Αποστολέας Θέμα: Eπιστημη: Ειναι ο Χρονος Κβαντισμενο μεγεθος?  (Αναγνώστηκε 60341 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Ακομη κ αν ειχε καταρριφθει η ταχυτητα του φωτος, αποκλειεται να γινοταν ευρεως γνωστο... Ενας θεος ξερει τι θα ακολουθουσε... Μαζικη υστερια απο αυτους που ξερους τους κινδυνους, μαζικη χαρα απο αυτους που θελουν να κερδισουν απ τα πλεονεκτηματα κ την απλη χαρα του κλασσικου μ***κα του Ελληνα: "Ρε συ Μητσο,τα μαθες τα νεα?Σπασανε λεει την ταχυτητα του φωτος.Γαματο ε?" :P
Οπως κ να χει, ακομη κ αν καταφερουν ποτε να την καταρριψουν, σιγουρα θα αλλαξουν πολλα... Αλλα κατσε πρωτα να μαθουν να την τιθασευουν...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Φίλτατε emilio τελικά το μόνο που κατόρθωσες ουσιαστικά με την παρεμβολή σου, δεν είναι να αποδείξεις πως άπαντες απλώς λειτουργούσαν προς χάρη εντυπωσιασμού (ποιον να εντυπωσιάσουν άραγε?), αλλά να προκαλέσεις ένα περιττό flame war ακολουθώντας απαρέγκλιτα όλες τις γνώριμες τεχνικές ενός troll (όπως έχω ξαναπεί).

Υπενθυμίζω τα πρώτα σου "προκλητικά" σχόλια σχετικά με το εν λόγω θέμα, για να διαπιστώσουμε και πάλι με πόσο τακτ μπήκες σε μια συζήτηση, μόνο και μόνο για να αποκαλύψεις ως παραδοχή πως εσύ δε διαθέτεις γνώσεις...βέβαια μια τέτοια δήλωση έρχεται σε αντίθεση με το ύφος που χρησιμοποιείς και τις προτάσεις σου:

"Kala re paidia exete poly plaka.Ginate oloi epistimones.Aradiasate 5 pragmata pou akousate kai prospatheite na prokalesete deos se osous den gnorizoun.Kante ligo krati.Katarxin kaneis sas den gnorizei periodika autou tou periexomenou..."

"gia osous theloun pragmatika omos na mathoun gia themata epistimonika kai oti exei na kanei me tin texnologia kai tin epistimi tous protino to kalytero elliniko periodiko pou yparxei stin agora alla na to skeptite prin to agorasete giati tha prepei na exete arketes gnoseis gia na katalabete to periexomeno tou."

"se ksena periodika den tha anafertho giati an pame se ksenes glosses den tha katalaboume oute mia leksi.an thelete kapoia themata mporo na ta anaptikso giati eimai fanatikos tis epistimis."

Ένας "φανατικός της επιστήμης" μάλλον δύσκολα μπορεί να διακατέχεται από άγνοια, αλλά κι αν είναι έτσι δεν κατανοώ γιατί φρόντισε να συμμετάσχει σε ένα τέτοιο thread, κατηγορώντας όσους το πράττουν δηλώνοντας μεν άγνοια, αλλά επιθυμία να καταθέσουν έστω κι αυτή. Προσωπικά επέλεξα να μη λάβω μέρος γιατί δεν ένοιωθα "έτοιμος" να γνωμοδοτήσω σε ένα θέμα που δεν άπτεται των ενδιαφερόντων μου...δεν κατακρίνω όμως κανέναν, ούτε και μπορώ να κατηγορήσω για προσπάθεια σχηματισμού εντυπώσεων, όποιον επέλεξε να συμμετάσχει, γνωρίζων ή μη...το θεωρώ αστειότητα. Ποια ακριβώς γνωστική υπεροχή σου παρέχει το δικαίωμα να διορθώνεις τους άλλους από τη στιγμή που παραδέχεσαι την ύπαρξη άγνοιας? Περίεργο...

Από την άλλη, αν κάποιος αναλώθηκε σε σχόλια εντυπωσιασμού, αυτός ήσουν μάλλον εσύ, μέσω ερωτήσεων "ψαρωτικών" για να δείξεις πως τα μαθητούδια του Kithara είναι πολύ "λίγα" σε σχέση με όσα στην ουσία προβάλλουν υπεροπτικά. Δυστυχώς κι εκεί απέτυχες, διότι ούτε καν φρόντισες να αποστομώσεις κάποιον με ουσιαστικές πηγές, αλλά παρέμεινες σε παροτρύνσεις του τύπου "ψάξτε το και θα δείτε"...όχι και πολύ επιστημονική τακτική δε νομίζεις? Συνήθως από "φανατικούς της επιστήμης" προσδοκάς εύλογα να σου παραθέσουν συγκεκριμένα στοιχεία και βιβλιογραφία για να στηρίξουν μια θέση τους κι όχι "να παρακαλούν τους άλλους να σέβονται τους λόγους που δεν μπορούν να τα δημοσιεύσουν". Μολονότι κι εσύ δεν απέχεις ιδιαίτερα χρονικά από τον freemind, τον οποίο και ουσιαστικά κατηγόρησες για γνωστική ανεπάρκεια λόγω των σπουδών και της ηλικίας του, δε διστάζεις να λειτουργήσεις κατά τον τρόπο που καταδικάζεις.

