Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 681407 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3175 στις: 22/10/09, 16:23 »
Απελπισια... Απο τη μια τα ζωα με τα μπλε (αν ειναι ανθρωπινη συμπεριφορα αυτη) και απο την αλλη αν δεις το στυλ και τα επιχειρηματα -καποιων εκ- των γερων...σαπιλα κι απο κει μερια...

Δεν μπορω να ταυτιστω η να συμπαθω με καμια πλευρα, λυπαμαι. Οταν ακουω "που τον πας αυτον, τον παλιο, που ητανε μεσα στο πολυτεχνειο" κλπ, νιωθω περισσοτερη αηδια απ'οταν βλεπω να περνανε χειροπεδες σε 80χρονους.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3176 στις: 22/10/09, 22:30 »
To βιντεάκι πάντως ήταν θαυμάσια σκηνοθετημένο! Γαβράς και πάνω...

Μ' αρέσει που δείχνει και το όργανο που παίρνει ένα κινητό και συλλαμβάνει τον τύπο για να μην τραβάει εικόνες, ενώ αφήνει την βιντεοκάμερα που υπάρχει από πίσω και από την οποία βλέπουμε τα στιγμιότυπα.

Ρε παιδιά, γνωρίζουμε από κινηματογράφο... Τουλάχιστον κάντε ότι κυνηγάτε τον καμεραμάν και ότι αυτός ξεφεύγει (ξέρετε τώρα.... θολές εικόνες, σάρωση του τοπίου, αμοντάριστα πλάνα) για τα μάτια του κόσμου...

Εντάξει λίγος ο Τσιατούρας αλλά λόγω της εντιμότητάς και της ακεραιότητάς του δεν άξιζε να φύγει μ' αυτόν τον τρόπο!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3177 στις: 22/10/09, 23:14 »
OK...ο δικηγόρος του διαβόλου.....2 ερωτήσεις έχει:


1. Τι δουλειά είχε ο Παπαχρήστου να πάει να του βγάλει το κράνος;;;
2. Ποιος είναι πια αυτός ο Παπαχρήστου;

Πέραν αυτών, Roufous, αναίτια η περικύκλωση των Εξαρχείων από αστυνομικούς; Προσωπικά διαφωνώ, αλλά δεν έχει νόημα.

Είπες, και αν δεν κάνω λάθος είπε και ο Kiratzoharris, ότι σας στάματησαν στον δρόμο για εξακρίβωση. Και μάλιστα είπατε και οι 2, έμμεσα ή άμεσα, ότι σας σταμάτησαν λόγω παρουσιαστικού (μαλλιά, μούσια κλπ). Λοιπόν...το μαλλί το έκοψα πριν από 3 χρόνια γιατί έπεφτε. Από τότε που άρχισα να ξυρίζομαι έχω μούσι. Για την ακρίβεια μουσάκι τα πρώτα 3 χρόνια και από τότε που απολύθηκα από φαντάρος (2004) μούσι κανονικό. Σκουλαρίκι στο αριστερό αυτί, δαχτυλίδια και στα 2 χέρια και αλυσίδες στους καρπούς. Και δεν με έχουν σταματήσει ποτέ για εξακρίβωση. Μάλιστα έχω και μία σύλληψη στο ενεργητικό μου (ο λόγος της σύλληψης δεν έχει να κάνει με πορείες ούτε ναρκωτικά, παιδική μαλ***α ήταν. 14 ήμουν). Λέω τώρα εγώ, γιατί σε παρακολουθώ σχεδόν σε ότι γράφεις με πολιτικό περιεχόμενο Roufous και κυρίως σε αυτό το θέμα, μήπως είχες κάποια στάση η οποία παρεξηγιέται εύκολα; Η ερώτηση είναι ειλικρινής και όχι ειρωνική ή με υποννοούμενο.
Πέραν όμως αυτού, όταν σας ζήτησαν ταυτότητες, αφού ξέρετε όλα σας τα δικαιώματα, δεν ξέρετε ότι ΠΡΙΝ δώσετε ταυτότητα μπορείτε να ρωτήσετε τον λόγο που σας ζητείται; Δεν το ξέρετε αυτό; Περίεργο μου φαίνεται...και αυτό είναι ειρωνική ερώτηση....

Σχετικά με την χούντα του ΠΑ.ΣΟ.Κ....δεν με απασχολεί προσωπικά η χρήση της λέξης. Και πιστεύω ότι κακώς "έπεσαν να σε φάνε" Roufous μόλις ανέφερες την λέξη. Πασιφανέστατη η παρομοίωση (papous, η ιστορία που μας ανέφερες δεν ωφέλησε πουθενά στην συζήτηση...πέραν του ότι μπορείς να λες στον εαυτό σου ότι την ανέφερες). Από την μέρα που ανέβηκα το ΠΑ.ΣΟ.Κ. και ξεκίνησε το "ντου" του Χρυσοχοϊδη (γιατί περί ντου πρόκειται) υπάρχει ένα όφελος: η τροχαία κάνει την δουλειά που προορίζεται να κάνει. Και μπορώ να το πω με σιγουριά για 2 περιοχές στις οποίες κινούμαι καθημερινά όπως Πειραιάς (εκεί μένω) και Άνω Πατήσια (εκεί δουλεύω). Μήπως λοιπόν αυτή η "χούντα" μας σώσει σε κάποια καθημερινά προβλήματα; Μήπως αυτή η "χούντα" βοηθήσει να καθαρίσει λίγο η περιοχή των Εξαρχείων, κατί το οποίο χρειάζεται επειγόντως;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3178 στις: 23/10/09, 02:15 »
pdl
O Παπαχρήστου είναι ένα από τους λόγους που εσύ γράφεις στο kithara και γενικά έχεις κάποια ελευθερία λόγου.Οπότε λίγος σεβασμός δεν βλάπτει και αν δεν ξέρουμε υπάρχει και το λεγόμενο google για περαιτέρω πληροφορίες.
Επίσης σε βλέπω να κατακρίνεις την κίνησή του να βγάλει το κράνος,αντίθετα για το ντού στην παρουσίαση του βιβλίου(πολύ αξιόλογο btw τσεκάρετέ το) όλα καλά?Και φυσικά ήταν πολύ σωστή κίνηση,από που και ως πού έρχεται κάποιος,σου χαλάει την εκδήλωση και δεν δείχνει ούτε το πρόσωπό του?

