Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 678180 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2100 στις: 10/12/08, 15:55 »
τωρα να σε πω ανιδεο,πως θες να σε πω για να μην παρεξηγηθεις?....οπου και να το πεις αυτο φιλε θα μοιρασεις απλοχερα τον γελωτα.
ποιος σου ειπε οτι ειναι αλλο η δημοκρατια αλλο αναρχια?ποιο βιβλιο το λεει αυτο?δηλαδη οι αναρχικοι δεν ειναι δημοκρατικοι?αυτο πρωτη φορα το ακουω!!!!!πως παιρνουν αποφασεις?εχεις ιδεα καθολου απο αναρχισμο?εχεις ιδεα απο αναρχικες κοινοτητες ή γραφω σαν μαλ**ας και νιωθω οτι απευθυνομαι σε ατομο ανιδεο?

Λέει πουθενά η θεωρεία της αναρχίας για επιτροπή που παίρνει αποφάσεις κλπ? Αν ναι τότε κάνω λάθος και να με συγχωρείς.
Πάντως από αυτό που βλέπω στους δρόμους δε διακρίνω κάτι το δημοκρατικό...

τι να υπαρξει ρε φιλε?εισαι σοβαρος?
ειναι δυνατον να υπαρξει ταυτιση της ηθικης του τωρα με πριν 2000 χρονια?το πως αντιλαμβανεται καποιος την κοινωνια πριν τοσα χρονια?
ονειρευεσαι εσυ το τι?δεν καταλαβαινω...αφου στην αρχαια ελλαδα πολιτες θεωρουνταν καποια συγκεκριμενα ατομα.ονειρευεσαι εσυ οτι ηταν κατι αδικο αυτο τοτε?αφου ηταν μερος της κοινωνικης τους ηθικης...ο κοσμος αλλαζει!!!

Δεν ταυτίζω την έννοια της δημοκρατίας με τότε αλλά θέλω να δείξω ότι απόλυτη δημοκρατία δεν υπήρξε ποτέ. Προσπαθώ να πω ότι εφόσον υπάρχουν ψηφοφορίες θα υπάρχει στο τέλος και κάποιος που θα υπερισχύσει. Δε γίνεται αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2101 στις: 10/12/08, 16:02 »
οχι αλλες αναλώσεις πληροφοριών μεσα απο τα μεσα μαζικής παραπλάνησης.  θυμηθείτε τα X-files


The truth is out there
Do not trust anyone

σκεπτικιστές του καναπέους 


βγειτε λίγο εξω στον δρόμο να δείτε με τα μάτια σας,αξίζει το ρισκο για αυτούς που δεν συμμετέχουν,για να δουν τι παπατζες σερβίρει η Τν.
πεστα ρε
εγω αυτο φωναζω,ολοι οι συντηρητικοι του καναπε και της τηλεορασης οχι μονο εχουν αποψη αλλα ειναι και ολοσωστη επειδη το ειδαν στην τηλεοραση

η ομορφια και η αληθεια ειναι στους δρομους ρε!!!!
εκει να δειτε ξυλο τα ματ,οχι αυτα που δειχνει η τηλεοραση!τα δακρυγονα βροχη και χωρις λογο στις πορειες!
τωρα να σε πω ανιδεο,πως θες να σε πω για να μην παρεξηγηθεις?....οπου και να το πεις αυτο φιλε θα μοιρασεις απλοχερα τον γελωτα.
ποιος σου ειπε οτι ειναι αλλο η δημοκρατια αλλο αναρχια?ποιο βιβλιο το λεει αυτο?δηλαδη οι αναρχικοι δεν ειναι δημοκρατικοι?αυτο πρωτη φορα το ακουω!!!!!πως παιρνουν αποφασεις?εχεις ιδεα καθολου απο αναρχισμο?εχεις ιδεα απο αναρχικες κοινοτητες ή γραφω σαν μαλ**ας και νιωθω οτι απευθυνομαι σε ατομο ανιδεο?

Λέει πουθενά η θεωρεία της αναρχίας για επιτροπή που παίρνει αποφάσεις κλπ? Αν ναι τότε κάνω λάθος και να με συγχωρείς.
Πάντως από αυτό που βλέπω στους δρόμους δε διακρίνω κάτι το δημοκρατικό...
αμα σε ενδιαφερει ο αναρχισμος διαβασε πρωτα και μετα βγες και πες μεγαλα λογια.η απαντηση σε αυτο που ρωτας ειναι προφανης.
οσο για το δευτερο εχω απαντησει 4-5 σελιδες πιο πισω.
τι να υπαρξει ρε φιλε?εισαι σοβαρος?
ειναι δυνατον να υπαρξει ταυτιση της ηθικης του τωρα με πριν 2000 χρονια?το πως αντιλαμβανεται καποιος την κοινωνια πριν τοσα χρονια?
ονειρευεσαι εσυ το τι?δεν καταλαβαινω...αφου στην αρχαια ελλαδα πολιτες θεωρουνταν καποια συγκεκριμενα ατομα.ονειρευεσαι εσυ οτι ηταν κατι αδικο αυτο τοτε?αφου ηταν μερος της κοινωνικης τους ηθικης...ο κοσμος αλλαζει!!!

