Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 682827 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2675 στις: 12/01/09, 17:19 »
Όσο για το θεσμό των ΜΑΤ και το πόσο χρήσιμος είναι, όποιος έχει κατέβει σε πορεία ξέρει καλά ότι τα ΜΑΤ περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό. Τα (σοβαρά) επεισόδια γίνονται λόγω της παρουσίας τους στις πορείες και λόγω της προκλητικής συμπεριφοράς τους.

Φίλε, TheVrachnoprofiter, διαφώτισέ με. Εσύ θα γνωρίζεις:

Είναι γεγονός ότι όταν πριν δύο-τρία χρόνια μια ομάδα αντιεξουσιαστών και αριστεριστών ακτιβιστών πήγαν στην Αμάρυνθο για να διαδηλώσουν κατά των ρατσιστικών συναισθημάτων των κατοίκων της κωμοπόλεως (λόγω του γνωστού επεισοδείου με την μαθήτρια), αναγκάστηκαν να ζητήσουν την προστασία των ΜΑΤ για να γλιτώσουν από το μένος των κατοίκων του εν λόγω Δήμου?

Εάν είναι γεγονός, τότε όντως τα ΜΑΤ είναι άχρηστα....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2676 στις: 12/01/09, 17:57 »
Να σου απαντησω εγω, οχι δεν ζητηθηκε απο τους διαδηλωτες η παρουσια των ΜΑΤ απο οσο γνωριζω. Οπως σε παρα πολλες περιπτωσεις "εξαγρειωμενοι κατοικοι" κανουν την εμφανιση τους και αναθεμα αν ειναι οντως κατοικοι. Τα ΜΑΤ θα εμφανιζονταν ουτως η αλλως οπως σε καθε πορεια (εκτος απο τις πορειες του ΚΚΕ). Ας δουμε το προσφατο παραδειγμα στον Αγιο Παντελεημων στην Αθηνα, οπου "εξοργισμενοι" κατοικοι (όλως τυχαιως με την στηριξη της χρυσης αυγης) κανανε διαμαρτυρια για να εκδιωχθουν οι μεταναστες απο την γειτονια, φυσικα υπηρξε αμεση αντιδραση απο τους αριστερους και τους αντιεξουσιαστες της περιοχης αλλα και απο αλλου για την ματαιωση μιας τετοιας ρατσιστικοτατης εκδηλωσης. Δεν ζητηθηκε απο κανενα ΜΑΤ να ερθει να περιφρουρησει τιποτα, τα ΜΑΤ ομως εμφανιστηκαν με πλατη στους φασιστες και φατσα στους αντιεξουσιαστες και αριστεριστες μεχρι που στο τελος επιτεθηκαν με χημικα για να τους διαλυσουν. Σημειωτεον το μονο "μπαχαλο" που ειχε συμβει ηταν κατι μπογιες και η απειλη ενος φασιστα που καθοταν πανω σε ενα δεντρο με ενα τσεκουρι.

Τα ΜΑΤ δεν εχουν ουσια υπαρξης. Εγω πιστευω οτι για να δεχτει καποιος να γινει ΜΑΤατζης πρεπει να το ΘΕΛΕΙ. Γιατι το μονο που κανουν τα ΜΑΤ ειναι να καθονται στις γωνιες μεγαλων δρομων και να περιφρουρων (τι αραγε?) και να κοπανανε διαδηλωτες αφου τους εχουν ψεκασει με διαφορα χημικα. Εγω πιστευω οτι πρεπει να εισαι πολυ ... για να πας να γινεις ματατζης, πρεπει να γουσταρεις να κοπανας κοσμο που εχει (πιθανως) αντιθετη αποψη.

Φυσικα θα μου πειτε, θα υπαρχουν και καλοι ματατζηδες μην τους τσουβαλιαζεις και οτι απλα εκτελουν διαταγες. Ε αμα εχουν οντως προβλημα με το να εκτελουν διαταγες ας μην εμπαιναν ποτε στο σωμα. Εχει χιλια δυο σωματα η αστυνομια. Στα ΜΑΤ οταν μπαινεις ξερεις οτι θα πλακωνεις κοσμο, τελος. Δεν υπαρχει εναλλακτικη.

