Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 682946 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2575 στις: 07/01/09, 20:39 »
Να ρωτησω κατι; Αν καταλαβα καλα, το οπλο ηταν το ιδιο με αυτο της επιθεσης στην κλουβα των ΜΑΤ.
Πως γινεται να ειναι το ιδιο οπλο, αλλα η τοτε οργανωση να λεγεται Λαικη Δραση και η τωρινη Επαναστατικος Αγωνας;; Τι εγινε τους το νοικιασανε;

 Εγώ πάντως, χθες μου φαινεται, ακουσα ότι δεν επρόκειτο για το ίδιο όπλο.
 σωστή πάντως η ερώτηση σου....!!!!!!!!!
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2576 στις: 07/01/09, 20:50 »
Οι μελετες απεδειξαν πως ειναι το ιδιο οπλο, πραγμα που εκανε πολλους δημοσιογραφους να εκφρασουν την ιδια απορια! Και αυτο για μενα ειναι ενας επιπλεον λογος οτι δεν υπαρχει ελληνικη τρομοκρατια, αλλα εισαγωμενος πανικος ;)

Οσο για την απορια σου Tr00per, νομιζω πως ειναι παρα πολυ ευκολη η απαντηση. Οι μυστικες δυναμεις δεν εχουν σκοπο να κανουν "μπαμ" απο μακρια για το τι σκοπο εχουν. Ειδες με ποση ευκολια εσυ και πολλοι αλλοι μετακυλησατε τη προβοκατσια στη κυβερνηση;

Συγχωρα με, αλλα η κυβερνηση αυτη ειναι χαζη κυριολεκτικα για να κανει τετοιου ειδους προβοκατσια. Δεν ειναι εγχωριο πολιτικο παιχνιδι, αλλα εξωτερικο! ;) Ο σκοπος τους δεν ηταν να εκτελεσουν εν ψυχρω τον μικρο αστυνομικο, αλλα να δημιουργησουν μια νεα ενταση στην περιοχη.


Για δειτε λιγο αυτα που λεει ο papous. Μπορει κατα καιρους να μη συμφωνω με τα λεγομενα του, ομως δινει και αλλη μια εικονα του νομισματος. Εμεις οντως επικεντρωθηκαμε στο γεγονος ( οπως ηθελαν νομιζω ), ενω γυρω μας τρεχουν γεγονοτα με γοργο ρυθμο
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/09, 20:53 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2577 στις: 07/01/09, 21:07 »
Δεν ξερω ρε Φρι, εγω συνεχιζω να πιστευω οτι αν ειναι προβοκατσια ειναι απο μεσα. Παντως και αλλα δυο ρητορικα ερωτηματα:
α)Γιατι στην περιπτωση του Γρηγοροπουλου η βαλλιστικη εκανε 2 βδομαδες και στην συγκεκριμενη περιπτωση βγηκε μεσα σε 48 ωρες;
β) Επειδη ακουσα τον Καραμανλη να λεει για κινδυνο της δημοκρατιας, αναρωτιεμαι γιατι δεν ελεγε τα ιδια οταν ενα οργανο του κρατους πυροβολησε τον Γρηγοροπουλο. Πιο μεγαλος κινδυνος για την Δημοκρατια ειναι να πυροβολει ενας αστυνομικος ενα παιδι, παρα 5-10 καθυστερημενοι εναν αστυνομικο.

Καλως τα παιδια.....καλως τον Αρουλη το παλικαρι μας. 4-5 μηνες του δινω.

Μετα την Κουνεβα ηρθε κι αυτο.......
http://patras.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=3717
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/09, 21:09 από George_JimMorrison »
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2578 στις: 07/01/09, 21:39 »

Οσο για την απορια σου Tr00per, νομιζω πως ειναι παρα πολυ ευκολη η απαντηση. Οι μυστικες δυναμεις δεν εχουν σκοπο να κανουν "μπαμ" απο μακρια για το τι σκοπο εχουν. Ειδες με ποση ευκολια εσυ και πολλοι αλλοι μετακυλησατε τη προβοκατσια στη κυβερνηση;

Συγχωρα με, αλλα η κυβερνηση αυτη ειναι χαζη κυριολεκτικα για να κανει τετοιου ειδους προβοκατσια. Δεν ειναι εγχωριο πολιτικο παιχνιδι, αλλα εξωτερικο! ;) Ο σκοπος τους δεν ηταν να εκτελεσουν εν ψυχρω τον μικρο αστυνομικο, αλλα να δημιουργησουν μια νεα ενταση στην περιοχη.