Δεν ταυτίζω την έννοια της δημοκρατίας με τότε αλλά θέλω να δείξω ότι απόλυτη δημοκρατία δεν υπήρξε ποτέ. Προσπαθώ να πω ότι εφόσον υπάρχουν ψηφοφορίες θα υπάρχει στο τέλος και κάποιος που θα υπερισχύσει. Δε γίνεται αλλιώς.
ρε φιλε λογικο δεν ειναι?δλδ αν σε 1000 χρονια τα σκυλια εξισορροπηθουν με ανθρωπους και ψηφιζουν θα λεμε οτι εν ετει 2000 δεν υπηρχε δημοκρατια επειδη δεν ψηφιζαν τα σκυλια?τι εννοεις απολυτη δημοκρατια?μιλας γενικαα!!!!!το ειδικο επιχειρημα σου το κατερριψα,πες κατι ειδικο!!!!
μετα τα γυρνας λες κατι αλλο που συμφωνω,οκ!εννοειται οτι στις δημοκρατιες υπερισχυει η πλειοψηφια,για καινουριο το λες?και θεωρειται αυτο αδικο για σενα?δλδ η απολυτη δημοκρατια που ονειρευεσαι τι ειναι?μια κοινωνια ρομποτ που δεν θα υπαρχουν διαφωνιες?γινεται αυτο?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2102 στις: 10/12/08, 16:04 »
Και ο καραγκιόζης ο μπατσος στην ανάκρισή του αντι να πει είμαι μαλ**ας συγχνώμη, κατηγορεί το νεκρό παιδί ότι ήταν χούλιγκαν των γηπέδων και ταραξίας!!!
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2103 στις: 10/12/08, 16:04 »
http://plagal.wordpress.com/

Επειδη σε αλλο θεμα εβαλα την φωτογραφια και αρχιζουν ιστοριες για φωτοσοπ, για το ενα μανικι που ειναι ποιο γκρι απο το αλλο και για την κολωνα που βρεθηκε τυχαια. Στο αλλο θεμα δεν μπορω να απαντησω, ειναι στον καδο. Απλα παιδια καντε κλικ στην εικονα και θα δειτε οτι θα σας ανοιξει το σαιτ του Assosiated Press. Η φωτογραφια ειναι απο ξενα δικτυα. Ελεος πια, οτι αρνουμαστε να πιστεψουμε αυτοματως το βαφτιζουμε φωτοσοπ. Εδω εγινε δολοφονια αλλα εμεις δεν μπορουμε να πιστεψουμε οτι μπορουν να γινουν τετοια πραγματα.. Ελεος πραγματικα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2104 στις: 10/12/08, 16:07 »
Φίλε Sakman θέλεις να κάνεις μια σύγκριση μεταξύ του θανάτου και της οικονομικής δυσπραγίας.Φυσικά έχεις δίκιο ότι το πρώτο είναι πολύ χειρότερο.Αλλά η επιλογή της φράσης με τη γαλοπούλα είναι ατυχής για μένα. Γιατί ανεργία δεν σημαίνει απλά δεν έχω να πάρω γαλοπούλα για τα χριστούγεννα. Σημαίνει ένα σωρό πράγματα, όπως δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο, δεν έχω να πληρώσω τα φροντιστήρια,δεν έχω να πληρώσω το δάνειο του σπιτιού μου και μου το πέρνει η τράπεζα,ένα σωρό πολύ σοβαρά και δυσάρεστα πράγματα που όμως ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ δεν είναι χειρότερα και οριστικότερα από το θάνατο. Ο φόνος είναι έγκλημα. Έγκλημα όμως είναι και αυτό που κάνανε όλα αυτά τα "καλόπαιδα", πλούσια ή φτωχά δεν με νοιάζει, σε ένα σωρό συνανθρώπους τους.Γιατί θα πρέπει σώνει και καλά με το τρόπο μας να το περνάμε στο ντούκου και σαν "παράπλευρη απώλεια" της κοσμοσωτηρίου "επαναστάσεως" της 7ης Δεκεμβρίου 2008;Το χω ξαναπεί. Για παράπλευρες απώλειες μίλαγε και ο Μπους για το Ιράκ και τη Σερβία όταν σκοτώνανε αμάχους και καίγανε σπίτια. Τι νομίζεις ότι τους κάνει διαφορετικούς; Οι προθέσεις; Ο "βρασμός ψυχής"; Και ο χρυσαυγίτης "βρασμό ψυχής" έχει όταν σπάει στο ξύλο τον Πακιστανό. Νομίζει ότι κάνει "επανάσταση" απέναντι σε αυτούς που "μισούνε την Ελλάδα".
Και στο κάτω κάτω αν μιλάγαμε για επανάσταση ή έστω λαική εξέγερση δεν θα είχανε τελειώσει όλα τώρα, τρεις μέρες μετά. Θα είχε καταλάβει ο λαός την εξουσία και τη Βουλή. Ο λαός όμως στη συντριπτική του πλειοψηφία δεν νοιώθει την ανάγκη που κάποιοι προσπαθούνε με το έτσι θέλω να του επιβάλλουνε για "επανάσταση".Νοιώθει την ανάγκη να διαμαρτυρηθεί για αυτό που συνέβη στο συνάνθρωπό του, χωρίς όμως να καταστρέψει οικονομικά τη ζωή εκατοντάδων άλλων συνανθρώπων του. Αυτοί που το κάνανε δεν το κάνανε για τον Αλέξη ή τη μάνα του. Το μαγαζί της μάνας του το κάψανε χωρίς να ξέρουνε τι καίνε.Δεν της έφτανε της γυναίκας ο πόνος, έχει να μαζέψει και τα αποκαίδια των "συμπαραστατών" της.
Ξεκίνησα από αυτό που μου είπες και ξέφυγα λίγο, μπορεί κάποια από αυτά που λέω να σε βρίσκουνε και σύμφωνο, δεν τα λέω για σένα τα λέω γενικά..Εγώ επιμένω. ΚΑΝΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΒΙΑΣ. Γυρίζει πάντα μπούμερανγκ και μόνο δυστυχία και πόνο φέρνει. Σήμερα είσαι θύτης, αύριο θα είσαι θύμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/08, 16:09 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Γιάννης [nOiz]

  • Αναθεματιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 608
  • Φύλο: Άντρας
  • One Sick Bastard
    • Προφίλ
    • SoundCloud
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2105 στις: 10/12/08, 16:22 »
Όταν η κατάσταση φτάσει στο απροχώρητο και ο πολίτης δε θα έχει τίποτα να χάσει τότε θα γίνει η επανάσταση. Και εκεί δε θα σπάσουν μόνο βιτρίνες... εκεί θα καούν κορμιά.-

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2106 στις: 10/12/08, 16:33 »
Και για μένα ρε μακ η επανάσταση των οννείρων μου είναι η LOVE REVOLUTION αλλά κατι τέτοιο είναι πολύ ουτοπικό.... Εννοείται πως ο λαος θέλει να διαμαρτυρηθεί ειρηνικά και ίσως τώρα που βλέπει όλα αυτά να φοβάται και να τα κατακρίνει αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και ευχαριστημένος από την κατάσταση της χώρας... Ο γεράκος που μένει στο ισόγειο της πολυκατοικίας μου όταν τον πέτυχα χθες το μεσημέρι και μιλήσαμε για την κατάσταση μου έδειξε την σακούλα από το μαρκετ που είχε μεσα 2 γιαουρτάκια ένα ψωμι ένα γάλα και ενα πακέτο μπισκότα μου είπε κάτι που με συγκίνησε... δεν με πειράζει αν αντι για 2 μέρες περάσω με αυτά 3 αν είναι εσεις να μην ζήσετε σαν εμένα...

Επίσης να ξαναπώ ότι υπάρχει μεγάλη πολυπλοκότητα στα είδη των ανθρώπους που είδαμε αυτές τις μέρες....
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν μπορούμε να πούμε απλά ότι υπάρχουν οι ειρηνικοί διαδηλωτές και οι καταστροφικοί αναρχικοί... είναι λίγο περίπλοκο... υπάρχουν οι πολίτες που διαδηλώνουν για να διαμαρτυρηθούν, υπάρχουν οι αναρχικοί που τα σπάνε για να διαμαρτυρηθούν, υπάρχουν οι ?αναρχικοί? που τα σπάνε για να τα σπάσουν και υπάρχουν και αυτοί που τα σπάνε για να κλέψουν... Επίσης οι περισσότεροι που λεηλατούν μαγαζιά είναι αλλοδαποί ( όχι δεν είμαι ρατσιστης αλλά αυτό βλέπω ) και φουκαράδες πολίτες που πεινάνε...
και μετα τα χθεσινα να προσθέσω ότι υπάρχουν και αυτοί που συνεργαζονται με την κυβέρνηση και την αστυνομία και τα σπανε για να διαμορφώσουν την κοινη γνώμη...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2107 στις: 10/12/08, 16:40 »
Και για μένα ρε μακ η επανάσταση των οννείρων μου είναι η LOVE REVOLUTION αλλά κατι τέτοιο είναι πολύ ουτοπικό.... Εννοείται πως ο λαος θέλει να διαμαρτυρηθεί ειρηνικά και ίσως τώρα που βλέπει όλα αυτά να φοβάται και να τα κατακρίνει αλλά δεν σημαίνει ότι είναι και ευχαριστημένος από την κατάσταση της χώρας... Ο γεράκος που μένει στο ισόγειο της πολυκατοικίας μου όταν τον πέτυχα χθες το μεσημέρι και μιλήσαμε για την κατάσταση μου έδειξε την σακούλα από το μαρκετ που είχε μεσα 2 γιαουρτάκια ένα ψωμι ένα γάλα και ενα πακέτο μπισκότα μου είπε κάτι που με συγκίνησε... δεν με πειράζει αν αντι για 2 μέρες περάσω με αυτά 3 αν είναι εσεις να μην ζήσετε σαν εμένα...

Επίσης να ξαναπώ ότι υπάρχει μεγάλη πολυπλοκότητα στα είδη των ανθρώπους που είδαμε αυτές τις μέρες....
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν μπορούμε να πούμε απλά ότι υπάρχουν οι ειρηνικοί διαδηλωτές και οι καταστροφικοί αναρχικοί... είναι λίγο περίπλοκο... υπάρχουν οι πολίτες που διαδηλώνουν για να διαμαρτυρηθούν, υπάρχουν οι αναρχικοί που τα σπάνε για να διαμαρτυρηθούν, υπάρχουν οι ?αναρχικοί? που τα σπάνε για να τα σπάσουν και υπάρχουν και αυτοί που τα σπάνε για να κλέψουν... Επίσης οι περισσότεροι που λεηλατούν μαγαζιά είναι αλλοδαποί ( όχι δεν είμαι ρατσιστης αλλά αυτό βλέπω ) και φουκαράδες πολίτες που πεινάνε...
και μετα τα χθεσινα να προσθέσω ότι υπάρχουν και αυτοί που συνεργαζονται με την κυβέρνηση και την αστυνομία και τα σπανε για να διαμορφώσουν την κοινη γνώμη...