Εδω ειδαμε ματατζηδες να κοπανανε παλαιστινιους σε πορειες διαμαρτυριας για τον πολεμο, την στιγμη που δεν ειχε γινει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ στηβν διαδηλωση και οι διαδηλωτες βρισκονταν μπροστα στην πρεσβεια του ισραηλ. Δηλαδη ενας ματατζης ξερει οτι εχει απεναντι του εναν ανθρωπο που πολυ πιθανον να εχει συγγενεις που να σκοτωνονται σε εναν παραλογο πολεμο, και παρολαυτα τον σαπιζει σοτ ξυλο. Συγνωμη αλλα αν αυτες ειναι οι διαταγες τοτε πρεπει να θες πολυ για να τις εκτελεσεις εφοσον ηξερες εξ αρχης οτι θα ιενια τετοιες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2677 στις: 12/01/09, 18:48 »
Οσο περιεργο και αν ακουγεται...αυτο που θα πω ειναι αληθεια.Μεγαλο μερος των αστυνομικων που ανηκουν στα ΜΑΤ ειναι νεοεξερχομενοι απο την σχολη και τους τραβανε με το ζορι κυριολεκτικα!Απο κει και περα..ο καθε ενας που θα συμπληρωσει 2 η 3 χρονια εκει μπορει να μετατεθει..αμα βεβαια εχει και ενα καλο βυζμα.

Για τους υπολοιπους που ειναι με τη θεληση τους..δεν ξερω τι να σκεφτω.Ειναι σιγουρα ενα τμημα της αστυνομιας που για μενα εχει το χειροτερο εργο και στοχοποιειται.Σιγουρα οταν πας με την θεληση σου παντως..ξερεις οτι σε περιμενουν ασχημες μερες.

Πιστευω στην υπαρξη δυναμεων καταστολης.Σιγουρα οχι στην τωρινη τους μορφη.Η αστυνομια εχει μεγαλη αναγκη να αναβαθμιστει.Αυτο σημαινει..αυστηροτερα κριτηρια προσληψης..και καλυτερη και συνεχομενη αξιολογηση..πραγμα που θα σημαινε πιο ικανους αστυνομικους και λιγοτερα φαινομενα αυταρχισμου.Πρεπει ομως να αποφασισει και το κρατος τι ρολο θελει να βαραει ο αστυνομικος.

Δεν γινεται απο την μια πλευρα να βαζεις τον αστυνομικο να φυλαει τι πιο ασημαντο..ενα δεντρο..και να ερχεται κοσμος να τον βριζει και να του πεταει μεχρι και σκουπιδια!Απο την αλλη δεν γινεται να φτανει η κατασταση και απο πλευρας αστυνομιας στο αλλο ακρο...δλδ βαραμε και οποιον παρει ο χαρος με αφορμη εναν ουσιαστικα ανεξιχνιαστο ακομα τραυματισμο.Πρεπει η αστυνομια με την συμπεριφορα και το εργο της να κερδισει τον σεβασμο και να μην επιτρεπει σε κανεναν..ειτε ειναι αστυνομικος η πολιτης να την αμαυρωνει.Ολα αυτα βεβαια μου φανταζουν προς το παρον ουτοπικα.

Ειναι χαρακτηριστικο το πως ενας  Ελληνας ευρωβουλευτης στο εξωτερικο εκανε φασαρια μπροστα σε ξενους αστυνομικους που δεν τον αφηναν να εισελθει καπου.Αφου τον προειδοποιησαν..αυτος απαντησε..ξερετε ποιος ειμαι εγω?Κλασσικη ατακα που μασαει ο κοσμος τωρα τελευταια..λες και το τι εισαι σε καθιστα υπερανω του νομου.Οι αστυνομικοι λοιπον..τον μπουσουριασαν επιτοπου αφου τους αγνοησε.

Τωρα να πω οτι το βρισκω υπερβολικο αυτο θα ναι ψεμα.Πιστευω στην επιβολη του νομου 100%..αλλα απο την στιγμη που θα γινεται σωστα και οχι επιλεκτικα οπως γινεται τωρα.Κοινως..πολιτικοι..δικηγοροι..αστυνομικοι..στρατιωτικοι..αναρχικοι...τρομο κρατες..και γενικα ολοι οσοι παραβαινουν τον νομο να λογοδοτουν στην δικαιοσυνη.Κανεις να μην ειναι υπερανω του νομου.

Οκ..ξυπναω απο το ονειρο μου..και γυρναω στην πραγματικοτητα.Στην πραγματικοτητα των αστυνομικων που καποιος ειπε οτι ειναι και καλοπληρωμενοι.Οχι καλοπληρωμενοι δεν ειναι.Σιγουρα παιρνουν καλυτερα λεφτα σε σχεση με καποιος αλλους στον ιδιωτικο τομεα.Ο νεοεισερχομενος αστυνομικος εχει βασικο μισθο περιπου 650-700Ε.Μετα απο κει μαζι με επιδοματα..νυχτερινα ..και σαββατοκυριακα που δουλευει ο μισθος φτανει περιπου 900Ε αρχικα.Εν καιρω αυξανεται..αλλα παντα σε σχεση με το μισθο ενος κανονικου δημοσιου υπαλληλου ειναι λιγοτερος ο μισθος κ οποιος το ψαξει θα δει οτι ειναι γεγονος.Οι αστυνομικοι αν και ανηκουν στο δημοσιο συγκριτικα με ολους τους αλλους(υπουργεια,υπηρεσιες κλπ) ειναι οι πιο κακοπληρωμενοι και κανουν και πιο επικινδυνη δουλεια.Για να μην πω για εξοπλισμο οπως αλεξισφαιρα κ οπλα που συχνα που αναγκαζονται κ παιρνουν με δικες του δαπανες επειδη αυτα που τους δινουν ειναι σε κακη κατασταση και δεν εγγυωνται την ασφαλεια τους.