Δηλαδή πυροβόλησαν στα χαμένα αδιαφορώντας για το αν θα πετύχουν κάποιον; Δεν μου φαίνεται πιθανό. Φαντάζομαι ότι ανάλογα με το αποτέλεσμα που θα ήθελαν θα έκαναν κάτι από τα 2, εφόσον είναι καλά εκπαιδευμένοι. Ή θα σκότωναν ή θα τραυμάτιζαν, χτυπώντας ας πούμε στο πόδι.

Επίσης, εγώ προσωπικά δε μίλησα για προβοκάτσια της κυβέρνησης. Όχι λόγω ευφυίας, αντίθετα πιστεύω ότι σε κάτι τέτοια είναι μανούλα, αλλά επειδή η επίθεση έχει και πολιτικό κόστος.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2579 στις: 07/01/09, 22:31 »
Μετα την Κουνεβα ηρθε κι αυτο.......
http://patras.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=3717


 Πείτε με ευαισθητούλη, αλλα γ**ώ το κερατό μου, ρίξε μια γ**ημένη προειδοποίηση για το τί έχει η εικόνα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2580 στις: 07/01/09, 22:44 »
Μετα την Κουνεβα ηρθε κι αυτο.......
http://patras.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=3717


 Πείτε με ευαισθητούλη, αλλα γ**ώ το κερατό μου, ρίξε μια γ**ημένη προειδοποίηση για το τί έχει η εικόνα.


Σορρυ ρε αδερφε.
Ισως να ειναι και καλυτερα ετσι, μπας και σοκαριστουμε και λιγο.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2581 στις: 07/01/09, 22:51 »
Αυτο που δεν μπορεσαν να κανουν απο μονοι τους Tr00per, το καταφερε ο νεαρος, αποδεικνυοντας πως δεν μπορεις να βαλεις εναν νεοεκπαιδευμενο στη πιο δυσκολη περιοχη της Αθηνας. ;) Η πρωτη σφαιρα χτυπησε το ποδι του, ενω η δευτερη τον πετυχε την ωρα που ο νεαρος εσκυψε πισω απο την ασπιδα να προφυλαχτει...Επομενως, αυτοι εκαναν καλα τη δουλεια τους!

Αρχικα προειδοποιησαν με το λεωφορειο και μετα ηθελαν να προκαλεσουν μια μικρη ζημια σε ενστολο..Αντ'αυτου δεν υπολογισαν ποσο ανεκπαιδευτοι ειναι οι αστυνομικοι μας σε τετοιες επιθεσεις και προκαλεσαν λιγο παραπανω ζημια.

Δεν ξερω για σενα, αλλα σε εμενα μου φαινεται μια χαρα οργανωμενο σχεδιακι

Εαν λοιπον δε το εκανε η κυβερνηση, δεν το εκαναν οι αντιεξουσιαστες και οι αναρχικοι..ποιοι το εκαναν τελικα;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2582 στις: 08/01/09, 02:56 »
Μονο οι αναρχικοι/αντιεξουσιαστες ή το κρατος μπορουν να το κανουν? Δηλαδη ενοπλη επαναστατικη αριστερα δεν υπαρχει? Γιατι η 17Ν δεν ήταν σε καμία περίπτωση αντιεξουσιαστές μην το ξεχνάμε αυτό. Εαν το εκανε ο Επαναστατικος αγωνας οπως λενε οι μπατσοι δεν θυμάμαι ποτέ να δήλωσαν αντιεξουσιαστές σε κάποια απο τις προκυρήξεις τους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2583 στις: 08/01/09, 11:35 »
Αρη, το "ενοπλη αριστερα" σε μια περιοδο δημοκρατιας δεν νομιζω πως υφισταται σαν ορος. Ενοπλη ναι, αριστερα οχι! Εκτος εαν αρχισουν να αποδομουν τελειως και την εννοια της αριστερας. :( Μετα απο αυτο χανουμε και τις λιγες ηθικες αρχες που εχουν απομεινει σε αυτον τον τοπο. Ασχετα εαν πιστευω πως οι κυριοι του Ε.Α. ( κι οχι EA sports ;D ) απλως "ταμπελοποιουνται" απο μονοι τους για να μην θεωρηθουν ξεκαρφωτο τμημα του ελληνικου λαου ( που ειναι, αλλα τι να λεμε τωρα... ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2584 στις: 08/01/09, 11:41 »
Αρη, το "ενοπλη αριστερα" σε μια περιοδο δημοκρατιας δεν νομιζω πως υφισταται σαν ορος.