Αυτό με την τροχαία το εξηγείς λίγο παραπάνω?
Επιπλέον για τον καθαρισμό των εξαρχείων κλπ νομίζω ότι έχουν γίνει αρκετά ωραία post στις προηγούμενες σελίδες.
Και τελοσπάντων είμαι περίεργος να μάθω τι είναι αυτό που καθιστά για σένα τα εξάρχεια εξόχως πιο εγκληματική περιοχή από τις υπόλοιπες γιατί ποστ έτσι για πω κάτι μπορούν όλοι να κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3179 στις: 23/10/09, 07:45 »
s.s....

Στο κιθάρα γράφω γιατί το βρήκα σε ένα search πριν από 6 χρόνια περίπου. Όσο για το google δεν βοήθησε. Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς δεν έδειξα σεβασμό. Δεν καταλαβαίνω πως η ερώτηση "ποιος είναι πια αυτός ο Παπαχρήστου" δείχνει έλλειψη σεβασμού. Εξηγησέ μου σε παρακαλώ ποιος είναι ο Παπαχρήστου, για να σκεφτώ μετά αν αξίζει τον σεβασμό μου ή όχι.
Σχετικά με το ντου στην παρουσίαση βιβλίου, δεν λέει κανένας και πουθενά ποιοι ήταν στην παρουσίαση βιβλίου. Και μην μου πείτε οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ....πόσους βουλευτές έχει πια το ΣΥΡΙΖΑ??? Ποιοι ήταν αυτοί που (αν κατάλαβα καλά) προσάχθηκαν από την παρουσίαση βιβλίου; Έχουν μητρώο; κλπ κλπ κλπ...

Και η ερώτηση των πολλών εκατομυρίων ευρώ:


s.s........που είδες στο προηγούμενο post μου την λέξη εγκληματικότητα;
Και να σου εξηγήσω αυτό περί τροχαίας....αν το "ντου" της αστυνομίας έχει ανάλογα αποτελέσματα με το ντου της Τροχαίας, τότε καλώς να ορίσει...

Κράξτε με...



Υ.Γ. Παπαχρήστου = εκφωνητής του Πολυτχνείου...μάλιστα...και η Δαμανάκη s.s. ήταν στο Πολυτεχνείο και τώρα είναι στο ΠΑ.ΣΟ.Κ......να στο πω κι αλλιώς, και ο πατέρας μου ήταν στο Πολυτεχνείο...και; Τι έκανε η γενιά του Πολυτεχνείου μετά το Πολυτεχνείο; Τότε εξεγέρθηκαν και από την ακροδεξιά (Χούντα) μας έδωσαν στην απλή δεξιά (Καραμανλής).....και;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/09, 07:51 από P.D.L. »
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3180 στις: 23/10/09, 11:33 »
PDL
Μονο εμενα σταματησε η αστυνομια.Τι θες να σου πω οτι σκηνοθετησα την καταγραφη '' των στοιχειων μου για να υποστηριξω τη θεση μου? :PΤο κανω συχνα? :P..Μεσα σε 30 ατομα σε μια σταση λεοφωριου καταγραφουν τα στοιχεια μονο 2 ανθρωπων.Τους λογους δεν τους ξερω.Και επειδη ρωτας τον ρουφους αν ειχε σταση που παρεξηγειται ευκολα..Οχι κωλοδαχτυλο δεν τους καναμε ::)
Οσο για το λογο..Ναι ειπα οτι ηταν λαθος μου που δεν ρωτησα  αλλα σε αυτες τις περιπτωσεις εχεις παντα στο πισω μερος του μυαλου σου οτι μπορει να καταληξεις και στο Α.Τ. χωρις λογο.

Γενικα τωρα..Εξυπνα παιδια ειστε βρε σεις..Ομως πολυ ωραια χανετε το δασος και κοιτατε το δεντρο..Καθεστε τωρα και σχολιαζετε το βιντεακι ειρωνευεστε κλπ αλλα τιποτα ουσιαστικο δεν βλεπω.

Ο mech mech δεν τασεται με καμια πλευρα διοτι στο βιντεακι δεν του αρεσαν αυτα που ελεγαν πανω στην ενταση ανθρωποι που μολις τους πεταξαν εξω απο μια ακφετερια καποιοι μασκφοροι..Ο papous μας μιλαει για συνεργασια μεταξυ αστυνομιας και συριζιωτων ωστε να βγουν οι μλκς της αστυνομιας παραεξω(καλω λαθος?) και ο pdl στεκεται επισης σε μια φραση που ειπωθηκε στο βιντεακι τη στιγη που μπαγλαρωνουν(λες και ειναι κατι καθημερινο απλο) εναν ανθρωπο που καθοταν σε μια παρουσιαση βιβλιου..

Τι μητρωο ρε συ pdl.Οι μπατσοι καναν ντου σε ολες τις καφετεριες εκεινη την ωρα γιατι εγινε ενα ντου σε απο καποιους σε μια διμοιρια στη Ζ.πηγης..Και πηγαν και πιασαν καποιους που καθοντουσαν σε μια ψιλοκυριλε καφετερια της πλατειας...Δηλαδη οτι να ναι..