Υπερωριες δεν παιρνει..και παιρνει ενα ρεπο εβδομαδιαιως.Χαρακτηριστικο το εξης παραδειγμα γνωστου μου αστυνομικου.Με υπηρεσια 10 χρονων παιρνει 1700μικτα.Στο χερι ομως 1250.Με αυτα τα λεφτα εχει να ζησει οικογενεια με 2 παιδια και ενοικιο.Βγαινει και ο ωραιος ο νομος που απαγορευει σε καθε αστυνομικο να κανει 2η δουλεια και οριζει αποταξη(εγινε και καλα για να περιορισει φαινομενα διαφθορας).Αντε βγαλτα περα εσυ με οικογενεια με τα λεφτα αυτα..και παρακαλω αμα ειναι να απαντησει καποιος να απαντησει καποιος που δουλευει και ξερει πως βγαινουν τα λεφτα αλλα και πως να συντηρει ενα νοικοκυριο μονος του.Ουτε καν δεν οριστηκαν περιπτωσεις που θα μπορουσε ο αστυνομικος να κανει 2η δουλεια υπο την οποιαδηποτε κρατικη εποπτεια.

Αλλος ομορφος νομος..που φιμωνει το στομα του καθε αστυνομικου.Απο 1/1/2009 οποιος αστυνομικος μιλαει κατα της ιεραρχιας θα αποτασσεται.Κοινως κανε την δουλεια σου και σκασε και να εισαι και ευχαριστημενος.

Τελος να κανω εναν διαχωρισμο στην αστυνομια και την δημοτικη αστυνομια.Δεν γινεται συγκριση γιατι απλα ειναι σαν να συγκρινουμε ενα κολλεγιο με ενα στρατοπεδο.Οι δημοτικοι κανουν λιγοτερα..κινδυνευουν πολυ λιγοτερο..δουλευουν πολυ λιγοτερο κ παιρνουν περισσοτερα χρηματα.Και μονο που τους βαφτισαν για μενα αστυνομια ειναι διεστραμμενη αισθηση του χιουμορ πραγματικα.Η λεξη κλειδι ομως ειναι απλα..Δημος..συνεπως ουδεμια σχεση με την αστυνομια.

« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 18:53 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2678 στις: 12/01/09, 19:11 »
Προς bassman

Δεν μου φαινεται ιδιαιτερα περιεργο το οτι τους τραβανε με το ζορι στα ΜΑΤ εδω που τα λεμε... Αν ολοι οσοι υπηρετουν στα ΜΑΤ ηταν με την θεληση τους τοτε θα σημαινε οτι εχουμε σοβαρο κοινωνικο προβλημα με εντονες φασιστικες προεκτασεις. Παρ ολα αυτα τοσα χρονια που δεν ισχυε ο νομος περι "κατα της ιεραρχιας" δεν ειδα ποτε κανεναν ΜΑΤατζη να κατηγορει δημοασια την αρχη για τις απαραδεκτες κατα κυριο λογο πρακτικες της και τις αναμφιβολως απαραδεκτες διαταγες που δινει. Ελαχιστοι ηταν οι συνδικαλιστες αστυνομικοι και εγω δεν τους ακουσα ποτε να μιλανε για τα ΜΑΤ (ισως βεβαια και να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω γιατι το εχω κοιταξει).

Τωρα για την εξυγιανση της αστυνομιας, εγω πιστευω οτι δεν ειναι κατι εφικτο. Για να εξυγιανθει η αστυνομια πρεπει να εξυγιανθει η κυβερνηση (γιατι απο εκει πηγαζει η εξουσια) και κατι τετοιο καλως η κακως ειναι αδυνατον... Παντα, οπως και στο δικαστικο συστημα, οι εχοντας θα ξεφευγουν πολυ ευκολοτερα απο τους μη εχοντες.