Γιατί όχι; Καπιταλισμό έχουμε, άρα η αριστερά είναι αντίθετη ούτως ή άλλως. Το πώς θα διεκδικήσει την αλλαγή η κάθε οργάνωση δεν υπαγορεύεται από κανέναν γενικό κανόνα περί αριστεράς.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2585 στις: 08/01/09, 11:47 »
Ο θεωρητικος πυρηνας της αριστερας εχει μεσα και παραμετρο για τρομοκρατικη δραση; :o Μην τρελαθουμε τωρα! Δηλαδη επειδη αυτοι εβαλαν μια ταμπελα πανω τους, πρεπει εμεις να τους κανουμε τη χαρη και να τους ονομαζουμε ετσι;

Αυτη τη στιγμη κανουμε το αντιστοιχο που κανουν οι δημοσιογραφοι οταν βαφτιζουν τους ταραξιες ως Αναρχικους! Ειναι αναρχικοι οι ταραξιες επειδη το λενε τα καναλια; Ετσι ακριβως και με την τρομοκρατια! Δεν υπαρχει αριστερη και δεξια τρομοκρατια! Μια ειναι η τρομοκρατια και δεν ανηκει σε κανενα πολιτικο χωρο, παρα μονο στις δικες της βλεψεις!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2586 στις: 08/01/09, 12:57 »
Ο θεωρητικος πυρηνας της αριστερας εχει μεσα και παραμετρο για τρομοκρατικη δραση; :o Μην τρελαθουμε τωρα! Δηλαδη επειδη αυτοι εβαλαν μια ταμπελα πανω τους, πρεπει εμεις να τους κανουμε τη χαρη και να τους ονομαζουμε ετσι;

Αυτη τη στιγμη κανουμε το αντιστοιχο που κανουν οι δημοσιογραφοι οταν βαφτιζουν τους ταραξιες ως Αναρχικους! Ειναι αναρχικοι οι ταραξιες επειδη το λενε τα καναλια; Ετσι ακριβως και με την τρομοκρατια! Δεν υπαρχει αριστερη και δεξια τρομοκρατια! Μια ειναι η τρομοκρατια και δεν ανηκει σε κανενα πολιτικο χωρο, παρα μονο στις δικες της βλεψεις!

Έχω την αίσθηση ότι έχουμε ξανακάνει αυτήν την κουβέντα... Οι όροι "αναρχία", "αριστερά" κοκ περιγράφουν την κατάσταση την οποία οι αντίστοιχοι υποστηρικτές τους θέλουν να καθιερώσουν. Μπορεί σε γενικές γραμμές οι ομοϊδεάτες να ακολουθούν παρόμοιους τρόπους δράσης ώστε να πετύχουν τους στόχους τους, ωστόσο δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που να τους περιορίζουν (δεν εννοώ νομικούς κανόνες προφανώς). Το να λες ότι η τρομοκρατία δεν ανήκει σε κανέναν πολιτικό χώρο είναι σαν να σου λέω το ίδιο για τη δημοκρατία και τις εκλογές, αφού ο Χίτλερ, για παράδειγμα, ανέβηκε δημοκρατικά στην εξουσία - άρα δεν έχει διαφορά από όλους τους υπόλοιπους πολιτικούς που εκλέγονται.
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2587 στις: 08/01/09, 13:05 »
Νομιζω πως αυτη η συζητηση θα υπαρχει εφοσον καποιοι, αυθαιρετα, θα χρησιμοποιουν ορους που δεν εκφραζουν τα πιστευω τους, ομως διευκολυνουν την παρουσια τους στην κοινωνια!