Εκτός των άλλων με εξυπνακισμούς και μεγαλόστομη ειρωνική διάθεση, επέλεξες να μεταφέρεις την εμπάθειά σου απέναντι σε 3-4 άτομα που συμμετείχαν σε αυτό το thread και σε άλλα έξω από το αντικείμενο που διαπραγματεύεται το παρόν (όπως το θέμα με τα "τεστ"). Και μόνο γι'αυτό νομίζω πως σου ανήκει αποκλειστικά κι επάξια ο τίτλος του Mr Summer Troll 2003. Πάντα τέτοια!!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20/07/03, 19:37 από bluewind »

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Αφ' ενός να συμφωνήσω πάλι με τον bluewind (κακό συνήθειο μου έχει γίνει αυτό τελευταία ;D ) και κατόπιν φίλε emilio, για να πάρεις μια γεύση της τακτικής σου, θα αναγκαστώ να την ακολουθήσω κι εγώ... λοιπόν. Η άποψή μου για το αν ο χρόνος είναι κβαντισμένο μέγεθος είναι απόλυτα σωστή. Αν και είμαι αδαής αναφορικά με τέτοια ζητήματα, είναι σαφές ότι έχω δίκιο σύμφωνα με επιστημονικές απόψεις. Έχω βέβαια τους λόγους μου να μην αποκαλύψω τις πηγές μου, φαντάζομαι αυτό το καταλαβαίνεις αφού βρίσκεσαι στην ίδια θέση. Αφού λοιπόν δηλώνεις άγνοια, καλό θα ήταν να μην εκφράζεις άποψη καν για το αν έχει πεπεραστεί η ταχύτητα του φωτός, διότι προσβάλλεις τη δουλειά των επιστημόνων που πασχίζουν να καταλήξουν σε συμπεράσματα. Αν διαφωνείς με τη θέση μου, καλό θα ήταν να ψάξεις και να βρεις επιστημονικές απόψεις (έγκριτες βέβαια... όχι από τα ψευτο-επιστημονικά περιοδικά ευρείας κατανάλωσης που προφανώς χρησιμοποιείς) για να διαπιστώσεις μόνος σου το σφάλμα σου. Μην με ρωτήσεις ποια, να ψάξεις μόνος σου φίλε μου... και σταμάτα πια να έχεις άποψη πάνω σε θέματα που δεν θα έπρεπε να αγγίζεις γιατί η ηλικία σου είναι απαγορευτική στο να έχεις τέτοιου είδους γνώσεις και απόψεις... το μόνο που κάνεις είναι να προσπαθείς να προκαλέσεις το δέος και τον θαυμασμό των αδαών...

Τα είπα καλά...? :P
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
File freemind ta panta eksigounte apo tis kiniseis pou kanoun auta ta mikroskopika somatidia pou o antropos ta onomase atoma.i piesi gia paradigma se ena kleisto xoro auksenei otan ta atoma auta kinithoun pio grigora kai katalaboun kata synepia perissotero xoro.Pali diladi milame gia kinisi diladi gia apostaseis.To mono megethos pou den mporei na ekfrastei me apostasi einai o xronos pou apotelei ena autheroto megethos pou kataskeyase o antropos.Den einai megethos pou mporoume na paroume endikseis me kapoio organo.Apla kilaeia astamatita.Ola ta alla megethi mporoume na ta metrisoume me organa kai na kanoume paratiriseis.Toulaxisto i theoria pou sou anafero isxiei mexri tora pou theoroume to atomo me tin gnosti morfi ton protonion netronion kai ilektronion.
Συγνωμη που αργησα να απαντησω, αλλα οι διακοπες με περιορισαν σε μια απλη εισοδο..με την εκπληκτικη ταχυτητα των 28.8kbs...πραγμα που ηταν απαγορευτικο για απαντησεις και περιηγησεις...
Παμε λοιπον στο θεμα...Επειδη υπαρχει ενα μπερδεμα..μπορεις να μου πεις ποια ειναι η επικρατουσα μορφη του ατομου αυτη τη στιγμη? Και επισης..τα ηλεκτρονια, τα πρωτονια και τα νετρονια ειναι οι βασικες μοναδες της υλης?
Επισης με απαγοητευει το γεγονος ελλειψης ονοματος..ή εστω βιβλιογραφιας οπου υπαρχει αναφορα σε αυτο που λες. Θα ηθελα με λιγα λογια να ξεκαθαρισεις αν αυτο που λες ειναι επισημη θεωρια ( αναγνωρισμενη απο την επιστημονικη κοινοτητα..αν ναι, τοτε σε παρακαλω αναφερε μια συγκεκριμενη βιβλιογραφια..ευχαριστω ) ή απλα εχει προκυψει απο σενα υστερα απο καποια μελετη ( και παλι θα ηθελα μια μικρη βιβλιογραφια απο αυτη τη μελετη, αν δεν ειναι δυσκολο ).
Τελος απαγοητευτηκα πληρως, οταν δεν μου μετετρεψες τη βασικη εξισωση της μηχανικης να λυνεται ως προς ενα μεγεθος...Και δεν εχεις δικαιολογια σε αυτο, γιατι απαντας σε ολους τους αλλους με 4-5 γραμμες, ενω σε μενα που σου ζητησα κατι καθαρα επιστημονικο...δε μου απαντησες!! ??? Δεν ειναι θεμα να δω τι ξερεις, αλλα προσπαθω να δω αν οντως υπαρχει και υφισταται μια θεωρια που μετατρεπει τα παντα...σε αποσταση!!! ( μαλλον το μετατρεπει ειναι αστοχη επιλογη..γιατι η ταχυτητα δεν μετατρεπεται σε αποσταση ).
Θα ηθελα σε παρακαλω να μου απαντησεις τα παραπανω ερωτηματα, γιατι ακομα μενω με την αντιθεση σε αυτο που λες....
Οσον αφορα την αποσταση, θα σου προτεινα να κοιταξεις το τροπο δημιουργιας της μοναδας μετρησης της αποστασης, για να δεις ποσο "αυθαιρετο" ειναι και αυτο σαν μεγεθος! Γενικα ολα τα μεγεθη ειναι αυθαιρετα..Πχ για την αποσταση λεμε "Αυτο ειναι 3m", δηλαδη 3m μεγαλυτερο απο κατι...Αρα μιλαμε για ενα μεγεθος που θελει συγκριση για να μετρηθει...Αυτο ομως που ξεχωριζει καποια μεγεθη απο αλλα, ειναι οτι εχουν κατοχυρωθει επισημα πλεον με μια μοναδα, και ετσι δεν γινεται ο πανικος που γινοταν το 18ο αιωνα...
Αυτα..περιμενω εναγωνιως απαντηση ( και ιδιαιτερα στο τυπο της μηχανικης...σιγουρα η απαντηση σου θα λυσει πολλα προβληματα φυσικων του τομεα της μηχανικης... )
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
...ολο το μνμα...