Τελος, εγω προσωπικα δεν θεωρησε ποτε οτι ο αστυνομικος ειναι καλοπληρωμενος. Ελαχιστες ειναι οι δουλειες που ειναι οντως καλοπληρωμενες σε αυτην την χωρα. Αλλα αυτο δεν τον δικαιολογει στο να δειχνουν μισος για την υπολοιποι κοινωνια η να πρατουν παραδεκτα, φανταζομαι συμφωνεις σε αυτο. Οπως καθε εργαζομενος στο δημοσιο ετσι και οι αστυνομικοι θα ειναι κακοπληρωμενοι. Και οσο οι θεσεις στο δημοσιο δινουν εξουσια (γιατι και η εφορια εξουσια ειναι αν το καλοσκεφτουμε οπως και η αστυνομια) ή ψευδαισθηση εξουσιας, παντα θα υπαρχουν φαινομια διαφθορας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2679 στις: 12/01/09, 20:00 »
Αν και δεν μου αρέσει να διαδίδω φήμες...νομίζω ότι άκουσα ότι βγηκέ ένα σύνθημα που λέει: ΚΟΙΝΩΝΙΑ - ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ 1-1. Μπορεί κάποιος να μου πει αν ισχύει; Ξαναλέω δεν είμαι σίγουρος...και ούτε ειρωνεύομαι...αν είναι αλήθεια, ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΧΡΟ!!!! Μιλάμε για ανθρώπινες ζωές!!!!

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, πιθανότατα να ακούστηκε από κάποιους αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να στεκόμαστε σε κάτι τέτοια γιατί πιο πολύ με γηπεδικά συνθήματα μοιάζουν και τίποτα περισσότερο... Μην ξεχνάμε και το σύνθημα που όπως είπαν αρκετοί φώναζαν κάποιοι από τα ματ σε κάποιους μαθητές τις πρώτες μέρες μετα το θάνατο του παιδιού... Καφρίλες είναι όλα αυτά και δεν αξίζει να τους δίνουμε σημασία...

Όσο γι αυτό που λέει ο bassman για το ότι υποχρεώνουν αυτούς που μόλις βγαίνουν από τις σχολές να μπουνε στα ματ ισχύει, και προφανώς γίνεται γιατί κανένας από τους πιο παλιούς δεν υπάρχει περίπτωση να θέλει να μείνει στα ματ...
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/09, 20:03 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2680 στις: 12/01/09, 21:55 »
Bassman
Σε παραπεμπω πιο πανω σε λινκ που εδωσα απο την ελευθεροτυπια για τους μισθους τους.
Επισης δεν νομιζω οτι θα βρεις πολλα επαγγελματα που στα 10 χρονια παιρνουν 1250 καθαρα. Δεν θα διαφωνησω οτι ειναι λίγα, αλλα εγω θα παιρνω λιγοτερα. Και αρκετοι αλλοι μαζι.
Δεν εχει πολυ μεγαλη σημασια, απλα επειδη ακουγονται πολλα συγκινητικα για τους Ματατζηδες των 700 ευρω.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος SPIROS26

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2681 στις: 12/01/09, 22:10 »
Προς bassman


Τωρα για την εξυγιανση της αστυνομιας, εγω πιστευω οτι δεν ειναι κατι εφικτο. Για να εξυγιανθει η αστυνομια πρεπει να εξυγιανθει η κυβερνηση (γιατι απο εκει πηγαζει η εξουσια) και κατι τετοιο καλως η κακως ειναι αδυνατον... Παντα, οπως και στο δικαστικο συστημα, οι εχοντας θα ξεφευγουν πολυ ευκολοτερα απο τους μη εχοντες.


σωστο αυτο φιλε king.μονο που για να αλλαξει η κυβερνηση πρεπει καπως να αλλαξουμε και εμεις. ::) ::)....παντως το οτι οταν υπαρχει "σαπιλα" απο ψηλα επηρεαζει και τα υπολοιπα(αστυνομια,δημοσιες υπηρεσιες,δικαστες...κλπκλπ) ειναι αδιαμφισβητητο γεγονος!!!!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2682 στις: 12/01/09, 22:58 »
σωστο αυτο φιλε king.μονο που για να αλλαξει η κυβερνηση πρεπει καπως να αλλαξουμε και εμεις. ::) ::)....παντως το οτι οταν υπαρχει "σαπιλα" απο ψηλα επηρεαζει και τα υπολοιπα(αστυνομια,δημοσιες υπηρεσιες,δικαστες...κλπκλπ) ειναι αδιαμφισβητητο γεγονος!!!!