Για τον καθαρισμο των εξαρχειων και τις λοιπες πιπες που προσπαθουν να μας πλασαρουν δεν το ξανασχολιαζω.Τα χουμε χιλιοπει παραπανω.btw επειδη εγινε αναφορα της χουντας..Στη χουντα και η αγροτικη παραγωγη και το βιωτικο επιπεδο των αγροτων ανεβηκε κατα σεβαστο ποστο..μμμ οποτε ναι..μια χουντα μας χρειαζεται
hasta luegos. :-X
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3181 στις: 23/10/09, 12:14 »
ποσοι απο εσας πιστευουν οτι οι αστυνομικοι θα εκαναν το ιδιο πραγμα σε καφετερια αλλης περιοχης της αθηνας(κολωνακι),ας πουμε εκει που πινει καφε ο κουγιας???εκει τι θα ειχε γινει?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10370
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3182 στις: 23/10/09, 14:23 »
Μερικές αλλαγές προς το καλύτερο: http://www.nooz.gr/page.ashx?pid=9&aid=490881&cid=1
(Ο αρχηγός της ΕΛΑΣ εκδιώχθηκε, ο κουκουλονόμος θα καταργηθεί, αυστηρότερες ποινές σε αστυνομικούς, κ.ά.)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3183 στις: 23/10/09, 14:38 »
Πέραν όμως αυτού, όταν σας ζήτησαν ταυτότητες, αφού ξέρετε όλα σας τα δικαιώματα, δεν ξέρετε ότι ΠΡΙΝ δώσετε ταυτότητα μπορείτε να ρωτήσετε τον λόγο που σας ζητείται; Δεν το ξέρετε αυτό; Περίεργο μου φαίνεται...και αυτό είναι ειρωνική ερώτηση....
P.D.L., καλό είναι πριν αρχίσεις να γράφεις ειρωνικά σχόλια, να το έχεις ψάξει λίγο το ζήτημα.. Ο Ν. 2458/1953 πουθενά δεν αναφέρει ότι ο αστυνομικός που σου ζητάει ταυτότητα για εξακρίβωση στοιχείων, είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει για ποιο λόγο το κάνει.. Και είναι και εντελώς παράλογο να ζητάμε ένα τέτοιο πράγμα.. Φαντάσου ότι η αστυνομία έχει μαζέψει πληροφορίες από τις μυστικές τις υπηρεσίες για κάποιες λίστες υπόπτων.. Ας πούμε ότι αρχίζει και ψάχνει και σταματάει στο δρόμο εσένα.. Εσύ τον ρωτάς για ποιο λόγο, οπότε σύμφωνα με τη λογική σου, είναι υποχρεωμένος να σου απαντήσει και σου αποκρίνεται ότι ψάχνουμε τον Βασίλη Βασιλόπουλο (τυχαίο το όνομα) γιατί έχουμε βάσιμες υποψίες ότι έχει διαπράξει το τάδε έγκλημα, κλπ.. Αν εσύ τυχαίνει να γνωρίζεις τον Βασιλόπουλο, θα του μεταφέρεις ότι η αστυνομία τον ψάχνει και αυτός το ίδιο βράδυ θα είναι στη Τζαμάικα.. Όπως καταλαβαίνεις η λογική του νομοθέτη (σε αντίθεση με πολλές άλλες περιπτώσεις) συμβαδίζει με τη κοινή λογική..

Δυστυχώς, αν ο αστυνομικός σας ζητήσει να τον ακολουθήσετε στο τμήμα ούτε αυτό είναι παράνομο (το link με τον πρακτικό οδηγό που παρέθεσε κάποιος έχει μέσα μερικά λάθη - κατεβάστε τον ίδιο τον νόμο ή μια σοβαρή νομική ερμηνεία του).. Ο λόγος που το κάνει δεν είναι γιατί θέλει να κάνει εξακρίβωση στοιχείων (αυτή την έκανε ήδη), αλλά εξακρίβωση δικαστικής ταυτότητας.. Το τελευταίο σημαίνει ότι αν εκκρεμεί κάτι εις βάρος σου, αυτό δεν μπορεί να διαπιστωθεί μέσα από μια εξακρίβωση ταυτότητας, αλλά θα πρέπει οι αστυνομικοί να τσεκάρουν το ποινικό μητρώο του καθενός μας και τα αρχεία τους στο τμήμα.. Πολύ συχνά θα έχουμε δει σε ξένες σειρές οι αστυνομικοί να περνάνε το όνομα κάποιου που έχουν σταματήσει στο τερματικό του περιπολικού τους και έτσι η εξακρίβωση δικαστικής ταυτότητας γίνεται στο δρόμο.. Στην Ελλάδα δεν μου έχει τύχει (ή ακούσει) ποτέ μου να έχει γίνει εξακρίβωση δικαστικής ταυτότητας στο δρόμο.. Όπως όλοι καταλαβαίνετε, ο νόμος δεν είναι υπέρ του πολίτη σε καμία περίπτωση αλλά υπέρ της δημόσιας τάξης και ασφάλειας με ότι αυτό συνεπάγεται..

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3184 στις: 23/10/09, 16:08 »


Και η ερώτηση των πολλών εκατομυρίων ευρώ:


s.s........που είδες στο προηγούμενο post μου την λέξη εγκληματικότητα;

Παράθεση
Μήπως αυτή η "χούντα" βοηθήσει να καθαρίσει λίγο η περιοχή των Εξαρχείων, κατί το οποίο χρειάζεται επειγόντως;
Aν και δεν χρησιμοποιείς άμεσα την λέξη εγκληματικότητα εγώ αυτό καταλαβαίνω ότι εννοείς.Αν πάλι κάνω λάθος θα ήθελα να μου εξηγήσεις από το τί πιστεύεις ότι πρέπει να καθαρίσει.

Επιπλέον lol σε αυτό με το μητρώο.Επειδή ο συγγραφέας ανήκει στον ΣΥΡΙΖΑ δεν σημαίναι αυτόματα ότι στην εκδήλωση είχαν παραστεί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ.Υπάρχουν μέλη,φίλοι του κόμματος,φίλοι του συγγραφέα,απλοί άνθρωποι που τους κέντρισε ο τίτλος.
Τώρα αν εσύ στο βίντεο βλέπεις επεικίνδυνους μπάχαλους τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3185 στις: 23/10/09, 17:19 »
@ P.D.L.