+1
Και θα προσθεσω οτι υπαρχουν και πολλοι μαθητες και φοιτητες, οχι αναρχικοι μεχρι τωρα τουλαχιστον, που εχουν συμμετασχει σε επιθεσεις σε τμηματα. Δεν μπορει να υπαρχουν τοσες χιλιαδες αναρχικοι στην ελλαδα.
Επισης να συμφωνησω απολυτα με τα παιδια που εγραψαν αυτο:

    ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΑΝ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΗΔΕΙΑ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΑΛΕΞΗ

    ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΣΜΟ!
    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ
    Δεν είμαστε τρομοκράτες, “κουκουλοφόροι”, “γνωστοί-άγνωστοι”
    ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ!
    Αυτοί, οι γνωστοί-άγνωστοι….
    Κάνουμε όνειρα -μη σκοτώνετε τα όνειρά μας!
    Έχουμε ορμή - μη σταματάτε την ορμή μας.
    ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ!
    Κάποτε ήσασταν νέοι κι εσείς.
    Τώρα κυνηγάτε το χρήμα, νοιάζεστε μόνο
    για τη “βιτρίνα”, παχύνατε, καραφλιάσατε,
    ΞΕΧΑΣΑΤΕ!
    Περιμέναμε να μας υποστηρίξετε,
    Περιμέναμε να ενδιαφερθείτε,
    να μας κάνετε μια φορά κι εσείς περήφανους.
    ΜΑΤΑΙΑ!
    Ζείτε ψεύτικες ζωές, έχετε σκύψει το κεφάλι,
    έχετε κατεβάσει τα παντελόνια και περιμένετε
    τη μέρα που θα πεθάνετε.
    Δε φαντάζεστε, δεν ερωτεύεστε
    δεν δημιουργείτε!
    Μόνο πουλάτε κι αγοράζετε.
    ΥΛΗ ΠΑΝΤΟΥ
    ΑΓΑΠΗ ΠΟΥΘΕΝΑ – ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥΘΕΝΑ
    Που είναι οι γονείς; Που είναι οι καλλιτέχνες;
    Γιατί δε βγαίνουν έξω να μας προστατέψουν;
    ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ!
    ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΑΣ

    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

    Υ.Γ.: Μη μας ρίχνετε άλλα δακρυγόνα
    ΕΜΕΙΣ
    κλαίμε κι από μόνοι μας.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2108 στις: 10/12/08, 16:43 »
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι δεν μπορούμε να πούμε απλά ότι υπάρχουν οι ειρηνικοί διαδηλωτές και οι καταστροφικοί αναρχικοί... είναι λίγο περίπλοκο... υπάρχουν οι πολίτες που διαδηλώνουν για να διαμαρτυρηθούν, υπάρχουν οι αναρχικοί που τα σπάνε για να διαμαρτυρηθούν, υπάρχουν οι ?αναρχικοί? που τα σπάνε για να τα σπάσουν και υπάρχουν και αυτοί που τα σπάνε για να κλέψουν... Επίσης οι περισσότεροι που λεηλατούν μαγαζιά είναι αλλοδαποί ( όχι δεν είμαι ρατσιστης αλλά αυτό βλέπω ) και φουκαράδες πολίτες που πεινάνε...
ακριβως.η προβατοποιηση γινεται απο τα μμε
και η ευκολη λυση ειναι να τα ριξουν ολα στους.... ''κουκουλοφορους'',τρομοκρατωνας τους παντες λες και προκειται για καμια τρομοκρατικη οργανωση
αληθεια ποιοι ειναι κουκουλοφοροι?????μια ομαδα ειναι?πολιτικη οργανωση ειναι?κου κλουξ κλαν ειναι?????

ολο ψεματα και προπαγανδα.κουκουλοφορος ειμαι και εγω που φοραω στον καθρεπτη του σπιτιου μου μια κουκουλα.

η αληθεια ειναι οτι κουκουλοφορος μπορει να ειναι ο καθενας που δεν θελει να δειξει το προσωπο του.Ο ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ,Ο ΑΝΕΡΓΟΣ,Ο ΑΠΟΡΟΣ, Ο ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ,Ο ΠΡΟΒΟΚΑΤΟΡΑΣ ΜΠΑΤΣΟΣ,Ο ΚΑΘΕΝΑΣ

ΔΕΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ.και ειναι προφανες-λογικο οτι τα πλιατσικα τα κανουν κυριως ανεργοι,αστεγοι,αποροι.τις φωτες στις τραπεζες τις βαζουν αναρχικοι και τις ζημιες στα σπιτια προβοκατορες μπατσοι.τις πετρες και τα νεραντζια στους μπατσους τα ριχνουν αγανακτισμενοι μαθητες-φοιτητες.
(μια εικονα δινω βασει λογικης,δεν ειναι κατι απολυτο αυτο)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2109 στις: 10/12/08, 18:34 »
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

    Υ.Γ.: Μη μας ρίχνετε άλλα δακρυγόνα
    ΕΜΕΙΣ
    κλαίμε κι από μόνοι μας.

Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι μαθητές. Γιατί σε μια συγκέντρωση από την οποία "πέρασα" ανάμεσα με το αυτοκίνητο (ήταν πορεία από το δρόμο χωρίς να έχει κλείσει, απλά πηγαίναμε σιγά σιγά ανάμεσα στους μαθητές οπότε μπόρεσα να δω αντιδράσεις) μόνο στεναχωρημένα δεν ήταν τα παιδιά. Οι περισσότεροι μαθητές είχαν το ύφος "πω πω ρε μ*κα γουστάρω ναουμ, χάνουμε μάθημα", "είμαι και πολύ κουλ ρε, με κοιτάει αυτή", "ουγκ" και οι μαθήτριες "αχ καλέ, χάνουμε μάθημα", "αχ καλέ, θα προλάβω να δω στην τι βι την αγαπημένη εκπομπή είμαι τόσο ευτυχισμένη".
Ελπίζω και το πιστεύω ότι αυτοί είναι οι εξαιρέσεις.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2110 στις: 10/12/08, 18:43 »
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

    Υ.Γ.: Μη μας ρίχνετε άλλα δακρυγόνα
    ΕΜΕΙΣ
    κλαίμε κι από μόνοι μας.