Δυστηχώς φίλε μου για μένα η σαπίλα ξεκινάει από χαμηλά, ( από αυτόν, από εκείνον, από εμενα, από εσένα ) και επομένως έχουμε σάπιους πολιτικούς και κατ' ακολουθεία σάπια και όλα τα υπόλοιπα...
Αν δεν αλλάξουμε όλοι μας τρόπο σκέψης δεν μπορούμε να περιμένουμε από αυτούς που βρισκονται ψηλά να αλλάξουν την κατάσταση...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2683 στις: 13/01/09, 16:54 »
Είναι προφανές πως δεν ενδιαφέρονται να πιάσουν κανέναν κουκουλοφόρο .Και το παρελθόν αλλά και τα πρόσφατα γεγονότα το αποδεικνύουν .
 Το θέμα είναι αυτό που στο βιντεάκι από την Ασκληπειού που παραθέσατε λέει ο δάσκαλος :
-Πόσους θέλετε να πιάσετε ;Πόσους σας είπαν να πιάσετε σήμερα ;Σας φτάνουν 10 ;

Το θέμα είναι πόσους θα μπουζουριάσουνε και όχι ποιούς .Εξ'άλλου από τις τόσες προσαγωγές ,σε 2-3 έχουν απαγγελθεί κατηγορίες και τους υπόλοιπους φυσικά τους αφήνουν μετά απο μια βόλτα στα τμήματα .Μόνο να ακουστεί στην tv μεγάλος αριθμός προσαγωγών .Κι οι  κουκουλοφόροι στην "δουλειά "απο την επόμενη μέρα .

Παρακάτω είνα η μαρτυρία του ψιλικατζή που είδαμε και στο βίντεο (αποκαλυπτική σε ότι αφορά τους " κουκουλοφόρους " ) στην ραδιοφωνική Ελληνοφρένεια ,του οποίου του έσπασαν το χέρι .
Highlights :α) Τελικά την έπιασαν την γιαγιά !
                 β)Ψιλικατζής :Αυτοί δηλαδή μας προστατεύουνε ;Αν είναι έτσι ,δεν θέλω άλλο προστασία !!


             
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/09, 16:59 από juliad »
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2684 στις: 13/01/09, 17:13 »
Εγω εχω να πω οτι τις βαρβαροτητες που κανουν τωρα τα ματ δεν τις δειχνουν τα μμε....
θα μου πειτε παλι οτι "΄μμε ειναι αυτα.."..αλλα λιγο σεβασμο στον εαυτο τους τουλ θα εχουν... :-\
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2685 στις: 13/01/09, 17:17 »
Εγω θα απαντήσω με το εξής: Οταν προσπάθησαν να τα δείξουν, τους συνέλαβαν
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2686 στις: 13/01/09, 20:20 »
Εγω θα απαντήσω με το εξής: Οταν προσπάθησαν να τα δείξουν, τους συνέλαβαν

Κι εγω θα συμπληρωσω: Μονο οταν πονεσε ο ποπος τους εμαθαν πως επρεπε να παρουσιασουν για την αστυνομικη βια ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος George_JimMorrison

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 521
  • Φύλο: Άντρας
  • Η εκδικηση μας θα ειναι το γελιο των παιδιων μας..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2687 στις: 13/01/09, 21:02 »
Εγω θα απαντήσω με το εξής: Οταν προσπάθησαν να τα δείξουν, τους συνέλαβαν

Κι εγω θα συμπληρωσω: Μονο οταν πονεσε ο ποπος τους εμαθαν πως επρεπε να παρουσιασουν για την αστυνομικη βια ;D

και εγω θα συμφωνησω. Ακουσα εκεινο το βραδυ τον Πρετεντερη να μιλαει για 6000 διαδηλωτες και ειρηνικη πορεια και μου ηρθε αναγουλα. Ας μην ετρωγαν ξυλο οι δικοι τους και θα ακουγαμε παλι τα περι 500 μειοψηφιων που καινε την Αθηνα.
...Lend me your ears and i will sing you a song and i 'll try not to sing out of key...
..oh i get by with a little help from my friends...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2688 στις: 13/01/09, 23:14 »
 ??? Σημερα εγινε το εξης κουλο του κουλου.Ενα παιδι παιρνει ταξι απο Περιστερι να ρθει Ακαδημια.Αυτος μαλλιας με λιγα μουσια φουτερ με κουκουλα και μια τσαντα σα σχολικη.Μολις μπαινει ο ταξιτζης αρχιζει αστιευτικα σχολια τυπου..μαλλιας ε?και κουκουλιτσα ε?...Τι εχεουμε μεσα στη τσαντα?..Ο αλλος νομιζε οτι εκανε πλακα ετσι δεν τον πηρε στα σοβαρα..Ο ταξιτζης του λεει...τι γινετια εξαρχεια παμε?...κ κεινο; λεει οχι ακαδημιας και ιπποκρατους...Α εκει γυρω δηλαδη...ε μολις εφτασαν Ομονοια αντι να ανεβει προς ακαδημιας τον παει προς το ΑΤ Ομονοιας και πριν προλαβει να πει κουβεντα φωναζει απο το ταξι να τον μπαγλαρωσουν γτ εχει μολοτωφ κλπ..ο αστυνομικος απο το φυλακι ερχεται το παιδι βγαινει απο το ταξι(προφανως τα εχασε)..Το ταξθ φευγει..Ο αστυνομικος τον ψαχνει βρισκει οτι δεν εχει τιποτα και τον διωχνει...Ειναι η πιο κουλη ιστορια εβερ.Ευχομαι να ειχε κρατησει τον αριθμο του....Θα ειχε πολυ πλακα πραγματικα. ::) >:(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2689 στις: 13/01/09, 23:26 »
Μηπως πρεπει να αρχισουν καποιοι να σκεφτονται πως οι λυσεις αυτοδικιας θα ειναι οι μονες που θα κανουν τους πολιτες να αισθανονται πιο..σιγουροι; :/