Και ο Χιτλερ εκφραστηκε μεσα στη Βουλη της Γερμανιας πρωτα. Μιλαμε για διαφορετικα γεγονοτα. ΘΑ μπορουσες να φερεις παραδειγμα και για το δικο μας Μεταξα, ή για τον Ιταλο Μουσολινι!

Πιστευω πως οι πραγματικοι αριστεροι ( κατα συνειδηση και πολιτικο υποβαθρο ) δεν εχουν κανενα λογο να οδηγηθουν στη τρομοκρατια σε ενα κρατος δημοκρατικο οπου εχουν το δικαιωμα λογου. Ολα τα υπολοιπα ειναι τρομοκρατικα παρακλαδια τα οποια εξυπηρετουν συγκεκριμενους σκοπους, κι οχι παντα πολιτικους!

Οποτε μη τους δινουμε τη ταμπελα "αριστεροι τρομοκρατες" επειδη οι ιδιοι δηλωνουν κατι τετοιο! Αν μη τι αλλο ειναι προσβολη σε γενιες πολιτικων και ανθρωπων της αριστερας που προωθησαν τα πιστευω τους με ειρηνικες ιδεες! Και σε αυτο το forum πιστευω πως η νοημοσυνη μας ειναι ανωτερη απο το μεσο κοινωνικο επιπεδο ωστε να καταλαβαινουμε πως οι ανθρωποι αυτοι ειναι επικινδυνοι για την κοινωνια γενικοτερα. Κανεις αριστερος δε θελει να αποκτησει την ισχυ των λογων του με τη δημοσια απειλη ;)

Και φαντασου πως αυτη τη στιγμη υπερασπιζομαι την εννοια της αριστερας, ενω δεν ειμαι αριστεριστης! Αυτο δεν πρεπει να σου λεει κατι; Πως οι αξιες της αριστερας ειναι ανωτερες απο τον καθε βλακακο με οπλο; ;)

Μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο τσουβαλι, γιατι παλι θα γινει συγχωνευση αναρχικων, αντιεξουσιαστων κι αριστεριστων! Για μενα ειναι προφανες πως ουτε αριστεροι, ουτε αναρχικοι, ουτε αντιεξουσιαστες ειναι τα μελη του Επαναστατικου Αγωνα! Ειναι ατομα που δανειζονται ορολογιες για να διευκολυνουν τα προσωπικα τους συμφεροντα! Απλα πραγματα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2588 στις: 08/01/09, 15:58 »
Μα ρε συ free μετα τον δευτερο παγκοσμιο πολεμο εχουμε δει  παρα πολλες τρομοκρατιες οργανωσεις στον κοσμο που ειναι αριστερων πολιτικων πεποιθησεων. Δεν ειαι θεμα να υπερασπιστης ή οχι την αριστερα. Δεν υπαρχουν πραγματικοι αριστεροι (αυτοι που προωθουνται μεσω κοινοβουλευτισμου) και ψευτικοι αριστεροι. Δες την RAF για παραδειγμα, δεν μπορεις να πεις οτι οι ανθρωποι δεν ηταν αριστεροι. Και ηταν ομως μια τρομοκρατικη οργανωση δεν ηταν? Ή η 17Ν δνε ηταν τρομοκρατικη οργανωση? Ειτε σου αρεσει ειτε οχι υπαρχουν ανθρωποι αριστερων πεποιθησεων που πιστευουν σε αυτον τον τροπο δρασης.

Χωρια που συνηθως οι αριστερες τρομοκρατικες οργανωσεις δεν αποτελουν δημοσια απειλη με την εννοια του οιτ ποτε δεν απειλουν τον λαο. Εχουν αποκλειστικα πολιτικους στοχους.

Τωρα για τη συγχηση αριστερου αντιεξουσιαστη κτλ. Ποτε δεν υπηρξε αναρχικη τρομοκρατικη οργανωση που να σκοτωσει και αυτο γιατι η αναρχια απο μονη της διαφωνει με αυτον τον τροπο δρασης.

Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2589 στις: 08/01/09, 16:04 »
Συμφωνω απολυτα με ολα Αρη. Δεν υπερασπιζομαι την "αριστερα" που επικροτει αποψεις μονο και μονο για να αποκτησει υποσταση η τρομοκρατια της. Επικροτω την αριστερα που εχει ιδεολογικο υποβαθρο και θελει την αλλαγη της κοινωνιας χωρις να θυσιασει ανθρωπινες ζωες.

Εξαλλου η συζητηση ξεκινησε απο το τι ταμπελα θα εχει η τρομοκρατικη οργανωση Ε.Α.. Ε, για μενα μπορει να δανειζονται οσα στοιχεια της αριστερης νοοτροπιας θελουν, ομως δεν ειναι αριστεροι. Ειναι απλως επικινδυνοι ανθρωποι που εξυπηρετουν περισσοτερο εγωιστικους σκοπους ( χρηματα, κλπ ) παρα κοινωνικους. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2590 στις: 08/01/09, 16:08 »
Καλα δεν νομιζω να βγαζει ο Ε.Α. χρηματα με επιθεσεις σε τμηματα, υπουργεια κ.ο.κ. Δεν εχει κανει αλλωστε ποτε ληστεια σε τραπεζα και υφισταται ως οργανωση απο το 2003. Απλα μπορει εσυ να επικροτεις την "ειρινικη" αριστερα, αλλα δεν σημαινει οτι και οι αλλοι δεν ειναι αριστεροι. Δεν εχω διαβασει ποτε ολοκληρες προκυρηξεις του Ε.Α. (ηταν και 11 σελιδες η μια και βαριομουνα) αλλα εμενα την αισθηση του αριστερου μου δινουν.

Παντως να ξερετε οτι μιλαμε για τον Ε.Α. τη στιγμη που δεν εχει ο ιδιος αναλαβει την ευθυνη για την επιθεση στους αστυνομικους.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2591 στις: 08/01/09, 16:29 »
Οχι, δε βγαζει χρηματα απο αυτες τις "υποθεσεις" που αναλαμβανει ;) Ομως ασε με να πιστευω πως καλοπληρωνεται για ο,τι κανει. Αλλιως δε θα το εκανε!

Προσφατα ( χθες νομιζω ) ειχε αφιερωμα στην Ελευθεροτυπια για την Ε.Α. κι ολοι λενε πως η ιδια το εχει κανει. Προσωπικα, ειτε λεγεται E.A., ειτε λεγεται "Επαναστατες μπαστουρνοβλαχοι" δε μου κανει διαφορα. Γιατι παραμενει μια τρομοκρατικη οργανωση ( αν και βεβαια, ακομα κι ο οροςο τρομοκρατης εχει χαθει με το Ισραηλ να τους ονομαζει ολους ετσι ) που προκαλει ρηγματα στην κοινωνια με ανθρωπινα θυματα.

Εξαλλου οτιδηποτε εχει να κανει με ανθρωπινη ζωη ειναι για μενα εξορισμου αντιθετο με την κοινωνικη προοδο ( και η δολοφονια του Αλεξη και η επιθεση κατα του αστυνομικου ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2592 στις: 08/01/09, 16:42 »
Νταξει το οτι καλοπληρωνεται για οτι κανει ειναι προσωπικη αποψη και γενικως ειναι αβασιμη, ειναι απλως υποψια. Δεν εχεις καποιο ουσιαστικο αποδεικτικο στοιχειο για αυτο το πραγμα.

Οντως χθες ειχε "αφιερωμα" στον Ε.Α. οπως και σε ολες σχεδον τις εφημεριδες. Το οτι το λενε ολες οι εφημεριδες δεν λεει κατι, ακολουθουν τα δελτια που βγαινουν απο την ΓΑΔΑ και απλως στην ΓΑΔΑ υποθετουν οτι μπορει να το εχει κανει ο Ε.Α.. Μεχρι να αναλαβει την ευθυνη ομως δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2593 στις: 08/01/09, 16:48 »
Μα ειπα πως ειναι υποψια και προσωπικη μου αποψη ;) Εξαλλου και αυτοι που ειναι μεσα στη φυλακη τωρα σαν 17η Νοεμβρη απεχουν πολυ απο το κλασσικο μοντελο τρομοκρατη που μας ειχε συνηθισει η οργανωση μεχρι τοτε! Αλλα αφου ο Σημιτης κερδισε ψηφους απο αυτο, ολοι εμειναν ευχαριστημενοι..Ετσι δεν ειναι; :)