   ...σε ζηλευω! Δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Παράθεση
Και μόνο γι'αυτό νομίζω πως σου ανήκει αποκλειστικά κι επάξια ο τίτλος του Mr Summer Troll 2003. Πάντα τέτοια!!!
Ρε συ Bluewind πραγματικά έχω απορία τί εννοείς με τον όρο troll και που κολλάει.Έψαξα στο λεξικό και δεν βρήκα άλλη από την γνωστή έννοια(πλάσμα της Σκανδιναβικής μυθολογίας και από τους επικίνδυνους εχθρούς στα ADND :P)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Ρε συ Bluewind πραγματικά έχω απορία τί εννοείς με τον όρο troll και που κολλάει.


Αν θυμάμαι καλά με είχες ξαναρωτήσει σχετικά και είχα παραθέσει τον εξής σύνδεσμο που παρέχει πληρέστατη επεξήγηση του όρου.

Εν ολίγοις κάποια από τα χαρακτηριστικά ενός troll:

  • Someone addicted to negative attention
  • An annoying pest
  • A person who is wrong
  • An annoying pest who is wrong
  • WrongButIrrefutable
  • Somebody who states their viewpoint over and over
  • Somebody who bothers you but you cannot articulate precisely why
  • Somebody looking to start an argument
  • Someone who makes deliberately inflammatory remarks with the malicious aim of creating unconstructive argument
  • Someone obsessed with a narrow topic
  • One who deliberately seeks to denigrate, belittle, provoke, or harass
  • An instance of communication constructed to denigrate, belittle, provoke, or harass (all of the above can be nounified)
Ένα "troll" στο διαδικτυακό κόσμο λειτουργεί κατά τρόπο που συντελεί στη δημιουργία ή στη συντήρηση flame wars.

Διάβασε πάντως τα σχετικά παραδείγματα στο site για να αντιληφθείς καλύτερα τι εννοούμαι ως troll.

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Ομολογώ ότι θυμόμουνα ότι σε είχα ξαναρωτήσει αλλά δεν θυμόμουν που. Νόμιζα σε αυτό το thread και όταν έψαξα και δεν το βρήκα υπέθεσα ότι δεν είχα το κάνει ποστ.

Πάντως από ότι κατάλαβα όλοι troll είμαστε διότι όλοι έχουμε γράψει >=1 ποστς στο ύφος που μπορεί να χαρακτήριστεί trolling.Φοβερό.Τι μαθαίνει κανείς :o
Απορώ που τα βρίσκεις όλα αυτά.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
Η έννοια του "troll" είναι άμεσα συνυφασμένη με τα forums, οπότε αργά ή γρήγορα θα πέσεις πάνω της...

Πάντως συνήθως για να σου αποδοθεί αυτός ο χαρακτηρισμός πρέπει η συγκεκριμένη αρνητική σου στάση να έχει μια συνέχεια και διάρκεια...γι'αυτό και δεν αποδίδεται σε όλους όσοι απλώς μπορεί να ξεπεράσουν σε μια δεδομένη στιγμή κάποια όρια. Αν δεν ξεφεύγαμε κι όλας και λίγο δε θα ήμασταν και άνθρωποι :)