Πολυ φοβαμαι μηπως βρουμε κανενα νεκρο παιδι "μαλλιά" και "αντι-εξουσιαστη" απο χερια πολιτη..Και τοτε ποιος θα ειναι ο θυτης και το θυμα θα εξαρτηθει απο το ποσο αναρωτηθηκαμε σαν λαος εαν το αιμα του Αλεξη θα ηταν το τελευταιο που χυθηκε σε εναν ατυπο πολεμο "τσαμπουκα", "ασφαλειας" και "ψευτοεπανασταστης"...

Ξερω πως ανοιγω 3 μετωπα τωρα, ομως οκ..Βαραγατε τοσο καιρο. Ωρα να παρουμε ολοι ( βαζω κι εμενα μεσα ) τις ευθυνες μας :( Γιατι ο επομενος ταξιτζης μπορει να βγαλει οπλο και να προστατευτει..Οπως και ο καθε πολιτης, που πλεον μετατρεπεται σε μια επικινδυνη μοναδα αυτο-προστασιας!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2690 στις: 13/01/09, 23:32 »
??? Σημερα εγινε το εξης κουλο του κουλου.Ενα παιδι παιρνει ταξι απο Περιστερι να ρθει Ακαδημια.Αυτος μαλλιας με λιγα μουσια φουτερ με κουκουλα και μια τσαντα σα σχολικη.Μολις μπαινει ο ταξιτζης αρχιζει αστιευτικα σχολια τυπου..μαλλιας ε?και κουκουλιτσα ε?...Τι εχεουμε μεσα στη τσαντα?..Ο αλλος νομιζε οτι εκανε πλακα ετσι δεν τον πηρε στα σοβαρα..Ο ταξιτζης του λεει...τι γινετια εξαρχεια παμε?...κ κεινο; λεει οχι ακαδημιας και ιπποκρατους...Α εκει γυρω δηλαδη...ε μολις εφτασαν Ομονοια αντι να ανεβει προς ακαδημιας τον παει προς το ΑΤ Ομονοιας και πριν προλαβει να πει κουβεντα φωναζει απο το ταξι να τον μπαγλαρωσουν γτ εχει μολοτωφ κλπ..ο αστυνομικος απο το φυλακι ερχεται το παιδι βγαινει απο το ταξι(προφανως τα εχασε)..Το ταξθ φευγει..Ο αστυνομικος τον ψαχνει βρισκει οτι δεν εχει τιποτα και τον διωχνει...Ειναι η πιο κουλη ιστορια εβερ.Ευχομαι να ειχε κρατησει τον αριθμο του....Θα ειχε πολυ πλακα πραγματικα. ::) >:(

Για τους μή γνωρίζοντες.
Έχει δωθεί άδεια στους οδηγούς των ταχί του Κέντρου όποιον θεωρούν ύποπτο που μπαίνει στο ταχί τους,
να τον πηγένουν στο κοντινότερο Α.Τ ;)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2691 στις: 13/01/09, 23:59 »
Είναι προφανές πως δεν ενδιαφέρονται να πιάσουν κανέναν κουκουλοφόρο .

Εννοείται. Τους κουκουλοφόρους τους έχουν αναλάβει ο Ιχνηλάτης και οι λοιποί εθνοφρουροί. Άσε που από κάπου άκουσα ότι στην Ελλάδα κυκλοφορούν περισσότερα όπλα από κινητά τηλέφωνα!


Και μια διευκρίνηση παιδιά!! Οι κουκουλοφόροι φέρουν μαύρες κουκούλες!!

Αυτό το λέω διότι χθες χτύπησα το κεφάλι μου και μου το έχουν τυλίξει μ' έναν άσπρο επίδεσμο. Μην συμβεί καμμιά παρεξήγηση.... ;D
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2692 στις: 14/01/09, 01:00 »
Μηπως πρεπει να αρχισουν καποιοι να σκεφτονται πως οι λυσεις αυτοδικιας θα ειναι οι μονες που θα κανουν τους πολιτες να αισθανονται πιο..σιγουροι; :/

Πολυ φοβαμαι μηπως βρουμε κανενα νεκρο παιδι "μαλλιά" και "αντι-εξουσιαστη" απο χερια πολιτη..Και τοτε ποιος θα ειναι ο θυτης και το θυμα θα εξαρτηθει απο το ποσο αναρωτηθηκαμε σαν λαος εαν το αιμα του Αλεξη θα ηταν το τελευταιο που χυθηκε σε εναν ατυπο πολεμο "τσαμπουκα", "ασφαλειας" και "ψευτοεπανασταστης"...