Χαίρομαι που υπάρχουν και τέτοιοι μαθητές. Γιατί σε μια συγκέντρωση από την οποία "πέρασα" ανάμεσα με το αυτοκίνητο (ήταν πορεία από το δρόμο χωρίς να έχει κλείσει, απλά πηγαίναμε σιγά σιγά ανάμεσα στους μαθητές οπότε μπόρεσα να δω αντιδράσεις) μόνο στεναχωρημένα δεν ήταν τα παιδιά. Οι περισσότεροι μαθητές είχαν το ύφος "πω πω ρε μ*κα γουστάρω ναουμ, χάνουμε μάθημα", "είμαι και πολύ κουλ ρε, με κοιτάει αυτή", "ουγκ" και οι μαθήτριες "αχ καλέ, χάνουμε μάθημα", "αχ καλέ, θα προλάβω να δω στην τι βι την αγαπημένη εκπομπή είμαι τόσο ευτυχισμένη".
Ελπίζω και το πιστεύω ότι αυτοί είναι οι εξαιρέσεις.
Ρε παιδια σιγουρα τα παιδια ειναι βασικα ετσι.Δεν σημαινει ομως πως δεν καταλαβαινουν τι εχει συμβει..Και εγω πιστευω οτι αυτα τα παιδια που κατεβηκαν τωρα σε αυτες τις πορειες και ειδαν τι συμβαινει τα επομενα χρονια θα καταλαβουν πολυ περισσοτερα απο αυτα που καθησαν και εκαναν μαθημα ας πουμε.Δεν μπορεις ομως απο παιδια 14-15 χρονων  να περιμενεις να εχουν καμια παγια και τεκμηριωμενη αποψη.(τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον).
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2111 στις: 10/12/08, 18:53 »
καλα, ενταξει, οχι μονο 14χρονα κ 15χρονα, τ 1η μερα στ καταληψη τς σχολης μ, οταν ενημερωσα μια συμφοιτητρια γ τ 3ημερη καταληψη, τ μονο π ειχε ν μ πει ηταν "αχχχ ρ γμτ, δ γινοταν ν τ κανουμε μεχρι παρασκευη ν χασουμε 2 εργαστηρια;;;"
πραγματικα τοσο ρηχοι ανθρωποι ειναι γ λυπηση....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2112 στις: 10/12/08, 19:04 »
καλα, ενταξει, οχι μονο 14χρονα κ 15χρονα, τ 1η μερα στ καταληψη τς σχολης μ, οταν ενημερωσα μια συμφοιτητρια γ τ 3ημερη καταληψη, τ μονο π ειχε ν μ πει ηταν "αχχχ ρ γμτ, δ γινοταν ν τ κανουμε μεχρι παρασκευη ν χασουμε 2 εργαστηρια;;;"
πραγματικα τοσο ρηχοι ανθρωποι ειναι γ λυπηση....

Έχω βαρεθεί να με ρωτάνε συμφοιτητές μου για τον αν θα κάνουν τις εργασίες στη Φυσική και το αν θα γίνουν τα εργαστήρια αύριο, ενώ εγώ έχω γυρίσει με πρισμένα μάτια από δακρυγόνα που έχουν λήξει το '78... Μόνο οίκτο μπορώ να νιώσω γι αυτά τα άτομα.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2113 στις: 10/12/08, 19:23 »
Κι όμως bairn η κουκούλα λέει πάρα πολλά για αυτόν που τη φοράει. Οι Μπολσεβίκοι όταν κάνανε την επανάστασή τους (άσχετα αν διαφωνώ με αυτήν, ήταν κανονική επανάσταση) ΔΕΝ φοράγανε κουκούλες. Ή έχω το θάρρος να υπερασπιστώ αυτό που υποστηρίζω κι ότι γίνει, ή κρύβομαι σαν το κλέφτη. Μπορώ να σου πω μάλιστα ότι αν ταρακούνησε κάτι αυτές τις μέρες τη κοιμισμένη Ελληνική κοινωνία, δεν ήταν η θέα των κουκουλοφόρων να καίνε, αλλά των μαθητών που χωρίς κουκούλες, φώναζαν,πέταγαν πέτρες στα ΜΑΤ και σπρωχνόντουσαν από τις ασπίδες τους. Για αυτά τα παιδιά συγκινήθηκε ο παππούς που έλεγε πριν ο sakman και όχι για τα "φαντάσματα". Με το να φοράω κουκούλα, σημαίνει ότι μπορεί να είμαι οτιδήποτε, από αγωνιστής μέχρι ο χειρότερος ρουφιάνος της ΚΥΠ.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/08, 19:26 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2114 στις: 10/12/08, 19:43 »
Όπως επεσήμανε ο πρωθυπουργός, για την άμεση στήριξη των πληγέντων, παρακάμπτονται οι γραφειοκρατικές δυσκολίες και τα ελάχιστα δικαιολογητικά που χρειάζονται, θα ελέγχονται από τριμελή επιτροπή, αποτελούμενη από εκπρόσωπο του οικείου Επιμελητηρίου, του οικείου Εμπορικού Συλλόγου και του υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών.
Εφημεριδα τα νεα