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
bluwind mallon exeis kapoio problima me tin katanoisi ton enion.den mporo na eksigiso allios ola auta pou parathetis.oso gia themata pou mporoun na dimiourgisoun entiposeis mporo na sou bro polla pou tha xreiasteis meres na psaxneis se bibliografies gia na katalabeis ti grafo.
vagabond mallon den katalabes oti ego to mono pou kano einai na paratheto apopseis etimes pou exoun katagrafei apo epistimones kai oxi na to paizo idimon pano se themata pou dithen exo meletisi kai eftasa sto simio na ta krino kai na paratheto dikes mou theories.
file freewind paroli tin ironiki sou diathesi sou egrapsa me poly apla logia nomizo pos analiete auti i theoria.nomizo oti o anthropos den endiaferete na analisi mia eksisosi stin morfi pou sou leo giati oi paragontes pou tha epireazoun tin eksisosi auti tha itan to ligotero 10^999999999999999999999999999999999.epidi ta apotelesmata pou pernoume apo tis yparxouses eksisosis einai ikanopoiitika, den xriazete na meletisoume giati ena atomo i ena morio sto xoro ekane mia kinisi.Xarakiristiko paradigma einai oi eksisoseis Bernouli gia tin kinisi ton reuston mesa se ena agogo.Epidi den mporese akoma mexri simera na prosdioristei i kinisi enos moriou mesa se ena agogo apo mia eksisosi kai epidi i eksisosis tou Bernouli einai poly diskoles os pros tin epilisi tous xrisimopoiounte eksisoseis pio aplis morfis parolo pou me tis eksisoseis Bernouli exoume pio akribi apotelesmata.distixos gia tin theoria pou sou anafero den exo kapoia bibliografia na sou anafero alla mporo na sou pistopoiiso oti yparxei.oso gia tin domi tou atomou pou anafereis einai gnosto oti me ta idia mas ta matia den exoume dei tipota alla ola auta einai theories pou proekipsan meta apo piramata.gnorizoume poly kala anafores gia tin yparksi mikroteris ilis opos ta quark kai apo ta piramata stous epitaxyntes gia ta antiprotonia,antinetronia klp.oso gia to oti den apanto einai giati ksero tin arnitiki stasei pou tha labeis esy kai oloi oi alloi se auta pou tha grapso kai gia auto analonome mono sto na sxoliazo auta pou mou apantoun.gia tin taxytita sou apantisa.o xronos theorite ena autheroto megethos kathoti mi metrisimo.gia ola ta megethi isxiei i sigrisi alla gia ton xrono den mporeis na sigrineis me kati.den einai kati pou to blepeis.pou exei epidrasi se ena organo.opos ola ta megethi.xoris to xrono den allazei tipota.outos i allos o xronos to mono pou se boitha einai na doseis se ena megethos mia mesi timi.kai xoris ton xrono mporeis na ekfraseis ta panta.i taxytita gia paradigma km/h sou lei kata meso oro me ti taxytita kinithikes gia na kaneis x km.den polyendiaferei opos tha diapistoseis apo tis spoudes o xronos otan exeis na asxolithis me ereuna.i ereuna meleta fenomea gia na brei kati kenourio.otan breis katio kainourio tote prospatheis na to ekfraseis me monades pou periexoun kai ton xrono.telos panton!
epidi pali den tha symfoniseis den thelo na po kati allo.den thelo na dimiourgo prostribes edomesa.an theleis mporo na sou steilo se mail to arthro gia tin taxytita tou fotos pou egrapsa mipos kai allakseis gnomi giati eisai o monos pou asxoleite epistimonika kai den asxolise me to na yponomeueis auta pou grafo.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
vagabond mallon den katalabes oti ego to mono pou kano einai na paratheto apopseis etimes pou exoun katagrafei apo epistimones kai oxi na to paizo idimon pano se themata pou dithen exo meletisi kai eftasa sto simio na ta krino kai na paratheto dikes mou theories.
Μα νομίζω το ίδιο έκανα κι εγώ... απλά δεν παρέθεσα τις πηγές μου... πίστευα ότι εσύ τουλάχιστον αυτό θα το θεωρούσες σεβαστό, μια και στις περισσότερες απαντήσεις σου επικαλείσαι μυστηριώδεις λόγους που σου απαγορεύουν να μοιραστείς μαζί μας την πηγή των πληροφοριών σου...
den thelo na dimiourgo prostribes edomesa.
Νομίζω πως το αποφάσισες ελαφρώς αργά... και φυσικά αφού είδες ότι σε προστριβή είσαι μόνο εσύ από τη μία πλευρά και όλοι οι υπόλοιποι από την άλλη... τςτςτς... αλλά φυσικά, είναι και αυτό που λες ότι όλοι οι υπόλοιποι έχουμε βαλθεί να σε μειώσουμε και να σε υπονομεύσουμε... για λόγους που επίσης δεν μπορείς να μοιραστείς μαζί μας υποθέτω... μήπως επειδή μας αποστόμωσες και ανέδειξες την άγνοιά μας με τα επιστημονικά σου επιχειρήματα???? (καλό... το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε...?) ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