Ξερω πως ανοιγω 3 μετωπα τωρα, ομως οκ..Βαραγατε τοσο καιρο. Ωρα να παρουμε ολοι ( βαζω κι εμενα μεσα ) τις ευθυνες μας :( Γιατι ο επομενος ταξιτζης μπορει να βγαλει οπλο και να προστατευτει..Οπως και ο καθε πολιτης, που πλεον μετατρεπεται σε μια επικινδυνη μοναδα αυτο-προστασιας!
απιστευτα ατοπο post

πρωτον το γεγονος οτι εγιναν καποιες καταστροφες μικροκαταστηματων(γεγονος απολυτα καταδικαστεο)δεν στρεφει αυτοματα ολη την κοινωνια κατα των νεαρων διαδηλωτων(ή οπως αλλιως θες πεστο).τα ατομα που εχουν τετοιες προκατηλλειμενες αποψεις(μαλλιας=κωλοπαιδο) κατα κανονα τις διατηρουσαν  απο παλια λογω του συντηρητισμου που τους διακρινει και  τωρα απλως αφορμωμενοι απο τα γεγονοτα και κυριως λογω του τροπου που τα παρουσιασαν τα Μ.Μ.Ε. βρισκουν την ευκαιρια να τις εξωτερικευσουν ακομα περισοτερο

δευτερον τις συγκεκριμενες ''λυσεις αυτοδικιας'' που οπως εχω δει τις επισημαινεις  και σε αλλα post σου πού ακριβως τις προσεξες?στην πατρα με τους χρυσαυγιτες ή στο γελοιο περιστατικο με τον ταξιτζη?ας ειμαστε σοβαροι.αν εξαιρεσουμε τους λιγουστους που ζημιωθηκαν οι περιουσιες τους οι αλλοι γιατι να καταφυγουν σε τετοιες λυσεις?επειδη καηκαν καποιες τραπεζες και επειδη λεηλατηθηκε το zara και τα srider?ελεος

τριτον μπορει να διαφωνεις με την λυση των διαδηλωσεων ή να προτεινεις αλλους τροπους βελτιωσης τους συστηματος,οπως εχω δει αλλου,αλλα αυτο σε καμια περιπτωση δεν σου δινει το δικαιωμα να υποτιμας ετσι τους ανθρωπους που επιλεγουν αυτον τον δρομο αποκαλοντας τους ''ψευτοεπαναστατες''.ο καθενας επιλεγει τον δρομο που επιθυμει και κρινεται για αυτο.με την ιδια λογικη μπορω να σε αποκαλω,λογω των αποψεων που εκφραζεις,φασιστα ,συντηρητικο και συμβιβασμενο χωρις να τρεχει καστανο.σωστο?δεν νομιζω,το ιδιο ομως λαθος εισαι και εσυ σε αυτο το θεμα

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2693 στις: 14/01/09, 01:01 »
Το ηξερα πως καποιοι θα τσιγκλιστουν. ΤΟ post μου ομως ηταν καθαρα μια ανησυχια. Οσο κι ατοπο να το λες, ελπιζω να μην ειναι και σωστο.
Καλη σου μερα
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2694 στις: 14/01/09, 01:36 »
Είναι προφανές πως δεν ενδιαφέρονται να πιάσουν κανέναν κουκουλοφόρο .

Εννοείται. Τους κουκουλοφόρους τους έχουν αναλάβει ο Ιχνηλάτης και οι λοιποί εθνοφρουροί.

Ε ας δώσουν λοιπόν και καμιά άδεια στους αστυνομικούς μας γιατί κουράστηκαν να κάνουν πως κυνηγάνε κουκούλες ..Εσύ που έχεις τα μέσα με τον Ιχνηλάτη ,εισηγήσου papou ..


Και μια διευκρίνηση παιδιά!! Οι κουκουλοφόροι φέρουν μαύρες κουκούλες!!

