτουν στους μπατσους πισω σου δεν την σκεφτηκες? Γιατι δηλαδη να την πεσουν σε σενα?
Τι διαφορά έχει το ένα με το άλλο; Το θέμα είναι ότι οι αστυνομικοί επέδειξαν μια ασυνήθιστη/συνηθισμένη (ο καθένας όπως το βλέπει) πράξη προστασίας προς τον πολίτη.. Αυτό νομίζω ήθελε να τονίσει ο Bassman..