file freewind paroli tin ironiki sou diathesi sou egrapsa me poly apla logia nomizo pos analiete auti i theoria.nomizo oti o anthropos den endiaferete na analisi mia eksisosi stin morfi pou sou leo giati oi paragontes pou tha epireazoun tin eksisosi auti tha itan to ligotero 10^999999999999999999999999999999999.epidi ta apotelesmata pou pernoume apo tis yparxouses eksisosis einai ikanopoiitika, den xriazete na meletisoume giati ena atomo i ena morio sto xoro ekane mia kinisi.Xarakiristiko paradigma einai oi eksisoseis Bernouli gia tin kinisi ton reuston mesa se ena agogo.Epidi den mporese akoma mexri simera na prosdioristei i kinisi enos moriou mesa se ena agogo apo mia eksisosi kai epidi i eksisosis tou Bernouli einai poly diskoles os pros tin epilisi tous xrisimopoiounte eksisoseis pio aplis morfis parolo pou me tis eksisoseis Bernouli exoume pio akribi apotelesmata.distixos gia tin theoria pou sou anafero den exo kapoia bibliografia na sou anafero alla mporo na sou pistopoiiso oti yparxei.oso gia tin domi tou atomou pou anafereis einai gnosto oti me ta idia mas ta matia den exoume dei tipota alla ola auta einai theories pou proekipsan meta apo piramata.gnorizoume poly kala anafores gia tin yparksi mikroteris ilis opos ta quark kai apo ta piramata stous epitaxyntes gia ta antiprotonia,antinetronia klp.oso gia to oti den apanto einai giati ksero tin arnitiki stasei pou tha labeis esy kai oloi oi alloi se auta pou tha grapso kai gia auto analonome mono sto na sxoliazo auta pou mou apantoun.gia tin taxytita sou apantisa.o xronos theorite ena autheroto megethos kathoti mi metrisimo.gia ola ta megethi isxiei i sigrisi alla gia ton xrono den mporeis na sigrineis me kati.den einai kati pou to blepeis.pou exei epidrasi se ena organo.opos ola ta megethi.xoris to xrono den allazei tipota.outos i allos o xronos to mono pou se boitha einai na doseis se ena megethos mia mesi timi.kai xoris ton xrono mporeis na ekfraseis ta panta.i taxytita gia paradigma km/h sou lei kata meso oro me ti taxytita kinithikes gia na kaneis x km.den polyendiaferei opos tha diapistoseis apo tis spoudes o xronos otan exeis na asxolithis me ereuna.i ereuna meleta fenomea gia na brei kati kenourio.otan breis katio kainourio tote prospatheis na to ekfraseis me monades pou periexoun kai ton xrono.telos panton!
epidi pali den tha symfoniseis den thelo na po kati allo.den thelo na dimiourgo prostribes edomesa.an theleis mporo na sou steilo se mail to arthro gia tin taxytita tou fotos pou egrapsa mipos kai allakseis gnomi giati eisai o monos pou asxoleite epistimonika kai den asxolise me to na yponomeueis auta pou grafo.
1.Καμια ειρωνια δεν ειχε το προηγουμενο μου post.Αντιθετως σε ρωταγα κατι συγκεκριμενο!!Δεν νομιζω να υπηρχε πουθενα η ταση να σε πειραξω!
2.Μπορει ο ανθρωπος να μην θελει να μετατρεψει εναν τυπο, αλλα θελω εγω..Ο λογος ειναι οτι θελω να δω ολη την θεωρια που λες να εφαρμοζεται σε εναν απο τους πιο απλους τυπους της Φυσικης! Μπορει οντως να υπαρχουν οι παραγοντες, αλλα αμα ολοι "ελεγχονται" απο την αποσταση, τοτε ποιος ο λογος να μην γινει αυτη η μετατροπη?
3.Οι επιστημονες ποτε δεν ειναι ικανοποιημενοι απο τα αποτελεσματα ακομα και της πιο πολυπλοκης εξισωσης! Παντα αναζητουν κατι που θα πλησιαζει το τελειο! Τουλαχιστον αυτο θα επρεπε να το ειχες καταλαβει με την ενασχοληση σου για τα επιστηνομικα θεματα!( ναι..το τελευταιο ηταν ειρωνικο σχολιο )
4.Αρα καταληγω ανετα στο συμπερασμα οτι δεν υπαρχει βιβλιογραφια για μια θεωρια που ναι μεν πιστοποιεις ( και καλα κανεις ), αλλα δεν εχεις αποδειξεις! Λυπαμαι, αλλα με εμαθαν να ζηταω αποδειξεις, εστω και αν αυτες ειναι ακομα υπο θεωρητικη μορφη σε ενα χαρτι τουαλετας! Ή εχεις ή δεν εχεις βιβλιογραφια ή αποδειξεις! Και δεν φανταζομαι να θελεις να θεωρησω την υδροδυναμικη θεωρια του Bernouli ως αποδειξη...Τελικα ειναι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ θεωρια?? Ή απλα κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα!!! Πραγματικα περιμενω εστω και ενα site...αρκει να μου καλυπτει το θεωρητικο μερος... ::)
5.Τα αντιπρωτονια, τα αντινετρονια και τα ποζιτρονια και γενικα η μορφη της ΑΝΤΙυλης εχει ακριβως το ιδιο μεγεθος με τη μορφη της υλης ( νετρονια, ηλεκτρονια,κλπ ), οποτε δεν μπορουμε να πουμε οτι ειναι πιο μικρα ή αποτελουν μικροτερη υλη...Οσον αφορα τα quarks ειναι μια θεωρια που ειναι αποδεκτη μεχρι στιγμης, οποτε μεχρι αποδειξεως του αντιθετου τα θεωρουμε τα πιο μικρα σωματιδια...Δηλαδη στα quarks συμφωνουμε!
6.Δεν εχω τελειωσει τις ΔΙΚΕΣ μου σπουδες, αλλα ακομα αναμενω ( οπως και αλλοι φανταζομαι ) τις δικες σου...Για την ωρα, ο χρονος μας ειναι χρησιμος για καθε μετρηση που κανουμε...Μαλιστα πολλοι καθηγητες μας τονιζουν τη σημασια της σωστης μετρησης!Λες να κανουν λαθος?? Και τουλαχιστον στην οπτικη η σωστη μετρηση του χρονου ειναι τον ΠΑΝ...Μακαρι στο μελλον τα λογια σου να βγουν αληθινα!
7.Που εχει δημοσιευθει αυτο το αρθρο?Δεκτο το mail, αλλα θα ηθελα να μαθω ΠΡΙΝ το διαβασω, που εχει δημοσιευθει..
Αυτα......
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bluewind