Παντως, εμενα δεν μ'ενδιαφερει εαν ειναι η ΕΑ ή οχι. Εγω επιμενω στην αποψη μου πως ουτε αντιεξουσιαστες, ουτε αναρχικοι, ουτε η κυβερνηση αλλα ουτε και η στρατευμενη αριστερα ( οπως ειπες Αρη ) εχει να κανει με αυτη την αποπειρα/επιθεση! Και θα επιμεινω στην αρχικη μου αποψη πως παιζεται μεγαλο παιχνιδι που περναει τα συνορα μας ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2594 στις: 09/01/09, 01:01 »
Αυριο οποιος κατεβει πορεια να ναι αρματωμενος και με ελαφρια παπου**ακια για κατοσταρι.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2595 στις: 09/01/09, 01:06 »
Αυριο οποιος κατεβει πορεια να ναι αρματωμενος και με ελαφρια παπου**ακια για κατοσταρι.

Χα χα χα.... Και παντα με χορηγο της πορειας το Μαλοξ!

Σοβαρα τωρα.... Ολοι αυριο. Προσοχη και αγωνιστηκοτητα!
Venceremos! Η χρονια θα ειναι καλη αν την κανουμε εμεις!
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2596 στις: 09/01/09, 15:12 »
ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΑ
Φονος αλεξη--->

-Μπαχαλα και σπασιμο αθηνας,καψιμο δεντρου κλπ
-Ληστειες,πλιατσικα, και πολλες διαρρηξεις που (ξανφνικα) αρχισαν να δειχνουν τα ΜΜΕ
-Πυροβολισμος μαθητη
-Γαζωμα κλουβας ΜΑΤ
-Επιθεση αστυνομικου

ΟΠΟΤΕ,καλοι φιλησυχοι μου πολιτες αυτο που πρεπει να γινει για την ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΑΣ ειναι ενισχυση της αστυνομιας,αφαιρεση πολλων ατομικων ελευθεριων,και πολεμος εναντια της ΝΕΑΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΩΝ. ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΑΣ.

Συνταγη απο την εποχη του Χιτλερ.Τρομος,ασταθεια και ανασφαλεια --> police state.

Οπως εγινε και στις ΗΠΑ.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2597 στις: 09/01/09, 17:02 »
Τελικα το κυριο μερος της πορειας κυλησε πολυ ειρηνικα αφου και οι φοιτητεσς ηταν μαζεμενοι αρκετα..μολις τελειωσε το κυριο μερος της πορειας πεσαν τα διαφορα..εκλεισε το μετρο κλπ..τωρα δεν ξερω τι γινεται.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2598 στις: 09/01/09, 18:20 »
Το μετρο είχε κλείσει ήδη απο τις 12 ακριβώς όταν δηλαδή είχε καλεστεί η προσυγκέντρωση.

Η πορεία ήταν πάρα πολύ δυναμική με αρκετές χιλιάδες κόσμου (υπολογίζω 10-15) και ειρηνικό σε όλο της το μήκος.

Όταν το αντιεξουσιαστικό μπλοκ βρισκόταν στην γωνία βασιλίσσης Σοφίας και πανεπιστημίο (εκει που είναι η έξοδος του μετρό μπροστά απο την Μ.Β.) έγιναν αλυσίδες γύρω απο το μπλοκ για να μην πλευριστεί απο τους μπάτσους. Αυτοι απρόκλητα και το τονίζω το απρόκλητα (ξερετε οτι δεν εχω προβλημα κανενα να πω οτι πεσανε πέτρες και τέτοια αν όντως είχαν πέσει) και ενω ο αρχ**ιμοιρίτης έκανε νοήματα στους άλλους για ηρεμία άρχισαν να πετάνε κροτίδες μέσα στον κόσμο. Ο κόσμος κινήθηκε προς τα κάτω και η πορεία σταμάτησε γι αν απλησιάσει και το υπόλοιπο κομμάτι που είχε αποκοπεί.