Καταρχας να απαντησω στην ερωτηση του δικηγορου του διαβολου "Τι δουλειά είχε ο Παπαχρήστου να πάει να του βγάλει το κράνος;;;". Οι μπατσοι αυτων των σωματων απο το 2004 και μετα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ απο τον νομο να φερουν διακριτικα με ονοματεπωνυμο πανω. Εαν πολιτης τους ζητησει αστυνομικη ταυτοτητα ειναι υποχρεωμενοι να την δειξουν. Στην προκειμενη περιπτωση κανενας μαπτσος δεν δεχτηκε να δειξει το προσωπο του εξ ου και η κινηση του Παπαχρηστου. Χωρια που, δεν καταλαβα, δικαιολογεις την συμπεριφορα "με ακουμπησες? προσαγωγη"?

Τωρα οσον αφορα εμενα και τη σταση που εχω και παρεξηγιεται. Δεν σημαινει απαραιτητα οτι το λαθος ειναι δικο μου. Εγω εκφραζω πραγματα που πιστευω και επισης ενιοτε παραθετω γεγονοτα που ζω η που συμβαινουν. Τωρα αν ο κοσμος παρεξηγει μια παρομοιωση οπως αυτο με την χουντα, δεν θα περιοριζω συνεχως τον τροπο που γραφω. Εξηγηθηκα για το θεμα παραπανω απο 1 φορες.

Για το θεμα της εξακριβωσης. Δεν ειναι απαραιτητο να σου πει τον λογο της εξακριβωσης (χωρια που μπορει να σου πει οτι προκειται για διαδικασια ρουτινας). Ειναι υποχρεωμενος (ειδικα αν προκειται για ασφαλιτη) να σου επιδειξει αστυνομικη ταυτοτητα, πραγμα που οσες φορες το εχω ζητησει ποτε δεν εχουν κανει. Και επισης αυτο που ειπε ο κιρατζοχαρις, οταν απο τα πολλα ατομα σταματανε 2-3 συγκεκριμενα, προφανως κρινουν και πρατουν. Εμενα στην Γλυφαδα μονο με εχουν σταματησει 5 φορες, μου εχουν ψαξει το αυτοκινητο, μου εχουν ψαξει το τσαντακι (μαλιστα μια φορα μυριζανε την ζελατινα που ειχα μεσα απο την καρτα ανανεωσης, μηπως ειχα φουντα μεσα). Ε παυει πια να ιενια τελειως τυχαιο.

Τωρα δεν καταλαβα τι σχεση εχει το ντου της τροχαιας με το ντου στα εξαρχεια. Παντως ειναι προφανες οτι το ντου στα εξαρχεια τιποτα θετικο δεν εχει φερει αν εχουν σκοπο να καθαρισουν τα εξαρχεια απο πολιτικη σκεψη και αυτο στο λεω με σιγουρια.

Να πω και λιγο για το συμβαν με τον Παπαχρηστου. Μαζι πιασανε και εναν δημοσιογραφο. Αν δειτε στο τελος του τριλεπτου βιντεο φαινεται ακριβως πως τον μαζευουν. Τραβαει βιντεο με το κινητο του και παει ο μπατσος και τον αρπαζει και τον σερνει πισω. Οταν ενα παιδι παει να πει κατι προς το μερος τους τον σπρωχουν βιαια πισω. Ενταξει, αν εσενα τετοια συμπεριφορα σου φαινετια πολυ λογικη παω πασο. Κανανε ντου σε μια καφετερια που γινοτανε παρουσιαση βιβλιου, γιατι πριν αρκετη ωρα ειχε γινει σε αρκετα μεγαλη αποσταση ενα συμβαν και πιασανε ασχετο κοσμο. Μπραβο, αυτο ειναι το ντου στα εξαρχεια, ελπιζω να το θεωρεις επιτυχια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3186 στις: 24/10/09, 18:00 »
Tέλος ο κουκουλονόμος,ο οποίος βέβαια θα εφαρμοστεί κανονικά στους συλληφθέντες της Νίκαιας.
http://www.cosmo.gr/News/Hellas/253316.html

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3187 στις: 26/10/09, 19:31 »
Ο papous μας μιλαει για συνεργασια μεταξυ αστυνομιας και συριζιωτων ωστε να βγουν οι μλκς της αστυνομιας παραεξω(καλω λαθος?)

Και βέβαια κάνεις λάθος! Έξυπνο παιδί είσαι αλλά κοιτάς το δένδρο και χάνεις το δάσος. Ο papous μιλάει για συνεργασία των "κουκουλοφόρων" και της Προστασίας του Πολίτη, ώστε να φτάσουν ομαλά στην κατάκτηση του όποιου σκοπού.

Ελάτε βρε παιδιά.... πιστεύεται ότι αυτό που είδατε στο βιντεάκι είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αστυνομικής βίας? Μην τρελλαθούμε εντελώς!!! Το μόνο που ήθελε να επιτύχει είναι η δημιουργία ενός άλλοθι. Και βέβαια δεν έχει καμμιά σχέση ο Παπαχρήστου μ' αυτό.
.btw επειδη εγινε αναφορα της χουντας..................μμμ οποτε ναι..μια χουντα μας χρειαζεται
hasta luegos. :-X

Είναι σίγουρο ότι το Παγκόσμιο πολιτικό σκηνικό διαμορφώνεται με τέτοιον τρόπο ώστε όλοι να πουν: "Ναι, μια χούντα μας χρειάζεται"

Δεν γνωρίζω εάν χρειάζεται ή όχι. Αλλά μ' αρέσουν τα ξεκάθαρα πράγματα. Εάν θες να γίνεις χούντα κάνε την εξέγερσή σου, κατέλαβε την εξουσία με το σπαθί σου και κάνε ότι είναι να κάνεις και κανείς δεν θα μπορεί ούτε να σου κουβηθεί ούτε να ζητήσει τον λόγο.

Όχι όμως να γίνεις αυταρχικός πέρνοντας την διακυβέρνηση μέσα από Δημοκρατικές διαδικασίες. Διότι στην Δημοκρατία η εξουσία εκπορεύεται από την κοινωνία. Και δεν είμαι μαλ**ας να στην παραδώσω! Γιατί? Για τα όμορφα μάτια σου?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3188 στις: 27/10/09, 11:39 »
Xμμ δεν καταλαβαινω προς τι το τελευταιο μερος..Εγω απανταω στον pdl που εκανε καποια περιεργα σχολια παραπανω...Στην ουσια ομως συμφωνεις και συ με την τελευταια προταση..