Ναι οσο παρακαμθησαν οι γραφειοκρατικες δυσκολιες για τους πυροπληκτους...ποσο χοντρα ρε σεις μας δουλευουν??ολο αυτον τον καιρο ειμαι οσο πιο συγκρατημενος μπορω αλλα κανουν τα παντα για να βγουμε και αν οχι να σπαμε οτι βρουμε μπροστα μας,να σπαμε τα κεφαλια μας στους τοιχους...Ημαρτον δλδ..αυτο,τα βιντεο οπως αυτο που ποσταρε η scarlet,ο ηλιθιος μπατσος που ουτε καν ζητησε συγνωμη ...ρε παλικαρακο γατι με το αμαξι πατας και μετα εισαι ταραγμενος και λυπασαι..οτι και να δειξει αυτη η ερευνα τη σφαιρα την εριξες ΕΣΥ...αυτο σε κανει δολοφονο,ειτε απο αμελεια ειτε απο προθεση.
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2115 στις: 10/12/08, 19:50 »


Το ξεθαψα στο youtube.Δε μπορώ με τίποτα να τους ψυχολογήσω.
Μου δίνουν την εντύπωση πως όπως κάποιος πάει ν ακούσει μουσική για να διασκεδάσει αυτοί τη βρίσκουν κλοτσώντας τον κάδο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2116 στις: 10/12/08, 20:31 »
]Επισης μια φωτογραφια απο την πορεια της κυριακης




Ευχαριστούμε για την εικόνα απο το indymedia. Κάνε τώρα ένα βαρβάτο ζουμ στο μπράτσο με μανίκι που δε παίζει να είναι απο ΜΑΤατζή, και δες τα πίξελ απο το εργαλείο του Photoshop...


Δεν πρόκειται να μπω σε όλη τη συζήτηση, αλλά μπορώ να πω ότι πριν από μισή ώρα είδα μια ομάδα ΜΑΤ, και ναι, ενός το jacket ήταν με μανίκι χωρίς λάστιχο. Και το πρόσεξα μόνο και μόνο επειδή είδα τα σχόλια εδώ πέρα σήμερα.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2117 στις: 10/12/08, 21:21 »
άσχετο αλλά αυτές οι μάυρες στολές σαν πανοπλίες που φοράν κάποια μάτ δεν είναι φοβερές?σαν σαμουράι.........συγχωρήστε με :P
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2118 στις: 10/12/08, 21:24 »
]Επισης μια φωτογραφια απο την πορεια της κυριακης




Ευχαριστούμε για την εικόνα απο το indymedia. Κάνε τώρα ένα βαρβάτο ζουμ στο μπράτσο με μανίκι που δε παίζει να είναι απο ΜΑΤατζή, και δες τα πίξελ απο το εργαλείο του Photoshop...


Δεν πρόκειται να μπω σε όλη τη συζήτηση, αλλά μπορώ να πω ότι πριν από μισή ώρα είδα μια ομάδα ΜΑΤ, και ναι, ενός το jacket ήταν με μανίκι χωρίς λάστιχο. Και το πρόσεξα μόνο και μόνο επειδή είδα τα σχόλια εδώ πέρα σήμερα.


Το θεμα λυνεται απλα. Η φωτογραφια ειναι απο το Assosiated Press. Αρα:
α) Ειναι Photoshop του Assosiated Press που υπακουει στην CIA και θελει να καταστρεψει την Ελλαδα, οπως περισυ οι Τουρκοι εκαψαν τα δαση κτλ κτλ κτλ. Αντε γιατι ακουγονται και κατι τετοιες αηδιες.
β) Ειναι αληθηνη. Αλλα ξεχασα, αυτο δεν γινεται, η αστυνομια δεν κανει τετοια πραγματα. Οπως δεν δερνει, δεν δολοφονει κτλ κτλ.
Ελεος ρε παιδια ωρες ωρες.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2119 στις: 10/12/08, 22:01 »
Και τώρα που με την βοήθεια του Βραζίλη σωφρονίστηκα θα πω το εξής σε κάποιους κυρίους εδώ μέσα που το μυαλό τους δεν το έχουν πουλήσει στην τηλεόραση στα κομμωτήρια  και στον φραπέ. Ο κόσμος που ζούμε είναι ηλίθιος. Πάντα ήταν και πάντα θα είναι. Ακόμα και ένας ηλίθιος το νιώθει αυτό. Τσάμπα προσπαθείτε να αφυπνίσετε κοιμισμένα μυαλά. Κάποιοι απλά θέλουν να πιστεύουν ότι τις ταραχές τις κάνουν εξωκοσμικοί άνθρωποι που πρέπει να πεθάνουν. Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι είναι παιδιά. Δεν ξέρουν ότι στις τάξεις των χούλιγκαν βρίσκεις και μερικά λαμπρότατα ρομαντικά  μυαλά αυριανούς επιστήμονες. Δεν υπήρξαν ποτέ τους αλήτες, δεν σήκωσαν ποτέ το κεφάλι τους από τα βιβλία και το σύστημα για να δουν με τα μάτια τους αυτά που τώρα τους φαίνονται εξωπραγματικά. Δεν μπορούν να διανοηθούν ότι αυτοί που προκαλούν τις καταστροφές ήταν είναι και θα είναι οι μπάτσοι. Ότι είναι τακτική μελετημένη και σπουδαγμένη για να ωθήσουν την κατάσταση να γίνει τέτοια που θα τους επιτρέψει να την καταστείλουν με την βία. Ποιος θυμάται τις φορές που δεν τα κατάφεραν όμως? Τους συνταξιούχους? Κανείς. Πόσες φορές έδειξε στην τηλεόραση παιδιά χωρίς κουκούλες να πετάνε νεράντζια στα ΑΤ? Πόσες φορές έδειξε εκείνη την εικόνα που τα παιδία έδιναν λουλούδια στους ματατζίδες και εκείνοι δεν τα έπαιρναν. Πόσες φορές τους δόθηκε η ευκαιρία να αναλογιστούν το ΠΟΣΟ ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟ ΓΟΥΡΟΥΝΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΕΙ. Που μόνο η σκέψη βουρκώνει τα μάτια?