Στη συνέχεια η πορεία έφτασε χωρίς να γίνει απολύτως τίποτα στα προπύλαια (ουτε τράπεζες ούτε πέτρες τίποτα). Όταν πλέον βρισκόταν ολόκληρη η πορεία στα προπύλαια και ο κοσμος αρχισε να κινείται προς τα πάνω και προς την νομική ο δρόμος μπροστα στα προπύλαια γέμισε μπάτσους κάθε είδους. Βρισκόμου στο πάνω μέρος στα σκαλάκια κάτω απο τους κίονες και έτσι μπορουσα να έχω πανοραμική εικόνα. Αυτό το οποία συνέβαινε για μένα ήταν παντελώς πρωτόγνωρο. Εχω πάει σε πάρα πολλές πορείες, ΤΟΣΟΥΣ μπατσους συγκεντρωμένους σε ΕΝΑΝ δρόμο δεν έχω ξαναδεί. Ούτε στις πορείες του πολυτεχνείου μπροστα στην πρεσβεία δεν έχει τόσους. Αμέσως άρχισαν να πετάνε δακρυγόνα μέσα στο προαύλιο της πρυτανείας και ο κόσμος πανικοβλήθηκε και άρχισε να τρέχει προς τα πάνω. Ευτυχώς ο αέρας φύσαγε ανάποδα και δεν έπιασαν πού κόσμο τα χημικά αλλα πραγματικά έβλεπα κόσμο να βγαίνει μέσα απο σύννεφα καπνού. Επίσης πετάξανε κάτι περίεργες κρότου λάμψης στα προπύλαια που μένανε αναμένες με φωτιά για λίγη ωρα.

Ο κόσμος έφυγε προς τα πάνω, εγω προσωπικά απο Σόλωνος. Μπάτσοι υπήρχαν σχεδόν παντου. Αφου έφυγε η μεγάλη μάζα κόσμου έγινε ντου απο μπάτσους στην κάνιγγος και συλλάβανε άσχετο κόσμο. Στη συνέχεια κλείσανε κόσμο σε μία πολυκατοικία στην Ασκληπιού και πετάξανε χημικά μέσα. Ο κόσμος μέσα ήταν χτυπημένος αλλά δεν αφήνανε να μπουν δημοσιογράφοι/δηκιγόροι/γιατροί. Χτυπήσανε και μία κοπέλα που έβγαινε με την εγγύηση των μπάτσων ότι δεν θα την συλλάβουν ωστε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Δυστυχώς αρχίσανε τότε να πετάνε πάλι δακρυγόνα και η κοπέλα ξαναχτυπήθηκε.

Αυτη τη στιγμη οι προσαγωγες/συλλήψεις είναι πάνω απο 70. Τα πράγμα είναι αρκετα πιό ήρεμα.