Κουκουλοφορους δεν ειδα στο βιντεο papouΚατι μεσοκοπα μελη κομματος ειδα..Που βρισκεται η συνωμοσια των κουκουλοφορων δεν μπορω να καταλαβω δυστηχως :-\

Φυσικα δεν ειναι χαρακτηριστικο δειγμα αστυνομικης βιας.Εχουμε δει κατα καιρους πολυ χειροτερα πραγματα.Ενα ντοκουμεντο ειναι απο ενα ψιλοπαρανοικο γεγονος..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3189 στις: 27/10/09, 12:28 »
Για θυμήσου πως άρχισε το περιστατικό:


Εγινε παλι καποιου ειδους σκουπα,

Πριν από αυτές τις συλλήψεις είχε εκδηλωθεί επίθεση εκεί κοντά καμμιά εικοσαριά ατόμων με κουκούλες εναντίον αστυνομικών που περιπολούσαν.

Βλακώδεις εννοείται οι συλλήψεις κάποιων μόνο και μόνο επειδή αντιδρούν φραστικά στον τρόπο συμπεριφοράς σου, ακόμα κι αν είναι αναμένα τα αίματα. Αναρωτιέμαι όμως το εξής:α) Αν οι συλληφθέντες δεν ήταν υψηλόβαθμα στελέχη κάποιου κόμματος, ο υπουργός θα ζήταγε συγγνώμη?
β) Τυχαία έγινε η επίθεση εκείνη την ώρα σ' εκείνο το μέρος? γ) Τόσο καλοί ήταν οι επιτιθέμενοι και δεν συνελλήφθει κανείς απ' αυτούς? Τότε να τους προσλάβουμε στην Προστασία του Πολίτη βρε παιδιά....

Και εγώ για επίθεση σε μια ομάδα αστυνομικών με πέτρες κατάλαβα, όπου κάλεσαν ενισχύσεις και ήρθαν Δελτάδες και Ζητάδες. Έπιασαν κάποιους από αυτούς, αλλά για τα υπόλοιπα δεν άκουσα τίποτα.

Νομίζω Κιράτζο ότι θα πρέπει να επισκεφτείς κάποια στιγμή ένα τηλεοπτικό σταθμό για να δεις πως λειτουργεί. Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσες να ακούσεις τι λέει το τμήμα σκηνοθεσίας στον παρουσιαστή σε μια ζωντανή συζήτηση.
Πάρα πολύ καλό θα ήταν να επισκεφθείς και το τμήμα του μοντάζ ιδίως όταν μοντάρουν συνεντεύξεις από άτομα που θέλουν να κάνουν ρόμπα.
Επίσης καλό θα ήταν να γυρίσεις κι εσύ καμμιά ταινία για να καταλάβεις πως αντιλαμβάνονται οι αδαείς του θέματος αυτά που τους προσφέρεις.

"Κουκουλοφορους δεν ειδα στο βιντεο papou"
Δηλ εννοείς ότι στην περίπτωση που μπορούσες να δεις σε βίντεο την δολοφονία που υπήρξε αφορμή για την έναρξη του Α' Παγκοσμίου πολέμου, θα περίμενες να αρχίσεις να βλέπεις το βίντεο από την στιγμή που οι Πρώσοι πλήρωναν τον δολοφόνο?
Όχι φίλε, αυτά δεν τα δείχνουν. Και όταν τα δείχνουν είναι σε κινηματογραφικές ταινίες. Δεν συμβαίνουν σε πρώτο χρόνο....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3190 στις: 27/10/09, 22:48 »
To πως παρουσιαζεται το θεμα απο τα ΜΜΕ το καταλαβαινω..Αυτο που δεν καταλαβαινω και δεν πιστευω φυσικα ειναι η συντονισμενη ενεργεια κουκουλοφορων και αστυνομικων ΕΚΤΟΣ και αν εννοεις προβοκατσια εκ μερους της αστνυομιας ωστε να υπαρξει αφορμη για μερικες ακομα συλληψεις...Και δευτερον αν δεχτουμε συνεργασια αυτη η καμερα και το συγκεκριμενο περιστατικο τι εξυπηρετει?Μην μ απαντησεις οτι ειμαι εξυπνο παιδι :P δεν νομιζω να με βοηθησει.. 8)


Παράθεση
"Υπόθεση Εξάρχεια": Καταγγελία με Ονοματεπώνυμο

Ένα σοβαρό επεισόδιο που συνέβη την νύκτα της 9ης Οκτωβρίου στην περιοχή των Εξαρχείων στην οδο Μεσολογγίου καταγγέλει η φιλολόγος-σχολική συμβούλος Μπέλλα-Αρμάου, που κατοικεί τριάντα χρόνια στην περιοχή:

«Ξημερώματα Παρασκευής 09/10/2009, ώρα 12.45 π.μ., μια διμοιρία των ΜΑΤ έχει σταματήσει στη διασταύρωση Μεσολογγίου και Α. Μεταξά, στα Εξάρχεια, ακριβώς κάτω από το σπίτι μου. Ακούγονται ύβρεις και χυδαιολογίες που ανταλλάσσονται ανάμεσα σε τρεις νεαρούς που βρίσκονται στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου, στην πολυκατοικία απέναντι και στους άνδρες των ΜΑΤ. Το φραστικό επεισόδιο συνεχίζεται επί ώρα. Βγαίνω στο μπαλκόνι και βλέπω τους άνδρες των ΜΑΤ να συνοδεύουν τα λόγια τους με αντίστοιχες χειρονομίες σεξιστικού περιεχομένου (πιάνοντας με τα χέρια τους τα γεννητικά τους όργανα κ.ά.). Μιλούν δυνατά και προκλητικά, προχωρώντας κατά διαστήματα επιθετικά προς τους νεαρούς. Κόσμος βγαίνει στα παράθυρα και στα μπαλκόνια. Εμείς, οι κάτοικοι των Εξαρχείων, έχουμε ζήσει πολλές φορές παρόμοιες καταστάσεις. Αυτή τη φορά, όμως, η χυδαιότητα και η πρόκληση των ανδρών των ΜΑΤ απέναντι σε 3 μόνο νεαρούς ξεπερνούν κάθε όριο.