  • Γαργαντούας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μασάς...χαλάει τα δόντια!
    • Προφίλ
bluwind mallon exeis kapoio problima me tin katanoisi ton enion.

Από μικρό παιδί το είχα αυτό το πρόβλημα...δυσκολευόμουνα να καταλάβω πως μπορούν κάποιοι και πουλάνε τόση τρέλα

Παράθεση
oso gia themata pou mporoun na dimiourgisoun entiposeis mporo na sou bro polla pou tha xreiasteis meres na psaxneis se bibliografies gia na katalabeis ti grafo.

Στην προσπάθεια της λοιπόν η επιστήμη να δώσει μια σαφή εξήγηση για το αν τελικά ο emilio έχει άγνοια ή όχι πάνω στα συγκεκριμένα θέματα, σηκώνει τελικώς τα χέρια ψηλά και με ανοιχτές της παλάμες. Η ανθρωπότητα ακόμα διερωτάται τι εστί emilio...ένα ερώτημα που ίσως δεν απαντηθεί και ποτέ.

Παράθεση
file freewind

Μήπως εννοούσες τον Bluemind?

Παράθεση
den thelo na dimiourgo prostribes edomesa.

Είσαι παρεξηγημένο παιδί...για όλα φταίει η εμπάθειά μας :P

Παράθεση
an theleis mporo na sou steilo se mail to arthro gia tin taxytita tou fotos pou egrapsa

Δηλώνεις άγνοια, αλλά επιστημονικά άρθρα δύνασαι να γράψεις...εκτός κι αν τα γεμίζεις με "έτοιμες απόψεις επιστημόνων"...πόσο δύσκολο άραγε είναι αυτό?

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Γεια σας αγαπητοι φιλοι.
Δεν το πιστευω πως ειχα τοσο καιρο αγνοησει αυτο το post και δεν το ειχα ανοιξει να διαβασω τι ακριβως γινεται.Τελος παντων εστω και καθυστερημενα καθησα και διαβασα ολα οσα εχουν γραφτει.Οποτε ας πω και γω την γνωμη μου. Θα προσπαθησω να αποφυγω τις βεβαρημενες ορολογιες οπου αυτο ειναι δυνατον.

Κατ'αρχην νομιζω πως γινεται ενα λαθος μεθοδολογιας στην κουβεντα.Η Φυσικη εκλαμβανεται σαν ενα συνολο γνωσεων αυθεντικων και αναντιρρητων (κατι σαν εγκυκλοπαιδεια της φυσης) που ισχυουν παντα και που καποιος μπορει να τις γνωριζει σε μικροτερο η μεγαλυτερο ποσοστο (αναλογα με το ποσο την εχει σπουδασει την εχει διαβασει...)η που μπορει κατι να το γνωριζει σωστα και κατι αλλο να το εχει μαθει λαθος.Εχω αλλη αποψη για την φυσικη και πρπει να την γραψω προτου γραψω οτιδηποτε αλλο.
Νομιζω οτι η Φυσικη ειναι πριν απ'ολα μια μεθοδολογια σκεψης για την κατανοηση της υλης και της συμπεριφορας της.Ειναι η επιστημη του πως πρεπει να σκεφτει ο ανθρωπινος νους για να κατανοησει την εξελιξη της υλης.Γιαυτο και εχει αμεση σχεση με την φιλοσοφια .Εκει που τελειωνει η φυσικη αρχιζει η φιλοσοφια(μαννα επιστημη κατα τη αποψη μου).Φυσικα ακολουθωντας την Α η την Β μεθοδολογια σκεψης παραγουμε συμπερασματα-γνωσεις που καταγραφονται στην γνωσιολογικη <<εγκυκλοπαιδεια>> του Ηοmo Sapiens.Τα συμπερασματα-γνωσεις αυτα ομως δεν ειναι αιωνιες και αναντιρρητες  αληθειες .Στην ανθρωπινη ιστορια η μεθοδολογια της σκεψης εχει αλλαξει παμπολλες φορες και καθε φορα που αλλαξε οδηγησε φυσικα σε νεα συμπερασματα-γνωσεις που ανετρεψαν τα προηγουμενα συμπερασματα γνωσεις που ειχαν παραχθει με αλλη μεθοδολογια σκεψης .
Ο λειτουργικος κυκλος που γινεται θα μπορουσε σχηματικα να περιγραφει ως εξης (με ορατο τον κινδυνο να υπεραπλουστευω το θεμα....):
*Θεωρητικες Αρχες
  Ορισμοι
*Συμπερασματα
*Πειραμα
*Επιβεβαιωση η απορριψη συμπερασματων
*Ελεχγος Θεωρητικων αρχων και ορισμων η και απορριψη τους.
Αυτο που θελω να καταληξω δηλαδη ειναι οτι η σημερινη γνωση .... ειναι ΣΗΜΕΡΙΝΗ ... μπορει ...μπορει... να μην ειναι και αυριανη, οπως τοσες γνωσεις που ηταν χθεσινες  δεν ειναι πλεον σημερινες.
Η σημερινη Μεθοδολογικη Θεωρηση της φυσικης λοιπον παταει σε δυο θεωρητικες αρχες.
1)Θεωρια Σχετικοτητας (Εinstein ... κοινως παππους)
2)Κβαντικη θεωρια(Fermi-Dirac)
(συνεχιζεται)


Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Η Κβαντικη Θεωρια (Κ.Β.) με την οποια ασχολουμαστε εδω αναφερει τα εξης:
Ολα τα φυσικα μεγεθη (ενεργεια ,ορμη, μαζα,κ.λ.π) εμφανιζονται με οχι συνεχη τροπο αλλα κβαντισμενα.
Ορισμος κβαντισμου:Υπαρχει μια ελαχιστη(στοιχειωδης) ποσοτητα που λεγεται quantum (κβαντο).Δεν υπαρχει ποσοτητα μικροτερη απο αυτην.Δεν κοβεται το κβαντο ,δεν διαιρειται.Ολες οι ποσοτητες που εμφανιζονται στην φυση ειναι ακεραια πολαπλασια του κβαντου.
Ανεφερε ο freemind το παραδειγμα το φωτος που εχει κβαντο το φωτονιο .Ας πω εγω το φορτιο :
Ελαχιστο φορτιο στην φυση (κβαντο) e=(1,6*10 στην 19η)cb.
Oλα τα φορτια στην φυση ειναι ακεραια πολλαπλασια του κβαντου.
Q=N*e (Ν=1,2,3,4,...)
Συνεχιζεται...

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Ερχομαι στην εννοια ΧΡΟΝΟΣ.
Νοειται μονο ως χρονικη διαρκεια μεταξυ συμβαντων.Δηλαδη ο χρονος προυποθετει την υπαρξη της υλης και την κινηση της .Ειναι μια εννοια που σχηματιζεται στο μυαλο (παραγεται) απο την κινηση της υλης.Στο απολυτο τιποτε ο χρονος δεν εχει εννοια...
Αρα αν μιλησουμε για κβαντο του χρονου, δηλαδη για μια ελαχιστη χρονικη διαρκεια θα εννουμε οτι την ελαχιστη χρονικη αποσταση μεταξυ δυο γεγονοτων που συμβαινουν κατα την κινηση της υλης. Κατι δηλαδη σαν <<ελαχιστη>> κινηση της υλης.
Αφου λοιπον δεχομαστε την Κ.Β. σαν αρχη στην σκεψη μας, θα πρεπει συμπερασματικα να δεχτουμε οτι και ο χρονος οπως και ολα τα αλλα φυσικα μεγεθη ειναι κβαντισμενος.
Ποιο ειναι ομως το κβαντο του ?Ποια ειναι η ελαχιστη <<ποσοτητα>> του?
Η απαντηση ειναι πειραματικη ... Μετρουμε την χρονικη διαρκεια του πιο <<συντομου>> φαινομενου που εχουμε μεχρι στιγμης (εμφανιση ορισμενων στοιχειωδων σωματιδιων οπως τα Γκλουονια ,Z-σωματια,W-σωματια ... σωματια αντιυλης κ.λ.π).
Ειναι ο χρονος που ανεφερε ο φιλος Panos1984:

t=sqr(h*G/c^5) = 5,39 *10^(-44) sec

sqr: tetragoniki riza
h: stathera Planck
G: pagkosmia stathera tis varititas
c: taxitita fotos
Συνεχιζεται...

Αποσυνδεδεμένος casper

  • ΚΟΥΚΟΣ
  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • H μουσικη ανηκει σ'οσους  την εχουν αναγκη
    • Προφίλ
Νομιζω λοιπον οτι ο αντιλογος που μπορει να εχει καποιος σ'αυτο ειναι ο εξης:
Πρεπει να εχουμε την κβαντικη θεωρια και την θεωρια σχετικοτητας σαν αρχη της μεθοδολογιας μας η πρπει να τις αναθεωρησουμε?
Εδω πρεπει να παραδεχτω οτι υπαρχουν πειραματικα δεδομενα που με βασει αυτες τις δυο αρχες ειναι ανεξηγητα και σαν τετοια εμπεριεχουν το σπερμα της αμφισβητησης .
Μια τετοια κατασταση δεν ειναι πρωτογνωρη στην ιστορια της φυσικης.Πριν οι Einstein ,Fermi, Dirac διατυπωσουν τις θεωρειες αυτες και ανετρεψουν την Νευτωνικη Συνθεση ,ειχε προηγηθει μια μεγαλη ποσοτητα πειραματικων δεδομενων <<ανεξηγητων>> με την Νευτωνικη Θεωρηση.
Αυτο ομως δεβ σημαινει οτι στην πρωτη πειραματικη ανεξηγητη περιπτωση πρπει να αναθεωρουμε τις αρχες μας γιατι τοτε δεν θα ξανακανουμε πειραμα .... αφου το πειραμα στηνεται καθε φορα πανω στην ισχυουσα μεθοδολογικη λογικη .
Υ.Γ.1.Καποιο λαθος κανεις φιλε emilio στο θεμα των επιταχυντηρων ηλεκτρονιων.Πιθανοτατα το αρθρο μιλουσε για επιταχυνση που εφτανε στο 60% της ταχυτητας φωτος .
Δηλαδη 60/100*300.000 km/sec=180.000 km/sec
Υ.Γ.2. Το θεμα δεν ειναι να ξερεις περισσοτερα πραγματα, που οι αλλοι δεν ξερουν, αλλα να σκεφτεσαι περισσοτερο σ'αυτα που ολοι ξερουν.(Σοπενχαουερ)
ΥΓ3.Ζητω συγγνωμη απο τους φιλους φυσικους (πιστος στην λογικη που ανεπτυξα πιο πανω θεωρω  και τον φιλο freemind συναδελφο φυσικο ...)αν τους κουρασα με πραγματα λιγο ως πολυ γνωστα σ'αυτους.Αλλα πιστευω οτι η φυσικη δεν ειναι ενας μασονικος χωρος που μπορουν να μιλουν και να καταλαβαινονται μονο οι μυστες .Ειναι χωρος στον οποιο ολοι οι ανθρωποι εχουν δικαιωμα συμμετοχης και λογου.