Αυτό το λέω διότι χθες χτύπησα το κεφάλι μου και μου το έχουν τυλίξει μ' έναν άσπρο επίδεσμο. Μην συμβεί καμμιά παρεξήγηση.... ;D
Papou ,ασε τις δικαιολογίες ..
Επίδεσμοι και τσεμπέρια διώκονται πάραυτα !
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2695 στις: 14/01/09, 13:28 »
??? Σημερα εγινε το εξης κουλο του κουλου.Ενα παιδι παιρνει ταξι απο Περιστερι να ρθει Ακαδημια.Αυτος μαλλιας με λιγα μουσια φουτερ με κουκουλα και μια τσαντα σα σχολικη.Μολις μπαινει ο ταξιτζης αρχιζει αστιευτικα σχολια τυπου..μαλλιας ε?και κουκουλιτσα ε?...Τι εχεουμε μεσα στη τσαντα?..Ο αλλος νομιζε οτι εκανε πλακα ετσι δεν τον πηρε στα σοβαρα..Ο ταξιτζης του λεει...τι γινετια εξαρχεια παμε?...κ κεινο; λεει οχι ακαδημιας και ιπποκρατους...Α εκει γυρω δηλαδη...ε μολις εφτασαν Ομονοια αντι να ανεβει προς ακαδημιας τον παει προς το ΑΤ Ομονοιας και πριν προλαβει να πει κουβεντα φωναζει απο το ταξι να τον μπαγλαρωσουν γτ εχει μολοτωφ κλπ..ο αστυνομικος απο το φυλακι ερχεται το παιδι βγαινει απο το ταξι(προφανως τα εχασε)..Το ταξθ φευγει..Ο αστυνομικος τον ψαχνει βρισκει οτι δεν εχει τιποτα και τον διωχνει...Ειναι η πιο κουλη ιστορια εβερ.Ευχομαι να ειχε κρατησει τον αριθμο του....Θα ειχε πολυ πλακα πραγματικα. ::) >:(

Για τους μή γνωρίζοντες.
Έχει δωθεί άδεια στους οδηγούς των ταχί του Κέντρου όποιον θεωρούν ύποπτο που μπαίνει στο ταχί τους,
να τον πηγένουν στο κοντινότερο Α.Τ ;)
ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ? ??? ??? ???..Οι ταξιτζηδες στην υπηρεσια του κρατους..Καιρος ειναι να αρχισουμε να φοραμε μαυρες κουκουλες και να καταδιδουμε..(οχι οτι αυτο δεν γινεται αλλα τωρα παιρνει και επισημη μορφη)...

Τι να τσιγκλιστουμε ρε freemind με αυτα που λες..Ποιο θυμα και ποιος θυτης?Ποια αυτοπροστασια,ειμαστε καλα?
Και οι πολιτες που λες  καλα θα κανουν να ανοιξουν λιγο ματακια και αυτακια και να δουν περα απο τη μυτη τους  και να αφησουν την αυτοπροστασια και τις αμερικανοβλαχιες.Γιατι μου φαινεται το πολυ hear no evil,see no evil,speak no evil που τους ειχαν επιβαλει τοσο καιρο τους εκανε κακο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2696 στις: 14/01/09, 13:38 »
Θα προτιμουσα την απαντηση σου χωρις "ρε", αλλα ξερω πως μερικες φορες ειναι δυσκολο.

Εχετε δικιο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2697 στις: 14/01/09, 14:13 »
Eνταξει καταλαβα.Ξεμειναμε απο καυσιμα ΚΥΡΙΕ freemind...
Οντως καλυτερα να σβηστει καθε τετοιου ειδους θεμα σε ΑΥΤΟ το φορουμ.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2698 στις: 14/01/09, 14:34 »
Οχι, καυσιμα υπαρχουν. Αλλα εφοσον δεν καταφερατε να αλλαξετε τον εξω κοσμο, δε νομιζω πως υπαρχει λογος να σας πεισω εδω μεσα για το αντιθετο. Να προσεχετε μονο γιατι απ΄ο,τι φαινεται η κυβερνηση αποφασισε να τα παιξει ολα για ολα. Μη θρηνησουμε θυματα παλι  :-\
Ευχαριστω για την ευγενεια. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/09, 14:35 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2699 στις: 14/01/09, 14:40 »
Papou ,ασε τις δικαιολογίες ..
Επίδεσμοι και τσεμπέρια διώκονται πάραυτα !

Φαντάζομαι ότι αυτή η πληροφορία προέρχεται από "μέσα", juliad? ;D

Χμ...., προβλέπω μετά τα Ζωνιανά να γίνεται ντου και στα Σφακιά. Εκεί να δεις τσεμπέρια! Νομίζω ότι πρέπει να "πάρω το ντουφέκι μου και την εύμορφη πατρώνα να κατεβώ στον Ομαλό...".

Όντως αυτή η εποχή είναι ιδανική για ριζοσπαστικές επενδύσεις. Μετά την άκρως επιτυχή χρηματιστηριακή - συμβουλευτική PA.POUS.   ΑΧ. Ε. (ρε) ΠΕΗ., σκέφτομαι να ανοίξω και το Ιδιωτικό Πανεπιστήμιο "Α.Υ.Τ.ΟΔ.Ι.Κ.Ι.Α." (Άμυνα για την Υπεράσπιση Τρομοκρατίας, ΟΔομαχιών, Ιερομονάχων, Κοινοβουλίων ο Ιερός Αγών).
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.