Τους λέω ότι είναι "όργανα της τάξης και δεν επιτρέπεται να απαντούν με χυδαιολογίες και προκλητικό τρόπο". Τότε κάποιοι μου απαντούν: "Αντε πήγαινε μέσα να βάλεις κάνα πλυντήριο", "μπες μέσα, κυρά μου", "άι, παράτα μας" και άλλα παρόμοια, γελώντας ειρωνικά. Τους λέω ότι η συμπεριφορά τους είναι ανάρμοστη προς μια κυρία και προς την ιδιότητά τους, αυτοί συνεχίζουν τις λοιδορίες και προς εμένα και προς τους νεαρούς, κάποιος στρέφει προς το μέρος μου έναν φακό. Τους λέω ότι με προσβάλλουν ως πολίτη και τους ζητώ να μου δώσουν τον αριθμό τους. Τότε είναι που υπερβαίνουν κάθε όριο κοσμιότητας. Κάποιος μου απαντά: "Κατέβα να μου τον πάρεις", γελούν, και κάποιος άλλος συμπληρώνει "ναι, και να μου τον μετρήσεις", και κάποιος άλλος "ναι, με το στόμα", προσθέτοντας και άλλα κοροϊδευτικά σχόλια.

Ως πολίτης και ως γυναίκα ένιωσα ότι είχα θιγεί αφάνταστα και ότι η συμπεριφορά τους συνιστούσε δημόσια προσβολή και υπέρβαση εξουσίας. Κατεβαίνω στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου. Η διμοιρία έχει προχωρήσει λίγο πιο πέρα από την είσοδο της πολυκατοικίας μου και στέκεται μπροστά από την πολυκατοικία στον αρ. 17, όπου μέσα έχουν κλειστεί οι 3 νεαροί (δύο αγόρια και μία κοπέλα, με τους οποίους διαπληκτίζονταν προηγουμένως). Βλέπω ότι λίγο πιο πέρα στέκονται αρκετοί ειδικοί φρουροί, οι οποίοι πλησιάζουν. Ζητώ από τους άνδρες των ΜΑΤ να μου δώσουν τους αριθμούς τους. Κανείς δεν έχει διακριτικά, ούτε μου δίνουν τα στοιχεία τους. Αντιθέτως, κάποια στιγμή, ένας απ' όλους, μετρίου αναστήματος, στρέφει το κεφάλι (οι άλλοι δεν τον βλέπουν) και μου κάνει με το στόμα έναν μορφασμό με σεξιστικό υπονοούμενο. Στο μεταξύ κατεβαίνουν από τα σπίτια τους και άλλοι κάτοικοι, μαζεύονται και περαστικοί. Επιμένω να μου δώσουν τα στοιχεία τους, δεν μου τα δίνουν· απευθύνομαι σε κάποιον που λόγω ηλικίας υποθέτω ότι είναι ο επικεφαλής τους. Μου λέει, με τρόπο απαξιωτικό, να απευθυνθώ στην αστυνομία.

Πράγματι, αυτό κάνω. Η ώρα είναι 1.17 π.μ. Τηλεφωνώ από το κινητό μου. Μου απαντά μια αστυνομικός. Της λέω επώνυμα ότι έχω δεχθεί λοιδορίες και προπηλακισμούς από τη διμοιρία των ΜΑΤ που εκείνη την ώρα εκτελούσε υπηρεσία στην οδό Μεσολογγίου και Μεταξά και ζητώ την προστασία της αστυνομίας. Με αφήνει να περιμένω στο τηλέφωνο, το οποίο κάποια στιγμή κλείνει. Ξαναπαίρνω σε 3', απαντά κάποια άλλη αστυνομικός, η οποία ζητά να της διηγηθώ εκ νέου τι συμβαίνει, πράγμα το οποίο έκανα, αλλά η Αμεση Δράση δεν προσήλθε.

Παράλληλα, ανοίγει η εξώπορτα της πολυκατοικίας στον αρ. 17 και βγαίνει ένας από τους κατοίκους. Εκείνη τη στιγμή βρίσκουν ευκαιρία 3-4 ειδικοί φρουροί, εισβάλλουν στην είσοδο της πολυκατοικίας και επιτίθενται σε έναν νεαρό που βρίσκεται μέσα· τον ρίχνουν κάτω, τον χτυπούν και τον τραβούν βίαια προς τα έξω. Οι κάτοικοι φωνάζουν ότι η είσοδός τους στην πολυκατοικία τους χωρίς ένταλμα είναι παράνομη και κάποιοι προσπαθούν να προστατεύσουν τον νεαρό από τα χτυπήματα. Στη συνέχεια οι ειδικοί φρουροί μετακινούνται προς τη διασταύρωση Μεσολογγίου και Τζαβέλλα, ενώ οι δυνάμεις των ΜΑΤ και πάλι προς τη διασταύρωση Μεσολογγίου και Μεταξά, δηλαδή κάτω από το σπίτι μου. Ο κόσμος διαλύεται, επιστρέφω κι εγώ στο διαμέρισμά μου. Τους ακούω και πάλι να απαντούν κοροϊδευτικά στις ύβρεις κάποιων νεαρών και να μιμούνται με ειρωνικό τρόπο τις φωνές τους.