Κατακλείδα. Μία μεγαλειώδης πορεία με τεράστια συμμετοχή παρά την τρομοκρατία των μπάτσων και των ΜΜΕ. Το μίσος των μπάτσων φαινόταν στο πως πετάγανε κροτιδες και δακρυγόνα και στο ότι σημαδεύανε κατευθείαν ΠΑΝΩ στους διαδηλωτές και όχι απλα να διώξουν τον κόσμο. Η πορεία ήταν ειρηνικότατη όπως είχε αποφασιστεί απο τις συνελεύσεις των αριστερών αλλά και των αντιεξουσαστών να μην προκληθεί το παραμικρο. Φαίνεται όμως ότι οι μπάτσοι πλέον δεν χρειάζονται πρόκληση για να δείρουν.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2599 στις: 09/01/09, 20:51 »
Στη συνέχεια η πορεία έφτασε χωρίς να γίνει απολύτως τίποτα στα προπύλαια (ουτε τράπεζες ούτε πέτρες τίποτα). Όταν πλέον βρισκόταν ολόκληρη η πορεία στα προπύλαια και ο κοσμος αρχισε να κινείται προς τα πάνω και προς την νομική ο δρόμος μπροστα στα προπύλαια γέμισε μπάτσους κάθε είδους. Βρισκόμου στο πάνω μέρος στα σκαλάκια κάτω απο τους κίονες και έτσι μπορουσα να έχω πανοραμική εικόνα. Αυτό το οποία συνέβαινε για μένα ήταν παντελώς πρωτόγνωρο. Εχω πάει σε πάρα πολλές πορείες, ΤΟΣΟΥΣ μπατσους συγκεντρωμένους σε ΕΝΑΝ δρόμο δεν έχω ξαναδεί. Ούτε στις πορείες του πολυτεχνείου μπροστα στην πρεσβεία δεν έχει τόσους. Αμέσως άρχισαν να πετάνε δακρυγόνα μέσα στο προαύλιο της πρυτανείας και ο κόσμος πανικοβλήθηκε και άρχισε να τρέχει προς τα πάνω. Ευτυχώς ο αέρας φύσαγε ανάποδα και δεν έπιασαν πού κόσμο τα χημικά αλλα πραγματικά έβλεπα κόσμο να βγαίνει μέσα απο σύννεφα καπνού. Επίσης πετάξανε κάτι περίεργες κρότου λάμψης στα προπύλαια που μένανε αναμένες με φωτιά για λίγη ωρα.
Είχα κάτσει ακριβώς απέναντι απο την Αγροτική τράπεζα. Αρχισαν να σπάνε τη κάμερα που έχει απο έξω, και ενώ κοίταζα ήρθαν μπόλικοι αστυνομικοί και εκεί ουσιαστικά ξεκίνησε το πανηγύρι.

Παρόλα αυτά είδα πράγματα κομματάκι χειρότερα... Ημουνα στη Ζωοδόχου Πηγής και Σολωνος. Αρχίζω να ανεβαίνω τη Σόλωνος προς Σύνταγμα, και με το που φτάνω στη  Χαριλάου Τρικούπη, βλέπω μια διμοιρία. Ανεβαίνω τη Χαριλάου Τρικούπη, όπου έβλεπα κόσμο μαζεμένο. Ξαφνικά βλέπω μια διμοιρία να πηγαίνει προς το κόσμο.Καλοστέκομαι λίγο και συνεχίζω. Εκεί στο κόσμο, είχαν πιάσει ένα και τον κουβαλάγανε.Ξαφνικά, όλοι οι αστυνομικοί, αρχίζουν και τρέχουν προς το μέρος μου. Επιβεβαίωσα για άλλη μια φορα το ρητό οτι "η μάνα του χέστη, δεν έκλαψε ποτέ", μέχρι να καταλάβω οτι δεν ερχόντουσαν σε μένα.Κουβαλάνε το τύπο και τον βάζουν σε ένα παγκάκι ακριβώς μετά τη Σόλωνος, στη στάση στα αριστερα, μέχρι να έρθει περιπολικό. Που και που άκουγα κάτι κραυγές. Κοιτάω βλέπω έναν να τον χτυπάει. Κοιτάω τον αστυνομικό που έκλεινε το δρόμο. Τίποτα.Ξανακοιτάω στο παγκάκι, κλοτσιά αυτή τη φορά. Κοιτάω άλλη μια το τύπο απο τη διμοιρία που έκλεινε το δρόμο, τίποτα. Εκεί έρχεται μια ξανθούλα, με ένα κάμεραμαν, και αρχίζει το σόου. Με το που σηκώνει ο τύπος τη κάμερα, βγαίνει άνθρωπος με πολιτικά και του απαγορεύει τη λήψη. Αρχίζουν να φωνάζουν, η κοπελιά ήταν δημοσιογράφος, επιδεικνύει τη ταυτότητά της, ο άλλος έλεγε οτι είναι διοικητής. Με τα πολλά, συλλαμβάνουν το καμεραμάν, και κρατάνε τη κάμερα...

Εχω πάει σε πάρα πολλές πορείες, ΤΟΣΟΥΣ μπατσους συγκεντρωμένους σε ΕΝΑΝ δρόμο δεν έχω ξαναδεί. Ούτε στις πορείες του πολυτεχνείου μπροστα στην πρεσβεία δεν έχει τόσους.
Δεν ανέβηκες στη ΓΑΔΑ..Εκεί, ήταν πραγματικά πλήθος...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/09, 20:54 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood »
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...