Όλοι πιστεύουν ότι ο Αλέξης ήταν κατά τύχη εκεί. Δεν αναρωτήθηκε κανείς ότι αν… αν ο Αλέξης ήταν χούλιγκαν πάλι τα ίδια θα έλεγαν. Τι έγινε εκείνο το άμα δεν δω με τα μάτια μου? Μπορεί να ήταν μπορεί και όχι αλλά από πού και ως που έγινε δεδομένο το ότι ήταν ένα καλό παιδί? Από πού και ως που έγινε δεδομένο ότι μέσα εκεί στα μπουλούκια δεν υπάρχουν και άλλοι Αλέξηδες? Πόσοι Αλέξηδες πρέπει να πεθάνουν για να αρχίσει ο κόσμος να υποπτεύεται ότι τρώει μαρούλι?

Αυτά που για μερικούς είναι δεδομένα από εμπειρία για άλλους είναι δεδομένα από προπαγάνδα. Η προπαγάνδα έχει γίνει επιστήμη, μετονομάστηκε σε Marketing, και μερικοί συνεχίζουν να είναι αφελής.
Και διαλαλούν οι αφελής ότι η βία δεν είναι η λύση. Δεν πρέπει να φτάνουμε στην βία. Πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας. Έτσι λένε στα παιδιά. Να κάνουνε την αυτοκριτική τους. Τα παιδιά! Μα τα παιδιά δεν κάνουν αυτοκριτική, τα παιδιά είναι η γ**ημένη η αυτοκριτική η δική μας.

Όχι στην βία λένε. Λένε βία και αμέσως γυρνούν την πλάτη τους στην φύση τους. Δεν αναρωτηθήκαν ποτέ το γιατί γιορτάζουμε το 21 που έφερε την ελευθερία? Την γαλλική επανάσταση που έφερε τον διαφωτισμό? Την πρωτομαγιά? Τι γιορτάζουμε? Την αυτοκριτική μας? Ή μήπως τότε δεν κάηκαν περιουσίες δεν πέθαναν αθώοι, δεν έγιναν βανδαλισμοί?
Λυπάμαι αλλά ο κόσμος είναι ηλίθιος. Και το ξέρω αυτό γιατί εγώ στα 28 μου ζω πλουσιοπάροχα από το βυζί της διαφθοράς γιατί το είδα ότι μόνο έτσι πας μπροστά σε αυτή την χώρα. Το έψαξα και μολις το βρήκα το έπιασα αμέσως. Και εγώ ο βολεμένος με αυτήν την κατάσταση βράζω γιατί ξέρω ότι δεν χρειάζεται. Ότι θα τα κατάφερνα και αλλιώς. Αν όλοι ήταν αλλιώς. Και θέλω, ακόμα και αν ξέρω ότι θα χάσω το βόλεμα μου, θέλω να τελειώσει αυτή η κληρονομία εδώ, και να φύγει αυτή η βρώμα από πάνω μου. Να μην πάει στα παιδιά. Και ενώ εγώ φωνάζω οι άλλοι μου λένε σώπα και απαπα και όχι και δεν είναι έτσι.

Τόσο βλάκες είναι. Και από αυτούς δεν μπορείς να περιμένεις τίποτα παραπάνω.

Πώς να κρυφτείς απ τα παιδιά, αφού αυτά τα ξέρουν όλα.

Κατεβείτε κάτω, τον καναπέ σας μέσα, τραβάτε έστω για βόλτα. Να δείτε με τα μάτια σας και μετά καθίστε και φιλοσοφήστε το σωστό και το λάθος έτσι όπως το βιώσατε, και όχι όπως σας το έδειξαν. Που να καεί όλη η χώρα την αδικία μου μέσα. Καήκαν τα μαγαζιά των αθώων και σας έπιασε ταραχή. Τα χρήματα των αθώων που μπαίνουν σε τσέπες με τα βατοπέδια και τα ομόλογα και τον οτε και την ολυμπιακή και χίλια δυο άλλα δεν σας καίνε? 30 χιλιόμετρα ερμού θα χτίζαμε.

Κοιμισμένοι.

« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/08, 23:48 από monstermind »
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2120 στις: 10/12/08, 22:25 »
Μαλλον λογω κεκτημενης ταχυτητος, εξαγεις λανθασμενο συμπερασμα, ξανασκεψου τι σημαινει επιβολη και θα βρης την διαφορα μεταξυ δημοκρατιας και επιβολης, εκτροπη στο καθεστως της δημοκρατιας ειναι η οχλοκρατια (Αριστοτελης) δηλ. αυτο που ονομαζομε σημερα αναρχια.

Και πάλι μια ομάδα ανθρώπων δεν υπερέχει στο τέλος? Εννοώ σαν αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Αυτό εννοώ...

Φίλε #Γιάννης# [nOiz], ένα πολίτευμα που αποσκοπεί στην υπεροχή μιας ομάδας είναι σαφές ότι θα ονομαζόταν "ομαδοκρατία". Δημοκρατία σημαίνει - στην σύχρονη Ελληνική γλώσσα και περιφραστικά - η επικράτηση του δικαίου της κοινότητας, στην οποία αναφέρεται. Στην υπεροχή και επικράτηση ομάδας αποσκοπούν οι επαναστάσεις, γι' αυτόν τον λόγο ιστορικά δεν έχει εγκατασταθεί ποτέ Δημοκρατία μετά από επανάσταση.