Πηγη http://www.foreignpress-gr.com/
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3191 στις: 28/10/09, 19:45 »
Βασικα τους περναμε για πολυ χαζους τους αστυνομικους ωστε να μην ήξεραν ή να μην σκεφτηκαν οτι δεν μπορουν να μπουν σε ιδιωτικο χωρο για συλληψεις ή οτιδηποτε αλλο...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3192 στις: 29/10/09, 13:37 »
Τι να λέμε εμείς δηλαδή ;Για την σύλληψη του Παπαχρήστου λέω ..
Δεν ρωτάμε και κάποιον που ήτανε ;


Προχθές το βράδυ στα Εξάρχεια: Ημουν κι εγώ (περίπου) εκεί.     
23/10/2009
του Σταύρου Θεοδωράκη


<<Αν δεχτούμε ότι ο διάβολος κρύβεται όντως στις λεπτομέρειες έχω να προσθέσω κάποιες για το βράδυ της Τετάρτης στα Εξάρχεια.

Όλα έγιναν στην παρουσίαση του (τολμηρού, παρεμπιπτόντως) βιβλίου του Χριστόφορου Κάσδαγλη ‘’η αριστερά και ο κακός λύκος – το γ**ώτο ενός αριστερού’’, στην οποία συμμετείχαν ο δημοσιογράφος Δημήτρης Κουμάνταρος, ο Χριστόφορος Παπαδόπουλος στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ, ο δημοσιογράφος Θανάσης Μήνας και ο Αλέξης Τσίπρας. Τους αναφέρω με την σειρά που μίλησαν εκείνο το βράδυ καθότι ήμουν αυτός που συντόνιζε τη συζήτηση.
Η ατμόσφαιρά ήταν ωραία στο Φλοράλ, οι περισσότεροι έπιναν καφέ και λίγοι «αριστερά ποτά». Φτηνά ουίσκι, νερωμένες βότκες και που και που κανένας «Μύθος». Συγκέντρωση 50άρηδων δηλαδή, αν εξαιρέσεις τον Τσίπρα – εμένα βέβαια – και λίγους νεαρούς που ξεφύλλιζαν βιβλία στο κάτω αίθουσα.

Η συζήτηση κράτησε από τις 7.30 μέχρι τις 9 και μετά από λίγο και αφού τελείωσαν οι πολλές χειραψίες, εγώ με τον Τσίπρα βγήκαμε στον αέρα της Θεμιστοκλέους. Νέα φιλιά για τον Πρόεδρο Αλέξη ο οποίος όταν κατάφερε να απεγκλωβιστεί από τις αγκαλιές των μεσήλικων συντροφισσών του, έφυγε προς τα πάνω ενώ εγώ κατηφόρισα προς τα κάτω.
Μετά από μια σύντομη στάση στον αντιεξουσιαστικό Νοσότρος και μια συζήτηση για το «δόγμα Χρυσοχοίδη» έξω από τον Κάβουρα, πλησιάζοντας στο παρκάκι που κάποτε ήταν γκαράζ, έπεσα πάνω σε μια συμπλοκή ρουτίνας «μπάτσων και κουκουλοφόρων».
Ο συνηθισμένος πετροπόλεμος, στην Μεσολογγίου βέβαια, έδωσε το έναυσμα στις διμοιρίες να βγουν από τις γωνίες τους και να «αναπτυχθούν» στην πλατεία ενώ δόθηκε σήμα στις νεοσύστατες μηχανοκίνητες ομάδες με τα παπάκια «να σπεύσουν στο σημείο».
Σε δευτερόλεπτα τα Εξάρχεια μεταμορφώθηκαν σε "Aπόδραση απο τη Νέα Υόρκη" ή, μάλλον, Grand Theft Auto4. Τότε ήταν που 8 μοτοσικλετιστές με κράνη και επιγονατίδες, είχαν την φαεινή ιδέα να μπουν στο Φλοράλ και να αρχίζουν να μετράνε με τα μάτια τους θαμώνες οι περισσότεροι εκ των οποίων είχαν ξεμείνει από την παρουσίαση του αριστερού βιβλίου.
Μετά από αποδοκιμασίες και αφού δεν είχαν και τίποτα να κάνουν, οι «μπάτσοι» βγήκαν στο πεζοδρόμιο. Εκεί, ανάμεσα στο Βοξ και το Φλοράλ συνελήφθησαν τότε 2 πιτσιρικάδες, 16 – 17 χρονών, που είχαν «ύποπτη» κοψιά. Νέα «ου» και νέες αψιμαχίες με τους αριστερούς που είχαν θυμηθεί τα νιάτα τους μέχρι την στιγμή που ο Δημήτρης Παπαχρήστος έπιασε το κράνος ενός μοτοσικλετιστή λέγοντας περίπου «εγώ δεν φοράω μάσκα βγάλε και εσύ το κράνος να δούμε το πρόσωπο σου». «Προσαγωγή κύριος» ήταν η απάντηση του κρανοφόρου ο οποίος την επόμενη στιγμή βρέθηκε περικυκλωμένος από μεσήλικους κυρίως που προσπαθούσαν να του εξηγήσουν «ποιος είναι ο Παπαχρήστος».
Το ίδιο σε μορφή ερωτήματος επανέλαβε πολλές φορές στους δεσμώτες του –μαζί με διάφορα κοσμητικά- και ο ίδιος ο συγγραφέας χωρίς βεβαίως να πάρει απάντηση. Νομίζω μάλιστα ότι όσοι φώναζαν «αφήστε τον εκφωνητή του Πολυτεχνείου» μπέρδευαν ακόμη περισσότερο τους 25άρηδες αστυνομικούς, οι οποίοι προφανώς το μόνο Πολυτεχνείο που ήξεραν, ήταν αυτό που καταλαμβάνουν συχνά οι «αναρχικαί ομάδες».
Τέλος πάντων με τα πολλά οι δυο «ύποπτοι» πιτσιρικάδες, ο Παπαχρήστος και ο δημοσιογράφος της ΕΡΤ Σ. Δαματόπουλος – ο οποίος συνελήφθη μέσα στην αναμπουμπούλα των διαμαρτυριών - οδηγήθηκαν στα περιπολικά που είχαν σταθμεύσει στην πάνω γωνία της Εμμανουήλ Μπενάκη. Άγνωστο γιατί ένα λεπτό αργότερα οι καρανοφόροι επέστρεψαν στο καφε-βιβλιοπωλείο και σε στιλ «κάτι ξεχάσαμε» συνέλαβαν –φορώντας του μάλιστα χειροπέδες- τον δημοσιογράφο Στέλιο Ελληνιάδη.
Ο Στέλιος ήταν ο μόνος που είχε κινηματογραφήσει τις προηγούμενες συλλήψεις καθότι οι κάμερες των καναλιών είχαν φύγει με την αποχώρηση του Τσίπρα.
Είχε δεχτεί μάλιστα τον έλεγχο μοτοσικλετιστή - «γιατί κινηματογραφείς κύριος»- είχε δείξει την δημοσιογραφική του ταυτότητα και την είχε γλυτώσει. Τώρα γιατί ο ασπρομάλλης πλέον Ελληνιάδης, με το μπεζ σακάκι του, φάνηκε ύποπτος στους 25 αρηδες μπατσούληδες ο θεός και η ψυχή τους. Ίσως με τα τόσα που έχουν ακούσει για τους παππούδες της τρομοκρατίας να πήραν τα μυαλά τους αέρα και να πίστεψαν ότι αυτό το βράδυ θα έρθει η μια επιτυχία μετά την άλλη.
Αυτά λοιπόν έγιναν στα Εξάρχεια «εκείνο το βράδυ».
Τα υπόλοιπα - απελευθερώσεις και δηλώσεις- συνέβησαν όπως ακριβώς τα μετέδωσαν τα κανάλια. >>
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3193 στις: 30/10/09, 01:31 »