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλά ρε παιδιά ακόμα με το τυπάκι ασχολείσται; Εδώ είναι ένα πολύ ωραίο thread που προσφέρει άπλετα και πλουσιοπάροχα γνώσεις προς σκέψιν, εμβάθυνση και συζήτηση κι απαντάτε ακόμα στο 12 (το πολύ) (ζητώ συγνώμη απ' τα 12χρονα) παιδί που μπαίνει μέσα με ψευτοτσαμπουκά και το παίζει μαέστρος;;;
Τέλος πάντων και μαλ***α μου που έγραψα γιατί θα πιασεί πάλι ο "φίλος" (πόσο μπορεί να καταχραστεί ακόμα αυτή τη σπουδαία λέξη;) και θα αρχίσει τα δικά του. Του δηλώνω λοιπόν ότι δεν θα απαντήσω όσο κι αν σχολιάσει αυτά που του λέω.
Καλινείχτα κε ώνηρα γλικά...

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
bravo re bluewind to brikes bluemind ithela na po!!!!!
afou to idio mialo koubalate sas ekana ena!!! :P

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
bravo re bluewind to brikes bluemind ithela na po!!!!!
afou to idio mialo koubalate sas ekana ena!!! :P

Ρε συ δεν το σταματας αυτο το βιολι μπας και ξαναρχίσει σοβαρη συζητηση γύρω από το θέμα???? >:(
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
bravo re bluewind to brikes bluemind ithela na po!!!!!
afou to idio mialo koubalate sas ekana ena!!! :P
Να σχολίαζες μήπως την απάντηση του casper...? Μια και θες εμπεριστατωμένες επιστημονικές απόψεις από ειδικούς λέω τώρα...
(Καταπληκτικά τους εκδικήθηκες και τους δύο...! Θα φάνε τα λεφτά τους στους ψυχιάτρους τώρα για να ξεχωρίσουν τους μπλεγμένους τους εαυτούς... ::) καλά να πάθετε και οι δυο σας ;D )
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
loipon exo mia foberi idea.Tha sas mazepso olous edo mesa san korifeous epistimones kai tha grapso ena biblio me tis epistimonikes sas tekmirioseis.tha bgaloume kai polla lefta, an prolaboume, giati tha broun amesos oti mallon ta exete klepsei apo anthropous pou ergastikan sklira gia na kataliksoun se symperasmarta pou eseis ta xrisimopoieite me poly anesi xoris na kan na problimatizeste.Ante!!!pali tyxeroi eiste.tha ginete kai diasimoi.
erevos min masas re apo auta pou leo ego.pes auta pou thes min ta kratas mesa sou kai mou patheis tipota.
vagabond auta pou grafei o casper ta exoun pei kapoioi epistimones an den kano lathos.ara ti na po?mallon akoma adinateis na katalabeis!

Αποσυνδεδεμένος emilio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η ζωή μου... μια κιθάρα.
    • Προφίλ
an katalabate kala i erotisi pou exei ginei einai an o xronos einai kbantismenos.
Ara gia na apantiseis stin erotisi auti simenei oti eisai ftasmenos epistimonas kathoti pernas sto xoro tis ereunas.ara oloi osoi apantoun mallon ftasmenoi tha einai edo mesa.zito tapina sygnomi apo tous epistimones tis elladas(freemind,bluewind... kai oli i parea), pou eftasan sto epipedo na analioun an o xronos einai kbantismenos, gia tis apopseis mou autes. :-[
ante paidia kai na min mas ksexnate emas tous aplous anthropous!

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Tελικα εσυ εχεις μια πολυ αγαπητη σχιζοφρενικη συμπεριφορα...  ;D
Πολυ σε παω κ ας εισαι gay! :P :P :P :P
Το αν εχουμε δικαιωμα η οχι να συζηταμε για οτιδηποτε μας ενδιαφερει, ειτε ειμαστε ασχετοι ειτε οχι, μας το δινει η δημοκρατια.Αν δεν καταλαβαινεις εναν τοσο τεχνικο ορο, τοτε ασχολησου με την πυρηνικη φυσικη σου... :P :P :P :P :P :P :P
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
erevos min masas re apo auta pou leo ego.pes auta pou thes min ta kratas mesa sou kai mou patheis tipota.

Εγω επειδη απο μικρος ασχολούμουν μονο με θεωρητικες επιστημες, απο θετικες εχω πλήρη μεσανυχτα!!!!Αλλα με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο θέμα και τον διάβαζα με προσοχή μέχρι που με τα σχόλια σου το μετετρεψες σε χώρο αντιπαραθέσεως...Αστο να πάει στο διαόλο!!!!!!
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/03, 18:01
από ερεβος
3 Απαντήσεις
2829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/07, 23:41
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/07, 09:44
από Βραζίλης
38 Απαντήσεις
49803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
0 Απαντήσεις
2505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 10:45
από tasosSG
0 Απαντήσεις
1555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 17:33
από goodday
6 Απαντήσεις
3733 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/12, 00:43
από genas
33 Απαντήσεις
10298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/13, 19:45
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
15702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/13, 15:50
από Antony2198
0 Απαντήσεις
1876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/14, 14:24
από diji grampsas