Η Δημοκρατία απαιτεί σκεπτόμενους Πολίτες οι οποίοι έχουν βαθιά συναίσθηση της πολιτικής και πολιτισμικής τους ταυτότητας και επίσης ανοιχτά αισθητήρια ώστε να μπορούν να προσλαμβάνουν τα ερεθίσματα και να τα επεξεργάζονται κριτικά. Αν δεν ισχύει αυτό, ακόμα και η προσφερόμενη χωρίς αγώνες Δημοκρατία μεταπίπτει πολύ εύκολα σε τυρανία.

Από αυτήν την άποψη έχεις δίκιο ότι έχουμε έλλειμα Δημοκρατίας, όταν αυτοαποκαλούνται "Δημοκράτες" οι κουκολοφόροι. Είναι γνωστό ότι οι κουκούλες παρεμβάλονται στα αυτιά και στα μάτια ώστε να μην δέχονται ερεθίσματα, γι' αυτόν τον λόγο ακριβώς τις χρησιμοποιούν στα άλογα κούρσας.

ΥΓ.
1)Οι Δημοκρατικοί Πολίτες συνεργάζονται αλλά δεν ομαδοποιούνται. Η ομαδοποίηση ενώ είναι μια φυσιολογική διαδικασία στην παιδική και στην εφηβική ηλικία, στην ενήλικη ζωή υποδηλώνει έλλειψη ωριμότητας.
Εκτός βέβαια αν μετασχηματήσουμε την λέξη Δημοκρατία σε Δημιοκρατία! Είναι μια καλή ιδέα!
2) monstermind, ο Διαφωτισμός έφερε την Γαλλική επανάσταση, όχι η Γαλλική επανάσταση τον διαφωτισμό!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος monstermind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Άντρας
  • ταδε έφη το έρισμα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2121 στις: 10/12/08, 22:35 »
2) monstermind, ο Διαφωτισμός έφερε την Γαλλική επανάσταση, όχι η Γαλλική επανάσταση τον διαφωτισμό!

έχεις δίκιο. εφόσον ο διαφωτισμός είναι σαφώς ορισμένος ως ενα κίνημα που χρονικά τελείωσε με την γαλλική επανάσταση.
σαν επιχείρημα και πάλι στέκει όμως. ίσως και καλύτερα.
όταν νομίζεις, το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν ξέρεις.
όταν ξέρεις το μόνο σίγουρο είναι οτι είσαι υπερόπτης.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2122 στις: 10/12/08, 23:25 »

Όλοι πιστεύουν ότι ο Αλέξης ήταν κατά τύχη εκεί. Δεν αναρωτήθηκε κανείς ότι αν… αν ο Αλέξης ήταν χούλιγκαν πάλι τα ίδια θα έλεγαν. Τι έγινε εκείνο το άμα δεν δω με τα μάτια μου? Μπορεί να ήταν μπορεί και όχι αλλά από πού και ως που έγινε δεδομένο το ότι ήταν ένα καλό παιδί? Από πού και ως που έγινε δεδομένο ότι μέσα εκεί στα μπουλούκια δεν υπάρχουν και άλλοι Αλέξηδες? Πόσοι Αλέξηδες πρέπει να πεθάνουν για να αρχίσει ο κόσμος να υποπτεύεται ότι τρώει μαρούλι?



Εγω δινω μια συμβουλη.ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΕΙΤΕ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΥΤΟ που εγραψε ο ανθρωπος εδω περα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2123 στις: 10/12/08, 23:37 »
Ο ΜΠΑΤΣΟΣ ειναι ενοχος...και μονο που εχει δικηγορο τον Κουγια μπορειτε να το καταλαβετε...
Τωρα περα απο την πλακα αυτο δεν ειναι και μεγαλο ψεμα...οπου σκατα και ο μοντελοπνιχτης μεσα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2124 στις: 10/12/08, 23:40 »
Μαλλον λογω κεκτημενης ταχυτητος, εξαγεις λανθασμενο συμπερασμα, ξανασκεψου τι σημαινει επιβολη και θα βρης την διαφορα μεταξυ δημοκρατιας και επιβολης, εκτροπη στο καθεστως της δημοκρατιας ειναι η οχλοκρατια (Αριστοτελης) δηλ. αυτο που ονομαζομε σημερα αναρχια.

Και πάλι μια ομάδα ανθρώπων δεν υπερέχει στο τέλος? Εννοώ σαν αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Αυτό εννοώ...

Με καλυψε ικανως ο παπους, μολις ανωτερω. Στη δημοκρατια ο δημος κυβερνα, εκλεγονται απο τον λαο βουλευται, συναπαρτιζεται βουλη πλειοψηφιας-μειοψηφιας, ανωτατος αρχων το συνταγμα, οταν πολιτικος ομιλει περι συντεταγμενης πορειας των κομματων αυτο εννοει, δηλ. αναγνωριζει ως ανωτατο οργανο της πολιτειας το συνταγμα, ομαδα ανθρωπων που υπερεχει στο τελος μπορει να περιγραφει και ληστες ή αγωνες φορμουλα 1, επομενως δημος αντι ομαδος και κυβερνηση αντι υπεροχης, αν το σημερινο καθεστως που βιωνουμε ειναι δημοκρατια, αυτο ειναι μια αλλη συζητηση  :)