ροφλ
λέει και ηλικία αχαχαχαχα

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3194 στις: 30/10/09, 02:00 »
Καλά το Alter είναι χειρότερο και από το star από άποψη εγκυρότητας δημοσιογραφίας...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3195 στις: 02/11/09, 05:52 »
καλα στεφ, εγραψες!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3196 στις: 14/11/09, 14:18 »
H φασιστοκρατια καλα κρατει(δεν ειπα φασισμος ειδατε?)..Χτες με εντολη του υπουργειου(?) και συναινεση του πρυτανη(?) το Παντειο εκλεισε!!!Και θα μου πειτε ε και?Ηθελε να δωσει ενα πληρες 5ημερο σε παιδια-καθηγητες ο ανθρωπας..Το παραξενο ειναι οτι αυτη τη Παρασκευη το Δ.Σ. ειχε αποφασισει συνελευση(για οσους δεν γνοριζουν στο Παντειο η ΔΑΠ εχει τα περισσοτερα μελη και αυτη ειχε ζητησει να γινει Παρασκευη) με αφορμη τη 17 Νοεμβρη(πρωτη Γ.Σ. για φετος..)..Μαλιστα ο πρυτανης-υπουργειο για να κανει πιο σιγουρο οτι κανενας φοιτητης δεν θα μπει στο χωρο του πανεπιστημιου να ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ(να παει στη συνελευση?) εστησε απο τισ 8 30 το πρωι καμια 30αρια ματατζηδες απεξω οι οποιοι εμποδιζαν την εισοδο!!!Ετσι οι τιμιοι ησυχοι φοιτητες λεγαν ευχαριστω και φευγαν!Αλλο ενα περιεργο ειναι οτι η ΔΑΠ τη Πεμπτη πληροφορουσε κοσμο οτι δεν θα γινει μαθημα τη Παρασκευη.......Ετσι την ωρα της συνελευσης ημασταν εκει γυρω στα 70 ατομα οι περισσοτεροι ΕΑΑΚ ,ΑΡΕΝ και μερικοι ανενταχτοι και αναρχικοι..Ξεχασα τους Κνιτες που μολις ειδαν αστυνομια την καναν και κατσαν στη καφετερια τους ;D

Ας μου πει καποιος..Θα ειναι παραλογο που τις επομενες μερες θα γινει χαμος?Με ποσο πιο υπουλες μεθοδους προσπαθουν να μας ''κατευνασουν''?

edit-ειδικοι φρουροι και οχι ΜΑΤ
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/09, 14:45 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3197 στις: 14/11/09, 14:23 »
Το ιδιο ισχυει και για την ΑΣΟΕΕ. Γενικα κλεινουν τα πανεπιστημια στο κεντρο για να μην υπαρχει κινηση τις μερες πριν την πορεια του πολυτεχνειου για να "διασφαλισουν την ομαλη εξελιξη της πορειας"
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3198 στις: 14/11/09, 14:46 »
Μου φαίνεται αρκετά ηλίθιο αν το έκαναν με αυτό το σκοπό (και δεν αμφιβάλλω ότι το έκαναν γι'αυτό).  Να ομαλοποιήσουν το φοιτητικό κίνημα εμποδίζοντάς τους να συγκεντρωθούν στην σχολή και να οργανώσουν "ταραχές"???  Δεν θα καταφέρουν τίποτα,  όπως προβλέπει και ο Κιράτζος κατά πάσα πιθανότητα θα έχουμε έκτροπα τώρα,  και τα προκάλεσαν τελείως ηλίθια οι ίδιοι...

Αυτό που μ'απασχολεί όμως είναι άλλο.  Λέμε ότι έκλεισαν φασιστικά την σχολή εμποδίζοντας τους φοιτητές να πάνε για μάθημα,  στην συνέλευση,  ό,τι άλλο ήθελαν.  Συμφωνώ.  Αλλά αν πει κάποιος ότι είναι φασιστική η κατάληψη που κάνουν φοιτητές,  ΔΑΠ(ΠΑΣΠ)-ίτη θα τον πουν,  καραδεξιό κλπ κλπ.  Ειρωνία? ::)

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #3199 στις: 14/11/09, 15:04 »
Στην αθήνα μόνο το πολυτεχνείο είναι ανοικτό και χθες ήταν μες στους μπάτσους απ'έξω.
Αύριο και μεθαύριο πάντως έχει ενδιαφέρουσες εκδηλώσεις με αφορμή την 17Ν εκεί με προβολές,συζητήσεις κλπ. σε ουσιαστική βάση όμως πέρα από το εορταστικό της μέρας που θέλουν να καθιερώσουν.